meer comfort met Esso Gas Geen subsidie kerkbouw in Leiden vóór 1 maart 1961 Te kust en te keur Twee noocllokalen blijven op terrein Garenmarkt Van Wijk en vermogen f Heringa: 10 milj. Er zijn mensen Topberaad die in „te groot Leiden wonen over het huisvestingsbeleid ifii I j NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DINSDAG 6 OKTOBER 1964 Dinsdag: Rest. Van der Heijden, Breestraat' 85, - tot 6.30 uur: receptie van de heer D. -> tloos, bedrijfsleider, tg.v. 40-jarig ju- lileum bij boekbinderij en brocheer- nrichting J. van den Berg N.V. S Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- onds Ned. Gemeenten. Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, ifd. Leiden VERON, praatavond. Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, 7 tot i uur: spreekuur Chr. Emigratiecentira- Schouwburg, 8 uur: abonnements- •oorstelling, Haagsche Comedde. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: )neelgroep Centrum, „Nathan de wijze" Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Nieu- re Komedie met „Eindspel" en pp". Den Haag: Lutherse kerk, 8.15 rgelconcert Piet van Egmond, ioolconcert. Woensdag Bovenzaal Zomerzorg, Stationsweg 5a, 8 uur: Vereniging oud-leerlingen imbachtsschool, filmavond Shell Ne- Wijkgebouw Boshuis, achter Hoflaan 6. 7.30 tot 10 uur: eerste bijeenkomst I e sociëteit der Herv. wijkgemeente loshuizerwijk- L Aula openbare school Du Rieustraat, uur: installatie van de heer J. Ra- ensbergen tot hoofd. Gebouw Chr.-soc. Belangen, Oude Sin. el 236, 8 uur: afd. Leiden Ned. Chr. lond van Overheidspersoneel, bondsse- retaris over positie van overheidsper- tneel. - Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: 4 fed. Komedie met „De man van i ia- ap" Huize Over 't Hoff, Gerecht 10, 8 uur, fd. Leiden Ned. Studenten-vakbeweging, Kenbare bijeenkomst, 5-minu en-spee- es door alle hoofdbestuursleden an Café Van Meizen, Nieuwe Beesten- ZÜ larkt 13, 7.30 uur: veiling en luilavond )'t" (hilatelistencentrum. Donderdag Huis Over 't Hoff, Gerecht 10, 8 uur: fd. Leiden Kon. Ned. Natuurhist. Ver jaging, gelegenheid voor demonstraties. Bovenzaal Bevrijdingskerk, 8 uur: afd. geiden Zuid-West Ned. Christen-vrou wenbond, ds. J. Batelaan van Den Haag „Het Evangelie achter de tralies". r^"'Schouwburg, 8 uur: K. en O., Ned. Sg®Comedie met „Omzien in wrok", van ijr.lohn Osborne. Oegstgeest: Patronaatsgebouw, 7.30 uur: tot ifd. Oegstgeest Ver. tot behartiging van ir>. Ie belangen van tbc-patiënten in Neder propaganda-feestavond, met Sem Avanti's Jong en Jolig. t0. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: ünsemble Benedetto Marcello. Den Haag: Mauritshuis, 8.15 uur; Su- anne Lautenbacher en Martin Galling, Jach-cyclus. Vrydag Zaal Bevrijdingskerk, 8 tot" 9.30 uur: fscheid voor oud-patiënten van dokter loodenburg Vermaat. Zaal Koningskerk (hoek Koningstraat Willem de Zwijgerlaan), 7-30 uur: uilbeurs voor verzamelaars. Academiegebouw, 4 uur: inauguratie rol. dr. C. J. Lammers. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Nieu we Komedie met „Eindspel" en „De ap". Schevenlngen: Op Gouden Wieken, .15 uur: recital Herman Krebbers viool) en DanieUe Dechenne (piano). Zaterdag Herv- jeugdgebouw. Hoogl. Kerk- racht 44, 8 uur: jongerensociëteit, ope- angsbal. intermezzi: Crico-cabaret en estuursinstallatie. Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: feref. Jeugdverband, politieke avond. Rest. Van der Heijden, .Breestraat 85. .30 tot 5.30 uur: receptie bestuur man enkoor Kunst na Arbeid t.g.v. 70-jarig «staan van het koor- Antonius-clubhuis. 2 tot 3 uur; start Iutspot-wandeltocht. Bordes station. 1.15 uur: afd. Leiden led. Chr. Reisvereniging, verzamelen 'oor vertrek per bus voor wandeling loor Clingendaal. Oosterbeek en Marlot. Station Lammenschansplein, 1 uur: 'ereniging Oud-Leiden, vertrek voor orijwieltocht met onbekende bestemming. ,n' Stationsplein. 7.30 voorm.: Vereniging )r' iud-leerlingen Ambachtsschool, vertrek foor excursie naar Deltawerken. Boerhaavezaal. Lange Vrouwenkerk en [oorsteeg, 4 uur: opening tenrtoonstel- n.lpg van schilderijen en gouaches van Villem F- Breddels. a9i Stationsplein, 1.25 uur: afd. Leiden ton. Ned. Natuurhist. Vereniging, ver- -,jj rek met bus 41 naar de Pan van Per- ntWn Katwijk aan den Rijn. u- Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: '.ciaagsche Comedie met „Kinderen van etfe zon". ze'Den Haag: Diligentia, 2.15 uur: toneel Arena met „Wie is de brug?", ts 1-15 uur: Nieuwe Komedie met „Eind- inpel" en „De aap". Den Haag: Mauritshuis, 8.15 uur: Su- lanne Lautenbacher en Martin Galling. Sach-cyclus. Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Con certgebouworkest, m.m.v. Herman Kreb- ;r |ers, viool en Tibor de Machula, cello Welke apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen tpotheek Herdingh en Blanken, Hoge- atvoerd 171, telefoon 20502. De dienst van ie apotheek Van Breest Smallenburg te leiderdorp wordt ook waargenomen door i. Je apotheek Herdingh en Blanken. De ij Jegstgeester apotheek en de apotheek >r "oorschoten zijn geopend- e Films e Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Pappa n trijgt de klappen (a.l.). e Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Robin and k ihe seven hoods (14). 1 Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Boven de tchttien (14). 7 van 35 leden wensten inwilliging Mr. Woudstra: Kerk sal toch nooit failliet gaan Lamers: Kerk buiten schuld in moeilijkheden Voorzitter: Dit is een zuivere rijksaangelegenheid LEIDEN De gemeenteraad heeft gistermiddag met 28 tegen 7 stem- i men besloten niet in te gaan op een gezamenlijk verzoek van de Herv. Ge meente, de Geref. Kerk, het Apostolisch Genootschap en de Chr. vereniging Het Diaconessenhuis om een gemeentelijk subsidie te mogen ontvangen voor kerkgebouwen die tussen 5 mei 1945 en 1 maart 1961 zijn gebouwd. Tegen het afwijzende voorstel van B. en W. stemden de prot.-chr. raadsle den mevrouw Geelkerken en de heren Van der Vliet, De Kier en Lamers, mej. Van Nicncs en de heer Versnel van de P.v.d.A. en de heer Frans van de P.S.P. nog eens uiteen. Het is helemaal niet zo erg als de Kerk krom ligt. De Kerk is van een totaal andere orde en eén vergelijking met sociale en culturele organisaties die wel subsidie krijgen gaat, naar zijn mening, in het geheel niet op. De Kerk heeft stroppen ge leden en zal er nog wel meer lijden maar zij komt daar overheen. Dr. Roorda (p.v.d.a.) had in het stuk van B. en W. een zekere argumentatie Mr. Woudstra (prot.-chr.) zei, persoon- k te spreken. Overheidssubsidie achtte hij niet in het belang van de Kerk. De Kerk moet niet in een situatie komen dank-je-wel tot de overheid te moe ten zeggen; dat is niet in overeenstem ming met haar vrijheid. De Kerk zal altijd arm zijn, maar failliet gaat zij nooit, dat is uitgesloten. De mogelijkheid voor de gemeente Lei* ïn om de subsidie te verlenen echter wél. De rijksregeling gaat welis waar terug tot 1 maart 1961 maar de ge meente is vrij te subsidiëren over de periode vóór die datum. De vraag is evenwel, of subsidie in dit geval nodig Blijft zonder subsidie allerlei werk de Kerk liggen? De aanvragers heb ben dat niet gesteld. En de noodzaak moet toch blijken. Waarom nu zo schriel? De heer Lamers (prot-chr.) was het iet zijn fractievoorzitter niet eens. De Kerken zijn buiten hun schuld in moei lijkheden geraakt. Zy hebben de stroom- ■ersnelling in financieel opzicht niet of nauwelijks kunnen bijhouden. Subsidie zal hun eigen krachtsinspanning bepaald niet verminderen. De heer Lamers her innerde er B. en W. aan dat reeds in 1959 gezamenlijk subsidieverzoek de Herv. Gemeente, de Geref. Ker' de Rooms-Kath. Kerk te Leiden li nge- komen. Dat is blijven liggen in afwach- /an de rijksregeling. Het verzoek van juni 1964 is dus een herhaling, een her innering aan dat van 1959 en het moet dan ook in het licht van 1959 worden beoordeeld. Het college heeft de zaak toen wel uitgesteld, maar het had onder eigen verantwoordelijkheid een beslissing kunnen nemen. Er was toen wel dege lijk aanleiding, te overwegen om in af wachting van de wet iets te doen, ge heel los van wat het rijk erover dacht. Kerkbouwsubsidie is een rijksaange legenheid geworden, maar dan toch pas na 1 maart 1961. Nagegaan moet worden of er in Leiden vóór 1961 bij zondere omstandigheden waren die subsidiëring billijken. De heer Lamers merkte op dat de Ker ken grote lasten op zich hebben geno- Dat geldt wel speciaal voor de Leid- Herv. Gemeente die ook een ruim historisch kerkbezit heeft te onderhouden De gemeente subsidieert in het algemeen behoorlijk, moet zij zich nu schriel be tonen? Nu zich een gelegenheid voordoet an erkenning en waardering te doen blijken, is er alle aanleiding dit verzoek i gunstige overweging te nemer Achter het net De voorzitter, burgemeester Van Kin schot, betreurde het dat door deze rijks regeling voor een aantal kerken geen subsidie wordt gegeven. De teleurstelling zich richten tot de betrokken orga- in Den Haag. De kwestie van df terugwerkende kracht is altijd moeilijk; wélke datum men ook neemt, er zijn altijd die achter het net vissen. Nu deze zaak zo zuiver een rijksaangelegenheid geworden, zou het niet juist zijn als de gemeente nog ging subsidiëren. In geen enkele toezegging gedaan. Mr. Woudstra zette zijn standpunt om niet tot subsidiëring over te gaan ge mist. Hij vroeg zich af of de Kerken de subsidie werkelijk nodig hebben. „Is de heer Lamers bereid dit aan te tonen?" De heer De Kier (prot.-chr.) ten slotte accentueerde dat er bij de Kerk wel degelijk financiële nood is. Zoals gezegd werd het voorstel B. en W. aangenomen met 28 tegen 7 stemmen. (Vermelden wij nog dat in Leiden tussen mei 1945 en maart 1961 vijf kerkgebouwen zijn gegund, waa de totale grondkosten f 207.380,94 heb ben bedragen. Deze kerken zijn de Maranathakerk van de Herv. Gemeen te, de Bevrijdingskerk en de Petrakerk van de Geref. Kerk, de kerk van Apostolisch Genootschap aan de Su- matrastraat en de kapel van het Diaco nessenhuis. Redactie N.L.C.). Hoofdelijke stemmingen in Leidse raad LEIDEN. De gemeenteraad besloot een diepte van 3,50 meter. Nu wil hij 5,25 lan de universiteit de twee noodlokalen meter. Het plan is goed, maar in strijd het terrei» via de vromere Mebjea. bouwverordening. I*ten i toe, dan ontstaat er ♦««■i"'» HBS Garenmarkt voor f 37.000 te verko-1 pen. Het was aanvankelijk de bedoeling, (Advertentie) ZOEKT U EEN SCHOORSTEEN- KLOK, WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft het. De beste merken. JUNGHANS. KIENZLE. MAUTHE HAARLEMMERSTRAAT 207. Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Lachen is niet verboden (a.l.). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Mary, Mary Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling Jonge Nederlandse kunst, van 10 okt. tot 2 no vember. De Ruif, Janvossensteeg 59: tentoon stelling van tekeningen, etsen en schil derijen van Maronier (van 331 oktober, in 12—18 uur, vrijdag, zaterdag en zon- ig van 1224 uur). De Lakenhal. Oude Singel: tentoon stellingen van schilderijen en tekenin- Theo Lohmann (van 25 sept. tot 26 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde Steen- itiaaf 1: Indianententoonstelling ..Bizon lager en Bleekgezicht" (toi 10 oktober, ip werkdagen i 13 t i 17 i Tastevin. Beestenmarkt 14 tekeningen van Frans Pieck (van 26 sept tot 26 oktdagelijks van 16.30—24 ar. bovendien vrijdags tot 1 u 's nachts) Boerhaavezaal, Lange Vrouwenkerk - koorsteeg: tentoonstelling van schilde rijen en gouaches van Willem F. Bred dels (geopend van 10 tot 24 okt-, dage lijks van 14—17 en van 19—21 uur, za terdag en zondag, van 14 tot 18 uur). WASSENAAR: kunstzaal Heuff, Hot- an 7: tentoonstelling van aquarellen en tekeningen van Rudi Bierman en plas tieken van Wlcher Meursing, van 26 sept met 15 okt- dagelijks van 10 tot bovendien op vrijdagavond van 8 tot 10 uur Op zondag uitsluitend vol gens afspraak. de lokalen te zetten óp een terrein a; Julianastraat om een oplossing te bieden a muziek, en een zangvereniging kaartclub die de oude school de Van der Werfstraat (wegens afbraak het gebouw) moeten verlaten. Van de zyde van B. en W. werd meegedeeld dat het verkoopbedrag zal worden ge bruikt voor een nieuw onderkomen ten dienste van deze verenigingen. Concrete mededelingen konden evenwel nog niet worden gedaan. Mr. Woudstra (prot.-ohr.) vond de prijs an f37.000 niet verantwoord, in tegen stelling tot B. en W., die déze in hun voorstel „alleszins verantwoord" achtten. De kosten van nieuwbouw zullen f80.000 bedragen. Dat de gemeente 2/3 va. dil bedrag bij het rijk voor de twee oude lo. kalen in rekening brengt is aanvaard baar, maar om er dan nog eens f24.000 trekken, zijnde d- kosten die de gemeente bij verplaatsing naar de Julia nastraat had moeten opbrengen, ging d< heer Woudstra te ver. By de hoofdelijke stemming verklaar, en mevrouw Geelkerken en de heer Woudstra van de prot.-chr. fractie, d Duyverman van de V.V.D., de heren Vi Aken en Roorda van ue P.v.iLA. en i heren De Brujjn en Frans van de P.S.P. zich tegen het voorstel van B. en W., dat tegen 7 stemmen werd aangeno- Er was deze middag nog een hoofde lijke stemming, namelijk bij het voorstel om het beroep van de heer H. Bavclaar tegen een beslui* van B. en W. ongegrond te verklaren. Dat besluit was: weiegring van een vergunning tot verbouwing van het huis Bloemstraat 20 De heer Frans (P.S.P.) meende dat de verordening „Bouwen en slopen" niet soepel was gehanteerd. Mr. Woudstra kwalificeerde het ver zoek tot verbouwing als redelijk. Alleen de woningnood ai is een dringende reden om aan dergelijke verzoeken méér aan dacht te besteden. Trouwens, de woning stóat al buiten de achtergevel-rooilijn en dus kan men met verbouwing de rooilijn niet overschrijden; de aanvrager heeft derhalve niet eens een vergunning nodig. De motivering van B. en W. achtte de heer Woudstra onvoldoende. In dergelijke gevallen dient nauwkeu rig te worden nagegaan wal mogelijk at niet mogelijk is, meende de heer Van Aken (P.v.d.A.). De zaak moet ook niet :e lang in de ambtelijke molen zitten Grenzen overschreden toeloop en zal de brandveiligheid niet worden gediend. Ontheffing kan verleend worden als de maten binnen de regels van de verorde ning blijven. Mr. Woudstra repliceerde dat het arti kel niet van toepassing kan zijn omdat de rooilijn later dwars doo. de woningen is gelegd. De voorzitter, burgemeester Van Kin schot, zag dit als een heel eenvoudige zaak. Aan licht en lucht moet toch ook worden gedacht. Er zijn nu eenmaal gren zen en deze zijn in dit verzoek over schreden. Dient de aanvrager een kleiner bouwplan in, dan kan hij zó een vergun ning krijgen. Tegen het voorstel van B. en W. stem den: mevrouw Geelkerken en de heren Woudstra, Van der Vliet en De Kier van de Prot.-chr. fractie, de heren De Bruyn en Frans van de P.S.P. en de heren Van Aken en Molle van de P.v.d.A. Het col. lege zag zijn voorstel aangenomen met 8 tegen 28 stemmen. Mevrouw J. M. van werd benoemd tot lid voor de dienst Kasbeheer en Krediet wezen, mevrouw M. Stolp-van Ommen tot lid van de raad van bestuur van de Stichting tot exploitatie van Bejaarden centra, de heer W. H. Koopmans tot lid van de zuidercommissie tot wering van schoolverzuim, tot leraar tekenen aan het gymnasium de heer L. J. Mac Lennan en tot tijdelijk leraar in de natuurkunde aan het Rembrandt-lyceum d. heer A. de Bakker. Blom-Vijlbrief Hoe onmisbaar gas is merkt u pas als u het heeft. U kunt het hebben, morgen al: Esso Gas! Ook voor ver warming. Een kille kamer? Onverwarmde keuken? Een schoorsteenloos vertrek? Zet er zo'n moderne Esso Gas-kachel neer en... behaaglijkheid stroomt u tegemoet. Elke Esso Gas-depothouder vertelt u graag meer over de vele voordelen van deze verplaatsbare warmtebron. Met Esso bent u beter uit! Studentenvakbeweging vergadert in Leiden LEIDEN Het landelijk bestuur van de Studenten Vakbeweging maakt een tournee langs de Nederlandse universi teitssteden met het doel de studenten bij de aanvang van het nieuwe studiejaar nader kennis te laten maken met de doelstellingen van de beweging. Daartoe wordt in Leiden op woensdag 7 oktober om 8 uur in het V.C.F.-huis, Gerecht 10, een openbare vergadering gehouden. De zeven hoofdbestuursleden houden leder een toespraak vna vyf minuten. De voortzitter, de heer A. van Hooff uit Nijmegen, geeft een algemene inleiding. De heren A. A. Regtien uit Amsterdam, H. Vensohoor uit Delft, M. Boshart uit Amsterdam, H. Bos uit Utrecht, B. Koene uit Amsterdam en H. Riethof, eveneens uit Amsterdam, spreken over respectie velijk; de studentenvakbewegingen in het buitenland, de wet op het weten schappelijk onderwijs, studentenhuisves ting, democratisering van het hoger on derwijs, studietoelagen en „student en maatschappij". LEIDEN. In de gisteren gehouden buitengewone aandeelhoudersvergade ring van de n.v. Van Wijk en Heringa is medegedeeld, dat vóór 10 november de cijfers over de huidige positie van de vennootschap en de consequenties van hetgeen de laatste maanden is gebeurd, zullen worden gepubliceerd en be sproken in een nieuwe buitengewone vergadering. De voorlopige cijfers geven te zien dat, na afwikkeling van de thans lopende maatregelen, vermoedelijk een zuiver vermogen resteert van ongeveer f 10 min., overeenkomende met een aandelenkoers van ongeveer 175 procent. Zoals bekend is de gehele produktie van wollen dekens en garens afgestoten, nadat de Zwolsmanigroep verreweg het grootste deel der uitstaande aandelen van de N.V. had verworven. De minder heidsgroep van aandeelhouders kon zich gisteren niet verenigen met de voorge stelde statutenwijziging. De voorzitter, de Compliment voor Reiniging LEIDEN. Bij ae opening van de gemeenteraadsver gade- ring van gistermiddag sprak ae voorzitter, burgemeester Van Kinschot, zijn erkentelijkheid f uit aan het adres van directie en personeel van de gemeentelijke reinigingsdienst voor de schoon- J maak na 3 oktober. „Het heel prettig te zien dat de stad j zondagmorgen even schoon i als vóór 3 oktober. Ik heb er hoefte aan. hieraan op deze wij ze uitdrukking te geven", zei de burgemeester. Bromfietser tegen auto op Hoflaan LEIDEN Gistermorgen nam een bromfietser die uit het Akkerhof de Hoflaan opreed, de bocht te ruim. Hij botste frontaal tegen een personenauto. De duo-passagier, de 16-jarige A. van de Bom te Leiden, brak het linkerbeen. De bromfietser een 40-jarige Leidenaar, een bloedende wond aan het linker- op. Beiden werden naar het A.Z. gebracht. Voorzijde van auto en brom fiets werden zwaar beschadigd. LEIDEN Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkhe den om de toewijzing van een woning vergezeld te doen gaan van een huur contract met beperkte duur, dit om zoveel mogelijk te voorkomen dat men een te groot huis bewoont. B. en W. waren in de gistermiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad bereid een daartoe dienende motie van dr. Roorda (P.v.d.A.) over te nemen. De motie was het resultaat van een bespreking van de nota van B. en W. inzake de samenstelling van de huis vestingscommissie. behoorlijke leefruimte kunnen geven. Dat De heer Sommeling (p.v.d.a.) wilde de burgerij méér bij de huisvestingsproble matiek betrokken zien en pleitte voor ver andering in de samenstelling van d< commissie. Hij dacht met name aan d< jongeren en aan die mensen die door hun maatschappelijke positie dagelijks met de woningmisère worden geconfronteerd. Zijn fractiegenote mej. Van Nienes wel iets in een kort huurcontract. In hoeverre wordt van de vorderingsbe voegdheid gebruik gemaakt? De heer De Kier (prot.-chr,) merkte op dal de leden van de huisvestingscommis sie nu eenmaal met bepaalde regels moe ten werken. Een andere samenstelling zal le werkzaamheden van de commissie niets veranderen. Uitbreiding van de com- ie achtte hij ongewenst, omdat dan het karakter van w e r kcommissie wordt aangetast Het moet geen praatcollege ■orden. Uit de woorden van mej. Van Nie nes had de heer De Kier deze sug gestie gedistilleerd: „Ze wonen te groot, dan moeten ze eruit". Voor een dergelijke aantasting van de persoon lijke vrijheid voelde hij niets. Nadat mr. Portheine van de v.v.d. het ut van een zo klein mogelijke commissie had onderstreept, betwistte de heer De Bree (k.v.p.) dat de persoonlijke vrijheid wordt aangetast als een woning op voor waarden wordt verhuurd. Elke mogelijk heid tot verbetering van de huisvestings voorziening dient te worden aangegrepen t is ook een aantasting van de per soonlijke vrijheid als mensen die willen trouwen geen huis kunnen krijgen en als getrouwde mensen hun kinderen geen bracht de heer De Bruijn van de p.s.p. in het midden. Als men het bijv. twaall jaar van tevoren weet, zal men toch wel aan de gedachte van opschuiving kunnen wennen. Mevrouw Van der Blom (c.p.n.) noemde het woningtekort hét probleem. Elke huisvestingscommissie zal daarmee te maken krijgen, hoe zij ook is samen gesteld. In woningvordering zag zij ge- De voorzitter, wethouder-locoburge meester Menken, deelde mee, dat B, en W. bereid zijn een burgerij-advies commissie in het leven te roepen, waarin de wensen die in de bevolking met betrekking tot het huisvestings beleid leven, zich kunnen kristalli seren. De raad zal zich hierover nader moeten beraden. Een splitsing van de vorderingscommis sie en de huisvestingscommissie ontraad de hij de raad. Wethouder ir. Van Hoek (v.v.d.) meen. de, dat „uitvordering" slechts In uiterste noodzaak mag - orden toegepast. Wel wordt regelmatig gepoogd een gezin dat te groot woont te bewegen tot aan vaarding van een kleiner huis. Maar de Leidenaar verplaatst zich niet zo gemak kelijk. „Ik sta hier tegen de muur" Mej. Van Nienes toonde zich ont stemd. Zij nam in deze discussie een burgerlijke instelling waar die alles bij het oude wil houden. „Ik ben geneigd! o_, te zeggen: zoek het dan maar zelf uit,verrichtte de nablussing. ik sta hier tegen de muur. Wij dienen eenvoudig niet uit de weg te gaan allerlei sentimenten. Regels kunnen worden veranderd. Onze hele stads planning heeft geen zin als de mensen niet in de juiste huizen wonen". Uitzetting uit een huis zou, zo beaamde de heer De Bruijn, een zeer ingrijpende maatregel zijn maar de nood is dan ook bijzonder groot. „Wij kunnen niet verdelen wat wij niet hebben", hield de heer De Kier de raad nog voor. En de regels van de commissie zijn herhaaldelijk veranderd en zoveel mogelijk aangepast aan de noden van het ogenblik. Een andere commissie zou voor dezelfde moeilijkheden komen te staan. Voor twee commissies, een vordering»- en een huisvestingscommissie, waarschuwde de heer De Kier, omdat dit het werk maar zou bemoeilijken. De heer Sommeling diende een motie in om mogelijk tot een andere samenstelling van de commissie te komen. B. en W. gaven de voorkeur aan eén aparte studie beleidscommissie; vóór de behandeling van de begroting in december kan de raad een concreet voorstel dienaangaande tegemoet zien. De motie-Sommeling werd met 19 tegen 12 stemmen verworpen (vóór stemden de heren Molle. Den Dub belden. Van Baaren, Fakkel, Zunderman, Kuyt, Van der Horst, Versnel. Roorda en Sommeling van de p.v.d.a., mevr. Van der Blom van de c.p.n. en de heer Frans de p.s.p.). De motie-Roorda, zoals in de aanhef vermeld, werd aangenomen. LEIDEN Om tegen v(jf uur gister middag brak brand uit in het huis Rood- borststraat 46. Toen een schilder op de eerste etage bezig was met het afstomen n behang, ontstond er een ontploffing het apparaat. Het behang vatte onmid dellijk vlam. De schilder liep lichte ver wondingen op aan een hand, een voet het gezicht. In de kamer werden een deur beschadigd. De brandweer heer D. de Rooij, kon zich dit standpunt wel enigszins voorstellen maar de wij ziging werd toch met een grote meerder heid aangenomen. Medegedeeld werd nog, dat de bank- schuld inmiddels is opgelopen tot 9,5 min., waarbij nog 1,5 min. aan langlo pende andere scfhulden komt. Deze f 11 min. wordt gecompenseerd door vorde ringen op grond van de overdraaht van de wollen dekervprodiuktie aan de Hol landse Tapijtindustrie, terwijl wat de garenfabriek betreft, vorderingen en schulden elkaar ongeveer dekken. De taxatiewaarde van het onroerend goed bedraagt f 12,5 min. en de aahterstaliige belastingschuld f 2,5 min., zodat het zui vere vermogen op ongeveer f 10 min. uit komt. Ongeluk bij Trio Leiden LEIDEN Gistermiddag om 2 uur kreeg de 33-jarige chauffeur P. van Leeuwen in de kalkzandsteenfabriek Trio aan de Zoeterwoudseweg een aantal zakken cement op zijn rechtervoet. Met enkelfractuur werd de man in het A.Z. opgenomen. Dr. Schilp legt zijn inspecteurschap neer LEIDEN Dr. H. Schilp, oud- directeur van de christelijke kweek school te Leiden, heeft besloten het inspecteurschap van de Vereniging voor christelijk nationaal schoolon derwijs per 1 januari a.s. neer te leg gen, een functie die hij bijna 35 laai lang heeft vervuld. Gezien het vorderen van zijn leeftijd meent dr. Schilp, dat hij wat rustiger aan moet gaan doen. Hy is nu 74 jaar. Dr. Schilp is nog voorzitter van d9 raad van beheer van het christelijk paedagogisch studiecentrum en bestuurs lid van de studiecommissie christelijk nijverheidsonderwijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3