Nasser seint: Tsjombe is ongewenste gast in Ivairo Premier kwam in Athene terecht VLIEGTUIG MOCHT NIET LANDEN Gebroeders Kegge zijn vandaag aangehouden Wrak gevonden op berghelling Orkaan Hilda is uitgewoed Frontale botsing: twee doden, vijf gewonden Prins Peter beschouwt zich als troonopvolger PSP oneens met bestuur en Tweede-Kamerfractie Nracteur: F. DIEMER leefdredacteun Or. E. C CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD ,St«ntvastigh ra ghabltvan nij" herf in taghenspoat" Maandag 5 oktober 1964, 45ste jaargang r Weinig whid Droog weer met weinig bewolking, maar in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Weinig wind. In het binnen land plaatselijk nachtvorst. Overdag on geveer dezelfde temperaturen als van daag (Opgemaakt te 11.15 nor). (Zie voorts pagina 7) Soekarno zocht contact met Maleisië President Soekarno heeft contact met laleisië gezocht om te komen tot een lesprek over een vreedzame oplossing •an de kwestie-Maleisië. Dit heeft pre ttier toenkoe Abdoel Rachman zater- lagochtend op een vakbondscongres oeegedeeld. Rachman zei voorts dat president' Soe- :arno dit initiatief heeft genomen voor ijn vertrek naar het buitenland. De ffaleisische regeringsleider zei nog niet e hebben geantwoord omdat hij Soe- rarno's houding op de conferentie van iiet-verbonden staten in Cairo wil af- TJTSJOMBE is opnieuw een ongewenste gast in Cairo, thans op de confe rentie van zogenaamde niet-verbonden landen, die in de Egyptische hoofdstad wordt gehouden. President Nasser van Egypte had als gast heer van de conferentie president Kasavoeboe van Kongo in een tele gram gevraagd, zelf naar Cairo te komen, omdat Tsjombe's komst tot moei lijkheden aanleiding zou geven. Kasavoeboe heeft echter Tsjombe als zyn vertegenwoordiger aangewezen en deze vertrok gisteravond naar Cairo. Hij kwam vanochtend echter in Athene terecht omdat het gecharterde Sa- bena-toestel niet op het vliegveld van Cairo mocht landen. De twee landingsbanen w; „voor onbepaalde tijd onbruikbaar". De piloot van het vliegtuig werd aangeraden, koers te zetten i Verduistering en oplichting? Vijf ton verdwenen: lacunes in boeken (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen heeft de Haagse politie de flrie gebroeders Kegge van het automo biel- en garagebedrijf Kegge te Scheve- ningen samen met bun administrateur —aangehouden. Zij worden verdacht van ralsheid in geschriften en oplichting en verduistering ten bedrage van enkele tonnen Op aangifte van drie crediteuren heeft de politie een onderzoek ingesteld dat leidde tot de aanhouing. De vier gearresteerden zijn nog niet verhoord, zodat de politie nog geen nadere mede delingen kon doen. De arrestatie van de 36-jarige C. J. Kegge, de 39-jarige A. Kegge, de 44-jari- ge G. v. Kegge en de 24-jarige adminis trateur J. A. v. K„ is voor velen geko men als e endonderslag bij heldere he mel. Ondanks 'het feit dat ruim een week geleden 'het krediet door de bankiersfir ma Landry en Van Till werd stopgezet en enkele dagen daarna het faillissement Werd aangevraagd door de importeur Hart Nibbig en Greeve uit Sassenheim, hadden velen de hoop door een financiële hulpverleningsactie het bedrijf te kunnen redden. De goodwill van de gebroeders was zo groot, dat enkele werknemers ble ven doorwerken, ondanks het feit dat de bedrijven in Wassenaar, Ren Haag en Scheveningen waren stilgelegd. Spaarbankboekjes kwamen op tafel om een bedrag van twee ton bijeen te brengen, waarmee men de zaken meen de te kunnen voortz ten. Nu is echter gebleken dat het gaat om een bedrag van meer dan vijf ton dat LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING In één oogopslag Allemanskerk begonnen pag. 2 Gesprek met verontrusten nog niet pag. 2 Zondagsschool ook in vakan- tietijd pag. 2 Nyborgconferentie pag. 2 Staat Caltex op uiteenvallen? pag. 5 Mager mammoetdebat in Kamer pag. 7 Amsterdams platenfeest pag. 7 Predikantentweeling 80 jaar pag. 7 Sport (nog een O. S. Tokio) Pag. .verdwenen" is. Het vermoeden bestaat dat firma in enkele gevallen zidh heeft voorgedaan als eigenares van auto's, waar ze het niet van was. Hierdoor wa ren waarschijnlijk dubbele financierin gen mogelijk. De boekhouding vertoont een groot aantal lacunes. Het zal nog heel wat tijd vergen voor deze zaak rond is. De politie verwacht nog meer aan giften. De betrokkenen zijn vanmorgen tihuis aangehouden. Toch tachtig cloden Het wrak van het sinds vrijdag ver miste Franse passagiersvliegtuig is za terdag gevonden op de helling van de 3300 meter hoge berg Alcassaba in heit Sierra Nevadagebergte in Zuid-oost- Spanje. Geen van de tachtig inzitten den 73 pasagiers, onder wie 21 kin deren, en zeven bemanningsleden heeft de ramp overleefd. De verkoolde stoffelijke resten zijn gisteren met paarden en muilezels langs de berg paden naar beneden gebracht. Het wrak werd gevonden door een groep politiemannen en dorpelingen, nadat het door een vliegtuig was waar genomen. Identificatie bleek niet gelijk. Alle inzittenden waren Franse nationaliteit, uitgezonderd Maurelaniër. Het grootste wrakstuk van het vliegtuig was niet groter dan een vierkante meter en de resten lagen over een afstand van een kilometer verspreid. Het toestel, een DC-6 van de Franse luchtvaartmaatschappij UTA. was op weg van Parijs naar de Westafrikaanse republiek Mauretanië. Het vliegtuig be vond zich volgens de UTA niet op de normale route. Mi.- vermoedt dat het toestel hiervan is afgeweken om een o weer te vermijden. Ruim 24 uur heeft men in de veri derstelling verkeerd dal het vliegtuig de Middellandse Zee was gestort. Tal van tegenstrijdige berichten veroorzaak ten verwarring. Een Spaanse torpedo, bootjager liet v eten, dat het wrakstuk ken had waargenomen en dat er geen overlevenden waren, terwijl het Spaanse ministerie van luchtvaart bekendmaakte dat een twintigtal overlevenden opgepikt was door een Britse tankboot. Anderhalf uur na de laatste melding kwam het be richt van de ramp in de Sierra Nevada, nadat bergbewoners een proti brand in de bergen hadden gezien. (RITA) ,,lk zeg altijd openlijk wat ik van grotere jongens denk. Ik geloof bijvoorbeeld, dat deze eh heel aardig is-" zijn de oorzaak van deze vertraging", ant woordde Moestafa. Tsjombe riep hem toe: „Vertrek mijnheer, vertrek". Hetgeen mijn regering telegraferen om u op de- Moestafa deed met de woorden; „Ik zal zelfde wijze te behandelen als u mij hebt gedaan". Gisteren was reeds Jel nd geworden dat de Kongolese delegatie uit Leopold- stad uit de vergaderzaa was gelopen uit protest tegen de interventie door presi dent Nasser, welke als een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo wordt beschouwd. De delegatie zeide op nieuwe instructies van haar re gering te wachten; zij gaat er van uit dat haar land soeverein is en zich kan laten vertegenwoordigen door wie het wil. Een aantal Afrikaanse landen steunt het Kongolese standpunt Enkele andere landen, waaronder Algerije en Ghana, willen niet dat Tsjombe met hun verte genwoordigers aan dezelfde tafel zit. om dat zij hem verantwoordelijk achten voor de dood van Patrice LoemoemDa. De de legatie uit de Aziatische landen nemen over het algemeen in der.- kwestie geen standpunt in. De orkaan Hilda die zaterdag langs de kust van de Amerikaanse staat Louisiana trok, heeft de dood van 31 personen veroorzaakt. Meer dan hon derd personen werden gewond. President Johnson heeft de getroffen streken tot rampgebied verklaard. Hierdoor kunnen federale fondsen orden aangesproken. De melding van de meteorologische dienst dat de orkaan koers zette naar New Orleans zaaide paniek onder de mensen. Ruim 125.000 mensen verlieten hun woning om een veilig heenkomen te zoeken. Intussen wordt vernomen dat de kaan zijn kracht heeft verloren en niet veel Vele slachtoffers weekeind-verkeer Weer ongeluk bij Alphen a. d. Rijn den Rijn zijn twee personen leven gekomen. Het zijn de 62-jarige ir. M. van Ede, uit Bodegraven, di- de Turkenburgs Konink- Beiroet. De vlieger is ten slotte naar Athene doorgevlogen. Toen Tsjombe op de hoogte was gebracht van de mededelingen van de verkeerstoren zei hij tot enige journalisten: „Dit is ontoelaatbaar. I Gisteren klonken op het vliegveld Het eerste wat ik ga doen, is een pro- Kair° voortdurend saluutschoten T I bij de aankomst van staatshoofden van testnota indienen. Nu zullen wij zien de landen> die aan de conferentie wie onze vrienden zijn en wie onze ien deelnemen. Nas.e die als gastheer vijanden' Het vertrek uit Leopoldstad zon dagavond was ook niet zonder in cidenten verlopen. optreedt, had zijn intrek genomen het hotel op het vliegveld om zijn gas ten gemakkelijker te kunnen verwel komen. Tegen het middaguur was hij al vijftien keer aanwezig geweest bij De paspoorten van de Kongo.ese delegatie waren verscheidene uren op _„m de erewacht werd oeïnsnec- de Egyptische ambassade opgehouden. ,eerd e„ kindeTen de „efegenheid De Egyptische ambassadeleden sche- werden teld bloemen te"overhandi. lijke Zaadhandel N.V., die de ene auto bestuurde en ar. K. van Asperen uit Ecie, wiens vrouw achter het stuur van de anaere wagen zat. Vijf per soneel werd bij dit ongeluk gewond, van wie de 14-jarige doenter van de lamilie Van Asperen zeer ernstig. Haar toestand is kritiek. De heer Van Ede zou ae controle over het stuur hebben verloren, doordat hij onwel werd. Zijn auto scnoot üaaruoor onverwacht op de linkerweghelft van de weg, waar hij in botsing kwam met een tegenligger. De i-o-jarige vaamdrig G. C. uit Heer kin is ander Voerendaal met zijn auto sesnpc, tegen een Doom geooisi en over ae kop gestagen.. Zijn 2U-jarige verloof de, mej. is. H. uit bcnin op ueui, werd uit de auto geslingerd. Zij kwam om net leven. De vaandirig is Ln het zie- kennius te Heerlen overleden. Bij een auioöoislng op rijksweg 63 tussen Uirscnoi en luourg is zateroag- uit r-memoven om het leven gekomen, lyaens een inhaalmanoeuvre kwam hij in oozing met een personenauto, be stuurd ooor J. S. uit TiiDurg. S. wend zwaar gewond. Zaï^roagavond is de 16-jarige E. ivaaeis uit c«cmeaani op zijn oroinfiets door een taxi in ücnieoam aangereden en to ernöug gewond, dat bij op weg Zaterdagmiddag is de lb-jarige fiet ser C. Kauistein uit Kyswyx omgeko men. Doornat nu een oocui te groot nam kwam bü in aanraking met eeu personenauto. De jongen is op weg naar overleden. nen onvindbaar en premier Tsjombe besloot ten slotte zonder de benodigde documenten te vertrekken. Toen de Boeing 707 van de Sabena reeds op de startbaan was deelde de gezagvoerder mee dat het vertrek „om diplomatieke redenen" wierd ver traagd. Ruim een uur later betrad Hanasi Moestafa, ambassaderaad van de Egyptische ambassade, het toestel om premiet Ssjombe de documenten te overhandigen. „Ik wil u niet zien", zei de Kongolese premier. Moestafa antwoordde hem: „Ik kom afscheid van u nemen en uw pas poorten brengen". Waarop Tsjombe ant woordde: „U zoudt te laat gekomen kun nen zijn". „U heeft niet op zo'n toon tot mij te spreken. Ik vertegenwoordig mijn regering. De wanorde van uw diensten gen. Ook president Makarios van Cy prus is in Kairo aanwezig. Hij ver klaarde, dat de houding van de confe rentie in het vraagstuk-Cyprus van groot belang zal zijn voor de bespre kingen over deze kwestie in de Alg. Vergadering van de Ver. Naties. De agenda van de conferentie omvat onderwerpen als het kolonialisme, de ont wapening, een verbod van kernwapens, buitenlandse bases en pogingen om het Handvest van de V. N. zodanig te veran. deren dat kleinere staten meer stem in het kapittel krijgen De agenda legt ook grote nadruk op economische zaken, het geen de mening versterkt, dat 'de confe rentie meer tijd zal besteden aan netelige handelsbesprekingen en minder aan poli tieke propaganda dan oorspronkelijk werd aangenomen. In Calliano in de Amerikaanse staat Louisiana heeft de orkaan Hilda, welke een spoor van ver nietiging door het zuiden van de V.S. trekt, twaalf mensen gedood en een onvoorstelbare ravage aan gericht. Een politieman en een mi litair leiden een oude vrouw, die is gewond door de puinhopen naar een gereedstaande zieken wagen. Weer ruzie aan het Griekse hof Huwelijksreis „Meer aan de weg timmeren' In de jaarvergadering van de Pa cifistisch Socialistische Partij, die dit weekeinde in Rotterdam is gehou den, is kritiek geleverd op het par tijbestuur en de Tweede-Kamerfrac tie. Vooral de voorzitter, mr. Slote- maker de Bruine, kreeg het zwaar te verduren. Als voorzitter van de partij werd hij opgevolgd door de heer J. E. Vogt. Men vond de huidige situatie zeer on bevredigend en was van oordeel dat de leiding zo snel mogelijk de politieke koers moet wijzigen. In welke richting dat zoü moeten gebeuren werd niet geheel duidelijk. Slechts Utrechtse partijgenoten namen het op voor de heer Slotemaker de Bruine. Vele PSP-ers vergeleken de activitei ten van de Eerste- en Tweede-Kamer fractie en die vergelijking viel zeer in het nadeel van de Tweede-Kamerfractie uit. Vier man kunnen niet op tegen de twee man uit de Eerste Kamer, aldus klonk de mening. En „de fractie moet wat meer aan de weg timmeren en zich niet de kaas van het brood laten eten door de CPN". Verder „de fractie mag zich niet laten meeslepen in de parle mentair-democratische tredmolen". En of de heer Lankhorst dan al beweerde, dat de PSP geen oppositie voert om de op positie en zich geen feestneus op wil laten zetten, het hielp allemaal maar weinig. Op Houtrust in Den Haag werd zaterdagmiddag ter afsluiting van de vijfde „Zwaluwen Jeugd Polioactie" een voetbalwed strijd gespeeld tussen Oud-Zwa luwen en Oud-Amsterdam. Tijdens de rust van de toedstrijd werd de ploeg van de Neder landse Invaliden Sportbond, die naar Tokio gaat, aan prinses Beatrix voorgesteld. Op de ach tergrond de jeugdspelers van Den Haag en Rotterdam, die eveneens een wedstrijd speelden en uit handen van de Prinses een vaantje mochten ontvangen. wees zolang deze party de deur op een kier houdt voor een regering samen met de WD, Hy was van mening dat de confessio nele partyen de grootste hindernis vorm den op de weg naar pacifisme en socia lisme. Hy achtte dit bewezen door het feit dat deze partijen liever met WD dan met de PvdA wilden regeren. Tot slot werd een resolutie aange nomen waarin de PSP voor 1965 een Tevoren had de heer Slotemaker de Srotere stijging van de lonen eiste, Bruine een rede gehouden waarin hy gezien de geringe verbetering elke samenwerking met de PvdA af-1 levensstandaard in 1964. U,T Konstantijn afgebroken IT naam van koning Konstantijn heeft premier Papandreou van Griekenland gisteravond kritiek ge uit op prins Peter van Griekenland, een neef van de koning en de tweede in de lyn van de opvolging voor de Griekse troon. De prins heeft zijn twyfel uitgesproken over de inter pretatie van de Griekse grondwet op grond waarvan thans prinses Irene, de zuster van koning Konstantyn, als troonopvolgster wordt beschouwd. Hy meent, dat de grondwet de op volging alleen toekent aan de man nelijke leden van de dynastie, onge acht tot welke tak zy behoren. Hier mee geeft hy dus te kennen zichzelf als troonopvolger te beschouwen. Bovendien heeft prins Peter de ko- nxngm-moeder Frederika ervam be- sahukLigd al zeventien jaar tweespalt Gnekse koninklijke familie te hebben veroorzaakt. Na deze verkla ringen van prins Peter, die Papan dreou onjuist en onbetamelijk noemde hebben koniing Konstantijn en konin gin Anne Marie hun huwelijksreis af gebroken en zijn naar Athene ge reisd» 6 Het veroorzaken van onenigheid door konbigin-moeder Frederika zou volgens prins Peter de reden zijn geweest waai om hy zich van 1947 tot 1957 ln het bui tenland had gevestigd. Nadat koning Paul alles had gedaan or., de verhoudingen weer in het reine te brengen, keerde hij later naar zijn land terug. De prins verklaarde dat lofte aan koning Paul hem ervan hield nadere bijzonderheden te geven over de moeilijkheden die Frederika veroorzaakt zou hebben. In de toekomst zou hij zich wellicht nader verklaren Ook verklaarde prins Peter, dat de kos ten die de Griekse staat voor de konink lijke hofhouding heeft te dragen „zeer buitensporig zijn en een slechte indruk in het buitenland maken". Koning Konstantijn en premier Papan dreou hebben na deze verklaringen on geveer anderhalf uur geconfereerd. Ko ning Konstantijn zou vandaag of morgen huwelijksreis hervatten Eind november zal de hefbrug bij Wad- dinxveen weer voor het verkeer wor de ^en °Pen£estdd, indien de by voorrang 1 bedongen leveranties voor het herste' van de brug tydig afkomen. In ziekenhuis Zuidwal in Den Haag is de 56-jarige procuratiehoudster H. P. L Koenen uit Den Haag overle den. Zy werd vorige week aangereden door een motor toen zij op het Spui een zebra overstak. Zaterdagavond is de 68-jarige B. Deelen toen hij iin zün woonplaats Berg ambacht per fiets een voorrangsweg overstak aangereden door een auto. In het Goudse ziekenhuis is hy overleden. De 44-jarige Th. van der Stegen uit Horst is zaterdag by een inhaalmanoeu vre aldaar frontaal in botsing gekomen met een vrachtwagen. Hy kwam hier- by om het leven. De beide inzittenden van de vrachtwagen bleven ongedeerd- Zaterdag is bij Rijssel in Noord- Frankrijk een auto met Nederlanders in botsing gekomen met een vrachtauto, waarbij de 60-jarige sluiswachter E. Witkop uit Den Helder omkwam. Zijn 53-jarige vrouw werd gewond in een ziekenhuis te Avesnes opgenomen. Gisteren is de 19-jarige A. V. A. uit Veghel in het ziekenhuis aldaar overle den aan de gevolgen van een verkeers ongeval. Zaterdagavond botste hy met zijn bromfiets tegen een vrUwel stil staande bus. Q De drie-en-een-halfjanige Nico Bol- leman uit Axel is gistermiddag toen bij met een buurvrouw in de omgeving wandelde door een achteropkomende personenauto aangereden. Toen de auto naderde, rukte de kleuter zich plotse ling los. Hy was op slag dood. Gisteren is de vijfjarige Marlies van Damme uit Koewacht bij het oversteken van de weg gegrepen door een perso nenauto- Het kind was op slag dood. Op de rükswegBorneZenderen U een personenauto bestuurd door de 19- jarige Hendrik Zuidema uit Almelo over de kop geslagen. De bestuurder werd uit de auto gslingerd en kwam op de rUweg terecht, waar hU weer werd overreden door een personenauto. HU overleed ter plaatse. In een ziekenhuis te Winschoten is gisteren overleden de 56-Jarige café houder J. Doornkamp uit Bellingwolde, die tien dagen geleden bU een autobot sing tussen Oude Pekela en Blyham ernstig werd gewond. 57 Oostduitsers vluchten via geheime tuimel Tussen drie en vijf oktober zijn 57 Oostduitsers er in geslaagd via een tunnel naar West-Berlijn te vluchten, zo is door de Westberlijnse veiligheids dienst meegedeeld. De laatste groep, van de in totaal 23 mannen, 31 vrouwen en drie kinderen, bereikte maandagochtend veilig het westen. Op andere plaatsen slaagden nog zes Oostduitsers erin veilig het westen te bereiken. Onder hen bevonden zich twee mannen die reeds drie maanden in West- Duitsland waren. In het weekeinde gin gen zij naar het oosten terug om de vrouw en de twee zoontjes van drie en vier jaar van één van hen te halen. De tunnel, die leidde van een huis op Oostduits gebied naar de Franse sector van West-Berlijn, is de afgelopen nacht door de Oostduitse grenswachten ont dekt. Om half één stopten twee auto's en een motor met drie burgers en vier grenssoldaten voor het huis. Kort daarna werden schoten van machine-pistolen ge hoord. Volgens waarnemingen van de Westberlijnse politie bevonden zich toen geen vluchtelingen meer in de tunnel. Later arriveerde nog meer Oostberiynse politie en werd iemand op een brancard weggedragen. Eén van de Oostberlijners is op zijn vlucht licht gewond geraakt Het is de grootste vluchtpoging sedert op 13 augus tus 1961 de muur werd opgericht De tunnel Is inmiddels aan Westberiyn- Z'Jde door de politie gesloten. Een felle brand heeft zaterdagavond een boerderij in de buurtschap Wijn bergen die bewoond werd door de fa milie Jansen, in korte tijd in de as ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1