Nieuwe leidse Courant KVP: Belasting eerder omlaag Nieuw vliegtuig voor MLD Socialisten in Kamerdebat: „Geen loonstop!" Indien niet mogelijk, dan op 1 juli Tsjombe toch in Kairo doch „in quarantaine" Konstan tijn wil Peter niet zien Staatslening van 5,25 pet Russen overvallen attachés van VS Commentaar CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD D5t«ntva*tigh i« ghablevsn mifn hert In teghenspoet" Dinsdag 6 oktober 1964, 45ste jaargang Zuidwestelijke Mind Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, morgen overdag matige tot vrij krachtige zuid- westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). (£)e voorts pagina 7) (Van onze parlementsredactic) De grootste fractie in de Tweede Kamer, die van de K.V.P., dringt er bij de regering op aan een gedeelte van de voorgenomen verlaging van de loon- en inkomstenbelasting al op 1 januari 1965 te doen ingaan. Zou dit technisch onmogelijk zijn, dan dringt zij met nog meer klem aan op in werkingtreding per 1 juli 1965 van het gedeelte der belastingverlaging, dat volgens het wetsontwerp van minister Witteveen niet later dan 1 januari 1966 zou ingaan. De voorzitter van de K.V.P.-fractie, drs. W. K. N. Schmel- zer, zei dit vanmiddag in de Kamer tijdens de algemene politieke en fi nanciële beschouwingen over de rijksbegroting 1965. Zoals bekend heeft de regering in de Miljoenennota gezegd, dat zij, zolang de spanning in onze economie blijft voortduren, in 1965 niet tot belastingverlaging kan over gaan. Het progressie-effect in de loon- en inkomstenbelasting dient naar haar mening volgend jaar nog volledig door te werken. ging van de inkomensgrens in de Kin derbijslagwet Kleine Zelfstandigen (die nu op f4000 ligt) en van de inkomens grenzen waarbeneden gehele of gedeel telijke vrijstelling van premiebetaling voor de volksverzekeringen wordt ver leend. (Voor vervolg zie pag. 11) Voor gedeeltelijke belastingverlaging per 1 januari (desnoods 1 juli) voerde örs. Schmelzer drie argumenten aan 1. Ze verschaft zekerheid omtrent eer stuk reële inkomensverruiming (di« niet-kostenverhogend werkt) voor 1965 waarmee in het bedrijfsleven de part ners rekening kunnen houden bij de aanstaande loononderhandelingen;- betekent een meer evenwichtige lasten verdeling in het kader van de voorge nomen optrekking van A.O.W en A.W.W tot een sociaal minimum; 3. Ze heeft een gunstig, stimulerend effect op pro- duktieve prestaties en particuliere be sparingen. De K.V.P.-fractieleider vertelde dit vanmiddag in een tjokvolle Tweede Ka mer, waar achter de regeringstafel een grote schare ministers en staatssecre tarissen had plaatsgenomen om deze „ouverture" van de begrotingsbehan deling van het begin tot .het eind te kun nen volgen. Het debat zal tot en mei donderdag duren. Drs. Schmelzer sprak na P.v.d.A.-fractieleider dr. A. Vonde ling, die een zeer kritische rede hield. Kon de K.V-P.-aanvoerder de regering wel volgen wanneer zy spreekt o een begrenzing van de loonstijging ,1965, dr. Vondeling dacht daar anders over. HU suggereerde, dat de regering voor 1965 een loonstop wil en dat, als z(j haar zin krygt, de werknemers vol gend jaar een bestedingsbeperking van enkele procenten zullen moeten onder gaan. Voor zün fractie is „in het hui dige sociaal-economische klimaat eer loonstop in 1965 onaanvaardbaar". Drs. Schmelzer constateerde, dat het kabinet-Marijnen nu ruim een jaar „met voortvarendheid e.i werkkracht de arbeid is" en dat de oppositie i de plannen van de regering geen bruik- I bare alternatieven heeft weten te bieden I Dr. Vondeling noemde het kabinetsbe- leid „onvast en opportunistisch". Wat er zijn inziens aan ontbreekt, is een dui delijke, bezielende visie op de maat schappij van morgen, een alomvattende bestuaering en afweging van de belang rijkste toeKomstige taken. Veel meer dan kritiek van dr. Von deling trok de eis van drs. Schmelzer inzake de belastingverlaging de aan dacht. Die eis stellend, dacht de K.V.P- ifractieleider vooral aan de verzwaring van de premielast voor -de middenstand bij invoering van de AOW-AWW-verho ging. De zelfstandigen in vrije beroepen, landbouw, midden- en kleinbedrijf zul len straks een half procent meer pre mie moeten gaan betalen dan de werk nemers. Zeer velen uit deze groepen hebben de laatste jaren bepaald geen evenredig aandeel in de stijgende wel vaart kunnen verwerven. „Uitgaande van de keuze van 1 januari 1965 voor A.O.W. en A.W.W. klemt in dit licht ons pleidooi voor een zp vroeg moge lijke belastingverlaging te meer", aldus jurs. Schmelzer. Met de wetsontwerpen tot A.O.W.- A.W.W.-verhoging stemde hU van har te in, althans wat de grote lün be treft. Minister Veldkamp heeft mee gedeeld, dat de premie voor de volks verzekeringen een half procent lager kan worden gesteld dan hü had ge raamd. Deze premieruimten zou de K.V.P.-fractie gaarne benut zien ten dele voor een verdere verhoging van de voorgestelde A.O.W.-A.W.W.-uitke- ring (te denken valt aan f100 extra) en ten dele voor een premiereductie. In het bijzonder ten behoeve van de kleine zelfstandigen pleitte drs. Schmel zer verder voor een behoorlijke verho- In een oogopslag Kerken voor Budel pag. 2 Antithese ten grave? Pag- 2 Europa - wat nu? pag. 5 Luns weer op reis pag. 5 Speculatie met bossen Pag- 7 Paarden die de haver ver dienden pag. 7 Tokio: nog vier dagen pag. 11 Aardgasexport pag. 11 Officier: bij 0,8 promille reeds onder invloed De officier van justitie bij de recht bank te Maastricht, mr. P. Schenken- berg van Mierop, meent dat op grond van de ervaringen van professor Froen- tjes. hoofd van het gerechtelijk labora torium te Den Haag, niet meer het pro millage van 1,5 maar reeds een alcohol gehalte van 0,8 promille moet worden beschouwd als de marge waarboven men meer in staat kan worden geacht auto naar behoren te besturen. De conclusies van prof. Froentjes zijn ge baseerd op 15.000 bloedproeven. In zijn requisitoir tegen een 54-jarige grondwerker uit Sittard die terecht stond verdacht van het besturen auto terwijl hij onder invloed alcohol was, betoogde de officier justitie dat het promillage van 1,1 het arrondissement Maastricht langza merhand als maatstafgevend werd be schouwd moet worden aangepast aan de conclusie die prof. Froentjes uit de bloedproeven trok Volgens prof. Froentjes treed bij een promillage van 0.8 een dusdanige „be- invloeding van de voor het verkeer be langrijke functies in het organisme" op, dat men niet meer in staat moet worden geacht om een auto naar beho- •n te besturen. Bij 0.5 tot 0,8 promille zou mede op de grond van de uiterlijke verschynse- ?en oordeel over de toestand van verdachte moeten worden geveld. Bij minder dan 0,5 promille alcohol in het bloed zouden de meeste automobilis ten nog wel in staat zijn om een auto te besturen. Beelden van de massale vlucht door de thans ontdekte tunnel on der de Berlijnse muur; de bovenste foto laat zien hoe een Oostduitse vrouw met behulp van touw en blok uit de tunnel getrokken wordt; de tweede plaat toont een andere vrouw die uit de schacht wordt gehesen. (Zie verder pagina 11) PREMIER Tsjombe van Kongo is [gespeeld. Toen heeft Nasser vanochtend vroeg in Kairo ge arriveerd. Zoals men weet, was hy gisteren in Athene terecht gekomen, omdat het gecharterde Sabena-toe- stel, waarin hij zich bevond, niet op het vliegveld van Kr iro mocht lan den. In Athene ontmoette Tsjombe keizer Haile Selassie van Ethiopië, die op weg was naar Kairo. Samen zijn zij in een Ethiopisch lijn- vliegtuig naar Kario gereisd. Daar wordt Tsjombe nu in het Oeroebapaleis quarantaine gehouden", omdat hij niet beschikte over vaccinatiepapieren. Kairo leefde men vandaag in spanning over het verdere verloop van de „strijd" tussen Tsjombe en enkele vooraanstaande figuren op de conferentie van i bonden landen, die gisteren in de Egyp tische hoofdstad is begonnen. President Nasser, die mede handelt na mens figuren als Ben Bella van Algerije, Nkroemah van Ghana en Tito van Joego slavië heeft eerst geprobeerd te komen, dat Tsjombe papieren in handen kreeg om zich in Egypte te kunnen op houden. Voordat het vliegtuig van Tsjombe naar Kairo kon vertrekken, heeft zich nog een onverkwikkelijk incident af. Hoofdinspecteur door jongelui aangevallen De politie van Weststellingwerf heeft de bromfietsen van zes jeugdige inwoners van deze gemeente in beslag genomen en tegen het zestal proces-verbaal opge maakt. De jongelui hebben een hoofdin specteur van politie uit Amstelveen aan gevallen en achtervolgd, toen deze hen verzocht op te houden met onnodig lawaai te maken. De hoofdinspecteur was in Noordwolde, gemeente Weststellingwerf op familiebezoek. Het incident gebeurde 's avonds laat De politiefunctionaris maakte zich als zodanig bekend. Bij de vechtpartij kreeg hij een klap en een trap. ge zorgd, dat het toestel niet in Kairo kon landen, welk excuus er ook voor gegeven wordt. De conferentie kon toen zonder Tsjombe worden geopend. Bovendien had Nasser gelegenheid om de vergadering „rijp" te maken voor een beslissing. Tsjombe niet in de zaal toe te laten. Of hem dit gelukken zal was vanochtend nog niet bekend. Van de zijde van de luchtvaartdienst in Kairo werd gisteravond nog ver klaard, dat de reden waarom he vliegtuig van Tsjombe een half uui voordat het had moeten landen ii doorgestuurd was, dat de landingsba nen voor een dergelijk zwaar vliegtuig als de Boeing 707 te slecht waren. La ter op de dag arriveerde echter in een vliegtuig van dezelfde grootte (een DC 8) president Soekarno van In donesië toen kon het wel Koning Konstantyn heeft geweigerd zyn neef prins Peter ln audiëntie te ontvangen De koning is teruggekeerd naar net eiland Spetsopoela bij de noordoostkust van de Peloponnesus, waar hU zUn wittebroodsweken door brengt met zyn vrouw, Anne-Marle van Denemarken. Prins Peter heeft gezegd geen verklaringen meer te zullen afleg gen voordat hy met koning Konstantün heeft gesproken- Kon ingin-moeder Frederika zwijgt in alle talen op de bescnuldiging die tegen haar zijn ingebraent. Vermoedelijk heeft zij zich voorlopig uit het openoare le ven teruggetrokken. Prins Peter ver klaarde aat zijn verhouding met Kon- stantijn en koning Paul altijd goed ge weest is in maari nog heelt hy samen met de koning de Griekse troepen ge ïnspecteerd. De rechtse oppositie in Griekenland is zich ook gaan bemoeien met de geruchtmakende kwestie. Ca- nellopoulus verwijt premier Papandreou dat deze heeft geweten van de pers conferentie van prins Peter waarop de ze Frederika aanvieL Canellopoulus zei nooit een aanval van deze zyde op het koningshuis te hebban verwacni. Papan dreou ontkent hiervan geweten te heb ben. Zoals bekend heeft de premier de houding van prins Peter ten sterkste afgekeurd. Op 15 oktober staat de InschrUving open op een f 200 miljoen S'4 Neder landse staatslening a 98)4 storting 4 november in stukken van f 1.000 en f 100, terwyl inschryvingen van ten min ste f 100.000 op schuldregister mogelük zyn. De aflossing geschiedt in 20 gelyke jaartermijnen, het eerst op 1 november 1970. Vrevroegde aflossing 1§ de eerste 10 jaar niet toegestaan. De coupons ver- schynen 1 november. By de storting moet per stuk van f 1.000 f 0,43 rente worden bybetaald. Beursnotering wordt gevraagd. Het prospectus verschUnt ver- moedclyk 8 oktober. In de nacht van zondag op maandag hebben zeven gewapende bandieten een poging gedaan om vier gevaarlUke gas ten van de gevangenis in Pontoise, nabU Parys, te bevrUden. Het zevental wbs met vier auto's en een grote hoeveelheid matcriasl, dat zij bij de bevrijdingspoging nodig hadden, naar de gevangenis getogen, doch het lawiaai dat zij maakten, was er de oor-: zaak van, dat een der omwonenden wakker werd en de politie waarschuw de. Deze slaagde erin twee der bevrij ders te arresteren. Een derde werd ge wond, doch door zyn kornuiten meege voerd. De bende moest drie auto's ach terlaten; deze bleken alle gestolen te zyn. Scherp protest van Washington Amerika en Engeland hebben bij de Sowjetunie officieel geprotesteerd tegen het doorzoeken van twee hotel kamers in Chabarovsk, waarin drie Amerikaanse attachés en een Britse logeerden. De hotelkamer werd drie uur door vyftien beambten door zocht. Zij namen onder meer filmca mera's en ander fotografische uit rusting, een transistorradio, notitie boekjes en een polshorloge in beslag De Amerikaanse regering heeft te ruggave van deze zaken geëist. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken voor Europese aange legenheden, Tyler, verklaarde 30 sep- (Van onze luchtvaartmedewerker) Van de Franse fabriek Avions M Louis Breguet komt het bericht dat zy nog dit jaar een tweede produktielijn voor 40 Atlantic-vliegtuigen hoopt op te zetten. Deze vliegtuigen zouden be stemd zijn voor Frankrijk en onze MLD. De tweemotorige Atlantic is een lange afstandsmarine-verkeimer bom- menwerper, die t.z.t. de thans in ge bruik zijnde Neptune zou gaan ver vangen. Dit NAVO-toestel wordt gebouwd door een groep van Belgische, Duitse. Franse en Nederlandse vliegtuigfabrikanten. Zo bouwt Fokker het vleugel-middenstuk en de motorkappen. Hoewel een dergelijke bestelling ln de lijn der verwachting lag en de Franse pers reeds verschillende dergelyke berichten had gelanceerd, was een officiële verklaring tot op dit mo ment ook van Nederlandse zijde nog niet uitgegeven. De laatste defensie-nota spreekt alleen over wapendragende hef- schroefvliegtuigen en de vervanging van Beechcraft-machinea. tember tegenover de Russische ambas sadeur Dobrynin, dat zijn regering ..deze schandelijke schending der di plomatieke onscv .baarheid van drie leden van de Amerikaanse ambassa destaf in Moskou zeer ernstig neemt". Het Britse ministerie van buitenlandse- zaken in Londen heeft in verband dit incident de Russische zaakgelastigde in Londen ontboden, waar hem gezegd werd dat de Britse regering ernstig be zorgd was hierover. Het gebeurde te middernacht op september in Chabarovsk bij Wladiwo- stok. Een der hotelkamers waari Amerikaanse attaché. Karl Liever, i Britse attaché Laville verbleven werd doorzocht. De 2 officieren moesten ii kamer blijven tot eenzelfde onderzoek in andere kamer, waarin de Amerikaan attaché George Aubrey en James Smit logeerden, was verricht. Laville kon paar uur later de Briitse ambassade Moskou telefonisch op de hoogte stel len. De dag daarop protesteerden de beide ambassades tegen deze behandeling bij het Russische ministerie van buiten landse zaken. Volgens gezaghebbende Britse zegslieden waren de 4 militairen over de Trans-Siberische spoorweg op reis naar Tokio en Hongkong. Zij werdep slechts korte tijd opgehouden en zijn van plan binnenkort naar Moskou terug te kerea De Amerikaanse onderminister Tyler stelde nog in z(jn onderhoud met Dobry- de volgende eisen. 1. Een grondig Russische onderzoek. 2. Een volledig slag van de resultaten van een dergelyk onderzoek. 3. Verzekeringen dat Kremlin alles in het werk zal stellen verdere schendingen der diplomatieke onschendbaarheid van Amerikaanse amb- telyke personen in Rusland te voorko men. 4. Zo spoedig mogelijke teruggave der in beslag genomen persoonlijke be zittingen van de Amerikaanse militaire attachés. 5. Bestraffing van de verant woordelijke beambten. Tyler zei ook dat de Amerikaanse regering mogelük deze zaak nog verder met de Russische autoriteiten zal behan. delen, wanneer zy een volledig rapport der drie Amerikaanse militaire attachés zal hebben ontvangen. XJET Vrije Volk heeft het nuttig geoordeeld om de lezers mee te delen, dat er stromingen in de CHD zijn, die mr. Beernink niet (meer) de meest geschikte fractie leider vinden. In een royaal opgemaakt bericht gewaagt het blad van wrevel in de Unie, die gewekt zou zijn door de houding van mr. Beernink in de REM-affaire. Er zou volgens het orgaan van de PvdA zelfs sprake zijn van de oprichting van een zo genaamd progressief centrum. De Unieleden, die Het Vrije Volk (toevallig) in handen hebben gekre gen, zullen hun ogen hebben uitge wreven, misschien nog het meest over het laatste nieuwtje. Een oppo sitionele groep in een „partij", die zich juist kenmerkt door een vreed zaam samenleven van nogal ver schillend denkende figuren! Het is vooralsnog niet goed denkbaar. Zou er binnen de CHU een groep „ver ontrusten" gaan optreden, men zou zich gaan afvragen of de Unie soms bezig is om haar karakter te verlie- Reden om te veronderstellen, dat zich een dergelijk proces heeft in gezet, is er allerminst. Vanuit de verte heeft Het Vrije Volk enige rook zien opstijgen en toen meteen maar aangenomen, dat er in het Uniegebouw een flinke brand was uitgebroken. In feite woedt er slechts een schoor steenbrandje bij de uitgeefster van het Christelijk-Historisch Weekblad de persvereniging „Koningin en Vaderland". Twee redacteuren, de heren Houwaart en Buddingh', zijn in conflict gekomen met de hoofd redacteur, mr. J. van Gelder, die tevens secretaris van de CHU is. Formeel draait het conflict om de bevoegdheid van de hoofdredac teur, maar in wezen liggen de moeilijkheden dieper. Blijkens hun artikelen (en andere uitlatingen) staan zij een koers voor, die nogal van de officiële beleidslijn afwijkt. De veranderingen ziende, die zich in de ARP voltrekken vandaar het verschijnsel der verontrusten verlangen zij voor alles toenadering tussen de beide grote protestants- christelijke partijen. In hun dromen zien zij een nieuwe partij ontstaan, waarin de tegenstelling tussen her vormden en gereformeerden door broken is, omdat de leden elkaar hebben gevonden op de grondslag van een christelijk-sociaal program. In het C. H. Weekblad opperde de heer Buddingh' daarom enkele weken geleden hel denkbeeld van een „politieke achttien", terwijl de heer Houwaart blijkens enkele per soonlijke gesprekken bleek te spe len met de gedachte van een pro gressief centrum. Blijft over de vraag, of de beide redacteuren van het C.H. Weekblad inderdaad, zoals Het Vrije Volk suggereert, een stroming in de CHU vertegenwoordigen. Hoewel ook uit de kring van de ch jonge ren wel kritische geluiden opklin ken, zijn we geneigd de vraag ont kennend te beantwoorden. Wie zijn oor in de CHU te luiste ren legt, bij voorbeeld op de zomer- conferentie, komt tot de slotsom, dat mr. Beernink als „leider" van de partij en van de fractie ln de Tweede Kamer is aanvaard en ge zag geniet. Een overgrote meerder heid schaart zich achter hem wan neer hij in het voetspoor van dr. Tilanus de leus aanhaalt: „Wij wen sen te blijven onszelf. Of vergissen we ons? De uitslag van de enquête van het NIPO wijst uit, dat in elk geval vele kiezers er anders over denken. Daarom zou het hoofdbestuur van de CHU er wellicht goed aan doen, om gevolg te geven aan het voorstel van de ch Eerste Kamerfractie om onder de leden een enquête te houden. Consequenties van hogere premies voor middenstand Een commissie van de Raad voor hel midden- en kleinbedrijf heeft de gevol gen becijferd van de wetsvoorstellen ter verhoging van de A.O.W.- en AW.W.- premies. Voor een aantal inkomensgroe pen van zelfstandigen met aftrek voor twee kinderen zijn de lastenverzwarin gen resp. -verlichtingen berekend. Bij een inkomen van f 10.000 bedra gen de lasten thans in totaal 17 8 pro cent, waarvan 7.7 procent Inkomstenbe lasting. De voorgestelde premieverho ging zou bomen op een lastenverzwa ring van 1,7 procent Draagt de over heid echter f 500 miljoen bij, dan ls deze stijging nog maar 0,8 procent. Zou de overheid echter f 300 miljoen bijdragen, dan stijgen de lasten met 1,2 procent. Uitgaande van gelijktijdige invoering in de voorgestelde belastingverlaging i de premieverhogingen, komt men tot m lastenverlaging van 0,5 procent. Gaat de belastingverlaging per 1 janu- "oor de helft geledn, dan toomt men en kostenstijging van 0.6 procent. ,.Wilt u de deur achter mij dicht doen. Ik heb verschrikkelijke

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1