Nieuwe Leidlse Courant Nederland wil wachten op nieuwe Britse regering Deel van buit en wapens terecht UW HART VOOR JEZUS - UW HAND.. Commentaar Gesprek Europese politieke unie in Bonn Erhard kreeg nog geen toezegging Friesland solidair met de Franse boeren H Jongetje (2Vz) gooit baby in sloot Geen krant Zondag in Winkel een Allemans kerk" CALEX Zwaailicht moet rovers op een afstand houden r Donderdag 1 oktober 1964. 45ste jaargang Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Telefoon 31441 y Koude uacht De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Droog weer met weinig bewolking. Koude nacht met in hoofdzaak in het noordoosten en oosten van het land plaatselijk nachtvorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). iljn hert in teghenspoet" fET hoofdbestuur van de Friese naatschappij van landbouw heeft zich solidair verklaard met het streven van de Franse boeren naai een verbetering van de melkprijs. Het hoofdbestuur heeft met genoegen kennis genomen van de verklaring van de drie centrale landbouworganisaties in verband met de weigering van de Franse boeren om drinkmelk te leveren aan de grote steden in hun land, voor zovel daarin sympathie wordt betuigd met het atreven van de Franse boeren. Het betreurt evenwel, dat de drie cen trale landbouworganisaties niet duidelijk te kennen hébben gegeven, dat de uit voer van drinkmelk naar Frankrijk op dit ogenblik ln het geheel niet mag plaats vinden. Intussen heeft het bestuur van de co- operatieve condensfabriek Friesland be sloten, geen gecondenseerde melk meer te leveren aan Frankrijk. In een toelich ting verklaarde het dat levering van melk aan Frankrijk, in welke vorm dan ook, in de provincie Friesland wordt be schouwd als een uiting van gebrek aan solidariteit. De voorzitter van de Til- burgse melkinrichting daarentegen ver klaarde dat zijn bedrijf de melkleveran- tie aan Frankrijk zal voortzetten. Het feit dat de Tilburgse melk tegen een nog al hoge prijs aan Frankrijk wordt gele verd is voor de regering daar misschien ook wel reden om in te zien dat de Franse melkprijs omhoog moet, zo moti veerde de voorzitter Heerkens zijn stand punt. Voorts doet het bestuur een beroep op de eigen leden, op de andere provinciale gewestelij ke boerenstand organisaties op de zuivelinstelldngen, die in staat zijn drinkmelk uit te voeren, te bevordo dat deze uitvoer niet plaats vindt onderscheidenlijk deze uitvoer achter wege te laten. Een en ander hierover deelde het bestuur mee in een verkla ring na een gistermiddag in Leeuwarden gehouden vergadering. Inmiddels heeft het bestuur van hel Produktschap voor zuivel in zijn giste- gehouden besloten vergadering ln Den Haag besloten de tot dusver inzake de melkleverlngcn naar Frankrijk ge volgde gedragslijn voort te zetten en de ontwikkeling ln het oog te blijven hou den. De maximale hoeveelheid die per dag geëxporteerd mag worden, blijft 75.000 kilogram. Een kleuter van ruim 214 jaar heeft gisteren in Giessenbrug bij Gorinchem een baby van vijf weken in een sloot ge gooid. De moeder slaagde er gelukkig in het kindje nog op het nippertje te redden. De baby lag in een kinderwagen in de tuin. In een onbewaakt ogenblik kreeg de kleuter, een neefje van de baby, het voor elkaar om het kindje in de sloot te werken. De moeder, die het opviel, dat de dekentjes in de wagen zodoor elkaar lagen, kwam naar buiten en miste het Van de kleuter kreeg de moeder te horen, dat de baby in de sloot lag. De moeder rende er heen en zag haar baby op de bodem van de sloot liggen, waarin ongeveer een meter water stond. De baby was reeds bewusteloos. Maar door het toepassen van mond op mond beademing, zoals zij onlangs op de televisie had ge zien, slaagde de moeder er in het kind weer bij te brengen. De baby maakt het nu weer goed. De lezers worden er hierbij aan herinnerd, dat ons blad op zaterdag 3 oktober, in ver band met de feestelijkheden in Leiden, niet verschijnt. De krant van morgen vrij dag is dus de laatste van deze week. Wie nog berichten heeft die voor het tveekeinde of voor maandag van belang zijn. kan zich vanavond na half elf of morgenochtend na 8.15 uur (maar zo vroeg mogelijk) met de redactie tel. 31441 in verbinding stellen. Wat de krant van morgen betreft, delen ivii nog mee. dat zij ook het Zondagsblad zal bevatten. Ofschoon het niet eenvoudig teas, de kerkdiensfnngaven een (larf eerder te verkrijgen, zal nok deze lijst niet ont breken. Redartie JV.Ij.C. t)e ministers Marijnen en Luns zijn gisteren voor een driedaags bezoek in Bonn aangekomen, waar zij werden verwelkomd door Bondskanselier Ludwig Erhard. Op de foto v.l.n.r.: Luns, mr. Marijnen en dr. Erhard. Weer Westchiitse taxichauffeur vennoord De 28-jarige taxichauffeur Karl Heinz Koch is vannacht in Bonn door een onbekende om het leven gebracht. Hij overleed aan de gevolgen van een aantal messteken in de kliniek van de universiteit van Bonn. Rond half vier in de morgen werd in de taxicentrale een noodkreet van Koch opgevangen. Hij leefde nog toen hij dioor collega's werd gevonden. Het enige aanknopingspunt dat de politie heeft' is de overtuiging, dat de kleding van de dader met bloed besmeurd moet zijn. Het moordwapen, een dolk, werd in de taxi gevonden. Het slachtoffer was gehuwd en vader Wat betekent geloof voor mij 7V Een Allemanskerk" in het Noordhol landse Winkel is het resultaat van een goede samenwerking tussen de gerefor meerde, de rooms-katholieke, de her vormde en de doopsgezinde kerk van die plaats. Zondag 4 oktober zal men 's avonds een eerste bijeenkomst honden in de kerk van Winkel. Hier zullen men sen van allerlei denkrichtingen en be roepen spreken over wat het geloof voor hen betekent. Onder hen, die zich hiertoe bereid heb ben verklaard bevinden zich mensen met een belangrijke openbare functie. De or ganisatoren van de „Allemanskerk" stre ven er bewust naar om de bijeenkomsten niet plechtig te doen zijn. Er wordt koffie geschonken, er is gelegenheid tot vragen en discussie en er wordt muziek gemaakt om graag naar te luisteren. De bijeenkomsten die plaats zullen hebben op de zondagavonden van 4 okto ber tot en met 20 december zijn niet be doeld ter vervanging van de gebruikelijke kerkdiensten, maar zijn extra. De eerste spreker, in de reeks is de reeks is de particulier secretaris van de Koningin, mr. J. van der Hoeven. Op de volgende zondagen spreken onder deren Godfried Bomans, de leden va Tweede Kamer C. Egas en Th. Laan, de kernfysicus G. van Middelkoop, de c< mandant zeemacht L. E. H. Reeser mr. H. J. Wytema, burgemeester Alkmaar. De Savannah, het eerste door kernenergie aangedreven Ame rikaanse vrachtpassagiersschip, is gisteren in Rotterdam aange komen. Vele Autoriteiten onder wie talrijke ministers waren ter begroeting aanwezig. Verder waren een paar duizend nieuws gierige Rotterdammers toege stroomd. De ministers Van Aartsen en De Jong en Rotter dams burgemeester Van Wal- sum behoorden tot de eersten die het schip bezochten. De Sa vannah blijft tot en met 5 okto ber in Rotterdam en is voor het publiek te bezichtigen, vrijdag van elf tot vijf uur, zaterdag van negen tot vijf uur en maan dag van elf tot vijf uur. PREMIER Marijnen heeft gisteren de Westduitse bondskanselier Erhard duidelijk gemaakt, dat Ne derland met het nemen van stappen in de richting van een politieke unie wil wachten tot de nieuwe Britse re gering gelegenheid heeft gekregen, haar opvattingen kenbaar te maken. Zoals bekend gaan volgens woord voerders in Bonn de gedachten van Erhard uit naar periodiek overleg tussen de regeringen van de zes EEG-landen, waarbij hij de deur latere deelneming door Enge land wil openhouden. Het gesprek (tussen Erhard en diens staatssecretarissen Carstens en Westrick enerzijds en premier Ma rijnen, minister Luns en staatssecre taris De Block anderzijds) ontwikkel de zich gisteren tot een vraag- en antwoordspel, dat ongeveer twee en een half uur duurde en waarbij de Nederlanders niet tot een duidelijke stellingneming behoefden te komen. In Nederlandse kringen acht men het overigens niet waarschijnlijk dat Neder land in dit stadium reeds uitspraken of toezeggingen op belangrijke Europese politieke punten zal doen. De Neder landse bewindslieden zullen nieuwe denkbeelden ten aanzien van de Europe- samenwerking zeker eerst in Den Haag nader met hun experts willen be spreken en de bevoegde kamercommis sies raadplegen. Beide regeringen zijn het eens over de grondbeginselen van de Europese politiek en vooral over de noodzaak samenwerking in Atlantisch ver band en de toetreding van Engeland tot de EEG. Eventuele meningsver schillen zouden zich derhalve kunnen voordoen als de vorm ter sprake komt. waarin een nieuwe politieke opzet moet worden gegotei Wat betreft de Nederlandse voor waarde, dat gewacht zal worden op Engeland wordt in Brussel meegedeeld, dat er nog wel een half jaar kan heen gaan, voordat (als de conservatieven op 15 oktober winnen) een nieuwe Britse regering de onderhandelingen met de EEG kan hervatten. Als de socialisten winnen, kan het nog wel jaren duren, voordat zij tot de ontdekking komen, dat Engeland tot de EEG dient toe te treden. Na hun eerste conferentie met kanse lier Erhard hebben de Nederlandse be windslieden een bezoek gebracht aan president Lübke. Gisteravond waren zij in paleis Schaumburg de gast aan een diner, dat de kanselier aanbood. Vanochtend legde de Nederlandse dele gatie een krans bij het monument de n3zi-slachtoffers in Bonn, waar op het raadhuis door burgemeester Da niels werden ontvangen- Vervolgens maakten zij met kanselier Erhard eer „tochtje" per helikopter naar een wijn gaard in de buurt van Koblenz, waarn; le middag de besprekingen op de bondskanselarij werden voortgezet. Minister Luns heeft intussen ook :n uitnodiging gekregen om een offi cieel bezoek aan Zweden te brengen. eis naar dit land zal plaats hebben 12 tot 17 oktober a.s. De minister zal door zijn echtgenote worden ver gezeld. De 72-jarige heer D. Klakman uit Hilversum, is in de Prins Bernhardstraat in deze stad aangereden door een per sonenauto. De man struikelde bij het oversteken van de straat. Hij overleed ter plaatse. Gisteren vond de Amsterdamse politie de gestolen juwelen, zorg vuldig gewikkeld in twee zakdoeken. Foto: een van de zakdoeken, met de kostbare buit. Advocate niet het meesterbrein HET grootste deel van de juwelen, die buit zyn gemaakt by de roofoverval in Amsterdam, heeft de politie gevonden. Vanmiddag zyn de juwelen en ook enkele pistolen en patronen in het Amsterdamse Bos by de camping, waar de bandieten logeerden, opgegraven. Op aanwij' zing van de in Dortmund vastgehou den P. O. wordt verder gegaan met graven. Ook de kleding, die de rovers tijdens de overval droeigen, is ge vonden. De politie viste de kostuums op uit de Petroleumhaven. De tweede bairudiet, H. B., die vanmorgen met hoofdinspecteur Valken, rechercheur Prins en de Oberkomanissar Loebleln uit Dordtmund in Amsterdam was aangekomen, had gezegd, dat de kle ding „Ln de gracht was gegooid". H. B. heeft zich verder verdienste lijk gemaakt door aan de hand van een schets, die zijn „collega" P. D. hem had gegeven, te helpen zoeken naar de plaats in het Amsterdamse Bos, waar de buit en de wapens be graven waren. Verse tekens aan de bomen wezen de weg naar deze plaats. De juwelen waren in. twee zakdoeken geknoopt. Ze liggen nu op het politiebureau Singel, keurig in plastiozakken verpakt. Een speurhond zal nu moeten uitmaken of P. D. deze juwelen inderdaad in han den heeft gehad. Hoofddader Deze P. D. wordt als de hoofddader, de hoofdman van de bende beschouwd Maar hij blijft hardnekkig bewerer totaal niets van de zaak af te weten. De speurhond zal nu voor een bewijs tegen hem moeten zorgen. Volgens de commissaris van de Dort- munidse politie, voor wie deze rovers geen ombekenden zijn, betaalde hij zijn medewenkers na een geslaagde operatie meestal een varn tevoren afgesproken bedrag uit. Zo was het honorarium voor B. C. voor de laatste roof in Am sterdam 50.000 Mark en voor de over val in de Leidsestraat 5000 Mark. Vaststaat in ieder geval, dat het drie tal van zaterdagmorgen ook de roof overval in de Leidsestraat heeft ge- De papieren van de Duitse advocate, mevrouw M. K., zijn intussen weer gestegen. De Amsterdamse politie er niet meer zó van overtuigd, dat zij het meesterbrein van de bende is. Wel heeft zij steeds mauw contact met de onderwereldfiguren. Zo was zij 19 sep tember vroeg in de morgen uit Dort mund in Amsterdam aangekomen, getuige te zijn van de „overval". Om onbekende reden was de „voorstelling" die datum niet doorgegaan. Commissaris Loeblein zei zelfs zich Bij een opvallend gemerkte boom in het Amsterdamse Bos, vond de politie gisteren de sieraden, afkomstig van de roof uit de juwelierszaak aan de Heiligeweg. miet het minst voor deze vrouw te in teresseren. Wel stelde hij veel belang in, de pis tolen die in verband met de in Duits land gepleegde moorden, aan hem zul len worden overgedragen. De dochter van mevrouw K., Ger- dine, heeft bekend, dat zij P. D. (die alles ontkent) in hotel Polen de pisto len heeft laten zien. Hij gaf haar de vijf overgebleven patronen in een plas ticzakje. De bedoeling was, dat Ger dine dit belastende materiaal door de w.c. zou laten verdwijnen. Maar zij vergat dit in haar zei achtigheid en dat was een gelukje voor de Amsterdamse recherche, die de pa tronen zondagavond in haar tasje vond. UNKELE maanden geleden waren er tien jaren verstreken sinds ten onzent de r.k. geestelijkheid haar be kende mandement deed uitgaan. Men zal zich herinneren, dat het op be paalde onderdelen in nogal forse be woordingen was gesteld. Onder aan zegging van voor r.k. gelovigen zwaarwegende sancties werd het lid maatschap van bepaalde organisaties ontraden of verboden. Merkwaardig is dat het mandement in onze tijd opnieuw in discussie is. Van enkele kanten, zowel r.k. als niet-r.k„ is op intrekking of anders herziening van de voorschriften aan gedrongen. En de vraag is, wat er nu gaat gebeuren of de geestelijk heid zal reageren en zo ja, hoe. Hoe men over het mandement zelf mag oordelen, feit is dat sinds tien jaren ook in ons land veranderingen zijn ingetreden. Er zijn ook veran deringen ten goede. Zo is er meer ruimte gekomen voor onderlinge er kenning. Men betwist in mindere ma te dan het geval is geweest eikaars levensrecht. De organisaties op levensbeschouwe lijke grondslag ondervinden dat. Ook wie daarvan geen deel uitmaken heb ben minder moeite, toe te geven dat zij waardevolle elementen zijn in onze samenleving, van een strekking vaak om eer tot verrijking dan tot verarming van die samenleving bij te dragen. In milde geest nog heeft men zich onlangs vanuit het NVV over het CNV uitgelaten. In dit klimaat van wederzijdse er kenning is vervolgens ook samen werking mogelijk. Het zijn weer de vakeentralen doch zij niet alleen die daarvan een bewijs leveren. Wij hebben het zo vaak gesteld en zien geen bezwaar het nog eens te doen: federatieve samenwerking ach ten wij voor een situatie als de Ne derlandse de voor de hand liggende en de meest nuttige. Zij behelst in zich een combinatie van eigenheid en bundeling. In dit opzicht zijn wij ook in de laat ste tien jaar weer gevorderd. Waarbij komt, dat z>ch ook n0£ andere ont wikkelingen hebben voorgedaan, en wel binnen bepaalde organisaties en groeperingen zelf. Zij hebben de in vloed niet kunnen ontgaan van de Nederlandse volksgemeenschap die immers door een zekere burgerlijk heid wordt gekenmerkt. Aanvanke lijk revolutionaire of tamelijk radi cale bewegingen hebben allengs zeer aan bedaardheid en schappelijkheid gewonnen. De strijd heeft plaats moe ten maken voor het overleg, het over. rompelen door het overtuigen. Ook een r.k. zal zich bewust willen zijn, dat zelfs in zijn gedachtengang met voorschriften als het mandement van 1954 bevatte grote zuinigheid moet worden betracht. Het mande ment zelf, zo werd toen met nadruk gesteld, was ingegeven door herder lijke zorg; het ging om bezorgdheid jegens de kudde welker welzijn men beoogde te dienen. Maar als uitlaat klep voor wellicht zeldzame ontsnappingen werd van stonde aan de mogelijkheid van afwijking voor door gewetensnood gepijnigden er kend. Behalve de r.k. zullen bijvoorbeeld ook de protestanten met belangstel ling naar verdere ontwikkelingen uitzien. Daarbij mag worden bedacht, dat ook vanuit de r.k. kerk allengs een grotere openheid wordt betracht: men is er wat minder exclusief. Aan de andere kant zal men er beducht zijn voor mogelijke verwarring bin nen eigen kring wanneer een een maal uitgevaardigd mandement zou worden ingetrokken. Zo zal het ook wel niet gaan. Het zal wel worden gezocht in nadere formu leringen en interpretaties, waarbij aandacht wordt gevraagd voor wij zigingen die zich intussen hebben voltrokken en sfeer en mentaliteit. Maar de voorkeur voor eigen levens beschouwelijke organisaties zal, juist ook vanuit de overwegingen van ziel zorg, zeker blijven beklemtoond. -C5LRS •I S R F=t Official dealer Leiden e.o. (Advertentie) F)E exploitant van het pompstation „Proost" aan de rijksweg van Utrecht naar Amsterdam hoopt door een geel zwaailicht en een krachtige sirene voortaan rovers op een afstand te houden. Het zwaailicht boven op het dak van dit eenzaam en donker gelegen benzinestation is van een afstand van vijf kilometer zichtbaar. In en rondom het station bevinden zich diverse knoppen waarmee het alarmsysteem door de pompbedienden of de indringers in werking kan worden gesteld. Ze zijn onopvallend aangebracht. Niet-inge- wijden zien ze niet. De exploitant van dit nabij het Utrechtse industrieterrein Lage Weide ge legen pompstation heeft deze ingrijpende maatregel genomen nadat in het begin van dit jaar inbrekers hadden geprobeerd de kluis van het benzine station te laten springen. Het pompstation werd toen ernstig beschadigd, maar de kluis bleef intact. Het alarmsysteem is vandaag in gebruik genomen.' De pompbedienden hopen dat het nooit behoeft te werken

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1