wèiïiïè Speculatie in bospercelen is moeilijk te voorkomen Paarden hadden een een hele beste 7D dag Mag tv zonder overleg een foto laten zien? Vreemd aas in gas leidingen van Appingedam IFIEIST Relay I ingeschakeld bij televisierelais Tokio Kwaliteit „Christen in de samen- leving ,n T(pa 4 DINSDAG 6 OKTOBER 1961 Nog weinig regen IIET Europese hogednikgebied dat geruime tijd het loeer in ons land heeft bepaald, is geleidelijk verder, naar Oost-Europa weggetrokken. Te gelijkertijd begon de Atlantische wes telijke circulatie zich weer tot onze omgeving uit te breiden. Een eerste front bereikte vanmorgen het westen van ons land en bracht hier en daar wat regen, die overigens van weinig betekenis was. Een tweede front lag vanmorgen bij Ierland. Het zal morgen ons land pas teren, maar ook niet veel regen bren gen, omdat ons land nog aan de rand de westelijke circulatie blijft. i Tussen de fronten komen opklarin gen voor. De wind gaat morgen toe nemen uit zuidwestelijke richting. De pachten worden minder koud. over dag blijft het tamelijk zacht weer. ZON EN MAAN Woensdag 7 oktober: zon op 6.50, onder Y 18.07; maan op 18.35, onder 19.07. i Dinsdag 13 oktober: eerste kwartier. Exploitatie is verliesgevend Het is van belang dat de particu-' liere bos- en landeigenaar wordt geholpen zijn bosbezit zodanig ren dabel te maken dat de verleiding tot verkoop van het geheel of van delen aan makelaars die het vervolgens versnipperen en aan particulieren doorverkopen, vermindert. Dit wordt gezegd in het jaarverslag 1963 van Staatsbosbeheer. Het verslag noemt twee oorzaken van veranderingen in de eigendomsverhou dingen van het bosbezit met daarmee gepaard gaande ongunstige gevolgen voor de toegankelijkheid van het bos. In de eerste plaats komen steeds meer ossen en landgoederen in de handen an mensen die er willen wonen, zodat bungalows komen te staan op kleine om rasterde bosgedeelten. Bovendien komen grote boscomplexen in handen van in stellingen die er slechts een beperkt ge bruik van maken. Het streven naar een veelzijdig gebruik wordt op die manier tegengewerkt In de tweede plaats leiden verliesgevende exploitatie en de door spe culatieve verkoop in het kader van de recreatie sterk gestegen prijzen van bos gronden tot het verkopen door sommige bosbezitters van hun bezit of van deel daarvan. Versplintering in kleine bospercelen kan hierdoor ontstaan, die dan begerens waardige handelsobjecten zijn geworden. Om het eerste verschijnsel: bungalow- bouw e.d., tegen te gaan, voert Staatsbos beheer een bepaalde aankooppolitiek. Tegen de z.g. windhandel in bosperceel- tjes Is echter weinig te doen. Het verslag herinnert aan wat de vereniging van bos- eigenaren en het bosschap eerder hebben gezegd over de moeilijkheden, die de bos- eigenaren ondervinden door de weinig rendabele tot verliesgevende exploitatie van de bossen. Groenstroken Het jaarverslag bevat een beschouwing over de groenvoorziening in het westen des lands. De laatste drie jaren is daar- een aantal denkbeelden gepresen teerd. Het verslag noemt het uit 1960 daterende A.N.W.B.-plan „Hollands groe- one" als een eerste schot in de goede richting. Wat ontbreekt, is een alomvattend dat E paarden hebben het gisteren in Amsterdam goed gehad. Om- het gisteren werelddierendag was, mochten zij aanstaan aan eei diner, dat de directie van hotel Hil ton hun aanbood, wel niet in he hotel zelf, maar daar voor in d< openlucht, waar honderden dieren vrienden deze eetpartjj konden gade Groepsgewijs konden de genodigden net waren er zo tegen de tachtig) zich tegoed doen aan een gevarieerd en zeer vitaminerijk menu. De spijskaart ver meldde haver .paaxdekoekjes, worteltjes, suikerklontjes, roggebrood en blaadjes Op de lange me^ lakens merk „Mors maar" gedekte tafels, waarachter talrijke kelners van het hotel en koks met hoge mutsen, stonden grote schotels met deze gerechten uitgestald, geflankeerd door gele flessen, die de indruk wekten champagne te bevatten, maar waaruit volgens het menu zuiver helder duinwa ter werd geschonken. De paarden hadden de haver wel verdiend, want zij hadden daarvoor een grote parade door Amster dam gehouden. een rijtuig zat Sjoukje Dijkstra, ge- Auto met Engelse majoor frontaal tegen boom De 42-jarige Britse vrouwelijke of ficier, majoor E. Ogle, uit Lier in België, is gisteren te Gratham nabij het natuurbad De heelderpeel bij een verkeersongeluk om het leven geko men. Door onbekende oorzaak is haar auto aan het slingeren geraakt en frontaal tegen een boom gebotst. De vrouw moet vrijwel onmiddellijk zijn overleden Rijkspolitie en Engelse militaire politie stellen naar de oorzaak een onderzoek in. De twee-jarige Jolande Nijmolen uit Haarlem ls gisteren verongelukt. Het meisje dat met haar poppewagen in een garage speelde, liep plotseling de weg op. Ze kwam onder het linkerwiel van een .passerende kolenauto, De 45-jarige L. de Bijl uit Lith ls gisteren in het St. Annaztekenhuis te Geldrop aan de verwondingen overleden die hij gistermiddag opliep toen een 200 kilo zware laadbak van een betonmolen op hem terechtkwam. Op een kruising van wegen ln de I gemeente Son is gisteren een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 29- jarige L. van de Vastenboch uit Eindho ven om het leven is gekomen. Zijn echt genote, die achter op de bromfiets zat werd levensgevaarlijk gewond. Op de wegkruising kwam Van V. op zijn brom fiets met zijn echtgenote op de duo in botsing met een vrachtwagen. PERSONALIA Na een kortstondige ziekte is op C 66-jarige leeftijd in Amsterdam overle den J. Heyn, in leven commissaris van Albert Heyn NV. Benoemd tot griffier van het kan- I tongerecht te Heerlen: mr. R. J. F. M. Lissone, advocaat en procureur te Maas- 51 tricht. De heer J. Slot te Etten en Leur, !3 is per 16 oktober benoemd tot burge meester van Hardenberg. Burgemeester Slot is thans 51 jaar, en lid van de AR- partij. Voorts is hij lid van de provin ciale staten van Noordbrabant geweest zeten naast de initiatiefnemer van deze parade, de heer Frits Rolff, directeur van het circus Rolffino, die deze, zoals hij het noemde dierensnipperdag, had ge organiseerd ten bate van het dierenasiel Amsterdam. De Sophiavereniging en de Vereniging van dierenvrienden in Am sterdam. landschapsstructuurplan voor de rand stad Holland, zijnde de grootste con centratie van bevolking in ons land, doch met het minste openbare groen per hoofd van de bevolking van Europa en van Nederland. Het thans reeds on schatbare diensten bewijzende Amster damse Bos wordt als een voorloper ge noemd. Recreatie Het verslag maakt melding van velerlei werkzaamheden van Staatsbosbeheer op het gebied van recreatievoorzieningen. Als grootste bezitter van recreatiegron- in ons land. zo wordt gezegd, streeft het Staatsbosbeheer naar het verlenen een maximale bijdrage aan de oplos van het explosieve en Jaar na jaar indringender wordende recreatievraa^- stuk. In 1963 kwamen toeristische wegen tot stand in de boswachterijen Vaals, Ap pelscha. Exloo, Gieten, Borger, Nunspeet De Vuursche. Voorts geeft het verslag bijzonderheden over de samenwerking met Rijkswaterstaat bij de landschap pelijke vormgeving van een aantal nieuw ontworpen autowegen en over de bij de centrale cultuurtechnische commissie in gediende landschapsplannen. i (Advertentie) Morgenmiddag en -avond wederom DE SENSATIE VAN DE DAMESBEURS CARLA Beweegbare spoorbrug op afstand bedienen De Nederlandse Spoorwegen bestude ren op het ogenblik plannen Om een aantal beweegbare spoorbruggen op af stand te kunnen bedienen. Deze studie is nodig, omdat de NS wil voorkomen dat door de Invoering van de centrale verkeersleiding in de toekomst personeel gehandhaafd zou moeten blijven uitslui tend voor het bedienen van de beweeg bare bruggen. De afstandsbediening zou moeten ge schieden door de treindienstleider, die vanuit het centrale bedieningscentrum in beheersgebied de treinenloop in dat gebied regelt. Bedrijfstelevlsie zal het hem mogelijk moeten maken, de situatie verband met de scheepvaart aan weerszijden van de brug in ogenschouw ;men. Voorts zouden radar en elek tronica het systeem voor wat de veilig heid betreft moeten vervolmaken. Ter ondersteuning van een col lecte voor de dierenbescherming is in Amsterdam een paarden- parade gehouden. Bij het Hilton- hotel vonden de deelnemende vierbeners de tafel gedekt, zodat de dierendag extra feestelijk werd, besloten. Bemhard Danis, een 37-jarige Fransman gaat op deze foto landen by I Dover, na bijna 100 minuten aan een reuze-vlieger te hebben gehangen. I In deze tijd legde hij de afstand CalaisDover af. Danis is de eerste, I die al vliegerend Het Kanaal overstak. Voor de president van de Amster damse rechtbank heeft gisteren het kort geding gediend dat de Amster damse fotograaf De Roöy heeft aan gespannen tegen de VARA. In de tv- rubriek Achter het Nieuws heeft de VARA een foto getoond, waarop prinses Irene te zien is in gezelschap van de arts J. E. van Renesse (toen lid van het Irene-comité) wandelend in de Spiegelstraat. Eiser achtte zich benadeeld omdat De Telegraaf een goede klant van hem is voor het verkopen van foto's voor exclu sief publikatierecht De VARA had hem geen toestemming gevraagd en wilde hem ten slotte f35 geven, zijnde het normale tarief voor dergelijke foto's. De Rooy vroeg de president aan de VARA een verbod op te leggen voor het openbaar maken van foto's van hem, op straffe van een dwangsom van f 2500 per geval. Volgens de raadsman van eiser, mr. Hartkamp, gaat het geding om de ge maakte inbreuk op het auteursrecht. De vrijheid van overnemen volgens artikel 15 van de auteurswet geldt alleen voor nieuwsbladen en tijdschriften en niet voor radio en t.v., het doelt op geschreven stukken. Volgens de raadsman van de VARA, mr. M. G. Rood, wil de moderne inter pretatie van de auteurswet, dat het recht tot overname ook aan de t.v. wordt toe gekend. Indien eiser had gewild dat de foto exclusief bleef dan had hij dit onder de foto moeten vermelden. Op grond daarvan concludeerde mr. Rood. dat de ••ordering van eiser moet worden ver worpen. Als eiser stelt dat men vooraf toestem ming had moeten vragen, aldus mr. Rood, dan wordt het werken voor rubrieken als Achter het nieuws volslagen onmo gelijk. Toewijzing van de gevraagde voor ziening zou volgens mr. Rood enorme consequenties hebben voor alle publici- teitsmedia. Hij concludeerde dat de zaak zich wegens zijn gecompliceerdheid niet leent voor behandeling in kort geding. Gistermiddag is in de gaslevering aan de gemeente Appingedam een sto ring ontstaan. Gas uit het hogedruknet kwam terecht in het lagedruknet. Gas kachels, geysers, gasfornuizen vertoon den een grote geelkleurige vlam. De druk die normaal honderd bedraagt, liep op tot 250. In het gedeelte van Appingedam, waar de gastoestellen reeds zijn omge bouwd voor het gebruik van puur aard gas hadden de inwoners geep last. In de rest van de plaats, waar men mo menteel nog is aangewezen op het ge bruik van een mengsel van aardgas en lucht, kreeg men door deze storing op eens puur aardgas in de leidingen, waar men gedwongen werd de gastoe- voer af te sluiten of de kranen ge deeltelijk dicht te doen. Met behulp van een geluidswagen is de bevolking dadelijk gewaarschuwd de kranen half dicht te draaien. Technici van het gasbedrijf slaagden in omstreeks kwart over zeven de oorzaak van deze storing op te sporen. Het bleek dat in een zogenaamd water- het centrum van Appingedam. het water was overgeheveld. Daardoor kon gas uit de hogedrukleiding over stromen in het lagedruk gedeelte van het net. Vrije boer schrijft aan de Koningin Do heer P. W. Leffertstra uit Wijckel. de Friese „vrije boer" die dit jaar enige malen een verkoop van melk rechtstreeks aan particulieren organi seerde. heeft een request gezonden aan HM. de Koningin. Daarin maakt hy er bezwaar tegen dat het landbouwschap bij zuivelfabrieken derden beslag laat leggen op tegoeden van boeren, die weigeren hun heffingen te betalen. Hij vraagt de Koningin te bepalen, dat het landbouwschap deze „niet nader te qua- lificeren handelingen" terstond dient te beëindigen. 34 „Nee", zegt Johannes Fijnaert. Hongerige jeugd, levend van roof. Lang voor ze eraan toe zijn, roven ze het begeerde. Nog eer ze leven, is hun leven kapot. Voor dit kind. van deze moeder, kan hij misschien iets doen. Met de sociale werkster pra ten, bedenkt hij. Zijn welwillend domineeshart overlegt dit. De eigenlijke Johannes Fijnaert staat nog steeds voor het altaar. Voor het eerst van zijn leven dringt het tot hem door, dat bij ieder altaar een offer behoort. Zonder offer is het altaar niet: altaar. Op een altaar wordt geofferd. Een altaar kost levensbloed, 't Kan alleen iets betekenen bij de gratie van het bloed, dat erop gestort wordt. Hier, Mussenstraat nummer vijftien, in het kleine verfloze arbeiders huisje, is levensbloed geofferd, veertig jaren lang. En nog is 't niet klaar, de moeder weet het. Ze is bereid verder te offeren. Tot het uiterste zal ze gaan. Maar ook: achter ieder altaar staat, ongezien, God !Niet een grote Onbekende, die met koude blik zijn slachtoffers ziet kronkelen en wringen om los te komen uit zijn greep. Neen. de Verbondsgod staat erachter. De God van *t eeuwig welbehagen. Hij heeft de mensheid zijn altaren gegeven, ten zegen. Niet als vloek. Hij. die zich zelf gegeven heeft in het Lam, dat geofferd werd van voor de grondlegging der wereld. Johannes Fijnaert. in wie deze dingen nieuw geboren worden, heeft het niet gemakkelijk „Heeft Gód bij al deze dingen iets voor u betekend?" vraagt hij deemoedig. Hij smeekt 't bijna: zeg ja! Hij heeft iets betekend. Hij betekent nog iets voor me! Veel! Laat me niet nog méér beschaamd staan; ik, die gekomen ben als felicitant. Ik, die niet meer waardig wordt geacht oin boodschapper te zijn! En de vrouw zegt: „Hij heeft mij erdoor geholpen. Zonder Hem kan niemand door het leven heenkomen, dominee". Johannes Fijnaert herademt: hij speurt weer iets van de normale gezonde lucht om zich heen. Hij komt thuis; op eigen veilig terrein na een moei- in de Mussenstraat door M. A. M. Renes-Boldingh zame tocht door onbekende wildernissen, waar helle schaduwen om hem heen trokken en een holle echo de moede vrouwenstem honderdvoud versterkte. „Komt u wel in de kerk? Nee, ik wil u niet overhalen, begrijpt u mij goed. Maar de kerk be tekent zoveel voor duizenden, ze zou ook voor u iets gaan betekenen". Maar Anna Appelaar heeft de lippen al vast opeengeklemd. „In de kerk kom ik niet. dominee. Soms in 't Leger, als ik 't rooien kan. Onze kinderen zijn niet gedoopt, 't is me alles uit de handen geslagen. Er zijn soms ook dingen, die maken, dat een moeder beter thuis kan blijven, 't Is voor een dominee misschien moeilijk te begrijpen, 't is uw vak nou eenmaal, om de mensen naar de kerk te halen Maar och Anna Appelaar haalt de schouders op. Dominee Fijnaert vertaalt dit gebaar. „Wat er is aan „din gen". wil en kan ik jou niet vertellen. Raad er maar naar, raad maar Hij raadt ook inderdaad en meent zelfs, dat hij niet ver misgeraden heeft. Hoe kan een moeder rustig in de kerk zitten, wanneer in haar huis de hel los is! Op zondagmorgen. In een christenland. De hel los. „Maar de binnenkamer, moeder Appelaar! De binnenkamer kan niemand ons ontnemen". „Man, man, theorie!" denkt Joke. „Houd op met je theorieën". En Anna zegt schamper: ..Laat me niet lachen, dominee! De binnenkamer gaat er het eerste aan van alles! Waar zou ik die hier moeten zoeken, in een huisje, waar je nooit alleen kunt zijn! 't Enige wat me altijd gebleven is, dat zijn de gevouwen handen, 's Nachts, als ik wakker lig. Veertig jaar lang heb ik die kunnen bewaren, 't Zijn mijn beste uren geweest, domi nee". „Dan rust er ook verhoring op". „Dat doet 't ook .dominee". Dominee Fijnaert staat op, „Mag ik nog eens terugkomen, moeder Appe laar?" „Zo vaak als u wilt dominee. Alleen is 't hier wel eens onrustiger dan nu". Joke laat hem uit. Voor de grasgroene voordeur laat hij zi jn blikken nog eens langs de wonderlijke erepoort dwalen. Onecht, voelt hij nu. En als een dwaze, onechte erepoort met veel papieren vlag vertoon. is ook hij dit huisje genaderd. Er is een en ander aan hem afgebroken, daarbinnen. God kan alleen het echte in zijn dienst gebruiken. „Akelig eigenlijk, mevrouw Appelaar, dit ding voor dit huis. Uw moeder is zo'n fijne vrouw". „Och, de buurt meende 't goed. Maar 't is een paskwil, daarin geef ik u gelijk". Weer terug in de kamer geeft Joke Appelaar haar schoonmoeder een kus op 't voorhoofd en streeft haar over het dungeworden. onverzorgde haar. 't Is een betoon van hoogachting en liefde, dat ze in heel haar veertienjarig schoondochter schap nog niet ten toon heeft gespreid. ..Dat was dat, moeder. Heeft hij u moe ge maakt?" ..O, hij meent 't goed, kind. maar op sommige punten is hij niet wijzer. Hij is ook nog erg jong. hè?" (Wordt vervolgd) Elke dag verslag van Spelen Ter toelichting op het korte be richt waarin wij reeds meedeelden dat de satelliet Relay I wordt inge schakeld voor televisierelais tussen Tokio en Europa, kunnen wy nog een en ander melden. Het resultaat zal zijn, dat wy dagelijks een sa menvatting van een kwartier krij gen te zien van wat er nog dezelfde dag tijdens de Spelen is gebeurd. Hiertoe neemt de NTS deel aan een nieuw plan, dat in Tokio ter tafel is gekomen en dat de bedoeling heeft. Europa nog sneller te dagelijkse Spelen-nieuwa. Van Tokio uit zal in de namiddag of vooravond een aldaar klaargemaakt verslag van een uur lengte, inhoudende de hoogtepunten van de dag via de sa telliet Syncom III naar Amerika's west kust worden uitgestraald. Daarvandaan wordt het programma via het Ameri kaanse straalverbindingsnet naar Mon treal in Canada gezonden en daar wordt het opnieuw op beeldband geregisteerd. Deze band gaat, zoals wij reeds meld den, per chartervliegtuig naar Hamburg en wordt dan 's avonds tussen 10.30 en 11.30 op het Eurovisienet uitgezonden. Uit dit programma nu maakt men in Montreal nog vlug een samenvatting van een kwartier lengte, dat alvast door Relay I naar Europa kan worden over gebracht. Het zal dan tussen 615 en 7.30 uur de Europese zenders bereiken. Gezien deze welkome bijdrage in het nieuws zal de NTS nu de de dagelijkse uitzending van 6.307.30 uur een kwar tier vervroegen, opdat het satellietpro- gramma er in opgenomen kan worden. Aangezien de omlooptijden van de sa- Com meniaar f~iver Nederland 2 heeft de VARA gisteravond een merkwaardige een akter van Johnny Speight uitgezonden. De scène, die zich afspeelde in de be nauwde ruimte van een ouderwetse treincoupé, was bedoeld om aan te to nen, hoe onaangepastheid tot geeste lijke ontsporing kan leiden, en welk een afschuwelijke invloed daarvan kan uitgaan op medemensen. Dit plaatste Henk van Ulsen in de rol van de gees telijk gestoorde jonge man, die niet meer weet wat rede en onrede is en een oudere medereiziger (Alex van Royen) betrekt in een beklemmend spel dat niettemin slechts een uitwisseling van menselijke angsten is. Zowel in spreken als in zwijgen komt deze angst tot uitdrukking en zij deelde zich door het sublieme spel van beiden on ontkoombaar mee aan de kijkers, tot aan de meesterlijk getekende anti-cli max toe. De schrijver heeft niet meer bedoeld dan een stukje menselijke ellende te schetsen in deze uitzonder lijk knappe dialoog, welke in feite neer kwam op een zeer lange monoloog, die Henk van Ulsen uitstekend aankon. Een stukje televisietoneel, dat op alle punten kwaliteit en niveau bezat. Jubileum K.R.O.: teiliet niet dagelijks hetzelfde zijn, wordt de beeldbanduitzending (dat dus slaat op de wedstrijden van de vorige dag, gezien het tijdsverschil met Ja pan) ervoor onderbroken, zodra Relay zich meldt. De uitzending tussen half elf en half twaalf brengt dan weer beeldverslagen van de wedstrijden, welke op dezelfde dag 's morgens zijn gehouden De eerste televisieuitzending is te verwachten op zaterdag 10 oktober des avonds om half elf: dat is dan een ver slag van de officiële openingsplechtig heid. Beelden van de sluiting der Spe len zijn te verwachten op zaterdag 24 oktober (zelfde tijd), Syncomuitzending. Zoals men weet zal het commentaar bij de reportages worden gesproken door leden van een Nederlands-Vlaams televisieteam, dat morgen per vliegtuig naar Tokio vertrekt. Duitsland verdedigt eigen systeem kleuren-tv. Tijdens een in Milaan gehouden stu diebijeenkomst, gewijd aan de ontwik keling van de kleurentelevisie, heeft een Duitse firma een demonstratie ge geven met het in de Bondsrepubliek geconstrueerde PAL-systeem voor kleurentelevisie. Naar men weet is dit een van de drie systemen (de andere zijn het Ameri kaanse NTSC-systeem en een Franse vinding) welke door de technische commissie van de ERU worden getest op hun bruikbaarheid voor de Euro pese kleurentelevisie. Het Duitse systeem vertoont grote verwantschap met het Amerikaanse, maar de ontwerpers gaan er prat op, dat het Duitse de zwakke plekken in het Amerikaanse opvult en dat het daardoor veel bruikbaarder zou zijn. Toen de Amerikaanse methode in 1953 in gebruik werd genomen werd meteen vastgesteld dat het wenselijk zou zijn de gevoeligheid voor fazever- schillen in het transmissiekanaal te be strijden, omdat hierdoor vervormingen van kleuren optraden. Bij de ontvangst van Amerikaanse kleurentelevisie moeten de kijkers lang en voorzich tig via knoppen het beeld bijregelen en het is uiterst moeilijk, de juiste kleureninstelling te vinden. Door het PAL-systeem nu worden zulke vervormingen automatisch op geheven, zodat de kijker niets behoeft bij te regelen, aldus is in de studiebij eenkomst verklaard. vanavoiii I, 402 m. 19.00 Niet. moderne orkestwerken 21.25 De school straks: Plannen/kansen, radlo-fcullleton over de vernieuwing van het Nederlands Onderwijs (1) 21.40 Kerkorgelconcert: Ne derlandse orgelmuziek (gr) 22.05 Engelse koorwerken (gr) 22125 Boekbespreking 22.30 Nieuws 22.40 Epiloog 22.45 Vreemd een keuze uit woord, zang en dans Lichte muziek 23.55—24.00 Hilversum II, 298 m. 19.00 Voor de kin deren 19.05 Kleurrijke klanken: lichte or kestmuziek en solisten 20.00 Nieuws 20.05 Negen muzen, elf provincies: gevar pro gramma 21.20 Gehoord, gezien, gelezen ge- dachtenwisellng over film. toneel en llte- Hj 31.50 Inleiding tot muziekbegrip. 23.55—24.00 Nieuws 1 V) vanavond Op een ln Enschede gehouden pers bijeenkomst ter inlnldlng van de ju bileumviering van de KRO heeft de voorzitter, mr. H. W. van Doorn, in een rede gezegd dat een discussie over „zullen" waarbij de omroeporganisaties als enig object centraal -.vorder gesteld, Irrelevant ls. Dit is namelijk een veronachtzaming van de feitelijke situatie: een omroep organisatie is niet de oor/aak. doch het gevolg van een ontwikkeling. Zich be perkende tot de KRO zei mr. Van Doorn verder dat deze (evenals de an dere levensbeschouwelijke omroepor ganisaties) is gefundeerd in een maat schappelijke en geeste'ijke structuur, waarmee de omroep vitale verbindin gen onderhoudt. Ontwikkelingen in deze structuur zullen invloed hebben op de positie van de KRO, anderszUds ook zal de communicatie via radio en televisie van invloed zijn op het karakter van de structuur. Deze invloed zal de KRO ook slechts kunnen doen gelden, Indien hij van de natuurlijke verbinding met zijn achterland uit vollealgé capaciteit tot ontplooiing kan brengen. Voor discussie omtrent deze ontwik kelingen stelt de KRO zich volledig open en als communicatiemiddel wl) hij daaraan gaarne zijn bijdrage leveren: het Nederlandse volk, aldus mr Van Doorn, heeft recht op een eerlijk en open gewetensonderzoek in zulk een belangrijke aangelegenheid. Dit gewetensonderzoek zal ook de vorm bepalen waarin de KRO volgend jaar reliëf hoopt te geven aan zijn 40- jarig bestaan. De KRO :s van mening dat propagandistische „jubeltoerrees" thans buiten de werkelijkheid staa-'. en daarom zal het cabaret „De lachende Kerk" van Fons Jansen met 90 voor stellingen rondreizen door het 'and: deze middag ln Ensched; werd daarvan de première gegeven. Voorts zal de KRO in het Jubileum jaar bij de viering van z(Jn 40-jarig bestaan zoveel mogelijk gebruik ma ken van de optimale mogelijkheden van radio- en televisieprogramma's om hel gehele Nederlandse volk ie bereiken. HierbU zal niet de betekenis van de KRO, maar de plaats van de christen in de Nederlandse samenleving voorop staan. Televisie. N.ederland I: NTS: 19JO En gelse les 20.00 Journaal AVRO: 20.20 AVRO's Televtzler 20.50 Muzikaal amuse mentsprogramma en ballet 21 35 Man te gen man. actuele discussie. NTS: 22.25— 22 JO Journaal. Nederland H: NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.01 The kind sea (De vriendelijke zee), natuurfilm 20:25 De BiU Dana Show. TV- film 20.50 Film '64: filmrubriek 21.25 So listenconcert: klass muziek 21 45 Onze man ln Parijs. RKK: 22.10—22 35 Geloofsbrie- TV-Noordzee: 18.30 De Vluchteling (film); 19.00 gevarieerd programma; 19.23 Bob Cummings Show; 22.00 Wa gon Train. Programma voor morgen jnsemble: Volks liederen 9 00 Voor de zieken 9.35 Water standen 9.40 Voor de huisvrouw 10.10 Vioolrecital: klass muziek 10JO Morgen dienst 11.00 Geestelijke liederen 1130 Ste- reofonlsche uitzending; Lichte orkestmu ziek en zangsoliste 11.50 Cabaret 12.00 Lichte gram 12.30 Medd ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Accordeonospel met ritmische begeleiding 12.53 Gram, eventueel actualiteiten 13.00 Nieuws 13.15 Licht Instrumentaal trio 13.45 Am us mu ziek (gr) 14.00 Zet-Pé: licht programma 14.30 Koperorkest 14.50 Symfonie-orkest van Londen: moderne muziek (gr) 15.50 Bijbelver-telling voor de jeugd 16.00 Voor de jeugd 17.15 Eurojazz 17.45 Gram 17.55 spektrum. lezingen 18.10 Koorzang ""Ho-Volk® "-J -vreedzar dachtenwisseling tussen drs M M Montes sori en dr E H F van der Lely. lied 7.23 Lichte gram (7.30 Van pagina, praatjet 8.00 Nieuws 8.18 Lichte gram 8.50 Gym voor de vrouw 9.00 Kook- praatje 9.05 Klass gram. VPRO: 9 40 Schoolradio. VARA: 10.00 Romantische gram 11.00 Nieuws 11.02 Voor de vrouw 11.40 Radlo-Volks-Untversütelt. Ballecac- tuaiiteiten. door N Sickens de Wal 12 10 Lichte gram 12.25 Voor het platteland 12.30 I behoeve van land- en tuinbouw portret 14.00 Noord-HoHands Filharmonie en solisten: klass koorzar.„ zwakzinnigen, tespraak 15.00 orkest, koe Voor de'jeugd i <f 5o"~Voord e' llek er? 17 J0 Stereofonische uitzending: Tango-rumba- "tngsollsten 17.50 Regerlngsuit- zending: Geven i I ~'eggebruikers 18 00 Nieuws" 1845* Ac tualiteiten 18.20 Uitzending v«„ ue ooeren r-S'J Tot u .rM, mr J W r X aVSJk 18.30 Stereofonische uitzending: Licht in- „„.„„I 55 Reportage voet- itrumentaal balwedstrijd FenerbahceDWS. uTe,*Jill,e' Nederland I: NTS: 17.00 De

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7