am BAC One-Eleven „goedkoper in aanschaf en gebruik Samenwerking met Zwolsman van Shell verbroken Regering regeert zonder overleg Dit zijn de nieuwe ze :gels Baiii Verkoop Kurhaus en Pier ontkend Werkgevers: waar is weggeld voor nodig? Wat nu met - de p.b.o.? I Voorzitter van Rekenkamer met pensioen Besmette gewassen en dieren uit consumptie ,Gezondheidsparlement' over luchtvervuiling Premie A.O.W., A. W.W. en A.K.B. op 12 pet NIEUWE LEIDSE COURANT 11 MAANDAG 5 OKTOBER 1964 Engelands hope op Schiphol KLM beslist over vier weken (Van onze lucht vaartmede werker) Binnen vier weken valt de beslis sing te verwachten, welk vliegtuig type de KLM over enige jaren zal gaan gebruiken op haar Europese 1 net. Onlangs heeft zij een optie ge- I nomen op zes DC-9 machines, maar j zolang deze optie nog niet is omge- zet in een definitieve bestelling, staat de deur voor de concurrentie nog steeds open. In verband hiermee is dezer dagen op Schiphol de BAC One-Eleven gede monstreerd, Engelands hope op het ge bied van de huidige straalverkeers- vliegtuigen. Het belangrijkste nieuws dat de vertegenwoordigers van de fa briek wisten te vertellen is, dat bij aankoop van zes machines de aan schaffingsprijs tien miljoen lager en de jaarlijkse gebruikskosten ander half miljoen minder zijn dan die van de naaste concurrent. Verder zouden er reeds 65 One-Elevens in gebruik zijn op het moment dat de DC-9 zijn lijndiensten begint, terwijl het Britse ontwerp beter zou moeten zijn dan het Amerikaanse. Daarnaast werden de voordelen nog genoemd van een ge zamenlijk gebruik met de Fokker Fel lowship. zoals dat ook gebruikelijk is met de Friendship en de Viscount. Met grote nadruk wijzen zij erop dat machines zoals de Caravelle. Friendship en Viscount overduidelijk hebben bewe zen dat wij geenszins zijn aangewezen op Amerikaanse ontwerpen. Een ander bewijs daarvan is nog dat 45 van 65 toe stellen, die tot °P heden besteld zijn, in opdracht van Amerikaanse luchtvaart maatschappijen worden gebouwd. Woor den en bewijzen die er bepaald niet om liegen, maar die wij anderzijds ook moeten zien als een laatste stuiptrekking om dit toestel alsnog aan de KLM te ver kopen. D~ One-Eleven is ontworpen als een opvolger van de Viscount, die door de zelfde fabriek werd uitgebracht en waar van er 444 werden verkocht. Dit soort maahines is speciaal bestemd voor ge bruik op de korte routes, zoals we die tussen de Europese steden kennen. De totale markt voor een dergelijk type om vat zo'n duizend stuks, hetgeen wil zeg- produktieproces van twintig jaar. BEPROEVING Ruim een jaar 'geleden volbracht de One-Eleven zijn eerste vlucht en sedert dien rolden er negen machines de fa briekshallen uit. De eerste van de be stelde toestellen zal begin volgend jaar bij de maatschappijen in gebruik worden genomen. Alvorens men tot aflevering over zal kunnen gaan, moet de One-Ele- veh eerst 12.000 testuren in de lucht heb ben volbracht, terwijl een veelvoud daarvan bestaat uit grondtesten. De .na gebootste vluchten op de grond omvatten thans reeds 30.000 uur, terwijl men nu al weer bezig is met een proefprogram- ma van 70.000 uur. De 65 tot 79 passa giers die t.z.t. met deze machines zullen worden vervoerd, kunnen daarom met een gerust gevoel plaats nemen in de overtuiging dat alles van te voren uit gebreid is beproefd. DEMONSTRATIE De ruime cabine van de One Eleven Is tijdens de demonstratie op Schiphol, tweemaal gevuld geweest met prominen te luchtvaartfiguren van Fokker, KLM, NIV, RLD en de TH-afdeling Vliegtuig, bouwkunde. KLM-ers hebben de machine aan een nauwkeurige inspectie onder worpen en ook op* het gebied van z(jn luchtwaardigheid danig aan de tand ge voeld. Immers de fabriek heeft in het af gelopen jaar al drie ongelukken met deze machine gehad en het is daarom zaak om niet alleen de financiële maar ook de De BAC-III in de lucht. technische voordelen nauwkeurig af te wegen. Anderzijds heeft de DC-9 nog niet gevlogen en is het onmogelijk thans reeds zijn vllegeigenschappen op hun juiste waarde vast te stellen. De Britse machine maakte, na een vlucht van een uur, een bijzonder goede indruk op ons als passagier. Direct bij binnenkomst valt het op dat de passa giers een ruime en lichte cabine betre den. Lange personen kunnen zich zonder bukken door het gangpad bewegen. Een ander voordeel is dat het toestel enorm vast in de lucht hangt, zodat een bijna vol kopje of glas zonder bezwaar door de stewardess kan worden geserveerd. Het is, met de ons ter beschikking' staande gegevens, echter vrij moeilijk bewijzen welke machine beter zou zi Vele factoren, financiële, politieke psychologische, spreken een woordje mee en de jarenlange Douglas/KLM-combi- natie is niet weg te cijferen. Hoewel derzijds Fokkers belangen ook weer i mogen worden geschaad Over vier ken zal de rust zijn weergekeerd en tussen zullen we maar rustig, afwachten op hetgeen de concurrenten, alsnog vertellen hebben, want bet is niet i mogelijk dat ook een andere Britse firma binnenkort nog van zich zal laten horen- Het is een order van ro'n dertig miljoen en daar kan men uiteindelijk zijn best wel voor doen. Chaos door Koekoek op eerste vergadering Nat. Boerenbond rrimg In pgeriehte Nationale Boerenbond, is in vei wan If geëindigd, doordat de heer Koekoek, voorzitter van de Boerenpartij en van de Vrije Boeren, zich plotseling fn d« discussie wilde mengen. „U werkt hier met onze mensen", luidde zijn beschuldiging, die behalve door het voorlopig bestuur door ruim honderd belangstellenden werd aange hoord. Hij verklaarde verder dat at heer G. W. Voortman. voorlopig voor zitter. en de advocaten mr. Van Hey- ningen en mr. Zeegers de Vrije Boeren Organisatie hadden verlaten omdat t* daar hun zin niet kregen. De bijeenkomst werd wanordelijk, >en de heer Koekoek herhaalde malen tegen de zin van de heer Voortman het oord nanv Op een. gegeven moment am de heer Voortman hem de micro foon uit handen. Ten slotte heer Koekoek de zaal. Volgens een der andere deelnemers in de discussie zou de uittreding de beide advocaten uit de partij van de heer Koekoek en de oprichting .ve organisatie door de heer Voort- het gevolg zijn van het feit dat andere advocaat, mr. Koot, als gewoon lid toetrad1 tot de Boerenpartij. De heer Voort man gewaagde dossier, dat over mr. Koot zou bestaan, waarop de beer Koekoek aanbood daar meer bijzonderheden over te vertellen. ..Beschuldigingen moet men ook waai kunnen snaken", zo zei hij. De heer Voortman wilde hier echter niet verder op ingaan De heer Voortman zette voordat de discussie met de heer Koekoek begon uiteen, dat zijn nieuwi organisatie in tegenstelling tot die var de heer Koekoek wel contact met de overheid wil. Vanuit de vergadering kreeg voorlopig bestuur overigens het verwijt, dat het niet voor bestuursverkiezingen en statuten had gezorgd en dal de raad maar naar huis moest gaan: h( toch hopeloos De heer Voortman, leider van 1 mité dat de nieuwe partij heeft opge richt, is de schrijver van de brochure-. „De Rechtsstaat in verval". De Shell-persdienst verklaart dat Shell reeds enkele maanden geleden, de groep-Zwolsman heeft laten weten, dat zij de vorig jaar gesloten over eenkomst wenste te beëindigen. De verbreking van de relatie heeft tot ge>- volg dat de voorziening door Shell van enkele aan de groep-Zwolsman toebehorende verkooppunten zal worden gestaakt. Derhalve zullen de Shell-emblemen van de betrokken benzinepompen worden verwijderd. De persdienst kon geen nadere mededelingen doen omtrent de verbreking van de samenwerking. Reeds gemeld is, dat Zwolsman (Ex ploitatie Mij Scheveningen) zijn belang bij de Olie Mij Scheveningen van de hand heeft gedaan. Dlrie stations zijn overge daan aan Gulf Nederland. Van de indertijd aangekondigde samen werking tussen Zwolsman en Shell ten aanzien van onroerend goed is bij Shell niets bekend. De EMS spreekt inmiddels geruchten tegen, dat z(j plannen zou hebben èen groot aantal gebouwen en hotels nog in 1964 te verkopen, o.a. het Kurhaus en de Pier te Scheveningen. Zij ontkent ook dat een Zwitserse Maatschappij, waarin een aandeel van het kapitaal van de EMS Is ondergebracht de Pier zou gaan exploiteren. Ook spreekt de EMS tegen, dat zij met de aandeelhouders van door de EMS overgenomen maatschappijen zou zijn overeengekomen hun EMS-aandelen pas over vijf jaar op de markt te bren gen. Zij verklaart tevens dat de ben zinestations niet met het oog op de renta biliteit verkocht zijn, maar omdat zij niet passen in het doel van de EMS. De EMS deelt nog mede dat zij ten In werkgeverskringen vraagt men zich af, waarvoor de regering de weggelden, die zij van de weg gebruikers wil gaan heffen, zal gebruiken. Het is, naar het Ver bond van Nederlandse werkgevers in zijn blad opmerkt, immers reeds zo dat het gehele programma voor de aanleg en verbetering van wegen kan worden gefinancierd uit de motorrijtuigenbelasting. Het verbond zwijgt dan nog maar ever de benzine- accijns, die immers ook door de weggebruikers wordt betaald Ook \estigt het werkgeversverbond c de aandacht op, dat een modern wegennet een nationaal belang is en het ste't de vraag, of het billijk is, dat.een groep te weten weggebruikers extra Celast wordt terwille van een nationaal belang. In 1965 zullen aanleg en ooderi oud van wegen volgens de c:jfers vao de begroting f469 min kosten Daar riaat tegenover, dat de weggebruikers aan motorrijtuigenbelasting en oenzine-ac- cijns tezamen al meer dan f700 min opbrengen. De weggebruikers betalen du* reeds alles, inclusief het ambtelük appa raat. plus nog f231 min. Het verbond acht daarom invoering van tolgelden en dergelijke vooralsnog „op zijn rarhtst gezegd" overbodig. Ook de v oorzitter van de Tweede-Ka merfractie van de Partij van de Arbeid, dr. ir. A. Vondeling, heeft zich fel tegen het ingediende wetsvoorstel gekeerd. Op Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor 30.— en 40.—. Of het allerbeste van 200 en 400.— Horloger v. d. Water - Baarl-str. 287 heeft het Eterna - Cortina - Prisma - Junghans - Ewe - Anker P.v.d.A.-vergadering in Amste-dam noemde dr. Vondeling deze plannen het domste wetsvoorstel" dat hij in iaren heeft gezien. „Als er ooit ministers weg gestuurd dienen te worden dan zijo het 'ster Van Aartsen en zijn aai.stokers, de V V D.-bewindslieden". TJe heer von deling noemde het voorstel onpraktisch (omdat er een nieuwe papieren romp slomp ontstaat met veel kosten en on- .ociaal (omdat voor een klein week.nd- autootje evenveel moet worden betaald aanzien van de rentabiliteit van de ver kochte horeca-bedirijven zo spoedig mo gelijk de cijfers zal bekend maken ten einde aandeelhouders en publiek in het algemeen van de gegrondheid van haar beslissingen) tte- overtuigen Nader vernemen wij: De EMS ontkent tevens de verKoop» van het Grand Hotel, de Houttmsthallen, het Circusgebouw, het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen,, Hotel Brtianr.ia te Vlissingen, het Badmotel te Westkapelle, het Theater (Larré en het Palace Hotel te Noordiwyk aan Zee. Deze gebouwen lenen zich» namelijk voor heb doel, dat de EMS zich gesteldi heeft. Deze verkoopt name lijk alleen objecten die zich hiervoor niet lenen of die als onrendabel worden be schouwd», Verder ontkent de EMS dat alle orkesten die in Horecabedrijven werx- zaam waren, zouden zijn ontslagen. Wat de benzinestations betreft, deze zullen ook verder verkocht worden. De reeds geschiedde verkopen hebben zeer gunstige prijzen opgebracht en hierbij is rekening gehouden met de taxatie en de goodwill. De EMS ontkent, dat zij de koers van haar aandelen ste u.t De lage koers schrijft zij toe aan alles wai er de laatste tajcf ia .gepubliceerd. Er worden nog steeds panden en gronden aangekocht (Wassenaarv ,die zich lenen voor ontwik keling. Is deze voltooid, dan worden zij verkocht,, eni het vrijkomende geld wordt gebruikt voor nieuwe aanschaffingen. Er zijn nog vele objecten, in, portefeuille. VEEL PIJLEN OP UW BOOG Algemeen Fondsenbesit Met één enkel participatiebewijs A.F. een veelzijdig aandelenbelang bij meer dan 250 dynamische ondernemingen. Brede risicospreiding - aantrekkelijk inkomen. Huidige prijs (circa) f 137.- per 1/10 participatie. Verkrijgbaar, in 1/1, 1/2 en 1/10 coupures, via commissionairs en bankiers. m M BOB De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. «te Meijer, heeft aan de Sociaal-econo mische raad advies gevraagd over de verdere ontwikkeling van de bedrijfjl- organisatie. Uit de brief van de staatssecretaris aata de S.E.R blijkt da* de regering v$i oordeel is, dat de wettelijke regeling van de bedrijfsorganisatie belangrijke vruchten heeft afgeworpen. Vastgesteld moet echter worden, dat in een be langrijk deel van het bedrijfsleven de gedachte van de bedrijfsorganisatie en de vormgeving daarvan geen wortel hebbëh geschoten. Nu echte*- niet verwacht kan worden, dat deze waarden binnen afzienbare tijd an bij de gegevenheid van de huidige wxrmgeving verwezenlijkt kunnen wor den, acht de regering het wenselijk, djt beraad plaatsvindt over de vraag of be doelde waarden al of niet mede op an dere wijze verwezenlijkt kunnen war- Met ingang van 31 december is eervol ontslag verleend aan de voorzitter van de Algemene Rekenkamer, de heer L. Gdtzea. Het ontslag, op eigen verzoek, in ver band met het bereiken van de 70-jarige leeftijd, is verleend onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in verschillende functies door hem aan den lande bewezen. De heer Götten is onder meer oud minister zonder portefeuille, belast met de financiële en economische aangele genheden van overzeese rijksdelen (1947- 1957). Van april 1951 tot september 1952 bekleedde hij het ambt van staatssecre taris van overzeese rijksdelen. Sinds november 1956 is hij voorzitter van de Algemene Rekenkamer. Tevens is de heer Götzen sedert 1959 lid en van 198B af voorzitter van de Board of Auditors,, het hoogste onafhan kelijke controle-orgaan van de Verenig de DTaties. Ter gelegenheid van het dit jaar ge vierde 150-jarig jubileum van de Alge mene Rekenkamer werd de heer Götzen benoemd tot grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau. Sfeer As gezin f Be JHome UiduT m ft»f Chr. werkgevers verwijten: I Het Verbond van protestants- christelijke werkgevers is ernstig verontrust over de wijze waarop de regering met het Nederlandse be drijfsleven omspringt als het gaat over het uitstippelen van het l>e- leid. Het verbond vraagt zich in een artikel in zijn orgaan af, hoe lang het bedrijfsleven zijn mede werking in de Stichting van de Arbeid en de S.E.R. aan de vorm geving van het algemene sociaal- economische l>eleid van de rege ring nog zal voortzetten. ..Samen werking, gericht op een bepaald beleid, veronderstelt op zijn minst overleg, voordat in dat beleid be paalde nieuwe elementen worden ingedragen, veronderstelt even eens, dat in dat beleid een zekere samenhang bestaat". Aan dat overleg en die samenhang heeft het volgens de protestants-chris telijke werkgevers in de afgelopen paar jaar op verschillende punten ont broken. Het Verbond noemt een paar voorbeelden bouwlonen. verhoging aow- en aww-uitkerin- gen. H Telodrinontsnapping bij Pemis In Rotterdam is van gemeente wege verklaard dat naar de telodrin ontsnapping by Shell door een aan tal rijks- en gemeentelijke instanties een nader onderzoek is ingesteld. Zoals men weel, is op 24 augustus ongeveer 250 kg telodrin uit een reactie vat ontsnapt. Door harde zuidwestelijke wind werd een klein gedeelte van dit insecticide meegevoerd in de richting van de Beneluxtnnnelbouwput ten van Pernis. Kort hierna werd door de bewoners van de Hogendijk geconstateerd dat kalveren, koeien, schapen, konijnen, een den en kalkoenen die gras aten ziek werden met „prikkelingsverschijnselen" Bij verschillende dieren, werd sterfte geconstateerd. Gelet op de bestrijdingsmiddelenwet hebben GG en GD en de Keuringsdienst Ivan waren gemeend, gezien de omstan- I digheid dat in alle recent genomen monsters van de te velde staande gewas door de keuringsdienst nog sporen telodrin werden aangetroffen, het ge bruik van de in besmette omgeving ver bouwde gewassen voor menselijke con sumptie te moeten ontraden. Shell heeft een regeling getroffen met de eigenaren van de gewasssen over schadevergoeding en vernietiging vaa de gewassen. De sterfte bU dieren moet toegeschre- ;n worden aan de voedingsgewoonten i het hierdoor via de maag opnemen in grote hoeveelheden gif. Bij mensen was hiervan gelukkig geen sprake. Er behoeft, omdat Shell thans alle verdachte gewassen heeft opgekocht, niet meer gevreesd te worden dat toe vallig onevenredig zwaar besmette ge wassen nog aan de markt kunnen komen. Ook de dieren die ziekteverschijnselen hebben vertoond die mogelijk in ver band gebracht kunnen worden met telo drin, lijn aan consumptie ontrokken. Van 17 november t/m15 januari zullen de kmdevzegels 1964 verkrijgbaar zijn. De serie van dit jaar is ontworpen door R. D. E. Oxenaar te 's-Graven- hage, die het kind in zijn creati viteit op de zegel» heeft afge- beeld. De waarden, kleuren en voor stellingen zyn :7 3 et; groen en blauw schilderen10 5 et; rood, groen en rose (ballet- dansen); 15 10 ct; oker, geel en zwart (fluitspelen)20 -f 10 ct: rose, rood en bruin (maske rade); 110' 15 et; blauw en groen (knutselen). Commissie ingesteld Meer geld voor schonere melk en vissenj, onderzoek duurzame de goede De minister van landbouw r. B. W. Biesheuvel, heeft t e ingesteld, belast met eer lar de mogelijkheid van ee: regeling ter bevordering vai hoedanigheid, van dc melk, afgeleverd dioor rundveehouders. De commissie heeft tof taak de minister van advies ti. dienen rer de bevordering van de hoedanigheid in deze melk in de fasen van winning verwerking door middel van betaling ïar hygiënische hoedanigheid. Voorzitter van de commissie is de di recteur-generaal van, de landbouw, lr. J W Wellen. alcoholvergiftiging: 2 weken voor barkeeper Het gerechtshol te Arnhem heeft vrij dag de 25-jarige buffetbediende H. A. C. R. te 't Harde veroordeeld tot 14 da gen hechtenis. Het zou zijn schuld zijn dat op 8 oktober 1963 de huzaar L. G. de Bruin door acute alcoholvergiftiging om het leven is gekomen, nadat verdach te buitensporige hoeveelheden alcohol had doen verstrekken terwijl hij kon weten dat het de opzet van andere mili tairen was de huzaar dronken te voeren. Het vonnis van de rechtbank te Zwolle die verdachte tot een maand had veroor deeld, werd vernietigd. Over het grootste deel van Nederland kan de lucht nog als ln niet ernstige mate verontreinigd worden beschouwd. Op enkefe plaatsen, bijvoorbeeld de sterk geïndustrialiseerd gebieden bij de grote havencentra en fn de grote steden, is de toestand reeds zodanig geworden, dat zij grote aandacht vraagt. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat door vestiging van nieuwe bedrijven kernen van ernstige hichtverontrefnfgfng ontstaan op plaat sen, die tot nu toe botten de aandacht z(jn gebleven. Aldus de inspecteur van de volksge zondheid ir. H. Eilers (Den Haag), die op het congres voor openbare gexor.d- heidsregelmg te houden op 15 en 16 oktober in Enschede zal spreken over de luchtverontreiniging. Op deze twee daagse bijeenkomst zal van gedachten worden gewisseld over de „Bedreiging en beveiliging van het levensmilieu" en wordt gesproken over onder meer de water, en luchtverontreiniging, over de problemen rond' <Je verwijdering van vaste afvalstoffen en over de verwijde ring en verwerking van chemische af valstoffen. Ir. Eilers stelt onder meer, dat het vrijwel onmogelijk is om een prognose te maken over de ontwikkeling van de luchtverontreiniging door de Industrie over een enigszins langere periode, daar de gehele chemische industrie in uiterst snelle ontwikkeling verkeert. De invoe ring op ruime schaal van aardgas kan verbetering in de vervuilingstoestand van de atmosfeer veroorzaken, ander zijds kan een goedkope energiebron een stimulans vormen voor de vestiging van industrietakken (b.v. de metallurgische bedrijven), die zonder deze stimulans elders gevestigd zouden worden. „Het aardgas kan dus indirect oorzaak van ecu verhoogd vervuilingsniveau van de atmosfeer worden", aldus ir. Eilers. Op dit congres, dat in de wandeling wel ..gezondheidsparlement" worth ge noemd, zullen de bedreigingen van het levensmilieu in het middelpunt van de belangstelling staan en zal aandacht wor den geschonken aan de aanwezige mo gelijkheden om die gevaren te bezweren en ons milieu te beveiligen. „Zorg. geen paniek, alarm, maar met de goede hoop dat, als het signaal verstaan wordt, de waakzaamheid niet verslapt en men de problemen, waarvoor wfl staan, niet als geïsoleerde vraagstukken gaat aanpak ken, maar met vereende kracht een leef baar bestaan en misschien zelfs nog een beter leefbaar bestaan mogelijk wordt", aldus de zenuwarts S. J. P. Dercksen (Amsterdam). extra vakantie voor ambtenaren. verticale prijsbinding. aanvulling Prijzenwet, gericht op individuele ondernemingen. Op al deze punten werden maatregelen aangekondigd, voordat enig overleg had plaats gevonden en werden verwachtin gen gewekt, aan de honorering waarvan niet kon worden ontkomen. Daar voegt zich thans nog de uitkering van 3,5 pro cent voor de ambtenaren bij. Als men de Troonrede beziet, zo gaat het verbond verder, zal men enige mede delingen tegenkomen, waarin dé zelfde tendenzen zijn terug te vinden. Nieuwe kostenverhogingen zullen zoveel moge lijk voorkomen moeten worden; een loon stijging zal in het komende jaar binnen nauwe grenzen moeten blijven. BÏaar de regering zal het toejuichen wanneer door toepassing van de bestaande vormen van winstdelingniet leidend tot bestedings verruiming doch gerciht op bezitsvorming de welvaart der werknemers kan worden bevorderd- „Het geheel zou natuurlijk niet compleet zijn. zonder de mededeling dat het prijsbeleid wordt voortgezet", zo voegt het Verbond er veelbetekenend aan toe. Het Verbond signaleert twee bezwaren tegen het huidige regeringsbeleid: Het bezwaar, geldend voor de. werk geversorganisaties, dat de regering regel matig hun beleid doorkruist en hen btii- ten spel zet. Het bezwaar, geldend voor de vakbe weging, dat de regering op haar wensen vooruitloopt en haar noodzaakt progreis- siever te zijn dan de economisch» situ atie toestaat. Door een en ander wordt de veragft- woordelijkheid van het georganiseerd bedrijfsleven zo zwaar belast dat het vroeg of Iaat buiten staat wordt ge steld op dezelfde voet en in dezelfde omvang de medewerking aan het so ciale en economische beleid te hand haven. „Permanente verzwakking van onze organisaties kunnen wij niet toe staan, evenmin als de werknemers. De kruik gaat zolang te water tot ze barst. Zover zullen zij het evenwel niet willen laten komen", zo stelt bet Verbond ten slotte. Tweede oogst aardbeien Dat bepaalde aardbeienrassen die nor maal in juni of begin juli een oogst hebben gegeven, in het najaar opnieuw gaan bloeien, komt wel vaker voor. Dat deze bloesems nog uitgroeien tot rijpe vruchten is een grote zeldzaamheid. Dit jaar gebeurt dit. want op de fruitvei lingen in Kapelle-Biezelinge komen re gelmatig partijtjes aardbeien van plan- ten die reeds een oogst hebben gege- Deze tweede oogst aardbeien is over wegend van goede snaak en kwaliteit en de binnenlandse handelaren betalen er hoge prijzen voor. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft in een brief aan dc voor zitter van dc Tweede Kamer meege deeld, dat volgens dc laatste cijfers van de totale premie van de A.O.W., de A.W.W. en de kinderbijslag op 12 procent wordt geraamd bij een aan vaarding van het wetsontwerp nadere wyziging van deze drie wet ten, dat op 8 september werd inge diend. In dc memorie van toelich ting op dit wetsontwerp werd dit percentage bij een overheidsbijdrage van f 150 miljoen nog op 12,5 ge raamd. De vaststelling van dc pre miepercentages geschiedt door het bestuur van de Sociale verzekerings bank. Uitgaande van de jongste financiële gegevens heeft de SociaJe verzeke ringsbank de A.O.W.-premie medio, september berekend op 8,7 procent, de A.W.W. premie op 1,5 procent en die voor de A.K.B. op 1,8 procent. De Sociale verzekerings raad is met deze cijfers akkoord gegaan. In het bij de Tweede Kamer aanhan gig gemaakte wetsontwerp tot invoering van een. aotóaal minimum voor de A O W. en de A.W.W. met een bijdrage uit de algemene middelen van f- 150 miljoenl werden deze percentages aan de hand van de toen ter beschikking staande ge-y gevens geschat op respectievelijk 9j 1,5 en 2 Voorts heeft de minister de TweedQ Kamer bericht, dat naar het zich thami laat aanzien de premie van de ver*, pllchte ziekenfondsverzekering, die varj jaar tot jaar wordt vastgesteld, met en kele tienden van een percent zal stagen. Deze styging komt voor dc helft voo£ rekening van de werkgevers en voor d« helft voor rekening van dc werknemers. De premie voor de kLnderbUslag-verze* kering voor loontrekkenden zal ongeJ wjjzigd blijven. Vice-admiraal Reeserj commandant zeemacht Tijdens een plechtigheid in de heven van Den Helder heeft vorige week vice- admiraal mr. A. N. Baron De Vos van Steen wijk zijn functie van commandant zeemacht Nederland overgedragen aan de pas bevorderde vice-admiraal L. E. H. Reeser. Na de plechtigheid werd eea receptie gehouden

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11