Doopsgezinde kerk te Leiden wordt echt Gemeentecentrum i film jn kleur! Krijgt de Hervormde Kerk .mentale wijkgemeenten? Restauratie is in volle gang LEZERS SCHRIJVEN ONS: Minjon-afdeling 5Sleutelstad' houdt talentenjacht Modedetails op geslaagde show van Futura Hoe Leiden feest gaat vieren Te kust en te keur fotografeer °f Foto-Ciné JAN WOLFSLAG N.V. NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DONDERDAG 1 OKTOBER 1964 LEIDEN Omdat eeuwen ge leden het kerkelijke karakter niet aan de buitenkant mocht zijn te zien, bouwde de Doopsgezinde Gemeente te Leiden in 1638 aan de Pieterskerkstraat een schuil kerk, deels op de fundamenten van het uit de dertiende eeuw da terende huis Te Lookhorst, waar onder anderen Floris V heeft ge woond. In 1860 werd de kerk verbouwd en uitgebreid; de ijze ren kolommen in de eigenlijke kerk herinneren nog aan die pe riode. Sindsdien heeft de tijd er stil gestaan, op enkele details na. En al zit men nu „door elkaar", nog steeds staan in het midden vak, vlak voor de hoge kansel, de stoelen voor de vrouwen, die, net als in de tijden der hagepre- ken, beschermend werden om ringd door het manvolk. In 1961 begon men aan restauratie en verbouwing van de kerk te denken en onder meer werd hiervoor een fi nanciële actie gehouden. De plannen kregen steeds vastere vorm en vorige maand is men begonnen met de ver bouwing van het voorgebouw naar een ontwerp en onder leiding van Ir. M. P. Schutte. Opzet is van het voor gebouw een levend Gemeentecentrum te maken. Hiertoe verliet koster G. Zonneveld zijn sobere behuizing om aan de overkant van de kerk een „christelijker" woning te betrekken met zUn vrouw. Beneden in het voorgebouw komt nu een zaaltje voor allerlei bijeen komsten en het eeuwenoude kelder gewelf. vanuit de hal bereikbaar via een trapje, wordt geschikt gemaakt als vestiaire. De consistoriekamer blijft gehandhaafd en de verbouwing beperkt rich, wat het benedengedeel- Vóór cle Kerst Boven in het voorgebouw komt een zaal voor de zondagsschool, die altijd gelijktijdig, met de kerkdiensten wordt gehouden, terwijl achter nog een lokaliteit in de maak is voor de knutselclub „Mennistenibouwers". De ze ruimte zal tijdens de kerkdiensten worden gebruikt als crèche. Mede doordat ook Monumenten zorg bü de verbouwing moest wor den ingeschakeld, verlopen de werk zaamheden minder vlot dan men had gehoopt. Er wordt nog steeds naar gestreefd voor de Kerst klaar te zijn, vertelde de kerkmeester ons, maar of men dit zal halen, ls nog een open vraag. Het werk wordt uitgevoerd door de firma L. Oostveen en Zn., die wordt bijgestaan door enkele onderaanne mers. De verbouwingskosten worden geraamd op f 80.000 en men heeft thans f 30.000 beschikbaar zodat de 500 Gemeenteleden nog heel wat bij een moeten brengen, wil men de aaD te. gane geldlening zo laag mogelijk houden. Daarna hoopt men de 300 zit plaatsen tellende kerk een opknap beurt te geven. Predikant van de Doopsgezinde Ge meente is thans ds. H. van Bilder- LEIDEN Minjon-afdeling „Sleutelstad," houdt donderdagavond 29 ok tober in de grote zaal van „De kleine Burcht" aan de Nieuwe Rijn te Lei den een talentenjacht. Allen, die van mening zijn, dat zij iets presteren op het gebied van populaire muziek, zang, declamatie, cabaret of jazz, kunnen hieraan deelnemen. Hoofdprijs is de Minjon-beker. Ook zullen radio opnamen worden gemaakt, die, bij gebleken geschiktheidkans maken op uitzending. 'bruik en hebben bovendien geen studio In de jury hebben zitting: de impres- irio Paul Acket, hoofdredacteur van het teenagermaandblad „Muziek Ex pres", Gé Hofenk, platenhandelaar in Leiden, Piet Goosen, journalist, Peter Fock van de platenmaatschappij „Bo- ■i" en Anne van Egmond namens Minjon, afdeling Sleutelstad. Zangers en zangeressen, die niet aan ;n orkest zyn verbonden en niet voor eigen begeleiding kunnen zorgen, kun- zich toch opgeven. Zy worden be geleid op de piano door Minjon-lid Ben Hurrelbrinck, leerling van het con- atorium in Den Haag. Kandidaten kunnen zich tot 20 oktober schriftelijk aanmelden by B.C. Tiddcns, Oude Hoef- straat 57, Leiden. Minjon hoopt op aanmeldingen van in zo groot mogelijke verscheidenheid, opdat een aantrekkelijk en verantwoord programma kan worden samengesteld. De presentatie is in handen van Mar- ga Kosten. Na afloop wordt er gedanst op muziek van het winnende orkest. Bij voldoende belangstelling zal er even tueel een tweede avond worden geor ganiseerd. Wat is Minjon „Minjon" is een vereniging van jon geren tussen de 16 en 26 jaar, die het maken ran radioprogramma's als hob by hebben. De beste programma's wor den door de AVRO uitgezonden op don derdagmiddag van 5 tot 6 uur. Een van drie AVRO-medewerkers, Her- Broekhuizen, Wim Jansen en Chris Hoorn, beoordeelt de bandjes, die door de afdelingen worden ingezonden. Zyn de programma's geschikt, dan worden ze uitgezonden. Vaak echter is het programma wel goed, maar zijn de technische kwaliteiten onvoldoende.Dat niet verwonderlijk, want de meeste afdelingen beschikken slechts over bandrecorders voor huishoudelijk ge- tot hun beschikking. Het is dan moge lijk het programma over te maken in de AVRO-studio. Niet alle programma's kunnen wor den overgemaakt. Bij hoorspelen, mu ziekopnamen, klankbeelden, cabarets, intervieuws e.d. levert dit natuurlijk geen prpblemen op, maar bij voorbeeld reportage van een actuele gebeur tenis moet onmiddelijk goed zijn. Zestig afdelingen In Nederland zijn zestig Minjon-afde- lingen, grote en kleine, meestal in de grote plaatsen, die onder leiding staan „consul". Er zijn afdelingen met eigen (doorgaans zelfgebouwde) studio's, maar ook komen er program tot stand, terwijl de leden om tafel in de huiskamer zitten met de microfoon in het midden. Iedere afdeling is zelfstandig. De le- Classis LEIDEN in vergadering bijeen LEIDEN Tien jaar geleden werd in de Herv. Kerk de mogelijkheid van een zogenaamde noodgemeente in het leven geroepen. Wat hieronder ver staan werd, staat beschreven in één van de overgangsbepalingen, die aan de Kerkorde zijn toegevoegd. Daar kan men lezen, dat in bepaalde geval len een nevenvoorziening in het pastoraat kan worden getroffen, wanneer bij het opzicht over het geestelijk leven der gemeente blijkt, dat een aantal lidmaten behoefte heeft aan een andere modaliteit van prediking en cate chese dan ter plaatse gevonden wordt, dit alles binnen de grenzen van artikel tien van de Kerkorden, waarin het belijden der Kerk onder woor den wordt gebracht. Omdat deze overgangsbepaling 31 december a.s. af loopt, moet een nieuwe regeling worden getroffen, om enkele bezwaren tegen het noodpastoraat weg te nemen en wegen te banen voor een geleide lijke intégratie van plaatselijke minderheidsgroepen. LEIDEN Modehuis Futura presenteerde gisteravond tijdens een mo deshow in restaurant Van der Heijden een geslaagde keuze uit zijn najaars- en wintercollectie 1964. Niet alleen de moderne tinten zwart, Bordeaux en steenrood, nuances bruin en cognac, maar ook de nieuwe modedetails als satijnen kraagjes, strepen, ruiten, voorpandgarneringen van stiksels, knoopjes, strikjes en gitten waren vertegenwoordigd. Onder de hoeden van het Haags Modemagazijn aan de Botermarkt zagen we veel baretmodellen, die dit seizoen favoriet zijn. Met het oog daarop heeft de generale synode der Herv. Kerk de classicale ver gaderingen naar haar mening gevraagd over twee nieuwe voorstellen. Het eerste is' gericht op de vorming van buitenge wone wijkgemeenten, het tweede op de vorming van buitengewone wijkgemeen ten in wording. Tot nu toe kent men in de Herv. Kerk elgenlyk alleen gemeenten, die door ter ritoriale grenzen worden bepaald. Maar, zo kan men zich afvragen, is het in be paalde gevallen niet noodzakelijk ook de mogelijkheid te openen, dat gemeenten niet naar territoriale, maar naar mentale grenzen gevormd worden? Men kan hier bij denken aan de mindenheden in be paalde kerkelijke gemeenten, maar ook aan studenitengemeenben, gestichtsge- Toen de classicale vergadering Leiden der Herv. Kerk zich gisteren op deze vragen bezon, wees de praeses, ds. D. J Vossers uit Leiden, er in zijn openings woord op. dat ook de oude christelijke Kerk reeds mentale verschillen kende. -O 1 Deze zijn op zich zelf niet afkeurens- I waardig in een Kerk. Gevaarlijk worden pas, als ze ziöh zelf gaan verabsolute- Het is bijna alles zwart wat de mode- klok slaat. Ook bij Futura waren daarvan voorbeelden: zwarte rokjes onder kleu rige gedessineerde jumpers, zwarte een voudige japonnetjes (waaronder een exemplaar met de moderne diepe voor panduitsnijding, waarin een hesje van zwart-witte strepen) een lange zwarte avondjapon en zwarte deux-pièces. We zagen overigens ook veel nuances rood, vooral in de pakjes en geklede jurk jes. Grappig was het cognackleurige rechte rokje, waarvan het splitje midden achter was geaccentueerd door een satij nen strikje. Een geklede donkerbruine Japon had een slip bij wijze van „voor schoot", waarop een stijlvolle gittengar- F1 u weel Bij de collectie cocktailjurkjes zageD we eenvoudige prinsessemodellen van zwart fluweel en satin duchesse. Succes hadden ook een tweed mantelpakje (ja gersgroen) met bontkraag, een turquoize japon van lurex en wit kanten jurkje. Van de gebruikte stoffen, noemen we Jersey, wevcnit, wol, kamgaren, alpaca, tcrlenka en tweed. Aan de modeshow was een prijsvraag verbonden, waarin me vrouw Crama uit Leiderdorp een deux- pièces cn mevrouw Bijsterbos uit Koude kerk aan den Rijn een hoedje wonnen. Maak het U op 3 oktober makkelijk HUTSPOT in RESTAURANT PETER LEENEN GANGETJE 14 neraal, ds. M. Groenenberg uit Utrecht, uitgenodigd de nieuwe voorstellen te ko men toelichten. Daarnaast had mij 5 pre dikanten uit de classis gevraagd in een 5 miniuten-toespraak eigen visie hierop te geven. In zijn toelichting wees ds. Groenenberg er 'op, dat ,het de eigen, opgave, juist van de Herv. Kerk is Kerk te zijn in eenheid 6n verscheidenheid. Dat er modaliteiten in de Kerk zijn is allerminst een tragische zaak. Er beho ren in een Kerk verschillen te zijn, ook in een plaatselijke gemeente. De kerke raden hebben zich altijd weer af te vra gen, hoe zij deze modaliteitsversohilleD tegemoet kunnen komen. In de meeste stadsgemeenten zal dat geen probleem zijn: In het pre- dlkantcnkorps kan ook een grote verscheidenheid worden gezocht. Moeilyker wordt het in bepaalde dorpsgemecntcn. In onze dynamische tyd is het voor sommige dorpskerke raden byzondcr moeilijk rekening te houden met de veranderende struc tuur van hun gemeente. Men vindt dat men de volle waarheid van het evangelie binnen de plaatseiyke ge meente verkondigt. Waarom kunnen sommigen zich daar niet onder scha- Heel voorzichtig heeft men 10 jaar ge leden de mogelijkheid geopend naast de stoere dorpskerk de luchtige mogelijk heid van de nevenvoorziening te creëren. Hierbij was van medewerking van de plaatselijke kerkeraden geen sprake. Op doze wijze zijn in de loop der jaren 17 noodgameenten tot stand gekomen. Er zijn aan deze noodgemeenten al lerlei bezwaren verbonden. Zo is de pre dikant op deze standplaats veel te geïso leerd. Hij heeft geen eigen kerkeraad in de directe zin van het woord, neemt niet voluit deel aan het kerkelijk leven in classis en provincie. Abnormaliteit Met de mogelijkheid van de vorming van een buitengewone wykgemeente hoopt men, dat vele kerkeraden, die met dit probleem zitten, er nu uit zullen ko men. Een buitengewone wijkgemeente kan een eigen leven leiden, maar men zal elkaar in elk geval ontmoeten in de vergadering-en van de centrale k*rk* raad Wanneer er ook dan nog kerkera den zijn, die deze oplossing niet willen, is er de mogelijkheid, dat een „buiten gewone wijkgemeente-in-worddng" wordt gesticht. Deze kan worden geïnstitueerd door het breed moderamen van de sy node op advies van de besturen van pro vinciale kerkvergadering en classis. Zo'n buitengewone wijkgemeente-in-worddng blijft een abnormaliteit en dient daarom telkens opnieuw op haar noodzaak te worden getoetst. Het is een teken van de ziekte der Kerk, wanneer van deze mogelijkheid gebruik moet worden ge maakt. Doch de noodsituatie kan hiertoe dwingen, wanneer kerkeraden hun eigen beschouwingen verabsoluteren. Het moderamen van de classis had drie predikanten, werkzaam op een terrein dat eventueel voor een buitengewone wijkgemeente in aanmerking zou korpen, uitgenodigd hun visie hierop te geven, te weten ds. W. Zijlstra, verbonden aan Hulp en Heil in Voorsohoten-Leidsohen- dam, ds. J. A. Eekhof, studenl;-nprcdi- kant te Leaden, en dr. P. L. Schooriheim. predikant voor bijzondere werkzaamhe den, eveneens in Leiden. Deze drie wa ren het erover eens. dat het onder be paalde omstandigheden zin zou kunnen hebben hun werk onder te brengen bij een buitengewone wijkgemeente. Maar alle drie zagen er onder de huidige om standigheden in hun geval geen nood zaak toe. Daarnaast gaven nog ds. Cadce cn ds Koudstaal, beiden uit Oudshoorn, hun kijk op het voorstel. Hierbij stond de me ning ran de eerste lynrecht tegenover die van de laatste. Van vrijzinnige ever- tuiging uit zou ds. Cadee een artikel over de modaliteiten der Kerk In de Kerk orde opgenomen willen zien. waarbij de vrijheid van prediking en catechese, bin nen dc grenzen van het beiyden der Kerk, is vastgelegd. Hij is sterk gepor teerd voor een buitengewone, mentale wykgemeente. Ds. Koudstaal daarente gen vreest, dat op deze wijze de ver vreemding der modaliteiten in de hand gewerkt wordt, dc oude „hotelkerk" weer opduikt en de weg tot Integratie afgesloten wordt. Nadat vele predikant-leden van de classis zich nog in discussie begeven had den, bleek bij stemming, dat 65 leden van de classis Leiden zadh vóór, 14 zich tegen de buitengewone wijkgemeente uitspraken. De buitengewone wijkge- meente-in-wording werd door meei den onaanvaardbaar geacht: 26 spraken zich hier tegen uit, 53 waren er voo Allen waren het erover eens, dat deze oplossing niet ideaal is voor de integratie van de modaliteiten. Wie eohter de prak tijk van het kerkelijk leven in de Herv. Kerk enigszins kent, zal er zich over kunnen verheugen, wanneer op deze wijze een mogelijkheid wordt geschapen de verabsolutering van één bepaalde daliiteit te doorbreken Om de gedachte weg te nemen, dat het verschijnsel der modaliteiten alle aandacht in de Herv. Kerk bindt, zij er nog op gewezen, dat de afgevaar digde ter synode mr. W. v. Norden te Leiden in de ochtendvergadering had meegedeeld, dat een geschrift over de voortzetting van het gesprek over de kernbewapening ter perse is, evenals een pastorale handreiking over het gebed. Van de zijde van de raad van de zending was meegedeeld, dat de Herv. Kerk financiële verantwoor delijkheid blijft dragen voor de jon ge Kerk in Indonesië. den hebben de organisatie geheel in eigen hand en innen zelf contributie. De AVRO subsidieert niets. Ook in Leiden is een afdeling van Minjon, die onder de naam „Sleutel stad" programma's maakt. Het laatste uitgezonden programma was een inter- vieuw met wielrenner Gerben Karstens, aar aanleiding van diens uitzending aar dc Olympische Spelen in Tokio. „Sleutelstad heeft op het ogenblik 13 leden. Er zijn vier afdelingen: gespro ken woord, reportage, muziek en tech niek. Niet iedereen kan lid worden. Men moet zijn geschiktheid bewijzen, als technicus, tekstschrijver, regisseur of „spreekstem". Regelmatig worden er stemproeven gehouden. De afdeling „Sleutelstad" beschikt niet over een eigen studieruimte. Om bij de Leidse jeugd wat meer bekend heid te krijgen, wordt nu op 29 okto ber in „De kleine Burcht" een talenten jacht gehouden. Bovendien hoopt „Sleu telstad" hierdoor een overzicht te krij gen van wat er aan „talent" allemaal in Leiden „rondloopt" en eventueel voor radio-optreden in aanmerking komt. „Sleutelstad" kan nog wel leden ge bruiken. Er is vooral behoefte aan technici (liefst met apparatuur) en Hoefstraat 57, Leiden. LEIDEN. Het volledige programma van de 3-oktoberfeesten vindt u hieronder. DONDERDAG 1 OKTOBER Pieterskerk. 8 uur: concert chr. zangvereniging Ex 'Animo o.l.v. Herman de Wolff; medewerking van Heieen Verkley, sopraan, en Adr. Blankensteim, orgel; spreker ds. D. J. Vossers, Herv. predikant VRIJDAG 2 OKTOBER Half 8: taptoe. Schuttersveld812 uur nam.: Lunapark. ZATERDAG 3 OKTOBER Stadhuisplein, 7 uur: reveille. De Waag, 7.309-30 uur: uitdeling haring en wittebrood. Van der Werffpark, 8 uur: koraalmuziek. L. MorswegP. C. Hooftlaan, 8.158.45 uur: poppenspel. Station, 8.30 uur: ontvangst van Harmonie van N.V. Veenendaalse Sajetfabriek. mars naar Kaasmarkt, waar muzikale exercitie wordt gehouden. Jan van Houtkade. 8.4510 uur: rolschaatsdemonstratie. Vijf-meilaan, 910.15 uur: demonstratie van de Heinkelclub (scooters). Schuttersveld. 9—24 uun lunapark. P. Bothstraat, 99.30 uur: poppenspel. Breestraat, 9.30 uur: militaire parade. Zeemanlaan, 9.4510.15 uur! poppenspel. De Lakenhal, 1012 uur: tentoonstelling. Hoge Rijndijk 24, 10 uur: kerkdienst Geref. Gemeente in Ned., ds. M. van Beek van Alblasserdam. Bevrijdingsplein, 10.3011 uur: poppenspel. Pieterskerk, 10.30 uur: herdenkingsdienst, ds. J. A. Eekhof. Chr. Geref. kerk, Steenschuur, 10.30 uur: herdenkingsdienst, dr. W. H. Velema. Geref. Gemeente, Nieuwe Rijn, 10.30 uur: herdenkingsdienst, ds. A. Vergunst van Rotterdam. Van 14.30 uur: optocht „Feest in speelgoedland". Hoge Rijndijk 24, 4 uur: kerkdienst Geref. Gem. in Nederland, ds. M. van Beek van Alblasserdam. Schouwburg, 7 uur: Potasch en Perlemoer. Volkshuis, 7.30 uur: toneelavond Leidse Chr. Oranjevereniging. Stadsgehoorzaal, 8 uur: cabaretvoorstelling. Schuttersveld, 11 uur: vuurwerk. Donderdag 1 oktober Pieterskerk, 8 uur: concert Ex Animo t.g.v. 3 oktober, m.m.v. Heieen Verkley, sopraan; spreker ds. D J Vossers. Rapenburg 127, sociëteit Horus, 8.30 uur n.m.: studentenvereniging Catena, opening verbouwde gedeelte van de so ciëteit. Vrijdag 2 oktober Half 8: taptoe t.g.v. 3 oktober. Schuttersveld, 812 uur n.m.: Lunapark Zaterdag 3 oktober Hervormd jeugdhuis, Hooglandse Kerk- gracht 44, 11 uur 's morgens tot 10 uui 's avonds: het jeugdhuis open als eethuis voor jongeren, ouders, vrienden en kenden, tussen 2 en 7 uur hutspot. De Ruif, Jan Vossensteeg 59, 24 opening tentoonstelling tekeningen, etsen en schilderijen van Maronir. Oude Vest 13, 8 uur; chr. jongeren vereniging De Valk, 3-oktoberviering voor jongeren van 16 jaar en ouder. UW 3-OKTOBER FEEST BREESTRAAT 123 Telefoon 21851 HAARLEMMERSTRAAT 102 Telefoon 32778 Haarlem: Het Baken, Bakenessergr. 10, 24 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Noordwijk aan Zee, 7.30 uur: geref. kerk, uitvoering kerkkoor van de Chris tuskerk te EssenAltendorf. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Kinderen van de Sclieveningen: Kurhaus-paviljoen, 8 u.: Delfts Studententoneel met „De twee Veronezen". Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Kok, Rapenburg 9, teL 24807. De apotheek Van Breest, Smallenburg en de apotheek Voorschoten zyn geopend. Films Camera 12.30, 7 en 9.15 uur): Pappa krijgt de klappen (a.l.). Lido (2.30, 7 cn 9.15 uur): Robin and the seven hoods (14). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Boven de achttien (14). Rex (2.30, 7.15 en 9,15 uur): Lachen is niet verboden (a.l.). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Mary, Mary (14). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Heimweh nach St. Pauli (a.l.). Op 3 oktober gewijzigde aanvangsuren. Tentoonstellingen De Ruif, Janvossensteeg 59: tentoon stelling van tekeningen, etsen en schil derijen van Maronier (van 331 oktober, van 1218 uur, vrijdag, zaterdag en zon dag van 1224 uur). WASSENAAR: kunstzaal Heuff, Hof- laan 7: tentoonstelling van aquarellen en tekeningen van Rudi Bierman en plas tieken van Wicher Meursing, van 26 sept. tot en met 16 okt., dagelijks van 10 tot 17 uur, bovendien op vrijdagavond van 8 tot 10 uur. Op zondag uitsluitend vol gens afspraak. De Lakenhal, Oude Singel: tentoon stellingen van schilderijen en tekenin- egen van Theo Lohmann (van 25 sept tot 26 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde. Steen straat 1: Indianententooastelling „Bizon- lager en Bleekgezlcht" (toi 10 oktober, op werkdagen van 10 tot 17 uur, op zon dagen van 13 tot 17 uur). Taveerne Taste vin. Beestenmarkt 14: tekeningen van Frans Pieck (van 26 sept. tot 26 okt., dagelijks van 16.30—24 bovendien vrijdags tot lu't nachts)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3