DRUM Concilie belijdt schuld aan verdeeldheid Protestantse gemeente nam in Malle met 20 toe -Dl DOKTER aan woord Steun chr. universiteiten in ontwikkelingslanden Kunstgebit? BASTION Twee kerken in JIndek gisteren ingewijd HALF ZWAAR - HEEL LEKKER VFRr.nrTieiNG RU KINIWRF.N DINSDAG 6 OKTOBER 1961 Een ^Ymttefeeiiirig|mp|[| ANTITHESE TEN GRAVE? de rouwlied: „Als door Den Haag een lijkstoet rijdt/ Met Heemskerk j aan den kop/ Met Talma die de paarden leidt/ Met heel „Rechts" achterop/ Als Kuyper snottert van verdriet/ En priesters missen lezen/ Dan gaat daar d'antithese, Plet/ Dan gaat daar d'antithese!"/ We moesten aan dit „fraaie" lied denken toen we de brochure lazen van mr. J. H. Prins: „Politiek als geloofsbeleving". Om alle misverstand te vermijden: we zien de directeur van het wetenschappelijk bureau der A.R.P. beslist niet „als een Prins opgezeten" in een stoet, die de antithese-gedachte van de Dr. Kuyperstraat naar Oud Eik en Duinen rijdt. Naar z'n eigen ge tuigenis beleeft hij de antithese als de tegenstelling tussen „deze wereld" en het Koninkrijk Gods in al haar scherpte. Abraham de geweldige, aan wie het bureau der A.R.P. z'n naam ontleent, zou dan ook geen reden hebben om te snotteren van verdriet. Maar mis- (Van onze kerkredactie) schlen zou hij toch wel een traan wegpinken als hij Cr kennis van kon De Hervormde Raad voor de nemen hoe mr. Prins verder over de antithese denkt. De antithese is volgens hem niet een tegenstelling tussen christenen en niet-ehrist«Hen. Zending is van OOI dee at v r- Het is volgens hem niet waar, dat de ene mens of organisatie aan de ene nog geen beslissing kan wor- kant van de antithese en de andere mens of organisatie aan de andere den genomen over de kwestie van kant zou staan. Wij zijn mensen met een gespleten hart en daarom staathet al dan niet steun verlenen aan niemand vrij van de antithese. christelijke universiteiten in ont- We zien Kuyper nu toch wel minstens z'n wenkbrauwen fronsen. Heeft wikkelingslanden, met name in deze jongeman, zo zou hij kunnen vragen, dan niet gelezen wat ik in j Indonesië. 1916 in A.R. Staatkunde over de beginselkloof tussen Theocraten en Anthropocraten schreef? Ziet hij dan in de Nederlandse partijverhoudingen Gelijk wij reeds eerder berichtten, niet meer klaar en duidelijk wat paganistlsch Is en wat niet? En wat zou S/^^gsr^d zteh inleen rajport Jan Schouten zeggen? In „Partijformatie en Partijgroepering" schreef hij uitgesproken voor steun van het chris- in 1945: „Door het verlossingswerk van Jezus Christus en Zijn Koning- telijk hoger onderwijs in Indonesië met schap is er een antithese tussen de mensen ontstaan. Daar zijn er. die God mensen en financiën Een minderheid v.. in de commissie diende echter een min- niet dienen. Daar zijn er, die Hem dienen. derheidsrapport in, waarin gesteld werd, We maken ons sterk, dat mr. Prins zich eerder kan vinden in hetgeen mr.dat universiteiten zulke onvoorstelbaar A. A. van Rhijn betoogt: „Zij (de antithese) loopt dwars door ieder mense- grote bedragen vragen, dat de zending lijk hart. Wij zien het zelfs bij de allergrootsten in de geschiedenis van M^Vandïe UhSf d" mbistens het Christendom. De discipel Petrus, die zijn Meester verloochende, was even belargrijk zijn, maar vaak veel op dat moment in de macht van de boze, maar toch bestemde Jezus die-[minder geld kosten in verhouding tot Eerst nog weer studeren i de Raad de zelfde Petrus tot de man op wie Hij zijn gemeente zou bouwen." Mr. Prins is hiermee niet geëtiketteerd (en nog minder veroordeeld) als een man, die door de doorbraak-ideologie is aangestoken. Hij is van de noodzaak en de wenselijkheid van christelijke partijvorming meer dan wie ook overtuigd. We vergelijken de citaten alleen maar om te laten uit komen, dat er in anti-revolutionaire kring sprake is van een „evolutie der geesten", zoals CHU-voorzitter Beernink dezer dagen in het a.r. Jongeren blad „Op Wiek" schreef. De botsing der meningen blijft niet zonder vrucht. De overgrote meerderheid der a.r. hanteert de antithese niet meer als] beginsel van partijvorming. Deze constatering is niet zonder belang. De C.H.U. verzet zich in artikel 8 van haar program tegen „een groepering des volks in twee delen naarj godsdienstige onderscheiding". Met dit anti-Kuyperiaanse artikel kan men in de discussie met anti-revolutionairen niet goed meer uit de voeten, j Ds. S. Kooistra, thans te Lisse, heeft niet langer gelijk wanneer hij de vraag „waarom wij c.h. zijn en blijven" beantwoordt met: „Het beslissend j verschil tussen de A.R.P. en de C.H.Ü. is de kwestie der antithese. Wij verwerpen uit de grond van ons hart de scheiding tussen een chr^telijk en een niet-christelijk volksdeel. De geestelijke antithese tussen geloof i en ongeloof laat zich eenvoudig politiek door ons niet organiseren." Ds. Kooistra kan dit slechts staande houden tegenover die anti-revolutionairen, die hem de vraag stellen: waarom bent u dan niet doorgebroken? Zulks deed de heer M. W. Schakel, enkele jaren geleden in A.R. Staatkunde. Maar de heer Schakel is dan ook terecht of ten onrechte over de koers van zijn partij verontrust! de resultaten. Steun aan oecumenische beweging Sommige leden Zending menen, dat men in Indonesi niet met westerse maatstaven moet me ten. De rol van de christelijke universi teiten is daar een andere, dan hier. Het getuigt niet van een invoelen in c werkelijk meeleven met de situatie Indonesië, als men van de universiteiten jdaar een westers peil eist. Anderen zeiden echter, dat landen als Indonesië toch niet aan dit peil ontko- en dat men deze landen dan ook kwade dienst bewijst, door nog lan ger steun te verlenen aan een op de duur onhoudbare werkwijze. Omdat de Raad unaniem van mening as, dat deze laatste vraagstelling, die de kern van het probleem raakt, In de rapporten niet aan de orde gesteld wil men, dat deze kernvraag nog e grondig In de kring van de Nederlandse Zendingsraad aan de orde gesteld wordt. De Raad voor de Zending van de Ne derlandse Hervormde Kerk besloot ver der, de hele opzet van het „thuisfront" (de binnenlandse arbeid) eens op de helling te zetten. Men wil de activiteiten van de commissie Vrouwenwerk meer in de algemene arbeid integreren. Ook de functie van de districtssecretaris zal na der worden bezien. Ds. P. Mackaay heeft een en ander een nota gemaakt. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Amstelveen-Buitenveldert: R. J. Mooi te Zuidwolde (Gr.) te Leer broek: J. Arendsen te Bunschoten: te Lunteren (vac. K. v. d. Pol): J. v. Slie- dregt te Baarn; te Wilp: D. J. Spijker boer te Drumpt; te Katwijk a. zee: (vac. W. L. Tukker): G. Boer te Huizen. Aangenomen naar Emmen «7de pred.- pl.): J. C. Krajenbrink te Nagele-Tolle- beek (N.O.P.). Bedankt voor Honselersdijk: Jac. de Mars te Dubbeldam: voor Linschoten: J. C. Terlouw te Lage Vuursche. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Culemborg: T. L. H. Pieterse, kand. te Voorschoten, die be dankte voor Anna-Jacobapolder, Dom- burg-Westkapelle, Gasselternijveen, Gees, Haastrecht, Heusden-Meeuwen, Moor drecht, Numansdorp. Oostburg, Vlagt- wedde, Vleuten-De Meern en Vijfhuizen. Bedankt voor Almelo (vac. dr. A. Wind): G. Rang te Haarlem-Z. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Ds. M. Rosbergen (90) overleden Canadees Swaine leidt voorlopig jezuïetenorde De leiding over de orde der jezuïeten zal, nu de generaal, pater Jean Baptiste Janssens, is overleden, tijdelijk worden waargenomen door de 56-jarige Cana dese pater Jean Swaine, die reeds sinds 1960 optrad als plaatsvervanger van Janssens, met het oog op diens zwakke gezondheid. Pater Swaine werd 13 december 1907 f;eboren in Kentville (Ontario). Zijn eiding kreeg hij in Canada en in Ro In 1936 werd hij tot priester gewijd. Na drie jaar leraar te zijn geweest werd hij, vai.uaai, s,„ ten in Canada. Later kreeg hi] functies I in Ethiopië en in Japan. Sinds 1957 is hij verbonden aan het hoofdkwartier der Jezuïeten te Rome. De verkiezing van een definitieve op- Een woord voor vandaag „En hij beschermde hem en als hij hem gehoord had, was hij in grote verlegenheid, maar hij hoorde hem gaarne" (Marcus 620). De geschiedenis is bekend. Johannes de Doper heeft geen blad voor de mond genomen, maar Herodes precies verteld waar het op staat „gij moogt de vrouw van uw broeder niet hebben". Het gevolg, van deze openhartigheid is de cel, de donkere cel, waar Johannes de Doper zijn dagen zal doorbrengen totdat de dochter van Herodias op aandringen van haar moeder zijn hoofd zal eisen. Het doet Herodes allemaal leed. Misschien heeft hij zelfs nog geprobeerd Johannes de kerker te besparen, misschien heeft hij getracht Herodias tot andere gedachten te brengen, want „hij hoorde hem gaarne". Ach ja, Johannes de Doper is een goed spreker, hij weet de mensen wel te trekken en Herodes mag graag naar hem luisteren. In onze dagen zou men zeggen: Hij doet Herodes wat. Zo luisteren vandaag de dag nog duizenden naar het Woord van God: Het doet hun wat., het klinkt hun mooi in de oren „het is zo aandoenlijk". Maar het dringt niet door tot hun hart, zij raken er niet van ondersteboven, zij schrikken er niét van, voor hen is Gods Woord niet meer dan een prachtige gedachte, bedoeld om de mens, en dan natuurlijk altijd de ander, te ver beteren. Hij hoorde hem gaarne, zij horen hem gaarne, maar daar blijft het bij. Het resultaat is bekend Johannes de Doper verliest het hoofd. Daar waar Gods Woord alleen maar graag wordt ge- !R( hoord, waar de mens het niet grijpt omdat hij het hart ver- to hardt, daar ligt de weg open voor de zonde, daar grijpt de j-j0* ongerechtigheid om zich heen. GjJ Johannes de Doper zal het hoofd missen, maar wat zal Herodes st gaan missen? D"c (Van e i medewerker) In de ouderdom van ruim negentig jaar is te Heemstede overleden ds. M Rosbergen, emerituspredikant van Nederlandse Hervormde Kerk. De i ledene werd 25 juni 1874 te Boskoop geboren, waar zijn vader boomkweker was. Hij be:.ocht het Stedelijk gymna sium te Gouda en studeerde aan de Leidse universiteit. Op 1 mei 1901 werd hij kandidaat in Zuid-Holland ei oktober van dat jaar in Zwartewaal in zijn predikambt bevestigd. Ds. Rosber gen diende de gemeenten van Beets (Noord-Holland), Benningbroek (Noord- Holland) Terwispel in Friesland, Kims- werd in Groningen, Uitgeest in Noord- Holland en tot aan zijn emeritaat in 1939 die van Westerlee en Heiligerlee in Groningen Ds. Rosbergen, die tot de Evangelische richting behoorde, maakte deel uit de klassikale besturen van Hoorn en I Winschoten. Hij was medewerker een Evangelisch zondagsblad. Vandaag is zijn stoffelijk overschot te Bij een historische stemming I rieerde op heeft het Vaiikaans concilie giste ren met een overweldigende meerderheid van stemmen uitge sproken, dat de Rooms-Katholieke Kerk mede schuld heeft aan de verdeeldheid onder de christenen. De bisschoppen hechtten ook hun goedkeuring aan een uitdruk kelijke aansporing van het conci lie aan alle rooms-katholieken om actief mee te werken aan de oecu menische beweging. Hun werd daarbij de raad gegeven, onwaar heden over andere christenen te vermijden, anderen niet te kwet sen door woorden of handelingen, kortom een leven te leiden, dat de Rooms-Katholieke Kerk tot eer zal trekken in de ogen der niet- rooms-katholieken. totaal i ruim 2100 a Beide uitspraken werden gedaan het begin van de stemmingen over schema over de oecumene. In totaal werd vier keer gestamd over delen de eerste drie hoofdstukken van schema. Het aantal tegenstemmen Voor de stemmingen hield de Franse aartsbisschop Martin namens het secre tariaat voor de christelijke eenheid een inleiding, waarin hij de wijzigingen toe lichtte, die in het schema zijn aange bracht na de eerste besprekingen. Het schema is onder meer van naam veran derd. Het spreekt niet meer van katho lieke oecumene, maar kortweg van mene, omdat er aldus Martin r één soort oecumene is. namelijk de beweging naar eenheid, die door de Heilige Geest geleid wordt. Van historische betekenis mag ook genoemd worden, dat het document op nieuwe wijze spreekt over de niet- as-katholieke kerken. Men heeft het namelijk over kerken en niet meer over gemeenschappen of sekten, zoals altijd het geval is geweest. dat zij gedoopt zijn, bindt hen aan de kerk van Rome. Erkend wordt, dat Gods genade ook werkzaam is in de niet- s-katholieke kerken. De aartsbisschop van Rouen bena drukte verder de betekenis, die de ge sprekken met de niet-rooms-katholieke waarnemers bij het concilie voor schema hebben gehad. Hun adviezen hebben geleid tot een nieuwe visie de interkerkelijke betrekkingen en een waarachtig wederzijds vertrouw In het gedeelte, dat nu goedgekeurd is door de bisschoppen, wordt nog ge zegd. dat de Rooms-Katholieke Kerk „haar gescheiden broeders omhelst met broederlijke rbied en liefde". Het feit. Resultaat evangelisatie-actie De kleine protestantse gemeen te in de Belgische plaats Halle, die twaalf zielen telde, is sinds gisteren kort uitgegroeid tot een 31 pp evangelisatie actie van de Belgische Evangeli- s. «Le'-Jmg, die in maart be gon en die van half augustus tot half september zijn hoogtepunt, bereikte, heeft tot resultaat ge had. dat twintig personen toege treden ziin tot deze protestantse ..enclave" temidden van de gro tendeels rooms-katholieke be volking Tevens zijn verschillen de contacten gelegd, waarvan er ruim honderd veelbelovend zijn, terwijl tweehonderd personen de toezegging hebben gedaan, dat men nog eens langs mocht ko men Uit ie resultaten van de verschillende activiteiten van de actie, zoals het ver- soreiden van tractaatjes huis aan huis, de aanbieding van een brochure, die dc verschilpunten tussen de Reformatie Rome vanuit de Bijbel belicht en de menkomsten. is men tot de conclusie komen, dat louter positieve verkondiging stelling wekt bij de rooms-katholieken. De beide discussie-avonden trokken echter tientallen belangstellenden. Ook het bezoek op de gewone avonden is sinds deze debatavonden aanmerkelijk toegenomen. De beste evangelisatieme thode is wel gebleken de positief anti thetische methode. Men moet dus het positieve evangelie brengen, maar steeds m tegenstelling tot of althans tegen de achtergrond van de rooms-katholieke dwalingen. Ds H J Hegger geeft in het blad „De Rechte Straat" verschillende redenen voor deze resultaten. In de eerste plaats, zo meent hij. dat de rooms-katholieken vanuit hun kerk dikwijls een zoetelijk Jezusbeeld hebben meegekregen. Chris ms wordt dikwijls voorgesteld als het «inoje op de armen van Maria. Wanneer ze dan in fo'ders lezen: „Christus de redder der wereld Christus leeft voor u" enz., dan roept dat in hun fantasie bijna onvermijdelijk die min of zoetelijke Jezusfiguur naar boven, voor ze ln wezen eigenlijk maar weinig belangstelling hebben. Vervolgens inter preteren ze dergelijke leuzen toch in rooms-katholieke zin. Zij zullen bij zich zelf zeggen: Ja maar. dat wordt in kerken toch ook gepreekt. Waarom zou den ze dan naar een protestanatse tent eaan. terwijl ze bovendien nog heel wat menselijk inzicht moeten overwinnen, praatjes van de buurt en misschien een berisping van de pastoor. Aldus luidt de voorlopige les. die men van protestantse volger van de 74-jarige pater Janssens verwacht men niet voor volgend voor jaar. Verwacht wordt, dat Swaine een der meest kansrijke kandiidaten voor de generaalspost zal zijn. De orde der Jezuïeten heeft de leiding van Radio-Vaticana en het Vatikaans observatorium. Jezuïeten bekleden be langrijke functies bij vele Vatikaanse bestuursorganen. Verder zijn zij vooral aktief op het gebied van het onderwijs. Pater Janssens stond bekend als een stille, maar vastberaden man, die zich heeft ingespannen om het aantal jezuïe ten uit te breiden van 28.000 tot 36.000. ONDERWIJSC NOEMINGEN tot hoofd te: Pieterzijl R. de :utphen; Tot onderwijzer fes) t« Rijn, mej. H. v. SeUen te Doorr Openbaring De bisschoppen hebben verder het de bat voortgezet over het openbarings schema. Aartsbisschop Weber van Straatsburg prees het in het stuk. dat afgerekend wordt met de gedachte, dat de Bijbel net als de Koran zo kant klaar uit de hemel zou zijn gevallen. Kardinaal Bea vond het schema goed stuk werk, maar toch in zijn hui dige vorm onaanvaardbaar, omdat het te weinig de nadruk legt op de waarde van het Oude Testament, dat hij unieke school noemde voor gebed ethiek. De conservatieve Italiaanse bisschop Gasbarri betreurde het. dat het schema enkele strijdvragen uit de weg gaat. De samenstellers moesten dezelfde moed opbrengen als de vaderen van het c cilie van Trente, die de verschillende zichten evenveel ruimte gaven en niet het ene wegdrukten ten koste van he dere, zo beweerde Gasbarri. (Het concilie van Trente in de tiende eeuw heeft de breuk tussen Ro me en Reformatie definitief gemaakt door over de opvattingen van de Re formatoren een veelvoudig anathema uit te spreken. Red.) Nazi-dossier over betrekkingen met Vaticaan vermist? Het Westduitse ministerie van buiten landse zaken gaat momenteel na of het inderdaad waar is dat een dossier de betrekkingen tussen nazi-Duitsland en het Vaticaan uit de archieven het „Derde Rijk" is verdwenen en ja. hoe dat dan gebeurd kan zijn, meldde de persdienst van de Westduitse iciaal-democratische (oppositie) partij «SPD). Het zou gaan om „dossier nr 6" betreffende de deportatie van Joden uit Rome op 15 oktober 1943. De vermissing van de documenten werd ontdekt, toen orofessor Saul Friedlaender van het in stituut van politieke wetenschappen te Genève om inzage ervan vroeg. Professor Friedlaender stelt met steun an het ministerie van buitenlandse en te Bonn een onderzoek in naar ln Bonn verzekert men nu. aldus de persdienst van de SPD. dat juist dit 'ossier in de laatste oorlogsdagen door m bomontploffing verloren is gegaan kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! het evangelie einig belang- leerd heeft deze evangelisatie-actie gc- E. A. v.d. Meuten 1 (Gr.). M. Vleugel te Schoon- am. de heer J. A. B. de Meyei idaal, J. Pitlo te Drieberger (tijd.); Wapenveld (Gld.), B. Koetsier t< Wommels. K. Har Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix houdt ook de adem fris. Geen onaan gename smaak, of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f. 2,35, bi] apotheken en drogisterijen. Synode heeft week vertraging In verband met noodzakelijk cor siewerk zal de generale synode der Ge reformeerde Kerken (vrijgemaakt) niet vandaag, maar pas volgende week dins dag weer in plenaire zitting bijeenko men. Op de agenda staan dan v schijnlijk het doopformulier, het wenkiesrecht en de zaak-Goossens. Wij lezen vanavond Romeinen 3 vers 19 tot 31. BASTION: gedessineerd bouclé van uiterst solide konstruktie. Breed tes 1.30 m en 3.80 m.(broadloom), BOUCLÉ TAPIJT Prototypes van Duitse garnizoenskerken „Wij staan hier weliswaar voor twee verschillende kerken, maar in beide wordt de naam van God geprezen", dit zei de Duitse evan gelische legerbisschop D. Kunst bij de inwijding van de kerken in de legerplaats Budel. De twee ker ken, een protestantse en een rooms-kathlieke, werden gisteren door de protestantse legerbisschop Kunst en door de rooms-katholie ke legerbisschop D. Hengsbach in gewijd. Bisschop Hengsbach was hier speciaal voor uit Rome over gekomen, waar hij het concilie bij woont. Veel Duitse en Nederlandse kerkelijke en militaire autoriteiten, waaronder de territoriaal bevelhebber generaal V. C. M. van Reeden en Ministerialdirektor dr. Kaumann waren gisteren aanwezig op de Noord-Brabantse legerplaats Bu- (Jel, waar sinds juli 1963 Duitse recruten van het tweede „Luftwaffeausbildungs- regiment" gestationeerd zijn. escorte see's en naar de legerplaats waren begeleid, ont vingen ze gisterochtend de sleutel van r beide kerken uit handen van dr. Kau- mann. Daarna werd hier een kerkdienst gehouden, bijgewoond door de genodig- De protestantse en rooms-kathoUeko hi kerk zyn het prototype van dc voortaan C te bouwen Duitse garnizoenskerken. Z(j hebben een gemeenschappelijke klok- Secretariaat voor lekenapostolaat -< Nog deze week zullen de bisschoppen jv op het concilie een voorstel in bespre- king nemen om een secretariaat in te», stellen voor l.et lekenapostolaat. Dit se-' cretariaat zou een informatie- en coör-'° dinatiecentrum moeten worden. Tevens wordt voorgesteld overal tottf de stichting van raden over te gaan, waarin priesters en leken zitting hebben. 0 De bedoeling van die raden is de samen werking tussen geestelijken en leken' over het gehele gebied van het aposto laat te coördineren. !'1 blad met linksboven Antwoord op vragen rubriek gegeven, vr« langs deze weg gcw. ed zenden aan de redactie van ons de envelop: „Medische rubriek*', n algemeen belang wordt In deze 1 waarvan de beantwoording niet iaat Is, geschiedt per brief. JNDIEN men de voorraad materialen en stof fen eens zou opnemen, die gewoonlijk worden bewaard in gootsteenkastjes, medicijnkastjes en rommelhoekjes, zou men verbaasd staan. En dan te weten hoeveel van die stoffen, wanneer ze door kinderen zouden worden geproefd of opgege ten, gevaarlijk zijn! In Amerika sterven jaarlijks zeker 500 kinderen door vergiftiging met chemi sche en geneeskundige stoffen. Het aantal niet do delijk verlopende gevallen in Amerika overtreft jaarlijks zeker het half miljoen, en dat is dan nog r grof geschat, want vele gevallen komen niet bij de officiële instanties, en worden dus niet bekend De ongelukken nemen jaarlijks toe, het geen te wijten is aan de stijging van het aantal geboorten maar evenzeer aan de stijging van het aantal nieuwe medicamenten en huishoudelijke producten waardoor de mogelijkheid van vergif tiging toeneemt. Ongeveer de helft van het aantal vergiftigingen treedt op bij kinderen onder de vijf jaar, hoewel de kleuter minder dan 10 pet. van de gehele bevolking uitmaakt. De kinderei van twee jaar zijn het „ge vaarlijkst". echter onmiddellijk gevolgd door de één- jarigen Jongere kinderen staan uiteraard meer on der de controle van de ouders en zijn minder in staat zich te vergiftigen Nu is het niet zó. dat toe zicht door de ouders of anderen een voldoendfe ga rantie biedt tegen vergiftiging, want vooral in het huidige jachtige en afleidende leven met zijn tefe- foon. televisie en huisbe1 kan de waakzaamheid tij delijk verslappen, waarvan de kinderen gaarne ge bruik maken. Tot deze groep behoren ongeveer 75 pet. van de vergiftigingsgevallen! Wanneer de kin deren ouder zijn geworden dan vijf jaar wordt dc ver'eiding naar een nieuw smaakje of aantrekkelijke kleur minder door de toenemende onderscheidings mogelijkheden. De meeste gevallen van vergiftigin gen komen voor bii de laagste welstandsgroep, waar schijnlijk door de kleinere behuizing met minder goede bergruimte. Alleen in de gezinnen van artsen, tandartsen en apothekers ziet men ongeveer evenveel gevallen, veroorzaakt door de proefmonsters die vaak dagelijks met de post worden bezorgd en niet direct worden opgeborgen. Het motief bij ionge kinderen is meestal nieuws gierigheid. Misverstanden komen echter ook her haaldelijk voor. Vaak zijn de giften uit hun origine le verpakking gehaald en opgeborgen in verkeerde flesjes en doosjes, zoals in bijna 25 pet. van de geval len worden veroorzaakt doordat de stoffen op een verkeerde plaats waren opgeborgen! Zo komen bij na de helft van de vergiftigingen in de keuken tot stand en een kwart van de gevallen in de slaap kamer. In de helft van de gevallen worden de vergifti gingen veroorzaak' door medicamenten, die om de een of andere reden niet afdoende waren opgebor gen. Vele gevallen van vergiftiging kent men door de aspirine, zeker nu kinderaspirine in de handel zijn gebracht met een lekker smaakje. Trouwens hierin ligt toch een groot probleem. Vele medicamen ten worden tegenwoordig met een lekkere smaak ge bracht. opdat dc kinderen ze gemakkelijker innemen De kans voor vergiftiging is daardoor echter ook toe genomen. Het probleem van het niet willen innemen van een medicijn bij een kind is daarmee verscno- ven naar het probleem van het niet goed opbergen bij de ouders! We willen niet stil staan bij de vale mogelijkheden van vergiftiging door medicamenten maar willen slechts wijzen op de enorme toename van het geneesmiddelengebruik in Nederland, zoals dat onlangs bleek uit voordrachten op het nationale apothekers-congres. De kans op vergiftigingen wor den dientengevolge ook groter. Maar niet alleen door drankjes of tabletjes kunnen vergiftigingen ontstaan, ook zalven, reinigingsmiddelen en antiseptica wor de regelmatig ..gebruikt" Ook in de keuken komen verschillende gevaarlijke stoffen voor We denken aan de bleekmiddelen en aan loog. dat gebruikt wordt voor het ontstoppen van afvoerbuizen. Petroleumproducten kunnen, wan neer ze ingenomen zijn, herkend worden aan de pe troleumlucht die het kind verspreid. Aan meubelwa! is soms een stof toegevoegd ter veraangenaming van de lucht, en kan daarom nogal eens in trek zijn oij kinderen Lood wat in verf en emaille voorkom1 kan vergiftigingen veroorzaken door het afknnu- wen van geverfde of geëmailleerde materialen. D?/.< vergiftiging treedt meestal langzaam op door ne) regelmatig en niet opgemerkte gebruik van dez< loodbevattende stoffen. Buikpijn en bloedarmoed< zijn de belangrijkste verschijnselen, terwijl de arti lood kan aantonen in bloed en urine. Terpentiji brandt heftig op de slijmvliezen van de mond ei wordt daardoor snel ontdekt. Over rattengif en in secticiden kunnen we uiteraard ook al niet vee goeds zeggen Over het algemeen zeer gevaarlijk Ook cosmetica behoren in deze lijst niet te ontbre ken. Ieder vergiftigingsgeval moet als een spoed geval behandeld worden Men moet er verder achtei zien te komen welk gif door het kind werd ingeno men. Het kind moet zo snel mogelijk de maag gehe veld worden, en aangezien dit in een huisartsenprak tijk niet altijd gemakkelijk uitvoerbaar is. terwijl d« arts vaak ook .op stap" is. kan men het kind he beste zo snel mogelijk naar een ziekenhuis brengen alwaar de ingreep verricht kan worden. Tenslotte willen we er nogmaals op wijzen, dat on geveer 90 pet van de vergiftigingsgevallen bi kinderen vermeden had kunnen worden, wannee: de noodzakelijke maatregelen van verantwoord op bergen waren nagevolgd. In de preventie ligt dus d« beste therapie Gaat U eens in Uw huis na of all' min of meer gevaarlijke stoffen goed opgeborgei zijn. We vrezen dat ook in Uw woning niet alli noodzakelijke maatregelen op dit gebied zijn geno men, gezien het angstwekkend grote percentage val de bevolking waar de maatregelen onvoldoende ble ken!

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2