Chauffeurs worden door Franse politie beschermd Berecht nazi-beulen nog tien jaar EXPORT VAN NEDERLAND RAAKT ACHTEROP Om rheumatische pijnen sneller te verlichten /ft een. Kij, Koning Konstantijn wil huwelijksreis bekorten Niarchos wil vloot van 70 schepen verkopen De Gaulle rust uit op Franse kruiser Belaagde haringen WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1964 De melkexport naar Frankrijk Naar wordt vernomen zouden voor de eerste vier dagen, waarop export van verse melk naar Frank rijk mogelijk was, vergunningen zijn aangevraagd voor resp. 77 ton, 141 ton, 45 ton en 125 ton melk in kleinverpakking en resp. 220 ton, 110 ton, 25 ton en 125 ton melk in tanks. Zoals bekend kunnen iedere dag uitvoervergunningen worden verstrekt voor maximaal 75 ton, verpakte en losse melk samen. De hoeveelheid waarvoor uitvoerver gunningen werden verstrekt is slechts ten dele geleverd. Cisteren zijn weer vergunningen verstrekt aan drie exporteurs voor in totaal 75 ton melk in kleine verpak king. Moeilijkheden met Nederlandse chauffeurs van melkauto's hebben zich in de praktijk nog niet voorge daan, ook al doordat een aanzienlijk deel van de leveringen per trein ge schiedt. Het wegkrijgen van de melk is de moeilijkheid niet, vertelde ons een der exporteurs. Men heeft wel vertrouwen in de Franse toezegging, dat eventuele autotransporten in Frankrijk politie- escorte zullen krijgen. De Ned. kafh. bond van werknemers in de agrarische bedrijfstakken St Deus Dedit vindt dat als onze regering, ge zien de situatie, leveringen aan Frank rijk nodig vindt, het transport niet on mogelijk gemaakt moet worden. Onze regering moet dan echter wel zorgen dat de Nederlandse chauffeurs beschermd worden. Eventueel moeten de Fransen de melk maar zelf van de grens halen. De Nedylandse christelijke agrarische bedrijfsbond vindt dat zijn leden-chauf feurs. tjie eventueel bezwaar zouden hebben tegen het rijden van zo'n trans port, daar geen nadelige gevolgen van mogen ondervinden. Maar men kan moeilijk tegen de overheid ingaan. En de ANAB heeft laten weten dat hij zal staan achter een lid, dat tot het rijden van zo'n transport gedwongen zou wor den. Dp evenals de ANAB (Alg. Ned. Agrarische bedrijfsbond) bij het NW aangesloten Nederlandse bond van ver voerpersoneel heeft het tot nu toe niet nodig gevonden een tandpunt naar. buiten te brengen, omdat het beroeps-1 goederenvervoer met deze zaak nog maar weinig te maken heeft gekregen. Bij de Nederlandse internationale weg- vervoersorganisatie NIWO vertelde men ons dat nog maar heel weinig autorisa ties voor melkvervoer naar Frankrijk per auto zijn aangevraagd. In Frankrijk, zo vernemen wij verder nog, schijnt men er van uit te gaan dat de melk door de Nederlanders r.aar hun bestemming gebracht wordt. Dit niette genstaande de tussen beide landen ge troffen regeling af fabriek, waarbij dus de Franse afnemer voor het vervoer zou zorgen, niet uitsluit. INCIDENTEN De melkstaking in Frankrijk, die 8 dagen geleden begon en zich nu over bij na heel Frankrijk heeft uitgebreid heeft in enkele streken tot incidenten geleid. In Meurthe-et-Moselle hebben tiental len boeren op de boerderij van een dok ter, die melk bleef leveren, vernielingen aangericht. Op een andere boerderij in de buurt goten zij stookolie in een tank met 1000 liter melk. Op een bijeenkomst van boeren in Brest kwam het tot vecht partijen waarbij de politie moest ingrij pen. In het departement Haut-Rhin is de staking volledig geworden. De bond van arbeiders in de vervoers sector aangesloten bij de C.G.T. (het on der communistische leiding staande Franse algemene verbond van vakver enigingen) heeft zijn leden verzocht „zich te verzetten tegen het vervoer van melk, vooral uit het buitenland". Grootmoeder van Joel Biet wilde zelfmoord plegen De grootmoeder van een vaiïé drie kinderen uit de Westfranse plaats Marnay, die vorige week wer den ontvoerd maar enkele dagen la ter ongedeerd werden teruggevonden, heeft gisteren getracht zich door op hanging van het leven te beroven. De vrouw, de 55-jarige Giselle Biet, werd gevonden door een buur. In ernstige toestand werd zij naar een ziekenhuis in Poitiers gebracht. Volgens doktoren zal zij in leven blij ven. De politie hoopt haar vandaag te kunnen ondervragen. Mevrouw Biet is de grootmoeder van de vijfjarige Joel Biet. die vorige week maandag met de zesjarige Christine Buillon en haar vijfjarig broertje Pa trick, toen zij uit school kwamen, door een man en een vrouw in een auto werd meegenomen. Vrijdag werd het drietal bij Bordeaux langs een weg spelend te ruggevonden. De politie heeft de ont voerders, van wie een signalement be kend is, nog niet kunnen achterhalen. Men heeft nog geen reden voor de wanhoopsdaad van mevrouw Biet kun nen vinden. Evenals de ouders van de ontvoerde kinderen Guillon was zij maandag langdurig door de politie on dervraagd. Johnson: Amerika wil niemand overheersen Tjdens een lunch op het Witte Iluis, ter gelegenheid van het be zoek aan Washington van de secreta ris-generaal der Navo, Manlio Brosia, heeft president Johnson in een toe spraak verklaard, dat er ruimte is voor nieuwe schakeringen van gedeel de verantwoordelijkheid binnen hel Noordatlantisch bondgenootschap. De Verenigde Staten, aldus de presi dent, zijn er niet op uit iemand te over heersen, doch wensen met hun bondge noten samen te werken om de kracht van het bondgenootschap voor de toe komst te waarborgen. Deelnem ng in de NAVO is een er kende hoeksteen der Amerikaanse poli tiek, zo zei Johnson verder, en Ameri ka's binding aan het bondgenootschap is „wezenlijk, vastberaden en aanzien lijk". De defensie van het Westen is on deelbaar. de Verenigde Staten weten, dat hun veiligheid afhankelijk is van de veiligheid van het bondgenootschap als geheel, terwijl dit op zijn beurt afhan- kel.ik is van de strategische kracht van de Verenigde Staten. De Verenigde Staten streven naar een groeiend deelgenootschap van vrij heid, dat is gebaseerd op een weder zijds respect voor de realiteit en ge deelde verantwoordelijkheid voor een doeltreffende defensie, aldus presi dent Johnson. Materieel uit Rusland naar Cyprus MOSKOU. 29 sept. (AFP) In Moskou zal vandaag een overeen komst worden getekend betreffende de verkoop van Russisch luchtdoel- materieel aan Cyprus, zo is gisteren van diplomatieke zijde in de Sowjet hoofdstad vernomen. Naar verluidt houdt de overeenkomst niet het den van Russische militaire instruc teurs naar Cyprus in. De Cyprische minister van buiten landse zaken, Kyprianoe, kwam zater dag jl. in Moskou aan voor de onderte kening van het akkoord, waarover zijn ambtgenoot voor handelsaangelegenhe den. Araoezos, al sinds 11 september onderhandelde. Kyprianoe en Araoezos zouden morgen per vliegtuig naar Nico sia terugkeren. Cyprus zal de aflossing van het Turk se contingent op het eiland niet toestaan zolang de weg van Nicosia naar Kyre- nia, die nog door de Turken en Turks- Met neus er boven op Een van de auto's in het gevolg van president Johnson vloog maandag in brand. De inzitten den konden ternauwernood wor den gered. Fotografen, die de president op zijn verkiezings tournee volgen, springen uit hun auto om een plaatje te kunnen „schieten". Twee jeugdige Huisbrekers ingerekend Twee jongens van 16 en 18 jaar heb- ïn in de afgelopen nacht geprobeerd de kluis in het postkantoor aan de Ber- nadottelaan in de Utrechtse wijk Ka naaleiland open te breken. De politie heeft het tweetal op heterdaad betrapt en ingerekend. Er zat geen geld in de kluis. Surveillerende politieagenten ontdek- tussen kwart over twee en half drie in het postkantoor geen nachtelijke rust heerste. Ze hoorden breken en klop pen en ontdekten de silhouetten van twee figuren die bezig waren de kluis open te breken. Onmiddellijk werd het hoofd bureau van de Utrechtse politie om versterking gevraagd. In snel tempo werd het postkantoor omsingeld waarna de indringers konden worden ingere kend. Het bleken de 16-jarige scholier K. en de 18-jarige bakker O. te zijn. Ze wa ren overigens wel erg provisorisch be zig want ze bedienden zich van beitels en schroevendraaiers. Op deze wijze hoopten zij de muur rondom de kluis te kunnen verbrijzelen De twee jon gens zitten nu in een Utrechtse politie cel. Voorstel Amerikaanse deskundige: „Nog 10.000 in vrijheidV Geen alarmerende maar bedenkelijke zaak het Rotterdamse Hilton Hotel is gisteren het feit her dacht dat tien jaar geleden de Federatie voor de Nederlandse export is opgericht. Deze viering was tweeërlei: een druk bezoch te receptie aan het eind van de middag en een inleiding van prof. dr. J. Kymmell met als onderwerp Nederland als han delspartner? De Federatie werd in 1954 door enige vooraanstaande onderne mingen opgericht op grond van de constatering van de grote versnippering op het gebied van de uitvoer van de Nederlandse industrie. Ter gelegenheid van dit jubileu werd een rapport samengesteld ovi de maatregelen tot exportbevordering in diverse landen teneinde de leden vergelijkingsmateriaal te bieden ten opzichte van de maatregelen die hier op verschillend niveau worden of zijn genomen. Ten achter Prof. Kymmell, wiens lezing nogal wat vragen uitlokte, wees er o.m. op dat Nederland als exportland achter op raakt. Dit is weliswaar geen alar merende, maar wel een bedenkelijke zaak. Onze export stijgt flink, maar in vergelijking met andere industrie landen beslist langzamer. In 1961 wa ren er drie landen die het beter de den dan Nederland; in 1962 zes en in in 1963 negen: hetgeen duidelijk de relatieve achteruitgang, ondanks de hogere cijfers demonstreert. Met name is de expansie van onze dent Makarios gisteravond gezegd, zei. dat deze twee vraagstukken •lkaar samenhangen. afzetmarkt niet voldoende geweest. On ze export blijft achter bij de mogelijk heden zo meent prof. Kymmell waardoor Nederland in de achterhoede raakt. Dit beïnvloedt sterk de betalings balans. Een nieuwe loonsverhoging die de 1 of 1% procent zou overschrijden, op dit alles met name voor de klei- en middelgrote bedrijven een zeer ongunstige invloed hebben en op onze hele economische situatie omdat uitein delijk onze export de mate van onze import sterk bepaald. hooggeleerde spreker meende voorts dat niet in de eerste plaats de regering de instantie is die maatrege len moet nemen. Het bedrijfsleven zelf exporteert: niet de regering. De over heid heeft hoogstens tot taak het alge meen r/.onomisch klimaat te begunsti gen. Noodzakelijk leek hem dat het be drijfsleren als geheel het belang inziet van nauwe samenwerking bij de export; van het aanstellen van regionale ex portadviseurs. in het hijzonder ten be hoeve van de kleinere bedrijven en van de aanstelling van exportpromotors in het buitenland. In dit verband wees hij op de initia tieven van de centrale kamer voo handelsbetrekkingen in Den Haag. Het is absoluut noodzakelijk dat oorlogsmisdadigers ook na mei volgend jaar nog vervolgd kunnen worden. Aldus de vroe gere plv. Amerikaanse aankla ger bij de Neurenberg-processen, dr. Robert Kempner, die meent, dat er nog ongeveer 10.000 nazi- moordenaars op vrije voeten zijn. In Berlijn stelde hij voor, de ver-, jaring nog tien jaar op te schor ten. Volgens het Duitse strafrecht is 20 jaar de limiet voor alle misdrijven, waarop levenslange gevangenisstraf Na de tweede wereldoorlog hebben de Duitse autoriteiten de datum van c' •itulatie (8 mei 1945) als datum e verjaringswetten gesteld. Dr. Kemp- er wijst er op, dat de Duitse over heid pas in 1955 met de berechting kon beginnen, omdat de geallieerden toen pas de archieven hebben vrijgegeven, w uit de gegevens voor de berechting oorlogsmisdadigers moesten worden ge put. Het zou volgens hem een goed com promis zijn. als de Duitse regering de verjaringswetten pas in 1955 zou laten in gaan. Dr. Kempner meent, dat in 1975 de meeste misdadigers wel overleden zullen zijn, „waarvoor we dan dank baar kunnen zijn". Kempner zei dat de Westduitse autori teiten prachtig werk hebben gedaan ge durende de afgelopen vijf jaren door ve le misdadigers te achterhalen en voor het gerecht te brengen. Maar het is een geweldige taak, alle documenten te door zoeken en er is veel tijd voor nodig. Als men eenmaal heeft ontdekt, dat iemand misdaden heeft begaan, moet hij worden gevonden en veel van hen leven onder schuilnamen in het buiten land. Als er dan eens een in het bui tenland wordt ontdekt (bijv. in Zuid dAmerika) dan bestaat er geen enkele mogelijkheid, hen langs diplomatieke weg uitgeleverd te krijgen. De Ameri kaan wees er op, dat Polen en Tsjecho- slowakije de verjaringswetten onlangs ten opzichte van oorlogsmisdaden had den opgeschort. Hij verklaarde dit toe te juichen. Eervol ontslag gouverneur van Suriname Bij K.B. is de heer Archibald Currie op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit het ambt van gouverneur van Suri name onder dankbetuiging voor de ge wichtige diensten in dat ambt bewezen. Kort na het vertrek van oud-gouverneur Currie uit Suriname, is gisteren wnd. gouverneur mr. F. Haverschmidt in buitengewone openbare vereadering de staten van Suriname beëdigd. Na de eedsafleging zei de heer J. G. Sof, eerste vervanger van de voorzitter van het staten-college onder meer: dit tijdsgewricht, in deze tijd van auto nomie. waarin een streven bestaat om de posten in Suriname zoveel mogelijk door landskinderen te doen bezetten en gezien het feit, dat de eerste Surinamer dit hoge ambt met ere heeft vervuld, mag ik het voor u als Europese Nederlander een bijzondere onderscheiding vinden, deze ereplaats te mogen bezetten". Mr. F. Haverschmidt, die president het hof van justitie in Paramaribo is, werd op 4 maart 1963 voor de e keer beëdigd als wnd, gouverneur. Wonderbalsem, buitengewoon afdoend ter verlichting van zenuwpijnen, spierpijn, spit, verstuikingen, stijve nek en ledematen. Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer ter verlichting van pijn dan Aigesal-balsem. Als enige middel, dat een speciale emulsie van een nieuwe werkzame stof met hoog doordrin- gingsverraogen bevat (U.S. Patent N* 2596674), dringt Algesal diep door in het weefsel tot in de haard van de pijn, waar een onmiddellijke verlichting ont staat, zonder een oppervlakkige warmte- sensatie of irritatie van de huid te veroorzaken. Overtuigt U proefondervindelijk van dit buitengewone doordringingsvermo gen zodra U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze actieve balsem vrijwel onmiddellijk in de poriën verdwijnt en z'n pijnstillende werking het weefsel en de spieren tot in de gewrichten door straalt". Rheumatische pijnen en stijf heid maken spoedig plaats voor een du rend gevoel van verlichtingen welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorg dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. Algesal JMSe* I Een bronzen reliëf dat elkaar omstrengelende naakte figuren voorstelt en dat is aangebracht op het nieuwe stadhuis van de kleine Duitse universi teit Göttingen heeft daar een storm van veront waardiging doen opste ken. Van kerkelijke zijde is fel geprotesteerd, bij de politie zijn klachten binnengekomen, het ge wraakte kunstwerk is be klad met verf en onbe kenden hebben telefo nisch gewaarschuwd: „De volgende tnaal gebruiken we een hamer". I Een Westberlljner blijkt in het bezit te zijn van een in 1598 door Rubens gemaakt schilderij, dat „de bruiloft" van Maria en Jozef" voorstelt. De eigenaar, die onbekend wenst te blijven, heeft zich bereid verklaard het schilderij te verko pen aan het gemeente bestuur van de West duitse stad Siegen, waar Rubens werd geboren, „maar niet voor een appel en een ei". I Westduitse archeologen hebben in een bos bij de stad Goch, niet ver van de Nederlandse grens, een laat-Romeinse vesting met een uit verscheidene verdiepingen bestaande wachttoren blootgelegd, die vermoedelijk onder keizer Valentinianus de eerste (die van 364 tot 375 na Chr. heeft gere geerd) is gebouwd. Uit die tijd waren tot dusver in het Rijnland geen Ro meinse vestingen aange troffen. De Romeinen hadden zich korte tijd la ter (tussen 400 en 450) uit dit gebied teruggc trokken. 9 Een agent in Anaheim. Californië, stapte tijdens zijn koffiepauze een eet huisje binnen en zag hoe een baby bijna stikte. Hij probeerde onmiddellijk de prop uit de keel van het kind te verwijderen, maar slaagde er niet in. Toen holde hij naar bui ten en zette de sirene van Crisis rond koningin Frederika Regering wil hofhouding democratiseren f^ONING Konstantijn van Grie kenland, die een tiental dagen geleden in het huwelijk trad met prinses Anne-Marie van Dene marken, zou zijn huwelijksreis wil len bekorten en reeds volgende week naar Athene terug willen keren naar aanleiding van de cam pagne in de Griekse pers tegen koningin-moeder F.rederika zekere hoj dignitarissen, zo wordt uit goede bron in Athene ver nomen. Hoewel de koning en zijn jonge vrouw niet genoemd worden in die aanvallen en de kwestie van het ko ningschap niet in het geding is, schijnt de koning met premier Georges Pa- pandreou alle vraagstukken die sa menhangen met de betrekkingen tus sen vorstenhuis en regering te willen bespreken. Het besluit van koningin- moeder Frederika om een haar door de regering toegedacht pensioen te weigeren zou daarbij op het eerste plan staan. Volgens de regeringsgezinde pers wil de huidige Griekse regering „het klimaat van het hof veranderen om inmenging van het hof in staatszaken in de toekomst te vermijden". Papan- dreou zou de koning de raad willen geven, enkele van zijn naaste mede werkers met name de chef van het militaire huis, generaal Dovas te vervangen door „democratischer per sonen". De regering heeft zich tot dus ver niet officieel over deze kwesties uitgelaten. De premier heeft slechts verklaard, de aanvallen van de pers op de koningin-moeder te betreuren. Het Deense radicale blad Politiken schreef gisteren dat het aanbod /UJaddüiitjue. PETROLEUM CONVECTOR f.98.- Geeft dag en nacht heerlijke warmte. Brandt veilig, zuinig en reukloos... 24 uur achtereen. Ideaal als bijverwarming in het vóór- en naseizoen. Gemakkelijk verplaatsbaar. VEILIG.... ZUINIG.... DUURZAAM! Geruchten in scheepvaartkringen Charterprijzen zouden te laag zijn TN SCHEEPVAARTKRINGEN te -t New York gaan geruchten rond dat de Griekse scheepsmagnaat, Stavros Niarchos, zijn vloot van 70 schepen, voornamelijk super tankers en vrachtschepen met een gezamenlijke tonnage van ruim twee miljoen, van de hand wil doen voor het astronomische be drag van 260 miljoen dollar. Dit is gisteren door het gezaghebbende Amerikaanse blad New York Times bekendgemaakt. Niarchos die reeds eerder had laten door schemeren dat hij waarschijnlijk zijn vloot zou verkopen omdat de charterprijzen te laag zijn, wil vol gens New York Times het geld in contanten hebben. Een woordvoerder van Transocean Marine Incorporated, de belangrijkste Amerikaanse dochtermaatschappij van Niarchos, heeft echter geweigerd nader commentaar te geven over deze geruch ten, maar New York Times weet echter te melden dat een zegsman van de groot ste onafhankelijke rederij in de V.S., de Bulk Carriers Incorporated, had ver klaard dat zijn maatschappij als moge lijke koopster is benaderd. Deze zegs- zijn politiewagen Dat bleek de oplossing. Het kind schrok en begon te huilen waardoor tot grote opluchting agent de prop naar buiten schoot zodat de baby weer kon ademhalen. 1 Een dame uit Johannes burg wil van haar snoep- zucht genezen door mid del van electrlsche schok jes. Zij draagt daartoe een electrisch apparaatje bij zich. Zodra haar ogen afdwalen naar taartjes in de etalage van een ban ketbakker, of zodra zij in de verleiding komt iets te eten waar zij dik van uu CC1UCI m wordt, krijgt zij een eiec-eerste nota elke verantwoording trisch schokje. hand gewezen. verklaarde ook nog, dat zijn firma nog geen beslissing hierover heeft kun- nemen, omdat „dit niet in ons sche- Een andere belangrijke reder. 1 aam niet is bekendgemaakt, verklaarde tegenover het Amerikaanse blad, Niarchos ook hem had benaderd. Vol gens Times doen in scheepvaartkringen voorts nog geruchten de ronde va tensieve onderhandelingen over de t actie tussen de Griekse scheepsmagnaat en Marine Transport Lines, eveneens een Amerikaanse onderneming, die 14 onder Amerikaanse vlag varende tan kers bezit en over de gehele wereld geveer 60 schepen telt. De directeur deze maatschappij wenste echter nog geen commentaar te geven. dan sterke vermoeden doet rijzen, dat de regering de bereidheid van de ex- ïgin wilde kopen om het land te verlaten en zich elders te vestigen", t is wel zowat het laatste wat ze doen", aldus Politiken, „en hier kan de bezorgdheid van de regering worden gevonden, en de reden van het aanbod. De Griekse regering gelooft eenvoudig niet, dat zij (Frederika) haar invloed op het Griekse politieke leven wil prijsge- De beroering rond de koningin moeder is volgens het Deense blad een uiting van de crisis, die na de dood van koning Paul is blijven be staan. „Voor het ogenblik is zij ken nelijk het doelwit, maar de toekomst van de gehele koninklijke hofhouding is in het geding.'' Ulbricht vraagt Bonn lening van 500 min. DM De Oostduitse Regering heeft West-Duitsland om een crediet van enige honderden miljoenen marken gevraagd, aldus heeft gisteren een woordvoerder voor het ministerie van economische zaken meegedeeld. De woordvoerder wilde het juiste be drag niet noemen maar het Handels- blatt. een vooraanstaand Westduits za kenblad, stelde het op 500 miljoen mark. De communisten willen het crediet uit strijken over 8 tot 10 jaar. De lening zou geen rente dragen, omdat zij zou zijn in de vorm van een verhoging van de „speling", het bedrag aan schuld dat elk van de partijen mag maken voordat de verzendingen van de crediteur stopgezet worden. On der de huidige overeenkomst kunnen partijen de schuld laten oplopen tot 200 miljoen mark gedurende twee jaar. In de praktijk zijn de Oostduitsers meestal de schuldenaren. De handel tussen de beide delen van Duitsland beloopt ongeveer 500 miljoen dollar per jaar en is in de afgelopen maanden toegenomen. De Gaulle bevindt zich op het ogen blik aan boord van de Franse kruiser Colbert, die langs de kust van Chili vaart om wat uit te rusten en enkele dringende staatszaken af te werken. Hij arriveerde gisteren per vliegtuig it Bolivia in de Chileense plaats Arica, /aar hij aan boord van de Colbert ging. De kruiser is nu onderweg naar Val paraiso. Morgen begint het officiële be zoek van De Gaulle aan Chili. Min. garantieloon omhoog in Frankrijk Honderdduizenden Franse werkne mers. die het nationale minimum ga rantieloon verdienen of wier loon op ba sis van het minimum is berekend, zul len donderdag a.s. een loonsverhoging van 2.52 procent krijgen omdat het in dexcijfer voor de kosten van levenson derhoud, waaraan het minimum garan tieloon is gekoppeld, zowel in juli als in augustus met meer dan twee pro cent is gestegen. In het district van Parijs gaat het minimum voor een 40-urige werkweek met 1.9 frank tot 77.18 frank omhoog. H M.S. bevoorradingsschip Pool ster, op garantievaart in het Middel landse zeegebied, waar het schip tevens oefent met de schepen van Smaldeel 1, is vandaag bij het meren te Gibraltar langs de kade geschampt, waarbij de neus van het schip beschadigd werd. Het schip zal ter plaatse worden gerepa- Weer protestnota van Bonn aan So w j et-regering De Westduitse regering heeft gis teren voor de tweede maal een pro testnota tot de Russische regering gericht over de aanslag met mosterd gas waarvan de verbindingsdeskun- dige Horst Schwlrkmann, verbonden aan de Westduitse ambassade in Moskou, op 6 september het slacht offer was. Zoals bekend werd volgens de West-1 duitse lezing Schwirkmann met mos- terdags bespoten toen hij in een kloos ter te Sagorsk bij Moskou een kerk dienst bijwoonde. Schwirkmann ligt op het ogenblik met ernstige verwondingen in een ziekenhuis te Bonn. Westduitse politici hebben er bij kan selier Erhard op aangedrongen dat de ze zaak opgehelderd moet worden an ders moet de kanselier de uitnodiging Kremlin had eerder in antwoord op de gevangen 1631) Dat de haring belangrijkste consumpti Noordzee is, behoeven te vertellen. Welsprekender is hel misschien wanneer we er bij voegen, dat het gewicht van alle aaneevoer- de haring ongeveer de helft draagt vai] het gewicht van d tale visvangst in Noordwcst-Europ: ondanks het feit dat de haring ec betrekkelijk kleine v Hieruit blijkt wel dat de haring erg wordt. Wie het des ondanks nog niet geloven wil, moet maar genoegen ne men met een schat ting, die ons ver telt dat jaarlijks in totaal 500 a 1000 miljoen haringen uit de Noordzee wordt opgevist, een getal dat te denken geeft. Want het wonderlijke van het hele geval is, dat de haring zich niet trai ns de Hebben we al enige ongunstige n dc kansen voor het harlngbroed opge- eiljks somd, het wordt hog erger wanneer we letten op het leven van de haring zelf. In alle stadia van hun ontwik keling zijn de haringen nl. een wel- be- kome prooi van elke vis die groot cn vlug genoeg is om ze te vangen. Ontelbare haringen vallen dus als slachtoffer van hun mede-zeebewo ners, nog vóór ze de leeftijd hebben duidelijk, be. ikt om In de netten van onze issers verstrikt te raken. (De ou derdom van de door TOCH ÏS *fCT ZO! 3 tot 18 jaar, waar bij we bijzondere aandacht vragen voor de hoogbejaar den onder hen). Maar goed, bijkans alles en leder- in heeft het dus voorzien op het le en of laten we liever zeggen op tensporig sterk voortplant. Een ka- het vlees (wat óók weer niet goed beljauw produceert zo'n 2 a 3 mil joen eieren per jaar, maar de ha ring doet het veel kalmer aan stelt daar slechts een tegenover. Hij kan dus onmogelijk in de lijst van grote gezinnen den opgenomen, zoals waterbewoners. Ook de manier, waarop de ha ring-eieren worden gelegd, geeft ern stige reden tot ongerustheid. Dc meeste vissen laten hun eieren in Calanus is, val moeilijk te het water drijven, waardoor elk el helpen. een eigen kans heeft om uit te ko- Gesproten uit een bescheldei zijn) de haringen. En stel daar nu eens de haring zelf tegenover. Dat dier 100.000 is een echte goeierd, die geen enke- is kwaad doet cn zich uitsluitend plankton voedt, voornamelijk eel andere met de kreeftachtige Calanus, een diertje waarmee we helemaal geen medelijden hebben, want de haring moet tenslotte toch Iets eten om an te leven. Dat dit toevallig de bodei belja hele broed naar binnen kan werken, haven; een raadsel waarvoor Gebeurt dit niet, dan ls er volgens geen verklaring weten! sommige biologen toch een grote Laten we nu eens zien, of haring kans dat een deel van de eieren In vangsten op korte termijn te voor- deze klompjes door gebrek aan zuur- spellen zijn. stofsterven. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5