Programma gal' betere aansluiting bij de volksinteresse FEEST '64: AMUSANT EN GEZELLIG Ds. Lamping opschepper Sfê&SSs (van 200 kg. hutspot) Vrije (zater)dag en kostelijk najaarsweer lokten drommen feestgangers naar LEIDEN J EI DEN „Het programma is elk jaar 'f zelfdeDat hoor je nogal eens rond 3 oktober. Wij vinden dat een kortzichtig oor deel over de pogingen en het werk van de noeste voorberei NIEUWE LEIDSE COURANT 3 MAANDAG 5 OKTOBER 1964 Koraalklanken met ballonne omhoog LEIDEN De Concordia- muzikanten, de „Vox Populi" en Herman Stenz hadden met hun koraalmuziék en -zang de aandacht van een groot aantal toehoorders gevangen. Tot plotseling om kwart over acht de vele hoofden aan het Steen- schuur in de nek werden gelegd en een onderdrukt gelach hoorbaar werd. Tussen de in de koele morgenlucht opstijgende klanken door moesten de men sen aan het ballonnetje van Toon Hermans denken dat danst in de wind". Boven hun hoofden dreef een zeer grote bonte tros ballonnen aan een stok, die kennelijk aan de han den van een ballonnenkoopman was ontsnapt. „En maar draaien, naar de zon hoor den we iemand met iets van (leed)vermaak zingen... Poedel ter kerke op dieren(zon )dag LEIDEN' Misschien was dc zwarte poedel wel onder de indruk van Werelddierendag, lloe dan ook, hy bevond zich onder de kerk gangers, die gisteren de tweede dienst in de hervormde ulo-school aan de .Asserstraat bezochten. Nu hoort een hond niet in de kerk thuis en de heer Labordus van de ontvangstcommissie greep dus in. Juist voor ds. D. J. Vossers aan zijn preek zou beginnen, wist de koster het dier met zachte hand naar de uitgang te verwijzen, zon der dat dit tot blaffen aanleiding gaf. De meeste kerkgangers merk ten van het intermezzo niets, tot dat ds. Vossers bij het maande lijkse kop je-koffie-na-af loop er verslag van uitbracht. Waar laten ze het allemaal?", was de twijfelachtige vraag van de Krefelder wethouder Fabel. ..Opeten!", luidde het simpele antwoord van een Leidenaar. die met een kussensloop vol brood en een emmertje haring het ge bouw verliet. Burgemeester Van Kinschot vindt het jammer, dat hij na het weg nemen van zijn galblaas niet zo veel haring meer mag eten. ,Jk ben er gek op." Hij was er voor de laatste maal als burgemees ter. Maar mevrouw Van Kinschot vertrouwde ons toe: ..Volgend jaar hopen wij ook te komen. Al dan gewoon als alle andere men sen, in de rij aan de andere kant van de tafels." De rij wachtenden buiten de Waag groeide gestaag tijdens de marsmuziek van De Burcht, want 2500 Leidenaars en ongeveer 1000 oud-Leidenaars kunnen niet tege lijk in de boterbal. Onder de niet- Leidenaars was ook de burgemees ter van Middelburg, mr. J. Drij- Marinier: „Zou daar nog wat in zitten Méér dan toespraken T\E cartoonisten Walt Disney en Marten Toonder konden hun wereldberoemde stripfiguren in de optocht ook terugvinden als ze op de reacties van de jeugd af- Er zijn van die op traditie gestoelde programmapunten, die velen niet graag zouden missen. Eén ervan is de koraalmuziék in het Van der Werffpark onder leiding van Herman Stenz met medewerking van de chr. muziekvereniging ..Concordia". Wij vonden dit op het nog vroege och tenduur een stemmingsvol gebeuren, waarvan meer uitgaat dan van vele zorgvuldig voorbereide toespraken. Honderden Leidenaars dachten er blijkbaar net zo over. gezien de velen, die de al winters aandoende ochtendkou trotseerden door 6f mee te zingen öf te luisteren. Nadat de krans langs het standbeeld was gehesen, zongen ook vele toeschouwers twee coupletten van het Wilhelmus mee. Feest, zoekt uitweg JJET grote voordeel van het Poppenspel op vier plaatsen in de stad is dat ook de buitenwijken enigermate bij het feest worden betrokken. „De binnenstad A m 1 J V Maar een feit is dat de nieuwe wijken Dankbare aandacht voor koraalaubade steeds groter worden en dat daardoor LEIDEN. Ook In het Hervormd de grote zaal herschapen in een met 3 oktober eenvoudig niet meer binnen Jeugdcentrum ,,In den Moriaen" aan de kaarsen verlicht en feestelijk versierd de singels te honden Is. Het feest barst Hooglandse Kerkgracht heerste zater- eethuis. Het was het resultaat van een als 't ware uit z'n voezen een on9e^en^ grote drukte. Van lofwaardig initiatief van het bestuur. 11 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds dat het batig saldo ten goede aan het Ditmaal werd Jan Klaassen getrans- 2Ün "h™ 40 serveuses, kelners, kok- jeugdwerk zal laten komen. porteerd naar de Lage Morsweg, de kinnen en andere keukenpersoneele- Pieter Bothstraat. de Zeemanslaan en Isden ender aanvuring van ds. A. Lam- Het ..menu van de dag'' was uiter- het Bevrijdingsplein. Mijnheer Onder- en volgens een vastgesteld rou- aard hutspot met klapstuk, waarvoor water bracht de poppen tot tintelend latiesysteem vrijwel on gebroken in alleen al om aan de bestellingen te leven cn de kinderen lieten luidruchtig actie geweest om een ware stroom van kunnen voldoen ruim 200 kg aardappe- menken dat hun inleving totaal was. hongerige en dorstige 3-oktoberfeest- len. wortelen en uien moesten worden gangers tegen uiterst billijke prijzen aangevoerd. Naas vele pannen soep. van spijzen en dranken te voorzien, belegde broodjes, warme worstjes cn feestgebakjes werden ticnallcn liters Ten enide deze rustig en in een sfeer- koffie ,thee en limonade omgezet, volle omgeving te kunnen nuttigen. hadden de leden van het Jeugdcentrum Opvallend was ook het grote aantal tafels, dat reeds te voren gereserveerd moest worden voor kleine groepjes gasten, die zich aan het menu van de dag te goed wilden doen. Dat de vele honderden bezoekers die zaterdag het eethuis „In den Moriaen" aandeden zonder uitzondering vol lof waren over de kwaliteit van de spijzen en dranken en de bediening, is een welverdiend compliment voor het personeel ofwel de leden van het Hervormd Jeugdcen trum. (Zie verder pag. 5) Na afloop waren zij wel erg moe maar uiterst voldaan. Op de foto: ds. Lamping dient de hutspot op. (Van onze verslaggevers) der. Alleen loopt Jan nu in de kleren van Piet van vorig jaar en Piet heeft zowaar de steek van Jan op". Ofschoon bestrijding hiervan geen inspanning kostmenen wij dat de heren van de doorluchte ders. Goeder zijn vele vaste punten. Maar wat wil je Daar naast biedt het feest toch altijd '~iT 1 wat nieuws En toch accepteert het bestuur van Leidens grootste vereniging de uitdaging der volkskritiek graag. Het is gebleken De „historische optocht" heeft ons zowel faam als smaad be zorgd. De lof waaide ons meestal 1 van buiten toe. De Leidenaars zelf meesmuilden. „Elk jaar een- Drie-Octobervereeniging (wan neer krijgt deze naam nu eens moderne spelling met de op tocht op de goede weg zijn. Men is wat psychologischergetvor- den. Een optocht moet direct aanspreken. Geen serieuze studie vooraf eisen. Hij moetals het even kan, aansluiten bij wat de i mensen nü intrigeert. Hij moet een exponent van de volksinte resse zijn, ivil hij met een wimpel de geschiedenis ingaan. Hum mm m wat een feest \7"ORIG JAAR was Ruimtevaart een geslaagde keus. Schot in de roos! En met de Speelgoed-optocht van zaterdag heeft „3 oktober" jong en oud opnieuw aan zich verplicht. Wat was er een geestdrift in de drommen! De gloed van het grut sloeg gretig over op de groten. Juist de jeugd moet naar 3 oktober blijven uitzien. Anders verzandt deze dag, voorzover dat nog niet met hem is gebeurd, in voze lol. We leven in een andere tijd. Het is heel goed denkbaar, dat ook „3 oktober" de ba kens moet verzetten. Het feest van '64 bewijst dat het bestuur de mogelijkheden daartoe ziet en consequent wil overwegen, niet vrezend voor koersverandering. Deze „3 oktober" behoudt by alle „burgers en buitenlui" zijn plezierige herin neringen. De vrije zaterdag en het kostelijke najaarsweer vulden de maat werkelijk'tot aan'de rand.'Met een drietal woorden kan het feest van '64 worden getypeerd: vol, amusant en gezellig. Losmakend geweld li" is onmogelijk 3 oktober te laten beginnen als de grote taptoe met zijn schetterend en dreunend geweld de burgerij, van heel klein tot heel oud, niet in de onontbeerlijke „stem ming" heeft gebracht. Tegenwoordig moet de stad met deze elk jaar maar weer groter wordende jeugdshow echt worden „losgemaakt" uit haar alle- daagfse zaken en plichten. Vroeger was er niet zoveel dat de aandacht opeiste en tekende de feestgeest zich geleidelijk veel eerder af. De taptoelopers kregen uit de dichte rijen telkenmale spontane bijval. Mis schien is deze als hulde aan Van der Werff bedoelde liohts'oet wel het popu lairste moment van de gehele viering. Leiden ziet daar zijn eigen kroost para deren en stelt dan ook geen hoge eisen. Het was weer een grandioze gebeurte- 1Y/TEN kan de Reveille op het bordes aan het Stadhuisplein zien als een nagalm van de taptoe, ofschoon de mu ziek van de welwillende politiemannen, die deze dag toch al weinig oog voor hun gezin hebben, ook een ernstige in slag heeft. De politie deed het weer goed. Alleen willen wij pleiten voor een zekere ver schuiving in het programma, waardoor psalm 30 en het gezang „Wilt heden nu treden" niet meer worden gescheiden door liederen als „Wien Neerlands bloed" en „Zij zullen het niet hebben". Er is namelijk nogal verschil in strekking, dachten we zo. Lust men geen mengel moes, dan Iaat men bijeenorende teksten ook strikt op elkaar volgen. Dit is een welwillend advies, dat aan de waardering voor de muzikale ope ning van de dag niets afdoet. Gek op haring ÜEN kostelijke traditie. Gewel- dig!" Dat was kort samen gevat de enthousiaste mening van enkele bestuurden? van Alkmaars Ontzet en van de Groninger Ont zetvereniging. die voor het eerst kennismaakten met de uitreiking van haring en wittebrood in het Waaggebouw. De venbaasde uitroepen van de Krefelder ambtenaren (die drie dagen Leiden bezochten) na hun eerste kreet om koffie waren nog geestdriftiger. ..Twaaldui- zend broden en 7500 haringen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3