Kerk moet snel en radicaal handelen Zeiler Ben Verhagen: geluksfactor is groot Technisch beter Belgisch clubteam Ned. nationale formatie ver sloeg en wonnen Belg verdiend: 1-0 Geen gedrukte stemmino; in kleedkamer Grootste gedeelte i\ed. Olympische ploeg in Tokio aangekomen Dr. Schoonheim stelt twaalf jaren Bijzonder Kerkewerk te boek NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 OKTOBER 1964 Buitenspelval werd fataal voor Oranjeploeg (Van onze sportredactie) ANTWERPEN, woensdagavond. Het is natuurlijk een kwestie van smaak. Noberto Höffling, de voormalige Feijenoord-coach en nu weer trainer van" de Belgische club Brugge wreef zich vergenoegd in de handen. „Een leuke wedstrijd. Ik heb me uitstekend geamuseerd." De ex-Roemeen ligt het speltype dat de Belgische ploeg, na rust door het uitvallen van keeper Delhasse van Luik geheel bestaand uit Anderlecht-spelers, bij zonder goed. Een elke voetbalkenner zal over de technische vaardigheid van de Rode Duivels geenszins twisten; zij mogen bijzonder hoog worden aangeslagen^ ke en wilskrachtige defensie moet op tornen als het Nederlandse elftal in de door slechts 15.000 toeschouwers be volkte kuip van Deurne op de gave mat bracht Maar de shortpasscs mogen nog goed zijn en de individuele acties een speler van klasse als Van Himst nog zo onnavolgbaar, wanneer het spec taculaire, de speltechnisch opwindende fragmenten uit de wedstrijd verdwij nen. verliest het voetbalspel voor ons en duizenden anderen veel aan aantrek kingskracht. Dit temeer omdat dit vaak als „breiwerk" betitelde spel van de niet ten onrechte geprezen Belgische kampioensploeg Anderlecht over het al gemeen tot weinig doelpunten leidt. Zp- l tegenover een zo o Ondanks de nederlaag hing er geen ge drukte stemming in de Nederlandse kleedkamer. Aanvoerder Fons van Wissen was zelfs zeer tevreden met het bereikte resul taat. Wanneer Deyrindt de twee kan sen, die hü in het begin van de wed strijd kreeg, benut had, dan hadden wen met 'n grote nederlaag naar huis gegaan. De Belgen hadden dan vrijer kunnen spelen en 't was voor ons een catastrofe geworden. Gelukkig is dat niet gebeurd en konden wy een ge flatteerd resultaat behalen. Bennie Muller vond het feit dat Neder land slechts een maal in de formatie van woensdagavond had kunnen trai nen de grootste handicap. Lange tijd had de Ajaxied gehoopt op een ge lijkspel wat ook liü echter een te grote beloning had gevonden. Veldhoen, die al opdracht had gekre gen Paul van Himst uit te «chakclen, dacht dat hem dat aardig gelukt was. ondanks het feit dat de Belgische aan valler de grondslag legde voor het enige doelpunt. Van Nee en Berglioltz waren het er beiden over eens dat de kogel van Van der Nee van achter de doel- lyn weer in het veld was teruggespron gen. Constant Vandenstock, de Belgische keu zeheer was uiteraard zeer tevreden met het resultaat van zyn team, hoe wel ook hü vond dat het Belgische overwicht met een doelpunt veel te matig was uitgedrukt Pieters Graaf- land toonde opnieuw zyn grote klasse en omdat ook de Nederlandse verde digingslinie zeer knap speelde, achtte de Belgische „selectionneur' het een goede oefening voor Anderlecht, dat volgende week in het toernooi om de Europa Cup tegen Bologna uitkomt. Jurion, aanvoerder en maker van het enige doelpunt vond stopper Schrijvers de ster van het veld. „Wat deze man in het centrum van de verdediging heeft gedaan, grenst aan het ongeloof- lyfee" Benfica plaatste zich voor een tweede ronde Benfica, de tweevoudig winnaar van de Europese cup. heeft zich gisteravond in Lissabon geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europe- De ploeg uit Lissabon, die thans ge traind wordt door Elek Schwarz, de oud-bondscoach van de KNVB, versloeg het Luxemburgse Aris Bonneweg met 51. Bij rust leidde Benfica met 10. De eerste ontmoeting tussen beide teams was eveneens met 51 door de Portu gezen gewonnen Barrière "Knapen als de koelbloedige Schry- vers, de uitstekende debuterendt „adju dant" Israël en zijn even goed debu terende buurman Quadackers alsmede routiniers als Veldhoen en dc uitstekend op dreef zynde Pieters Graafland vorm den een barrière die geenszins zou zijn genomen ware het niet dat de lang niet feilloos leidende Italiaanse scheidsrech ter Lobello drie minuten voor het ein de een overtreding van rechtsback Hey- lens tegenover Hollander volgens de re gels van het spel had bestraft. Hollander behield half struikelend d=ï bal in zijn bezit, ma slechts, dat deze via de voeten non naar Van Himst ging. De even uit het lood geslagen defensie vergat de mandekking van de naar voren gesto ven Jurion, die met een van de weini ge lange throughpasses door Van Himst op maat werd bediend, waarna Pieters Graafland volkomen kansloos het volgende strakke schot: 10. Voor Nederland duurde de wedstrijd als zodanig dus vier minuten te lang. want tegenover de veel gavere tech niek van de Belgen had Oranje een kende vechtlust gesteld die vooral r rust de strijd in evenwicht had bracht. Daarmee is overigens nog niet gezegd dat de Belgische zege on' diend was. Slechte voorhoede Holland had evenwel ook een positief resultaat kunnen behalen als betere voorhoede had gehad. Maar de viermans-aanvalslinie, af en toe aange vuld met een oprukkende Muller oi Schrijvers, faalde omdat euerzyds de vleugelspelers Bergholtz en Hollander door individueel spel het tempo ver traagden en verrassingen uitsloten, ter wijl de hardwerkende Krulver en d« altijd tot sprinten bereid zünde debu tant Van Nee niet alleen kwaliteiten te kort kwamen om in individuele acties tot succes te komen, maar bovendien onophoudelijk in dc buitenspelval liepen die de Belgen bijzonder nauwkeurig hadden opgezet. Ook deze taktiek nam veel aantrek kelijks weg omdat het speelterrein in feite voor de helft werd verkleind. Twin tig voetballers derhalve op een klein gebied bijeen hetgeen aanvallers weinig kansen bood om het doel te bereiken verdedigers steeds opnieuw maar nr mogelijkheden schonk in te grij- Daarom was het 'jammer dat het prachtige schot tegen de onderkant lat Van Nee kort na rust en de snelle uitval van Bergholtz n: Schrijvers in de eerste helft geen doèlpunten opleverden. Een spelmoment uit de tweede helft van de gisteravond in Deurne gespeelde voetbalwedstrijd tussen Anderlecht, pardon België, en de Nederlandse nationale formatie. De Nederlandse doelman Eddy Pieters Graafland slaat een Belgische aanval af. een wat groter aantal corners (94) niet zo heel veel kansen gehad, temeer daar Pieters Graafland uitstekend ingreep en bovendien bij enkele schoten van de de buterende Devrindt, Stockman en Puis voortreffelijk redde. Niet meer Mede door het feit dat de wedstrijd per t.v. werd uitgezonden, waren e: slechts 15.000 toeschouwers, terwijl ei zo'n tien jaar geleden voor de jaarlyk- se derby der lage landen legio kaartjes tekort waren. Maar dat aantal zal zeker niet stijgen, wanneer het voetbal ei kijkspel niet aantrekkelyker, spectacu- Engels voetbal De uitslagen van de woensdag voor de Engelse League gespeelde wedstry- den luiden: Eerste divisie: ChelseaManchester United 02; Leeds UnitedFulham 22; Leicester City-West Bromwich Albion 42; Wolvenhaimiptuon Wanderers^Bir mingham Oity 02. Tweede divisie: Crystal PalaceSharl- ton Athletic 31; Plymouth Argyll Slavia-Cork Celtic 1-1 In een wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese be ker voor bekerwinnaars heeft Slava So fia gisteren in Sofia met 1—1 gelijk gespeeld tegen Cork Celtic (Ierland). By rust was de stand nog 00. (Van onze sportredactie) De meningen van het grote publiek over de zeilsport lopen nogla uiteen. Er zijn er, die deze lijke tak van sport dolgraag willen, beoefenen. Er zijn er ook, die s lend spreken over elite-sport-bij- stek Maar geen buitenstaander heeft er een vermoeden van welke kracht en welke mentale hardheid een Olympische zeiler moet beschikken om in zyn klasse een vooraanstaande rol te kunnen spelen. Een atleet, die de 100 me ter in tien seconden loopt, wordt bejubeld. Een zeiler, die na een fantastische race Olympisch goud verovert, krijgt ook zijn plak, maar Byna een half uur eerder dan het tijd schema aangeeft landde woensdag tegen het middaguur de nieuwe KLM DC-8 „Pierre de Coubertin" op het vliegveld Haneda van Tokio. De maidentrip van deze fonkelnieuwe aanwinst van de KLM. die binnenkort voornamelük als vrachtvliegtuig dienst zal doen. was een chartervlucht met aan boord het groot ste en nog ontbrekende deel van de Ne derlandse Olympische afvaardiging: de atletiekploeg, de boksers, de hockey- ploeg de kanoërs. de roeiers, schutter Van bomselaar. de volleybalplocg. het waterpoloteam en de wielrenners, allen met hun leiders en leidsters, bü wie de oud-Olympiërs mevrouw Fanny Blan- kers-Koen. Frits Smol. Rudi van Fegge- len en Piet Bromberg. Voorts bevonden zich aan boord van de door gezagvoerder R. Raveiihill ge vlogen Pierre de Coubertin. de directeur van het NOC, de heer J. Ph. H. E van Lier, de artsen A. A. M. F. Pannekoek en D. Willebrand. De voorzitter van het NOC, jhr. H. A. van Karnebeek en de' secretaris, drs. Ch. E. van der Ploeg, zullen pas later in Tokio arriveren, even als lt.-kol, J. J. Cramer, de coach van de schutter. Er moest nog lang worden gewacht voor het grote Nederlandse gezelschap in zijn keurige, maar weiinig orginele uniformen, waarvan alleen de wit- strooien dameshoedjes een nieuw en minder saai onderdeel vormen, in de gereedstaande bussen kon stappen. Ver moeid en verlangend naar de kamers in het Olympisch dorp ,als zij waren, moesten de Nederlandse sportlieden lange tijd blijven staan terwyl het materiaal van de roeiers, de kanovaar ders en de wielrenners werd uitgeladen en verzameld. Voor afleiding zorgde de grote Rus sische deputatie, die. gekleed in een zandkleurig uniform, in een stroom waar geen eind aan leek te zullen komen voor dezelfde hangar uit een enorm vliegtuig uit Moskou stapte. Intusssen vond op het platform de doopplechtigheid plaats van de Pierre de Coubertin in tegenwoordigheid van heer N. A. J. de Voogd. Nederlands ambassadeur in Tokio, diens echtgenote en een groepje Nederlanders. onderwerp van gesprek zal het in geen land uitmaken." VBen Verhagen, de 37-jarige garage houder uit Rotterdam, schudt zijn door water, wind en z de kop. „Dat is een vergissing. Vooral in de klasse, waarin bemanning Nico de Jong en stuurman, uitkomen, moet je licha melijk sterk en metaal gehard zijn om successen te boeken. De factor geluk spreekt eveneens een woord je mee. Een zege komt tot stand door vijftig procent geluk." „Daarom kan ik onmogelijk zeggen of wij in de Flying Dutchmanklas- se hoge ogen zullen gooien. Over een aantal wedstrijden genomen be horen wij tot de top. Zo brachten wij onder andere de Voor-Olympi sche wedstrijden van San Remo naar Monaco op onze naam. Het is niet overdreven te stellen dat wij aan Olympische eisen voldoen", zegt Ben Verhagen na enkele ogen blikken te hebben nagedacht. „Het begint al met de start. Heb je een goede start, dan zit je al goed. Want het is uiterst moeilijk ander hangt het voornamelijk aj van de windschif tingen. Het kan voorko men dat jij wel wind krijgt, ter wijl iemand, die op twintig meter afstand ligt. niet vooruitkomt. Dat vergt veel van de beheersing". Ben Verhagen is op het gebied van dc zeilkunst bijzonder deskundig. Vrijwel alle wereldzeeën heeft hij bevaren. Ook aan de in Rome ge houden Olympische Spelen nam ki deel. Tot op het laatste ogenblik geloofde een bronzen medaille. De derde plaats scheen nauwelijks in ge vaar. Toen verloor ik door familie- manning. Met een invaller, die uiter aard het juiste ritme niet direct wist te vinden, ging het niet zo goed. Uteindelijk eindigden wij op de vijfde plaats". Een vergelijking met Rome is heel goed mogelijk. Zelf zegt Ben Ver hagen dat hij vorderingen heeft gemaakt. Maar hij vertelt erbij: grotere vorderingen gemaakt, waar door het alleszins mogelijk is dat iemand, op wie he in het geheel niet rekent, er met het goud van door gaat. Op Europees peil zitten we beslist goed", voegt hij er snel aan toe. ons opnieuw de hoop op en Nederlander-in-de-prijzen gevend. Eur. bekertoernooi landskampioenen Panathinaikos—Glentoran 3—2 Panathinaikos. de Griekse vertegen woordiger in het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen, heef, zich gisteravond in Athene geplaatst voor de tweede ronde. De Grieken gevierden met' 32 over Glentorain <N - Ierland). Bij rust was de stand nog ge lijk; 11. De eerste ontmoeting tussen beide teams was gelijk geëindigd: 22. Shamrock RoversRapid Wlen 02 In Dublin plaatste Rapid Wien zich eveneens voor de tweede ronde door een 20 zege op Shamrock Rovers 35.000 toeschouwers zagen de Oostenrij kers na de hervatting scoren. De e ontmoeting die enkele weken geleden in Wenen werd gespeeld eindigde e eens in een Oostenrijkse zege: 30. IFK Malmö—Lokomotivia 2—0 De derde club die zich gisteravond plaat ste voor de tweede ronde van het toer nooi om de Europese beker was hel Bulgaarse Lokomotivia- Hoewel de Bul garen in Malmö met 20 verloren var IFK gaan zij toch over, omdat zij de eerste ontmoeting met 83 in hun t deel hadden beslist. Beide doelpunten werden voor rust gescoord door midden voor Bo Larsson. DOS witmaar in Kopenhagen B I vertegenwoor- de Europese jaarbeurssteden, heeft gis- Kopcnhagen met 34 ge- het team van die stad- aanvankelijk niet zo gun- r de Utrechters, die n een 10 achterstand linksbuiten Mortensen raak schoot. Het antwoord van de Nederlan ders was echter overdonderend. door drie goals in drie minuten werd de achterstand omgezet in een ruime voorsprong. In de 19e min bracht eerst Visser de partijen op gelijke voet, waar- Wery en Van der Linden de stand op 13 brachten. In de 35e min. kregen de Denen een penalty te nemen, die door Pulsen onberispelijk werd ingeschoten (23). Kort voor rust werd het door Sleven 24. Het enige doelpunt na rust kwam van de Deense middenvoor Moeller. die in de 65e min. Ruitenbeek passeerde. Ver der kwamen de Denen niet meer Er aren 9000 toeschouwers. De tweede wedstrijd wordt 14 oktober i Utrecht gespeeld. Het zag ei stig uit voo] min. tegen Dc districtsrechtbank van Tokio heeft Japanse Olympische autoriteiter in het ongelyk gesteld in een geschil over het copyright van de vijf Olympische ringen Dc uitspraak was: de Olympische ringen zyn niet beschermd en daarmee kan pen Kanaalzivem men Mislukte poging van Greta Andersen De in Denemarken geboren Amerikaanse lange afstandzwemster Greta Andersen is woensdag naar een ziekenhuis overge bracht, nadat zü haar poging om achter elkaar Het Kanaal in beide richtingen over te zwemmen had moeten staken. In het ziekenhuis verklaarde de genees heer dat zij totaal uitgeput was. De 37-jarige lange afstand zwemster was van Engeland naar Frankrijk ge zwommen in 13 uur en 40 min, de snelste tijd ooit door een vrouw gemaakt. Toen zij door de volgboot werd opgepikt had zij bijna 23 uur in het water gelegen. De laatste uren hadden de harde wind en de hoge golven het zwemmen steeds moei lijker gemaakt Danlon-schaaktoernooi Nikolau-Stadtler werd remise In Emmen is gisteren het Danlon- schaaktoernooi voortgezet met de partijen van de vijfde ronde. De afgebroken partij tussen de Hongaar Bilek en de Neder landse mevrouw Vreeken uit de vierde ronde Is zonder verder spelen remise ge geven. De uitslagen van de vijfde ronde lui- *n: Nikolau 'Roem)—Stadtler (Zsl) V2. Heemskerk iN)Timmer (N) 10. Vreeken (N)Litmanowicz (Polen) 1—0. Rinder (W-Dld)—Bilek (Hong) 0—1. De stand na 5 ronden luidt: 1 en 2 Nikolau en Stadtler 4 punten. 3 en 4 Bilek Vreeken 3Vi, 5 Rinder 2, 6 Heemskerk lVè. 7 Timmer 1, 8 Litmanowicz Vi. exportmaatschappij van papieren lan taarns. die het Olympische symbool voor commerciële doeleinden wilde gebruiken, haar gang gaan. -ö- Buitenlandse deelnemers aan de Olympische Spelen kunnen een aantal artikelen vrij invoeren. Per deelnemer mogen onder meer 30 flessen wijn of bier, acht flessen gedistilleerd 90 flessen mineraalwater, 1200 sigaretten, 300 Siga ren of 1500 gram tabak worden i;-ge voerd, mits deze zaken in het Olympisch dorp worden verbruikt. -fr De taxi-chauffeurs van Tokio heb ben strenge opdracht gekregen tijdens de Spelen niet hun zogenaamde „kami kaze''-stunten te vertonen. Vooral voor Amerikaanse en Europese passagiers zullen de taxi-chauffeurs hun rijstijl moeten wijzigen Van de Russische Olympische ploeg maken maar liefst 22 gouden medaille winnaars van de Olympische Speler. In Rome deel uit. Onder hen bevinden zich onder meer de 10.000 m loper Piotr Bo- lotnikof, de gezusters Press en de skif- feur Ivanof. De lUst bevat verder nog de naam van de discuswerpstcr Nina Pono- maryeva, die aan haar vierde Olympische Spelen gaat deelnemen en reeds twee gouden en een brornzcn medaille in de wacht sleepte. Van de 341 Russische atleten, die in Tokio om de hoogste eer zuRen gaan strijden, hebben reeds 130 dt vuurdoorp op de Olympische Spelen van Rome ondergaan. PERSONALIA Mr. B. Posch te Amsterdam is be noemd tot rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar. G. H. Damkot te Oss, Th. H. J. Op ten Berg te 's-Gravenhage, H. S. de Jong te Oss en A. A. A. Hunink te Twel- lo zün (opnieuw) benoemd tot bUzonder lid van het college van beroep voor het bedrijfsleven. Per 1 oktober bevorderd tot vice- admiraalschout bij nacht P. Cool, vlag officier materieel van de Koninklijke Marine. LEIDEN Met zijn boekje „In dienst van de ander" heeft dr. P. L. Schoonheim, Hervormd predikant te Leiden, een principiële en prak tische verantwoording gegeven van twaalf jaren bijzonder Kerkewerk in Leiden. Wij hebben dit ge schrift met stijgende belangstelling gelezen, niet zozeer omdat het derwerp onze aandacht heeft er vlotte stijl van de schrijver een aansporing tot lezen is, maar omdat veel van het werk ten bate rand- en buitenkerkelijken en veel van zijn achtergronden, doelingen, methodiek en resultaten ons onbekend was. Al treedt Schoonheim met zijn activiteiten regelmatig in de publiciteit, zijn opdracht concretiseert zich toch of meer aan de omtrek van de Ge meente, met het ongewenste gevolg dat het bijzonder Kerkewerk buiten veler gezichtsveld valt en er ovei deze functie van de Kerk ook hard nekkige misverstanden bestaan. Wij menen, dat dr. Schoonheim het aan zijn opdracht en de vulling daarvan verplicht was, deze beschouwing het licht te doen zien. Dat dit eerst na twaalf jaar ge schiedt, kan slechts winst betekenen. Het is nu een boekje met diepgang geworden. Het laat geen twijfel over aan de positieve zin van opdracht en schept ruimte voor constructieve waardering. De schrijver heeft er kennelijk geen behoefte aan gehad, zijn boek je het karakter van een „verdedi gingsgeschrift" te geven. Elke den daarvoor ontbrak ook. Na lezing zijn twee gevoelens wel heel duide lijk aanwezig: een van dankbaar heid voor de geestelijke moed en onverflauwde volharding van deze groep „experimentele werkers" en een gevoel van beschaamdheid over het onbegrip en de passiviteit die in dc traditionele Gemeente ten aan zien van dit getuigeniswerk nog steeds worden aangetroffen. „In dienst van de ander" is een getui genis met als drijfveer dc Heilige Geest zelf. Een verlossing RIJZONDER Kerkewerk is dienst aan de naaste. Ons op onszelf gerichte -leven moet naar de ander worden gewend. Ds. Schoonheim ziet deze omkering (bekering) als een verlossing. Pas dan geven de geboden van God stuur aan dit in een nieuwe baan geleide leven. Wie meent zichzelf te kunnen hand haven, zal als medewerker van De Open Deur en ook voor kerkewerk in het algemeen anderen en zichzelf teleurstellen. Het is echter onjuist, de eisen voor medewerking zo hoog op te voe ren dat niemand meer de moed kan vinden zich beschikbaar te stel len. Niet de persoonlijke kwaliteiten maar de kracht die God Zijn getui gen verleent is beslissend. Daarom zal niemand die lidmaat van Chris tus is zich voor getuigeniswerk bij voorbaat ongeschikt mogen verkla ren. Wel mag aan allen de eis van een zekere scholing, bezinning en ook van enige praktische erva ring worden gesteld. De betekenis hiervan wordt al te vaak onder- Rand kerk elijken wensen reële behandeling schat. Velen die zich als medewei ker beschikbaar stellen voelen zich dan ook door de Kerk in de steek gelaten. Gevoelig Tn HET hoofdstuk „Kerkdiensten, voor randkerkelijken" meent ds. Schoonheim dat de mondelinge, per soonlijke uitnodiging niet hoog ge noeg kan worden geschat Vooral het eerste contact moet mondeling worden gelegd. De genodigden moe ten ook zekerheid hebben dat de bij belse boodschap in het middelpunt zal staan. De randkerkelijke ver langt, voorzover hij nog verlangens DR. SCHOONHEIM an verplichting voldaan. heeft op dit punt, het Evangelie te horen. Deze eis is een reden om zich op de vormgeving terdege te bezinnen. De bezoekers zijn bijzonder gevoe lig voor de wijze van ontvangst. De minste ergernis kan alles bij voor baat en misschien voorgoed beder ven. De liederen moeten eenvoudig zijn ofschoon herhaaldelijk blijkt dat randkerkelijken een al te grote te gemoetkomendheid moeilijk kunnen verdragen. Een reële, volwaardige behandeling blijkt hun voornaam ste verlangen te zijn. Het is beslist niet nodig, elke bijbelse of kerkelij ke terminologie te vermijden. De bezoeker verwacht, dat begrippen en uitdrukkingen waarmee hij niel vertrouwd is, worden uitgelegd. Dr. Schoonhe'm is van mening dat in een kerkdienst slechts liederen die in kerkbundels voorkomen' of een proeve van vernieuwing geven voor samenzang in aanmerking mo gen komen. Op straat bijv. zullen Hij acht het waarschijnlijk dat rand kerkelijken in de nieuwe litur gische vormen, die veelal op oude li turgieën van de Kerk aansluiten, het wezenlijke van de gemeenschap pelijke eredienst en bovenal de ge meenschap met God hebben leren kennen. Juist van deze zijde komen aansporingen om dc liturgie vooral niet te verwaarlozen. Geen vergadering moet waardering. Een film echter kan zoveel aandacht voor zichzelf vragen dat niet meer van een hulpmiddel kan worden gesproken. In een dienst moet altijd de ver kondiging van het Evangelie cen traal zijn. De schrijver geeft dan ook de voorkeur aan diaprojectie. Beeld en woord moeten een geheel vormen. Dr. Schoonheim noemt verschillen, de mogelijkheden voor de bijzondere kerkdienst, maar handhaaft als uit gangspunt dat de bezoeker^ kerk zijn gekomen in een dienst met prediking verwachten en geen vergadering met een lezing of be toog. Het onderwijzend karakter zal vooral gevonden kunnen worden door aan te sluiten bij de grote levens vragen. Vrijblijvend TAE veronderstelling dat buiten kerkelijken met enthousiasme op minder traditioneel Kerkewerk zullen reageren noemt dr. Schoon heim een fictie. Veeleer moet een zekere argwaan worden waargeno men. Gebruikt dc Kerk een omweg om haar macht te handhaven? De bezoekers willen geheel vrijblijvend naar het zondagmorgengesprek ko men luisteren. Hun houding ver raadt onzekerheid maar ook op rechtheid. Dc Kerk heeft nog altijd een kwade naam. En het is de vraag of wij nog wel voldoende ge legenheid zullen ontvangen verstanden op te helderen en belem meringen, die het Evangelie in de weg staan, op te heffen. Dit zal snel en radicaal moeten gebeuren. Het is de hoogste tijd, als het al niet te laat Niet alleen principieel-buitenkerke- lijken nemen een vrijblijvend stand punt in tegenover de Kerk, met na me ook jongeren en onder hen ook zij die in een kerkelijk milieu zijn opgevoed en persoonlijk het chr. ge loof wel aanvaarden. De mensen van het bijzonder Ker kewerk keuren deze vrijblijvendheid niet zonder meer goed maar zij heb ben voor die mentaliteit wel be grip. Kerk en lidmaatschap zijn niet primair: alleen het Evangelie maakt het voor ieder die daarmee in aan raking komt onmogelijk om halver wege te blijven staan. De Bijbel moet ook in de zondag morgenbijeenkomsten onvoorwaarde lijk en onbelemmerd in het volle licht staan. De aandacht van de be zoekers verminderde als wij met el kaar buiten het spanningsveld nvoudiger liederen bruikbaar zijn. het Evangelie geraakten, schryft de S]>ortvereniging van Noordwijkse politie NOORDWIJK Op een ledenverga dering van de Noordwükse politiesport- vereniging is besloten het komende sei zoen mee te doen aan de kaartcompetitie, volleybalwedstrijden en viswedstrijden. De heer J. M. P. Barendse reikte prijzen uit van de schietwedstrijden. De wissel- klok kwam in het bezit van T. Oldersma, 572 punten. Tweede werd C. Baljeu 568; H. C. van der Holst, 567; 4. A. de Vries 560; 5. mejuffrouw J. M. Hoogeveen 557. Bromfietser botste tegen personenauto NOORDWIJK Doordat hij, volgen» de politie, verzuimde voorrang te ver lenen, kwam een achttienjarige laborant uit Lekkerkerk op de Quarles van Uf- fordstraat met zijn bromfiets in botsing met een personenauto. Hij moest met ernstig letsel aan het gezicht naar het academisch ziekenhuis te Leiden worden gebracht. De bromfiets werd nagenoeg geheel vernield. Dronken automobilist in Katwijk gevat NOORDWIJK De Kahvükse politie heeft een jeugdige Noordwükse automo bilist gearresteerd, die naar men aan neemt onder invloed van alcohol op de Herenweg te Noordwük een verkeers- zuil heeft kapot gereden. Daarna ver nielde h(j een hek om vervolgens vol gas naar Katwijk te rüden. De politie daar wachtte hem reeds op. NOORDWIJK De laatste dagen heeft de politie enkele tientallen auto mobilisten en bromfietsers bekeurd we gens te snel rijden. Puzzelrit Valkenburg VALKENBURG Zaterdagmiddag 3 oktober houdt het bestuur van de Oranje, vereniging „Wilhelmina" een puzzelrit met motorrijtuigen op twee en meer wielen en bromfieten. Er wordt gereden in een A- en B-klasse en een aparte klasse voor inwoners van Valkenburg. De start heeft plaats om 2 uur in de Marinus Poststraat. Na afloop van de rit prijsuitreiking in het Dorpshuis. predikant. Met vrijmoedigheid zelfs enigszins uitdagend vertel den wij. vooral met het oog op nieu we bezoekers, dat wij de boodschap van de Bijbel niet achterwege zou den laten. Dat vereist een bijzonder sterke concentratie. De Heilige Geest kent geen belemmering, mits wij zelf geen hindernissen veroorzaken. De komst van de Geest alleen is TJIJ colportage heeft men ervaren dal één persoon eerder wordt geaccepteerd dan twee tegelijk. Kor te gesprekken aan de deur zijn over het algemeen zeer doelmatig. Daar om is het te wensen dat steeds meer ouderlingen door middel van colportage met De Open Deur of andere bladen een eerste contact trachten te leggen. Gezamenlijk optreden met andere Kerken of evangelisatiegroepen bij openluchtprediking kan de ergernis over de afschuwelijke verdeeldheid verminderen. Over het spreekuur merkt .de predikant ten slotte op dat de be zoeker niet mag denken dat de pre dikant of ouderling aan tijd is ge bonden. De rand- en buitenkerkelij ken moeten ook weten dat men de predikant afzonderlijk kan spreken; velen menen dat zij er verscheidene mensen tegelijk zullen aantreffen. De verplichte geheimhouding geldt ten aanzien van dit onderdeel van het werk met grote klem. Met deze fragmenten uit „In dienst van de ander" moeten wij volstaan. Mogen ze een stimulans zijn tot lezing van het boekje. Men kan dit bestellen bij de auteur zelf, Hoge Rijndijk 14a Leiden telefoon 30284

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 15