Beperkte loonstijging in '65 achtergebleven groepen? mvm Prijsstijging geen motief voor nieuwe looneisen Pleidooi voor harmonisatie verkiezingsdata in E.E.G. Belastingverlaging welkome aanvulling C.N.Y. meent dat er iets moet gebeuren Vakbeweging blijft niet voor de poort staan FEEST DONDERDAG 8 OKTOBER 1964 (Van onze sociaal-economische redactie) Naar wij vernemen is de verwachting gewettigd, dat zowel de Sociaal- Economische Raad als de Stichting van de Arbeid voor wat betreft de so ciaal-economische mogelijkheden in 1965 met een sterk verdeeld advies uit de bus zullen komen. Zoals in het advies aan de regering over de op trekking van de AOW-uitkeringcn tot een sociaal minimum afzonderlijke standpunten werden vastgelegd resp. van de werkgeversgroepering, de werknemers en de Kroonleden van de SER, zo wordt voor het rapport over de loonmogcljjkheden in het eerste halfjaar van 1965 iets dergelijks ver wacht. In een SER-commissie wordt op het ogenblik aan de vaststelling van het ontwerp-rapport gewerkt. antwoordelykheid zullen tot een juiste keuze moeten leiden. Over enkele weken In kringen van de vakbeweging blijkt men de ogen niet te sluiten voor de precaire situatie waarin onze beta lingsbalans verkeert (1% miljard te kort per eind 1964) en evenmin voor de noodzaak, dat in 1965 gestreefd moet worden naar een herstel van het eco nomisch evenwicht. Anderzijds is men de gedachte toegedaan, dat er in 1965 toch iets met de lonen moet gebeuren. De fractievoorzitter van de P.v.dA, de heer Vondeling, heeft in de Tweede Kamer een loonstop voor 1965 al afge wezen. Het CNV schrijft in het laatst versche nen nummer van De Gids, dat niets doen aan de lonen het grote gevaar inhoudt, dat het euvel van de zwarte lonen zich in verhevigde mate zal doen gelden. Het Planbureau heeft voorgerekend, dat vol gend jaar de lonen toch al 4 procent zul len stijgen (overloop, autonome stijging, compensatie sociale premie-stijging), zon der dat de c.a.o.-lonen omhoog gaan. Een extra verhoging van de lonen met gemid deld 2 procent, wordt door het Plan bureau al veel genoemd, maar in de praktijk is dit een uiterst geringe verbe tering. Ook realiseert het CNV zich, dat men zich bij een grotere loonstijging moet afvragen of deze verbetering nog reëel zal zijn. Van economisch evenwichtsher stel zou dan weinig terecht komen, het tekort op de arbeidsmarkt tengevolge van de stijgende consumptieve vraag zou gro. ter worden, de prijzen zouden verder uit lopen en op de achtergrond zou het ge vaar van een economische terugval en grote werkloosheid steeds groter worden. Het CNV wijst er vooral op, dat de ouden van dagen voor 1965 een loonronde krij gen, waarvoor een stijging van de pre miebetaling moet worden geaccepteerd. Niet optrekkend hoopt het verbond hierover meer te kun- en zeggen. Bij mogelijke loonsverhogingen in 1965 zal allereerst gedacht moeten worden aan degenen, die in 1964 met hun loonsverho ging niet verder gekomen zijn dan 10 procent of minder. Gemiddeld ging het loonpeil met meer dan 14 procent om hoog. Ook in een belangrijke bedrijfstak als de metaalindustrie steeg het loonpeil niet verder dan ruim 9 procent Het lijkt waarschijnlijk, dat althans voor deze groepen in 1965 iets gedaan zal moeten worden. Wanneer voor deze groepen het loonpeil met 3 a 4 procent zou stijgen, behoeft dit gemiddeld over de totale loon- niet meer dan enkele procenten te betekenen. De billijkheid hiervan springt in het oog, wanneer men bedenkt, dat de prijzen 1964 met gemiddeld 7 procent zullen stijgen.' Het prijsverschil tussen 1 januari 31 december van dit jaar zou wel s niet ver van de 10 procent af kunnen liggen. De mooie zomer en het gunstige najaarsweer hebben de prijzen voor groenten en fruit laag gehouden en daar door het indexcijfer voor de prijzen gunstig beïnvloed. Deze lage prijzen zul len zich vroeg of laat echter weer corri geren, wat betekent, dat degenen die be neden de 10 procent loonsverhoging ge bleven zijn in 1964 er reëel niets op voor uit zijn gegaan. Een andere belangrijke zaak; die in verband gebracht diént te worden met de mogelij klieid tot loonsverhoging in 1965 is de kwestie van de belastingverlaging. Zou de eerste fase van de belastingverlaging per 1 januari of 1 ,u- 1965 van kracht worden, dan betekent dit inderdaad voor iedereen, dus ook voor alle werknemers, Nog meer buien jyADAT WOENSDAG het front van een diepe depressie met langdurige regen ons land gepasseerd was, is mei zuidwestelijke tot westelijke winden onstabiele polaire lucht binnenge stroomd, waarin vooral aan de kust flinke buien voorkwamen. Sommige van deze buien gingen met onweer of hagel gepaard. Op Schiphol brachten de buien gisteravond en vannacht in totaal 24 mm regen. Zware regens vie len ook aan de Italiaanse en Franse Rivièra, waar Nice vanmorgen 80 mm neerslag meldde. De polaire lucht dringt met deze regens ook tot het Mid dellandse Zeegebied door. De kern van de depressie ligt r.u vrijwel stationair voor de Noorse kust. Diepe polaire luchtmassa's stromen eromheen in de richting van ons land. zodat de kans op buien groot blijft. De temperatuur kan nog iets dalen. Over het midden van de oceaan trekt ee. storing snel ir de richting van west-Europa. Vrijdag morgen zal deze storing ten zuiden van Ierland aankomen. Haar invloed op het weer in ons land zal in eerste in stantie bestaan in het doen afnemen van de wind. ZON EN MAAN Vrijdag 9 oktober: zon op 6 54, onder 18.00; maan op 10:58, onder 19.50. Dinsdag 13 oktober; eerste kwartier HOOGWATER SCHEVENINGEN 9 oktober: 5.08 v.m.; 17.25 n.m HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur I I Temper, j ""'M ills Ir. Is ii Billijkheid reële financiële verbetering. De be lastingvrije voet zou dan in eens volledig opgetrokken moeten worden en de gezin met kinderen zouden nog extra tege moetgekomen kunnen worden, via op trekking van de kinderbijslagen. De vervroegde belastingverlaging, die de Tweede Kamer reeds aan de orde gesteld komt ook de kleinere onder- •mers ten goede, die op het ogenblik in hoge mate ontstemd zijn over de verzwa ring van de sociale premielast. Het gaat hier zowel om het klein- en middenbe drijf in de middenstand als in de agrari sche bedrijfstakken. Belastingaanpassing De belastingaanpassing houdt in een optrekken van de belastingvrije voet van f2700 tot f3600 voor een echtpaar zonder kinderen. Gezinnen met twee kinderen gaan eerst bij f 4500 belasting betalen. De belastingverlaging voor gezinnen met twee kinderen bedraagt bij een inkomen van f6000 f154 per jaar bij f5700 f190, bij f9000 f 234, bij f i2.000 f 348, bij f 15.000 f 505 en (om te besluiten) bij 1.000 f720. De bijzonder positieve waarde van deze belastingverlaging is, dat deze neerxomt op e inkomens- loonsvermeerdering zonder prijsverho. ging. De gevolgen van de hier geschetste loonstijgings- en belastingverlagings operatie zullen waarschijnlijk econo misch aanvaardbaar zijn. Ons beta- lingsbalanstekort zou in 1965 welis waar nog niet geheel verdwijnen, maar wel verminderen .tot f400 a f 500 mil joen. Naar veler mening behoeft het tekort niet in een jaar weggewerkt te worden, Nederland beschikt nog over ruime deviezenreserve en de ver koop van aardgas naar het buitenland zal bovendien de komende jaren reeds zyn gunstige invloed gaan uitoefenen. NAM zoekt gas of olie in Drente De Nederlandse Aardolie Maatschappij zal binnenkort boringen aanzetten in Exloo en in Anlo, twee gemeenten in Drente. Er is niet bekendgemaakt of men naar olie dan wel naar gas zoekt. ANDRé VAN DUIN DAMESBEURS Beleid vakcentrales: Centraal loonbeleid volgens troonrede en miljoenennota is onuitvoerbaar Het overlegorgaan van de drie vak centrales, het NW, het NKV en het CNV, meent dat in ons land geen cen traal loonbeleid te voeren is binnen de door de regering voor 1965 in de Troon rede en de Miljoenennota genoemde nauwe grenzen. De drie vakcentrales, die zich gisteravond in Amsterdam opnieuw over het te voeren loonbeleid hebben be raden, menen dat de algemene discussies over de sociaal-economische ontwikke ling voor 1965 in de SER moeten wor den afgewacht, alvorens de onderhande lingen in de Stichting van de Arbeid kun nen beginnen, aldus een communiqué van de zijde van het NW, HAMMOND HUISORGEL N iérst horen, zien en zélf bespelen I Vraag folder. Prijs y.a. 3450,- Drs. D. Roemers tot werkgevers: Aanhoudende krapte op de arbeidsmarkt In september bleef de geregistreerde arbeidsreserve van mannen staan op 19.800. Het voor normaal seizoen ge- corigeerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve steeg met 1000 en bedroeg aan het eind van de vcrslagmaand 25.000. Het aantal openstaande aanvragen om mannelijk personeel verminderde met ruim 6000 tot 95.000. De stijging van het voor seizoen ge corrigeerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve moet niet worden gezien als een indicatie voor een vermindering van de spanning op de arbeidsmarkt, doch deze is uitsluitend toe te schrijven aan de bijzondere ontwikkeling van de werkgelegenheid de landbouw in de verslagmaand. De toename van de werkloosheid in de beroepsgroepen horeca en overig ver keer is een jaarlijks terugkerend ver schijnsel en hangt samen met het einde van het toeristenseizoen. Een vrij sterke daling van de werkloosheid deed zich voor in de beroepsgroepen bouw en metaal. Deze daling is een gevolg van de vvatsing van jongeren. Academische examens AMSTERDAM, Vrije Un. Geslaagd: kand. rechten: G W Smallegange (Wol- faartsdijk), J Veenstra (Leeuwarden» (Van onze soc.-econ. redactie) „De tyd van het parternalisme is voorbij. De vakbeweging heeft tot taak de belangen van haar leden op sociaal—economisch gebied te behar tigen. Indien daartoe binnen de on derneming behoefte bestaat, zal zij nimmer kunnen aanvaarden, dat de Cabriekspoort voor haar neus wordt dichtgeslagen. Zy zal zich moeten Tweede kraaneiland voor IJmuiden Op de werf Gusto te Schiedam is het tweede kraaneiland de Kraanvogel 7 ok tober overgedragen aan rijkswaterstaat. Het eiland zal samen met zijn voorganger de Lepelaar gebruikt worden bij de aan leg van de nieuwe havenmond van IJmuiden. Zodra het weer dit mogelijk maakt, zullen sleepboten van het Bureau Wijsmuller het aohtpotige eiland versle pen. De ponton meet 70 bij 25 meter en het topje van de kraan steekt 60 meter boven het water uit PERSONALIA Aan mr. J. Sprij is op zijn verzoek per 1 april 1965 eervol ontslag verleend als vice-president voor de In rechtelijke be trekkingen bewezen diensten. Minister Andriessen: niet dubbel rekenen Er kan veel vlotter gewerkt worden (Van onze sociaal-economische redactie) „In het komende loonoverleg mag de prijsontwikkeling van 1964 geen zelfstandige basis zijn voor looneisen. Wanneer men de prijsstijging in het afgelopen jaar als motief gebruikt voor looneisen voor 1965 dan zou men zich schuldig maken aan dubbel rekenen". Dit standpunt heeft de minis ter van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, hedenmiddag na drukkelijk te kennen gegeven in een rede op de algemene ledenvergade ring te Vlissingen van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. op rekening kunnen worden g:schreven van styging als gevolg van hogere in voerprijzen, terwijl 0,6 procent veroor zaakt wordt door overheidsmaatregelen en 4.1 procent door styging van de bin nenlandse kosten. Wanneer men de 15 procent loonstijging hier naast legt, al dus de bewindsman, dan blijkt dat slechts in beperkte mate in de prijzen is doorberekend. Hij herinnerde aan het artikel van prof. Hessel in Economlsch- Statistische Berichten, waarin de reële loonstijging in 1964 werd becijferd op 8.5 a 9 procent. Dit gaat boven de pro- duktiviteitsstijging uit. „Voor de werk nemers zeer bevredigend, maar niet iets om van jaar tot jaar te herhalen", aldus Andriessen. Regering verlangt pas op de plaats Bij het begin van de loonoperatie-1964 heeft het Centraal Planbureau de prijs stijging geraamd op 7 procent, doch mi nister Andriessen hoopt de stijging der prijzen dit jaar te kannen beperken tot 6 prócèflt. Hiervan zou dan 1.3 procent Twen the Eindhoven Zd.-Llmb. Amsterdam Berlijn Frankfurt MUnchen EU rich Genèvt Belgrado Athene Rome Barcelona zw. bew. zw bew. 14 12 14 17 9 18 v 10 15 8 37 v 6 16 8 21 26 13 14 Indstil 18 12 18 De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, de heer J. de Koster, heeft hedenmiddag In de algemene ledenvergadering van deze organisatie te Vlissingen ge pleit voor harmonisatie van de ver kiezingsdata in de landen der EEG en zo mogelijk in de gehele vrije we reld. Hij was zelfs van mening, dat de elementen van de economische unie niet op harmonische wijze kun nen worden uitgewerkt, zolang de politieke vormgeving binnen Europa nog geen gestalte heeft gekregen. De perioden voorafgaande aan ver kiezingen, zijn altijd vol onzekerheid, aldus de heer De Koster. Waarneer eens in de vier of vijf jaar verkie zingscampagnes en electorale uit spraken tegeldjikertijd zouden kunnen plaatsvinden, zou in de resterende tijd van drie, vier jaar vele malen vlotter gewerkt kunnen worden. De verkiezingen in Groot-Brittaoinië bij voorbeeld kunnen mede beslissend zijn voor de keuze tussen het kleine en het grote Europa. De heer De Koster sprak zijn jaar rede uit voor en groot aantal leden var het verbond, dat vandaag de AOW- leeftijd heeft bereikt. Sprekend over de economische vooruitzichten voor vol gend jaar zei hij, dat wij, hoe we on; ook wenden of keren, de tering weei ïaar de nering zullen moeten zetten. ,Een reële welvaartsvergroting lijkt het komende jaar niet mogelijk, tenzij natuurlijk iedereen bereid is er te werken, dat de arbeidsproduktiviteit extra kan stijgen". De heer De Koster achtte de mogelijkheden voor omzet- vergroting in het komende jaar door tal van oorzaken zeer beperkt en dit be tekent z.i., dat een herziening prijsbeleid onvermijdelijk zal zijn. in dien de loonkostenstijging niet binnen zeer nauwe grenzen blijft. In dit band zei de voorzitter het te betreuren dat de regering niet bereid is belasting verlaging te laten samenvallen met de verhoging van de premie voor AOW en AWW. Hij meende, dat de minister van financiën deze zaak „te geïsoleerd" ziet. omdat men ter bepaling effect op de betalingsbalans er ontkomt loonpolitiek en fiscaal beleid gecombineerd te beoordelen. Vermogensaanwas „Meer welvaart komend jaar niet mogelijk'' (Van onze soc.-econ. redactie) deel ten koste gaan van de investerin gen in bedrijfsoutilloge en daarmee ten koste van onze economische groei. .Ook zy, die aanspraak wensen te ma ken op een rechtstreeks aandeel in de ermogensaanwas. moeten zich dit reali- eren". aldus de voorzitter, die betwij felde of de in dit opzicht door de vak centrales gewezen weg de juiste is. „Het is de functie van de aandeelhou der vermogen ter beschikking te stel len met kans op winst of verlies. Vol gens het plan van de vakcentrales wordt echter niet iets extra's naar de onder nemingen toegebracht, neen. er worden vermogenstitels uitgehaald. Voor dege nen. die wél bereid zijn besparingen ter beschikking te stellen van de onderne mingen, een weinig aanmoedigend idee. Het leidt immers tot een zich jaarlijks herhalende verwatering van het aande lenkapitaal. óók dat van de werkne mers". aldus de voorzitter, die het idee van de vermogensaanwasdeling para doxaal noemde: men acht particulier be zit belangrijk en wil dus vermogens vorming stimuleren, maar als middel hanteert men de vermogensverwate- ring". De heer De Koster deelde dat het verbond zich zal beraden methodes van bezitsvorming, „die wèl voor verwezenlijking vatbaar zijn". Pas op de plaats De bewindsman herhaalde het stand punt van de regering, dat (mede gezien dc plannen voor optrekking vam de AOW) voor 1965 zoveel mogeiyk pas op de plaats met arbeidskosten noodzakelijk is. Voortzetting van het prijsbeleid noem de hij een logisch complement hiervan en de minister aeed een beroep op de werkgevers hieraan mee te verken, want bij afglijden naar inflatie staat de eco nomische groei op het spel. „Het grote punt in het prijsbeleid is het voorkomen van een loon-priJsspiraal. Het gaat hier om een reëel gevaar. Men herinnere zich de onrust in december/ januari en vooral ook na het bekend worden van de april-cijfers met betrek king tot de prijsindex voor de kosten van levensonderhoud. De vakbeweging stond terecht al op de stoep van het departement en ook de ondernemers wa ren toen ongerust. Gelukkig is er daar na een belangrijke terugval gekomen", zo zei prof. Andriessen. Kritiek op overheid De minister ging ook in op de kritiek, die herhaaldelijk op de overheid wordt geleverd t.a.v. de prijspolitiek en het overleg. Wat het eerste betreft zou de overheid een slecht voorbeeld geven. maar men moet volgens minister An driessen bedenken, dat voor overheids bedrijven dezelfde prUsgedragsregels gelden als voor het bedrijfsleven. ,.Ook de bestuurders van gemeentebedrijven verlaten wel eens met rode hoofden het Bezuidenhout. Helaas doen zich echter vele verliesposities voor in de overheids sector en dan is prijsverhoging onont koombaar. Daarbij is toch zoveel moge lijk naar temporisering en naar mati ging gestreefd", aldus de bewindsman, die t.a.v. het veronderstelde gebrek aan voldoende overleg zei „bijna niet anders te doen dan van de ene overlegtafel naar de ander te wandelen en nóg is het niet genoeg. De nieuwste wens is over leg over de troonrede met het bedrijfs leven. Waar blijft zo de verantwoorde lijkheid van de regering?" Minister An driessen noemde overleg zeer belang rijk, maar geen doel in zichzelf. Het doel van overleg is z.i. om micro-econo mie en macro-economie zoveel mogelijk te harmoniseren. Hij erkende, dat het bedrijfsleven thans te maken heeft met een bijzondere druk van de overheid, die zich toespitst op het prijsbeleid en de bouwvergunningen, maar „de jaren met de meeste overheidsbemoeiing zijn de jaren met de meeste groei geweest gemiddeld 2 pet gedurende de jaren van 19001940 en gemiddeld bijna 5 pet na 1945". In dit verband wees de minister er o.m. op, dat de maximale bouwpro- duktie voor de industrie, in geld uit gedrukt. ongeveer 75 pet groter zal zjjn dan in 1957. bemoeien met de interne organisatie van de onderneming ter bescherming van de sociale positie van de werk nemers in het bedryf". Deze uitspraken, die aan duidelijkheid niets te wensen overlaten, deed de voor zitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, drs. D. Roemers, he denmiddag in een rede op de algemene ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse Werkgevers in Vlissingen. Hy bepleitte een zodanige hervorming van de structuur der onderneming, dat het de ondernemers onmogelijk wordt de werknemers als „baaltjes meel'* te beschouwen. (Deze uitlating veroorzaak te nogal wat hilariteit, die ongetwijfeld mede werd ingegeven door het feit, dat de voorzitter vaoi het werkgeversver bond, de heer H. J. de Koster, meelfa brikant is Daartoe achtte de heer Roemers het o.m. nodig; dat aan werknemers, in ana logie met het wettelijk recht voor de aandeelhouders, een recht van enquête wordt toegekend teneinde door onaf hankelijke deskundigen een onderzoek te kunnen laten instellen naar het beleid van de directie. Voorts zou aan de werk nemers een mogelijkheid van beroep moeten worden toegekend tegen bepaal de ondernemingabesligsingen, waardoor zich een code van juist ondernemings gedrag t.o.v. de werknemers zou kunnen ontwikkelen. Herinnerende aan de mas sale ontslagen in Gouda en Winterswijk zei de heer Roemers,,De werknemer dient toch het recht te hebben te doen onderzoeken of zijn belangen kennelijk onredelijk verwaarloosd zijn. Dat klemt temeer, indien ondernemingen worden aangekocht om het daarmee verkregen onroerend goed met speoulatiewinst te verkopen. Men krijgt dan wel sterk de indruk, dat de werknemers baaltjes meel zyn, die achteloos in de hoek worden geworpen". Niet verzanden In dit verband pleitte de N.V.V.-voorzit- ter tevens voor verscherping van de pu- blikatievoorschriften, ook voor grote be sloten n.v.'s, spreiding by de keuze van commissarissen en matiging by de be loning van de ondernemingsleiding. ,,Het betoog, dat in 1965 het walletje by het schuurtje moet biyven, maakt bij de werknemers minder indruk, naarmate de conjmissarissenbeloningen en de tan tièmes voor directieleden en commissa rissen hoger zyn". Over het plan van d drie vakcentra les m.b.t. vermogensaanwasdeling zei drs Roemers niet erg enthousiast te zyn over de adviesaanvrage aan de S.E.R., „Wy vinden serieuze studie prachtig, maar wy willen niet verzanden in een eindeloze discussie. De heer Roemers zei alle kritiek op het plan niet van tafel te willen vegen, doch het te betreuren zo weinig alternatieven te hebben ge- Hik- en hijgstijl Met betrekking tot het overheidsbe leid in de verdere toekomst verklaarde minister Andriessen, dat nog meer aan dacht zal worden besteed aan de struc turele ontwikkeling, waardoor het con junctuurbeleid vloeiender kan worden en minder gekenmerkt zal worden door de „hik- en hijg-styi". Daarby zyn mid dellange termijnprognoses van belang, o.m. voor de arbeidsmarkt en voor de loononderhandelingen, die dan wellicht minder afliankehjk kunnen zyn van de conjuncturele spanning op één moment. Ook het regionale beleid moet worden bezien in een langere-termyn-perspee- tief. .Er zyn grotere eenheden nodig. Men moet niet naast elke kerk een fa briek willen neerzetten". Ook moet. al dus minister Andriessen, nog meer re kening worden gehouden met interna tionale verhoudingen, waarby hy o.m. wees op het belang van directe hulp aan ontwikkelingslanden. 36 „Hallo, Cor, ben je 't zelf? Jawel, met Ma- _.e. Bijna te veel van 't goeie, hè, nu je me straks gezien hebt." ,,'t Pak van Kees is nog niet klaar, hoor. „Jö, schiet gauw op met je pak! Daar zorg jij wel voor, dat 't niet klaarkomt. Nee, zonder gekheid. Kees puzzelt zich gek op die Appelaar. Inspecteur Verdonk loopt er ook al mee rond. Nu vraagt Kees, of jij je nog méér kunt herinneren van de voorgeschiedenis.- Ze schijnen een ontbrekende schakel te zoeken „Op 't moment niet, maar misschien krijg ik >g een helder ogenblik." „Gebruik dat dan alsjeblieft voor Kees z'n pak. Heldere ogenblikken zijn zo zeldzaam bij jou. Ja. van je familie moet je 't maar hebben, hè? Maar in alle ernst: weet jij iemand, die méér weet? Je kent zoveel mensen van vroeger, veel meer dan ik." „Kees zou zich eens tot Johan Broos moeten wenden, de huisknecht van 't Lyneveldt." „Johan Broos! Daar zeg je iets! Die heeft ze natuurlijk op 't Huis meegemaakt. Mooi, ik zal 't Kees zeggen, bedankt, hoor! Jullie koffie was lekker, ik geloof, dat ik voortaan iedere dag kom manen om 't pak. Daag!" O, dit middaguur, dit met Appelaar-elektrici teit overladen middaguur. De bruigom, in de kantine eet zijn brood in een roes van jool. Hij geeft rondjes koffie weg en luistert met een bre de grijns naar het schone lied: houd er de moed maar in. In haar keukentje zit een kleine, moede vrouw voor haar bordje met haar gewone sneetje brood. Ze merkt dat ze niet de minste eetlust meer heeft na het gebakje bij de koffie en kieskauwt plichtmatig verder. Dan laat ze zich wegzinken in een halfslaapje en overlegt al doezelend dat dit beslist een van de schoonste momenten is van de feestdag. In de stad wandelt een jonge moeder met haar dochtertje door een van de grote warenhuizen. in de Mussenstraat door M. A. M. Renes-Boldingh Ireentje baooelt honderd u.t. Ze moet helpen om een passend geschenk te ontdekken voor opa en oma. ze brengt alle winkeldames in verrukking, maar klaar komt Gerda niet. Misschien is zij er zelf niet genoeg met haar gedachten bij, mis schien denkt ze te veel aan een eenzame man en een elfenkindje en aan de wending, die er in haar lot kan komen. Maar hoe moet dat gaan, wanneer ze* trouwen zou uit het huis aan de Mussenstraat. met alle consequenties van dien? Als een fantoom staat het voor haar. 't gaat sluipend met haar mee en belet haar het vele te zien, dat de etalages bieden. En Ireentje ont vangt van haar moeder niet de enthousiaste me dewerking, waarop ze meent recht te hebben. Ergens in Brabant staat de meester van het tweemansschooltje te dubben, wat hij zal doen. De dokter ls die morgen geweest en heeft bij allebei de kinderen slijmhoest geconstateerd, 't Moedertje, dat niet veel meer hebben kan in de ze laatste, zware weken eer nummer drie komt, is in tranen. „Ik ga niet", zegt Gerrit Appelaar, „ik zal een telegram sturen, dat ik onmogelijk weg kan. Moeder zal het wel begrijpen." „Ja maar, ik vind 't zo jammer voor jou, Gert", snikt Riek, „waarom ben ik ook niet flin ker! Je hebt je erop verheugd om je broers en zusters terug te zien. En moeder! Je bent zo gek op je moeder." Gerrit Appelaar kijkt met een verre vreemde blik uit het venster, 't is duidelyk, dat hij niets ziet van wat voor ogen is. „Juist daarom, Riek. Omdat ik van moeder houd, omdat ik iets begrijp van wat haar leven loodzwaar heeft gemaakt, daarom wil ik nu bij jou blijven, 't Zijn van ons beiden de kinderen, deze twee en 't kleintje, waarop we hopen. Een man mag de moeder niet alleen laten opdraaien voor de zorgen van 't gezin. Twee waren er no dig om ze ter wereld te brengen, twee zyn er nodig om de lasten te dragen." Met glansende ogen ziet Riek haar man aan. „Je bent een lieverd", zegt ze, „verstuur maar gauw dat telegram En hoor eens, Gert, als alles hier in kannen en kruiken is, vragen we moeder te logeren. Dan móet ze komen, hoor." Ja. en dan zijn daar natuurlijk Frans en Joke, die de krachten van het Appelaarfeest bespeu ren. Wat Joke betreft, geheel tegen haar aard en gewoonte in voelt ze zich doodmoe, wanneer ze huiswaarts fietst. Ze heeft 't gevoel, of ze enkele zware ziekenhuisdagen heeft beleefd, in plaats van een halve dag! Eerst de heer van 't Huis met zyn vreemde ongrijpbare en ondefi nieerbare metgezel. Daarna moeder Appelaar, dominee Fynaert, 't zonderlinge feestgesprek. Wat is dit alles, wat moet dit alles, wat is de bedoeling hiervan! Heer. indien Gij op deze dag een bladzij uit het levensboek wilt openleg gen, geef ons dan ook de ogen, om uw runen schrift te lezen. Heerlyk veilig, badend in zonlicht en vrede is de Lynnehoek een wereldje op zich zelf, de wereld van Frans en haar en hun Anjo. Een we reldje, waar 't goed is te leven en te werken, omdat 't alles open en klaar is voor God en de (Wordt vervolgd) vanavond Hilversum I, 402 m. 19.00 Nieuws, tfn weerpraatje 19.10 Radlokrant 19.30 Gees telijke liederen (gr) 19.45 Op de mar» af. praatje 19.50 Lichte gram 20.10 Boeren en Burgers in Buitenveen, hoorspel 20.04 Sa men uit - Samen thuis, gevar programma 22.00 Kerkorgelconcert 22.30 Nieuws 22.40 Avondoverdenking 23J35 Boekbespreking 23.00 Platennieuws 23.30 Vers in het ge hoor, literair programma 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 19.00 Voor de kin deren- 19.05 Sportparade 19.30 Amateurs- programma 20.00 Nieuws 20.03 Stereofoni- sche uitzending: Bariton en piano; klass liederen 20.15 Stereofonlsche uitzending: Concertgebouworkest en solisten: klat vantvond Televisie. Nederland I: NTS: 19.30 Agrarisch nieuws 20.00 Journaal. KRU: !0.20 Kijk op Kunst 20.50 Ex Wonderkind Man on the mountafntop). TV-spel 21.50 n één geest, documentair programma. voetbalwedstrijd FenerbahceDWS te Instanboel. Nederland II: NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.01 Amusement in Tokio: documentaire film over de Japanse show business 21.3022.10 AVRO's Televizier. TV-Noordzee: 18.30 uur; Mr. Ed stemt tegen. Mr. Ed. het sprekende paard; 18.58 uur ..Het ontstaan van stormen" uit de serie „Wist u dat 19.18 uur Machten in de Middelandse Zee (Victo ry at Sea"). Pauze. 22.00—23.00 uur: De Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Het levende woord 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen 7.55 Overwe ging 8.00 Nieuws 8.15 Voor de Jeugd 8 20 10.05 Prograr »ars 11.00 Voor dc zieken 11.40 Piano- lek 12.00 Angelus 12.04 iiteitei 13.15 Wissew 13.35 Voor (gr) 13.41 Llchte- no en altviool: klass liederen *17.00'Voor de jeugd 17.30 Lichte gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.10 Ochiendgym 7.20 Socialistisch striid- lier 723 Lichte gram (7.3o Van de voor- paginae. praatje) 8.00 Nieuws en socialis tisch strijdlied 8.18 Lichte gram 8.50 Gym voor de vrouw 9.00 Te land en te water. Informatief programma voor weg- on w«- terweggebruikers VPRO: 9,40 Morgenwij ding. VARA: 10.00 Schoolradio 10.20 Llchie garam 11M Nieuws 11.02 Voor de kleu ters 11.15 Voor de vrouw 11,15 Gitaarspel 12.10 Tontoonstellingsagenda 12.15 Actua- 12-2° H®g®ringsultzending: Voor de landbouw 1220 Meded 12.33 Olympische Mededelingen, i aeungen, eventueel actueel of gram Beursberichten 1330 Stereofonlsche uitzending: Alt en piano: klass en mo derne liederen 13.55 Gevar programma 1330 Lichte orkestmuziek en zangsoliste VPRO: 16.00 Nieuws. Asnslultend- Ver bondenheid met huir en hof (2). lezing 1-iÜ Mc,ht* sram 5630 Voor de Jeugd li.OO Solisten van weleer (gr) 1730 Rond uit:-gevar programma 18.00 Nieuws 18 15 Conferentie van de Europese kerken te Nyborg 18.20 Lichte muziek 18.30 Bèta Nieuws uit de wereld van de natuurwe tenschappen 18.40 Jazzmuziek. Teler»..,: NOT/NTS: 11.05-11 30 School televisie - Ontwikkelingsgebieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7