Nieuw plan ter oplossing woningbouwvraagstuk Bouwondernemer wordt niet als ondernemer erkend Toerisme een grote maakt vlucht Vraag naar huizen draagt sterk kunstmatig karakter Voorzitter van N.B.B. klaagt: Rijden op autoweg f 50 per jaar FEEST .7 WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1961 Prof. Van Beusekom: W oni n gwetbouw moet beperkt ..Beperk de woningwetbouw tot het noodzakelijke. Geef de bouwbedrijven de kans tot eigen planning, bouweonti- nuiteit, produktieverbetering en con currentie". Dit bepleitte prof. dr. ir. H G van Beusekom in een referaat voor de deel nemers in de ..Stichting woningzaken voor het bedrijfsleven" die gisteren in het raadhuis van Hilversum vergader den. Prof. Van Beusekom schatte de jaar lijkse behoefte aan woningwetwoningen voor wezenlijk minderdraagkrachtigen op twintig tot vijfentwintigduizend stuks per jaar. Zijns inziens zouden de bouw bedrijven betrekkelijk snel met grotere, vrije woningen van betere kwaliteit op de markt kunnen komen. Daardoor zou verschuiving uit plus minus 325.000 uit** stekende oudere woningwetwoningen naar de beter typen kunnen ontstaan, met als gevolg, dat aan de vraag van minderdraagkrachtigen ruimschoots zou kunnen worden voldaan. Wellicht zou aanvankelijk de spanning op de arbeids markt nog wat hoger worden. Maar dit risico dient genomen te worden, zo zei prof. Van Beusekom. Ons volk moet leren beseffen, dat men zich bij stijgende welvaart ook hogere uitgaven voor woongenot behoort te ge troosten. De kosten van de woning be horen tot de eerste levensbehoeften. Hfj vond het een onzinnige situatie, auto's enzovoort willen getroosten, maar niel de kostende prijs voor een woning. Voor de vrije sector zou zijns inziens de rUksgoedkeuring althans buiten de grote agglomeraties geleidelijk moeten worden afgeschaft. Dan zouden de gewenste, kosten verlagende conti nuïteit, industrialisatie en produktivi- teitsverhoging op grote schaal kunnen ontstaan. De overheid zal zich, behou dens met de woningwetbouw en wo ningnormen, zo weinig mogelijk met de woningbouw moeten bemoeien. Huurverhoging 25 pet., overheidsbouw beperken tot 20.000 woningen voor inkomens beneden f 7.000 (Van onze sociaal-economische redactie) Drs. W. J. Valkenburg heeft hedenmorgen op het te Rotterdam gehouden jaarcongres van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers, bij zyn af scheid als algemeen secretaris van deze organisatie, een plan „ingediend", op basis waarvan naar zyn mening het woningvraagstuk op korte termijn tot een oplossing zal kunnen worden gebracht. Dit plan wordt gekenmerkt door twee hoofdzaken, t.w.: 1. een binnen enkele jaren te voltooien hnaraanpassing van circa 25 pro cent, eventueel te realiseren door het aanwenden van 5 procent loons verhoging; 2. beperking van de „overheidsbouw" tot ongeveer 20.000 woningen, die extra worden gesubsidieerd, t.b.v. de laagste inkomensgroepen, w.o. de bejaarden. Het bewonen van deze huizen zou slechts toegestaan mogen worden aan gezinnen met een inkomen van maximaal f 7.000. In een woningbouwprogramma van minimaal 100.000 (ongeveer het pro gram van minister Bogaers voor vol gend jaar) blijven er dan 80.000 hui zen over, die de heer Valkenburg glo baal zou willen verdelen tussen 40.000 gesubsidieerde en 40.000 ongesubsi dieerde woningen. Het verlenen van subsidies voor deze laatste groep zou moeten geschieden in de vorm van een jaarlijkse bijdrage, waarvan de hoogte mede afhankelijk is van de huur c.q. stichtingskosten en boven dien een aflopend karakter draagt, parallel met een op te stellen huur- aanpassingsprogramma. De overheid zou dan maximum huurprijzen stichtingskosten moeten vaststellen. Naar de mening van drs. Valkenburg zouden, zowel de gesubsidieerde als de ongesubsidieerde 80.000 woningen kun nen worden gebouwd door iedere vorm van particulier ondernemersinitiatief, dat zich op de woningmarkt wenst Onbegrijpelijke „Het blyft een onbegrijpelijke zaak, dat de zelfstandige onderne mer. die allerwege erkenning vindt in ons land, in de bouwsector die kenning niet verkrijgt", aldus zei de voorzitter van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers, de heer D. J. Beuker, hedenmorgen in zijn openingsrede op het te Rotter- helpen direct tegen brandend maagzuur geschiedenis' (Van onze soc.-econ. redactie) dam gehouden jaarcongres van deze organisatie. Nog steeds, aldus de heer Beuker, kan de voor de markt (en derhalve ',e voor eigen rekening en risico) bou wende en exploiterende ondernemer on voldoende bijdragen tot het opheffen van het woningtekort. Nog steeds legt een te strakke contingentering hem aan banden, waardoor de continuïteit van zijn pro- duktie ernstig wordt belemmerd. Mede hierdoor kan het aanbod niet met de vraag in overeenstemming worden ge bracht, zo zei de heer Beuker, die er dit verband op wees. dat door het verschijnsel van de onbenutte bouwca- citeit nog steeds bouwondernemers ge dwongen zijn hun heil te gaan zoeken de grenzen. Zonnig weer een hogedrukfjebied. Het centrum 'i trekt over de Noordzee naar '.marken. Rondom het hogedruk- jgebied stroomt geleidelijk drogere lucht naar onze omgeving. Daardoor zal de mist in de komende nacht min- litgebreid zijn dan in de afgelopen nacht. Wel zal er weer een flinke da- itng van de temperatuur optreden, Waarbij in het noordoosten van het land nachtvorst niet is uitgesloten. Morgen overdag zal de temperatuur bij zonnig weer en oostelijke winden tot ongeveer dezelfde waarde oplopen als vandaag. ZON EN MAAN Donderdag 1 oktober: zon op 640. onder 18.18: maan op 0.51. onder 17.11 Maandag 5 oktober: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 1 oktober: 11.27 v.m.: n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen Aberd'131 KSficr. tt'enen •rmsbruct Belgrado windstil 19 10 0 1 Capaciteit De voorzitter van de N.B.B. noemde __»t een onjuist uitgangspunt dat het bouwcontingent wordt vastgesteld op ba- de berekende totale arbeidsca paciteit. Hierbij wordt z.i. over het hoofd gezien, dat binnen het kader van de onderneming allerlei maatregelen mogelijk zijn, die produktieverhogend kunnen werken zonder op grotere schaal de factor arbeid in te schakelen, de zgn ondernemerscapaciteit. Deze wordt, aldus de heer Beuker, door de huidige contingentering en de daaruit voort vloeiende toewijzing niet voldoende benut, omdat het investeren om tot ef ficiëntere, meer gemechaniseerde pro- duktie te komen voor. de bouwonderne- r heden ten dage een riskante zaek aangezien hij dikwijls te maken heeft met het onregelmatig toewijzen an een stukje produktie. Dc heer Beuker pleitte in zijn ope ningsrede voor grotere liberalisatie van de woningbouw, voor een ruimere con tingentering van de particuliere sector verdeling, waarbij meer pre- ongesubsidieerde bouw toege staan wordt. Hierdoor zal z.i. de door stroming worden bevorderd, kan deel van de bestaande woningvoorraad mede gaan dienen om in de behoefte aan goedkopere woningen te voldoen kan de produktie van woningwetwor gen, de hoogte waarvan thans de be hoefte te boven gaat, worden ver derd. PERSONALIA Aan de heer G. I. M. van Kemenade is: op zUn verzoek per 1 oktober eervol ontsag verleend als. burgemeester Uden. Per 16 oktober benoemd: tot burge meester van Nieuwe Schans de heer G. Hensen te Ten Boer, thans hoofd-com- mies op de secretarie aldaar. Hij is 34 jaar en is lid van de P. v. d. A. Op het vierde (besloten) internatio naal congres voor de rijwielhandel tc Montreux (Zw.) is benoemd tot vice- president van de Union internationale du commerce et de la reparation du cycle et du motocycle de heer H. Zandman, voorzitter van de Algemene Nederlandse bond van ondernemers in het rijwiel kleinbedrijf (A.N.B.O.R.). P^r 16 oktober is benoemd tot bur gemeester van Hardenberg (Ov.) de heer J. Slot, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester Eethen (NB). De heer Slot was sinds 1953 burgemeester en tevens secretaris van Eethen. HiJ is 51 jaar en lid van di ARP. Meisjes bij Eltein weer aan 't werk De ongeveer tweehonderd stakende personeelsleden van de Leeuwarder tex tiel maatschappij Eltem N.V. te Harden berg. hoofdzakelijk vrouwen en meisjes, hebben gistermiddag het werk hervat Maandagmorgen weigerden ze aan het werk te gaan, omdat de afdelingschef B. Veldhorst, die bfj het personeel gezien is, ontslagen was. Zijn prestaties zouden niet aan de verwachtingen heb- bij beantwoord. te dienen, en uit eigen financierings middelen, althans zonder overheidsfinan ciering. Dit betekent ook, aldus de heer Valkenburg, dat een bouwondernemer zijn gesubsidieerde woningen zonder gewikkelde berekeningen van cui prijzen, die een kwaliteitdrukkende v king hebben, zal kunnen aanbieden woningbouwcorporaties. Op deze wijze zal z.i. tevens kunnen worden bereikt, dat niet een door de overheid in gemeen overleg met de Staten-Generaal vastge stelde woningcontingentering, maar d( totale ondernemerscapaciteit het ant woord zal kunnen geven op de reële vraag naar woningen Immuun Volgens drs. Valkenburg, die morgen een functie in de directie van de N.V. Nationaal Grondbezit aanvaardt, heeft het woningbouwbeleid van na de oorlog er toe geleid dat er thans geen sprake meer is van een reële vraag naar wo ningen. Negentien Jaar na de oorlog treedt de overheid nog steeds huurprijs- beheersend, subsidiërend, distribuerend en contingenterend op. „Ons volk is im muun geworden voor de werkelijke pro blematiek en verdiept zich niet meer ir de oorzaken van de woningnood. EX grote lijnen ziet men niet meer; mer kijkt nog slechts naar aantallen, vooral aantallen woningwetwoningen en valt een kabinet als het gaat om 2500 woningen meer of minder in een ningbouwprogramma", aldus de heer Valkenburg, die als grondoorzaken de nog steeds heersende woningnood noemde: het kunstmatig laag houden van de huurprijzen, het grotendeels uit schakelen van het particulier initiatief en het verheffen tot regel van de over- heidswoningbouw. „Wie de vrije markt economie niet wenst te hanteren, blijft in het duister tasten omtrent de oplos sing van het woningvraagstuk" Kunstmatig De heer Valkenburg zei. dat de vraag naar woningen een sterk kunstmatig ka rakter heeft gekregen en een vertekend beeld geeft van de werkelijke verhou dingen op de woningmarkt. Mede als ge volg van het huurbeleid en het ontbre ken van betere woningen is er sprake van een niet rationele woningbezetting en kan van doorstroming nauwelijks meer worden gesproken. De vraag naar andere woonruimte spitst zich daardoor toe op de nieuwbouw en heeft daarom een kunstmatig karakter, omdat hieruit een abnormale schaarste voortvloeit. In dit verband sprak drs. Valkenburg een overmatig kwantum woningwetwo ningen. waarmee Nederland thans „zit" Volgens hem moet het aanbod gericht zijn op de reële vraag, die echter thans niet bestaat omdat zij wordt versluierd door het huurbeleid, de niet-rationele woningbezetting en de onjuiste bewoning van een overmatig kwantum woningwet woningen De woningwetbouw is stelsel een fiasco geworden, aldus de heer Valkenburg „De jaarlijkse bouwpro gramma's zijn hoe langer hoe minder gebaseerd op de werkelijke marktver houdingen en naar het schijnt hoe langer hoe meer op politieke verhoudingen, het geen in Nederland bete'' nt: het einde loze compromis van 50 net woningwet bouw en 50 pet particuliere bouw" zei hij. De heer Valkenburg noemde het voorts verbijsterend, dat men niet de moed durft opbrengen om het huurvraag- stuk tot een snelle oplossing te brengen Tenminste 70 pet van de bevolking woon te goedkoop en op deze wijze wordt de woning z.i gedegradeerd tot een derde rangs consumptiegoed. Academische examens AMSTERDAM. Vrije Un. Gedaagd Duitse taal C J Koster (Wi s- en natuurw K de Bc F G Brinkman K (Amster ngsveld K (Oesrstgeest). H Hil- ebrand K (Apeldoc J Maaskant A or ren D (Bussum) meoj J J M Schol v J Fransen wisk eik (Bergum. Fr wey sr-heik (Leerd: Zilvold (Hilversum) -I (IJm Tli A Duyn (Haarlem) iden). J W Havermr E Batema (Naarden). A P Bal uis). R Wilderink (Enschede Schaft (Murmerwoude); M.O. B wisk W Deutekom (Doorn). AMSTERDAM. Vrije Un. GesJagd: dot rechten mej C D van Dokkum (Goes me) L C v d Burg (Putten). F J Nandln hogeschool Kreugel (Amersfoc (Vervolg van pagina 1) Ook binnen de begroting van ver keer en waterstaat doen zich vrijwel geen verschuivingen voor. Waterstaats werken als het Deltaplan, de verbete ring van de binnenscheepvaartwegen, de modernisering van de toegang uit zee naar de grote havens en de strijd tegen de waterverontreiniging zullen in de komende jaren eveneens grote in vesteringen vergen. Het wetsontwerp laat de mogelijkheid open dat. naast het in te stellen weg geld. nog tolgeld kan worden geheven Dit laatste zal ziich echter tot zeer bij zondere objecten beperken (kunstwer ken als de Haringvlietbrug en als de op particuliere basis opgezette Ooster- scheldebrug en Beneluxtunnel) en niet voor -wegen gelden. In het geval van het heffen van tolgeld zouden leningen kunnen worden gesloten. De rente en de aflossing hiervan zouden door dit extra-weggeld kunnen worden gefinan- Naast het bedrag van 1.4 miljard gulden worden door de rijksoverheid nog belangrijke Jaarlijks vast te stel len bedragen voor de wegen ter be schikking gesteld. Op de begroting van 1965 is niet al leen 190 miljoen opgenomen voor de aanleg van nieuwe wegen en de uit breiding van bestaande wegen, maar ook nog eens 279 miljoen voor onder houd en verbetering, zomede voor uit keringen aan lagere publiekrechtelijke lichamen (provincie en gemeente) en voor apparaatskosten. Tezamen dus 469 miljoen tegen 395 miljoen in 1964- De duur van de heffing van het weg geld is voorlopig op 15 jaar gesteld. Het argument hiervoor is dat het niet on mogelijk is dat gedurende deze periode de situatie zich zo ontwikkelt dat de verdere financiering van de met be hulp van het fonds tot stand te bren gen werken geheel uit de algemene middelen van het rijk zou kunnen ge schieden. Ten aanzien van de produktiecapaci- teit van de aannemersbedrijven wordt in de memorie van toelichting opge merkt dat er geen vrees behoeft te be staan dat de Nederlandse wegenbou wers het voorgestelde, versnelde tempo niet aan kunnen. Onder de huidige om standigheden wordt de productiecapa citeit van de wegenbouwaannemers niet ten volle benut. Bovendien is het een groot voordeel dat door de reeds ver gevorderde en nog voortdurend door gaande ontwikkeling van de mechanisa tie de wegenbouwwerken relatief wei nig arbeidsintensief zijn. Ten slotte zal het opdragen van grote, .over meerdere jaren doorlopende werkdelen in één bestek ook de aannemersbedrijven tot een zo rationeel mogelijk gebruik van personeel en machines in staat stellen. De uitbreiding en verbetering van het net van secundaire, tertiaire en ook quartaire wegen wordt geregeld bij het in behandeling zijnde wetsont werp uitkeringen wegen, dat de jaar lijkse uitkeringen eveneens aoet toe nemen met de groei van het autopark. De memorie van antwoord op het voorlopig verslag zal eerstdaags ver schijnen. Het wetsontwerp gaat vergezeld van een kaart, waarop het wegenplan van de komende zes jaar Is Ingetekend. De belangrijkste wegen die tot en met 1970 moeten klaarkomen zijn o.m.: Zesbaanswegen: de ringweg rond Rot terdam, een gedeelte van de ringweg rond Amsterdam, de laatste twintig ki lometer van de weg Den Haag-Amster dam. met grote kruising bij Schiphol de toegangswegen tot het' verkeersplein Oudenrijn in de weg Den HaagArn- Vierbaanswegen: RoosendaalBreda Tilburg Eindhoven Venlo. Gorin- chem Nijmrtgan, Utrecht Hoevela ken Apeldoorn Deventer tot voor Hengelo. Amersfoort Harderwijk een deel van de weg Assen Gronin gen, Roosendaal Moerdijk, Vlissin- gen Goes. Gommenidar In één geest J~ke oecumenische documentaire „In een geest", waarvan wij gisteravond in het VPRO-televisieprogramma de door de NCRV geproduceerde derde al- levering zagen, blijft door het opper vlakkig aantonen van bekende feitelijk heden en chaotische beeldillustraties een teleurstelling. Mogelijk zal de laat ste aflevering een gesprek op hoog niveau, het geheel nog kunnen redden maar wat we tot nu toe hebben gezien refereert nog altijd niet aan de titel van het programma. Bepaald slecht getroffen moeten wij noemen devervlechting van het badi nerende cabaretliedje „Oecumene'' met het onderzoeken van de geestelijke con troversen zoals zij liggen in de voor beeld-gemeente Bolsward. Ongetwij feld heeft men hiermee op veelzeggen de wijze toegang aan zelfspot willen verlenen maar wij kunnen deze keuze niet bewonderen. Tal ran onderwerpen werden ©luch- tig aangetipt maar nergens ging men iets dieper op in en bij elk voorbeeld trad de onverbiddelijke scheidlyn tus sen Rome en het protestantisme scher per naar voren. Als klap op de vuur pijl dienden flitsen uit een oecume nische samenkomst, waarin beide gees telijken hun ongeloof in de werkelijke eenheid der christelijke kerken onom wonden uitspraken. De drie afleverin gen welke wij nu hebben gezien, ge tuigen van zeer veel toegewijde arbeid en van veel gevoel voor detail in de veelheid der problemen, maar nog niet van echte bezinning op verschil en mo gelijkheden tot het slechten van theore tische .en door traditie opgebouwde scheidsmuren. Wij zijn zeer benieuwd naar de conclusie welke op 8 oktober uit de theologische discussie zal bltfken. Uit het VPRO-programma vallen voorts nog enkele dingen te signaleren, ten eerste een heel boeiend optreden van de Vlaamse zanger Miel Cools in uitstekend gekozen en door hemzelf verdienstelijk getoonzette liedjes die wat aan de goede ballade herinneren. Een prettige muzikale afwisseling. Simon van Collem liet een duidelijk televisieportret zien van de filmactrice Lilll Palmer en ja, dan was er ook nog een vriendelijke nieuwe omroepster die een innemend debuut maakte. Mia Smelt morgen voor NCRV-tv. Morgenmiddag zal men Mia Smelt, samenstelster en leidster van de KRO ima's, in het middag- de NCRV kunnen zien vrouwenprogr; programma va en horeh De KRO was van plan, op 8 oktober ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van „Moeders wil is wet" Mia in een vraaggesprek voor de camera's te brengen en meteen gedeelten uit te zenden van het jubileumprogramma, dat verleden week werd opgenomen en morgenochtend om 8.25 uur via de radio in de ether komt. Omdat het morgen de jubileumdag is, vond de NCRV het aardiger, deze uit- zending in haar eigen programma op te nemen, en wel in de rubriek ,,In ogenschouw", welke zU samen met de KRO verzorgt. KRO tevreden over eigen inkomsten In de KRO-gids. die deze week zal verschijnen, worden de jaarcijfers over 1963 gepubliceerd. In een toelichting wordt gezegd dat de KRO met voldoe ning kan vaststellen, dat de daadwer kelijke belangstelling van het r.k. volks deel voor eigen omroep groot is: in 1963 ontving de KRO uit eigen kring aan begunstigersbüdragen ruim 1,1 miljoen méér dan in 1962. Wel werd in dat jaar de bijdrage verhoogd, maar 99 pet van de leden aanvaardde dat. Niettemin stelde het jaar 1963 hoge eisen aan de financiering, ook omdat het publiek hoge eisen stelt aan de pro gramma's van radio en televisie. Daar om is in dat jaar aan de 5 miljoen gul den. welke de KRO ontvangt uit kijk en luistergelden, nog 2 miljoen uij eigen inkomsten toegevoegd. Hiervan moest een half miljoen worden onttrok ken aan het kapitaal dat voornamelijk is bestemd voor nieuwbouw Belangstelling voor Engelse tv.-lessen overweldigend Er bestaat overweldigende belangstel ling voor de BBC-cursus „Engelse les voor beginners", waarmee de NTS op dinsdag 6 oktober a.s. (tussen 7.45 en ■8 uur) van start gaat. De uit 10.000 exemplaren bestaande eerste oplage van het eerste boekje met 13 lessen was in record-tijd uit verkocht. De tweede oplage, eveneens 10.000, is bij bestelling al verkocht, hoe wel deze nog van de pers moet komen. Van de derde oplage, welke nog moet worden gemaakt, zijn bij bestelling al 8000 exemplaren gereserveerd. Alles wordt thans in het werk gesteld om de boekhandel in de eerste helft van oktober te kunnen voorzien. De kijkers-cursisten, die op 6 oktober nog geen boekje hebben, behoeven echter niet in moeilijkheden te geraken omdaot de beginles op dinsdag 13 okto. ber, vóór de uitzending van de tweede les, wordt herhaald. Filmsamenvatting DWS-Turkije De NTS zal op donderdag 8 okto ber a.s. na afloop van het avondpro- gramma (10.35—10.50 uur. Ned. 1) een filmsamenvatting uitzenden van de! Europa Cupwedstrijd welke DWS op woensdag 7 oktobc. in Instanboel tegen Fenerbahce speelt. Voor deze tweede ontmoeting tussen de Nederlandse en de Turkse landskam pioenen zal verslaggever Koen Verhoeff zich samen mét een cameraman per" vliegtuig naar de Turkse hoofdstad be geven. Zij keren donderdags zo snel j mogelijk terug om het gefilmde ma teriaal tijdig tot een samenvatting te kunnen verwerken. Deze werkwijze moet worden gevolgd, omdat Turkije geen televisie heeft vanavond Hilversum I. 402 m. 19.00 Nieuws en •erpraatje 19 10 Muziek van Het Leder s Heils (gr) 19 30 Radiokrant 19 50 Lich- Het buitenlands en het binnenlands toerisme zijn dit jaar in aanzienlijke mate gestegen. Dit heeft de algeme ne Nederlandse vereniging voor vreemdelingenverkeer (ANVV) ge meend te kunnen vaststellen naar aanleiding van schattingen en in drukken van geënquêteerde bedrij ven en instellingen Giechelend om de stiekemheidjes die zij wijse lijk verzwijgen, (dat mens, die vrouw van Frans, kijkt je compleet dreigend aan) stappen de mus- sendames eindelijk weg. „Kom gauw binnen, kind," zegt Anna Appe laar. „Moeder, heel hartelijk van ons drietjes gefe liciteerd. Frans komt vanmiddag, dat vertel ik straks wel. En Anjo. dat weet u." „Ja kind, dat weet ik," zegt Anna stil. „Maar nu haal ik eerst ons cadeau van de fiets. Kijk eens, moeder, u heeft hem van Frans, maar Anjo en ik hebben hem samen opgemaakt. Mooi of niet?" „Prachtig kind, prachtig! Nee maar, wat een rijkdom! Hadden jullie dat nou wel mogen doen?" „Heeft u soms nog helemaal niets gekregen vanmorgen? geen enkel bloemetje? Ook van va der niet?" „Bloemetje? Dat is wel 't allerlaatste, waar vader aan zal denken!" „Zo'n schoft," wil Joke uitvaren. Ze maakt ervan: „Zo'n domoor. Een bloemetje hoort er toch bij, als je blij bent? Maar 't ligt hem niet, hè, om blij te wezen; verdraaid, een mens kan toch ook te nuchter wezen. Enfin, daar verande ren we niets meer aan. Waar wilt u de mand heb»» n, moeder? Op dit kleine tafeltje maar? Oei. wai Ts dat ding zwaar! Op de fiets heb je geen erg in, maar heb hem eerst maar eens in je handen." Samen bewonderen ze nog eens de mand met zijn weelderige inhoud. „Kijk moeder, 't zijn plantjes, potplantjes. Over een paar dagen komt Frans ze verzorgen, dan kan u er nog een hele tijd plezier van hebben. En de vruchten zijn voor u, hoor! die voert u nou eens niet alle maal op aan Katrien en Ireentje." Anna Appelaar glimlacht wat hulpeloos. Kan zij het helpen, dat de dingen haar 't beste sma ken, wanneer de kinderen ze eten? in de Mussenstraat door M. A. M. Renes-Boldingh „Kom nou eens gezellig zitten, kind. Kopje koffie? Kijk eens in die taartendoos. Die heeft Anneke laten bezorgen. Jullie verwennen me veel te veel." „Veertig jaar is een lange tijd, moeder. En ik denk, als wij 't niet doen, doet niemand 't". Ze kan de diepe kloof, die haar van haar schoonvader scheidt, maar niet vergeten. Tel kens weer springt hij haar in 't oog, alsof een vinger hem aanwijst. „Had u nou niet een fleurige jurk aan moeten trekken? Dat was toch veel feestelijker ge weest?" „Ock kind. vader had haast vanmorgen, ik heb er niet aan gedacht." „Nee, en vader heeft t ook niet gezegd. Hééft hij er wel eens aan gedacht, dat vandaag de bruidsdagen ingaan?" „O ja, dat wel," zegt Anna Appelaar licht smalend. „Maar hij moest natuurlijk naar zijn werk." ,,'t Is nogal wat moois! Zou Frans eens moe ten wagen, als wij vijfentwintig jaar getrouwd zijn! Ik hield hem bij zyn kladden vast, geloof ik." Hij heef; geloof ik helemaal uw aard. Op zijn vader lijKt-ie geen zier." „Gelukkig niet," had ze eruit willen flappen, maar slikt 't nog juist bijtijds in. Wat zit er toch in dit huis, dat een mens hier altijd op scherp komt te staan, dat de onaangenaamhe- den vanzelf uit hem opborrelen! Volgens de ver- halen van Frans is 't vroeger ook altijd zo ge weest: ieder tegen ieder en wie er niet aar meedeed, schoot na verloop van tijd toch uit zijn slof tegen het ruzie-lawaai om hem heen. „U heeft heerlijke koffie, moeder." zegt ze waarderend. „Echte feestkoffie, zeker heel lang zaam opgegoten, hè? Is Anneke al geweest?" „Npg niet, ik verwacht haar straks eigenlijk, 't Is bij hen altijd zo druk, hè?" „O, Anneke maakt wel even tijd voor u. En post? Heeft u post gehad? Dit? Ik mag wel even kijken? O, van Cor, dat is leuk, die komt dus. En Gerrit ook? Fijn voor u moeder. Uit Canada nog niets; nou ja, dat is ook moeilijk uit te kienen, hè? En wat hebben we hier? Een aan getekende?" „Ja kind. die honderd gulden, je weet wel." „Van 't Huis, Maar u hebt hem nog niet opengemaakt, moeder!" „Hij moet dichtblijven van vader; vader wil hem zelf openmaken." „En hij is aan geadresseerd! In ieder ge val is 't voor u beiden bestemd. Bah, moeder, u laat u gewoonweg op uw kop zitten. Dit gaat te ver, heus waar, u was er toch ook allebei in betrekking? 't Is iets van honderd jaar terug! Ja, daar kan ik me nou echt over opwinden, de vrouw is toch niet de ondergeschikte van haar man? Op die conditie zijn wij niet ge trouwd, hoor, Frans en ik!" „Ik had niet veel condities te maken, kind, dat weet je." Joke kan de strijd nog niet opgeven. Ze be rijdt haar stokpaardje en 't is een stevig paard, met ijzer beslagen, dat alle achterlijke huwe lijkstoestanden vermorzelen wil. (wordt vervolgd) Uit cijfers van het Centraal bureau voor de statistiek blijkt, dat het bui tenlands bezoek in het eerste kwartaal van 1964 met meer dan 25 procent is gestegen. De heer J. A. Risseeuw. de di recteur van het A.V.V.V.. meende voor dc toename van het eigenlijke seizoen te mo gen aannemen, dat deze ongeveer vijftien pet heeft bedragen. Amsterdam en Haar lem meldden bij voorbeeld een vermeer dering van resp. 13 en 33 pet buitenlandse bezoekers. De VW-directeuren lieten we ten. dat 1964 een topjaar is. ook voor de hoteliers. Niet alleen dc gunstige weersomstan digheden. ook de propaganda-acties in het buitenland hebben tot deze toename bij gedragen. Hiertoe werden activiteiten ontplooid in Amerika. Engeland en Zwit serland, waarin het bedrijfsleven partici peerde voor een bedrag van 1 miljoen gulden. Niet alleen wat Nederland toeristisch heeft te bieden, ook de uitermate goede service-verlening speelt hierbij een rol Gewaakt dient te worden volgens de heer Risseeuw voor afnemende service-verle ning, beunhazerij op het gebied van lo- giesverstrekking, vervuiling van stad en natuurgebied en onvriendelijke behande- i de buitenlandse toerist Nederlanders intal Nederlandse vakantiegangers 1964 naar ruwe schatting van de ANVV toe met tien pet. Dit manifesteerde il in de hadplaatsen, de water- sportgebieden en de bosrijke streken in het oosten, midden en zuiden van het land. In de drie grote steden bleef het aantal overnachtingen vrijwel gelijk aan vorig jaar. Een sterke stijging deed zich voor bij de watersportbeoere- (40 pet) cn bij de kampeerders, 'as in 1964 een goed voorspizoen. De piek in de zomermaanden was minder scherp. Dit werd o.m. veroorzaakt doordat de bouwvakvakantie in Nederland bijna geheel viel buiten de vakantieperiode in het toergebied. Ook waren op het bin nenlandse toerisme van invloed de weke lijkse toeristische trips, de nieuwe toeris tische routes, de spoorwegvakantietoch- vakantiereizen cn -algemene abonne- •nten. en de groei van net aantal auto bezitters. 20 20 Omroeper Het Tweede Vat 23 35 Schotse Nieuws 298 m. 19 00 Vo< irijd België—Nodei :i 45 Lichte ort 23 55—24 00 Nieuws. fÉJèi/hié. vanavond Televisie. 19 30 Glynis II: Kat In nood. TV-fllm. NTS- 19 55 Voetbalwedstrijd Bel gië—Nederland te Deurne VARA 21 45 Overzicht programma's voor het komende seizoen 22 15 Hes Huis. Nederlandse film NTS: 22 50—22 55 Journaal Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. KRO: 7 00 Nieuws 7 10 Morgengebed 7 15 Ouverture ra dio voor vroege mensen 7 55 Overweging 8 00 Nieuws 8 15 ConcUleJournaal 8 20 Lichte gram 8.30 Voor de huisvrouw 9.35 Waterstanden 9.40 Schoolradio 10.00 Voor do kleuters 10 10 Seml-klassieke gram 1100 Voor de zieken VPRO: 1145 Lichte land, gesprek ?nbond liederen van de Ncderl Chris- 15 00 Gram 15.15 Me ts muziek 15 45 Gees- 00 Bijbelovordenking itnusche begeleiding 18 50 Sociaal Jerspektief. lezing Hilversum II. 298 m. AVRO- 7 00 Nieuws Ochtondgvm 7 20 Lichte gram VPRO ?ndgym a 10 Ds groenteman n.'io mass grnm 9 40 Morgen wijding 10 00 Arbeidsvitaminen (gr) 10 50 Voor de kleuters 11.00 Nieuws 1102 Huis houdelijke zaken, lezing 11.15 Radio Fil harmonisch orkest Wass muziek 12 00 Lichte orkestmuziek en zangsoliste 12 30 Meeled ten behoeve van land- en tuin bouw 12 33 Militaire orkesten (opni 13 00 Nieuws :.3 '.5 Mededelingen eventueel .-.e- programma 15.05 Lichte gram 16.00 Nws I02 Stereofonlsche uitzending: Pianore cital klaset en moderne muziek 16 30 Voordracht tg 45 Licht instrumentaal kwintet 17 00 Voor de leugd 17 55 Kasba *4: gebroken brief uit Marokko 18 00 Nws 18 20 Uitzending or Vrijheid cn ir De Stem van -umentaal ensem-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7