HOOGDRAVENDE TAAL OVER ORANJE EN VOORMANNEN Wèg met de socialen.... Eis 2 jaar tegen Italiaan die geliefde bijna doodde Kuyp er was groot en Colijn zijn profeet Rijden onder de invloed van de televisie 2 maanden geëist voor het op hol laten slaan van loc Orgel geeft het radioprogramma DINSDAG 6 OKTOBER 19M Een bloeiend instituut in de twintiger en dertiger jaren vormden met name voor het refor matorische volksdeel de christelijke Oranjevereni gingen, zo schrijft de auteur A C. de Gooyer in zijn binnenkort bij Bosch en Keuning te Baarn ver schijnende boek „Het Beeld der Vad'ren". De verjaardagen van de regentes (koningin Emma), de Koningin, prins Hendrik en de Kroon prinses werden opgewekt gevierd met kerkdiensten en feestavonden. Trouwens, de feestdagen, bid dagen, dankdagen, bondsdagen, toogdagen vorm den een gesloten kringloop waaruit iemand nau welijks kon ontsnappen „Leve de Willemien en weg met de socialen" was een lied, zij het een straatlied. Wie een repu bliek voorstond was verdacht. De psalmregel „En onze koning is van Isrèls God gegeven" leek spe ciaal voor Nederland gedicht. „Zij zullen het niet hebben" van mr. Isaac da Costa werd als strijdlied op de lippen genomen. Dat dit lied iets te maken had met een staats lening in 1844 wist men niet en het dééd er ook niet toe. Het was een gezang over geld en goederen heen. De woorden waren g e w ij d e woorden ge worden Vrouiv verbrak trouwbelofte .Troelstra, die moet zakjes plakken, leve de Willemien, Oranje Boven. Weg met de socialen" waren geen vreemde klanken in de twintiger en dertiger jaren. Men had Troelstra nog altijd zijn vergissing van 1918 niet vergeven en Oranje nog steeds voor het christelijk deel der natie gereserveerd. De socialisten hadden hun 1-meidag met-de rode vlaggen en dito tulpen en de kerkelijken hadden hun 31-ste augustus met Oranje en rood-wit-blauw. En men verzuimde meestal niet God in één adem te noemen met Nederland en Oranje. In verslagen over gebeurtenissen in het Koninklijk Huis, in geschie denisboekjes, in herdenkingsstuk ken, steeds schijnt het of een ieder die over het Oranjehuis gaat schrij ven of spreken dat alleen maai in gezwollen taal kan doen. Eén uit de vele voorbeelden: J. W. geeft in de Reformatie verslag van de viering van het 35-jarig re geringsjubileum van koningin Wil- helminade éne natie wat daar rond de troon. Die daar niet waren braken de natie niet in haar eenheid. Die er waren, dat waren „zy allen". En daarom waren allen daar. Wij hebben de Koningin ge en Als HARE MAJESTEIT Omstuwd, door hnre boodschappers, voorgegaan door hare groten, ge volgd door die haar elke dag die- We hebben de Koningin $e- Als LANDSVROUWE Sprekend van de zegen die de God jdcs Hemels gegeven heeft in de 35 jaren die achter liggen. We hebben de Koningin gezien Als AAN- VOERDSTER Luid riep ze uit: ,Leve het Vaderland" Toen hief te driemaal energiek haar arm op, driemaal het luide schallende hoe advertentie geplaatst: „Hervormde kiezers. Wenst ge de Hervormde Kerk welke nog een plaats inneemt in ons volksleven als geen andere? Wenst ge dat de Vaderlandse Kerk die ge lief hebt zal blijven, zo mo gelijk onder andere bestuursvorm? Wenst ge dat geen afscheiding wordt bevorderd door losmaking van het verband tussen onze Her vormde Kerk en de Staat, waarop van Anti-Revolutionaire zijde met kracht wordt gewerkt? Stemt dan op de C.H.-kandidaat mr. J. Schok king, die door woord en daad de belangen van Kerk en Staat op uit muntende wijze weet te verdedi gen!" Kop en schouders Hoe men het ook wend', of keert en van welke partij uit men het ook bekijkt, in die dertiger jaren steekt Colijn onbetwist uit' boven de politici van zijn dagen Dictato riale neigingen had hij geenszins, al droeg hij zelden fluwelen hand schoenen. Typisch Colijn is het volgende door hem gesprokene op een AR- vergadering in Friesland, zoals dat kundig journalistiek samengevat [hoezee.'! En in die kreet was de vorstelij- majesteil en de nationale levens- eelheid tot één geworden; als in gelofte; als in één wil voor de I toekomstEén wil. door de kracht 'des Allerhoogsten. De natie kwam I om de troon van Oranje Verdeeldheid De protestants-christelijke men sen waren in die tijd, politiek ge sproken, zeker niet minder ver deeld dan tegenwoordig. Trouwens, er was over de hele linie een on rustbarende verdeeldheid. In 1933 telde men voor de verkiezing van de Tweede Kamer 53 kandidaten lijsten. De Rotterdammer in die dagen schreef: „We gaan met die pruts- kandidatenlijsten van kwaad tot er ger. In 1929 waren er „slechts" 36 lijsten en nu sprongen we op 53. Ruim 147000 stemmen zijn ver knoeid, dat wil zeggen de stemmen voor vier Kamerzetels. Waarom niet ingegaan op het denkbeeld van dr. Beumer om tot het instellen te besluiten van een te verbeuren cautie, voor het geval dat een „par tij" het bij stemming niet brengt tot een bepaald aantal stemmen?" Aan prot. christelijke partijen bad men in die jaren behalve de Anti Revolutionaire, de Christelijk- Historische partij en de Staatkun dig Gereformeerde partij (ds. C. H. Kersten) ook de Christelijk De mocratische Unie (H. van Houten), de Hervormd Gereformeerde Staats partij (ds. C. A. Lingbeek) en de Chr. Nationale Actie (dr. H. Vis- scher). Men was niet zachtzinnig in de strijd. Ds. Kersten tijdens een al gemene vergadering van de SGP 'n 1934: A.R., C.H. en Room sen hebben sinds jaren het land ge deeld. Is het wonder dat het volk zulk een regeren moede raakt? Miljoenen worden via de lager on derwijswet uit de staatskas de kloosters ingesleept De benoeming van de tweede Roomse rechter in Haarlem spreekt boekdelen. De P'otestantcn hebben afgedaan". En voor de Christeliikj Histori- fche Unie werd eens de volgende Na Colijn kuam een I iels en dan pas volgden it lanncn als De Wilde en an Twist, de energieke n voort echter van de Vrijwillige Landstorm werd in een Standaard-verslag: „Spreker wijst op de oorzaken van de politieke onrust, die ons toe- relddeel van dag tot dag bedreigt; de toenemende communistische in vloeden: den geest die uit de Duit- sche verkiezingen spreekt en waar door weinig goeds vwrdt voorspeld. Negentiendertig stierf weg in on rust en verwarring. En als we voor 1931 vragen: „Wachter, hoe ver is de nacht gevorderd?", moet het antwoord luiden: „De morgen komt, maar nog is het nacht, er is zelfs geen begin van schemering te ont dekken". Dit geldt niet maar voor een enkel levensterrein. Het geldt voor het economische-, maar ook voor het geestelijke- en politieke teven. Misschien voelen we het eer ste het sterkst, omdat we daarmee eiken dag in aanraking komen. Spreker herinnert aan Agurs bede: Voed mij met het brood mijns be scheiden deels", om er op te wijzen, dat zorgen wel tot God kunnen voe- ren en het ook doen, maar vaker voeren ze van God af. Daarom mo gen en moeten we aan deze zijde van het leven ook onze aandacht schenken". De geheel andere taal die bij de verkiezingen in de jaren twintig en dertig gebruikelijk was komt duidelijk naar voren uit een Stan daard-citaat medio 1925, toen ie mand in de hitte van de verkie zingsstrijd het bericht had gelan ceerd dat Colijn zou zijn overleden. Welnu in De Standaard heette het onder meer: „Onze Leider staat, Gode zij dank. nog in volle kracht en met Gods hulp hoopt hij morgenavond per radio nog eens heel het land te be reiken. Laat men woensdag maar fris op ter stembus trekken en zor gen dat tot de laatste Anti Revolu tionair man èn vrouw stem men worden uitgebracht op H. CO LIJN!" Ja, man èn vrouw. De stemmen van de vrouwen konden niet ge mist worden. Haar aanwezigheid in hel parlement bleek echter over bodig: „Het gaat met de vrouw in de politiek hier als in Engeland", aldus opnieuw De Standaard in een „driestar". „Kaar verschijning in het parlement mag niet bogen op succes. Men heeft onze partij wel ten kwade nagehouden dat zij niet wilde meedoen met de vrouw in het parlement te halen. Maar wat zien wc bij de partijen, die wel hoog opgaven van de voorname rol die de vrouw in het parlement zou spelen?" Nadat aangetoond is dat van die voorname rol helemaal geen spra ke blijkt te zijn, eindigt de .drie star" als volgt-. de christen vrouw heeft opnieuw getoond de eis van de door haar beieden be ginselen te verstaan en te weten, dat hare rechten alleen veilig zijn in het volgen van hare roeping. Een roeping die haar NIET de weg wijst naar het parlement Een roeping, die ook het actieve kiesrecht niet omvat, al weet zij het op de rechte wijze te gebruiken. Omdat de ge hoorzaamheid aan het gebod Gods haar het hoogste in het leven is". Vaderverering Zoals gezegd was voor een groot deel van reformatorisch Nederland Abraham Kuyper degene, die hen als een Mozes uit de woestijn der materiële en geestelijke dienstbaar heid had uitgeleid. En in de actue le situatie van de politiek der twin tiger en dertiger jaren ging het om dr. Hendrik Colijn die reeds tij dens het leven van Kuyper als zijn opvolger was aangewezen. Er gold: Abraham Kuyper was groot en Colijn was zijn profeet. Je kreeg na Kuypers dood eerst Co lijn, dan een hele poos niets en ver volgens de vaderen die op het twee de plan werden vereerd, zoals De Wilde, Duymaer van Twist, Jan Schouten. Zij vertoefden in Colijns schaduw, zoals Idenburg en Heems kerk in Kuypers schaduw haddon vertoefd. Toen Kuyper overleden was ver schenen in tal van periodieken re gelen die doen denken aan graf schriften voor mannen als De Ruy- ter, Tromp, Heemskerk, toen de heldenverering een vaderlandse ge woonte was, verschenen talriike boeken en geschriften over de pre dikant Kuyper, de staatsman Kuy per, de stichter der V.U., Kuyper, de partijleider Kuyper, minister Kuyper. Teneinde mensvergoding tegen te gaan werd er bij alle loftuitin gen steeds gezegd, dat het niet om de méns Kuyper ging, maar alleen om wat God ons in hem had ge schonken. Dat was wel gemeend, maar er kwam niet veel van te recht. De verering zat TE diep. Als het een eeuw geleden is dat Abraham Kuyper te Maassluis is geboren verschijnt een extra num mer van De Standaard (29 oktober 1937). In deze krant is ook een oud- dienstbode van Kuyper aan het woord, „die haar memoires slechts gepubliceerd wilde zien bij een bij zondere gelegenheid". De officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem, mr. C. L. j van IJsendijk, heeft gisteren twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 26-jarige fabrieksarbeider U. T. uit Italië. De Italiaan wordt ervan verdacht dat hij drie keer heeft getracht de 19-jarige mevrouw Wilma Driessen te Arnhem van het le ven te beroven. Hij was met haar een verhouding be gonnen toen hij in het pension van haar moeder woonde. Ook nadat hij het pen sion had verlaten zette hij deze relatie met de vrouw, die van haar man ge scheiden was, voort. Na tien maanden brak de vrouw plotseling de verhouding af zonder de Italiaan uiteen te zetten om welke reden. Hij probeerde tekst en uitleg van haar los te krijgen maar hij stuitte steeds op een onwillige houding. In woede greep hij haar op 5 januari in het portaal van haar huis bij haar keel en sloeg haar tegen het hoofd. Zij deed hiervan aangifte. Toen hij op 20 maart na een ontmoeting in het post kantoor te Arnhem haar tevergeefs pro beerde te bewegen de aangifte in te trekken viel hij haar op soortgelijke wijze aan. Hij deed een mislukte po ging tot zelfmoord en ging daarna voort de vrouw te benaderen. Ingebroken vrouw binnen. Hij takelde haar zeer ernstig toe. De politie vond hem verslagen naast de be- Twee automobilisten zijn bekeurd we gens het rijden onder de invloed van te levisie. Te Baton Rouge in Indiana (VS) kreeg Joe Arlington een bon omdat hij onder het rijden in zijn blinkend nieu we auto op een dashboard tv-ontvanger zat te kijken. In Cincinnati overkwam James Farrel hetzelfde: Hij kreeg 25 dollar boete omdat hij onder het rijden naar het programma op een kleine draagbare tv-ontvanger keek. usteloze vrouw. Hij meende haar te hebben vermoord. Dagen hebben de me dici gevochten voor habr leven zij was bijna gewurgd en zij had bescha digingen aan schedel en hersenen, want hij had haar hoofd tegen de muur en tegen de vloer geslagen. ging tot doodslag bewezen te achten. Italiaan was van de vrouw gaan houden hij kon niet verkroppen dat de vrouw zonder nadere verklaring de verhouding uitmaakte. Met zijn 'uidelijke menta liteit reageerde hij anders dan in ons land in zulke gevallen het geval zou kunnen zijn. De officier wilde rekenlnr houden met verzachtende omstandigheden. De vrouw had moeten weten dat Italianen heel an ders staan tegenover trouwbeloften. Da officier wilde gezien de houding van da hebben In Overloon herleeft de oorlog „Ja, ja bij Abram Kuyper... 'k Ben er 29 jaar overhuis geweest als eigen. Het was soms een leven als een oordeel als hij met z'n kin deren ..beertje" speelde. Up huis houdelijke dingen was de grote man heel zuinig. Ik herinner hoe me vrouw ander vlees opdiende en toen was het: ..neen wouw, een rollade is best vlees voor de kin deren en daar kunnen we drie da gen van eten". Ik zal het nooit ver geten. Op een morgen was het: „Kinderen, het is vandaag een feestdag, je kunt bruine suiker op je brood krijgen. De Standaard is vandaag 12Yz jaar". Een andere schrijfster verzucht in hetzelfde nummer: „Als opgroei end meisje dacht ik wel eens: Nu moest dr. Kuyper in zijn laatste da gen zijn geloof eens verliezen, wat zou dat vreselijk zijn". Een „onbe kende soldaat" schreef over „hoe wij aan onze Leider verknocht wa ren" en de dichter Jan Maré dicht te in 1937 in De Reformatie een stukje vaderverering weg in vaders vaderlandse taal: „...Zijn (Kuyper's red.) leven laaie als goddelijk naïeve ziel/ waar hemelvonk in viel/versmolt tot reukwerk aller vromen zalig- Zeer militant was hel caricaturis- ti.sch tijdschrift van de A.R. „De Houten Pomp" geheten dat helaas slechts een betrekkelijk kort leven beschoren bleek. Hier een prent uit de verkiezingstijd die de Herv. Geref. Staatspartij tot doelwit heeft. Që j)al|ucinrities van d«Herv. üerisl.) Staatsparty het tfcjjn" uc vftrk.lt?zings»n loopt. heden/in hete Kruisgebeden/Werd niet de Vrije, in 't ruig profeten- kleed gesticht/in 't brandpunt van Gods licht/door 't kleine volk in zijn benauwdste dagen/tot scha- mens toe gedragen?/Hem dekke staatsielijk op d'eeuw getijdedag/ d'oudvaderlandse vlag/Colijn op Kneuterdijk drijft van zijn geest de vruchten/en aamt in Kuypers luch ten." Dat laatste klinkt bovendien wat astmatisch en onhygiënisch, maar een feit is ia' omstreeks Pasen 1937, nog vóór de Kuyperherden- king, „De Levensroman van dr. H. Colijn" was verschenen, opgedra gen aan het Nederlandse volk door Rudolf van Reest, dat in enkele maanden tijds meermalen herdrukt ■noest worden Enkele fragmenten uit een verga dering met als spreker Colijn: ..Dan komt hij. Het Wilhelmus wordt in gezet. Onstuimig wordt hij verwel komd. Hij bezweert het enthousias me met een rustig handgebaar. Als hij spreekt is het muisstil in het gebouw. Rustig en gedragen zijn z'n zinnen, geladen van ernstige gedachten. Hij is de man met de grote, wijde blik. ziet onmiddellijk de dingen in hun juiste verband lig- ?en- „Ik heb te Genève gewaar schuwd F,r vaart een sidde ring door de mensen. Ieder voelt het: woorden van waarheid, nuch ter, rechtstreeks, op de man af, zonder effectbejag En met Colijn's verjaardag zingt de dichter Leo Lens verheugd: „Wie is voor ons de generaal? Colijn! Wie dienen wij op zijn signaal? Colijn! Wie is beslist geen socia list, die zich om d'anderen dag ver gist? Colijn, Colijn, Colijn, Colijn, Colijn, Colijn". (En zo volgden er nog wat coupletten). Onverdacht Toen dr. Colijn 70 jaar werd ver scheen De Standaard met een Co- lynnummer, 22 juni 1939. Vijfen negentig paginate telt deze krant, waarin onder meer deze !nu eens onverdachte) kwalificatie n.a.v. een spreekbeurt van Colijn voor kwam. Zij was namelijk van de hand van de socialist A. B. Kleere- koper, die hij als „Oproerige Krab bel" in het Volk van 26 april 1933 had doen verschijnen- „Zojuist heb ik de radio afgezet, rk heb geluisterd naar de Willem de Zwijger-herdenking in het Con certgebouw. Er waren daar twee staatslieden aan het woord: Colijn en ftnys. Mengelberg maakte er de muziek bij hetgeen betekende, dat hij met orkest en koor dat juweel der eeuwen, het Wilhelmus, ver moordde. Wat in zijn statige een voud, in zijn vrome rebellie, in zijn mystieke hoogheid elk hart jagen doet werd daar tot een melodrama-! tische makelij, tot een slap ge- kleinburgerlijk ge kweel, tot liedertafel, dat aandeed als eenl wilde roos met eau de cologne be-1 spoten uit het zakflesje van een oude juf. Toen sprak Colijn. Het was, in één woord, meesterlijk. Zó moet een redevoering gebouwd en zó moet zij uitgesproken worden. Het had een diepte en kracht: het was van beheerste geestdrift, van ingetoomde schrij hartstocht en van dat echter geen ogenblik werd tot slappe diplomatie, het was onverbiddelijk protestants maar ook het katholicisme werd geëerbiedigd al werd het niet ontzien. Bovenal echt in haar soort. Zij kwam de Calvinist uit het hart. ,,'t Is mijn Calvinisme en vooral mijn hart niet. Maar dit belette mij niet, verheugd te zijn, dat nu eindelijk eens iemand weer wat knaps deed." Een dag zal de spanning van de oor logsdagen in de Noordbrabantse plaats Overloon weer voelbaar zijn. Ter gele genheid van de herdenking van de slag bij Overloon die hier 20 jaar geleden plaats had en de geallieerde doorstoot naar de Maas zal een historische recon structie worden gegeven van een wapen dropping zoals de RAF die uitvoerde om het verzet aan de broodnodige wapens t« helpen. De dropping heeft op 10 oktober om twee uur plaats op het Kaaijveld naast het oorlogsmuseum Overloon. Verscholen in het kreupelhout aan de rand van het veld zullen oud-Kpmensen weer de sen satie ondergaan van het gespannen luis teren naar het zachte vliegtuiggeronk in de verte. Als het geluid dichterbij komt zullen de seinlampen die het veld moe ten markeren aanflitsen. Dan komt het toestel donderend over. Enige minuten tater ligt het veld weer verlaten. De Nederlandse verzetsmensen beschikken weer over een voorraadje wapens voor hun ongelijke strijd tegen de bezetter. In de oorlogsdagen was de zaak hier mee nog niet voor elkaar. De wapen» moesten bij boeren in het stro verborgen worden, en zo zal het nu ook weer ge- peuren. Als verpleegsters verklede koeriersters zullen hierbij worden inge schakeld. De hele dropping zal van a tot z naar de regelen van de (oorlogs)kunst geschieden. Operawerknemers verliezen geding ook in appèl De Nederlandse beroepsvereniging voor muziek-dramatische kunst waar van bijna alle werknemers van de Ned. Opera lid zijn heeft ook in hoger be roep haar geding tegen het bestuur der thans in liquidatie zijnde stichting De Nederlandse Opera verloren Gevraagd was een verbod tot ontbinding der opera zolang de arbeidscontracten niet wette lijk zijn afgewikkeld. De president van de Amsterdamse rechtbank weigerde in zijn in mei gewezen vonnis in het kort geding de door de vereniging gevraagde voorziening het reeds genoemde ver bod te verlenen. De civiele kamer van het Amsterdamse gerechtshof heeft gis teren in zijn in hoger beroep gedane uitspraak het vonnis van de president an de vrechtbank bekrachtigd. Episcopaat wil voor r.k. vakbonden open karakter De Nederlandse rooms-katholieke bis schoppen hebben in een brief aan de rooms-katholieke vakbonden de wens geuit, dat voortaan ook niet-rooms- katholieken met volledige rechten tot het lidmaatschap kunnen worden toegelaten. Spoorwegongelukken voor rechter Mam, drum mi-lw, alle w» fichU n?n ook ja aar Ra ai C tfc lelfeftT De rechtbank in Roermond heeft gisteren twee spoorwegon gelukken behandeld: het gebeu ren op 18 augustus vorig jaar. toen een elektrische locomotief bij Venlo op hol sloeg, van een ta lud stortte en het ongeluk dit jaar op 30 maart toen de Austria- expres bij het Venlose station op een stilstaande locomotief reed. De Venlose machinist M. J. R .die voor het eerste ongeluk verantwoor delijk wordt geacht hoorde twee maan den gevangenisstraf en een boete van 300 tegen zich eisen. Zijn locomotief vie lvan tien meter hoogte op een rij weg, waar een moeder met haar kind ternauwernood aan de dood ontsnapten Het herstel van het gevaarde kostte de Nederlandse Spoorwegen 87.000. beambtebonden voor industriële verwante bedrijven, dat verrast is door deze in een brief aan de katholieke bond van technici en chemici kenbaar ge maakte wens. Volgens het bestuur van de federatie heefl het episcopaal zijn standpunt gemotiveerd met de grote openheid van deze tijd en de wenselijk heid om in de statuten van alle sociale organisaties op dit punt eensluidende bepalingen te doen opnemen. Namens het N.K.V.-bestuur werd ver- Haard, dat de mogelijkheid voor niet- rooms-katholieken, om lid te zijn van een bij het N.K.V. aangesloten organisatie reeds lang bestaat. Aan deze mensen werd het hospitant-lidmaatschap toe gekend. een 100-tal collega's een petitie ha. .•ngediend heeft het scheidsgerecht van de Nederlandse Spoorwegen de straf veranderd in een verlagen van het loon Op locomotief Verder stonden terecht de commis sies-titulair W. S van de Nederlandse Spoorwegen te Venlo en de seinwachtcr u k... Het zou hun schuld zijn dat op 30 maart van dit jaar de Austria-express, die uit Venlo naar München-Gladbach zou vertrekken bij het station te Venlo op een stilstaande locomotief botste. Het bleef toen bij materiële schade. In de grote drukte die er op het station in die dagen heerste zou S. vergeten hebben e vragen of de lijn vrij was. en K was ergeten dat de locomotief er nog stond De officier vroeg voor S. een geld boete van 500 of 50 dagen, waarvan 350 of 35 dagen voorwaardelijk en voor K. of 30 dagen, waarvan 200 of 20 dagen voorwaardelijk, beiden met een proeftijd van een jaar. Wanneer Meivin Berg achter zijn mooie elektrische orgel gaat zitten om een stukje te spelen weerklinkt een ra dioprogramma uit de luidspreker. Sinds hij twee maanden geleden een nieuw huis betrokken heeft, zegt hij, vangt zijn orgel radioprogramma's op. Hij woont n Seattle in de Amerikaanse staat Washington. KNLC verwijt de fabrieken export van melk Het hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouweomité heeft na af- vergadering in Utrecht zijn de melkexport standpunt Frankrijk bekend gemaakt. Het bestuur kan begrijpen dat minister Biesheuvel gezwicht is voor de dreigementen van Franse zijde inzake de aardappelexport en dat hij daarom de uitvoer van melk mogelijk heeft gemaakt. Het KNLC be- trcurthet echter, dat er fabrieken zijn deze leveringsmoge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11