Prof. Hartog wil naar vrije huurprijzen Subsidiëring naar inkomen Plaatselijk nachtvorst Huiclig beleid „veel te star" AEGTU RNA Défilé van oude Fordjes voor Prins Bernhard rojbin: Bouwvakkers demonstreren in Adam ANWB kant zich tegen weggeld Alb. v. Dalsum neemt afscheid in King Lear Tweede tv-net komt officieel tot leven FIEIST 13 DONDERDAG 1 OKTOBER 1964 Prof. dr. F. Hartog, de om zijn scherpe kritiek op het regeringsbeleid betreffende woningbouw en woningdistributie zo be- rpUSSEN een over noord-Rusland, wegtrekkende depressie en een ho- gedrukgebied dat zich via Engeland de Noordzee naar Duitsland heeft ve plaatst, is „arctische lucht met tamelijk grote snelheid naar het zuiden ge stroomd. Een deel van deze lucht drong ook tot Duitsland en onze geving door. Tijdens windstil t daalde in Duitsland de temperatuur in de afgelopen nacht op sommige plaatsen tot 6 graden beneden het vriespunt. In ons land bleef een zwakke tot matige oostelijke wind, zodat de temperatuur op normale waamemingshoogte niet lager werd dan plus 4 graden. Dicht bij het aard oppervlak echter daalde de tempera tuur in het noordoosten van het land plaatselijk tot om het vriespunt. De oostelijke wind werd, behalve door het genoemde hogedrukgebied mede veroorzaakt door een lagedrukgebied bij Spanje. Dit lagedrukgebied kroop langzaam op. Hierdoor neemt de oos telijke wind in Nederland af. In ver band hiermee wordt het nachtvorst gevaar groter en moet in hoofdzaak in het oosten en noordoosten van het land rekening worden gehouden met plaatselijk nachtvorst. Morgen over- daa loopt de temperatuur bij zonnig weer op tot ongeveer dezelfde waarde als vandaag. Verder duurt het droge weer voort. ZON EN MAAN Vrijdag 2 oktober: zon op 6.42, onder 18.16: maan op 2.11, onder 17.37. Maandag 5 oktober: nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur I manier ten dienste gemaakt aan de leni ging van de woningnood en de ellende wordt niet alleen afgewenteld op de na oorlogse generaties. g-ü' S«' SJf IEtüwBi Hm D. Helder Ypenburg Vlissinger Eelde De Bilt Kopenhagen onbew Aberdeen mis Londen onbew Parijs Frankfort München Madrid gh. bew. Mallorca 1. bew. Lissabon regenbul 17 13 1 vindstil 23 8 vlndstil 21 13 1 f 995,- WASAUTOMAAT Op een oppervlakte van niet meer dan 50x50 cm plaatst U de AEG turna, volwaardige wasauto maat van geheel aparte klasse. Een sprookje voor de vrouw die thuis (tot liefst 5 kg) „laat" wassen geheel automatisch AMSTERDAM wereldvermaard sinds mensenheugenis kende Groningse hoogleraar, heeft woens dagochtend op het congres te Rotterdam van de Nederlandse Bond van Bouwon dernemers gepleit voor afschaffing bin nen drie jaar van de huurbeheersing en het systeem van woningtoewijzing. Ter inleiding daarvan acht hy nog enkele huurverhogingen nodig. Voor de goed koopste woningen zouden die moeten neerkomen op een verdubbeling van de nu betaalde huurprijs. In zijn referaat, getiteld „De woning bouw in het economische krachtenveld" onderwierp prof. Hartog ook het subsidie beleid aan een kritische beschouwing. Om veel redenen zei hij het billijker en reëler te achten de subsidie niet, zoals nu ge schiedt, te verbinden aan de woning, maar aan het inkomen van de bewoners van bepaalde huizen. „Dan worden dé huren niet vervalst en het geld komt terecht het werkelijk nodig is", aldus prof Hartog. Hij begon zijn rede met te stellen dat het woningprobleem, dat in ons land ver zeild geraakt is in de politieke sfeer, weer dient te worden teruggebracht in de sfeer waarin het thuis hoort, namelijk de eco nomische. De in feite gevoerde politiek aanzien van woningbouw en huren bezit verschillende elementen die rem mend werken op prestaties van de bouw nijverheid en het efficiënt gebruik van de woningvoorraad. Daardoor wordt de! woningnood verergerd. De politieke be- j moeienis vloeit ten dele voort uit het I feit dat men de economische krachten j een handje wil helpen, maar ze daardoor juist frustreert. Prof. Hartog betoogde dat we ons sinds de oorlog voor wat betreft de woning bouw in een situatie bevinden waarin In tijd van hoogconjunctuur de over- heidsactiviteit ten onrechte meer dan compenserend of aanvullend ls. Daarmee1 en vreemd element geïntroduceerd ln westers economisch bestel. Daardoor ook is ons hoofdprobleem van conjunc tureel tot structureel geworden. Prof. Hartog schonk aandacht aan ontwikkeling van de bouwkosten. Hij :r belangrijke aanwijzingen zijn dat het mogelijk is de bouwprijzen gareel te houden door een geforceerde assing van de vraag aan de beperkt beschikbare produktiecapaciteit. Loopt het vergunningenstelsel iets uit de hand, zodat de aanbodmogelijkheden worden overspannen, dan zien we meteen sterke uitloop van de bouwprijzen. Zulke stijgingen hebben we meegemaakt in de perioden 1955—1957 en 1961—1963. Er reden om aan te nemen, aldus prof. Hartog, dat een buitensporige stijging de bouwprijzen kan worden voorkomen door het voldoende indammen va: Kapitaal genoeg Sprekend over de kapitaalvoorziening ;i de hoogleraar, dat moeilijk is en dat indien de woningbouw vrijelijk an concurreren om de beschikbare be sparingen, zij altijd achterop zou liggen bij het verkrijgen van de nodige geldmid. delen. De woningbouw heeft juist het voordeel, dat de grote geldverschaffers op de kapitaalmarkt (pensioenfondsen, enz.) in hun beleggingsportefeuille een ru plaats plegen in te ruimen. Over het laag houden van de huren hij nog, dat de woningvoorraad slecht is verdeeld tengevolge van een verstarring de verhoudingen. De rechtvaardigste oningverdeling kan worden verkregen door de prijzen gewoon hun werk te laten doen. dan volgt een doorstroming. De gehele woningvoorraad wordt op deze Met gespannen aandacht en af en toe glimlachend om het autotechnisch vernuft van weleer, heeft prins Bern hard vanmiddag in de tuin van paleis Soestdyk een défilé van ruim 30 oude auto's aan zich zien voorbijtrekken. t was het hoogtepunt van een reünie de „A-Ford Club Nederland" een nog jonge club van bezitters van pionier automobielen. Twee damesleden boden de Prins een miniatuur autootje aan. Voorts werd prins Bernhard het be schermheerschap van de „A-Ford Club Nederland" aangeboden. Bestuurslid van CPN geschorst Het bestuur van de Communistische partij Nederland heeft de heer F. Ba- ruch geschorst als lid van het bestuur ómdat volgens een verslag van be sprekingen van de politieke toestand in De Waarheid ..door de provocerende en haatdragende wijze waarop Baruch optrad, het voor het partijbestuur onmo gelijk bleek vruchtbaar werk te doen. Hij trachtte vooral de autonomie van de partij aan te tasten. Hij verlangde her haaldelijk dat sommige uitlatingen van de Sowjetpcrs over de internationale discussie kritiekloos in De Waarheid zou den worden opgenomen. Dit zou het ge vaar van tweedracht en scheuring in de partij oproepen. In strijd met de opvat tingen van de party, verdedigde hü zijn opvatting dat de laatste loonsverhogin gen uit de winsten van de ondernemers werden betaald, die niet in staat zouden zijn ze door prysstijgingen ongedaan t« maken". De moderne schoen voor de moderne jongelui. _/Q u/ \fup\a In zwart en bruin. Maten: 32 t/m 43, v.a. f20.90. Met 6 maanden schriftelijke ga- y^rantie op de zool. Een kleine tweeduizend bouwvakkers hebben gistermiddag in Amsterdam een demonstratieve optocht gehouden. In een lange rü, begeleid door de Amsterdamse bereden politie, trokken de demonstran ten van het Kwakerplein naar de Oranje Nassaulaan. Hier werd in het kantoor van de samenwerkende patroonsvereni gingen een petitie aangeboden met de volgende drie eisen: het bëindigen van de tussenkomst door de justitie wanneer werkgevers en werknemers afgesproken hebben een hoger loon uit te betalen dan in de c.a.o. is toegestaan; opheffing van de tariefstop; 1 een loonsverhoging Een delegatie van de bouwvakkers leeft deze eisèn ook voorgelegd aan de ractievoorzLtters van de Amsterdamse (emeenteraad. De demonstratie v, loor het bouwvak-actiecomité. DE ANWB is fel tegen het heffen van weggeld. Een woordvoerder van de bond deelde gisteren mee, dat de ANWB het zeer onbillyk acht, dat dek osten van het bouwen van ver antwoorde autosnelwegen worden afgewenteld op het wegverkeer, dat reeds bijna een miljard gulden per jaar aan speciale belastingen op brengt. Het standpunt van de ANWB is: Het wegverkeer is een onmisbare scha. kei in de nationale economie en finan ciering van wegen moet dan ook geschie. den uit de algemene middelen en niet via een ouderwetse tolheffing in welke vorm dan ook. De toeristenbond bestudeert op het ogenblik de mogelijkheid in hoeverre hij zijn invloed kan aanwenden om de re gering alsnog af te brengen van haar plannen Albert van Dalsum, die kort geleden 75 jaar is geworden, heeft besloten het toneel vaarwel te zeggen. Voor Nederland in het algemeen en speciaal voor de Haagsche Comedie, laraan deze kunstenaar sinds 1954 verbonden, is dit afscheid van grote betekenis. Immers heeft Albert van Dalsum als leider van o.a. de gezel schappen Het Oost Nederlandsch Too- neel en de Amsterdamsche Tooneel- vereeniging ware school gemaakt Door zijn regies en majesteitelijke per soonlijkheid is hij van grote betekenis- geweest voor de ontwikkeling van het toneel in Nederland. Albert van Dalsum heeft een eigen stijl geïntroduceerd, de gezelschappen die hij heeft bestuurd, hebben onder zijn leiding een indrukwekkend repertoire ge bracht, waarin hijzelf tal van schone prestaties heeft gegeven. Van de rollen die hij in zijn ruim 50-jarlge carrière heeft gespeeld, behoort Shakespeares „Koning Lear" wellicht tot de aller schoonste creaties. Hoewel een afsluiting van zulk eet) loopbaan tot droefheid stemt, is het aan de andere kant voor de Haagsche Co medie vreugdevol dat Van Dalsum juist „Koning Lear" voor dit afscheid heeft gekozen. Het ls de wens van Albert van Dalsum dat er geen ere-, huldigings- of werk- comité's worden gevormd. De Haagse Kunstkring de Haagsche Comedie, die dit vaarwel luister had willen geven, zal zich nu beperken tot het aanbieden van een gala-voorstelling van „Koning Lear" in de Koninklijke Schouwburg op zaterdag 14 november. Shakespeares „Koning Lear" wordt de vertaling van A. Roland Holst De regie is van Joris Diels. De medewerkenden zijn: Anny de Lange, Do van Stek, Paula Petri, Frans van der Lingen, Gijsbert Tersteeg, Jules Crolset, Bas ten Batenburg, Wim van Rooij. Carl van der Plas, Kees Coolen, Manfred de Graaf, Eduard Palmers, Reinier Hei- demann. Gaston van Erven. Voor de decors en kostuums heeft de Haagsche Comedie de ontwerper Abd'el- kader Farrah van de Royal Shakespeare Company aangezocht. Kort geding over foto tegen VARA De jurist van de Ned. Vereniging van fotojournalisten mr. L, Hartkamp heeft nainens de Amsterdamse pers fotograaf J. de Rooy de VARA in kort geding doen dagvaarden. In de tv- rubriek Achter het Nieuws is namelijk een foto, die de Rooy exclusief aan een Nederlands dagblad en enkele bui tenlandse bladen verkocht had, op het scherm gekomen. Het betrof de foto van prinses Irene tydens haar recente korte bezoek aan Nederland, toen zij ontvangen werd door het comité Hu welijksgeschenk Prinses Irene. Naast haar loopt het (inmiddels uitgetreden) bestuurslid dr Van Renesse. Tot ihet aanspannen van een kort ge ding werd besloten nadat de VARA de fotograaf geen genoegdoening had ge geven op de punten schadevergoeding en herhaling van publikatie-zonder- afspraak. Nog vlugger tv. uit Tokio Het nieuws van de Olympische Spe len kan nog vlugger door de televisie worden uitgezonden. De Amerikaanse satelliet Relay II kan ook worden in geschakeld voor de doorzending van de programma's uit Japan en daardoor zouden de sportgebeurtenissen van de zelfde dag nog in de vooravond op de tv-schermen kunnen worden gebracht. Die uitzendingen zouden om half ze ven plaats hebben. Voor de tv-reportages later op de avond (die ook uitvoeriger zullen zijn) ls men aangewezen op de kunstmaan Syncom IIL Eerste uitzending van „Socutera" De eerste uitzending van de stichting „Socutera". die het werk van sociale en culturele instellingen wil onder steunen door middel van televisie- en radiouitzendingen en van andere pu bliciteitsmedia, is bepaald op vrijdag 2 oktober. In het televisieprogramma van die avond zal ccn introductie programma, gewijd aan „Socutera" worden uitgezonden en zal aandacht worden geschonken aan de reclasse ring. Op zaterdag 3 oktober, de vol gende dag dus, wordt de nationale re- classeringsdag gehouden. Het verdere programma voorziet in uitzendingen op de vrijdagen 9, 15 en 22 oktober, waarin achtereenvolgens aandacht zal worden geschonken aan het Katholiek thuisfront, het Konin gin Juliana Fonds en aan het Prinses Beatrix-fonds- De stichting „Socutera" zal per maand vier televisie-uitzendingen (over Nederland I) verzorgen. KRO's Piste' wordt drielandenprogram Het internationale variété-programma .Piste" van de KRO wordt in het nieuwe seizoen een drietanden-programma: een co-produktie van KRO, BRT en Zwit serse televisie. In voorgaande jaren (de KRO-tele- visie heeft Piste nu voor het zesde jaar op het programma staan) nam de Vlaamse televisie af en toe de uitzendin gen over. Nu echter is het tot vaste sa menwerking gekomen met België en Zwitserland en dus 'worden de voor stellingen telkens voorbereid in overleg met deze televisiediensten. Zwitserland deelt in de uitzendingen met alle zen ders. d.w.z. die voor het Duits-talige, het Frans-talige en het Italiaans-sprekende deel van het land. Vanavond is het zover: Vanavond is het dan eindelijk zo- baret in Amsterdam, de legerplaats De rer: het tweede televisienet komt tot Wittenberg waar militairen een ont- even. Niet langer zal een onzichtbare spanningsavond hebben en ten slotte >mroepster films of programmaller- zijn er kijkjes in verschillende landen, aaiingen aankondigen: het eerste of- die al langer over een tweede net be- ficiële en volwaardige programma schikken, waarbij we zullen zien, wat gaat van start. zij daarop hun kijkerspubliek Om 7.30 uur verschijnt op heide «pielen, netten een documentaire over de Hovend,en Iaat de NCRV om 8 20 uur stormachtige ontwikkeling van de vo°r Mrst Pa Pinkelman en Tante Nederlandse televisie en om 5 minu- Pollewop opdraven U ziet, i ten vóór 8 zal dan de voorzitter duchtig moeten worden gekozen. De de NTS. de heer E. A. Schüttenhelm J'™'' W, "sarin men alles .wat zich de openingstoespraak houden. jaj" Precies 13 jaar na haar entree i trekkelyk weinig huiskamers presen teert de Nederlandse televisie haar eerste echte programma op een tweede net, ook al kunnen nog lang niet alle Nederlandse kijkers ervan genieten. Maar een vrij groot deel van de kij kers kan, indien men voorzieningen aan toestel en antenne heeft getroffen, dat wél en zij zullen vanavond een VARA-progromma voorgezet krijgen h«' d' .luchl op kanaal 27 (nu Nederland 2 genoemd) b'°"! vl" Amerikaanse ,ch, dat een feestelijk tintje heeft. wilde bewegen op de beeldbuis via het inschakelen van één knop of één stek je- kertje rustig kon innemen, is van nu aan voorbij. De lucht valt Bü al het ethergewoel van deze avond heeft de NCRV de wekciykse spclavond aan de heel luchtige kant gehouden. Wy krijgen een voorstelling te zien van benee!" van de Amerikaanse schryver Leonard Spiegelgass, zoals de toneel groep Theater er een reeks voorstellln- Dit betekent meteen al: kiezen. Want gen van gaf onder regie van Fred Ster- neberg. Wanneer er in het dagelijkse leven eens iets gebeurt dat niemand had ver» wacht of waarvan men zo gauw de be- tc zten aantrekkelijk achakelpro- fekenis nie, denkt mn da, d< lucht naar beneden valt. Zo ook in het korte verhaal van Gertrude Berg en James Yaffee, waarnaar Leonard Spie- zoeken wonden gebracht unVwiw folsasa. de grote auteur van boulevard- Eisreveu in Düsseldorf, het Lureleica- toneel- dlt st"* schreef. Het is het vertiaal van het gezin Dawler. dat minus de reeds getrouwde kinderen bestaat uit vader Paul (Fred Sterneberg), moeder Libby (Enny Mols-de Leeuwe) en dochter Debby (Elly Ruimschotel). Een dwaas verhaal overigens, want de logica moet men beslist vergeten bij het kijken. Moeder is de centrale. steeds wisse lende persoonlijkheid, die gewend is in een soort apeliefde haar hele gezin te bedillen, een kostelijke rol dus voor Enny Mols. Het reilt en zeilt zonder al te grote moeilijkheden, totdat moeder voor dan 300 dochter Debby een verloofde uitzoekt: 'indstreken van de keurige advocaat Robert Reed, ter- op Nederland 1 zendt de NCRV 8.45 tot 10.35 uur een blijspel uit, ter- wijl de VARA dan een Ingewikkeld en gramma aanbiedt. Radiofeest voor 300 bej aarden Het was gisteren vergetelyke dag vo bejaarden uit alle .W vaderland, met als hoogtepunt wijl recalcitrante Debby plotseling d« feestelijke radio-opname Hilversumse NCRV-studio. Daar den twaalf winnenden in de bejaar- denquiz „Wie wat weet, de voorkeur geeft aan de artistieke zem-dichter Peter Memo. Er ontstaat conflict, waaraan meer dan wint" gehuldigd in wat ooit de gezinspsychiater te pas moet vrolijk pro- komen vrijdag (morgen lyse. s) in de rubriek „In het zilver" Er wordt overigens meer de spot ge il.15 uur zal worden uitgezonden, dreven me^ het gezinsconflict dan met Al vroeg in de morgen waren de de psycho-analyse, dit voor degenen - - - die niet houden van grapjes op dok bussen in verscheidende gemeenten (o.a. Vlaardingen) gestart Ud- tersonderzoeken. del ontmoette men elkaar bij koffie en gebak. Daarna ging de reis naar Amsterdam waar in het Havenres taurant een warme maaltijd werd ge bruikt en om 3 uur was studio bijeen. Er heerste een beslist jeugdige op gewondenheid onder de bejaarden, van wie velen al jarenlang lid zijn van de NCRV, zonder ooit de studio gebouwen anders dan op een plaatje te hebben gezien. Alles komt natuurlijk wel op de poot jes terecht voordat het half elf is. De NCRV heeft de bedoeling, de kijkers een paar uur onschuldig vermaak te '(je schenken en een heleboel vrolijkheid en dat zal beslist wel lukken. vanavond Hilvi tubiek Het Maar nu was men dan toch binnen en men genoot niet alleen van de ge zelligheid in de grote en geheel be zette zaal, maar ook van het beky- ken van de hengelmicrofoons en an dere technische apparaten, waarmee men zo in het dagelykse leven nooit in aanraking komt. Het programma dat werd uitge voerd mocht er zijn en kreeg een hu vei stormachtige bijval. Het was dan W 30 Ds ook met smaak gekozen: ten eerste was er het bejaardenkoor „Boven de zestig" uit Utrecht, en dan het sex- Jo Bos, dat „evergreens' ■sum I, 402 m. 19 00 Nieu iatje 19 30 Dubbelkwartet geestelijke liedere listen: geestelijke liederen 19 30 Radio krant 19 50 Gram 20.15 Orkestmuziek er (gr) 20 25 De jeugdbeweging lr beweging, discussie 20 45 Lichte orkest- n zangsoliste 2105 Diakonaat er indrukken uit Zweden 21.20 Mo- ,ek 22 00 Kcrkorgeleon :angsolisten 20.00 Nwt 20 05 Lichte orketmuziek (gr) 20.40 Gel ders orkest en solist: klass en modernt muziek 2145 Bondig Bulletin: wekelijks' iuziek (gr) 22 0< 3 "7 th V dérs orkest en ~»lirt~(ver\-o[g) 2ja'00'ao dat de uitzendingen speelde, wysjes, die heerlijk werden tualiteiten 23 25 Pizzicato: nieuwsflltser steeds worden gerelayeerd: de artisten treden in elk land afzonderlijk op. Voor de KRO blijft het programma dus uit Treslong in Hillegom komen. De eerste van de zes uitzendingen in het seizoen 19641965 is vastgesteld op woensdag 9 september a.s. Tot slot van de reeks zal echter aan het einde van het seizoen nog een gala-programma worden uitgevoerd in een van de drie landen, hetwelk de andere dan overne- In Piste van 9 september zal men o.a. kunnen zien de Nederlandse equilibris ten de Osteny's, vier wervelwind-acro baten uit Zweden, een trapezekunste naar uit Frankrijk, muzikale clowns uit Duitsland en een „moderne Robin Hood" uit Amerika. Voor de muziek zorgt weer het Piste orkest onder leiding van de Belg Tony meegezongen. Clinge Doorenbos present met zijn liedjes en rijmen, Henk Bouwman uit Delft zorgde voor de conference en voor goocheltoeren en een ware ovatie kreeg Stiefbeen sr, die op zijn eigen wijze entree Dat één van de drie Jacksons we gens ziekte verstek moest laten gaan vond men wel sneu, maar de muziek uit twee accordeons werd even har- telyk met langdurig applaus beloond. Hoe feestelyk en vrolyk het allemaal wel toeging, zal men in de radio-uit- pink zending zeker kunnen beluisteren. Na nog genoten te hebben van wat smakelijke hartige hapjes vertrokken na zes uur de bussen weer huistoe. „Een heerlijke dag, om nooit te ver geten", was een dankbare betuiging, die overal werd gehoord. vanavond S 00—15.46 Voo 16 00—16 15 Voor" de kinderen 0 00 Journaal NCRV: 2025 P: Pollewop, beeldver B 2 45 Journaal. I II. NTS: 19 55—20.00 Toe Journaal VARA: 20 01 Rond is programma 31.45 Achter he Programma voor morgen 30 „Ja, ik weet wel, wat u bedoelt, maar daar- or waren er twee nodig, moeder. En waarom moet 't veertig jaar lang op de één verhaald worden, waar de ander minstens evenveel schuld i had? En voor zover ik u en vader ken „Stil nou kind, stil Joke," zegt Anna Appe laar. Daarna sluit ze haar lippen met de beken de koppigheid opeen. „De raadselkamer wordt afgesloten," denkt Joke en veel minder agressief vervolgt ze: „Ik vind 't zo akelig voor u moeder, daarom wind ie er zo over op. Geen bloemetje, geen ge zellige feestjurk, niet eens de vrijheid om deze brief open te maken. Veertig jaar is zo'n lange tijd en al die jaren heeft u de zorg voor 't huishouden gedragen, al de kinderen ter wereld gebracht en ze wat goeds laten worden. Men senkinderen! En 't lijkt wel, dat er niet de minste waardering voor is! Zal de stoute Joke eens érg stout zijn? Zal ik die brief eens openmaken? Vader zal mij niets doen, trouwens, als hy thuiskomt, ben ik al lang weer weg." „Nee, kind!" roept Anna Appelaar doodver- schrikt. Meteen grist ze de brief naar zich toe. „Ik krijg er immers maar moeite mee en we zijn 't nu eenmaal zo gewend." ,,'t Is waar, u zat met de gevolgen. Ik zal niets meer zeggen, maar gedachten zijn tolvrij, hè"? Ze zitten beiden een paar ogenblikken zwijgend tegenover elkaar. De zon valt reeds schuin het voorkamertje binnen, de bloemen en de vruch- n in de mand geuren om strijd. „Wil je wat eau de cologne, kind?" „Ziekenkamerluchtje," wil Joke zeggen. Ze neemt echter haar zakdoekje en zegt: „Graag, moeder." Weer snuiven ze en snuiven de goedkope prik- kelgeur in. Ik wilde dat ik hier als wijkverpleegster zat," denkt Joke, „of als maatschappelijk werkster. Dan kon ik dingen vragen, waarop ik als schoon- in de Mussenstraat door M. A. M. Renes-Boldingh dochter toch geen antwoord krijg." „Is u moe, moedertje?" waagde ze. „Heeft u veel last van vermoeidheid?" „Soms, kind." „Maar tamelyk vaak?" „Ja, tamelijk vaak." „Heeft u iets, moeder een lichamelijke last? In veertig jaar, met zoveel kinderen, en de rest, wordt een vrouw er niet beter op, daar van heb ik op zaal zoveel gezien. Zou u niet eens naar u laten kijken, moeder? Er is tegen woordig zoveel hulp voor allerlei dingen." „Ik ben niet ziek," zegt Anna, „en die moe heid van me, daar is toch geen hulp tegen te vinden. Of 't moest zijn Neen, het woord wordt niet gesproken. Noch tans ziet Joke het met grote letters geschreven staan in 'r kamertje: de dood. „U zou er eens een poosje uit moeten gaan," kiest ze als zachtere vorm. „Als u eens bij ons kwam. We zouden 't alle drie fijn vinden. An- jo! Denkt u eens, hoe fijn 't voor Anjo zou zijn. Katrien is volwassen, die kan naast dat dienstje van haar best het huishouden doen. En Gerdien is er ook nog". „Néé!" roept Anna Appelaar met een felheid, die Joke de lust tot verder praten volkomen beneemt Omstreeks deze zelfde tijd, tegen elf uur in de morgen, probeert de jonge dominee Fijnaert zijn veel oudere collega, dominee Harmsen, op te bellen, 't Duurt enige tijd eer hij 't num mer kan krijgen, maar eindelijk is *t zover. „Met mevrouw Harmsen „O, met mevrouw Harmsen? U spreekt met Fijnaert, is u man ook thuis, mevrouw Harm sen?" „Jawel, als u even wachten wilt, zal ik u doorverbinden." Dan een zware mannenstem: „Met Fijnaert. Dominee Harmsen, ik zou graag uw advies willen hebben. Er is een veertigjari ge bruiloft in mijn wijk, in de Mussenstraat Mijn vrouw heeft namelijk vandaag de werkster, dat meisje woont ook daar in de buurt en zij is er vol van. Ons hele huis is er feitelijk mee vervuld." „Bij Appelaar, jawel, ik heb er ook al van gehoord." „Ook de werkster?" „Nee, de bakkers van Van den Berg; hij kwam later dan anders, want hy had eerst een doos gebak bij de ouders van z'n mevrouw moeten brengen en deed daarvan verslag aan onze ge dienstige, die er ook al de een of andere in teressante bijzonderheid van wist. Zo gaat dat hier in ons dorp. Buitenstaanders weten gewoon lijk meer dan de mensen zelf en hoe groter de straal van de cirkel is, hoe belangrijker de fei- De jonge Fijnaert meent, dat hij zijn collega hoort zuchten, maar 't kan ook wel 't geritsel van zijn vrouw zijn die juist langs hem heen loopt, op weg naar de huilende baby. „Dus wat raadt u mij, dominee Harmsen? Ze staat namelyk niet op de lidmatenlijst. Horen ze bij een andere kerk? Dan ligt 't natuurlijk niet op mijn weg om ze op te zoeken. Daarentegen wil ik geen gelegenheid verzuimen, om contact met buitenkerkelijken te krijgen. Ten slotte heb ben wy de Boodschap, is 't niet? Wat vind u ervan?" (Wordt vervolgd) NCRV? 7.00 Nieuws Radiokranl 8.40 Licht Instrumentaal Voer de zieken 9.35 Waterstanden 9 4f Klass gram 10 30 Morgendienst ilOO Klass kamermuziek (gr) 11 15 In 't zilver: pro gramma voor oudere luisteraars 12 OC sche uitzending: Licht instru- trio 12 30 Meded t Koorzang 12.5C 15 45 Musician 16 IS Duizendschi lkale herinnerlni Bost klavecimbel -_iger loshcesters, lezlnj geddchtcn 17 2C 17.40 Lichti teursorkest geringsuitzending' ■k 17 00 Voordra 'caal ensemble: Franse volkslledore. rkestmuziek (gr) 18 00 Ama- Voor de jeugd 18.50 Re- Mens en samenleving M Hemmes, hoofd voorllchUnj Maatschappelijk Werk er hel lied 7 23 Lichte gram (7 3' pagina, praatje) 8 00 Nieuws en socialis tisch strijdlied 8 18 Lichte gram 8 50 Gym voor de vrouw 9 00 Te land en te water: informatief programma voor weg. en wa terweggebruikers VPRO- 9 40 Morgenwij ding VARA: 10 00 Schoolradio 10 20 Ste- reofonische uitzending: Radio Kameror- e ]dass muziek 1045 Vooi 11.00 Nieuws 1102 Voor d 40 Lichte gram 12 20 Regcrings- de klei uitzending- Voor de landbouw 1?3Ö Me- dc-deJtngen ten behoeve van land- en tuin bouw 12 33 Stereofonlsche uitzending Licht instrumentaal septet AVRO: 130( Nieuws 1315 Mededelingen, eventueel ac- tueel of gram 13 25 Beursberichten 13 3( Licht instrumentaal ensemble: Intermezzo gram 14 15 Voordracht 14 35 Oude kamer muziek 15 05 Lachen bij stukjes en beet- programma VPRO: 16 00 Nws

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13