K.V.P.: geen onzekerheid over belastingverlaging M.B.G.K. is boos op ons blad Koper mocht huis niet betrekken Kamer wil meer hulp voor arme landen Nieuw model Skoda Advertenties als middel tegen de woningnood Langs Waterweg en Maas helikoptertaxidien st VRIJDAG 9 OKTOBER 1964 Dr. Vondeling neemt beschuldiging terug De socialistische fractieleider dr. Von deling heeft gisteren bij de algemene beschouwingen in de Kamer zyn be schuldiging teruggenomen, dat de WD- fractie enkele weken geleden tijdens het REM-debat ruggespraak zou hebben gehouden met REM-functionarii Dit is dinsdag al door de liberale j fractieleider mr. Geertsma met grote nadruk ontkend. Dr. Vondeling baseerde j zijn aantijging op een bericht in een aantal provinciale dagbladen. „De schrijver van het bericht heeft I het bij toetsing gehandhaafd", zo ver klaarde hij gisteren. Desondanks wilde hij wel toegeven, dat hij zich had ver- „Geschreven speeches hebben hun voordeel. Je glijdt niet zo snel uit. Ik i heb het nu desondanks gedaan". Na de- ze verklaring zei mr. Geertsema het incident als gesloten te beschouwen. Minister verwacht: ing van aantal Stijg ongelukken te water De vrees dat het aantal ongelukken le water zal stijgen, nu steeds meer snelvarende motorboten in gebruik ko men. is in het algemeen niet ongegrond, zo heeft minister Van Aartsen geant woord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid E. Meester (soc.) naar aanleiding van een ongeval met dode lijke afloop met een speedboot in de IJssloot bij het Nieuwe Meer in Amster dam op 27 augustus. De minister zegt dat het stellen van regelingen voor het varen met snelle motorboten de taak is van de bevoegde publiekrechtelijke lichamen. Geen lasten zonder lusten De Tweede-Kamerfractie van de KVP zal haar oordeel over de door de regering voorgestelde lastenver zwaringen laten afhangen van de vraag wanneer het eerste deel van de verlaging van loon- en inkom stenbelasting zal ingaan. Zij wil wel /aarden, dat invoering van een gedeeltelijke verlaging op 1 januari om technische redenen niet mo gelijk is, maar daarom eist ze met temeer klem 1 juli op als ingangs datum. En ze wil nog vóór het einde van het jaar zekerheid hebben, dat die eis wordt voldaan. Dit is de kern van de belangrijke verklaring, die KVP-fractieleidcr drs. Schmelzer gisteren aflegde bij de replieken van het algemeen politieke en financiële Kamerdebat. Ook de fractieleiders Geertsema (lib.) en Becrnink (ch) lieten weten, dat zij vooralsnog op 1 juli blijven rekenen. De heer Smal- lenbroek (a.r.) sprak zich hierover niet zo pertinent uit. Gistermorgen verklaarde minister president Marijnen, dat het kabinet een gedeeltelijke belastingverlaging op 1 januari uit conjunctureel én technisch oogpunt niet mogelijk acht en dat het 1 juli nog niets met zekerheid (Van parlementsredactie) A.R.-motie aanvaard (Vervolg van pagina 1) Op zichzelf had de heer Smallenbroek legen de inhoud van de motie-Vondeling geen bezwaar, maar hy achtte haar poli tiek niet haalbaar. In dit verband hü erop. dat in het Akkoord van W naar aan de ontwikkelingshulp geen prioriteit wordt toegekend. Aan dit ak koord achtte de AR-fractieleider ziek „naar eer en geweten" gebonden. Indach tig aan het bekende woord dat politiek de kunst van het bereikbare is, leek hem een minder-vèrgaande motie beter dan een verworpen motie (Vondeling) Hü stelde daarom voor met de vergro ting van de ontwikkelingshulp in 1965 althans een begin te maken en wel danig, dat in de jaren '66 en '67 eer langrijke uitbreiding kan worden Wezcnlükt. I Hiermee konden de fractieleiders Bohmelzer (kath. v.), Geertsema (lib. Beernink (c.h.) akkoord gaan. De heer Bohmelzer was vooral blij met de ir ytnotie-Smallenbroek gevraagde steun •particuliere activiteiten ter Vergroting (fan het opnemingsvermogen van de ont vangende landen (dit element kwam overigens ook in de motie-Vondeling Voor). Mr. Geertsema zag in de a.r. motie een „uitnodiging aan de regering tot het Öanbrengen van de nodige verschuivin gen in de begroting 1965, zodat aan het verlangen van de Kamer kan worden vol. daan". Mr. Beernink erkende, dat de jmotie-Vondeling sympathieke aspecten vertoont. „Ik ben bereid in 1965 meer jvoor de ontwikkelingshulp beschikbaar jte stellen, maar er zijn vele desiderata cn ik wil eerst meer inzicht hebben in de financiële toestand en toekomst van pns land". Geen steun Dr. Vondeling stelde vast. dat de tnotie-Smallenbroek niet aandringt op een belangrijke uitbreiding van de ont wikkelingshulp voor '65. Daarop heeft óe motie van april 1963 wél aange drongen. Bij aanvaarding van de motie. Smallenbroek zou de continuïteit in ie opvattingen van de Kamer, zoals die in de motie van '63 tot uiting kwa men. verbroken worden. Om die reden meent de P.v.d.A.-fractie haar stem Bief can de a.r. uitspraak te kunnen leven. Minister-president Marijnen hield vol, 1st de verhoging van het begrotingsbe- Irag met f 31 miljoen „niet onbelang- lijk" is. De aanvaarding van de motie- Vondeling moest hij ontraden: maar •ver de motie-Smallenbroek zei hij: ..Het Cabinet zal zich beraden over de vraag Velke financiële mogelijkheden er zijn •m in 1-965 een begin te maken met extra utpverlening. Voor 1966 en '67 wordt :n kwestie van prioriteitenafwe- REM De ontwikkelingshulp, de belasting- erlaging, de AÖW-verhoging en de aaruit voortvloeiende verzwaring van premielast zijn de punten geweest irom in de afgelopen drie dagen het ebat heeft gedraaid. Over de loonont- ikkeling sprak eigenlijk alleen dr. Von- eling uitvoerig. De regering en de rege. ngspartijen wensten niet voohiit te lo on op de uitslag van het beraad in de 'ER en de Stichting van de Arbeid. De horen Smallenbroek (a.r.) en Geert, •ma (liib.) hebben gisteren nog wat na- ekaart over het REM-debat. Daarbij wam ook weer het omroepbestel ter Drake. De heer Geertsema verdedigde stelling, dat het stemmen van een actie tegen een regeringsvoorstel, hoe Zangrijk dit ook moge zijn. niet altijd oeft t<» leiden tot het aftreden van de pestverwante bewindslieden in het ka- inet. Dan zou de bewegingsvrijheid van fractie wel heel klein worden. Pas er tussen fractie en bewindslieden oen vertrouwensband meer bestaat, is et beter dat die bewindslieden aftreden. Onzerzijds is dat vertrouwen ook sedert et REM-debat onverminderd blijven be. aan". „Als regeringspartij moet men 'derdaad proberen zich zoveel mogelijk ehter de regering te plaatsen en dat ebben we de afgelopen dagen dan ook edaan. Maar ik laat me toch niet in ewetensnood brengen Als ik meen te •oetcn tegenstemmen, stém ik tegen". Geen vernietiging Met grote nadruk ontkende de heer Geertsema, dat zyn fractie de vernieti- tfog van het bestaande omroepbestel zou Mensen. Die fabel moet de wereld uit. „Wü gunnen de omroeporganisaties een eigen plaats, maar niet de énige plaats. Dat is van onze kant tijdens het REM- debat duidelük verklaard. Wij vechten voor grotere vrijheid in de ether, toelating van nieuwe concessionarissen en voor financiële gelijkstelling", heer Geertsema vergeleek de strüders voor die vrijheid met hen die in de rige eeuw voor het recht van de bijzon dere scholen op de bres hebben gestaan. „Indachtig aan de schoolstrijd verwacht ik, dat de heer Smallenbroek aan zijde zal staan". De A.R.-fractieleider kwam hierna tot de verrassende conclusie, dat de heer Geertsema en hij het in de grond van de zaak eens zijn. Toen echter de liberale mevr. Van Someren-Downer zioh bij interruptie in het debat meng de, viel de heer Smallenbroek fel uit: „Ik discussieer hier met de heer Geertsema. U mevrouw, bent op dit punt weleens extra moeilijk. Zoals u over de omroeporganisaties spreekt, bent u er zelf de oorzaak van velen in mijn kring zich terecht gegriefd voelen Volgend jaar geen Hiswa - Goed Kamp in Amsterdam De tentoonstellingen Hiswa/Goed Kamp. die^ in het R.A.I.-gebouw wer den gehouden, zullen niet worden ge continueerd. De exposanten, zo wordt in een gezamenlijk communiqué van de A.N.W.B., de Hiswa en- de R.A.I. mee gedeeld, wensen zoveel tentoonstellings ruimte. dat zelfs het nieuwe R.AI.-ge- bouw (45.000 vierkante meter) niet groot genoeg is voor deze gecombineerde wa: tersport-, kampeer- en caravan-tentoon stellingen. Er komt daarom in 1965 een afzonderlijke caravantentoonstelling in het nieuwe R.A.I.-gebouw, door de Ne- derlandsche Vereeniging RAI en een af zonderlijke watersport- en kampeerten- toonstelling van de Nederlandsche Ver eeniging voor handel en industrie op het gebied van scheepsbouw en water sport Hiswa, eveneens in hel' nieuwe RAI-gebouw. De ANWB heeft zich teruggetrokken als mede-organisator. De ANWB, die tot dusver op Hiswa/ Goed Kamp een in lichtingencentrum inrichtte, overweegt die op beide tentoonstellingen voort te zetten. De caravan-RAI '65 wordt van 29 januari t/m 7 februari 1965 gehouden de Hiswa van 12 t/m 21 maart. Minister: tunnel zal Hembrug vervangen Minister Van Aartsen (verkeer en waterstaat) ziet de vervanging van de Hembrug in Amsterdam door een spoor wegtunnel onder het Noordzeekanaal als een onderdeel van de voorgenomen wer ken tot verbetering van dit kanaal ten behoeve van de zeevaart. Dit blijkt uit zijn antwoord op schriftelijke vragen het Tweede-Kamerlid Posthumus kan zeggen. Minister Witteveen (finan ciën) werkte dit gistermiddag nog der uit. „Men moet", zo zei hij c „in deze .tijd van grote spanning een beperkte speelruimte aan de regering laten met betrekking tot de ingangs datum." De heer Schmelzer kon het standpunt, dat de monetaire en conjuncturele situa tie het verlichten van de belastingdruk niet gedoogt, niet aanvaarden. Voor fractie is het voorts een moeilijk te teren zaak, dat uitgerekend in een dat iedereen lastenverlichtingen wacht, de regering nieuwe lasten gaat op leggen, wat o.m. blijkt uit de voorstellen tot instelling van een wegenfonds ei continuering van enkele tijdelijke belas tingverhogingen (sigaretten en benzine). „De K.V.P.-fractie zal haar oordeel deze lastenverzwaringen bepalen in- het licht van de ingangsdatum der belasting, verlaging. De samenhang tussen lusten er lasten zal dan praktisch moeten zijn uit gewerkt." Ervan uitgaande dat de lastenverlich tingen en -verzwaringen nog vóór Kerstreces door de Kamer zullen moeten worden behandeld, trachtte de K.V.P.- fractieleider zelfs een beslissing uit te lokken over de volgorde waarin de be- trokken wetsvoorstellen z.i. aan de orde zouden moeten komen: 1. AOW-AWW- verhoging; 2. verlaging van loon- en komstenbelasting; 3. het permanent-) ken van de tijdelijke belastingverhogin gen op sigaretten en benzine; 4. de in stelling van net Wegenfonds. Het was duidelijk wat de heer Schmelzer beoogde: als zün fractie bij de eerste twee wets ontwerpen haar zin niet krijgt, kan ze al tijd nog tegen de laatste twee stemmen. V.V.D.-fractieleider Geertsema kon zich volledig met deze volgoi (e en met het tijdstip van behandeling verenigen. Ook C.H.-aanvoerder Beernink wilde lasten- verzwaringen en -verlichtingen als één complex behandeld zien. „Ik blijf intussen 1 juli maar zien als streefdatum voor het eerste deel van de belastingsverlaging", zo voegde hij eraan toe. „Ook ik hoop van harte, en reken er vooralsnog op, dat dat eerste deel op 1 juli zal ingaan", zei r .Geertsema. Kamervoorzitter Van Thie1 kon geen uitsluitsel geven over de vraag of de vier wetsvoorstellen inderdaad vóór het einde van het jaar en in de gewenste volgorde kunnen worden afgehandeld, maar hij be loofde een desbetreffend ordevoorstel in stemming te zullen brengen. Zo'n voor stel zal zeker komen, want zoals gezegd wil met name de K.V.P. per se voorko men, dat per 1 januari wél de weggeld heffing in werking treedt zoals de be doeling is zonder dat ook maar iets vaststaat omtrent het ingaan van de be lastingverlichting. P.v.d.A.-fractieleider Vondeling con stateerde met nauwelijks verholen leed vermaak, dat de heer Schmelzer met zijn eis tot belastingverlaging per 1 januari bij het publiek verwachtingen heeft ge wekt, waaraan niet is voldaan. „Hij heeft een prachtige, mooi gekleurde ballon op gelaten, die door het kabinet is doorge prikt." Maar zelf sprak de heer Vonde ling zich niet over het tijdstip van belas tingverlaging uit en de heer Schmelzer verzuimde dan ook niet daarop met na druk te wijzen. De heer Beernink vroeg nog of de regering de Kamer bijv. een maal in de twee maanden wil Informeren over de ontwikkeling van de conjunctuur, zodat de Kamer kan beoordelen wanneer belastingverlaging mogelijk is. Op deze vraag kwam geen antwoord. De heer Geertsema, kennelijk enigszins geschrokken van de algehele verbazing de passiviteit van de liberale fractie op het punt van de belastingverlaging, trachtte nog uit te leggen waarom hij er in eerste instantie toe had beperkt te dringen op 1 juli („als dat moge- is") en niet 1 januari: „Naast de op heffing van de woningnood geven wij de bestrijding van de inflatie absolute voorrang." Voor de heer Vondeling was de gou vernementele houding van de V.V.D. een reden tot verontrusting. „Nu de li beralen de regering op drie essentiële punten van haar sociaal-economisch beleid zo nadrukkelijk hebben steund, wettigt dit de conclusie, dat het kabinet te veel de conservatieve kant uitkijkt". Een demagogisch grapje, waarop de heer Geertsema het juiste antwoord gaf toen hij de heer Vonde ling eraan herinnerde, dat deze tijdens het REM-debat de V.V.D. betrouvjbare regeringspartner had uit gemaakt .,'t Is ook nooit goed", zc verzuchtte hij. Collegegeld Minister Witteveen gaf nog een uitvoe rige motivering van de regeringsbeslissing om enkele retributies en tarieven te hogen. De verhogingen zijn volgens hem nodig om de structurele begrotingspoli- tiek af te stemmen op de twee essentiële doelstellingen het bereiken wichtsherstel in oi voortzetting van de welvaartsgroei. In deze politiek past het verlagen verkapte subsidies. Ook na verdubbeling het collegegeld zullen de kosten die de overheid aan elke student besteedt (f 10.000) nog maar voor een heel klein deel worden gedekt. De bev ïdsman vond het ook „redelijk" om van de weg gebruikers een extra bijdrage te vragen de aanleg van wegen, maar verder wilde hij over de weggeldheffing zeggen. Vragen over benoeming onderwijzers te Ede Het Tweede Kamerlid C. Kleijwegt (soc.) heeft staatssecretaris Grosheide van O., K, en W. schriftelijk gevraagd of het juist is, dat het in de afgelopen jaren reeds een aantal malen is voorge komen dat in de gemeenteraad van Ede bij benoeming van onderwijzend per soneel aan openbare scholen met een voordracht van één persoon is volstaan, terwijl de l.o.-wet 1920 voorschrijft, dat ;r een voordracht moet zijn van ten- inste drie bevoegden". Het Kamerlid informeert wat de staatssecretaris denkt te doen om een dergelijke „uitholling" van de wet op het lager onderwijs ongedaan te maken en niet alleen in Ede maar ook elders, te voorkomen. Kamervragen over sluiten grensverkeer met Duitsland Het Eerste Kamerlid Meester (Soc.) heeft schriftelijke vragen gesteld a; ministens van economische zaken, finen- oiën en buitenlandse zaken over krantenbericht waarin wordt meege deeld. dat de nieuwe weg tussen Sel- lingen en Walchum (West-Duiteland) op 23 oktober wordt geopend, maar dat van Duitse zijde het voornemen bestaat de grens na de opening van deze te sluiten, omdat er onvoldoende douane personeel beschikbaar zou zijn. Het Kamerlid vraagt of de bewinds lieden het grensverkeer niet van belang achten voor het Nederlandse grensge- Zijn er van Nederlandse zijdie maat regelen getroffen om de grenspost te bemannen en zijn de ministers bereid de Bondsrepubliek medewerking te vra gen tot het openstellen van deze grens post? zo vraagt de heer Meester. Merendeel 9onder invloed9 Veroordelingen in 1962 voor 9.717 verkeersmisdrijven Uit een publikatie van het CBS blijkt dat in 1962 liefst 9717 verkeersmisdrij een veroordeling leidden, dit is ongeveer 6 pet meer dan in 1961. Het deel (5458) van de vonnissen be trof het „rijden onder invloed". Daar- ruim 1/3 betrekking op auto's, mo torfietsen en scooters, ruim '4 op brom fietsers en de rest op wielrijders. We gens doorrijden na ongeval werden 1686 personen veroordeeld, wegens joy-riding 1652, voor het merendeel Jeugdige perso- In 101 gevallen waren slachtoffers dodelijk getroffen, in 400 zwaar gewond. In totaal waren slechts IVt pet van de veroordeelden vrouwen, bij doorrijden na ongeval echter 6 pet Aan 70 pet van de wegens „rijden on der invloed" veroordeelde bestuurders motorrijtuigen werd gevangenisstraf opgelegd. Voor de bromfietsers en wiel rijders zijn deze percentages resp. 30 16. Aan ruim 3.800 wegens verkeersmis- drijf veroordeelde personen werd de be voegdheid tot het besturen van motorrij tuigen voor korte of lange tijd ontzegd, wegens verkeersovertredingen aan 1900 personen. Het aantal door de politie en justitie afgedane verkeersovertredingen sterk op: het bedroeg in 1962 1.170.000, dit is één per tien inwoners. De wijze van afdoening was: ruim 30 pet transactie in handen der polite, bijna 50 pet schikking door het O.M. en ruin pet afdoening door de kantonrechter. Op de Provinciale weg tussen Briel- Oostvoorne is gisteravond de 25-ja- rige S. van Oers uit Brielle met zijn auto in een bocht van de weg geraakt ernstig gewond, dat h(j op weg n; het ziekenhuis is overleden. Voorzitter: tendentieus en onjuist De heer L. L. Heijkants te Rotter dam, voorzitter van de „Politiek On afhankelijke Metaalbewerkersbond voor Groot- en Kleinbedrijf" (afge kort M. B. G. K.), heeft telefonisch en schriftelijk gereageerd op het arti kel van onze sociaal-economische re dactie over deze organisatie in on: blad. De heer Heijkants noemde de inhoud van het artikel tendentieus en van een onjuiste strekking en hij verzocht ons in de krant enkele „fei telijke onjuistheden" te mogen rechtzetten". Het gaat daarbij vol gens de voorzitter om het volgende: l U schrijft: „De M.B.G.K., die var elk georganiseerd overleg is uitge sloten maakt gebruik van een zeer ge raffineerde werkmethode: het stimule ren van latente onrust onder de werk nemers door middel van „cellen" in dt bedrijven zelf". He« woord „cellen" oi „cellenbouw" in de bedrijven is bij onze organisatie als zodanig onbekend. Deze methoden zijn door de M.B.G.K. nog nooit besproken of gepropageerd. Daar om is deze bewering regelrechte' laster, die met geen enkel bewijs gestaafd kan worden: elegantste vrouw DAMESBEURS Gebrek aan overheidsfatsoen .Machtsmisbruik in dc ergste graad" en „een schromelijk gebrek aan overheidsfatsoen", waren de uit drukkingen die mr. L. Hardenberg gisteren nauwelijks toereikend vond zijn verontwaardiging tot uit drukking te brengen over de handel- e van de gemeente Amstelveen. Mr. Hardenberg was in kort geding de raadsman van de heer F. van der Winden, die in Amstelveen een huis had gekocht, maar er nu niet mag wonen omdat de gemeente het huis heeft gevorderd voor verhuur aan gezin uit Ouderkerk aan den Amstel. Dc koper moet dus gaan ver huren. Amsterdam gaat de woningnood op zeer bijzondere wyze bestrijden. Men wil door advertenties het verhuizen naar nieuwbouwwoningen stimu leren. Op deze manier zullen dan vele oude, goedkopere woningen openvallen. Dit heeft mr. Th. C. M. A. Elsenburg, wethouder voor volks huisvesting, gisteren bekendgemaakt. De gemeente wil voorlopig 550 nieuw bouwwoningen. via dagbladadvertenties, aanbieden aan de hoofdbewoners van be nedenwoningen en van woningen met tenminste drie vertrekken, waarvan de huur ten hoogste f 130 per maand is. Deze grens heeft men aangenomen omdat juist in die klasse de meest dringende geval len van woningnood voorkomen. Dc huur van de te betrekken nieuwbouwwonin gen ligt tussen de f 190 en f 420 pei maand, zij zijn o.m. voorzien van centrale verwarming. Dat men nogal spoed achter de zaak wil zetten, blijkt uit het feit dat men. om de doorsohuiving te stimuleren, ook ertoe wil overgaan hier en daar een wo ning te vorderen. Het plaatsen van de advertenties mag, aldus de heer ETsentourg, niet gezien wor den als aanwijzing voor een liberalisatie of „gedeeltelijke vrijmaking" van de wo ningmarkt. De verschijning van de eerste adver tenties zal nog wel enige tijd duren. Het werk aan een deel van de betrokken nieuwbouwwoningen ligt namelijk stil tengevolge van een staking. De heer Van der Winden was na aankoop van zijn woning het huis gaan bewonen hoewel hij nog geen woon vergunning had. Toen hij een derge lijke vergunning aanvroeg, weigerde het huisvestingsbureau deze te ver lenen. Andere pogingen van eiser om alsnog zijn „eigen" huis te mogen be wonen, mislukten: B. en W. beschikten afwijzend mede op grond van de raad voor advies woonruimte en de vorde ringscommissie. De gemeente had andere plannen met het huis. Eerst werd de voorkeur gegeven aan een bejaard echtpaar uit Amstelveen, dat een goedkope woning bewoonde en wel meer huur zou kunnen gaan betalen. Dit echtpaar weigerde. De heer Van der Winden dacht nu wel zijn vestigingsver gunning te krijgen, maar de gemeente liet nu een gezin uit Ouderkerk aan de Amstel opdraven. De woning werd ge vorderd voor verhuur en de eigenaar moest zijn huis uit. De heer Van der Winden weigerde. Gas- en waterleiding werd afgesloten om dat het huis. volgens de gemeente, for meel leeg staat. Eiser vraagt nu opnieuw aansluiting van gas en water op straffe van een dwangsom van f 10.000 voor elke dag dat de gemeente nalatig blijft. Mr. Hardenberg achtte het oordeel van dc vorderingscommissie niet objectief, omdat er tijdens de vergadering van de commissie ambtenaren van het huisves tingsbureau aanwezig waren. Volgens de pleiter van de gemeente, mr. W. van Vugt. is dit overal gewoonte. De ambte naren nemen geen deel aan de beraad slagingen. Mr. Hardenberg wees er nog op dat het huis twee maanden leeg heeft gestaan, nadat de heer Van der Winden het had gekocht De gemeente kon dus in die tijd niemand vinden aan wie het huis verhuurd kon worden. Daarom vond de raadsman het vreemd dat iemand die in Ouderkerk woont (6 kilometer van Amstelveen gelegen) en over een auto be schikt maar in Amstelveen werkt, juist dit huis krijgt toegewezen. Wiesenthal verzocht De Gaulle bemidde ling in zaak Mengele Simon Wiesenthal, hoofd van het do cumentatiecentrum van de Bond van slachtoffers van het nazi-regime in We nen, heeft president De Gaulle tijdens diens bezoek aan Paraguay een tele gram gezonden, waarin hü het Franse staatshoofd vroeg bü de president van Paraguay te bemiddelen in de zaak- Mengele. Het telegram was in de vol gende bewoordingen gesteld„Miljoenen mensen zijn het slachtoffer geworden van het barbaarse optreden van de na zi's, miljoenen mensen zouden u dank baar zijn als u, bij uiw bezoek aan Asuncion, president Stroesner ertoe zou kunnen bewegen, dr. Josef Mengele, j oorlogsmisdadiger en voormalig arts van het concentratiekamp Auschwitz aan het gerecht over te leveren". Bidault zal niets tegen De Gaulle ondernemen In Brazilië heeft de Franse ex-pre- mier Georges Bidault het hQofd va veiligheidspolitie in de staat Sao Paulo de verzekering gegeven, dat hy „in het geheel geen moeilijkheden" zal veroor zaken gedurende het bezoek van De Gaulle aan Brazilië. De veiligheidspoli tie is van plan, tijdens het bezoek het Franse staatshoofd een aantal bui tenlanders bij wie anti-Gaullistische ge- voelens worden vermoed, huisarrest op te leggen. Of Bidault ook onder deze maatregel zal vallen is niet bekend. Voor aankomst Johnson Man met geweer aangehouden in Cleveland In Cleveland is gisteren enige urei voordat president Johnson in deze stad Ohio aankwam een man aangehouden die met een ingepakt geweer op straat liep. Het wapen was een Italiaans geweer hetzelfde type als waarmee vorig jaar president Kennedy werd vermoord. verklaarde het geweer maan dag te hebben gekocht om zyn woning ren. Het schijnt dat de mar vroeger onder psychiatrische behande. is geweest. Hij werd niet in staat beschuldiging gesteld. De 19-jarige H. v. d. Vorst uit St. Odilienberg is overleden in het zieken- - - huis te Roermond na een ongeval op 29 bleken in de vergadering van de raads- september. Hij reed toen 's nachts met commissie, die de beleidsnota behandelde zijn bromfiets te Montfoort tegen een personeelszaken. I geparkeerde auto. Dit is de nieuwe Skoda 1000 MB, die wel geheel verschilt van het hui dige model. Het geheel is aanzienlijk strakker en moderner van lijn ge worden. Technisch is er echter aan deze Tsjechische wagen, die f 5450 kost weinig veranderd: hij heeft zijn traditionele robuustheid behouden. Voor de bouw van de nieuwe wagen is onlangs een nieuwe fabriek ge bouwd, vlak bij de oude in Mlada Boleslav. Twee noviteiten dus voor de dit jaar 70 jaar bestaande onder neming. Rotterdam heeft te veel ambtenaren Een particulier efficiëncybureau is tot de conclusie gekomen dat diverse dien sten van de gemeente Rotterdam een teveel aan personeel hebben, e vergad iie de be i de wethouder M.B.G.K. onder communistische invloed staat. „Communisten" of communistische invloed bestaan niet 'n de M.B.G.K. In tegendeel, de M.B.G.K. wordt met alle geoorloofde en ongeoorloofde middelen bestreden door de C.P.N. en de aan haar verwante organisaties. Vele bewijzen zijn hiervan door ons aan u te over leggen: o Vervolgens wordt voorgesteld of de M.B.GJC. door het uitgeven van een pamflet, ge,-acht tegen een oud-bestuurs lid van de A.N.M.B., op de vingers zou zijn getikt door het toenmalige be stuur van de Ned. Vak Centrale, van welke overkoepelende organisatie de M.B.G.K. toen lid was, en daarom de N.V.C. zou hebben verlaten. Het uit treden uit de N.V.C. is geschied omdat deze centrale, die toendertijd geleid werd door de heer Eering, eiste dat de pamfletten, die door de MH.G.K. uitge geven werden, eerst ter controle voor gelegd zouden worden aan het dagelijks bestuur van de N.V.C. Tot deze poging werd de heer Eering gebracht bonafide vakbondszijde. Sch reiner wil januari starten (Van een onzer verslaggevers) LANGS de Waterweg en de Nieuwe Maas zal met ingang van 1965 een taxidienst met helikopters wor den geopend. Althans als de plan nen daartoe van Schreiner Aero Con tractors niet op bezwaren van de Rijksluchtvaartdienst stuiten. B. en W. van Rotterdam hebben Schreiner enige tijd geleden in een be spreking laten weten in principe mee te willen werken aan de totstandkoming van een of meer landingsplaatsen in het haven- en industriegebied. Als voorwaar de is gesteld dat een redelijk gebruik deze „helihavens" dient te worden aangeitoond. Hoewel Schreiner deze plannen dus snel wil verwezenlijken is de kans groot dat de Rijksluchtvaartdienst geen toe stemming zal willen verlenen. Gegeven immers het feit dat de landingsplaats voor helikopters op het dak van het nieuwe Van Ommerengebouw sedert de opening renteloos ligt. De Rijksluchtvaartdienst verleende na melijk geen toestemming dit platform 25 bij 25 meter en op een hoogte van ongeveer 70 meter le gebruiken. Hij am deze beslissing uit vciligheidsover- egingen. Zo men weet is Phs. van Om- leren N.V. de maatschappij die op 50-50 basis in Schreiner deelneemt. Het bedrijf heeft eerder getracht een rendabele helikopterlijn Amsterdam- Rotterdam op te richten. Die poging mislukte echter, omdat de belangstelling der Industrie in belde steden te gering door druk Hierna besloot de M.B.G.K., tot behoud van zijn zelfstandigheid, tot uittreden uit de N.V.C. A Tenslotte wordt de M.B.G.K. voor gesteld als de „twee kwartjesbond". Gestart is echter met een contributie van 95 cent, die later is verlaagd tot 80 cent en sedert januari 1963 1 gulden bedraagt. Tot nu toe is het de M.B.G.K. steeds gelukt van deze bijdrage rond te komen en tevens bij alle acties en sta kingen, waarbij zijn leden betrokken waren, deze financieel schadeloos te stellen. Dit in tegenstelling tot de „bona fide" Uniebonden, die hun leden bij der gelijke gelegenheden in hun hemd laten staan. Onze sociaal-economische redactie tekent hierbij, eveneens puntsgewijze, het volgende aan: Onze „bewering" is, in juridische zin, inderdaad moeilijk te bewijzen, ir wij beschikken over sterke aanwij zingen, dat de MJB.G.K. onder daarvoor geschikte omstandigheden herhaaldelijk van deze werkmethode gebruik heeft gemaakt. Talrijke werknemers in de me taalindustrie, niet aangesloten bij de M.B.G.K., kunnen daarvan getuigen. Het spreekt vanzelf, dat de bond zulk een kwalijke werkwijze niet openlijk propa geert. o Dat de CP.N. regelmatig scheldt op de M.B.G.K. is voor ons geen be wijs, dat er in deze bond niet van com munistische invloeden sprake is. Ook in Nederland is het communisme een huis, dat al jarenlang tegen zichzelf verdeeld is. Dat de M.B.G.K. van deze „broeder twisten" in vrij sterke mate geprofiteerd heeft is onmiskenbaar voor wie gedu rende de laatste jaren regelmatig ken nis heeft genomen van de lectuur, die door deze bond verspreid wordt. o Het betoog van de heer Heijkants bevestigt hetgeen wij hebben geschre. ven. De poging om censuur uit te oefe- op de geschriften van de M.B.G.K. sproot voort uit de verschijning van het door ons bedoelde pamflet, Wij zyn er thans in geslaagd dit pamflet te achter halen. Het verscheen op 1 juni 1962 en het werd geschreven door de lieer Heij kants zelf naar aanleiding van het af scheid van de heer Maters, bestuurder de Rotterdamse afdeling van de Alg. Ned. Metaal Bedrijfsbond (aangesloten bij het N.V.V.). De inhoud was als volgt: ,'n Strijder ging van ons heen!!! Maters weg uit Rotterdam, de slag Is hard aangekomen voor de metaalarbeiders uit onze omgeving. Reeds enige tijd was er sprake van, dat deze -.rijder voor de be langen van de arbeiders Rotterdam zou gaan verlaten. Wij Rotterdammers zullen het nu zonder hem moeten doen. Deze buitengewoon actieve bestuurder van de A.N.M.B., die hier in Rotterdam tien jaar zijn beste krachten heeft gegeven om van de ene staking naar de andere te rijden, om deze met behulp van de werkgevers dkop in te drukken, hij heeft ons ver laten. Ontroerende woorden moeten er gesproken zijn op de afscheidsreceptie in het voor ons, gewoon metaalarbeiders, helaas te dure Rijnhotel. Jammer was ook, beste Maters, dat je deze receptie hield van 3 tot 5 uur, zodat wij toch niet aanwezig hadden kunnen zijn, omdat wij tot 5 uur moesten werken. Maar wij heb ben gelezen, dat de afwezigheid van de arbeiders ruimschoots in goed gemaakt door de dankbare aanwezige werkgevers, waarmee jij beste Maters op hoog niveau zoveel noodzakelijke en intieme contac ten hebt gehad. Het moet buitengewoon gezellig geweest zijn, zo van oude jon gens onder elkaar. De voorzitter van de Metaalbond, afd Rotterdam. Bart Wiltonheeft ook nog enige waarderende en gevoelvolle woor den ot je gesproken, beste Maters en Bart zei de volgende historische woor den: „Als er iemand is. die heeft meege werkt om het historisch wantrouwen te doen verdwijnen, dan is het de heer Maters wel". Nou beste Maters, toen wij deze woorden lazen, ging er wel even im. Jammer is het dat Bart cadeau onder couvert aan bood namens de Metaalbond, Dat, beste brave Maters, ging nou juist iets te ver. Dat had Bart je in het openbaar niet moeten aandoen. Wat zullen daar de denkende arbeiders wel van zeggen en denken? P.S. Zojuist vernemen wij, dat er tóch •n arbeider is geweest. Die stond bij de uitgang van het Rijnhotel op je te wach- jij, Maters, deed net of je hem niet zag en hij had nog wel bloemen by zich, voor jou beste Maters, Judaspen ningen!!! Metaalarbeiders, dit was onze boodschap aan u. Wanneer ook u genoeg hebt van deze gang van zaken, sluit u bij onze beweging, het is de moeite waard, wij bezien alleen de klare feiten. Het is de Hoogste Tijd!!!!!" Wij hebben helaas niet nauwkeurig kunnen nagaan, waar de (onder vele metaalarbeiders ingeburgerde) bona, ming „twee kwartjesbond" vandaan komt omdat de meningen daarover nog al verschillen. Sommigen zeggen dat de M.B.G.K. wel degelijk een tijdlang 50 cent contributie heeft geheven, anderen menen echter, dat de bond dit bedrag, in de vorm van een „tijdelijke contribu tieheffing". wel als lokmiddel (heeft) ge bruikt De M.B.G.K. kan van de contri butieheffing. die in elk geval lager is dan die der andere metaal-vakbonden inderdaad gemakkelijk rondkomen, om dat bijv. niet wordt deelgenomen aan hc» georganiseerd overleg. Wat de staking* uitkeringen betreft heeft dc M.B.G.K kennelijk alleen het oog op de zgn wilde stakingen, die de bond bij tyd en wijle zelf zo graag in bet leven roept..

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13