Nieuwe Leidse Courant A.R.-motie aanvaard: meer hulp aan arme landen 999 BOOT Tsjombe vertrok uit Kairo met Nassers toestemming flmtoua TOKYO 1964 VOORSTEL VAN P.V.D.A. VERWORPEN Marijnen belooft beraad over uitbreiding in 1965 Bonn koopt gevangenen los in Oost-Duitsland (36 mille per man) Gastvrijheid voor rovers Wegenwacht krijgt nu ook nog bloedplasma Commentaren r~ Vrijdag 9 oktober 1964, 45ste jaargang >V Directeur: F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Sfantvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Depressieweer De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later wisselende bewolking met nu en dan buien. Tijdelijk vrij krachtige wind. krimpend naar richtingen tussen oost en noord. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 03 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35,s p.kw. 10,05 Prof. dr. L. M. de Rijk lid Eerste Kamer Prof. dr. L, M. de Rijk, hoogleraar te ^ijmegen, is benoemd tot lid van de Eer- e Kamer (P.v.d.A.) in de plaats van mr. Ij. in 't Veld, die per 1 oktober is be noemd tot lid van de Raad van State, (prof. De Rijk maakte in de periode 1956-1961 ook deel uit van de Eerste Ka- ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Vraagt geïllustreerde prijslijst (Van onze parlementsredactie) TAE TWEEDE KAMER heeft vannacht het algemene politieke en finan- ciële debat over de rijksbegroting besloten met de aanvaarding van motie-SmalIcnbroek (a.r.), waarin wordt uitgesproken dat de regering de overheidshulp aan de ontwikkelingslanden in de jaren 1965 tot en met 1967 belangrijk dient uit te breiden. De motie verzoekt de regering daar toe een aanvullend begrotingsvoorstel in te dienen „op een zodanig tijdstip, dat met de extra-hulp nog in 1965 een aanvang kan worden gemaakt". Deze uitspraak geeft uiting aan de ontevredenheid van de Kamer over de geringe verhoging (f 31 min.), die het voor 1965 uitgetrokken begrotings bedrag ten behoeve van de ontwikkelingshulp heeft ondergaan in verge lijking met 1964. Premier Marijnen beloofde, dat het kabinet zich zal be raden over de vraag of het financieel mogelijk is met de uitbreiding van de hulp in 1965 een begin te maken. goede dient te komen aan de ontwik kelingsarbeid van particuliere activi teiten. voorzover deze naar het oor deel van de regeringen der deelne mende landen past in hun ontwikke lingsplannen". De Kamer aanvaardde de motie bij zitten en opstaan. Tegen stemden alleen de PvdA. SGP en Boe renpartij. I West-Duitsland heeft de afgelopen maanden van Oost-Duitsland de vrij- Uting verkregen van ongeveer acht honderd politieke gevangenen in ruil voor verbruiksartikelen ter waarde van „vele miljoenen marken" en hoopt nu op een tweede soortgelijke (transactie, zo deelde een woordvoer der van het Westduitse ministerie voor zaken, geheel Duitsland betref fende, in Bonn mee naar aanleiding van een desbetreffend bericht in het Deense dagblad Politieken. Men hoopt dat nu een regeling kan ,worden getroffen, waarbij Oostduitse kin deren zich bij hun naar het westen ge vluchte ouders zullen kunnen voegen en nog meer politieke gevangenen zullen Worden vrijgelaten. De Oostduitsers had den laten doorschemeren, dat zij hiertoe wel bereid zouden zijn. Het ruilakkoord was tot stand gekomen via een Westberlijns advocatenkantoor in samenwerking met het eerder genoemde Westduitse ministerie. Dit advocatenkan toor onderhield goede relaties met een Soortgelijk bureau in Oost-Berlijn. De Westduitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffende, dr. Erich Mende, had enkele maanden geleden in West- Berlijn een vertegenwoordiger van het Dostberlijnse advocatenkantoor ontmoet feij die gelegenheid had de Oostduitser iot grote verrassing van dr. Mende zeer con crete voorstellen gedaande vrijlating van Politieke gevangenen mits daar door West-Duitsland op economisch gebied wat tegenover zou worden gesteld. Verbruiksartikelen Nadat dr. Mende met zijn collega's had beraadslaagd werd overeengekomen, dat Dost-Duitsland verbruiksartikelen als boter en kunstmest zou ontvangen. De Woordvoerder achtte het niet uitgesloten dat de vrijlating door West-Duitsland van een klein aantal Oostduitse politieke gevangenen ook met het ruilakkoord in Verband stond. j Eerder op de dag had het Westduitse Regeringsgezinde blad General-Anzeiger |gemeld, dat West-Duitsland ongeveer veertigduizend mark (36.000 gulden) in goederen per vrijgelaten gevangene had [moeten betalen. De Bondsrepubliek had Ide overeenkomst geheim gehouden om |dc uitvoering ervan niet in gevaar te brengen. Dc bussen met vrijgelaten gevangenen arriveerden onopgemerkt in Wartha, een kleine grenspost bij Kassei. Alle betrok ken gevangenen bevinden zich nu in jWest-Duitsland. Men had in verscheidene gevallen de namen van vrij te laten ge vangenen aan de Oostduitse autoriteiten opgegeven. De goedcrenlevcranties zijn nog niet voltooid. Tevoren had de Kamer met 78 tegen 45 stemmen een motie-Vondeling (soc.j over hetzelfde onderwerp verworpen. Hiervoor stemden alleen PvdA en PSP. Aan de beslissing over belde moties ging een spectaculair politiek gevecht vooraf, waarin de fractieleiders van PvdA en ARP, de heren Vondeling en Smallcn- broek, de hoofdrol hebben gespeeld. Vorig jaar april heeft de Kamer al een motie over de ontwikkelingshulp aan vaard, waarin zij uitsprak dat de omvang van de Nederlandse hulpverlening reeds op de begroting 1964 belangrijk diende te worden uitgebreid. Deze motie was door alle grote partijen ondertekend. Om die eensgezindheid te bewaren zijn gis termiddag achter de schermen pogingen gedaan opnieuw met een gezamenlijke uitspraak van KVP, PvdA, WD, ARP en CHU te komen. Dit is niet gelukt. Bij de replieken kwamen de heren Vondeling en Smallen_ broek elk met een eigen motie, die op het eerste gezicht nogal veel op elkaar leken. Maar vooral door de mondelinge toelichting die de heer Vondeling gat werd duidelijk, dat zijn uitspraak verder ging dan die van de lieer Smallenbroek. De PvdA-fractieleider verlangde zonder meer, dat de ontwikkelingshulp al in 1965 belangrijk zal worden vergroot via een aanvullend begrotingsvoorstel, dat nog bij de komende begrotingsbehande ling van buitenlandse zaken aan de orde zou moeten komen. De heer Vondeling dacht aan een uitbreiding met f 50 tot f 100 min per jaar, te beginnen met '65. (Voor vervolg zie pag. 13) Niet gegeten uit angst voor vergiftiging NU de belegering van de Egyp tische en Algerijnse ambassades in Leopoldstad is opgeheven, is pre mier Tsjombe uit Kaïro vertrokken. Zoals men weet werd hij sinds dihs- LJA, VAN ZANTEN", zo werd gisteravond omstreeks kwart voor acht de 66-jarige Utrechter M. C. Verkuyl begroet door drie ongeveer 30-jarige mannen, „mogen wij even binnenkomen?" De heer Verkuyl had daartegen geen bezwaar, omdat hij meende met een bekende te doen te hebben. In de woonkamer werd een kwartier lang gebabbeld. De heer Verkuyl maakte excuus dat er geen koffie meer was, maar hij kon zijn drie gasten wel limo nade aanbieden. De drie mannen waren vol lof over de mooie woning en van de mannen vroeg ten slotte of hij boven eens een kijkje niocht nei Daartegen had de heer Verkuyl, die alleen tlmis was, geen bezwaar, waarop het drietal aanstalten maakte om te vertrekken. Eén van de mannen greep Verkuyl opeens bij de mond om hem het schreeuwen te beletten, terwijl de beide anderen de Iaden van het dressoir wilden gaan doorzoeken. De heer Verkuyl wist zich evenwel los te rukken en in de worsteling die ontstond begon hij te schreeuwen. Het drietal koos toen het hazenpad, met achterlating van de auto. Later bleek dat deze in Amsterdam was gestolen. Er wordt uit de woning niets vermist. Het Duitse vrachtschip Maria Althoff, dat woensdag op de Noordzee door de bemanning werd verlaten, is behouden. Gisteren is het met zware slagzij de Nieuwe Waterweg binnen gebracht. Acht inwoners van Brabants dorp gingen op roof uit De rechtbank in Breda heeft gisteren Ltspraak gedaan in de zaken tegen acht nvoners van St. Willebrord in west- Brabant, die veertien dagen geleden te recht stonden wegens diefstal. Zij pleeg den in de eerste maanden van dit jaar in west-Brabant ruim zestig Inbraken, meestal door woningen aan de achterzij de binnen te sluipen met behulp van val- sleutels. Daarbij profiteerde de bende i het feit. dat de sloten op de achter deuren van nieuwbouwcomplexen na genoeg gelijk zijn. De 26-jarge hoofddaders J. van A. en van P. kregen twee jaar m.a. Van A. kreeg bovendien tbr met drie jaar proefijd. Er is tegen Van A. drie Jaar m.a tegen Van P. vier jaar m.a. De derde hoofddader, de 34-jarige J. M. die steeds is blijven ontkennen (is drie jaar geëist) werd veroordeeld tot :n jaar m.a. De overigen werden veroordeeld tot straffen, variërend van f 100 boete en ;n maand v.w. tot vier maanden m.a. De 26-jarige D. H„ tegen wie een jaar as geëist, werd vrijgesproken van uit lokking van en medeplichtigheid aan brandkastendiefstal in Oosterhout. dagochtend in het Oeroebapaleis ge vangen gehouden. Hjj mocht zich niet vrij bewegen in Kaïro, waar de con ferentie der niet-gebonden landen wordt gehouden. Tsjombe gaf gisteren zelf opdracht, de -belegering van de ambassades in Leopoldstad op te heffen. Gistermiddag vertrokken de 25 leden van de Egypti sche ambassadestaf en vijf Algerijnen over de Kongorivier naar Brazzaville, de hoofdstad van het vroegere Franse Kongo. President Nasser van Egypte besloot en Tsjombe toe te staan naar zijn land terug te keren. De bewaking van Tsjombe het Oeroebapaleis werd echter ver scherpt. Niemand werd bij de Kongolese premier toegelaten. De lijfarts van Tsjombe heeft verklaard, dat de premier niet durfde te eten, onidat hij vreesde it men hem zou pogen te vergiftigen Op de conferentie van niet-gebonden landen gaat het intussen riet naar wens. taan twee groepen tegenover elkaar. :ne onder leiding van Soekarno en Nkroemag (van Ghana) wil dat in de slotverklaring de nadruk wordt gelegd op de strijd tegen kolonialisme en imperia lisme. De andere, die door Joegoslavië, India en Egypte wordt aangevoerd, meent dat overal ter wereld een vreedzame in ternationale samenleving mogelijk is. Men verwacht, dat er voor het weekeinde geen akkoord zal worden bereikt. Enkele staatshoofden zijn al naar huis gegaan. Onder hen bevinden zich keizer Haile >sie van Ethiopië, president Heloe Libanon en premier Obote van Oeganda. Volgens een Egyptische zegs- zal in de slotverklaring het volgende worden opgenomen 1. Een beroep op de staatshoofden de ko mende algemene vergadering van de V-N. bü te wonen om wijzigingen in de structuur van de organisatie te be werkstelligen. De 13-jarige Maartje Heringa uit Am sterdam heeft gisteren het leven verlo- Toen zij op de Overtoom fietsende, de overzijde haar broer zag rijden, stak zij over en krwam links van hem daarbij moeten de beide fietsen in elkaar verward zijn geraakt. Het meisje viel juist op het ogenblik dat links van haar een vrachtauto passeerde. Kort na aan komst in het ziekenhuis is zij overleden. 2. De algemene vergadering van de V.N. zal worden gevraagd, uitsluitend af gevaardigden uil Peking als de wet tige vertegenwoordigers van China toe te laten. 3. Het verbreken van alle diplomatieke en economische betrekkingen met Por tugal. 4. De aanspraken, die de uitgeweken Arabieren op Palestina doen gelden, dienen te worden gesteund. 5. De economische sancties tegen Zuid- Afrika moeten worden doorgevoerd. 6. Er moet een nieuwe Geneefse confe rentie worden gehouden over de toe stand in het vroegere Indo-China. 7. Amerika dient de blokkade van Cuba op te beffen en zijn marinebasis Guan- tanamo op dat eiland te verlaten. GOHDGEVCtURD Alleen de rijpste, de grootste, de lekkerste tomaten zijn goed genoeg voor gezonde California tomatensoep. Het Nederlandsche Roode Kruis zal de ANWB-Wegenwacht bloéd- plasma ter beschikking stellen ten behoeve van de snelle hulp aan i stig gewonde verkeersslachtoffers. Alle wegenwachtstations, „Pauw molen" bij Delft. „Houten" bij het verkeersplein Oudenrijn, „Burger- veen" langs de weg Den Haag-Am sterdam en ,,'t Harde" langs de Zui derzeestraatweg op de Veluwe, zul len daartoe van twee eenheden bloed plasma worden voorzien. Het toedienen het leven redden verkeersslachtoffers die bloedplasma kan ernstig gewonde in shocktoestand verkeren en waarvoor snel transport een ziekenhuis niet dadelijk beschikbaar is. De bloedgroep en de rhesusfactor van het slachtoffer zijn voor het toedienen van bloedplasma. in tegenstelling bij gewone bloedtranfusie, niet (direct) van belang. Alleen artsen mogen bloedplasma toe dienen. De eenheden bestaan uit een fles gedroogd plasma en een fles pyrogeen vrij water en een toedieningsset. Het mee voeren van de eenheden plasma in de patrouillewagens van de Wegenwachten is niet mogelijk omdat het plasma niet tegen langdurig schokken is bestand De Wegenwacht zal echter door zijn mobilo foonverbindingen met Wegenwachtsta tions snel het bloedplasma ter beschik king van artsen kunnen stellen. TAE middenstandsorganisaties zul- len er zich niet over kunnen beklagen, dat in de debatten in de Tweede Kamer geen aandacht is ge schonken aan de positie van de kleine zelfstandigen. De afloop van het gemeen overleg tussen regering en Kamer over de ingang van de belastingverlaging mag dan al niet zijn geweest zoals zij wellicht had den gehoopt, in elk geval is geble ken, dat men in de Kamer voor d'! belangen van de middenstand oog heeft. We verheugen ons daarover. Bij d indiening van het wetsontwerp tr verhoging van de AOW hebben we op deze plaats betoogd dat de ver zwaring van de premielast voor da (kleine) zelfstandigen een belang rijke rol in de parlementaire ge- dachtenwisseling zon moeten spe len. Welnu, dat is gebeurd. In het bijzonder hebben we er ons over verheugd, dat het juist de confessio nele partijen waren, bij wie de mid denstandsorganisaties weerklank hebben gevonden. Zoals bekend zijn het met name da middenstandorganisaties geweest, die hebben gepleit voor een gedee'- telijke invoering van de belasting verlaging op 1 januari a.s. Daarb j hebben zij de krachtigste steun ont vangen van de KVP-vertegenwoor- digers Schmelzer en Noteboom, die trachtten aan te tonen, dat cov- jucturele en budgettaire overweging zich niet tegen een zo snelle belas tingverlaging verzetten. In hun betoog lag veel aantrekke lijks; in deze kolom hebben we al laten blijken er door te zijn bekoord, evenals trouwens de heren Smallen broek en Beernink. Het attractieve was vooral gelegen in de overwe ging, dat gedeeltelijke doorvoering van de belastingverlaging per 1 januari a.s. meer zo betekenen dan slechts een compensatie van de pre mieverhoging. Ook dreigende moeilijkheden op hr* loonfront zouden er wellicht doo kunnen worden afgewend. De vak centrales accepteren geen soort van loonstop en kunnen dit ook niet doen omdat er groepen In de alge mene loonstijging zijn achtergeble ven. Bovendien is de afstand tussen vraag en aanbod op de arbeids markt nog te groot. De beste loons verhoging ls belastingverlaging, aangezien daar geen prijsverhoging uit voortvloeit. Vooral de laagstbe- zoldigden zouden er, door verhoging van de belastingvrije voet, van moeten profiteren. Maar wat praten we? Premier Ma rijnen en minister Witteveen hebben duidelijk gezegd, dat er per 1 Janu ari nog geen sprake van kan zijn, omdat de conjunctuur het nu een maal niet toelaat. Minister Witte veen kon zich daarbij beroepen op de heer Marjolein, die de Neder landse regering nog eens uitdruk kelijk heeft gewaarschuwd. Ware prof. Zijlstra nog minister van Fi nanciën geweest, hij zou niet anders hebben gesproken. We hebben vertrouwen in het beleid van de regering en aanvaarden dan ook het door haar ingenomen stand punt. We doen dat in de hoop dat er op 1 juli iets kan worden gedaan. Bij de behandeling van de wetsont werpen tot instelling van een we genfonds en van het permanent ma ken van de tijdelijke belastingver hogingen (tabak en benzine) moet er nog maar eens over worden ge sproken. Want het is een vreemde zaak, dat er een fiscale lastenver zwaring plaatsvindt, terwijl een verlichting in uitzicht is gesteld. W/ie kennis heeft genomen van ons standpunt met betrekking tot de ontwikkelingshulp zal er zich niet over verbazen, dat de aanne ming van de motie-Smallenbroek ons deugd heeft gedaan. Want ln de jaarlijkse prioriteitenslag, die aan de indiening van de rijksbegroting voorafgaat, is hulp aan de minder gezegende landen er inderdaad te bekaaid afgekomen. Evenals vele andere niet-socialisten in de Kamer zouden we in ons hart graag de motie hebben gesteund van de heer Vondeling, waarin reeds voor 1965 een belangrijk verhoging van de voor ontwikkelingshulp be stemde bedragen werd gevraagd. Maar dan zou men inderdaad ge makkelijk in strijd komen met de prioriteiten, waarover te Wassenaar overeenstemming werd bereikt. Bij het akkoord van Wassenaar is de ontwikkelingshulp niet onder de prioriteiten gerangschikt. Eerst moeten daarom andere zaken wor den afgedaan. Bovendien had de motie van de heer Smallenbroek net voordeel, dat er meer nadruk in werd gelegd op de subsidiëring van particuliere activiteiten. We hadden gehoopt, er zelfs min of meer op gerekend, dat de socialisten verwerping van de motie- ondeiing hun siem zouden geven aan de motie-Smallenbroek. Aanre- nomen mocht toch worden, dat het v (.en de PSPI al,«" om de =*-». ,e do,,n Zü stemden evenwel tegen en maakten daardoor op ons de indruk van kinderen, die niet Lygen.'" *ij hun KIES NU EEN ARISTONA EN GENIET VAN VOOR MENSEN DIE HET GOED BEKUKEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1