Een kanttekening ECOLE THEODORE DE BÈZE BESTAAT VIJFTIEN JAAR M.s. Bornholm huisvest vele Nederlanders Een woord voor vandaag Houding R.K. kerk reden tot optimisme Prof. Dooyeweerd 70 jaar Gemeenschappelijke gebeden door concilie toegestaan 11. van cler Velde neemt afscheid van Binnenhof 2 WOENSDAG 7 OKTOBER 1964 SLECHTS ÉÉN BEGINSEL? jyjR J- H. PRINS, directeur van het wetenschappelijk bureau der A.R.P., is voor een aantal anti-revolutionairen uit de oude school een man, die weersproken moet worden. Men ziet in hem, niet geheel terecht, del man-van-het-ene-beginsel. Onder dat ene beginsel verstaat hij „de onver brekelijke geloofsband met Hem, Die niet alleen het Einde maar ook het Begin van ons leven is". In deze zin uit „Anti-revolutionair bestek" her kent men de spreker op de Arjos-conferentie van verleden week, waar hij de politiek omschreef als geloofsbeleving op een bepaald gebied. Het zou echter een misverstand zijn te menen, dat hiermee volgens mr. Prins alles is gezegd. De directeur van de Dr. Kuyperstichting aanvaardt vol ledig, dat de Heilige Schrift richtlijnen en normen geeft, bijv. met betrek king tot het gezag, het huwelijk, de eigendom, het rentmeesterschap. Hij spreekt in dit verband echter liever niet van beginselen of hij plaatst, wanneer hij het toch doet, dit woord in gedachten tussen aanhalingstekens. Tenslotte kan er maar één begin-sel zijn, van waaruit wij denken en handelen. Christus eist geen naleving van een aantal beginselen, geen gehoorzaamheid aan geboden en verboden zonder meer, maar Hij vraagt de mens om z'n hart voor Hem te ontsluiten. Wanneer de mens zich in geloof op Christus richt, belééft hij de Goddelijke normen voor het staat kundige leven. We stuiten hier op een modern, existentieel theologisch denken, dat de jongeren aanspreekt. Naar ons besef staat het ver af van de thans intellectualistisch aandoende Kuyperiaanse gedaohtenwereld, gestempeld als ook deze was door de rationalistische geesteshouding van de vorige eeuw. We spreken niet meer met Kuyper over beginselen als over de samenhangende voorstelling, die men zich op grond van de Open baring vormt omtrent het stelsel van God zelve. Met huiver herinneren we ons Kuypers betoog, dat handelspolitieke bescherming in overeen stemming is met Gods heilige orde. En als ons de vraag zou worden voor gelegd aan welke voorwaarden een beginsel moet voldoen om als zodanig te worden aangemerkt, antwoorden we niet meer met Anema (1921): het moet verstandelijk juist zijn, het moet ons gevoel bevredigen en er moet praktisch mee te werken zijn. Onze benaderingswijze is een geheel andere geworden. Veel van het oude wordt losgelaten, maar over het nieuwe, dat er voor in de plaats moet komen, verkeren we in het onzekere. Dat verklaart ook de crisisverschijn selen in de A.R.P. Bepaald verheugend vinden we het, dat de principiële achtergronden in discussie zijn gebracht in het blad A.R. Staatkunde. De heren Schakel en Verplanke geven daarin uiting aan hun verontrusting, dat de A.R.P. het slachtoffer wordt van de nevelachtige, vaagheid min nende tijdgeest. Zij voeren het pleit voor een kloeke en duidelijke beginselpolitiek, die de vastigheid geeft van het „Zo spreekt de Here". Er moet de anti-revolutianiren veel aan gelegen liggen, dat deze proble matiek tot op de bodem wordt doorgepraat en tot klaarheid komt. Terecht heeft prof. dr. G. C. van Niftrik in de brochure „Waarom wij c.h. zijn en blijven" geschreven: „De A.R.P. wil samenwerking en zelfs wel fusie met de C.H.Ü. Maar weet de A.R.P. van dit ogenblik enigermate precies waar zij geestelijk staat? Hoe staat de huidige A.R.P. tegenover de beginselen? Dat moet men toch wéten als men tot samenwerking komen wil?" De heren Schakel en Verplanke verbazen zich niet over de anti-revolutio naire openheid naar de kant van de christelijk-historischen. Denkt men over de beginselen zoals b.v. mr. Prins of als prof. Zijlstra, dan kan men niet zo veel bezwaren hebben tegen de C.H.U. Prof. Van Niftrik zegt het zelf: „Iedereen weet, dat de C.H.U. veel minder „beginselvast" is dan de A.R.P. De C.H.U. weet wel van hét beginsel: de gehoorzaamheid aan Jezus Christus, maar minder of niets van de beginselen in het meervoud. Dat komt omdat de C.H.U. door een andere theologie wordt gevoed. „Juist, zegt de heer Schakel, de C.H.U. treedt op als de erfgenaam van enkele centrale gedachten van de oude ethisch-irenische richting." Mr. Beernink heeft in het a.r. jongerenblad „Op Wiek" betoogd, dat men bij alle beschouwingen over samengaan van anti-revolutionairen en chris telijk-historischen er rekening mee moet houden, dat de invloed van dc gereformeerden in de A.R.P. bijzonder groot is. Daarom moeten z.i. eerst de Ned. Hervormde Kerk en de Geref. Kerken maar eens fuseren. We vinden het een nogal oppervlakkige redenering. We hebben soms de in druk dat er in het a.r. denken over de principiële achtergronden van politieke handelen een tendens is in de richting van de c.h. wijze benaderen. Ware dit niet zo, er zouden waarschijnlijk geen verontrusten zijn. Zet zich deze tendens voort, dan komt er een ogenblik waarop tot fusie kan worden overgegaan. De problemen op principieel-politiek terrein zijn beslist geringer dan de problemen, die een rol spelen in de verhouding hervormd-gereformeerd. Tenslotte omvat de C.H.U. niet alle modaliteiten van de Ned. Hervormde Kerk, althans niet in hun geheel. En het zijn juist die uiterst linkse en uiterst rechtse modaliteiten, die in het hervormd-gereformeerde gesprek ob stakels vormen. Dat de gereformeerden de boventoon voeren in de A.R.P. en de hervormden in de C.H.U. doet er niet veel toe. Beslissend is waar beide groeperingen geestelijk staan. den begonnen, toen een aantal Ne derlandse in Frankrijk gevestigde pro testantse boeren rond Sens een plaats ten zuid-oosten van Parijs tezamen een gemeenschap opbouwden. Uit die gemeenschap groeide een christelijke gemeente. Nederlandse pre- Nederlandse immigranten moeten im- Wonder van Par on blijft levend (Van i onzer verslaggevers) TUIGENLIJK is het veertig jaar gele- -L' den beironnen. toen een aantal Ne- Jubileum van Ned. chr. internaat in Frankrijk dikanten dienden die gemeente. Vijftien jaar geleden, op 5 oktober 1949, werd te Paron, even bulten Sens een landgoed gekocht. In Frankrijk heet zo'n landgoed al gauw een cha teau. Dit landgoed was het Chateau de Paron. In dat chateau werd een protes tants-christelijk internaat ingericht, de Ecole Theodore de Bèze. Maandag was de Ecole Theodore de Bèze vijftien jaar oud en dat was aanleiding tot een luisterrijk feest, dat zaterdagavond 3 oktober begon en waarvoor tachtig Nederlandse gasten in twee autobussen zijn overgekomen. Paron is eigenlijk een wonder. In 1946 werd voor de Nederlandse boerenkolonie een predikant beroepen. In 1948 werd onder leiding van ds. Winter een school vereniging gesticht. Zij slaagden erin, zes miljoen francs bijeen te brengen voor de school en de omliggende grond, 7 ha. Op dat internaat is de voertaal Frans en het onderwijs sluit geheel aan op het Franse onderwijs. De kinderen R.k. beambtenbonden over discriminatie van beambten de Stichting Katho- van Beambtenbonden aanverwante 'bedrij- Het bestuur v lieke Federatie voor Industriële ven (K.F.B.I.) heeft besloten met kracht te gaan optreden tegen werkgevers, „die niet schromen de bij hen in dienst zijnde beambten te kleineren en discrimineren door maatregelen, die de historisch ge groeide en aan de mate van verant woordelijkheid binnen de onderneming verbonden rechtspositie van deze be ambten in grove mate aantasten". Met verontwaardiging heeft het fede ratiebestuur kennis genomen van vele gevallen van reorganisatie, i en fusies, waardoor dikwijls beambten van de ene dag op de andere geconfronteerd met „het spook werkloosheid", alleen maar. omdat deze beambten niet meer „nuttig" voor het bedrijf worden geacht, ofwel bij liqui daties. surseances en faillissementen functieverlaging moeten accepteren, wegens het ontbreken van gelijkwaar dige of passende functies. Reeds twee miljoen I voor Antwoord '64 Bij tonnen komen op het centrale bu reau van de kerkbouwactie „Antwoord '64" de toezeggingen en girostortingen binnen. Gisteren werd aan de Haagse Javastraat een bedrag van 361.01i,6il genoteerd, waarmee de negen samen werkende kerken het twede miljoen ruim overschreden. Het eerste miljoen werd vijf dagen geleden bereikt. Het is niet zeker, of maandagavond, wanneer de eigenlijke actieweek begint met klokgelui en huisbezoek door naar schatting veertigduizend vrijwilligers, het derde miljoen vol zal kunnen zijn. Het zal naar de mening van „Antwoord '64" dan in elk geval dicht genaderd J,.Antwoord '64" is een gezamenlijke kerkbouwactie, waarin negen kerken haar lidmaten (bijna vijf miljoen) één procent van het jaarinkomen vragen voor de bouw van 396 nieuwe kerken, jeugd- en wijkcentra en voor uitbreiding van de accommodatie van nog eens hon derdvijftig bestaande kerken. De negen kerken zijn: de Nederlandse Her vormde Kerk, de Gereformeerde Ker ken, de Christelijke Gereformeerde Ker ken, de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Doopsgezinde Gemeenten, de Remon strantse Broederschap, de Unie van Baptisten-gemeeenten, de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten en de Oud- Katholieke Kerk. Conferentie Europese Kerken mers hun nieuwe vaderland aanvaarden. De directeur, de heer Jean Brethon, is Fransman. Maar de geest, die er op de school is, is een Nederlandse, protestants-christelijke geest. De kinderen zijn er in hun eigen sfeer en dat is voor hen. in een land, de protestanten een zeer kleine, welhaast te verwaarlozen minderheid heel belangrijk. Alles wordt er aan gedaan, dat deze jongeren niet voor de Kerk verloren gaan. De naar Frankrijk geëmigreerde Ne derlanders hebben het beslist niet ge makkelijk. De Franse regering past dis criminerende rfiaatregelen toe, al komt hun werk uiteraard de Franse economie ten goede. Zij boeren heel vaak beter dan hun Franse collega's. Verder zelf wel. Wij hebben een dergelijk bedrijf ge zien, gevestigd in een klooster uit de Middeleeuwen. De iegenaar heeft het na de oorlog verworven een Franse bankdirecteur en hij heeft het verpacht aan een immigrant, in de hoop dat die er iets van zou kunnen maken De zeer kundige Nederlandse boer heeft er iets van gemaakt. Het bedrijf is ren dabel, zelfs bloeiend geworden. De eige naar bewoont zo nu en dan het ..cha teau", het hoofdgebouw, dat na de Fran se revolutie is verrezen, toen het eigen lijke klooster werd vernield. De Neder landse pachter bewoont de prachtige bij gebouwen. Over twee jaar loopt de pacht af en aan de Nederlandse boer is aan gezegd, dat die niet wordt verlengd. Die was goed genoeg om het bedrijf bloeiend te maken en nu het maal zover is,,kan de eigenaar het zelf wel verder voortzetten Het bewaren van geloof en goede tra dities onder dergelijke omstandigheden getuigt van zeer grote moed. Het opzet ten en bewaren van een christelijk in ternaat voor de kinderen van deze boe ren is een daad van geloof. Vanzelfsprekend was zondag het ker kelijke hoogtepunt van de vijftiende ver jaardag van dit internaat. Des ochtends was er dienst in de Temple Réformée, de protestantse kerk, te Chatillon-Collgny, des middags in het internaat te Paron. Die middagkerkdienst trok zoveel bezoe kers, dat de Eglise Réformée te Sens, de protestantse kerk dus, te klein zou zijn, zelfs die grote tent bleek bijna te klein. In beide diensten ging ds. A. L. Janse de Jonge, de Nederlandse predikant te c-_. Hij predikte te Ghatillon-Co- 'oor Nederland historische kent de naam van Louise de 1 stammoeder van ons Oran- Maandag was het verjaarsfeest met een rede van voorzitter G. Knibbe van het schoolbestuur, een referaat van ds. G. N. Lammens van Heemstede, een uit gebreid kinderfeest waar honderden bal lonnen de lucht in gingen, een feestmaal tijd en een avondfeest. Het wonder van Paron bestaat vijftien jaar. Het moet door kunnen gaan. Er bestaat in Nederland een stichting „Vrienden van Paron", die dit wonder mede wil helpen in stand te houden. Zij i sgevestigd te Rotter dam aan de Jacob Catsstraat. Het gironummer is 555800. Fries C.H.-voorman Nauta overleden Te Sneek is overleden de heer W. Nau- a, die sedert 1959 lid was van het da-ge lijks bestuur der CHU. Hij was ook lid van de. Unieraad en voorzitter van de CH-kamerkring Leeuwarden. De heer Nauta bereikte de leeftijd van 67 j Als oud-hoofdonderwijzer was hij ook van het hoofdbestuur van de Bond Chr. VHMO en voorts van het hoofd bestuur der NCRV. In Friesland nam de heer Nauta in he' christelijk organisatieleven een belang rijke plaats in. Als godsdienstonderwijzei preekte hij twee maal per zondag in he "ries. De teraardebestelling zal plaats heb ben op vrijdag a.s., na een rouwdienst de Martinikerk van Sneek. „En zij aten en werden verzadigd en zij raapten het overschot der brokken op, zeven korven" (Marcus 8 8). Dat moet wat zijn geweest. Er is een grote schare, die ge spijzigd moet worden maar de mondvoorraad is klein: zeven broden en enkele visjes. En wat doe je daarmee. De discipelen zien er geen gat in. Hun lijkt het het beste, dat een ieder maar zijns weegs gaat en probeert, hoe dan ook, wat voedsel te bemachtigen. Feitelijk is het vraagstuk snel opgelost. Waar niet is kan niet worden gegeven. Maar, zo schrijft Marcus: Jezus heeft medelijden met de schare. En hier ligt het begin van de hoop voor de zeer velen, die bijeen zijn. Jezus heeft medelijden met de mens het kan niet anders of dan moet het goed komen. De broden worden gebroken, en de visjes worden gebroken, en vierduizend mensen worden gespijzigd. Onvoorstelbaar, niet te geloven. De discipelen zullen er stil van zijn geworden. Wat zij, in alle nuchterheid bekijkende, als onmogelijk hebben beschouwd is mogelijk gebleken. Zeven broden en enkele visjes, vierduizend mensen en toch nog zeven korven brood over. Jezus zeide: Ik heb medelijden met de schare! En in Zijn groot medelijden, in Zijn ontfermende liefdedie geen mens kan omvatten, geeft hij redding en hulp. En dat is het heerlijke. Daar waar de mens geen uitkomst ziet, daar waar de mens de grens van het mogelijke heeft bereikt, daar komt de Here om het onmogelijke mogelijk te maken. Sens, ligny op grond: mei Coligny, ee jehuis. (Van onze kerkredactie) Reeds op de eerste dag van de conferentie werd een begin ge- M.s. Bornholm maakt met de besprekingen over een constitutie die er voor moet zorgen dat het wat „losse verband" dat steeds de Confe rentie van Europese Kerken ge kenmerkt heeft, niet te los wordt, maar tot een echt ver band uitgroeit. Voor *iet eerst in de geschie denis van de Nyborg-conferen- ties wonen alle Oostduitse afge vaardigden de conferentie bij, die onder de naam Nyborg IV de kerkgeschiedenis in zal gaan, maar zoals wij reeds schreven, aan boord van het motorschip Bornholm wordt ge houden. Er zijn gedelegeerden aanwezig uit 25 Europese lan den, die zoals dr. Hanns Lilje, de bisschop van Hannover en lid van het presidium, het uit drukte: „Vrijwel alle Europese kerken vertegenwoordigen." Dr. Visser 'f Hooft op ISybor[{conferentie De gewijzigde houding van de Rooms-Katholieke Kerk ten op zichte van de godsdienstvrijheid is een reden tot vreugde. Dit be tekent niet minder dan dat de Rooms-Katholieke Kerk die zo lang haar blik op het verle den gericht had nu inziet, dat haar houding tot de wereld een houding van dienstbaarheid moet zijn, in plaats van een overheersende. Dit zei dr. W. A. Visser 't Hooft, de secrefa- ris-generaal van de Wereld raad van Kerken gisteren in zijn toespraak op de Europese kerkenconferentie aan boord van de „Bornholm". In dit opzicht kunnen de Rooms-Ka tholieke Kerk en de nlet-Rooms-Katho- lieke Kerken nu dichter bij elkaar ko men, zo meende hij. Voorts zei hU. dat het christendom in Europa het h moet bieden aan een totaal nieuwe daging door de rest van de wereld. De kerken zijn voor een belangrijk deel nog steeds bekommerd over het instandhou den van de resten van de oude christe lijke beschaving. Er bestaat nog steeds het helmwee naar het oude christelijke Abraham De finale echter van de symphonle tussen het christendom en de Europese cultuur wordt op dit moment gespeeld. We moeten het nieuwe Europa onder ogen durven zien en de nieuwe wereld die is opgegroeid en op haar eigen be- n$n staat. Het secularisme is niet voorbijgaande fase. Het heeft geen om te klagen en het verleden In herin nering te brengen. We moeten Abra ham en niet de vrouw van Lot als onze gids nemen. Ons evangelie moet de re aliteit van het Europese bestaan in he' licht van het Evangelie naar vorer brengen. Dr. Visser 't Hooft zei voorts tot de Europese kerkleiders, dat de landen buiten Europa reeds lang gele den het christelijk geloof was voor gehouden, maar hij gaf toe dat niet veel van hen het aanvaard hebben. Ze had den echter wel bepaalde ideeën en waarde-oordelen die van het christen dom waren afgeleid aanvaard, zei Vis ser 't Hooft. Idealen Het resultaat hiervan is dat wij in Europa vaak en niet ten onrechte wor den bekritiseerd in naam van de idea len die wij zelf hebben geëxporteerd. De vijf en zeventig armere landen vragen om sociale rechtvaardigheid de rijke landen die oorspronkelijk chris telijk waren. Dr. 't Hooft noemde het debat de godsdienstvrijheid op het tweede Va ticaanse concillic van zeer groot belang maar hU voegde er aan toe dat bepaal de ontwikkelingen op het concilie niet- Rooms-Katholleke Kerken veel zorgen haarden. Hij ging hier niet verder op in. In de voorgestelde constitutie wordt met nadruk in een van de eerste ar tikelen uitgesproken dat de „Conferen tie" autonoom is. maar in nauwe ver binding met de Wereldraad van Kerken zal arbeiden. Dé geestelijke grondslag is de basis van de Wereldraad, zoals deze in 1960 in New Delhi op de derde assemblee werd uitgebreid. Alle kerken die tot nu toe de confe rentie hebben bijgewoond vormen gens de voorgestelde constitutie het lid maatschap. Kerken die zich in de toe komst willen aansluiten moeten met tweederde meerderheid aanvaard den. Dit betekent lat de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Ker ken, de Doopsgezinde Bro 'derschap, de Remonstrantse Broederschap en de Evangelisch Lutherse Aerk automatisch door hun afvaardiging tot de Conferen tie van Europese Kerken zijn toegetre- Nederlanders De Nederlandse afvaardiging is daar door bijzonder groot, ook al omdat het Internationaal Christelijk Vakverbond door twee Nederlanders is vertegenwoor digd, de heren J. van Mastrigt en C. van Nierop, en het Internationaal Ver bond voor Inwendige Zending en Diako- nie door de heer A. Otter. Ook de Ver enigde Bijbelgenootschappen zonden een Nederlander als waarnemer, na lijk ds. J. R. Wolfensberger. In totaal zijn 23 Nederlanders aan boord. Tijdens een persconferentie zei Bis schop Hanns Lilje, dat in het bijzonder aandacht geschonken zal .-orden op de ze conferentie aan iet samenleven van de continenten en in het bijzonder de Europese verantwoordelijkheid ten op zichte van andere continenten e samenleven van generaties, een bleem dat zich in Oost-, zowel als West- Europa zich voordoet. De secretaris van de Conferentie, dr. Glen Williams legde er de nadruk op dat de Europese Kerken niet alleen r te maken hebben met de Oost-West houding. Er zijn ook geweldige verschil len tussen Noord- en Zuid-Europa, die vaak even grote consequenties hebben voor het onderling contact -ussen de ker ken. Al deze problemen zullen in de ko mende dagen aan boord van dit schip, de Bornholm, besproken worden. De Fransman prof. Louis Joubert drong er gisteren bij de Europeanen op aan. dat zij moeten trachten de men sen in de ontwikkelingslanden te begr'j- pen. Een andere spreker was gisteren de Russische kerkleider, Alexius vr~ I republiek Estland. Getuigt :enis Ds. Janse de Jonge sprak over Exodus 13, de voorbereiding tot en het begin van de uittocht uit Egypte. De Joden voerden Jozefs gebeente mee uit Egypte, niet als piëteitsvolle herinnering, maar als le vend getuigenis van de reddende daden Gods, op dezelfde manier, aldus ds. Jan se ^de Jonge, als de christelijke Neder landse emigrant zijn Kerk en tradities meeneemt op de weg naar de toekomst een Nederlandse Kerk, een Nederlandse school en een Nederlandse zondagsvie ring. Verdwenennazi dossier is nooit in Bonn geweest In de in Bonn aanwezige archieven an het vroegere nazi-ministerie van buitenlandse zaken komt en kwam geen „dossier nummer 6" voor, dat bijzon derheden zou bevatten over de betrek kingen tussen Hitler-Duitsland en het Vaticaan in het algemeen en de depor- Van de vermissing van het dossier melding gemaakt door professor Saul Friedlaender van het instituut van pi tieke wetenschappen in Genève, die i een boek getiteld „Pius de Twaalfde het Derde Rijk" werkt. Hij heeft in het te Parijs verschijnende Joodse tijd schrift ,,1'Arche" over het dossier ge schreven. Friedlaender zou kopieën van documenten hebben gevonden, die uit verdwenen dossier afkomstig zijn. che" acht het waarschijnlijk, dat dit dossier het verloop van de gesprek ken tussen de Duitse ambassadeur Rome en paus Pius de Twaalfde o1 de Jodendeportaties uit Rome bevat. De woordvoerder van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken her innerde er aan, dat de nazi-archieven rviet volledig zijn doordat veel documen ten door oorlogshandelingen verloren zijn gegaan. Wij leren vanavond Romeinen 4 vers 1 tot 12. Bestrijder van autonome fiïosofie' (Van onze kerkredactie) Vandaag wordt prof. dr. H. Dooyeweerd 70 jaar. Hij viert deze dag in alle stilte bij zijn kinderen in Canada.. Verwacht wordt, dat hij, al heeft hij nu de emeritus leeftijd voor hoogleraar bereikt, toch nog in ieder geval het nieuw aangevangen cursusjaar zal uit dienen. Prof. Dooyeweerd doceert aan de Vrije Universiteit sinds1 1926 rechtsfilosofie, encyclopedie der rechtswetenschap en oud vaderlands recht. In 1924 verwekte het pas opgerichte blad „Antirevolutionaire Staatkunde" eni ge opschudding door een opmerkelijke artikelenreeks. Het. was de ■initiatiefne mer van dit tijdschrift, de 29-jarige ad junct-directeur van de dr. A. Kuyper stichting dr. Herman Dooyeweerd, die deze studie publiceerde. De titel luidde: „In den strijd om een Christelijke staat kunde. Proeve van een fundeering der Calvinistische levens- en wereldbeschou wing in hare Wetsidee". Hiermee werd voor het eerst de „wetsidee" gelanceerd als een fun damentele wijsgerige idee. De wijs gerige conceptie, die hieruit voort vloeide (de Wijsbegeerte der Wets idee), was aanleiding voor mr. G E. Langemeijer, procureur-gene raal van de Hoge Raad, om dezer dagen te schrijven, dat men van Dooyeweerd rustig kan zeggen, „dat hij de meest oorspronkelijke wijsgeer is, die Nederland ooit heeft voortgebracht, Spinoza zelfs niet uit gezonderd". De Wijsbegeerte der Wetsidee is als reformatorische filosofische richting al leen te verstaan tegen de achtergrond van het neo-calvinistische réveil onder leiding van dr. A. Kuyper, dat leidde tot een nieuwe bezinning op de beté kenis van de christelijke religie voor we tenschap, cultuur en samenleving. De kerngedachte is, dat elke filosofie een religieus, niet-filosofisch uitgangs punt heeft. Van een christelijke wijsbe geerte is pas sprake, Beroem n vswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam-C, (vac. F. Oberman): dr. G. Hartdorff te Amster dam; te Ermelo (4de pred. pi.): A. J. de Jong te Scheveningen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Leeuwarden: W. Steenber- ;en^te Meppel en dr. W. H. Velema te Het Vatikaans concilie heeft er gisteren zijn goedkeuring aan ge hecht, dat rooms-katholieken onder bepaalde omstandigheden mogen deelnemen aan gemeenschappe lijke gebedssamenkomsten met andere christenen. Het zal aan de verschillende nationale bisschops conferenties worden overgelaten, om te beslissen of, hoe en onder welke omstandigheden dergelijke samenkomsten in hun landen zul len worden gehouden. Gemeenschappelijke gebeden van rooms-katholieken met andere christe nen zijn op zichzelf niets nieuws. Ook cTe paus heeft al enige tijd de gewoonte om tijdens zijn ontmoetingen met de protestantse waarnemers het Onze Vader te bidden. Nu heeft de kerk deze gemeenschappelijke gebedsoefeningen echter officieel goedgekeurd. De goed keuring van dit punt maakte deel uit (Van onze parlementsredactie) TN de rookzaal van het Tweede A- Kamergebouw hebben de le den en het personeel van de bei de Kamers gistermiddag afscheid genomen van de heer H. van der Velde, aan wie met ingang van 1 augustus jl. eervol ontslag als directeur van de stenografische dienst is verleend. zitter van de gemengde de stenografie. Spr. merkte op, dat de scheidende directeur door de frisheid, waarmee hij steeds zijn taak heeft ver richt, de schijn heeft gewekt een gezond beroep uit te oefenen. In feite echter ging zijn beroepsuitoefening gepaard met allerlei zorg en spannig. De heer Van der Velde heeft alleen met grote taaiheid kunnen volhouden dank zij zijn sterke persoonlijkheid, die de dienst heeft gestempeld. Dank bracht spr. h< 'aak heeft gekweten: speciaal schonk hij daarbij aandacht aan de zorg, die de heer Van der Velde als een punctueel oud-schoolmeester, steeds aan de Zuiver heid van de Nederlandse taal heeft be steed. Tevens memoreerde hij het grote aandeel, dat de directeur heeft gehad in de organisatie van de opleiding, waar aan hij nog gedurende enige maanden zijn werkkracht zal wijden. Als blijk van waardering en dankbaarheid bod de Algra tenslotte een klok aan. In zijn uitvoerige dankwoord gaf de heer Van der Velde ronduit toe eigenlijk schoolmeester te zijn; veertig jaar lang had hü getracht ambtenaar te worden, doch tevergeefs. Met het cadeau was hij uiteraard zeer ingenomen, doch het mooi ste geschenk noemde hij het waarderende briefje dat hij van prof. Romme had ontvangen. „Ik heb m'n plicht gedaan zonder te rekenen op waardering", aldus spr. Hij zei thans z'n taak neer te leggen in het besef, dat z'n opvolgers het alle maal anders en allemaal beter zullen doen. Slechts één opdracht van de gemengde commissie had hij niet opgevolgd: het nemen van een proef met een blinde stenograaf. Spr, voorzag, dat de steno grafische dienst meer van mechanische de wijze waarop hij zich van zijn hulpmiddelen gebruik zal maken. de stemming over het tweede hoofdstuk van het schema over de oecumene. De bisschoppen spraken verder uit. dat de rooms-katholieken zich moeten bekeren. Als zij geen blijk gaan geven van een nieuwe geestesgesteldheid, ter vermijding van wantrouwen en ver keerd begrip, zal de oecumenische be weging geen grote vorderingen maken. Alle rooms-katholieken zijn „op de een of andere manier" schuldig aan de ver deeldheid. Het concilie was het er verder over ïns, dat de rooms-katholieken op alle terreinen van het openbare leven met e andere christenen moeten erken, om de wereld een schappelijk christelijk getuigenis" te geven. Lekenapostolaat Men is nog gisteren begonnen met de behandeling van het op een na laatste schema, dat over het lekenapostolaat. Hierna blijft alleen nog over het uiterst belangrijke schema over kerk en wereld, met nog enkele zg. propositiones. korte stukken over de religieuzen, het onder- Het schema over het lekenapostolaat beoogt de leken een grotere plaats in de kerk te geven. Kardinaal Cento uit Italië, die het schema inleidde, tueerde, dat de leken niet maa: kerk zijn. Zij zijn de kerk zelf. De paus heeft een aantal parochie geestelijken uit vele landen aangewezen, om deel te nemen aan het debat over het lekenapostolaat. Deze gewone pastoors zullen niet in de vergaderingen het woord mogen nemen. De bisschop pen zullen wel hun mening kunnen vragen in commissievergaderingen. De Joegoslavische bisschop Cekeda heeft de oprichting voorgesteld van een Internationaal Bijbelinstituut In Rome Dit instituut zou moeten zorgen voor de vertaling, uitgave en verspreiding van de Bijbel voor de gehele katholieke wereld. Onze landgenoot prof. dr. J. A. Schep heeft eervol emeritaat ontvangen als hoogleraar in de nieuw-testamentische en ambtelijke vakken aan het Reformed Theological College in Geelong in Austra lië. Professor Schep, die verleden jaar op 66-jarige leeftijd promoveerde, is sinds 1956 verbonden geweest aan het Refor med Theological College. Voor hij greerde, diende hij de Gereformeerde kerken van Drontrijp, Bolnes. Bussum, Drachten. Assen en Schiedam. Naar wij vernemen gaan prof. en evr. Schep 18 oktober scheep naar Ne derland, waar zij tot september 1965 ho pen te verblijven. e UXiJlK.rcll.-IH, VeUJ vjuua vrwxu, wijsgerige visie op de wereld de plaats van de mens daarin een radikale verandering ondergaat. Het is onmogelijk „neutraal" filosofie te bedrijven, want geen wijsgeer kan zijn religieuze vooronderstellingen uit schakelen. Ook het idee van een „au tonome" filosofie, die zijn uitgangspunt uitsluitend in de filosofie zelf vindt, is ontleend aan bepaalde religieuze voor oordelen. Eeuwenlang beschouwde men dit juist als een noodzakelijke voorwaar- 3 voor het echte filosoferen. De religieuze aandrift, die elk mens is ingeschapen, is de centrale drijfkracht voor al zijn activiteit. Het uiteindelijke doel van de Wijsbegeerte der Wetsidee nu het ontmaskeren van de religieuze indjmotievcn, die de ontwikkelings gang van het westers denken hebben beheerst. Dc theoretische uitdrukking van het religieus grondmotief van een filosofie noemt men de transcendentale grond idee of wetsidee van die filosofie. Prof. Dooyeweerd heeft deze ideeën vooral uitgewerkt in zijn standaardwerk ;r de Wijsbegeerte der Wetsidee, dat 1935-1936 verscheen. Als gevolg daar- .1 werd de Vereniging voor Calvinis tische Wijsbegeerte gesticht. Later heeft de hoogleraar zich echter van de term „calvinistische filosofie" gedistantieerd, getuige de belangrijk omgewerkte En gelse editie van genoemd werk „A new Critique of Theoretical Thought" (1953- '58). In 1959 verscheen zijn „Vernieu wing en bezinning op het reformatorisch grondmotief" V. en D. Wanneer men in V.U.-kringen spreekt van V. en D., bedoelt men daarmee geen bekend whrenhuls, maar de „twee lingen, Vollcnhoven en Dooyeweerd. Tegelijkertijd werden deze twee be noemd tot hoogleraar. Elf dagen n: Dooyeweerd sprak zijn zwager, de vroe gere predikant prof. dr. D. H. Th. Vol- ienhovcn, zijn inaugurele oratie uit als hoogleraar in de wijsbegeerte. Samen hebben zij gearbeid aan dc uitbouw van Kuypers beginselen voor de filosofie. Zi] hebben echter het tij niet meer zo mee, als in de veertiger jaren. De benoeming van prof. dr. C. A. van Peur- sen als opvolger van prof. Vollenhoven, die verleden jaar met emeritaat ging, bewijst, dat de belangstelling, die een ogenblik overweldigend leek te worden, ook in eigen kring aan het tanen is. Het voornaamste bezwaar, dat door ve len tegen de school van Vollenhoven en Dooyeweerd ingebracht wordt, is wel, dat te negatief geoordeeld wordt over de niet-christelijke vormen van filosofie, als zouden daar alleen maar afvallige motieven in doorwerken. Toch kan de invloed, die beide hoog leraars op het gereformeerde denken uit- oefenen ook in het buitenland, moeilijk worden overschat Arbeidend in stilte zijn zij steunpilaren voor de Vrije Uni versiteit en voor het beginsel, dat aan haar ten grondslag ligt Zendingspredikan t ds. Scherrer (75) overleden op 75-jarige leeftijd. Ds. Schèrrer, geboorte een Zwitser, werkte aanvanke- i^k.i£L Ghana voor de Bazelse zending. In 1921 ging hij in dienst van de Ne derlandse zending naar Indonesië, waar hij tot 1947 werkte op de Sangir en Ta- laud-eilanden. In dat jaar keerde hij te rug naar Zwitserland. Hij bleef door werken in dienst van het Ned. Bijbel genootschap aan de revisie van de bijbel vertaling in het Sangirees. De beëindi ging hiervan heeft hij niet meer mogen beleven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2