REFORMATORISCHE LEVEN IN EEN VACUUM BELAND r •Poging tot analyse Gasunie wijzigt gedeelte tracé aardgasleiding Tekort aan technici voor aardgas-operaties Visie D. v. d. Stoep op beeld der vaderen Ontwerp naar minister voor goedkeuring ,lke pli De hele was met één vinger.... fanstruita WOENSDAG 7 OKTOBER 1964 Aan het eind van het door de auteur A. C. de Gooyer samengestelde boek „Beeld der Vad'ren" waarvan wi| in vier voorgaande artikelen een aantal flitsen gaven, een boek dat binnenkort bij Bosch en Keuning te Baarn zal verschijnen, staat een nawoord van de heer D. v. d. Stoep. Hij gaf dit nawoord tot titel „In het vacuum" en poogt daarin het hoe en waarom van het beeld der vaderen te analyseren. Trouwens dat niet alleen, ook „het beeld van heden" wordt door de heer Van der Stoep aan een nadere beschouwing onderworpen. Het gaat hier inderdaad om „een" beschouwing, er zijn andere beschouwingen denkbaar. Daar de periode welke het bewuste boek met het beeld der vad'ren aanduidt de laatste tijd algemeen in discussie is, lijkt ons de visie van de heer Van der Stoep, kenner bij uitstek van „het rijke reforma torische leven" toen en nu, van belang. Vandaar, dat wij hierbij de hoofdlijnen van zijn nawoord doorgeven. Hoofddirecteur Gasunie: 1 Discussies uit de twintigei dertiger jaren in gemeenteraden over liet al of niet zondags openhouden werpen, maar was deze nu zoveel radiouitzendingen van de N.C.R.V. van een zekere gelegenheid aan het strand, over het verstrekken van schoenen of klompen leerplichtige kinderen kunnen thans als niet onvermakelijk worden beschouwd, omdat het om i gaat en omdat er een caricatuur ontstaat meer van de me.isen die erbij betrokken zijn dan Het grapje is er echter gauw af als men de maatstaven van zuiverheid past ziet op mensen, betrokken bij érnstiger zaken dan kabinetten en We kunnen proberen een ogenblik Job kan ook niet van een zekere stil te staan bij de vraag hoe dat Reehthaberei worden vrijgepleit, allemaal zo gekomen is met onze va- maar daarom was hij nog wel een deren zoals dat aan de orde kwam in man oprecht en vroom, godvrezende De Gooyer's boek. Wij moeten dan na- en wijkende van het kwaad. Als het tuurlijk noemen Kuypers denkbeel- er helemaal op aankomt leggen ook den over de antithese, zijn theorieën gereformeerde mensen de hand op de inzake de algemene en bijzondere eigenwijze mond. genade en vooral ook zijn grote politiek en maatschappelijk gespro- Gooyer s boek geeft het beeld ken allesbeheersende leus. dat er geen d" "?d eenzijdig weer. De tek- levensterrein Is waarvan Christus niet sl.e" dl? de auteur verzamelde zijn zegt dat het van Hem is, zodat Zijn nlet bestemd om geschiedschrijving te volgelingen ook steeds bezig moeten zijn elk levensterrein voor Hem op te armlastige ongenuanceerder dan de maatstaven zorgvuldig uitgezochte christelijke Over één kam aantal groot-inquisiteuren te genwoordig aanleggen om te beoorde len of iemands handel en wandel voor in de leer en beginselvastheid toege- hun aangezicht kan bestaan? Daar klompenschijnt het in het moderne leven op aan te komen. tiemiddelen is gekomen zit men nog met de ogen te knipperen. Men weet het niet meer en men heeft ook geen voormannen en leiders meer, die het wel weten. Gereformeerde theologen en andere gra gelijkelijk veracht i wetenschapsmensen zijn, op een enke- Soekarno, Van het Reve en de mo le flapuit na, voorzichtige mannen nokini gelijkelijk toejuicht. Men be- geworden, die voorzichtige dingen hoeft geen bezwaar tegen Soekarno schrijven in voorzichtige kranten. Het procrustus-bed van de aloude en be- prof' e beginselen ligt bij het oud- kan zijn, om toch te wensen dat i rof de vrijheid zou hebben met Wat vuiniopr sympathieën en antipathieën wat TT al ZjUIIUwVI nuanceerder om te sDrineen. lectuur in huis haalde en tijdens het bezoek van ouderlingen de vraag te verwerken kreeg of men de christelij ke dagbladpers wel steunde. De huis kamer was beschermd domein. Dat is dus nu allemaal anders geworden. Mode gevolgd Sinds de radio maar vooral ook de televisie „de wereld" op allerlei ma nieren de huiskamer zijn binnen- gespoeld, praten ouderlingen niet meer over deze dingen. De boeken de christelijke gezinnen alle kentekenen van dat men gewoon de literaire mode volgt. De gereformeerde zede is dus wel grondig uitgeroeid. Op de bezig, teneinde God vast te Waarom mag men b.v. niet Jan resten maken de antiquairs jacht. kunnen houden een heleboel dingen Wolkers bewonderen en bezwaar ma- Wij zijn, als iedereen daarop los te laten. Men is bereid telkens weer anders te denken dan men dacht moest denker., i.f~ ken tegen Jan Cremer. waarom mag staat, ook wel bereid het allemaal i niet Elseviers weekblad waarde- heerlijk te vinden. Grote vraag naar gasfitters De Stichting Onderwijstentoon stellingen is in Utrecht gestart met haar 29ste nationale tentoon- I stelling: gistermiddag opende drs. A. J. M. Cornelissen, raadad viseur van het ministerie van o., k. en w. in de P. F. van Over- beekeschool de expositie, die „het aardgas" als onderwerp heeft. Het materiaal voor deze tentoon stelling werd verstrekt door de Nederlandse Gasunie, die de ex positie ook financierde. Het is de bedoeling dat de tentoon stelling vijf jaar lang door liet land gaat trekken om in een 400-tal ge meenten in lagere en middelbare scholen te worden geplaatst. Met de expositie wordt op overzichte lijke wijze een beeld gegeven van alle facetten van deze nieuwe en rijke ener giebron. Op enkele panelen, die in één klasselokaal kunnen worden geplaatst, wordt iets getoond over de geschiedenis van de aarde, over de vindplaatsen van aardgas, over de wijze waarop aardgas wordt opgespoord en naar boven wordt gehaald en natuurlijk over de aanleg van de gasleidingen, waarmee de Gas unie thans bezig is. Ook over de toe-| passingsmogelijkheden laat de expositie een en ander op smaakvolle wijze zien. I Onder meer wordt gewezen op het be-f lang van aardgas voor de industrie, de steenfabrieken, de ijzer- en staalgieterlj- en, de tuinbouw, de porcelein- en aard werkindustrie, de voedingsmiddelenindus trie en de bakkerijen. TEKORT volwaardig fitter den, zoals hij zei. Het is verheugend dat niet minder dan veertig procent van de jongens, die de lagere school verlaten naar de L.T.S. gaat, maar bepaald te leurstellend is, dat van de 120.000 jon gens, die in 1962 op de L.T.S. zaten, er maar 787 (2/3 procent) het beroep van gasfitter, waterfitter of sanitair technicus kozen. Bij het leerlingenstelsel lagen déze cijfers in 1962 al niet beter. Hij vond dan ook dat deze expositie op een zeer juist ogenblik is gestart Per jaar zullen ongeveer 25.000 scholie- de tentoonstelling kunnen bezichti- De invloed van deze als spijs en drank gegeten Kuyperiaanse be ginselen is moeilijk te onderschatten. Daaruit zal wel van alles te verklaren zijn. Toch, misschien zien wij het te simpel maar naar onze mening, moe ten de fundamentalistische en absolu tistische tendenzen in de besproken periode ook verband houden met de steeds weet: terugkerende gerefor- lijfsbehoud, wanneer men het gevoel heeft dat wat voor de vrijheid werd aangewezen een vacuum blijkt te piële eigenaardigheden. U vindt hier zijn. Vroeger heeft men altijd kwistig een bloemlezing van uitlatingen, het woord zonde gehanteerd. Men wil uitingen en illustraties die voor deze er nu wel wat zuiniger mee omsprin- eigenaardigheden typerend en symp- gen. toch iets hebben tegen de stelt toch wel ergens een grens, uit Telegraaf, of andersom? Soms kan Tijdens de openingsplechtigheid werd o.a. het woord gevoerd door de hoofd- Toch maakt het een beetje directeur van de Gasunie, ir. J. van triest te bedenken, dat er niets JX-"™ onderhoud van meer is. Omdat wij vinden dat er I mede voor install* tiewerk een groot Brandpunt een interview over de toch wel iets zou moeten zijn. Dat Pierprijs te weigeren. Maar dan ben je wel erg ver heen. Dan kan het je eigenlijk allemaal niks meer schelen. Een van de grootste gevaren die het tomatisch zijn. En deze concentratie Men heeft er ook geen behoefte aan geestelijk leven op het ogenblik be- heeft dan misschien af en toe wel iets het beeld der vaderen, zoals dat tiPa jU;' Ito» f een rariteiten-kabinet, behoeft niemand zich door fe laten misleiden. Door woestijnen Wie de kranten en tijdschriften van de twintiger en dertiger jaren door snuffelt valt het op dat hij zo wei- n i g voorwerpen voor het rariteiten kabinet tegenkomt. Om iets markants, iets typerends te vinden moet hij) door woestijnen van woorden waden. Maar toch zijn die vondsten vare belang en hun verzameling is van1 belang. Wij richten toch ook mu sea op en houden ze in stand. De bedoeling van deze bloemlezing is eigenlijk geen andere en geen ern stigere dan er even versteld van te staan in welk tempo sommige onwan kelbare zaken wankelmoedig kunnen worden. Als men er een sprekend voorbeeld van wil hoe vaak bepaalde personen gestalte gekregen heeft, te ontluisteren of af te breken. Die behoefte blijkt bij anderen wel te bestaan en wij moeten eerlijk zeg gen, dat wij haar niet kunnen navoe len. Het is een goedkope bezigheid. Als men al vele jaren achter de feiten staat die door allerlei andere feiten inmiddels zijn achterhaald is het niet moeilijk te vertellen wat degenen die er vóór stonden eigenlijk hadden-moeten doen. Wij zijn er van overtuigd dat bijvoorbeeld Colijn wel eens .vervelende, onjuiste cn ?elfs ge vaarlijke dingen heeft gedaan en ge zegd, maar dit behoeft nog geen re den te zijn om daaruit, gewapend met een psychologische bril, verstrekken de conclusies te trekken omtrent de al of niet aanwezigheid bij hem van duistere politieke instincten, laat staan om materiaal aan te dragen voor zijn posthume brandstapel. Wij kunnen trouwens in liet alge- dreigen is het nivelleringsproces, waardoor men naamloos ondergaat in een wereld van Beatles en damesbla den! er een christelijke levensstijl zou moeten zijn, die als een vanzelf sprekendheid ontstond uit het gelovig hart van de algemene christelijke kerk, de gemeenschap der heiligen. Want tenslotte is deze kerk draagster en hoedster van het ge loof, dat de wereld overwint. tal technici nodig is. Op het ogenblik! bestaat daaraan echter een groot tekort. Op het gebied van het lager technisch onderwijs is er zelfs een situatie, die j ons gasmensen met zorg vervult, aldus Verontrustend noemde hij het, dat het» gasvak schijnbaar weinig aantrekkings-| kracht heeft voor aankomende technici,! zodat het aantal leerlingen aan de be staande opleidingsinstituten bepaald on-, voldoende is in verhouding tot de vraag naar goede vaklieden. In Utrecht bijvoor beeld volgen slechts 13 jongens een meerde misvatting, dat men God kan dienen buiten de medemens om. Als er in de hoofdsom van de Wet des Heren staat dat God te dienen het eerste en grote gebod is en dat het tweede gebod, daaraan gelijk, is dat men de naaste lief zal hebben als zichzelf, dan vergeten vele gerefor meerden te begrijpen, dat deze gebo den identiek aan elkaar zijn. Zij hebben er in hun gedachten gemaakt als: Dien eerst wereldoorlogen zoiets ■■■■■■■■RL God maar eens en als dat een beetje doorbroken; slechts hier en daar zijn wil blijft er misschien nog wel tijd en er nog achterhoedegevechten. Maar in - ruimte over om iets voor je naaste te 't algemeen gesproken is men toch doen, terwijl de Bijbel toch echt wel wel zover dat men het allemaal niet duidelijk maakt, dat wie zijn naaste meer zo goed weet. Radicale veranderingen hebben plaats gevonden. Van de strenge en Het beeld der vaderen, daar kun je naar wij dachten principieel gefun- dus om lachen. Het heerlijke gerefor- deerde gereformeerde zede is niet zo meerde leven. Al die zekerheden. Al heel veel meer overgebleven. die rechte paden. Onze grote mannen. Onze hechte organisaties. Onze gro- De vraag dringt zich op of wij daar te politieke daden. Onze onwankelba- gelukkig mee moeten zijn. Wij gelo- re beginselen Leve Colijn en Soli ven, dat wij in het algemeen wel Deo Gloria. Het zou allemaal niet mogen zeggen, dat de gereformeerde zo erg geweest zijn als er maar mensen van deze zestiger jaren, door geen geestelijke dwingelandij mee het beeld der vad'ren van de twinti- gepaard was gegaan, ger en dertiger jaren niet meer wor- Iedereen mag meelachen over het den „gewenkt". beeld der vad'ren, maar men moet Het fundamentalisme en absolutis- zjch wei afvragen of men het niet me van die jaren tussen de beide moet doen op de manier van de boer op brede^ fronten die kiespijn heeft. Kan men zeggen, i dat het tegenwoordige geslacht, we relds of niet, zich heeft vrijgemaakt van geestelijke dwingelandij? DOEL: RINGLEIDING LANGS GRENZEN De Nederlandse Gasunie heeft haar plannen voor de aanleg van de aardgashoofdleiding voor het volgend jaar ingrijpend gewij zigd. Hoewel reeds nauwkeurig was uitgestippeld hoe de in 1965 aan te leggen hoofdbuizen zouden lopen, is thans een geheel nieuw (Van tracé op papier gezet, dat aan zienlijk verschilt van het vorige ontwerp. Volgens de Gasunie is 'op™ dit nieuwe ontwerp definitief, be- onderwijstentoonstelling, over het houdens de goedkeuring van de aardgas. Hoewel in de op de tentoon- minister. Dezer dagen is tiet aan A1'"1"* Jhroehures nog mei. ding werd gemaakt van de oude plan- hem voorgelegd. nen, was op een groot tableau precies aangegeven in welke mate het nieuwe Het trace van het nog aan te leggen ontwerp van het oude verschilt, deel van de leiding (een kleine 300 Alle rivierkruisingen zijn op tijd ge reedgekomen en wat de Gasunie betreft zullen alle op de vier trajecten van deze hoofdleiding aangesloten gemeenten nog voor het eind van het jaar op de Sloch- teren-bel kunnen worden aangesloten. Het is echter wel zeker, dat dit niet het geval zal zijn. In veel gemeenten onzer \erslaggevers) moet men namelijk nog starten met het ombouwen van de apparatuur, zodat verwacht kan worden dat de leiding pas enige tijd later effectief zal zijn voor alle gemeenten. De tweede fase van het leidingproject hoopt de Gasunie eind volgend jaar ge reed te hebben. De vaderen van de twintiger liefheeft, de wet heeft vervuld. Na al het geweld dat speciaal door dertiger jaren voerden een geestelijke Dr. Colijn tijden Het gaat hier om die merkwaardige middel van de moderne communica- code waaraan men zich had te onder- komst in de Am geestelijke instelling, dat men God kan dienen zonder dat de naaste daarbij betrokken behoeft te zijn en 1 het ligt haast voor de hand, dat men dan in een wettisch levenspatroon vervalt. Hoe moest men God dienen? Door een heleboel dingen na te laten die Hem wel eens ongevallig konden zijn. Men diende God door niet te voetballen op zondag, geen kaartje te leggen en niet naar de bioscoop te gaan. Men diende God door altijd maar op te roepen tot de strijd tegen allerlei vreselijke en duivelse zaken, waardoor land en volk, kerk en maat- schappij met onmiddellijke ondergang werden bedreigd. Weinig sociaal Dit zou dus godsdienstig zijn waar men echter in de lectuur van die dagen tevergeefs naar zoekt is de zorg om de naaste, terwijl er zelden jaren zijn geweest, waarin die naaste er maatschappelijk gesproken ellendi ger aan toe was. In de christelijke bladen en tijdschriften van die dagen zoekt men tevergeefs naar markante gereformeerde gedragingen op so ciaal gebied, hetzij reactionaire of progressieve. Het lijkt wel of men zich op dit gebied helemaal niet ge droeg. omdat het voor de dienst van God slechts van secundair belang Dit klinkt allemaal nogal naar en het is misschien goed, voor we verder gaan er even op te wijzen, dat men deze dingen kan zeggen en het toch met degenen eens kan zijn, die stellen dat cr ook heerlijke dingen in het gereformeerd kerkelijk leven waren. Die waren er voor een deel dank zij en voor een ander deel ondanks de in zwang zijnde theologische en politie ke denkbeelden. Die waren er omdat er een heleboel oprechte, vrome en gelovige mensen waren van wie kon worden gezegd, dat het onmogelijk zou zijn geweest als zij niet zouden hebben voortgebracht werken der dankbaarheid. Het meest in het oog springende is wel. dat door deze wijziging uitein delijk een grote ringleiding langs de grenzen van het hele land zal ont staan. Daartoe zal van Hoogezand, een buis worden aangelegd, die door het IJsselmeer (enkele kilometers ten zuiden van de Afsluitdijk) door de kop van Noordholland zal lopen, volgens via Haarlem dwars Aftakkingen ling Voo i rechtstreeks (langs de spoorlijn Leiden-Utrecht) naar Woerden. Het oude tracé van Utrecht - Gouda - Rotterdam vervalt daarmee omdat de grond ter plaatse te drassig is om er met zwaar materiaal te werken. Voorts zal er een aftakking komen van Voorschoten naar Rotterdam (langs Delft heen). Deze lei ding splitst zich beneden Rotterdam in een buis naar het Botlek-gebied en naar IJsselmonde. Een andere aftakking krijgt :al koi Wijziging onderging ook het tracé van de leiding van Boxtel naar Zeeland. De ze zal iets zuidelijker gaan lopen om de mogelijkheid te openen ook in Zeeuws- Vlaanderen het gas via een hoofdbuis te brengen. De andere tak van deze leiding, die zich in de buurt van Roosendaal splitst, gaat naar Goes. De redenen voor deze wijziging zijn niet bekendgemaakt, al zal een en ander ongetwijfeld ook op advies van de plano logische commissie zijn gebeurd. Christenjordaniërs tegen rijspraak" Joden door Rome De christelijke leden van het Jordaan se parlement hebben naar aanleiding van de behandeling der verklaring over de Joden op het Vaticaanse concilie aan de paus een telegram gezonden, waarin zij protesteren tegen ,,de poging om de Joden vrij te pleiten van de misdaad van de kruisiging van Jezus". Twintig eeu wen lang, aldus het telegram, zijn alle christenen de opvatting toegedaan ge weest, dat de Joden en hun afstamme lingen verantwoordelijk zijn voor de grote historische misdaad, die tegen Jezus begaan is. Verder zeggen de Jor daanse parlementsleden in het telegram, dat do gehele geschiedenis door de jsdaden van de Joden talrijk zijn Naar de bioscoop én nog een hele was te doen? Geen be zwaar voor de Constructa 100 Volautomaat. Het wasgoed erin, de wijsvinger op de gekozen wasprogramma-toets. Een zorge loze avond bij een goede film. Thuis is de was gedaan. Verdere sterke punten van de Constructa 100kan kookwas ook wérkelijk koken, extra droogeffect, alle wasprogramma's (ook wolen een sterk hart voor een lang leven. Vraag demonstratie 'bij uw Constructa handelaar of bij Constructa Nederland Voorlich tingscentrum, Middenweg 233, Amsterdam, tel. 020-947484* geweest, zoals in de twintigste c van het verdrijven van een i Arabieren van hun haardsteden. De christenen in Jordanië zijn v merendeel oosters-orthodox. KAN KOOKWAS K J. M. H. Breukers overleden Deskundige zijn dat de exportmogelijkheden invloed zullen zijn geweest. In dit ver band wijst men erop dat in het nieuwe ontwerp een tracé is aangegeven, dat van Voorschoten tot vlak aan de zeekust loopt (export naar Engeland?). In ieder geval is duidelijk dat van het oude ont werp weinig meer is overgebleven. Eerste fase Inmiddels nadert de uitvoering van de eerste fase haar voltooiing. Het traject van Ravensteln naar Geleen is thans ge heel klaar en ook In de andere drie secties is het einde in zicht. De trajecten Ommen-Utrecht cn Zutfen-Boxtcl zullen nog voor 1 november gereed zijn en kort daarop het eerste en langste traject van morgen om elf uur is in Roer- het I;mond op 81-jarige leeftijd overleden de lieer J. M, H. Breukers. oud-directeur van de coöperatieve Roermondsc eier mijn. De lieer Breukers werd op 25-ja- rige leeftijd de eerste directeur van de C.R.E. (coöperatieve Roerniondse eier mijn), die zijn vader een paar jaar eer der had opgericht. De mijn groeide on der zijn leiding uit tot Europa's grootste bedrijf op dit gebied met een jaarlijkse aanvoer van honderen miljoenen eieren en een export, die reeds enige jaren ge leden het miljard overschreed. Voorts h« 25 jaar lang voorzitter van dc V.E.C.L.. de grote coöperatieve centrale verkooporganisatie. Ook was hij een j kwart eeuw bestuurslid van het bedrijfs- schap voor pluimvee en eieren en van de nationale coöperatieve raad. Tevens was hij medeoprichter van het Nederland se eieren controle bureau. Weer eredoctoraat voor prof. Brom Prof. dr. A. G. Brom uit Wassenaar, buitengewoon hoogleraar aan de rijk* rr",teit,te,^idc.n cn directeur-hoog leraar van de kliniek voor hartchirurgie aldaar, is door de universiteit van Lau sanne benoemd tot eredoctor. De Amc- Sncan society of heart surgery benoemde em tot erelid. Prof. Brom is reeds ere- octor van de universiteiten van Leu ven en van Gent

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11