Nieuwe Leidse Courant fleXÏ 1 V.V.D. capituleert al aan het begin Merkwaardige manoeuvre in Kamer: CH: „Op zijn laatst 1 juli belasting omlaag" Aardbeving n Turkije: 30 doden Talrijke gewonden bij betoging tijdens rijtoer president De Gaulle Egypte houdt Tsjombe in zijn hotel gevangen Commentaar (BrrT) Attachés namen 900 foto's van installaties VuileNederlanders worden geweerd Woensdag 7 oktober 1964, 45ste jaargang i F. DIEMER iacleur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Slantvadtgh ia phablavan Buien en opklaringen De Bilt verwacht tot donderdagavond: Enkele buien, afgewisseld door opkla- ringen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuid west en west. Weinig verandering in temperatuur (Opgemaakt te 11.15 uur). Abonnementsprijzen ƒ3.35, p.kw 10.05, Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Een zware aardbeving in Turkije eft gistermiddag aan tenminste 30 tnsen het leven gekost. Ruim 50 tnsen zyn gewond. De twee f rdschokken tussen half vyf en vijf er half vyf zijn ook in Istanbul en iropees-Turkye gevoeld, doch heb- n daar geen schade veroorzaakt. Tieisjestn de uren die volgden op de zware is (jjt'okken zijn nog 200 veel lichtere ,n*oitiatokken gevoeld. Alle slachtoffers tnieiljBL gevaiien een gebied in de pro- lt -COI.icies Bursa en Balikesir ten zuiden (Hen zuidwesten van Istanbul. Honder- (Vinter-P huizen en tal van moskeeën zijn rwoest. let epicentrum van de aardbeving lag 00. Manyas, dat ten zuiden van de Zee D Marmora ligt. De gehele dag heeft in gisteren in onzekerheid verkeerd Br het aantal slachtoffers, omdat met getroffen gebieden, waar heet water de grond spuit en de elektriciteits- orziening uitviel, moeilijk contact te Ügen was. En Bursa, bekend om de warme bron- n, brak onder de zieken, die er eer ur ondergingen, paniek uit. Ze vlucht- 1 uit de baden in een nabijgelegen rk, zonder de tijd te nemen zich Functionarissen van het observatorium n de universiteit van Istanbul aarden: „Wij hebben nog nimmer are aardbeving geregistreerd." Alle drie seismografen zijn stukgegaan. Een (sinologisch instituut in de Italiaanse (ld Faenza deelde mee, dat de aard- Iving van een kracht van graad négen j de Mercallischaal was; dit is uitzon- Irlijk hoog. Advocaat wenst prinses Irene als getuige (Van een onzer verslaggevers) i De Amsterdamse advocaat mr. dr. B E okvis overweegt prinses Irene te dag- Jiarden als getuige a décharge voor zijr Carel Briels, die op 6 november I de Arnhemse politierechter moet wegens mishandeling van de Nij- Segse journalist J. Eilander. De advo- ^at acht het mogelijk de Prinses op te epen, vooral nu zij grondwettelijk eer tot het vorstenhuis behoort. Zoals kend heeft de prinses Brie? spel „Voor i na Waterloo" ter gelegenheid viering 150 jaar koninkrijk in egen bijgewoond. De advocaat kon is niet meedelen waarom hij de Prin- s wilde dagvaarden. De ruzie tussen riels en de journalist Eilander ont- ond pas maanden later toen de heer lander in een tekst voor de nie Brspremière van theater het debacle riels' spel nog eens ophaalde. Briels as daarover zo kwaad dat hij hrijver samen met zijn zoon opzocht n hem een klap toe te dienen. De 26-jarige elektricien F. Tuin uit ffelte bij Ruinen is gisteren met zijn »tor tegen een auto. die hem geen ïorran-g verleende, gebotst en overleden. leem geen risico...verf met )e verf met flexabiliteit* extra speling voor de doe-het-zelver Twee moties over de ontwikkelingshulp (Van onze parlementsredactie) Bij de algemene politieke en financiële esohouwingen in de Tweede Kamer ebben gisteren de fracties van P.v.dA. o K.V.P. elk een motie over de hulp de mmder-ontwikkelde landen in ét vooruitzicht gesteld. P.v.d.A.-fractie- pder dr. A. Vondeling wil de Kamer Iten uitspreken, dat het bedrag, dat op 'ing 1965 voor ontwikke- uitgetrokken. belangrijk i verhoogd. Zijn K.V.P.- Schmelzer wil ook een roting van de hulp, maar op een pigszins andere wijze. Zijn fractie ver- (ngt, dat de overheid meer middelen ter «hikking stelt aan particuliere instan- (missie, zending e d.). die in de ont- dingslanden werken. (Van onze parlementsredactic) HET is gisteren en vandaag wel duidelijk geworden, dat de algemene politieke en financiële beschouwingen in de Tweede Kamer zich zullen toespitsen op dev raag of de voorgenomen verlaging van de loonen in komstenbelasting met f 1100 miljoen gedeeltelijk reeds in 1965 kan (en moet) ingaan. Zoals bekend acht de regering dit vrijwel onmogelijk, gezien de voortdurende spanning in onze economie. Het merkwaardige is nu, dat de grote kampioenen van de belastingverlaging, de liberale, zich hierbij zonder meer willen neerleggen. Dit dus is in tegenstelling tot de KVP, die (zoals wij gisteren meldden) aandringt op gedeeltelijke verlaging per 1 januari (b.v. met f 300 min.) of, zo dit technisch niet mogelijk is, per 1 juli '65 (met f 500 min.) De VVD-fractieleider mr. W. J. Geertse- ma gedroeg zich gistermiddag in dit opzicht dan ook veel „gouvernemen teier" dan zijn KVP-collega drs. j Schmelzer en diens financiële secon dant drs. H. A. C. H. Notenboom. Laatstgenoemde stelde, dat conjunc turele en budgettaire overwegingen de invoering van een gedeelte van de belastingverlaging in 1965 niet in de weg hoeven te staan. Een verlaging in '65 betekent een stuk reële inkomensverruiming voor de loontrekkenden en draagt aldus bij tot de gewenste nauwe begren zing van de loonstijging, maar ze be tekent vooral een verlichting van de premielast, die voortvloeit uit de ver hoging van A.O.W. en A.W.W. per 1 januari tot een sociaal mi Met name dez elfstandigen (mid denstanders, boeren, vrije beroepen), voor wie de lastenstijging straks 2 pret. gaat bedragen, hebben aan verlichting grote behoefte. Keizer Hirohito: Ik hoop dat Geesink wint „Ik hoop, dat Anton Geesink voor uw land de gouden medaille zal win nen" zei keizer Hirihito tijdens een receptie ten paleize tegen de Neder landse ambassadeur in Tokio, de heer N. A. J. de Voogd. Denkende aan de Japanse hoffelijkheid antwoordde de heer De Voogd „Maar keizerlijke majesteit, het zou toch de trots van uw volk strelen wanneer Akio Ka- minaga als overwinnaar te voorschijn zou komen?" De Keizer schudde echter het hoofd en zei „neen, neen, het zou mij persoon lijk zeer veel genoegen doen als Anton Geesink zou winnen", en hij voegde daar aan toe. „ik hoop dat u deze boodschap aan Geesink zult willen overbrengen." Anton Geesink, die tijdens de training in de keizerlijke dojo deze woorden hoorde, zei even hoffelijk: „Ik zal pro beren keizer Hirohito niet teleur te stel len". Het is een eigenaardige zaak met het judo in Japan, waar na de nederlaag van de Japanse judoka's in Parijs in 1961, de kampen verdeeld zijn. Een groep wil dat Inokuma tegenover Geesink zal staan, maar anderen zeggen „Kaminaga heeft zijn gezicht verloren en dat is nu een maal het ergste wat een Japanner kan overkomen en daarom zal hij zich nu hier in Tokio moeten revancheren." Om die reden zou ook CHU-leider mr. H. K. J. Beernink het liefst zien, dat een gedeelte van de belastingver laging „op zijn laatst" per 1 juli 1965 in werking zal treden. Hij hoopte, dat de regering zich hiertegenover positief zal opstellen. „Maar", zo zei hij gister middag, „dan nóg staan we voor het feit, dat in de periode van 1 januari tot 1 juli de zelfstandigen, die geen kele compensatie ontvangen voor I betalen van de verhoogde premies, wel in de fiscale sfeer als in de sfeer van de premieheffing te zwaar worden belast". Daarom stelde mr. Beernink voor om in die periode de zelfstandi gen in de gelegenheid te stellen het door hen te betalen bedrag aan AOW- AWW-premies voor b.v. 150 pet. te la ten aftrekken van hun onzuivere inko men in plaats van voor 100 pet. (Voor vervolg zie pag. 9) De zevenjarige scholier Freddy El- singhorst uit de buurtschap Meddo is vanmorgen, toen hij zich op zijn fiets liet voorttrekken door een vrachtwagen, on der een der achterwielen geraakt. Hij was op slag dood. Zijn zesjarig zusje, dat achterop zat, bleef ongedeerd. Twintig meter hoog zal het kolossale betonnen beeld Picasso worden, dat in Rotterdam aan de Plaszoom 'zal verrijzen. Deze fotomontage diende om Picasso een indruk te geven van de plaatsing van zijn werk. Hij signeerde de foto en schreef i met forse letters een goedkeurend „oui" op. De Zweedse betonspe- cialist Carl Nasjar, Picasso's vaste uitvoerder, zal de vervaardiging van het beeld op zich nemen. Kind mankeert niets na val van 9 meter Gisteravond is de negenjarige Wil- helmina van der Plaats in Bussum van negen meter hoogte uit het raam van de ouderlijke woning gevallen. Ogen schijnlijk mankeerde het meisje niets doch het werd ter observatie na: ziekenhuis gebracht. Het meisje lag ziek op bed. De ouders aren uit en een zeventienjarig zusje paste op. In een onbewaakt ogenblik is het kind naar een andere kamer gegaan zij uit het ope^ raam is gevallen. WEGENS „BELEG" AMBASSADES De Egyptische regering heeft de Kongolese premier Tsjombe te leen gegeven dat hy niet mag trekken voordat het „beleg" van de Egyptische en de Algerynse ambas sades in Leopoldstrad is opgeheven. Zoals bekend is vertoefd Tsjombe op het ogenblik in de Egyptische hoofdstad hy wenst deel te nemen aan de conferentie van staatshoofden en rege ringsleiders van niet-verbonden landen. Een aantal van hen wenst echter niet met Tsjombe aan de conferentietafel te zittten. De vergadering nodigde het Kon golese staatshoofd president Kasavoeboe, uit zelf naar Kairo te komen, doch deze heeft laten weten dat men zich niet met de samensteling van zijn d .legatie moet bemoeien. Aan premier Tsjombe, die er na een ar--vankeli.i'-- vergeefse poging in slaagde toch Kairo binen te komen, ;dsdien vele uren besteed om hem het leven zuur te maken. Een passenveri- ficatie vergde vijf uur en hij mag zijn hotel niet verlaten omdat eensklaps een mankement aan zijn inentingspapieren was ontdekt. De regering in Leopoldstad legde als tegenzet een militair cordon de ambassadegebouwen van Egypte Algerije en verbood elk contact met de buitenwereld, zogenaamd om de ge bouwen tegen aanvallen „wegens de be handeling van Tsjombe". te beschermen Wat betreft de Algerijnse ambassade sor teert die weinig effect aangezien het ge bouw leegstaat. Een primeur voor Nederland. Deze tien verdiepingen hoge kantoorflat in Rotterdam wordt van boven naar beneden gebouwd. Men begon met een 44 meter hoge kern van beton, waarna een 400 ton zware werkvloer naar boven werd gevij zeld, waarmee een zvmre betonnen rand wordt aangebracht. Hieraan worden de tien verdiepingen aan staalkabels opgehangen. Vragen fascistische leuzen op kerk Het Tweede-Kamerlid Slotemaker de Bruine (P.S.P.) heeft de minister van just'tie schriftelijk gevraagd of deze ken nis genomen heelt van het feit dat op de Ned, Herv. kerk te Oostburg „uitermatp beledigende en fascistische uitlatingen zijn aangebracht". Hij informeert of het openbaar minsiterie reeds stappen heeft ondernomen tot opsporing en vervolging an de daders. Tot slot wil de heer Slotemaker de Bruine weten of dergelijke „wandaden", voorzover de minister bekend, de laatste jaren meer zijn voorgekomen. De politie van de Argentijnse plaats Cordoba heeft gisteren char ges uitgevoerd op een menigte, die betoogde ten gunste van generaal Peron toen president De Gaulle door de stad reed. De gevolgen waren ern stig. Er zijn zestig gewonden. Drie van hen werden in het hoofd ge troffen en hun toestand is hopeloos. De toestand van twee andere ge wonden is ernstig, aldus een medede ling van de politie van Cordoba. De wanordelijkheden hebben een half uur geduurd. President De Gaulle, die Argentinië bezocht in het kader van zijn reis door de Latijns-Amerikaanse landen, bleef onder dit alles onverstoor baar. Hij droeg de bestuurder van zijn auto op niet harder te rijden dan 15 km per uur. Een ruit' van de presidentiële auto begaf het in het gedrang er om heen. Het is niet duidelijk of dit ge schiedde bij een sinelle wendiimg der motorrijders, die de auto t den, of dat de ruit bezweek toen vrouw er door de opdringende menigte met kracht tegen aan werd gedrukt President Ila, die zich tezamen met' zijn Franse ambtgenoot in de auto bevond, werd door het breken van de ruit, licht aan de hand gewond. In verband met de betogingen zijn in Oordoba vier Peron istische vakbonds leiders gearresteerd. De secretaris-gene raal vaai het Argentijnse vakverbond, Alonso, heeft in Buenos Aires eer krachtig protest' ingediend bij het Ar gentijnse ministerie van binnenlandse zaken. Hij doet thans pogingen om de vier arrestanten weer op vrije voeten te krijgen. VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPEN AER STR 71 TELEFOON 50105 FLEXA DEALER <2* 1 Herenstraat 34 Vieuwe R(jn 49. FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 De Franse president is na het mid dagmaal in het Cordobaanse paleis van justitie per vliegtuig naar de Paraguese hoofdstad Asuncion vertrokken, waar hij inmiddels is gearriveerd. In het Frans-ArgentUnse communiqué dat in de loop van de dag werd uitge geven wordt gezegd dat het bezoek van De Gaulle de regering van Argentinië en Frankrijk in staat heeft gesteld de grondslagen te leggen voor een gere gelde samenwerking op alle terreinen van de politiek, economie en cultuur. Verder wordt gezegd dat de besprekin gen tussen de twee staatshoofden in het bijzonder betrekking hebben gehad op de voor Argentinië zeer belangrijke afzet van landbouwproduktcn. Vrijspraak voor arts De Ufcredhtse rechtbank heeft de Zeis ter arts K. vrijgespro-ken. Hij we-rd er van verdacht aan een meisje te kennen -hebben gegeven, een einde te kunnen maken aan haar zwangerschap. De offi- van justitie had tegen hem een ge vangenisstraf van twee jaar geëist en daarnaast een ontzegging zijn praktijk uit te oefenen voor de duur van zeven maanden. TJAT bij de algemene beschouwin gen in de Tweede Kamer voor lopig vooral over de belastingplan nen is gesproken, lag voor de hand. In de regeringsvoornemens trekt de aangekondigde verlaging het meest de aandacht. De mogelijkheid van een vervroegde verlaging zou inderdaad verheugend zijn. Met name geldt dat de midden stand. Zonder belastingverlaging krijgt deze in plaats van verlaging aan lasten alleen maar verzwaring van lasten te dragen. Maar ook voor anderen zou belasting verlaging gunstig werken. De druk op de lonen, die anders des te zeker der zal zijn, kan er minder door wor den. Want van de stijgende welvaart gaat een duidelijke werking uit Dat de regering voorzichtig Is mag men begrijpelijk noemen. Dat zij !n het bijzonder van de liberalen steun ondervindt, is niet verwonderlijk. Dezen hebben na de wonderlijke houding bii de R.E.M. wel iets goed te maken. Maar aandrang van elders zal de retrerlng niet zonder meer naast zich kunnen neerleggen. TAE belangstelling uit de Tweede Kamer voor de ontwikkelings landen verbaast ons niet, verheugt ons wel. Niet moe kunnen wij wor den. te beklemtonen dat die landen juist vanuit onze welvaart onze steun moet toekomen. En wat tot dusver uit onze welvaart die landen toe valt. Is echt nog aan de bescheiden kant. Onze verantwoordelijkheid, ook als volk. eind! et niet bij de grenzen van ons land. Met dit te onderschrijven, kunnen met name christenen geen moeite hebben. Zij weten 'ets van een wereldwijde roeping. Hun zen- dinesdrang Is er een sprekend be wijs van. De klem ls te groter nu door een stijeende welvaart In de bezittende landen de vereel'lklng des te spoe diger In het padeel voor de arme landen uitvalt. Het ls nameliik zeer de vraag of zelfs nu de achterstand wel enigermate wordt Ingehaald. De verschillen kunnen inteeendcel nog wel eroter wn^lfn, Maar dat. bete kent dan tee-eln'k een aanklacht waar aan we niet moo-en voorbiieaan. Het is treffend dat het niet het min=t nok onder onze jongeren zo word! gevoeld. Sowjetunie protesteert: RUSLAND heeft geprotesteerd te gen „ontoelaatbare activiteit" leden van de Britse en Ameri kaanse ambassades, aldus is gisteren door het Sowjet persbureau Tass meegedeeld. Dit protest volgde nadat gisteren in Washington en Londen bekend is geworden dat drie Ameri kaanse attachés en een Britse maan dagavond in een hotel te Chabarovsk (Rusland) door Russische ambtena ren werden aangehouden, terwijl enkele van hun bezittingen in beslag werden genomen. Ook werden de attachés geurende is uur van hun vrijheid beroofd. In het Russische protest staat dat de di plomaten tijdens hun doorreis door Siberië foto's hebben genomen van ge- hei-me installaties zoals radarinstalla ties, vliegvelden en spoorwegstations. ?5 DEI BEVOLKING in de Nederlands-Duitse grensstreek bij Sellingen (oostelijk Groningen) is teleurgesteld over de Duitse douane-autoriteiten, die op het eind van een twee kilometer lange weg in Sellingen een stevig hek hebben geplaatst, dat autoverkeer onmogelijk maakt. Deze weg van Sellingen naar de Duitse grens is onlangs gereed gekomen en is onder meer van belang voor het toeristische verkeer tussen het landschappelijk mooie Westerwolde en het Duitse Eemsgeb' -d en de Hümmling, duizenden hectaren ongerept natuurschoon met hunnebedden, oude dorpjes en fraaie landgoederen. Alleen te voet en per fiets en dan nog voorzien van speciale pasjesis hier nu grensverkeer mogelijk De Kreis-Heimatverein Ascheudorhümmling voelt weinig voor openstelling van de grensovergang. Men vindt dat de Nederlanders, die nu reeds naar het Eemsland en de Hümmling komen, de natuur verontreinigen door allerlei voorwerpen op de campings en langs de wegen achter te laten. De bevolking van de Duitse grensdorpen denkt er anders over en vindt het maar een raar idee dat beide regeringen veel geld voor het verharden van de wegen hebben uitgegeven en er nu geen gebruik van kan worden gemaakt. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Russische be schuldigingen als zouden de diploma ten hebben gespioneerd van de hand gewezen. Een woordvoerder van het ministerie zei nog dat de V.S. deze zaal: opgehel derd wensten te zien. Er is een protest over deze kwestie aan het Kremlin over- handigd. Britse autoriteiten noemden de Russi sche beschuldiging „volmaakt onge grond". Volgens hen hadden de attachés niets gedaan in strijd met de Russische voorschriften. De diplomaten hebben zelfs de Russische autoriteiten 48 uur tevoren, als voorgeschreven, op de hoogte gesteld van hun vertrek. Van Russische zijde wa ren toen tegen hun reis geen bezwaren geopperd. Amerika en Engeland zijn hoogst verbolgen over het feit dat de Russen de diplomatieke onschendbaarheid hebben geschonden. Een Russische uitleg over dit Incident, dat gisteren aan de Amerikaanse ambas sade te Moskou werd gegeven, werd door Washington „onbevredigend" genoemd, omdat in deze uitleg niet was ingegaan op punten in het Amerikaanse protest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1