Wegenfonds: Ja! Weggeld: Nee! Grootscheepse protestactie Zware straf - tien jaar- geëist wegens doodslag drUCldbel algasconvectoren sP gebouwd met 35 jaar gasojar-ervaring Kijken naar bouw van Hoogvliets kerk Voor recreatie veel meer geld nodig FEEST Wi&iyfè/4 .7 VRIJDAG 9 OKTOBER 1961 Secretaris bond van werkgevers officier Oranje Nassau Minister Andrieseen heelt gisteravond aan het diner dat de afdeling van he Verbond van Nederlandse Werkgever? de leden heeft aangeboden ter gelegen heid van de algemene ledenvergadering, die gisteren en vandaag in Vliseingen wordlt gehouden, medegedeeld, dat de algemeen secretaris van dit verbond, drs P. Delfos, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Deze onderscheiding is de heer Delfos leend bij het 6-5-jarig bestaan var verbond. De minister overhandigde hem de versierselen behorende bij de onder scheiding. Jongen sticht brand - schade half mil joen Een onderzoek van de rijkspolitie te Echtelf heeft uitgewezen dat de brand die op 22 september in deze gemeente de kapitale boerderij van de gebroeders Rooi jen en de sohiuur en wintervoorraad in 'de as legde, werd veroorzaakt door de zeven-jarige Jan B. De jongen heeft de k'imdierpoLLtie bekend, dat hij met lucifers heeft gespeeld, waardoor het hooi vlam vatte. De schade wordt geschat op een half miljoen gulden. De 36-jarige mevrouw G. Lenting uit Ter Apel is in een ziekenhuis te Emmen overleden. Zij was er bewuste loos opgenomen na in haar woonplaats met haar fiets in een sloot te zijn ge- Over de actie van de particul: nog opgemerkt dat bij deze groep het enthousiasme voor het initiatief heren Lebbink, Molenaar en Van de Gevel, zo groot was dat zij instemde met de bestelling van vignetten bij drukkerij. Op de vignetten staat afbeelding van het verkeersbord dat het verkeer in een richting verbiedt In het bovenste gedeelte van dit bord staat het woord „weg in de witte streep het woord „geld" en in het onderste rode gedeelte weer het woord „weg" De leden zullen hun affiches op hun wagens bevestigen. De organisatie wil door middel van deze tekst duidelijk tot uitdrukking brengen dal' ze haar volle dige adhesie betuigt met het in hpt. le ven roepen van oen wegenfonds, maar vierkant tegen het heffen van weggeld is. De E.V.O. i Eigen Vervoerders Organi satie) die 36.000 leden telt, gaat haar leden dezelfde affiches als de NOB. verstrekken. Deze organisatie overweegt een adres aan de leden van de Tweede Kamer te zenden waarin ze vooral ook nog eens wil protesteren tegen het 21.000 vr,chlwwn, hebben h"," Wi" da lopen) een proot formaat 165 b(j 25 di" m ««""W Ee,e affiches te verspeelden waarop mei zwarte letters gedrukt staat: „Wegen- PARTICULIEREN en grote ver- voersondernemingen hebben front gemaakt tegen het voornemen van de regering om weggeld te hef fen. Vandaag zal men op de wegen in Eindhoven en omgeving auto's zien rijden die door middel a netten protesteren tegen het heffen van weggeld. De actie van particu lieren in Eindhoven en omgeving is voorbereid door een driemanschap bestaande uit de heren G. P. Leb bink, J. Molenaar en J. van de Ge vel. De actie zal bestaan uit het ver spreiden van 7000 „stickers" met het opschrift „Weggeld weg". De grote vervoersondernemingen van hun kant, waaronder de E.V.O., F.N.O.P. en de N.O.B.-wegtransport, zullen even eens van hun ontstemming blijk geven. Het ligt in de bedoeling van de N.O.B Igende weck onder haar 6000 leden (A dver ten ft e) en nü naar de DAMESBEURS fonds: ja, weggeld: Wegens doodslag op zijn vroegere concubine eiste de officier van justi tie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. Wiarda, gistermiddag tegen de 47- jarige bouwvakarbeider P. S. uit Be verwijk, die 'tijtjelijk in Beemster woonde, een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek van voorarrest. Ge ruime tijd had ;de verdachte samen gewoond met dë 49-jarige vrouw R H., maar kort voor zijn daad was hij weer naar Beemster vertrokken, waar zijn moeder woonde. Volgens zijn vcor.de recht- ^ank was de man in cle .vroege ochtend van 6 april pep^auto.' n gegaan, waar hij aan zijn vroegere. QVERAL in West- en Zuid-Europa heerste-de afgelopen vierentwin tig üur depressief weer. Terwijl de boofdkern van de depressie tussen Schotland en IJsland terecht kwam., J|ltwikkelde zich een nieuw actieve oring boven Noord-Italiëdie zware 1egens bracht in Oostenrijk, Zwitser kind, Italië en Joegoslavië. In de Ape- flijnen en Alpen viel plaatselijk sjieeuw. Het noodweer ging op vele plaatsen met onweer gepaard. In Ro me viel gisteravond en vannacht 55 ihm neerslag. In ons land vielen voor rij aan de kust weer flinke buien. Ret vliegveld Rotterdam, meldde van morgen 22 mm neerslag. Intussen is één nieuwe depressie over de oceaan t'n snel tempo naar het zeegebied ten zuiden non Ierland gekomen Van nacht begon deze depressie snel die per te worden en vanmorgen naderde hij de ingang van Het Kanaal met een Ivchtdrukwaarde van iets minder dan 980 millibaar. Deze depressie zal waarschijnlijk over Frankrijk naar Duitsland trekken. Hij zal de wind in ons land doen krimpen naar richtin gen tussen oost en noord en tijdelijk regen brengen, vooral, in het zuidoos ten van hei land. Daarna zullen weer buien volgen. Het blijft daarbij koud ZON EN MAAN Zaterdag 10 oktober; zon op 6.56, onder 1757; maan op 12.06. onder 20.18. 13 oktober: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 10 oktober: 5.40 vjn.; 17.54 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur 1 1 1 Temper 1 ■tatton Weers- 1 iSÏ.IS k k i? D. Helder Wurg vTlssmgen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limb. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh Berl tin Münehen 13 7 11 12 10 12 v 13 27 IR ning belde Het zou zijn bedoeling ge weest zijn met de vrouw te gaan pra ten in de hoop dat alles weer in orde zou komen. Op zijn bellen kreeg hij echter geen gehoor Hij ging daarop het huis via de aohterzijde binnen. Hij be gaf zich naar de bovenverdieping, de vrouw bezig was zich te kleden. In het gesprek dat volgde, 'zou de vrc gezegd hebben meer bclangsteling hebben voor een andere man dan v verdachte. Hierdoor werd de bouwvakarbeider boos, greep een mes. dat hij naar verklaring altijd in zijn linkerzak zijn colbert had. en gaf de vrouw ge steken in haar hals... Later bleek dat hij haar acht steken had toegebracht. De vrouw bloedde hevig, raakte bewus teloos. waarna de man--dé .-woning ver liet. Terug naar huis Eerst keerde hij naar Beemster te rug, haalde zijn overjas en ging naar zijn werk. Aan de patroon diie hem wil de onderhouden over zijn late kpmst, vertelde S dat hij afscheid kwam ne men, omdat hij een vrouw had gesto ken. De man ging naai- de Beverwijkse politie en vertelde wat er gebeurd was. Politiemannen trokken naar de woning, waar bleek dat de vrouw was dood gebloed Over verdachte was een psychiatrisch rapport uitgebracht waarin gezegd wordt dat de man onder spanning leef de. De officier van justitie meende dat verdachte geestelijk normaal was t-n volledig toerekeningsvatbaar geacht moet worden. Moord achtte sprekeT niet bewezen, echter wel doodslag. De raadsman mr H. Jonker was van oordeel dat er sprake was van het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel, de dood ten gevolge hebbend. Zonder de wil van de verdachte zou de vrouw overleden zijn. Pleiter vroeg clementie. erschuldigd zal zijn. Van de zijde-van de F.N.O.P 'fede ratie van Nederlandse organisaties van personenvervoer) wil men trachten dc minister van verkeer en waterstaat per soonlijk te benaderen en hem tot ande re gedachten te brengen. Spitten in A'damse bos Onderzoek naar juwelenroof nog intensief Nog steeds wordt met man en macht gezocht naar de juwelen, die de Petrus Domtnas-bende aan de Amsterdamse Hei- ltgeweg roofde. In opdracht zekerlngsmaatschappü van juwelier Schipper hebben vandaag enkele tiental len grondwerkers een hectare grond van het Amsterdamse bos meter voor meter omgespit met het doel de nog vermii edelstenen ter waarde van f 280.000 op tc Gisteren heeft een aantal rechercheurs de hele dag gegraven, maar zonder suiltaat. Men zoekt de juwelen niet van de plaats waar indertijd enkele gen en broches zijn gevonden. Hoewel men de kans, dat Dominas ze hier heeft verborgen groot aoht, sluit de politie de mogelijkheid niet uit dat Dominas nog kans heeft gezien ze tussen 'i tijdstip van de roof en zijn arrestatie, 'n dag Ja-ter, naar Duitsland te smokkelen. Een andere mogelijkheid is, dat Marianne Kreuzer, de Essense ;advokate, ze over de grens reeft gebracht. Van haar is namelijk ze ker .dat zij, voor haar arrestatie nog in Duitsiahcï 'is'geweest. Alle aanwijzingen die dc politie bin nenbrengt worden nauwkeurig onder zocht; Zo heeft zij dezer dagen de hele riolering van een restaurant aan de Am- sterdamse Beethovenstraat laten open breken omdat het vriendinnetje van Do minas. Gerl'inde Kreuzer hier kort ns de overval samen met Petrus had gege ten. Volgens het meisje zou Dominas een klein pakje in de stortbak van het toilet hebben gegooid. De politie heeft echter niets gevonden. Amsterdammers zijn geen watergeuzen De operatie Watergeus in Amsterdam is op een enorme mislukking uitgelopen. Hoewel de operatie reeds per 1 oktober van start is gegaan, heeft tot nu toe slechts een enkeling gevolg gegeven aan de oproep van het actie-comité T-10. dat zoals bekend het parkeerpro bleem in de hoofdstad wil bestrijden door automobilisten te verzoeken per boot naar hun werk te gaan. Nederland telde op 1 jan. 1964 879 gemeenten Volgens de nu verschenen C.B.S.-publi- katie „Bevolking der gemeenten van Ne derland op 1 januari 1964" bedroeg het aantal gemeenten op dat tijdstip 879. De kleinste gemeente (Bemelen in Lim burg) telde 198 inwoners. Daarnaast heb ben nog twaalf andere gemeenten minder dan 500 inwoners. 141 tussen 1000 en 2000. voor 305 tussen 2000 en -K)00 voor 219 tussen 5000 en 10 000 en voor 140 tussen 10.000 en 20.000. Er zijn 14 gemeenten die meer dan 100.000 inwoners tellen, waar van vier meer dan 200 000. De laatste 25 jaar hebben zioh belang rijke verschuivingen voorgedaan. Op 1 januari 1939 waren er nog maar 53 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners (thans 101) en slechts zeven mét meer dan 100.000, In totaal waren er toch 1.054 'gemeenten, waarvan 93 hebben op gehouden als zelfstandige gemeente te bestaan. De grootte der gemeenten wat betreft het grondgebied, loopt sterk uiteen. De zuidelijke IJsselmeerpoldens, de Noord- oostipolderf Apeldoorn en Ede met resp. 537, 464, 340 en 320 vierkante kilometer oppervlakte (land) het meest uitgestrekt. De gemeente Nieuwipoort heeft het klein- ste grondgebied en omvat slechts 0,39 vierkante kilometer. Carlistenblad Monlejurra: Protestanten zijn ziek in religieus opzicht In een extra nummer van haar orgaan Montejurra heeft de Carlistische bewe ging in Spanje, volgens de Telegraaf, een felle aanval geopend op het beleid van de Spaanse regering ten aanzien van de protestanten in dit land. Protestan ten zijn in religieus opzicht ziek. Het is daarom de taak van de overheid hun activiteiten te beperken, opdat zij de geest en het hart van de rooms-katho- liek niet besmetten, aldus een artikel in het blad. Zoals bekend is er in Spanje een wel in ontwerp, die de wettelijke positie van de protestanten belangrijk zal verbete ren. Het blad voorspelt „nieuwe stromen bloed over de hoofden van de Spanjaar- NS gaat 40 ahob's verbeteren De Nederlandse Spoorwegen gaan ge leidelijk ongeveer, veertig door .automa tische halve overwegbomen (ahorns) beveiligde overwegen in oude (enkel- baans) rijkswegen beter bevenlgen. Dc bakens voor deze veertig overwe gen zullen worden geplaatst op 300, 200 en 100 m. Bij het laatste baken komt hekbord verlicht door een witte lamp In een zogenaamde „pottekijker". Bo ven het hekbord wordt een geel knip perlicht geplaatst, dat vijf sec voor de sluiting van de ahob gaat knipperen. Wie dan de ter plaatse voorgeschreven 70 km rijdt, zal bij waarneming va rode ahob-lichten altijd eerst de gele knipperlichten hebben gezien en vol doende tijd hebben om tijdig tot stil stand te komen. Door deze waarschu wing hoopt men tevens het schrikeffect te voorkomen, waardoor ook nogal eéns ongelukken ontstaan. De 61-jarige havenarbeider C Wansleben uit Amsterdam is gisteren tengevolge van een arbeidsongeval om het leven gekomen. Met twee collega's was de man bezig steenkool te verwij deren tussen de spoorrails op de erts kade. toen een door een kraan geduwde wagon op hen toereed. Waarschuwend geroep van de kraandrijver hebben de arbeiders niet gehoord. De heer Wansle ben werd gegrepen de anderen kon den zich nog juist uit de voeten maken. JL commentaar Niet overtuigend I TET zich aan de rand van het melo- 1 dram/i bewegende psychologische spel „ex wonderkingdat de KRO- televisie ons gisteravond liet zien, had weinig gloed in taal en tekstf maar deze schraalheid werd voor een groot deel weggewerkt door het begrip voor persoonlijkheid en sfeer, dat Maxim Hamel en Els van Rooden bij de in terpretatie van de hoofdrollen aan de dag legden. Maxim Hamel slaagde er bijiui in ons van de verwrongen figuur van het mentaal verknoeide wonder- NCR V-televisie is er bij De NCRV zal er bij zijn, als vol gende week in Rotterdam Hoogvliet wordt getracht in zes dagen een kerk te bouwen als spektaculair hoogtepunt van de kerkbouwactie igen, hoewel het door de „Antwoord '64". In het gehele land e.,re,,r rang,,1ragen malerlaal 2a, men zodoende kijkend naar de beslist te summier was. Els van Roo- rfen ion. heel laiver het mci.jn dat televisie, deze opzienbarende bouw de vereenzaamde man tot de werke- Bis het lijkheid van het leven terug brengt, gen. Dat de bijrollen stuk e op de voet kunnen vol- stuk uiterst werkte ertoe mee, dat de gehele situa tie toch moeilijk te aanvaarden werd en de allure van niet-onverdienstelijk maakwerk behield Het slot iwn dc serie „In één geest" was belangrijker van inhoud dan de voorgaande afleveringen. Er werden van verschillende kerkelijke zijden op bouwende gedachten geponeerd De gemeenschappelijkheid van de Opening Spelen eerder op tv. Televisiebeelden van de opening - van de Olympische Spelen in Tokio voorzichtige perspectieven tot weder- zunen morgen eerder te zien zijn dan zijds begrip geopend. Dat er reeds een eerst was gepland. Dank zij Relay I vorm van. luisteren naar elkaar be- kan de NTS al 's middags tussen 6 en staat mag als winstpunt worden ge- 6.15 uur een samenvatting laten zien het Syncomprogramma, dat boekt, maar dat de schillen in dogma en belijdenis nog onverminderd bestaan, kwam eveneens duidelijk tot. uiting. Merkbaar is vooral geworden dat van alle kanten meer en meer wordt afgerekend met onberedeneerde voor oordelen en dat men pogingen doet de mogelijkheden tot samengaan op ver schillende punten ook te honoreren. In dit licht bezien heeft de doeti zeker betekenis gehad, al vele kijkers met ons er 's avonds tussen half elf en half twaalf op de buis komt. Op de volgende dagen van de Spe len worden deze Relay-samenvattingen Hen zeker steeds opgenomen in het programma dat dan tussen 6.15 en 7.30 uur aan de vaarde blijkt echter op een ander vlak te liggen. Op Nederland 2 gaf de AVRO ons een bijzonder aardig kijkje op de amusementswereld van Tokio, modern en klassiek. En in de rubriek Kijk op kunst" had de KRO onder meer een interessant gesprek met de acteur Al- bert van Dalsum, naar aanleiding van de film Plantage Tamarinde. Avro verhoogt O contributie Mr. I. B. Roosjpii: Tweede net voorrang boven draad-tv. De AVRO zal per 1 januari de con tributie verhogen van f 12 tot f 16 per jaar. De verhoging wordt gemotiveerd, aldus de vorzitter mr. L. H. Slobemaker in de AVRO-bode, door de noodzake lijke uitbreiding van het programma blad wegens de ingebruikneming van het tweede tv-net en de in de toekomst te verwachten ingebruikneming van het derde radionet en wegens de ho gere papier-, druk- en verzendkosten, u.oi De KRO beeft plannen de begunsti- d*e NCRV gersbijdrage te verhogen, wellicht deze omroep- MBfflj de zojuist In een hoofdartikel verschenen Omroepgids schrijft de voorzitter vat vereniging, mr. A. B. Roosjen, over de invoering van een centraal antenne systeem voor televisie. Hij merkt daarin o m. op. dat de NCRV het eens is met de regering, dat nieuwe technische mogelijkheden zo veel mogelijk dienen te worden ge bruikt, en dus positief staat tegenover de plannen in deze. Maar tegelijker tijd wil de NCRV de minister waar schuwen tegen „te grote drift by de ^at dunbevolkte gedeelten uitvoering daarvan brod niet van draadtdlevisie zullen „Waar met het tweede Televisienél Ruhnen'"profiteren, 'ofrtdat aanleg' in' op het ogenblik nog slechts een bc- die streken onbetaalbaar moet worden perkt deel van het. land wordt bereikt geacht. Men £ou dan •- 41" spoedig van en dan met 17,5 uren televisie „achtergebleven gebieden" in ons land dient de aandacht voor dat tweede kunnen spreken". f 12 tot f 16. NCRV en VPRO hebben nog geen plannen in deze richting. net voorrang te hebben boven het in voeren van draadtelevisie, waarmee een som van 100 tot 150 miljoen gul den gemoeid is, hetgeen het abonne mentsgeld belangrijk hoger zal doen worden dan het kijkgeld hetwelk men verschuldigd is. Daarbij komt nog. Neder- l orse aanpak nodig Als de regering ernst wü maken met een grootscheepse aanpak het recreatieprobleem en in verband met de snelle ontwikkelingen ook goede oplossingen verwacht, zal veel meer geld ter beschikking moeten worden gesteld dan de negen mil joen die nu op de begroting is uitge trokken, aldus de heer H. Molendijk, 37 Ze gebruiken het middagmaal bij Anjo in de tent. Sedert Joke gemerkt heeft, dat 't kind beter eet, wanneer ze als gezinnetje bij elkaar zitten, dekt ze het tafeltje met een fleurig kleed en haalt de dienbak met de vuurvaste schalen hierheen. Haar geoefende armen heb ben wel zwaardere lasten gedragen. 't Is een vaststaande gewoonte geworden: Joke brengt het eten op en Frans draagt de bak met de afgewerkte spullen weer naar de keuken terug. Daar helpt hij zijn vrouw met het drogen van de vaat. En dan zoekt hij een rustig plekje op, met of zonder krant, om even tot zich zelf te komen. Hij heeft, gemerkt, dat zijn zenuwgestel dit eist, wil hij de rest van de lange zomerdag fit zijn voor zijn werk. Vandaag is het ritueel hetzelfde van andere dagen, maar de innerlijke kalmte wil niet ko men. Joke merkt het aan de diepe rimpels in zijn hoge voorhoofd en aan de onrust van zijn lange benen. Die buigen en strekken zich zon der ophouden en de voeten draaien om hun enkelgewricht, doodvermoeiend alleen reeds om aan te zien. Zo heeft ze hem in maanden, in jaren zelfs niet meegemaakt. Wat is dit voor een dag. denkt ze opnieuw. Feest in de Mus- senstraat! Maar wat nog meer! Wat nog meer! Ze zet zich op de armleuning van zijn fau teuil en strijkt hem zacht over zijn dichte, gol vende haar. „Wil 't niet lukken, jonkie7" „Och. néé! De duivel heeft die vijfentwintig en veertigjarige feesten uitgevonden!" „Nou, nou, jonkie!" „Jawel! Althans, als je ze niet recht en zuiver kunt vieren!" „O! daar zeg je zowat!" Ze zegt 't luchtig, maar ze slaat haar sterke arm stevig om Frans heen. Ze heeft het eerste signaal van de naderende storm bespeurd. Als deze storm haar jongen dooreenschudt. moet ze heel dicht bij hem zijn. moet hij zich geborgen weten in haar liefde, die moeder en vrouw is in de Mussenstraat door M. A. M. Renes-Boldingh tegelijk. Ze drukt zijn hoofd zacht tegen haar heup en blijft stil en paraat zitten wachten, lot de zware levensstormen hem beproeven zullen, 't Is niet de eerste maal, dat ze zo samen zijn in 't gebied, waar de stormen loeien, waar de raadselen als gifslangen kruipen en de roep der vereenzaamden opschreeuwt tot God. 't Zal niet zonder doel zijn. God heeft dit oponthoud in de woestijn in zijn reisplan besloten. En een maal ergens, zal hel antwoord worden gehoord. Hier. Of ginds. Maar dan zal 't goed zijn. In het Licht. Als Joke dit niet had geloofd, ze had deze stormen niet kunnen doorstaan. „Over vyf maanden word ik veertig", begint Frans geladen. Joke streelt weer geruststellend zijn haar „Ja jonkie, we worden oud, dat heb ik van me zelf ook wel eens gedacht." 't Is een armzalige bliksemafleider, ze weet het. Ze denkt ook geen moment, dat ze hier mee het noodweer kan tegenhouden. Dat móet zijn loop nemen, gedreven, niet door mensen hand. „Toen ze vijfentwintig jaar getrouwd waren, was ik bijna vijfentwintig. Toen gingen wij sa men en ik moest 't je wel vertellen, dat "t met pluis was met m'n leven." „En ik vond 't zo èrg, weet je dat ook nog? Hebben we ons diezelfde dag, op die lange bos wandeling, niet verloofd? O, o, we worden oud, de datum van die dag staat in onze ringen, maar we weten 't niet eens meer!" Ook deze bliksemafleider werkt averechts. „Toen ze twaalf en een half jaar getrouwd waren was ik al twaalf. De jongens op school wisten 't op de een of andere manier en sar den me ermee, 't Was feitelijk de eerste keer, dat ik openlijk met mijn thuis werd geconfron teerd. Ik vergeet 't nooit. Op die dag kreeg ik een deuk, die er nooit weer uit is gegaan. Er werd iets in me beschadigd, dat nooit weer ge heeld is." „Dat hoeft toch ook niet, daarvoor ben je met een verpleegster getrouwd, Frans. Wat een instinct heb jij gehad, jó!" „Och. maak geen grapjes! Ik vind 't zo rot, 't houdt nooit op, 't keert altijd weer terug!" „Och, toe nou, Frans! Je zult de gevallen tellen die net zo gegaan zijn als dit! 't Komt immers duizendmaal voor! En veel erger! Moest je in de Rotterdamse ziekenhuizen heb ben rondgekeken! En dan, er zijn immers he le streken, waar ze met opzet wachten, tot '1 zover is. De jonge boer wil eerst weten, of er een erfgenaam kan komen want de bezittin gen moeten in de familie blijven. Hij wil geen kat in de zak kopen. Primitief gedacht kan ik er zelfs iets normaals in vinden." „Ja", zegt Frans, terwijl zijn gezicht in pijn vertrekt. „Maar bij ons was 't niet normaal, 't Is nooit normaal geworden. Toen ik er een maal was, had de zaak vergeven en vergeten moeten zijn. Dat was 't niet! Vader! Altijd heb ik als een blok dwars op vaders weg gelegen. Ik was de onwelkome lastpost, 't kind dat er nooit had mogen zijn. Om mij kregen vader en moeder ruzie, door mij is moeder 't ver drukte vrouwtje geworden, dat ze nu is. Oud en moe, vóór haar tijd." (Wordt vervolgd) voorzitter van de stichting Recreatie, het contactcentrum voor openlucht recreatie, vakantiebesteding en na tuurbehoud. Om concreet te zijn, heeft de stich ting Recreatie dc elf provinciale be sturen onlangs gevraagd een voorlopi ge raming t« maken van de plannen die in de komende tien jaren in hun provincies moeten worden gereali seerd. Uit enkele voorbeelden blijkt volgens dc heer Molendijk reeds, dat die negen miljoen overheidssubsidie dan inderdaad lijkt op do druppel op de bekende gloeiende plaat. Zuid-Holland heeft voor de komende tien jaren 90 a 100 miljoen gulden nodig voor de verwezenlijking van (vooral door de ontsluiting van het Deltagebied) nood. zakelijke recrcatieplannen. Utrecht wil in zeven jaar 24 miljoen investeren, maar houdt in die tijd ook rekening met jaarlijks van 100.000 tot 250.000 gulden oplopende exploitatiekosten. Den Haag wil 15 miljoen spenderen aan de aanleg van een 95 hectaren groot, bos, te ver cel ijken met het Amsterdamse bos. Dp stad Groningen denkt aan uitbreiding van het stadspark en verruiming van dè recreatiemogelijkheden aan he. Pater- woldsemeer. waarvoor 20 miljoen gulden nodig is. Tilburg heeft een plan voor een „verpozingsparkdat 7,5 miljoen gulden moet kosten. „Het zijn investeringen voor vele gene raties. waarvoor het geld over vele ja ren moet worden afgeschreven", aldus de voorzitter van de stichting Recreatie. Om aan de begrijpelijke weekend-be geerte naar de tweede woning (bunga low weekendhuisje) te voldoen, meent de heer Molendijk iets tc kunnen berei ken met de marginale landbouwgronden. Onaanvaardbaar is volgens hem het versnipperen van het beperkte recreatie- areaal. doordat enkelingen onevenredi" veel in gebruik nemen Hun begrijpe lijke behoefte aan een tweede woning kan ook worden bevredigd als in het uitbreidingsplan de marginale landbouw gronden voor „het tweede huis" worden aangewezen. De landbouwers op deze gronden in Drente, de Veluwe. Achter hoek en elders lijden een noodlijdend bestaan, maar na verkaveling zou dc grond rendabel zijn voor zomerhuisjes en bungalows. actie, welke om. Hoogvliet zijn „Ant woordkerk" zal schenken, wordt' mede gesymboliseerd door de wijze waarop de televisie de uitvoering van dit pro ject begeleidt. Op maandag 12 okto ber begint de bouw: begint ook de televisie met een inleidende film in een uitzending van NCRV, VPRO. CVK en IKOR. Om 9 uur is dan de atart van de „zesdaagse" aan inzamelingen, maar ook van de reportages, welke op zondag de 18e zullen eindigen met uitzending van de kerkdienst, welke in de nieuwe Antwoordkerk zal wor den gehouden. Begonnen wordt met een reportage van de eerste bouwdag. De actualitei tenrubriek van de NCRV zal in die week vervolgens reportages geven van de vorderingen, welke het werk maakt Op dinsdag 13 oktober zaJ in deze rubriek aandacht, worden besteed aan de tweede bouwdag, waarna om 102(1 uur nog een reportage volgt-, Op vrij dag 16 oktober zullen om 7.55 uur nog eens 5 minuten aan de actie worden besteed. Na het journaal en lal'èr om 11.20 uur worden nogmaals halfuuni- reportages verzorgd. Op de laatste dag van de bouw week. zaterdag 17 oktober, worr'- 's middags om 4.10 uur een algemeen overzicht uitgezonden en om 4.45 ui" volgt dan de bekendmaking van «I uitslag van „Antwoord "61" In li avondprogramma wordt de actie va i 8.45 uur af op de voet gevolgd en kun nen de kijkers meebeleven hoe hr'. toegaat aan de vooravond van de in gebruikneming van de kerk. Dit allr wanneer inderdaad volgens de opz van het plan kan worden gewerkt. De heer A van Roem is belast mr dc samenstelling van al deze pro Ook de radio Ook via de radio zal de NCRV i - de komende week uitvoerig aandach schenken aan de kerkbouwactiie. Maan dagavond (12 oktober) om 9 uur is o een rechtstreekse reportage uit d Deltakerk in Hoogvliet: een van d vele punten in het land vanwaar 40.000 medewerkers er op uit trekken om de oproep van de 9 samenwerken de kerken te verspreiden. Uit vel schillende gemeenten laat de NCRV dan klokgelui horen, ten leken dat de actieweek op gang is gekomen. In de loop van de week houdt de Radiokrant het nieuws over de bouw in Hoogvlfiet bij en op de avond van vrijdag 16 oktober zullen verslagge vers laten horen, hoe het in de Rni- terdamse Bank in Den Haag toegaai. wanneer daar uit het gehele land d- uitslag van de inzamelingen binncn- ï)e uitzendingen beginnen al om 5.55 uur en als in een soort verki - zing5uitslagendienst wordt gedurend? de gehele avond in het programma van hier naar daar in het land over geschakeld. Men verwacht dat tegen middernacht de totaal-uitslag min of meer bekend zal z(jn. Eenzaamheid, klankbeeld 20.30 Lichte muziek uil Japan 20.50 Nieuwe Neder landse poëzie VARA: 21.0o Promenade- zikale discussie 23.10 Stereofonische rending: Lichte gram 23 45 Socialistisch uws in Esperanto 23 55—24 00 Nieuws. vanavond veeroverzicht KRO: 20.20 Brand- I Duel. spe^rogramma 21.30 The TV-füm 22 20 Concüie-joi naai. NTS; 223( NTS: 20.00 Jourr iwell S: 20.50 In chansons. VARA Programma voor morgen 12.30 Meded 1_JPL tuinbouw 12.33 Licht instrumentaal kwar tet en zangsoliste 12.50 Regcriugsultzen- dinc: Dc Radiozilvcrvloot. Presentatie: Herman Stok 13.00 Nieuws 13.15 Markt- Iirri.-I-It IR Vnnr de 1110 Musirc- J" kleuters mdlnv vi Karakter irairmia 16.30 Spiegelbeeld 17.00 Ge- gram 1730 Kunstkroniek 18.00 Licht -umentaal ensemble 18.20 Ja? 1 Lichtbaken, lcz (7.30 Var. iraatjci 8.00 Nieuws. Aansluitend: mberichten cn sociaastisch strijd- latje :iek (gr) 8.40 E3ektro- Loon naar werken, itlschc concertwerkcn kennen de mensen IVPRO; I rlc wil van God?, lezing 9.55 ~Gezin welvaart Tl Sparen, lezing. VARA: 10.00 Buitenlands weekoverzicht 10J5 Z.O, 135- ??vi,r,proerammn torn 11.00 Nieuws) 12.V) Mededelingen icn behoeve van land- en tuinbouw. Aansl,Postduivenber 1233 Ac tueel spon nieuws 12,55 VARA-Varla 13.no Nieuws 13 l.i Lichte orkestmuziek en zang ■„1°, voor de twln- 1 igcr.s 11.15 Radio Jazzclub J4 45 Huma- lezing 15.00 De >300-1925) (opi teenagers. Televisie: NTS AVRO. 15.25 Repi 45 De Olyi 1730 Ra did weck |r i commentaar 18 20 Tijd i Avondie uit met. mma 16 20 Zang lsio Tn wetenschappelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7