Goldwater brengt ,,Ike" opnieuw in verlegenheid Erhard: Den Haag is nu soepeler E.E.G. zal het zonder ons moeten doen Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Korting op fondsen voor onderzoekprogramma PIJLINKTVISSEN Rechtspositie van preventief gedetineerden onbevredigend Ulbriclit: amnestie voor 10.000 gevangenen Japanners voor aanval met gifgas gespaard Haalde Buk* spons erover! WOENSDAG 7 OKTOBER 1961 Bonn ontkent dat Schwirkmann spioneerde Het Westduitse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren de juistheid ontkend van een bericht In het Ham- burgse tijdschrift Der Stern, waarin werd gemeld dat de employé van de Westduit- j se ambassade in Moskou, Schwirkmann, j op spionage uit was, toen by in het I klooster van de Russische orthodoxe I kerk in Zagorsk, op ongeveer 80 km van I Moskou, het slachtoffer werd van een j aanval met mosterdgas. Volgens Der Stern had Schwirkmann In dit klooster een afspraak met over lopers van de Russische geheime dienst toegezegd, Als vertegenwoordiger naar Vietnam die hem gegevens hat waardoor hij nog meer verborgen het Westduitse ambassadege- kunnen opsporen bouw in Moskou (hetgeen zijn taak was). Het zou volgens Der Stern, ook aan deze overlopers te danken zijn geweest, dat in het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Moskou een veertigtal van deze microfoons werd gevonden. De Russische politie zou edhiter op het spoor van de overlopers zijn gekomen en zij zou deze hebben gedwongen Schwirkmann naar het klooster in Za- gorsik te lokken, om te pogen hem al daar uit de weg te ruimen. Dit was, al dus het Hamburgse blad, echter gedeel telijk mislukt, omdat Sdhwirkmann, die de overgelopen Russische agenten, met wie hij een afspraak had, niet "in Za gorsk had aangetroffen, deze plaats eer der had verlaten dan was verwadht. Senator Goldwater heeft ander maal generaal Eisenhower in een moeilyk parket gebracht door aan te kondigen dat hij, mocht hij tot president worden gekozen, de gewezen president naar Vietnam zal zenden om een rapport samen te stellen over de toekomstige Amerikaanse politiek in dit land. Eerder had generaal Eisenhower geweigerd zijn standpunt kenbaar te maken over het rapport van de repu blikeinse partij, waarin de huidige president, Johnson, er van wordt be schuldigd de nationale veiligheid gevaar te brengen door zijn weigering een deel van zijn bevoegdheden, met name de zeggenschap over de takti- sche kernwapens, aan de opperbevel hebber der NAVO-strijdkrachten af te vaardigen. Bevoegdheden van president inzet van campagne (Ingezonden mededeling) genamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Als enige middel, dat een speciale emulsie van een nieuwe werkzame stof met hoog doordrin gingsvermogen bevat (U.S. Patent N* 2596674), dringt Algesal diep door in het weefsel tot in de haard van de pijn, waar een onmiddellijke verlichting ont staat, zonder een oppervlakkige warmte- sensatic of irritatie van de huid te veroorzaken. Overtuigt U proefondervindelijk van dit buitengewone doordringingsvermo gen zodra U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze actieve balsem vrijwel onmiddellijk in de poriën verdwijnt en z'n pijnstillende werking het weefsel en de spieren tot in de gewrichten door straalt". Rheumatische pijnen en stijf heid maken spoedig plaats voor een du rend gevoel van verl ichtingen welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorg dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichtcn.j Algesal Nieuwe Franse aanval centrum P-etten r^RANKRIJK heeft een nieuw ■*- middel gevonden om zijn on genoegen te uiten tegen het ge meenschappelijk onderzoekpro gramma dat in het centrum in Petten wordt verricht. Op de mi nisterraad van de Europese Ge meenschap heeft de Franse de legatie een aanzienlijke korting voorgesteld op de fondsen, die zijn uitgetrokken voor dit onder zoek. Vier bezwaren voerde de permanente vertegenwoordiger by de Gemeenschap pen in Brussel, namens zijn regering te gen de huidige gang van zaken in het Nederlandse centrum aan. Hij noemde het aantal personeclslèden van 350 te hoog, liet aantal gebouwen te groot, de vergoeding, die Euratom van Nederland voor het gebruik van Euratom-appara- luur krijgt te klein en het programma van het ouderzoek verkeerd gericht. Deze opsomming werd echter in de wandelgangen van het congrespaleis te Brussel gezien als een dekmantel voor de wafe Franse bedoelingen: het einde van Petten al£ een van de twee centra in de gemeenschap met een al gemeen programma voordat de op bouw te ver is gevorderd. Aanleiding daartoe is de overweging, dat het on derzoek in Petten Frankrijk met zijn anders gericht programma niet inte resseert. Herinvoering van doodstraf in Bondsdag De Westduitse Bondsdag zal het voorstel van de christendemocratische afgevaardigde Friedrich Kühn. om hei mogelijk tc maken voor bepaalde mis drijven, zoals het vermoorden van kin deren en taxibestuurders, de doodstraf te eisen, in behandeling nemen. Dit besluit werd gisteren, na een kort debat in de zitting in West-Berlijn ge nomen. Kühn zal in de komende dagen pogen adhesiebetuigingen voor zijn voorstel onder de Bondsdagafgevaarigden te ver krijgen. Hij rekent erop dat een tachtig tot honderd aanhangers van de rege ringspartijen der christen-democraten en vrije liberalen hem zullen steunen. Er zijn onder de christendemocratische bondsdagleden zowel voor- als tegen standers van Kühns initiatièf. De cristendemocratische fractieleider Rainer Barzel gaf te kennen dat het vraagstuk van een eventuele herinvoe ring van de doodstraf los van de poli tieke partijen dient te worden behan deld. H7i acht een openhartige bespre king in de Bondsdag van dit probleem, waarvoor een grote publieke belangstel ling bestaat, noodzakelijk. Pakistan Airlines bestelt opnieuw Friendships De Pakistan International Airlines heeft opnieuw een bestelling gedaan voor de levering van twee Fokker F 28 Friendships. Dit is de derde keer dat de Pakistaanse luchtvaartmaatschappij bij de Fokkerfabrieken een order heeft geplaatst. In 1959 werd de eerste van vijf bestelde Friendships aan Pakistan afgeleverd. In het begin van dit jaar werd een order gegeven voor een vliegtuig van di. type. zodat de maatschappij thans in to taal acht Friendships heeft besteld. Met deze bestellin- is het aantal ver kochte Friendships opgelopen tot 284 stuks, waarvan er 177 door de Fokker fabrieken en 107 door Fairchild zijn of nog worden gebouwd. Het Franse voorstel kreeg echter slechts een gedeeltelijke steun van de Bondsrepubliek en vond behalve Neder land ook België, Italië en Luxemburg tegenover zich. De Nederlandse perma nente vertegenwoordiger in Brussel, de heer Spierenburg, liet er geen twijfel over bestaan, dat Nederland aan de Franse wens niet tegemoet zal komen. De Euratom-commissie is trouwens aor een contract met de Nederlandse regering aan het gezamenlijke program- in Petten, waar tot 1967 een bedrag i 27,5 miljoen dollar voor beschikbaar gebonden. Bovendien is voor wijzi ging van elk programma van onderzoek de eenstemmigheid in de ministerraad "an Euratom voorgeschreven. De Franse aanval op het onderzoek centrum in Nederland werd gedaan tij dens een debat over een voorstel van de Euratom-commissie om de begroting het thans lopende vijf-jarenpro- gramma van de gemeenschap met 37 miljoen dollar te verhogen. Indonesië koopt weer w apens in Rusland Indonesië zal op grond van een dins dag in Moskou getekend akkoord i defensiematerieel van de Sowjetunie kopen, zo heeft een woordvoerder van' de Indonesische ambassade in de Sowjet- hoofdstad meegedeeld. De overeenkomst werd van Indonesische zijde getekend door de minister van defensie, generaal Nasoetion. De woordvoerder wilde geen bijzonder heden omtrent de aard van het mate rieel meedelen Hij volstond met te ver klaren, dat Indonesië zoveel krijgt als het nodig heeft. Eisenhower weigerde de vraag te beantwoorden of hij tijdens zijn presi dentschap bevoegdheden had ver leend. Hij zei dat dit naar zijn mening een zaak was, die iedere president voor zich 'moet uitmaken. Goldwater schijnt onophoudelijk de ge neraal als borg te willen gebruiken. Se dert een gesprek tussen Eisenhower en Goldwater voor de televisie schijnt de po litieke invloed van de eerste belangrijk te zijn aangetast. NIXON Tijdens een redevoering in Appleton, Wisconsin, zei de gewezen Amerikaanse vice-president Richard Nixon dat de presidenten Eisenhower en Kennedy de NAVO-bevelhebbers het recht hadden verleend, taktische kernwapens te ge bruiken. „Indien president Johnson deze politiek heeft gewijzigd moet hij het Amerikaanse volk inlichten", zo zei hij. Hij verklaarde het eens te zijn met de conclusies van een republikeinse studie groep, dat president Johnson de weste lijke verdediging had verzwakt door per- 1-~" -alle kern Goldwater verklaarde bij een verkie zingstoespraak: „Wanneer de Amerika nen op de derde november a.s. naar de stembus gaan, zullen zij moeten kiezen tussen het aan de macht houden van een almachtige centrale regering, of het stel sel van een statenbond, dat wij in het verleden hebben gekend. De keuze zal dan tevens gaan tussen een gesocialiseer de economie en het vrije spel van eco nomische krachten, dat de VS heeft doen groeien tot de grote mogendheid, die Jongeman bekent 10 aanrandingen De Hengelose politie heeft de 17-jarige Hengeloër O. V. gearresteerd, die in middels heeft bekend dat hij tien aan randingen of pogingen tot aanradingen heeft gepleegd. Zijn slachtoffers waren in hoofdzaak vrouwen van middelbare leeftijd, die hij laat in de avond in slecht verlichte straten overviel. Een van zijn slachtoffers herkende hem dezer dagen in een bioscoop. Zij volgde de de jongen, die naar net huis van zijn meisje ging. Naderhand kon de inmid dels gewaarschuwde politie hem daar aanhouden. Hij zal voor de officier van justitie in Almelo worden geleid. De politie neemt aan dat hy nog meer aanrandingen heeft gepleegd, omdat niet Deur wel voor Engeland open houden Bondskanselier ludwig ERHARD heeft gisteren op een persconferentie verklaard dat de Nederlandse regering thans bereid schijnt met de Eu ropese politieke unie van de zes EEG-landen verder te gaan. De wordt Zevenjarig Frans 7 Mi v Aendmgsdas JN.h. krediet voor c 0" vrouwen okt. Moskou Frankrijk is bereid de Sowjetunie kre dieten te verlenen met een looptijd tot zeven jaar. zo heeft de voorzitter van de Franse afvaardiging die besprekingen houdt over een nieuwe handelsovereen komst met de Sowjetunie, Francois Bri- zard, medegedeeld. De onderhandelingen hebben ten doel de handel tussen de twee landen in de komende vijf jaar met veertig procent te vergroten. Volgens Franse functionarissen zal Frankrijk naar verwachting kredieten een looptijd van zeven jaar tegen lagere rente verlenen om grote or ders uit de Sowjetunie te verkrijgen voor kapitaalgoederen, waaronder che mische fabrieken, kunstmestbedrijven en houtpulpfabrieken. De nieuwe over eenkomst zal de huidige driejarige over eenkomst vervangen, 'ie eind 1965 af- Verleden jaar heeft Frankrijk voor 700 miljoen frank uit de Sowjetunie inge voerd en voor ongeveer 300 miljoen frank naar het land uitgevoerd. Overtreding bouw-cuo „Tegen ehantage ben ik machteloos" ..Als je minder betaalt, loopt je perso neel gewoon weg. Er wordt een soort chantage op je toegepast, waartegenover je machteloos staat". Dit verklaarde de 42-jarige directeur van de onderaanne- mings- en bouwmaatschappij Pamajo, T. J. van R., tegenover de economische politierechter mr. F. H. J. ten Kroode Amsterdam, die de onderaannemer v gens overtreding der bo"w-c.a.o. veroi deelde tot een geldboete van 3000 gulden waarvan 2500 voorwaardelijk met proeftijd van twee jaar. De officier justitie mr. W. A. J. M. Smit, had gulden waarvan 2000 gulden delijk geëist. Verdachte was ten laste gelegd in de periode van 22 tot 27 juni aan acht bij hem in dienst zijnde bouwvakarbeiders lonen te hebben uitgekeerd, die gemid deld 35,7 procent hoger lagen dan het toegestane basisloon. Bovendien had hij tussentijds toeslagen aan zijn werkne mers betaald, waarvan geen administra tie was bijgehouden. 1636) Dat er vliegende vissen be- vóór de start op de rug konden zien staan, is vrij algemeen bekend, maar (toen het dier zich dus nog in het dat er behalve deze zeedieren nog water bevond) opgemerkt dat het andere waterbewoners zijn die zich silhouet van deze a.s. vlieger enige met de vliegkunst bezig houden, we- overeenkomst vertoont met de nieuw- ten de meesten niet. Het zijn de vlie- ste straaljagers met hun naar ach- gende pijlinktvissen die dit kunstje teren gerichte korte vleugels en bre- vertonen en boven water vluchten de draagvlakken bij het staartstuk, ondernemen, die weliswaar korter De gelijkenis was weliswaar niet zo van duur zijn dan die van de vlie- frappant, dat er vergissingen zouden gende vissen, maar waarbij grotere kunnen ontstaan, maar dat vlakt toch snelheden worden bereikt. Die gro- het feit niet uit, dat bij de pijlinkt- snelheden mogen zelf allerlei voorde len hebben, mens is daaraan het nadeel verbon den dat de vliegen de pijlinktvisscn door die snelle en korte vluchten moeilijk zijn waar te nemen. Een ander nadeel 1 het dier TOCH IS «ET ZO! twee draagvlakken werden ge constateerd, terwijl het dier in werke lijkheid, maar over één paar vinnen be schikt, die als zoda nig zouden kunnen dienst doen. Vrij algemeen wordt dan ook aan genomen, dat het tweede draagvlak igctwijfeld, dat de vliegende pijl- waarop de pijlinktvis tijdeus zijn inktvissen niet zo regelmatig gezien vlucht door het luchtruim gedragen worden als de vliegende vissen, wat wordt, ontstaat doordat de basis van him populariteit als vliegers zeker de armen plat wordt gespreid, zodat niet ten goede is gekomen. tijdelijk een tweede .vleugelpaar" Is Zoals alle andere inktvissen, kun- gevormd. In de eerste plaats is de nen de pijlinktvisscn snel achteruit vergelijking met dc straaljagers zwemmen door enige malen een daardoor te verklaren en wat nog krachtige waterstraal uit te stoten belangrijker is in de tweede plaats uit een naar voren gerichte trechter beschikt het dier aldus over twee onder de kop. De vliegende pijlinkt- draagvlakken die het zweven door het vis kan zichzelf met zo grote snel- luchtruim tijdens de korte, maar heid niet alleen door, maar zelfs uit snelle, vluchten mogelijk maken, het water spuiten, dat het hem mo- Grotere behoefte aan aeronautische gelijk is kleine afstanden zwevend middelen zal het dier zeker niet door de lucht af te leggen. Tijdens hebben, want het is hem er uitslui- deze vlucht worden de normale vin- tend om te doen zijn achtervolgers nen van de pijlinktvis als draagvlak- in het water te misleiden. En dat ken gebruikt. Speciaal voor dit doel gebeurt vast en zeker, indien het zo mogen we veronderstellen dier zo nu en dan het ruime sop zijn die vinnen wat verbreed, zodat verlaat. het voorste „vleugelpaar" genoegza- Nu hebben we daarnet de vliegen- me draagkracht krijgt. de vissen wel even genoemd, maar Een tweede paar vleugels bezit de vergaten er bij te vertellen, dat daar- vliegende pijlinkt is niet. Toch heb- van vele soorten bestaan, ben waarnemers, die de pijlinktvis (Nadruk verboden). H. Pétillon. ons Zondagsblad van 3 oktober li< wij de Ned. Herv. Vrouwenzen dingsdag op 17 oktober a.s. in Utrecht bijeenkomen. Dat is blijkens een mede- j bijzonder omd; deling van de organisatie onjuist. De I gevens het bij K. vrouwenzendingsdag wordt op donderdag i de preventieve gedetineerden 8 oktober in Utrecht gehouden. Wij bie- i strafoplegging komt pjE VICE-PRESIDENT van de Haagse arrondissementsrecht bank, prof. mr. W. F. C. van Hattum, meent, dat de rechts positie van de preventief gedeti neerden wettelijk onvoldoende is geregeld. Het is niet langer juist te achten, dat deze gedetineerden zonder enig recht van beroep zijn onderworpen aan alle beperkingen of bevelen, die door gestichts directies of door de minister van justitie worden gegeven en aan disciplinaire straffen die door de directies worden opgelegd. Prof. Van Hattum stelde tijdens de jaarvergadering van de vereniging van reclasseringsinstellingen in Utrecht vast, dat men zich in ons land gelukkig =- enige zorgen begint te maken over de i-1 frequenties van de preventieve hechte- Deze bezorgdheid is terecht, in het de laatste ge- vijf procent van gevolg van de detentie alle burgerrech ten heeft verloren en een soort vogelvrij verklaarde is geworden. Twee of drie eeuwen geleden was die gedachte ge woon, aldus prof. Van Hattum. Voor nazi's en voor lieden met eert nazi structuur schijnt die gedachte nog steeds gewoon. Nederlandse voorwaarde was dat de deur opengehouden moest worden voor Engeland. Tot aan de besprekingen in Bonn had de Nederlandse regering erop ge staan, dat Engeland van meet af aan zou meedoen met de besprekingen over Europese politieke samenwerking. Er- hard zei verder dat de Westduitse voorstellen over dit onderwerp, ge grondvest op vroegere Franse plannen en verrijkt met Duitse ervaring, nog niet concreet zijn. Erhard zei dat premier Ghroesjtsjef eind januari van het volgend jaar in Bonn op bezoek zal komen. Over een eventuele samenkomst met president Johnson, mocht deze herkozen worden, zei Erhard dat hij president De Gaulle had laten weten dat een dergelijke sa menkomst op den duur onvermijdelijk is. De problemen moeten uitgesproken worden en „het zou ook goed zijn dat Parijs zich met Washington verzoent". Het gesprek met Johnson zou moeten gaan over de NAVO en het gemeen schappelijk defensiebeleid. Erhard hoopt de Amerikaanse en Franse president te spreken voor zijn ontmoeting met de heer Chroesjtsjef. Hij was er nog niet zeker van of hij ook een gesprek met de Britse eerste-minister zou hebben. Op de vraag of de Ver. Staten en West-Duitsland alleen verder zullen gaan met de vorming van de voorgestelde multilaterale kernmacht als andere lan den weigeren deel te nemen, antwoordde Erhard, dat er een begin gemaakt moet worden. Over een verlenging van dc verja- Illternrrtatiu ringstermijn voor nazi-misdaden kan al- I leen de Westduitse bondsdag een beslis- Prof. Van Hattum zei het niet juist te j vinden, dat de interpretatie van de doodstr1ff' voorschriften geheel en al is overgelaten vond de eisen hiertoe ui verband met aan administratieve instanties zonder dat de °IL1?x"i7iuïrfcr! ®n klnd?' de gedetineerden tegen beslissingen van d?.re.n keTÖPelUk. HU betwijfelt evenwel. stellen. Het komt hem niet wenselijk ?®^®odf.tr^r1®.^ ^'er„e] voor om deze hele materie in handen kende "'twerking heeft. Minister Butler: De Oostduitse partijleider Wal ter Ulbricht heeft ter gelegen heid van het vijftienjarig bestaan van de Duitse Democratische Republiek een amnestie afge kondigd, die ook voor politieke gevangenen zal gelden. Beril: rige bestaan zei Ulbricht dat besloten was „personen die door westelijke ge heime diensten waren overgehaald om ernstige misdrijven tegen de Duitse De mocratische Republiek te plegen en an deren die ernstige misdaden hebben ge pleegd, vrij te laten." Hij maakte be kend dat de vrijlatingen op 20 december zullen zijn voltooid. „De Westduitse regering is over het Oostduitse besluit", zo Westduitse staatssecretaris vt liching, Von Hase. meegedeeld. Later meldde het persbureau DPA dat het besluit op ongeveer 10.000 gevan- genen van toepassing zal zijn. Russische jongeren volgen illegale godsdienstlessen Volgens een blad van de Sowjet jeugd beweging bestuderen Mohammedaanse jongeren in Tadzjikistan de Koran tij dens illegale godsdienstlessen. Het blad klaagt erover, dat de communistischevv/vi „1<CVC11 „uluv:iI HLcvu autoriteiten het toenemend illegale gods- -;et verzonden of zelfs vernietigd. l de rechter te leggen, maar wellicht I zou de rechter als beroepsinstantie kun-1 nen worden ingeschakeld. Met nadruk verklaarde prof. Van Hattum, dat het verkrijgen van een be kentenis nooit het doel van de opsluiting mag zijn. Niet alleen bij het publiek, j maar zelfs wel bij ambtenaren van het: openbaar ministerie of bij een rechter commissaris treft men volgens hem soms de opvatting aan dat het onthouden van bepaalde rechten aan een gedetineerde1 een uitstekend middel is om een ver dachte een bekentenis af te dwingen en dat dit middel ook geoorloofd zou zyn. De Leeuwarder advocaat en procureur, mr. H. Schootstra, die onder meer be kendheid kreeg als verdediger van de Berkelse arts, vroeg aandacht voor het feit, dat de wet bepaalt dat de verdach te te allen tijde bevoegd is een of meer raadslieden te kiezen, maar dat het er in de praktijk op neerkomt, dat contact met de raadsman pas tot stand komt na het ingaan van de eigenlijke preventieve hechtenis, en derhalve na de inverzeke ringstelling. Dit komt doordat bij veel politie-autoriteiten het inzicht bestaat, dat een raadsman pas mag optreden in de periode van bewaring. Mr. Schoot stra zou graag willen dat de politie wordt verplicht terstond bij arrestatie aan de verdachte mee te delen, dat hij I het recht heeft een raadsman te kiezen. Op enkele uitzonderingen na passeren alle door de gedetineerde geschreven en i aan hem gerichte brieven de censor, en j bovendien geldt doorgaans een beper king in het aantal te schrijven brieven. Dit betekent volgens mr. Schootstra sterke inbreuk od bet briefgeheim Drieven van een gedetineerde aan de Koningin doctoren, advocaten en an deren behoren naar zyn oordeel vrij van politieke gevangenen op het ogenblik ongeveer 1.000. De feestelijke bijeenkomst vond plaats i de Oostberlijnse Werner-Seelenbinder hal. Veertig communistische partijen wa ren hier vertegenwoordigd. De partijsecretaris van de Russische communistische partij, oud-president Brezjnef, kreeg een langdudig applaus toen hy met de Sowjet-delegatie bln- Ook de Chinese vertegenwoordiging kreeg een enthousiaste verwelkoming. De feestelijkheden zullen vandaag hun hoogtepunt Vinden in de grootste Oost duitse militaire parade, die ooit is ge houden. dienstonderwijs deelt het blad kinderen niet naar een Sowjetschool verondersteld wordt dat tegen gaan. Voorts de censor de toon minder juist, be- •erscheidene; ledigend of te plat acht. Dit vindt mr. I Schootstra ongeoorloofd Hij acht het j ook ongeoorloofd gr een afschrift of foto- I copie van te vervaardigen. het strafdossier te voegen. Chemisch afval veroorzaakte lichamelijk letsel De arbeider Van S. uit Amsterdam, die maandag op een terrein aan de Diemer- zeedijk waar chemische afvalprodukten worden verbrand, met vele anderen be zig was een hoeveelheid afvalmateriaal te vernietigen, is zodanig door deze pro- dukten beïnvloed dat hij in ernstige toe stand in het O.L.V. Gasthuis moest wor den opgenomen. Gisteren werd levensge vaar geweken geacht. De arbeiders hadden de raad gekre- ïn na hun werkzaamheden terstond an dere kleren aan te trekken, hetgeen "ze ook deden met uitzondering van de heer Van S. Het gevolg was dat zijn huid door de kleren heen door de chemische afvalprodukten ernstig werd aangetast. Half jaar geëist in Belgisch „rookbomproces" In het „rookbomproces" tegen twee Belgische militairen is gisteren tegen elk een gevangenisstraf van een half jaar en een boete van 50 Belg. Fr. ge- De beklaagden, een 20-jarige sergeant en een 36-jarige beroepskapitein wor den verantwoordelijk gesteld voor de dood van drie Belgische dienstplich tigen en het lichamelijk letsel van elf recruten. De militairen moesten in februari van dit jaar door een riool kruipen. Om de oefening een realistisch tintje te geven werd een rookgranaat in het riool gestopt Enkele van de gewonden zijn De kapitein word schuldig geacht wegens ernstig verzuim door bij het begin van de oefening niet te herinne ren aan de veiligheidsmaatregelen, ter wijl de sergeant de rookbom in de open lucht had moeten laten. Nieuw boek in Amerika ^ADAT kortgeleden sein zou kunnen zijn om en dit zou vele Ameri- bekend geworden is een massale gifgasaan- kaanse levens redden. dat Winston Churchill val op Engeland te be- Marshall had niet ge in de oorlogsjaren heeft ginnen. Een en ander sproken over het feit, wordt verteld - -- - - nieuw boek vt Lilienthal, i voorzitter van de Ame- overwogen om de atoom geleerde Niels Bohr ge vangen te zetten, is ii I Amerika een nieuwi onthulling gedaan over rikaanse commissie i atoomenergie. I Gifgas zou in zodanige velt veel '45. Generaal Marshall hoeveelheden tegen de van Niels Bohr dat Ame rika en Engeland hun dat het volkenrecht het David gebruik van gifgassen itm erbood. Volgens Lilienthal voelde president Roose- het plan wogen om de invasie Japan te vergemakkelij ken en de eilanden in de Stille Zuidzee van Japanners te zuiveren. De Britten zouden dit atoomkennis zouden uit- zich moesten terug- wisselen met de Sowjet unie. op voorwaarde dat Rusland deel zou uit- plan trekken op veilige plaat sen en de Japanse troe pen gasmaskers moesten maken dragen. Na een week wereld' inhoudend dragen an een „open Churchill tor pedeerde deze plannen de hand heb- gasmaskers zouden de echter en president Tru- ben gewezen omdat het beste troepen wel voor de Duitsers een zijn, meende Marshall. De Britse conservatieven zijn niet van plan om weer een poging te doen Engeland binnen de EEG te krijgen, mochten de verkiezingen voor de con servatieven gunstig uitvallen. Dit heeft de minster van buitenlandse za ken Richard Butler gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in Londen verklaard. Het is overigens de eerste verklaring /er dit onderwerp van een hooggeplaat ste regeringsautoriteit sinds de campag ne is begonnen. Labourleider Wilson heeft de regering afgelopen zondag uit gedaagd een standpunt over deze kwes tie openbaar te maken. Butler zei dat er geen onderhandelingen met de EEG zijn. Engeland wil als lid van de EVA in nauw kontakt met Europa blijven, omdat de toekomst van Europa en En geland nauw verweven is, maar daar is dan ook alles mee gezegd. Bij uitstek gunstig jaar voor de Nederlandse boer Niet alleen de vakantieganger heeft van het fraaie weer van dit jaar geprofi teerd, de Nederlandse boer ondervindt er eveneens de gunstige gevolgen van, zo zeer zelfs, dat de centrale bankin stelling van de Nederlandse landbouw, de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- bank, in een overzicht spreekt van een bij „uitstek gunstig jaar", dat 1964 zo wel voor de akkerbouw als voor de vee houderij belooft te worden. Begunstigd door fraai oogstweer, zo zegt deze bankinstelling, heeft de boer reeds een groot deel van de resultaten van een jaar noeste arbeid kunnen bin nenhalen. Het oogstrisico is dit jaar be paald gunstig uitgevallen. De verrichte investeringen in machines, gebouwen, zaaizaad en pootgoed, kunstmest, ar beidsloon enz. leveren een bevredigend rendement. Doordat de weersomstan digheden voor de groei en de oogst in het algemeen vrijwel ideaal waren, zijn niet alleen hoge opbrengsten verkregen, doch is de kwaliteit van de geoogste produkten eveneens uitstekend. Vooral de granen leverden een recordopbrengst, die onder gunstige weersomstandigheden kon worden geoogst. De oogst van tarwe is zo groot, dat een gedeelte zal moeten worden geëxporteerd of in de veevoer- sector worden gespuid. Op ;n koffer het hoofd jonge vrouw gevonden. vondst werd gedaan door twee verpleeg- De sters uit een ziekenhuis in de buurt fn de omgeving van Pavillon-sous-Bois wordt niemand vermist en de eerste po gingen tot identificatie van de jonge zijn vruchteloos geleken. Jjt ecu dojhjbe hij I De inwoners van het Ca nadese stadje Summer- side hebben geklaagd over de al te drastische maatregelen die werden genomen tijdens het be zoek van dc Britse vor stin aan dit stadje. De klachten waren dat de auto van de koningin met zo'n vaart reed, dat de mensen haar niet eens hebben kunnen zien. De gebouwen langs de route werden door de politie doorzocht. Een pension houdster verklaarde dat de politie alle kamers van haar pension had door zocht en haar had op gedragen, niemand meer tot het huis toe te laten. I Verpleegsters van het Britse Watingtonzieken- huis te Londen hebben een beroep gedaan op Ringo Starr, een lid van de vermaarde Beatle- groep. om zijn amande len te laten wegnemen. De zusters zijn bezorgd dat de patiënten van het ziekenhuis, voornamelijk uit de kinderafdeling, het voorbeeld van Ringo zul len volgen, die geweigerd heeft een amandeloperatie te ondergaan. De kinde ren zullen misschien zeg gen: „Ringo laat zijn amandelen niet wegne men, dus ik ook niet", aldus de verpleegsters. Prins Michael van Grie kenland zal over onge veer twee weken zijn ver loving bekendmaken met Maria Karelia (24) een dochter van een rijke Atheense textielfabrikant. De prins, die de derde in de lijn van de troonsop volging is zal eerst de toestemming van koning Konstantijn moeten ver krijgen om met het meis je van niet-adellijke af komst te kunnen trou wen. Men neemt aan dat Michael afstand zal doen van zijn rechten op de troon. I Een Duitse soldaat die in 1941 deserteerde en tot zijn dood in 1944 aan de zijde van de Russische partisanen streed is pos tuum tot held van de Sowjetunie uitgeroepen, zo is gisteren te Moskou bekendgemaakt. De sol daat vocht met moed en zelfopoffering met de par tisanen uit het gebied van Smolensk en kreeg be kendheid onder de naam Iwan Iwanowitsj. Zijn echte naam is Fritz Sche- menkel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7