Nieuwe Leidse Courant In 15 jaar 2500 km weg bouwen Rijden op autoweg: 50 gld. per jaar Marijnen en Luns 3 dagen in Duitse Bondsrepubliek r~ Rijkswegenfonds om groei van verkeer op te vangen WEGGELD: Waarvoor? - hoeveel? UW HART VOOR JEZUS - CDU-fractie gaf fiat Rusk: spoedig Chinese kernbomontpiof f ing Vijftien jaar voor Wolff Commentaren Benoeming ambassadeurs Nederland en Indonesië Woensdag 30 6eptetmber 1964, 45ste jaargang Directeur: F. DlfcMER Hoofdredacteur; Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD mi}n hert in teghenspoet" Oostelijke wind Droog weer met weinig bewolking cn in de nacht en vroege ochtend op slechts enkele plaatsen mist. Zwakke tot matige oostelijke wind. Koude nacht met in het noordoosten van het land kans op nacht vorst. Morgenmiddag ongeveer dezelde temperaturen als vandaag. (Zie voorts pagina 7) "N Abonnementsprijzen Man doodgestoken door schoonzoon In Deventer is gisteravond bij een twist de 68-jarige fabrieksarbeider G. D. door zijn schoonzoon enige ma len met een mes gestoken. D. werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij na korte tijd overleed. De dader, de 19-jarige G. vd V. uit Apeldoorn werd een uur later in een café gearresteerd. Van der V.( die niet meer met zijn vrouw samenwoont, had zijn vrouw in de Hallestraat in Deventer opgewacht. Er ontstond een twist, waarbij ook de vader van de vrouw werd betrok- (Van onze verkeersredacteur) Het rijkswegennet, hierdoor in staat gesteld door de instelling van een rjjkswegenfonds, zal in de komende jaren in versneld tempo worden uit gebreid. Binnen 10 a 15 jaar zal Nederland 2.000 a 3.000 kilometer auto snelweg dienen te bezitten, wil het in gelijke tred meegroeien met de im mer toenemende omvang van het verkeer, dat in 1980 waarschijnlijk het 2,5-voudige van thans zal bedragen. Op dit moment beschikken we binnen onze grenzen over ongeveer 500 kilometer autosnelweg, waarmee ver voor de oorlog is begonnen. Met 1980 als uitgangspunt gaat het dus om een uit breiding van 2.500 kilometer autoweg. Een en ander staat in de van toelichting op het wetsontwerp inzake de instelling van rijkswegen fonds, dat gisteravond is vrijgekomen. De minister van verkeer en water staat. mr. J. van Aartsen, zomede de staatssecretaris van het ministerie van financiën dr. W. H. van den Berge, ga ven er in een bijna twee uur durende persconferentie een toelichting op. Gezien de stormachtige ontwikkeling van het verkeer heeft de regering voor de periode 1965 t/m 1970 zes jaar dus een plan opgesteld, voor welks uitvoering 2 miljard gulden nodig is cn waarmee het bestaande net van autosnelwegen met 800 kilometer kan worden uitgebreid. Hierbij is inbegre pen de uitbouw, of ombouw van be staande wegen tot autowegen. Hoewel in het algemeen geen voor standster van afzonderlijke categorieën van overheidsuitgaven heeft de rege- (Van onze verkeersredacteur) Voor welke wegen gaat men met ingang van 1 januari 1965 weggeld betalen? Hoeveel bedraagt de re tributie in de verschillende catego rieën motorrijtuigen? Hoe wordt het weggeld geïnd, welke controle maatregelen worden overwogen, hoe hoog denkt men zich de boete bjj een overtreding? Op vorengaande vragen geeft de memorie van toelichting, welke over het gisteravond vrijgekomen wetsont werp inzake de instelling van een Rijkswegenfonds gaat. duidelijke, of minder duidelijke antwoorden. In som mige gevallen wordt in 't geheel geen commentaar gegeven, doch, op grond van natrekwerk. kan wel van stellige verwachtingen worden gesproken. administratief zal worden beschikt, wat betekent dat er geen vervolging wordt ingesteld, is hoger dan het weggeld, dat voor het betreffende motorrijtuig geldt. Binnen het kader van de heffing van weggeld bestaan mogelijkheden van vrij. stelling. Wie hiervoor in aanmerking komt is nog niet in detail bekend. Rijks voertuigen en rijksmolofl-voertuigen zul len niet worden vrijgesteld tenzij er bij zondere omstandigheden zijn. Autoweg Zoals reeds veertien dagen geleden ge. meld, moet weggeld worden betaald voor het gebruik van zogenaamde autowegen, welke door inrichting en constructie een grotere vervoerscapaciteit bezitten en ook grotere veiligheid bieden dan de voor gemengd verkeer opengestelde we gen Waar het dus om gaat. zijn de auto snelwegen een begrip, dat overigens t in onze wetgeving bestaat waar- op dit moment ongeveer vijfhonderd kilometer bestaat. Voor deze wegen zijn vrijwel steeds vervangende wegen voor gemengd verkeer beschikbaar, zodat voor degenen, die geen retributie wensen te betalen, een andere weg te volgen is. Voor een motorrijtuig op 2, of 3 wielen (motoren en scooters, doch geen brom fietsen). moet 25 gulden per jaar worden betaald, of 7!é gulden per kwartaal. Voor motorrijtuigen op meer dan 3 wielen, die ingericht zijn voor het vervoer van niet meer dan 8 personen, exclusief de bestuurder (personenauto's), dient het gebruik van autowegen 50 gulden per jaar te worden gestort, of 15 gulden per drie maanden. Voor elk ander motor rijtuig (vracht- en bestelwagens) gulden per jaar verschuldigd, of 22% gul den per kwartaal. De eerste twee bedra gen kunnen voor onze lezers geen meer zijn. Op de zestiende van deze maand meldden we deze al. Belastingkantoor De inning van het weggeld geschiedt op dezelfde plaats, waar de motorrijtu: genbelasting moet worden betaald: op het belastingkantoor dus. bij de dienst invoerrechten en accijnzij. Een vignet als bewijs van betaling wordt overwogen, maar zekerheid hieromtrent bestaat nog niet. Het is ook heel goed denkbaar dat, naast een wegenbelasting- kaart, de instelling van een weggeld - kaart plaats vindt. Het weggeld voor de nog nader aan te wijzen wegen en oeververbindingen dient vooraf te worden voldaan, naar keuze voor een tijdvak van 12 of 3 maanden. Het gaat in op de 1ste. of de 16de dag van een kalendermaand. Boete De boete voor een overtreding het zich bevinden dus met een motorrijtuig op een autoweg zonder weggeld te heb ben betaald is niet misselijk. Het schuldigde bedrag, waarover uitsluitend ring gemeend een rijkswegenfonds te moeten stichten, omdat er zekerheid dient te bestaan ten aanzien van het beschikbaar komen der vereiste gelden. In dit rijkswegenfonds zullen worden gestort de gelden, v/elke uit de algeme ne middelen ter beschikking komen, zo mede de opbrengst van een van de weggebruikers te vragen vergoeding in de vorm van een weggeld. De rijksbijdrage is die, welke voor de aanleg van rijkswegen voorkomt op de begroting van verkeer en waterstaat. Nieuw is dat zij wordt gekoppeld aan de uitbreiding en het aantal in de twee voorgaande jaren bij het Centraal Bu reau voor de Statistiek geregistreerde motorrijtuigen (met 1 agusbus als da tum). Bij een stijging van dit aantal volgens de prognoses dubbel en dwars te verwachten zal de rijksbijdrage de komende jaren dus aanmerkelijk toe- Uitgegaan wordt van het feit, dat uit de algemene middelen ter beschikking komende fondsen in de eerste zes jaar tezamen rond 1.4 miljard zullen belo pen- Het ontbrekende bedrag van miljoen gulden zal dan ook moeten worden opgebracht door een vai weggebruikers te heffen retributie, het zogenaamde weggeld. Grens Ter motivering van deze (be9tem- mings) heffing wordt aangevoerd dai er aan de jaarlijkse stijging van de to tale overheidsuitgaven een grens moet worden gesteld. Omdat alle gebieden van regeringszorg toenemende eiser stellen, kan het totale bedrag van 2 mil jard gulden niet uit 's rijks kas worden gefourneerd. (Voor vervolg zie pag. 7) Prins Bernhard en prinses Beatrix gaan naar Tokio Prins Bernhard en prinses Beatrix zullen op 11 oktober van Schiphol naaT de Japanse hoofdstad vertrekken om de Olympische Spelen bij te wonen- De Prins en de Prinses worden 27 ok tober in ons land terug verwacht. Op verzekeringspolis: REM-eiland is van VeroLnie Scheepsbouwer Cor Verolme ls de eigenaar van het REM-eiland. Dat wist Londense correspondent van De Volkskrant te vernemen via de Londen- makelaars Leslie and Godwin. Voor het REM-eiland is namelijk een verze kering afgesloten voor negen miljoen gulden bü Lloyd's en de polis daarvan staat op naam van de heer Verolme. „Het eiland", zei de makelaar, ,,is het eigendom van-O: Verolme. De firma is REM-TV North Sea". Verdere onthullingen wilde de make laar evenwel niet doen. Hij wilde bij voorbeeld niet zeggen, of er ook een zekering tegen inbeslagneming van eiland is en ook niet. waar het staat ge registreerd. De verzekering is afgesloten tegen het risico van „total loss'' (algeheel verlies door stormschade of een aanvaring bij voorbeeld) voor ruim negen miljoen gul- Ook personeel van Ruteck's Haarlem thans ontslagen Drs. Nysten, lid van de raad van be stuur van E.M.S. was gisteravond in Haarlem om, overeenkomstig de ver wachting, namens de heer Zwolsman het personeel van Ruteck's cafetaria de Kruisweg by het station ontslag te zeggen. Ook het bedrUf in Haarlem zou rendabel zUn geweest. Het ontslag de vüftien personeelsleden moet nog by het gewestelyk arbeidsbureau worden aangevraagd. Het pand in Haarlem is eigendom i de E.M.S. Het is nog niet verkocht er is nop geen nieuwe bestemming v gevonden. Generale repetitie De generale repetitie voor de opening van de Olympische Spe len in Tokio. Een Japanse atleet draagt een rokende fakkel een trap op, op weg naar de schaal voor het Olympische vuur Praten over Europese politieke unie KANSELIER Erhard hoopt, dat het driedaagse bezoek van mr. Ma- rijnen en mr. Luns aan de bondsre publiek hem in de gelegenheid zal stellen, de Nederlandse bezwaren tegen een spoedige vorming van een Europese politieke unie uit de weg te ruimen. Gisteren heeft Erhard het fiat van de CDU-CSU-fractie in de bondsdag gekregen voor zijn ideeën betreffende de Europese politieke eenwording. Deze gedachten zullen nu aan de vijf andere EEG-landen worden voorgelegd. In deze nieuwe „plannen" wordt voorgesteld de zes EEG-landen een of andere instelling in het leven te doen roepen, waarbij de mogelijkheid van latere toetreding van Engeland en an dere landen opengehouden zou moeten worden. Naar de mening van Erhard zou het onrealistisch zijn, thans reeds meer landen in te schakelen. Het woord ,.unie" wordt in Erhards voor stellen angstvallig vermeden. Er zou een of ander Instrument ge schapen moeten worden met een meer Europees dan nationaal karakter. Ook aan het Europese parlement moet een rol worden toebedeeld. De parlements- debatten over politieke zaken zouden daardoor in zeer hoge mate aan beteke nis winnen Voorbehoud In de voorstellen van Erhard wordt echter op twee punten een voorbehoud gemaakt Het nieuwe bondgenootschap mag de bestaande Europese instellingen niet in gevaar brengen. Deze moeten in tegendeel verder worden ontwikkeld en uitgebreid. Voorts mag het §een nade lige invloed hebben op het Atlantische bondgenootschap. Het moet er juist op gericht zijn. dit laatste te versterken. Volgens ?en woordvoerder van de CDU acht Erhard thans het belangrijkste, dat ~:es aan de ronde tafel gaan zitten van gedachten te wisselen. Met Frankrijk is reeds over de Dlanncn van Erhard gesproken. Het zal echter van de houding van Nederland afhangen, of het nieuwe ini tiatief van de Westduitse kanselier kans van slagen heeft. De vraag, wat de regering te Bonn zal doen, als de Nederlandse regering op nieuw „neen" zegt en op Engeland wenst te blijven wachten, kwam in de fractie vergadering van gisteren ook aan de orde. Men was het er over eens. dat de fractie dan opnieuw overleg met de re gering to Bonn zou moeten plegen. Mr. Luns Overigens ziet men in Bonn in de uit lating van minister Luns in een inter view met de Rheinisohe Post „dat men niet katholieker kan zijn dan de paus", een kleine aanwijzing dat zijn houding niet meer zo star is als tevoren en dat hij uiteindelijk zijn standpunt zal laten afhangen van de houding der na de ver kiezingen te vormen Britse regering. Mr. Luns heeft echter ook gezegd, dat voor lopige regelingen vaak de neiging heb ben, blyvend te worden... De eerste fase van Erhards plannen zou moeten bestaan uit bijeenkomsten van de premiers, ministers van buiten landse zaken en andere ministers der zes E.E.G.-landen om zich te beraden over een gemeenschappelijke politiek. Deze bijeenkomsten moeten worden v bereid door een instelling van een meenschapskarakter", die in zekere doet denken aan de „raad der drie wij- zoals de Belgische minister Spaak zich heeft gedacht. Zodra de deelgenoten „aan elkaar ge wend zyn" en de vormen van een ge meenschappelijke buitenlandse politiek zich beginnen af te tekenen zou tot de overgang naar een echte politieke unie besloten kunnen worden. Hierby zou elk lid nog het recht van veto hebben. Over een bepaald tijdsbestek, waarbin nen een en ander zich zou moeten afspe len, wordt niet gerept. V.S. houden zich aan verdrag De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, heeft gisteren in Washington verklaard dat communistisch China spoedig een kernproef zal ondernemen in de at mosfeer. Rusk, die de verklaring af legde na een dinsdag gehouden tele visieprogramma over de mogelijk heid van een spoedige Chinese kern ontploffing, verzekerde echter dat de Chinezen nog niet de beschikking hebben over een voorraad kern bommen. Hij is er van overtuigd dat het zeker jaren zal duren eer Peking beschikt middelen die kernladingen naar hun doel kunnen brengen. Voorts zei de bewindsman dat de V.S. zich zullen houden aan het door ruim honderd landen ondertekende beperkte kernstop- verdrag. „Wy zouden proeven in de dampkring betreuren gezien de ernstige pogingen die vrywel alle andere landen hebben gedaan om de atmosfeer 'erdere besmetting te vrywaren en de spiraal van de bewapeningswedloop te doorbreken" Minister Rusk voorts, dat wanneer de Chinezen hun kernproef nemen Amerika deze daad onmiddellyk wereldkundig zal maken. De bewindsman verklaarde verder dat de V.S. reeds rekening hadden ge houden met de mogelijkheid dat China kernwapenmogendheid zou worden hun militaire program, waaronder dat der kernwapens, mede daarop hadden afgestemd. De V.S wisten al enige tijd dat het tydstip naderde waarop de Chi nezen een kernwapenproef zouden kun- ;n ondernemen, aldus Rusk. Ten slotte zei hy dat een Chinese Bezoek Vanmiddag om 3 uur begonnen in pa leis Schaumburg te Bonn de eerste be sprekingen tussen Erhard en diens mi nister van buitenlandse zaken. dr. Schroeder, enerzijds en premier Marij nen en minister Luns anderzijds. Daar na zouden mr. Marijnen en mr. Luns door bondspresident Lübke worden ont vangen. Vanavond zijn zij de gast van de bondsregering aan een officieel diner in de bondskanselarij. Het overleg wordt morgenmiddag in een meer in formele sfeer voortgezet. De heren zullen dan met een helikopter naar Wijngaarden in de buurt van Koblenz vliegen. Het bezoek wordt vrijdag ochtend besloten met een officiële persconferentie in het Bundes Pres- seamt. kernproef het Amerikaanse vermogen of de vastbeslotenheid om Aziatische landen te helpen by hun verdediging tegen communistische agressie niet zal beïnvloeden. De voormalige SS-generaal Karl Wolff is vandaag in München voor zijr aandeel in het uitmoorden van drie honderdduizend Joden in de Tweede Wereldoorlog tot vijftien jaar dwang arbeid veroordeeld. De thans 64-jarige boezemvriend van SS-baas Himmler was verbindingsoffi cier van Hitier en tegen het einde van dc oorlog bevelhebber in Italië. Hy werd schuldig verklaard aan het verschaffen van rydend materieel waarmee 300.000 Joden hun einde in concentratiekampen tegemoet gingen. Wolff heeft het gehele proces door zyn onschuld staande gehouden. TV/TEN mag belangstellend zijn naar de resultaten van het bezoek dat onze ministers Marijnen en Luns vandaag aan Bonn brengen. De toe nadering immers tussen de Euro pese staten toch ondervindt opnieuw moeilijke tijden. De lezer kent de standpunten. De Gaulle en Luns zijn tegenstanders. De Gaulle staat een Europa der va derlanden voor, met ah» onvermijde lijk gevolg de leiding van Frankrijk en eventueel Duitsland, maar zon der Engeland. Nederland geeft de voorkeur hetzij aan een Europa waaraan ook Engeland deelneemt hetzij aan een Europa zonder Enge land, maar dan met een supranatio naal gezag, anders delen straks de groten de lakens uit. De Duitse regering van het ogen blik heeft het in dit opzicht niet ge makkelijk. Kanselier Erhard staat in eigen land tussen twee vuren. Hij ondervindt dc kritiek van zijn voor ganger Adenauer, die zich tot De Gaulle voelt aangetrokken, en moet aan de andere kant zijn socialisti sche oppositie die aan de win nende hand is duchten. Hij moet iets ondernemen maar wat? Op haar beurt voelt de Nederlandse regering zich gehandicapt door de omstandigheid dat de Belgische mi nister Spaak onverwacht een spaak in het wel heeft gestoken. Zij zal echter geen reden zen, af te wijken van het door haar ingenomen stand punt. waarin zij zich bovendien door de grote meerderheid van volk en volksvertegenwoordiging ge schraagd weet. Bovendien zal zij willen afwachten, hoe straks, na de verkiezingen daar, het standpunt zal zijn van de nieuwe Britse rege ring. T)E voltrekking van de nieuwe ver houdingen tussen Nederland en Indonesië heeft gestadig voortgang. Van overhaasting, waartegen wij destijds hebben gewaarschuwd, is geen sprake. Ongeduld zou de za ken slechts kunnen bederven. Ne derland en Indonesië hebben elkaar niet nodig, wel kunnen zij nuttig voor elkaar zijn. In deze omstandig heden zijn redelijke betrekkingen mogelijk, waarbij dan bovendien de onweerstaanbare banden van het ge moed hun werking kunnen gaan uitoefenen. Een nieuw stadium is thans bereikt. Naar diplomatiek gebruik heeft on ze regering nu aan de Indonesische de naam doen toekomen van een kandidaat voor de hoge post van ambassadeur te Djakarta. Op deze naam zal de Indonesische regering haar fiat wel geven, waarna de be noeming zelf kan volgen. Omge keerd mag ook de benoeming van een Indonesische ambassadeur in ons land worden tegemoet gezien. Gevreesd behoeft niet te worden dat zich zal herhalen wat zich voor en kele jaren met betrekking tot Sow- iet-Rusland heeft voorgedaan, toen immers heette het. dat men van Rus sische kant de heer Molotof tot am bassadeur wilde benoemen, een man die in eigen land tamelijk uit de gratie was geraakt. Hij zou voor onze regering moeilijk aanvaardbaar zijn geweest. Wanneer echter tussen Nederland en Indonesië ambassa deurs worden uitgewisseld, dan zit de bedoeling bij, het herstel der be trekkingen ook verder te doen sla- dat bij zovele jongeren onder ons volk belangstelling leeft voor onze verplichtingen jegens landen die in ontwikkeling zijn achtergebleven. Tal van organisaties van jongeren, van velerlei levensbeschouwing en richting maar eensgezind in stre ven, hebben zich nu tot onze volks vertegenwoordiging gewend met de vraag ernaar te willen streven dat toch meer voor de achtergebleven gebieden zal worden gedaan. Het is, dunkt ons, buiten kijf, dat we hier tot dusver nog te weinig aan doen, Zelf beleven we een wel vaart die ons dankbaar mag stem men, maar die ons daarnaast dc ver antwoordelijkheid welke eruit voort vloeit te scherper bewust moet ma ken. Die verantwoordelijkheid houdt niet op bij de grenzen van ons land, maar moet betrekking hebben op heel de mensheid, waar ook wer kend, waar ook levend. In deze eeuw zijn ook wie ver weg wonen tot onze naasten geworden. Wij weten van hen, wij kennen hun zorgen en noden. Wij zijn blij dat ook al deze jenge- mensen bij ons dat *o zien. Voor deze dingen kunnen zij zich beter druk maken dan voor Veronica en REM. Twee van de drie in verband met de roofoverval in Amsterdam in arrest ge houden verdachten zullen morgenochtend voor de officier van pustitie worden voorgeleid. Het zyn de 35-jarige P. D. en diens vriendin, de 20-jarige G. K.. die beiden zondag werden gearresteerd. T"\E voorbereidingen voor het volledig herstel van de diplomatieke betrek- ■L/ kingen tussen Nederland en Indonesië zijn voltooid, zo meldden gisteren de Indonesische kranten. De eerste ambassadeurs kunnen worden benoemd en uitgewisseld. Het Indonesische persbureau Antara berichtte, dat de tijdelijke zaakge lastigde van Nederland in Djakarta, drs. C. D. Barkman. Ae naam van de nieuwe Nederlandse ambassadeur heeft voorgelegd aan de e-*fe vice-premier en minister van buitenlandse zaken van Indonesië, dr. Snbandrio.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1