Nieuwe I/eidse Comramnt Regering wijst verwijten van oppositie nadrukkelijk af jTsjombe is thans gijzelaar Nasser r~ Geen aanleiding voor scherpe woorden Belasting niet per 1 januari i naar beneden „Ruimere hulpverlening in toekomst mogelijk" Nog geen voorschriften tegen uitlaatgassen CALEX Bemanning verlaat Duits vrachtschip Commentaren UITGERUST! DRAKACELE3 Donderdag 8 oktober 1964, 45ste jaargang IDirecteur: F. D1EMER jHeofdredacteur: Dr. E. WEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ia gheblaven miin hart in teghenjpoet" Westelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan buien afgewisseld met op klaringen. Krachtige tot matige weste- lijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. i 3 (Van onze parlementsredactie) Naar het oordeel van het kabinet is et niet mogelijk om reeds per 1 jan. 165 de verlaging van de loon- en in- omstenbelasting voor een deel te ;aliseren. De regering acht het niet erantwoord dat er een nieuwe beste> ingsimpuls komt op een moment, dat let proces van evenwichtsherstel nog laar nauwelijks op gang is gekomen. Ook uit technisch oogpunt is het prak- 5ch niet mogelijk om.gevolg te geven de suggestie van de heer Schmelzer per 1 januari een belastingverlaging bijvoorbeeld f300 miljoen door te ren. Op dit ogenblik kan nog niet orden gezegd in hoeverre de ontspan ing op 1 juli 1965 zal zijn voortgeschre- Daarom is de regering niet in staat n toe te zeggen, dat de belastingen op enoemde datum voor een deel zullen orden verlaagd. Wel wilde minister- ■esident Marijnen de toezegging doen, it de door de K.V.P.-fractieleider aange- «rde argumenten zwaar zullen wegen. regering zal de ontwikkeling in de >mende maanden nauwlettend volgen en it schromen om per 1 juli de belasting- irlaging voor een deel een feit te doen orden als zij dit met haar verantwoor- ilijkheid in overeenstemming kan bren- -^Windhoos raast over Maastricht Omstreeks half acht gisteravond is het avelijncomplex, een arbeiderswijk in aastricht door een windhoos geteisterd, an dertien woningen werd het dak af- irukt. Er zijn geen slachtoffers. De wind- ras ging gepaard met hevige regenval, raardoor in de dakloze huizen grotere raterschade is aangericht. (Van onze parlementsredactie) MINISTER-PRESIDENT Marijnen vindt, dat het begrotingsbedrag voor de hulp aan minder-ontwikkelde landen „voor 1965 een aanzienlijke verhoging heeft ondergaan, die in het kader van het hele begrotingsbeleid verantwoord is". Mr. Marijnen zei dit vanmorgen in de Tweede Kamer toen hij de sprekers beantwoordde, die bij de algemene politieke en finan ciële beschouwingen het woord hebben gevoerd. Hij meende, dat er geen enkele aanleiding is voor de scherpe woorden, die PvdA-fractieleider Von deling met betrekking tot de ontwikkelingshulp had gebezigd: „Wat kan Nederland in de grote dingen klein zijn". De premier wees erop, dat in verge lijking met 1964 f 31 miljoen méé] voor de ontwikkelingshulp is uitge trokken. Ook de regering zou graag hebben gezien dat een nog grotere uit- Koninklijk bezoek aan Suriname en Antillen De Surinaamse minister-president, de heer J. A. Pengel heeft bekend gemaakt dat de Koningin en prins Bernhard in oktober 1965 Suriname zullen bezoeken. Dit bezoek zal samenvallen met de of ficiële ingebruikneming van het water- krachtwerk te Afobaka. Vice-premier mr. B. W- Biesheuvel zal het Konink lijk Paar vergezellen. De heer Pengel vertelde dit nadat hij woensdag zijn opwachting had gemaakt bij de Koningin op paleis Soestdijk. In het onderhoud dat twee uur duurde is opnieuw de warme belangstelling van de Vorstin voor de ontwikkeling van Suriname en de daarmee samenhangen de problemen gebleken, zeide hij. Een woordvoerder van de rijksvoor lichtingsdienst heeft deze mededeling bevestigd, en er aan toegevoegd, dat ook de Nederlandse Antillen bezocht worden. Prinses Beatrix is voornemen: februari Suriname en de Nederland- Antillen te bezoeken. IREMIER Tsjombe van Kongo wordt nog steeds alsgijzelaar Kairo vastgehouden een zaak ie geen precedent kent in de mo- erne geschiedenis. Hij heeft geen nkel contact met de buitenwereld, ormeel wordt van Egyptische zijde erklaard. dat htf pas naar Leopold- .Itad mag terugkeren, als de omsin- eling van de Egyptische en Alge- jnse ambassades in de Kongolese oofdstad ongedaan wordt gemaakt. De Kongolese regering wil deze blokkade" pas opheffen, als Tsjombe Kairo zijn bewegingsvrijheid is te- uggegeven. Intussen gaat het werk op de con- erentie van niet-verbonden landen te Alleen de meest malse, de meest smakelijke, de meest vleesrijke kippen zijn goed genoeg voor heerlijke California kippen bouillonsoep. Kairo door. gebruik makend van het feit, dat Tsjombe niet in de vergader zaal kan verschijnen. Premier Sjastri van India stelde gis teren voor, een delegatie naar commu nistisch China te zenden om dit land er toe te bewegen, niet over te gaan tot het nemen van een proef met een kernwa pen. Sjastri verzocht de niet-verbonden landen tevens met alle kracht te streven naar algehele afschaffing van alle kern wapens. Naar zijn mening is het gedeeltelijke kernstopakkoord van Moskou niet vol doende om de mensheid te beschermen tegen de gevaren van een kernoorlog. Kenneth Kaoenda, die later in deze maand president van de nieuwe Afri kaanse republiek Zambia zal worden, zei, dat „onze generatie de sleutel heeft tot, wat hij noemde, een nucleaire hel of een geestelijk paradijs". Prins Assabah. sjeik van Koeweit, de rijkste „natie" ter we reld, zei in een telegram tot de conferen tie, dat de staten geen geld aan kernwa pens behoren te besteden, terwijl zovele miljoenen mensen in armoede leven. De landen moeten de kernmogendheden be wegen, hun voorraden kernwapens te vernietigen, zei hij. Koning Hoessein van Jordanië wil ver nietiging van de voorraden kernwapens, die naar hij zei de hele wereld terrori seren. President Abboed van Soedan ver klaarde, dat allé zeeën tot kernvrije ge bieden verklaard behoorden te worden. Overeenstemming over wijziging georg. overleg De centrale commissie voo" het geor ganiseerd overleg in ambtenarenzaken heeft in haar vergadering van gisteren die door minister Toxopeus werd bij gewoond in grote lijnen overeenstem ming bereikt over de hoofdzaken van een gewijzigde structuur van het geor ganiseerd overleg. Dit betekent dat de nota over deze materie binnen enkele weken aan de Staten-Generaal kan worden aangebo- Er is reeds geruime tijd een gedachten- wisseling aan de gang over een wijzi ging van het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. In zijn toelichting op de begroting 1965 heeft minister Toxo peus een herschreven nota op korte ter mijn aan de Staten-Generaal toegezegd. breidirrg van de hulpverlening moge lijk zou zijn geweest. Maar feit is, het met uitzondering van 1962, toen nog voor N. Guinea moesten zorgen, niet mogelijk is geweest de f 250 mil joen te overschrijden. Naast het be grotingsbedrag wordt voor 1965 nog f 80 miljoen voor garanties en lenin gen verstrekt. Daarnaast is er nog de particuliere kapitaalsstroom, die zeker niet onbelangrijk is. Niet alleen de kwantiteit ls uitgebreid, ook de kwaliteit van de hulpverlening is verbeterd. Nieuwe activiteiten zijn aangevat en voldaan is aan de wens de Kamer om een zekere voorrang te geven aan Suriname en de Nederlandse Antillen. Het voor 1965 uitgetrokken be grotingsbedrag is een reële schatting var wat Nederland nuttig en doelmatig ten behoeve van de ontwikkelingslanden kan gaan besteden. Protest gasbedrijf Bussum Advertentie „Vaste Brandstof" is onfatsoenlijk Het gemeentelijk gasbedrijf van Bus sum heeft zich geërgerd aan een adver tentie van de Stichting Vaste Brandstof, waarin op volgens het bedrijf on redelijke en onfatsoenlijke wijze actie wordt gevoerd tegen het gas, als grote concurrent van kolen. In deze adverten tie was een verklaring opgenomen van een dame uit Naarden, die haar beklag deed over de kosten, die zij moest maken voor de overschakeling op aardgas. Zij zou handen vol geld kwijt zijn geweest omdat verscheidene apparaten waren af gekeurd. Zij zou een briefje in de bus hebben gekregen met de mededeling, dat zij zelf maar voor nieuwe apparaten moest zorgen. Het gasbedrijf deelt nu mee dat bij deze klant helemaal niets is afgekeurd. „Wel heeft ze de zaak moeten laten keuren, maar de rekening daarvoor is door ons betaald". De Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven heeft thans een verontwaardigde brief ge schreven aan de Stichting Vaste Brand stof om te protesteren tegen de felle aan vallen op het gas. De 13-jarige scholier A. Warmerdam is gisteren in het marinehospitaal Overveen overleden aan de gevolgen een verkeersongeluk enige uren eerder in zijn woonplaats Vogelenzang. De jon gen fietste op de Vogelenzangseweg er raakte in de berm, daarna reed hij slin gerend de weg op, waar hij werd aange reden door een vrachtauto. De minister-president gaf toe. dat er sprake is van vertraging in de besteding van ontwikkelingsgelden. Dat geldt met name voor de bijdrage aan het E.E.G.- fonds. het V.N.-fonds voor W. Irian, en de technische hulp. De gelden blijven echter gebonden aan de aangegane ver plichtingen en kunnen in het kader daar. van naar een volgend jaar worden over geheveld. Al met al meende de premier, dat er perspectief is voor een ruime hulpverlening door Nederland in de toe komst. Voor de samenwerking met de particuliere instanties (missie, zending e.d.) is nog niet de juiste vorm gevonden. Het overleg wordt voortgezet. REGERING WACHT NOG AF Nederland zal (nog) geen maatre gelen nemen tegen het gevaar giftige uitlaatgassen van auto's heeft staatssecretaris Bartels (sociale zaken en volksgezondheid) mede mens minister Van Aartsen (verkeer en waterstaat) geantwoord op schrif telijke vragen van het Eerste Kamer lid prof. Polak (soc.). De staatssecretaris zegt dat eerst de verdere ontwikkeling van de naverbran- dingsapparatuur moet worden afgewacht Ook moet nog meer bekend zijn over de kosten en de technische kwaliteiten de apparatuur. De staatssecretaris geeft in antwoord op vragen over maatregelen die n en in de Duitse Joopdpsepubliek ge nomen zijn, een over,-richt vai. de ervarin gen in deze twee landen. De California motor vehicle pollution control board heeft kortgeleden een aan tal typen naverbranders voor de uitlaat- :n van auto's met benzinemotor goed gekeurd. Gezien de prijs tot 150 dollar zonder de montage, rijst de vraag of hier van een eenvoudige en goedkope oplos sing kan worden gesproken. Afgezien hiervan zijn de minister nog geen ge gevens bekend over de verdere technische aspecten van deze apparaten, zoals levens duur van het apparaat, onderhoudskosten, betrouwbaarheid en de eventuele beïn- -6LR5- Official dealer Leiden e.o. vloeding van een juiste functionering van de motor. Ook in verschillende Westduitse bevol kingscentra tracht men langs wettelijke weg de luchtverontreiniging door het ge motoriseerde verkeer te bestrijden. In de Bondsrepubliek zijn nieuwe auto's sinds vorig jaar uitgerust met een z.g. gefor ceerde carterventilatie, die luchtveront reiniging enigermate vermindert. In een der staten van de Bondsrepubliek wordt overwogen bij het optreden van bijzonder ongunstige atmosferische omstandigheden het motorverkeer in bepaalde streken te verbieden. Op de werf Gusto in Schiedam is gisteren hei tweede kraan eilanddat aan de verbetering van de havenhoofden bij IJmui- den gaat werken, overgedragen. Foto: de „Kraanvogel" op de werf. Op 5 mei vrije dag met behoud van loon De Stichting van de Arbeid heeft de regering meegedeeld ermee te kunnen instemmen dat op 5 mei 1965, de lustrum viering van de nationale bevrijdingsdag, vrijaf wordt gegeven met behoud van loon, voor zover de werkomstandigheden dit niet zullen belemmeren. Evenals in 1960 dient een en ander geregeld te worden in een algemene ver gunning van het College van Rijksbe middelaars. Lading ging schuiven (Van i onzer redacteuren) Op de Prinses Beatrix konden de 14 mannen van de Maria Alt- hoff weer op verhaal komen van een bang avontuur op een woe dende zee. Hoek van Holland, woensdagavond Ruim drie uren nadat zij hun schip, dat tijdens de eerste "hevige najaarsstormen van dit jaar in moei lijkheden was geraakt, noodgedwon gen hadden moeten verlaten, kwa men de veertien opvarenden van de Duitse vrachtvaarder Marie Althoff met het s.s. Prinses Beatrix van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" te Hoek van Holland aan. De van de doorstane emoties nog niet geheel herstelde gezagvoerder het Duitse schip kapitein Herald Wziontek35 jaar, vertelde ons kort nadat de Prinses Beatrix was afge meerd: ,.We voeren in boos weer met wind uit het zuidwesten van kracht acht. en golven achterop van vijf ter hoog. Tegen drie uur vanmiddag kwamen achter elkaar drie zware gol ven over het achterschip, en ineens maakten we slagzij aan bakboord een veertig tot vijftig graden. Tot mijn ontzetting zag ik. dat het schip niet meer terug kwam Ik heb nog gepro beerd het met de kop op zee te leg gen. maar het hielp niet. De slagzij werd steeds groter. Ten slotte heb ik, zo omstreeks kwart over drie pre cies weet ik dat niet meer want ik was druk doende op de brug tele fonisch om assistentie verzocht en kort De Marie Althoff, 1.000 brt, eigendom van de rederij Hermann Althoff te Ham burg. die twee schepen heeft, voe charter voor Brink Wölfe te Flens burg. Het schip had dinsdagmorgen de Franse haven Fécamp verlaten op weg naar Polen en geladen met graan, zowel gestort als in zakken. De eerste uren deden zich geen n lijkheden voor en moeilijkheden vielen met het tamelijk rustige weer ook niet te verwachten. Voor het vertrek wai schip gecontroleerd en alles was in orde bevonden. In de loop van woensdag ech ter werden de weersomstandigheden met het uur ongunstiger. De wind nam in kracht belangrijk toe en tegen het mid daguur was er sprake van een storm. Door 'n nog niet opgehelderde oorzaak brak een van de graanschotten? begon de lading te schuiven en toen de golven overkwamen maakte het schip direct Sloepen Ik heb van alles geprobeerd schip te redden, vertelde kapitein Wzion. tek, maar het heeft niet mogen baten. Naar mijn mening was er ook geen red den meer aan. Toen de bakboordsloep het benauwd kreeg heb ik haar laten uitzet, ten met aan boord de eerste officier en acht man. Met een vanglijn heb ik ze nog in de buurt van de Marie Althoff gehouden. Niet lang daarna heb ik order gegeven ook de stuurboqrdsloep te strij ken. Daarin namen plaats de tweede officier en drie man. Nog enige tijd ben ik alleen aan boord gebleven, maar ik kon niets uitrichten. Ten slotte heb ik het schip eveneens verlaten. Langs een lijn heb ik me in de tweede sloep laten zakken en ik ben daarbij nog een paar maal kopje-onder gegaan. Om zoveel mogelijk in de omgeving van het schip te blijven gooiden we drijfankers uit. dat had niet hef minste resultaat. De Marie-Althoff dreef harder weg dan de sloepen. Omstreeks kwart over drie dreef de vrachtvaarder Marie Althoff hulpeloos rond. Om vijf minuten voor vier kreeg de gezagvoerder van het s.s. Prinses Beatrix, (aflos) kapitein K. Kikkert, die op weg was van Harwich naar Hoek van Holland, bericht van Scheveningen-Radio dat 52.10 Noord én 3.10 Oost een schip nood verkeerde De Beatrix bevond zich toen een dertien mijl verwijderd de Marie Althoff. (Voor vervolg zie pag. 1) TAE scherpe aanval van de heer Smallenbroek gisteren op de li beralen is terecht gedaan. Zij heb ben er reden toe gegeven. Van hun houding hadden wij zelf geschreven dat het nuttig kan zijn zich haar te herinneren bij een volgende kabi netsformatie. Van de liberalen moet helaas wor den gezegd, dat zij iets onzekers be houden. Het principiële fundament is niet hun sterkste kant. Bovendien zijn zij innerlijk verdeeld. Zij zijn geschakeerd van NJt.C. tot Tele graaf. En in hun kritiek op ons Ne derlandse omroepbestel beluistert men niet zelden soortgelijke klanken als zij destijds op schoolgebied ten beste gaven. Onze mening over dat omroepbestel is bekend. Mogelijk is het op onder delen voor verbetering vatbaar. Maar het bestel zelf strookt geheel met onze volksaard, is daarom in de ware zin nationaal, en is trouwens voor anderen een reden ons erom te be nijden. Wij onderschrijven verder het oor deel van de heer Smallenbroek, dat de liberalen met hun houding de democratie een belangrijk maar kwetsbaar ding waarvoor wij allen verantwoordelijk zijn geen dienst hebben bewezen. QEHEEL terecht heeft gisteren de voorzitter van het Landbouw schap, de heer Biewenga, uitdruk king gegeven aan dankbaarheid over de prachtige zomer en herfst die wij mochten beleven en die geleid heb ben tot een rijke oogst. Kortzichtige mensen die wij zijn, plegen wij onze lasten zwaar te til len, maar leven wij niet zelden ach teloos heen langs de zegeningen die ons worden toebeschikt. Toch weet ieder Christenmens dat hij in tegen spoed alleen maar geduldig, in voor spoed echter dankbaar heeft te zijn. Van de landman heet het, dat hij tot spoedig mopperen geneigd is. Nu. indien dat zo is kunnen wij van vele stedelingen zeggen dat zij als regel niet ver bij hem achter blijven. Zon der onderbreking echter mogen wij mensen een zorgende hand opmer ken, zodat ons niet alleen het leven als een schone gave is geschonken, maar ook de bestendiging en de voortgang ervan. De dankbaarheid wordt ons dit jaar wel bijzonder gemakkelijk gemaakt; Zij mag dan ook ditmaal nog min der dan anders achterwege blijven. /"XP de conferentie te Kairo van de dusgenaamde niet-gebonden sta ten gaat het blijkbaar wonderlijk toe. Of is het niet ongewoon wanneer een premier van een zelfstandig land er arriveert om terstond in ar rest te worden genomen Uit berichten krijgt men de indruk, dat Tsjombe zelf er niet bijster onder gebukt gaat. Hij had zich al doen kennen als een man met waardering voor de zonzijde van het leven. Maar vreemd blijft het wel. Misschien is deze ervaring ook wel een beetje typerend voor het ruime gezelschap dat daar te Kairo bijeen is. Zij zijn de niet-gebondenen dat wil zeggen dat zij vrij willen staan van zowel een westers als een communistisch blok. Maar naar bin nen vertonen zij een grote verschei denheid en zijn in bepaalde opzich ten een verdeeld huis. Daarom ook vormen zij in die mate een gezel schap van betrekkelijk machtelozen. Wil de wereld van hen het profijt hebben dat zij haar toewensen, dan zullen ze iets anders en iets meer moeten presteren dan de gijzeling van een man die, min of meer arge loos, aan hun deur heeft geklopt Anders immers moet hier gelden er klopt iets niet. Brand bij brandweer In de vooravond heeft gisteren een korte, felle brand in de bovenverdieping, de vliering, en het dak van een gebouw van de Roteb (Reiniging-, ontsmet- tings-, transport- en brandweerdienst) aan de Westzeedijk in Rotterdam ver nield. Het gebouw ligt naast een ge meentelijke brandweerpost. In het ge bouw is vermoedelijk door oververhit ting brand ontstaan. De brandweer was direct ter plaatse, omdat op hetzelfde terrein een post van de brandweer is gevestigd. De schade het dak moet worden gesloopt bedraagt naar schatting en kele tienduizenden guldens. (jütT) „Als u me een pony zou geven, behoeft u nooit meer het gras te maaien." Uitgeslapen? néén... De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1