Ringwegen en ringwegen Eerste Kamer zal Drank- iorecawet wel aannemen Openbaar vervoer luidt de noodklok Achteloosheid bij bouw zoutsilo? Beperking van reclame arieven >mhoog Austin Seven nu ook vloeistofvering Stappen gevraagd wegens vergiftiging van vijf stuks vee Voortreffelijke opening van nieuwe seizoen 1964 fcuWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1964 AARZELING BIJ A.R., MAAR... E Eerste Kamer heeft gister- avond, na een langdurig debat t het ontwern Drank- en Horeca- I* nog geen beslissing over pontwerp genomen. De stemming I'd uitgesteld tot volgende week sdag. Aanvaarding van het ont- ;p lijkt overigens wel zeker, hoe- de antirevolutionaire senatoren eren nog een slag om de arm den. Maar zelfs als de a.r. tegen den stemmen, loopt het ontwer geen direct gevaar, want een ippe)) meerderheid van KVP, D en CH (tezamen 40 stemmen, meer dan de helft van de Kamer) r vóór. PvdA, PSP en CPN zijn m. nd februari heeft de Tweede Ka de Drank- en Horecawet met 72 j 52 stemmen aanvaard. Tegen toen de PvdA PSP. CPN, SGP. ■enpartij, twee AR, twee CH en JPV-er Jongeling. Zoals bekend is rem van het wetsontwerp: de ver- ;ing vari het bestaande maximum dat het aantal verkoopgelegen- •an drank afhankelijk stelt van aantal inwoners der gemeente) door kwalitatief vergunningenstelsel (dat rerkoop van drank bindt-aan eisen zedelijkheid, vakbekwaamheid en delskennis, kredietwaardigheid, in- e.d.). Door aanvaarding van amendement-Van Gelder (CH) heeft Tweede Kamer nog iets van het ;imumstelsel gered: de gemeentebe- zijn (tot 1975) bevoegd wijk- i in te voeren, kunnen m.a.w alen hoe groot in een wijk het imumaantal drankverkopende in- tingen mag zijn (tot een dergelijke tregel moeten „bijzondere omstan- leden" in de betrokken wijk aanlei- geven). sprekers in de Eerste Kamer be- ïeelden het wetsontwerp gisteren namelijk op z'n sociaal-hygiënische ethische merites. Daarbij kwam raard weer de vraag aan de orde afschaffing van het maximum- en de hoogstwaarschijnlijk daar- voortvloeiende uitbreiding van het tal verkooppunten van drank het ïkgebruik en -misbruik zal doen Weegt het invoeren van kwa- ;ieve eisen op tegen het wegvallen de kwantitatieve beperking? Kan laatste nü al .worden gemist? rof. De Gaay Fortman (AR) zei. zijn fractie op dit punt „sterk aar- hoewel ze de verdiensten van 'etsontwerp erkent. Hij zou de rkeur hebben gegeven aan bepaalde beteringen met behoud van het be- Inde stelsel. „De fractie heeft haar idpunt nog niet bepaald", aldus de spreker. Hij verlangde van minis- (Van onze parlementsredactie) ter Veldkamp bepaalde toezeggingen, onder meer dat tegen 1 januari 1975. de datum waarop de regeling voor het wijkmaximum afloopt, zorgvuldig zal worden overwogen of deze regeling voor verlenging in aanmerking komt. Minister Veldkamp antwoordde, dat als de termijn van tien jaar niet toerei kend mocht blijken, verlenging altijd mogelijk is, óf door een initatief van de regering, óf door een initiatief van de Kamer. „De regering zal de ont wikkeling nauwlettend volgen". Reclame Prof. De Gaay Fortman vroeg verder of de regering bereid is een onderzoek in te stellen naar de invloed van de drankreclame op het drankgebruik. Ook de heren Beerekamp (c.h.), Hoofj (kath. v.) en Van Riel (lib.) brachten dit ter sprake. Staatssecretaris Bakker (economische zaken) deelde mee, dat hfj met de betrokken organisaties al eerste bespreking had gevoerd over de wenselijkheid van beperking der reclame. Het bedrijfsleven bleek bereid nneer daartoe een verzoek wordt gedaan, na te gaan of de drank reclame speciaal met het oog op jeug dige personen nog verder beperkt moet worden dan nu reeds geschiedt. „Ik ben inderdaad van plan zo'n verzoek te doen", zei de staatssecretaris. Tevo- had hij gezegd: „Alvorens een ge heel of gedeeltelijk verbod van drank reclame te overwegen, wil ik eerst langs dr. weg van overleg en ov ding het bedrijfsleven tot wijze zelfbe perking trachten te bewegen". woordvoerder had waarde- r he* antwoord van de be windslieden, maar kon zijn aarzelingen nog niet overwinnen. „Het besluit de stemming over het wetsontwerp tot volgende week aan te houden, komt ;ij en mijn politieke vrienden goed it", zo verklaarde hij bij de replieken. Minder aarzelend stond dr. Beere kamp ic.h.) tegenover het ontwerp, ook hij zag risico's. „Blijkt' i, „de nieuwe regeling een lukking, dan zal een volgende genera- drankbestrijders de naam minister Veldkamp met een bittere toon hun stem uitspreken. En is er een weg terug?" De waardering n het echter van de twijfel in he' betoog van de c.h. spreker „De accent- erschuiving van de kwantitatieve .aar de kwalitatieve methode spreekt -ns aan. Het lijkt nauwelijks nog een relevante factor of het aantal verkoop plaatsen locaal wat af- of toeneemt. (Van onze verkeersredacteur) )P de vandaag, in Eindhoven ge houden jaarvergadering van de NVTO (Koninklijke Nederlandse ereniging van Transport-Onder- imingen) heeft de voorzitter, mr. van Setten, de noodklok over het enbare vervoer geluid. Stads- en gionale zowel als streekvervoers- drijven zijn niet, of nauwelijks in agt de eindjes aan elkaar te kno- ïn. Op directe wijze werd een be ep op de overheid gedaan iets eer dan de „norm-tariefsverho- ng" toe te staan, ten einde op- euw tot een gezonde cxploitatie- ikening te kunnen konien. De heer Van Setten stelde dat hij ch niet aan- de indruk kon onttrek- dat de overheid bij de beoorde- ig van verzoeken om tariefsverho- ngen met twee maten meet. Tegen m i vlot doorgevoerde verhogingen der Kt'',Brieven met 25 tot 75 procent langdurige behandeling gen om verhoging van nvoerstarieven en het gemillimeter, t dikwijls werd toegepast, bijzon- r ongunstig af. De financiële draag- it der vervoerondernemingen op deze wijze meer en meer fdergraven. tegenover staat dat reeds jaren n op het grote belang van het ienbare personenvervoer werd gewe- Binnen redelijke grenzen zou ge beefd moeten worden naar een opti- Ble dienstverlening met snelle en fre- verbindingen met comfortabel kterieel. Een en ander Is echter slechts ialiseerbaar, als aan de vervoersonder- emingen een voldoende financiële raagkracht wordt gelaten om de hler- nodige investeringen te verrich- en om in staat te zijn capabel en trouwbaar personeel aan te trekken. Verontrustend 'olgens de voorzitter van de KNVTO de ontwikkeling van het streekver- 1964 in hoge mate verontrustend^ e loonsverhogingen van januari lachten een tot dusver ongekende stij- Ing der exploitatiekosten, terwijl het iveau van de uiteindelijk toegestane ^riefsverhogingen te laag was om de ustenstijgingen behoorlijk op te van- en. De concurrentie van het eigen ver- oermiddel werd groter en groter, en ok de weersomstandigheden werkten, 'at het openbare vervoer betreft, niet eerste zes maanden van dit jaar, had aan het licht gebracht dat het gezamen lijk aantal vervoerde personen van 16; tot 156 miljoen daalde, vergeleken met de eerste helft van 1963. De gezamenlijke exploitatiekosten daarentegen stegen met 7,2 miljoen gul den waar tegenover een stijging var de ontvangsten met slechts 4,1 miljoer gulden stond. Van de helft van de ge- enquêteerde bedrijven kon zonder meei gesteld worden dat zij in het eerste half jaar van 1964 verlies geleden hadden. Het was onbevredigend voor h rechtsgevoel, aldus de heer Van Setten. dat het prijsbeleid van de overheid op aanvechtbare wijze wordt toegepast Weliswaar geeft de prijzenwet de mi nister van economische zaken de be voegdheid tot ingrijpen, als door exces sief hoge prijzen het algemeen belang wordt geschaad, maar niet de bevoegd heid om de bij de wet autovervoer per sonen en de wet autovervoer goederen Ingestelde instanties voor te schrijven hoe deze hun bevoegdheden krachtens deze wetten dienen te hanteren. Beide wetten immers beogen de bevordering een duurzame vervoersvoorziening door een evenwichtig tegen elkaar af wegen en waarborgen van de belangen, zowel van het publiek als van de ver voersondernemingen Groepsvervoer De heer P. G. Eckhardt, directeur van de NV. VIPRE Vervoersbemiddeling voor Industrieel Personeel in het Rayon Eindhoven) gaf een overzicht over het groepsvervoer in ons lanc e.. de werk wijze van zijn organisatie. Het oude probleem van het ongeorga niseerde en wettelijk ongrijpbare groepsvervoer met busjes (die als per sonenauto's worden beschouwd) werd door hem opnieuw aangesneden. Alleen in het rayon Rotterdam reden in 1962 zo'n 1400 van deze busjes. „Dit ongeorganiseerde vervoer, waarbij geen sprake is van een be drijf, of nevenbedrijf", aldus de heer Eckhardt, „is met geen enkele veiligheidswaarborg omgeven. He', tast de economische positie van het beroepsvervoer aan. er is geen en kele garantie dat het materieel in goede staat verkeert, of wordt ge houden. het werktijdenbesluit geldt hier niet. het is niet zeker of men tegen W.A. verzekerd is. er word', gereden door een bestuurder, die reeds een volledige dagtaak achter de rug heeft, enz. enz.". De VIPRE. waarvan het kapitaal door de (Eindhovense) industrie en door de streekvervoermaatschappijen is gefour neerd. biedt het beschikbare groepsver- eerst aan de streekvervoermaat schappijen aan, daarna aan de touring- carbedrijven en ten slotte aan de in dustrie (eigen materieel). De vergun ningen staan op naam van de VIPRE zijn geldig van en naar plaatsen in Noordbrabant en Limburg, zomede Gel derland beneden de Rijn. Het systeem voldeed uitstekend en weerde elke vorm van „beunhazerij". Er zullen altijd wel gooi- en smijtcafé's zijn, maar die waren er ook onder het maximumstelsel". Mr. In 't Veld (soc.), die volgende week naar de Raad van State verhuist en dus voor de laatste maal als sena tor het woord voerde, liet er geen twijfel over bestaan dat de PvdA-frac- tie tegen zal stemmen. Hij achtte strijd tegen het drankmisbruik en waakzaam heid ten aanzien van de toeneming van het drankgebruik geboden. „In beide opzichten schiet het wetsontwerp tekort". De socialistische spreker dat de minister Veldkamp een veel te gunstige kijk heeft op de situatie. PSP-er Van Pelt noemde het ontwerp geduchte achteruitgang", wet nieuwp stijl maakt het onze jonge ren gemakkelijker zich aan geestrijk vocht te buiten te gaan". De heren Hooij (kath. v.) en Louwes (lib.) klaarden zich, ondanks zekere bezwa- :n, vóór het ontwerp. Minister Veldkamp kwam met een voerig antwoord, maar kon niet veel toevoegen aan de argumenten waarmee het voorstel in de Tweede Kamer had verdedigd. Hij wees er op, dat alleen al de verzwaring de kwalitatieve eisen een duidelijke vex-sterking betekent van het sociaal- hygiënische karakter van het wetsont werp: „waarvan dan ook beslist geen minder sterke beperkende invloed zal uitgaan dan van het maximumstelsel" Gelet o.a. op de bepaling betreffende het wijkmaximum die de regering reële overgangsbepaling ziet meende de bewindsman de Kamer te mogen vragen het ontwerp „The benefit of the doubt" te geven. Jeugdherbergen hebben gebrek aan middelen Tot het lang niet volledig herstel vz wat vernield of beschadigd werd in c oorlog, behoort alle inspanningen ten spijt het net van jeugdherbergen. Dit zei de vooi'zitter van de stichting Opbouwfonds Jeugdherbergen in Neder land, de heer F. Robertson, óp de gis teren in Arnhem gehouden gemeen schappelijke vergadering van de raad van advies en het bestuur van het Op- bouwfonds jeugdherbergen. Toch zijn wij zo ver gekomen dat er thans weer 57 jeugdherbergen zijn, tien minder dan in 1940. Het is ech ter een haast onmogelijke taak om het aantal te vergroten, waar achterstand in uitbreiding, modernisering en onder houd der thans bestaande jeugdherber gen de zwaarste eisen stellen aan de geldmiddelen van de Nederlandse jeugd herbergcentrale. aldus de heer Robert- Hij merkte nog op, dat in de Neder landse jeugdherbergen de laatste jaren meer dan 500.000 overnachtingen per jaar zijn geboekt. In elke overnach- tingsprijs die de jeugdige jeugdher- berggast betaalt, is vijftien cent be- begrepen voor het opbouwfonds. Dat maakt bij een half miljoen overnach tingen 75000 gulden per jaar Evenwel alleen al de uitbreiding, modernisering en inrichting van de jeugdherberg in Arnhem kost ongeveer f400.000. Met de rijkssubsidie van f 100.000 en dc f75.000 die in de over- nachtingsprijzen zijn begrepen, komt de N.J.H.C. er niet. Er blijft nog onge- hopen wij op geldelijke steun, aldus de f 225.000 te financiëren. Daarom heer Robertson Prinses Margi-iet heeft het voornemen in het stadhuis te Rotterdam op zater dag 31 oktober een bijeenkomst bij te wonen ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het filiaalinstituut van het KNMI aldaar. Op twee grote kaarten, getekend op de wanden van het Gemeentemuseum is het ringwegenstelsel van Den Haag te zien. De ene Is van de gemeentelij ke dienst Stadsontwikkeling, de ander van een werkgroep van Haagse B.NA.- architecten. Beide tekeningen wijken van elkaar af, hoofdzakelijk in duide lijkheid. De tekening van de B.N.A.-groep is zo klaar als een klontje en zou een vereenvoudiging kunnen zijn van de kaart van Stadsontwikkeling. Dit moet ook burgemeester Kolfschoten zijn op gevallen, eteen al tijdens de rondlei ding na de officiële opening. Als voor zitter van de werkgroep Verkeer heeft hij grote belangstelling voor de studie van de B.N.A.-architecten en hij heef: een van hen toegezegd graag nog eens terug te komen, maar dan wel op een rustiger ogenblik als tijdens de ope ning- Het uitgangspunt van de werkgroep van architecten is geweest, dat ge streefd moet worden naar een „beleef- bare" stadskern, waar het doorgaan de verkeer geweerd wordt en voldoen de ruimte is voor parkeren en (gratis) openbaar kernvervoer. Dit sluit in grote lijnen aan bij de gedachten van de deskundigen van Stadsontwikke- (Van onze verkeersredacteur) grote automobieltentoonstelling van SUCCESSIEVELIJK druppelen er het jaar' w'aar ,de modellen van 1965 te openen Parijse Salon, de eerste, xijn serje popnjaj— Austin af. De voorgestelde ringwegen zullen slechts werkzaam kunnen zijn als zij kruisingsvrij uitgevoerd worden, stellen de architecten. Dit kan door het maken van kostbare en ruimte verslindende kunstwerken longeliik- vloerse kruisingen b.v.) of door het invoeren van een systeem van v met eenrichtingsverkeer zonder krui singen. De B.N.A.-werkgroep verkiest het laatste. Ook voor de verbindings straten. waar het éénrichtingsverkeer om-en-om zou moeten worden toege- Na het tot stand komen van dit ring wegenstelsel. waarvan de aanleg spoed vereist, is met behoud vam het histo risch gegroeide specifieke karakter van Den Haag een sanering en inten sivering mogelijk, die de veelheid van functies in het stadscentrum weer tol uitdrukking zal brengen. De werkgroep van de B.N.A.-archi tecten heeft in diverse detailstudie* de gedachten nader uiteengewerkt. Het is te hopen, dat deze studie ertoi kan bijdragen dat Den Haag weer eei stad wordt, waarin de burger als van Boete van f 1500 geeist tegen hoofdui (voerder (Van een onzer verslaggevers) TTET instorten van de dakconstruc- -4--A tie van een in aanbouw zijnde zoutsilo van het onlangs geopende Borax-complex in het Botlekgebied te Spijkenisse ten gevolge waarvan op 11 juni 1963 vier mensen het le en verloren en twee ernstige ver ondingen opliepen is een direct ge- ui liefst twee zijden wordt er bij bevoegde instanties op aangedron gen stappen te ondernemen tegen de Shell-raffinaderü in Pernis. Dit naar leiding van de vergiftiging van 2 paarden en 3 koeien door het zich in het bermgras van de Petro- leumweg bevinden van het insecten- bestrijdingsmiddel (ook voor mensen gevaarlijk) telodrin dat door een bedrijfsfout was ontsnapt en op de openbare weg was terechtgekomen. Het socialistische raadslid dr. J H. Lambert3 heeft over deze gebeurtenis vragen gesteld aan het college van B. V. van Rotterdam. De Vereniging tegen luchtverontreiniging in en om het /e Waterweggebied heeft een zeer scherp gestelde brief, die aan duidelijk heid niets te wensen laat. gestuurd aan de hoofdinspecteur directeur in het 3e district der arbeidsinspectie in Rotter- Afschriften van deze laatste brief zijn gezonden aan de Shell, het gemeente bestuur van Rotterdam en het ministe- an sociale zaken en volksgezond- Dr. Lamberts vraagt of het college xn mening is dat de directie van de Shell een overtreding heeft begaan. Hij bepleit verder een hernieuwd on derzoek bij alle fabrieken en installa ties die meewerken aan verontreini- g van de lucht. Hierbij wijst dr. Lambex-ts op het gebeurde bij de Del- -Chemie in Vlaardingen in het voor- De Vereniging tegen luchtverontrei niging gaat in op de mededelingen van de Shell dat het vergil is ontsnapt aan een reactorvat nadat de temperatuur te hoog was opgelopen en de veilig heidsinrichting in werking was getre- Veiligheid Het bestuur is van mening dat het toepassen van een veiligheids-inrichting die toelaat dat dodelijke vergiften in de atmosfeer worden verspreid, vol strekt onaanvaardbaar is. Het bestuur verzoekt de hoofdinspecteur-directeur in het geval de toegepaste beveiligingin strijd is met de hinderwetsvoorwaarden en gezien de ernst van het geschapen risico een vervolging tegen de verant woordelijke Shell-functionarissen uit te lokken en in" overeenstemming met de circulaire van de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid van eind juni 1964 scherpe controle bij de Shell te doen instellen op de naleving van de geldende voorwaarden In het geval dat het gebruikte bevei ligingssysteem wel voldoet aan de hin derwetsvoorwaarden, verzoekt het be stuur de herziening van die vergun ning uit te lokken en in afwachting daarvan sluiting van dit bedrijfsonder deel van Shell te bevorderen. De brief besluit: „Voorts komt het ons voor dat het onderhavige incident de dringende noodzaak aantoont na te gaan of bij de overige, dodelijke ver- glfetn producerende bedrijfsonderdelen van de Shell en andere chemische in dustrieën in deze streek, afdoende voorzorgsmaatregelen z(jn getroffen te gen besmetting van omliggende terrei nen ten gevolge van een of andere pro- duktie- of bcdieningsfout. In een zo dicht bewoonde omgeving moet de eis worden gesteld dat de betrokken pro duktiegangen geheel gesloten zijn". volg geweest van een te zwakk steunconstructie en indirect van eei onvoldoende controle op de bouv van deze constructie. Dit werd dinsdagmiddag duidelijk ter zitting van de Rotterdamse recht bank waar de 56-jarige hoofduitvoer der A. H. zich moest verweren tegen de aènklacht van de officier van jus titie, mr. I. H. van der Roemer, die verdachte onder andere roekeloosheid en achteloosheid ten laste legde Of de hoofduitvoerder, op het ogen blik van liet ongeluk en ook nu nog ir dienst van de N.V. Koninklijke Rotter damse Beton- en Aanneming Mij. v.h Van Waning en Co., voldoende theore tisch onderlegd was om ln staat te wor den geacht de schuld van de gemaakte fouten op zich te kunnen nemen betwij felde een getuigende inspecteur van dc arbeidsinspectie. In dit geval, zo verklaarde de getuige, zou iemand met ten minste een HTS- opleiding de hoofduitvoerder hebben moeten controleren. Ontwerper De hoofduitvoerder verklaarde de ont werper te zijn geweest van de gebruik te hulpconstructie. Hij legde uit dat het door de bijzondere bouw gewikkeld zou zijn gew het gebouw door mjdlel grond af gebouwde installatie te plaat sen. Daarmo ontwierp hij een stalen steunconstructie Hej ontwerp werd ver volgens door deskundigen uitgewerkt en door de arbeidsinspectie goedgekeurd Ter zitting vroeg verdachte zich af of de kopelingen van de spanten wel zou- ;tgemaakt. Een ingenieur van de arbeidsinspectie meende dat bü de constructie de voor de steun noodzake lijke schoren zouden hebben ontbroken. Deze schoren, zo gaf de verdachte toe, waren niet op de constructietekening aangegeven. Met de verongelukte uitvoerder De Gouw, volgens verdachte een kundig en betrouwbaar man. zou hij de tekening hebben besproken. De hoofduitvoerder zei diverse malen op de silo te zijn ge weest. Hij had geen tijd om voortdurend bij dit werk aanwezig te zijn. In de on geluksnacht kwam hij om tien uur "s avonds op het werk. Hij bleef er tot drie uur. Vier uur later stortten de 26-jarige C L. Kesten en de 33-jarige A. P. Hellemons ui» Hoeven, de vijftigjarige L. van Dron- gelen uit Rotterdam en de 49-jarige uit voerder L. A de Gouw uit Zevenbergen in de diepte Tot dat tijdstip hadden zij met hun medearbeiders extra hard ge werkt om hun silo het eerste gereed t« krijgen. Plicht „Dit is een vreselijk ongeluk geweest waarbij vier mensen in de kracht van hun leven de dood hebben gevonden,' zei de officier van justitie in zijn re quisitoir. „De hoofduitvoerder heeft dn plicht na te gaan of alles in orde ii Tijdgebrek mag niet van invloed zijn op de belangen van de arbeiders." Mr. Van der Roemer noemde grove tekortkomingen de oonaak van het on geluk. H(j eiste tegen H. f 1500 boete of drie maanden hechtenis. Uitspraak dinsdag 13 oktober. e studie van de B.N.A.-werkgroep over het Haagse ringwegenstelsel. Pij len laten zien hoe de architecten zich het éénrichtingsverkeer tegengesteld denken op de twee concentrische wegen- Oud-directeur over: „Waarheen KLM?" Oud-directeur mr. L. H. Sloteruakei van de K.L.M. heeft gisteren een boek van zijn hand officieel geïntroduceerd, getiteld „Waarheen K.L.M.Het is een opbouwend boek geworden, waarin de schrijver die vijfendertig jaar bij de nationale luchtvaartmaatschappij in dienst is geweest, onder meer een snelle toetreding tot de Air Union en in het algemeen een grotere samen werking met andere luchtvaartmaat schappijen aanbeveelt. Over de hedendaagse luchtvaart merkt hij op dat er alleen dan weer rendabel zou kunnen worden gewerkt indien het internationale luchtvervoer danig werd geliberaliseerd. De schrijver vindt dat de K.L.M. veel te laat een nieuw type vliegtuig voor de middenafstand heeft besteld. Indien meer aandacht werd be steed aan de Europese behoeften en meer met z g. luchtbussen zou worden gewerkt zouden verliezen op Europese lijnen in winst kunnen worden omgezet, aldus mr. Slotemaker. die voorts het pleit voert voor het opheffen der vele beperkende bepalingen die de luchtvaartontwikke ling bemoeilijken. mevrouw Plesman en aan de bibliotheek van de K.L.M. heeft mr. Slo temaker een presentexemplaar van zijn boek aangeboden. De K.L.M. zelf heeft cijfermateriaal verstrekt waar nodig was deelde de schrijver jiog mee. zijn serie populaire Austin Seven's (Morris 850) uitgebreid heeft met een nieuwe uitvoering, die oa. voorzien zal zijn van de hydrolastic vering. Uiterlijk is er niets gewijzigd. In Nederland zal een meerprijs moe ten worden bepaald, doch over de hoogte hiervan kon de importeur, R. S. Stokvis en Zonen N.V„ ons nog niet inlichten. De hydrolastic vering, waarom het gaat. is in principe gelijk aan die van de Austin 1100 Glider. Dit is een systeem, waarbij de veerelementen uit vloeistof en rubber bestaan en waarbij voorvering en achtervering aan elke zijde van de wagen hydrau lisch verbonden zijn. Wegoneffenhe- den worden er grotendeels door weg genomen, met andere woordenhet schokken bij het rijden is minder. De nieuwe uitvoering heeft tevens een licht te bedienen diafragmakoppeling gekregen, verbeterde remmen en een gecombineerde start-schakelaar/ontste king. Uit veiligheidsoverwegingen wer den het zonnescherm en de achteruit kijkspiegel met „breekbaar" materiaal bekleed. De nieuwste loot aan de succesvolle Austin Seven (Morris 850)-boom is al leen verkrijgbaar in het normale ,sa- loon"-model en in dc verschillende ty pen „Cooper*". Hillman De Rootes Groep introduceert voor 1965 een reeks verbeteringen aan de 1.6 liter Hillman Super Minx modellen. Een gemoderniseerde daklijn, een grotere, dieper gebogen voorruit, een vergrote, hellend geplaatste achterruit zorgen voor een modern, gedistingeerd uiterlijk. Het interieur is verrijkt met o.a. volledig verstelbare voor-zittingen, een nieuw instrumentenbord en andere, kleine ver fijningen. Een volledig gesynchroniseerde ver snellingsbak, een diafragma-koppeling »en op details verbeterde wielop hanging zijn technische nieuwigheden. Er bevinden zich geen smeerpunten aan de modellen, terwijl olie verversen slechts om de tienduizend kilometer no dig is. De Hillman Super Minx Saloon gaat Nederland 8.895 kosten. De prijzen der andere modellen zijn onveranderd gebleven. De „Imp", die zich in de populaire prijsklasse bevindt, blijft voor 1965 ongewijzigd. Renault Renault zal op de Parijse tentoon stelling met een nieuwe sportversie •an de R 8 Major uitkomen, welke werd ontwikkeld door de racewagen- constructeur Amédée Gordini. De krachtbron, die tot 95 pk werd opge voerd. is goed voor een topsnelheid van 170 km per uur. Vering, wielop hanging en remsysteem zijn aan het verhoogde snelheidsbereik aangepast. De stuuroverbrenging bijvoorbeeld is directer, terwijl de rondom gemon teerde schijfremmen servo-bekrach- tigd zijn. De R 8 Gordini is herkenbaar aan een felblauw gekleurde carosserie met twee brede, witte strepen, welke in de leng terichting over de wagen lopen. Voor lopig ligt het in de bedoeling een kleine irie te vervaardigen. Wat de R 8 en de R 8 Major betreft, kondigt de Franse fabriek, naest enkele detailverbeteringen, een aantal vereen voudigingen aan ten aanzien van het onderhoud. Door een nieuwe, voor het leven gesmeerde stuurinrichting en het vervallen van de smeerpunten op de achterwiellagers is het doorsmeren aan zienlijk vereenvoudigd. Ook de Dauphine 1965 heeft dit gemakkelijke onderhoud. Naast prijsverlagingen (nu ook voot de R8 met vierbak), zUn de R 4 Eco- i geïntroduceerd en de R4 Combi. Qua uitmonstering en prijs ligt de eerste tussen de R4 Berline (standaard) en de R 4 (limousine) in. De R4 Combi is •an de R 4 bestelwagen afgeleid. Rep. Aviation schrijft in op Fokker De Republic Aviation Corp. te New York, die 2871 gewone aandelen Konink lijke Nederlandse Vliegtuigfabriek Fok ker bezit zal bij de uitgifte van 10.025 ve gewone aandelen van Fokker een zeer belangrijk deel van d« haar toebehorende claims inschrijven. Nederlands Dans Theater Het Nederlands Dans Theater heeft zich nu geconsolideerd en deze con solidatie viel ook in de eerste voor stelling van het nieuwe seizoen, gis teravond in de Koninklijke Schouw burg, te constateren. werd met een betrouwbare zaker- heid, los en vrij gedanst, alsof de groep zich van zijn eigen waarde er bekwaamheid volledig bewust was ge kt. Het Nederlands Dans Theatei heeft vaste voet aan de grond gekre ;n! En dan was daar de volle zaal, di< enthousiast reageerde: het eigen, vaste publiek van het Nederlands Dans Thea- zat er. Zo werd het een plezierige opgewekte opening van het winter- speelplan. Twee nieuwe balletten bood het pro gramma, de Petite Suite van Marten Molema en Pavane van Kathy Gos- schalk. van beiden hun eerste proeve in het choreografisch werk. Marten Mo lema had een aardig en ongecompli ceerd balletje gemaakt op de even on gecompliceerde en vlot geschreven mu ziek van de Tsjechische componist Ilja Hurnik. Niet alles leek ons even goed geslaagd en soms waren de „exit's" bepaald zwak van vinding. Maar door de charmante kostuums van Joop Stok vis en het pittige dansen van Milly Gramberg, Tiny van Pel, Alexandra Radius, Han Ebbelaar en Gérard Le- maitre was het een innemende presen tatie, die veel applaus uitlokte Kathy Gosschalk was in haar con ceptie kennelijk uitgegaan van de nos- talgieke sfeer in de Pavane van Fauré (hier gebruikt in de versie voor orkest en koor) en Marta Graham's invloed viel niet te ontkennen zowel in de pro bleemstelling als in de choreografie. Zo schiep zij een gevoelig werk. dat zeer expressief gedanst werd door Mabel Alter. Willy de la Bije. Ann Hyde. Ma rian Sarstadt en Charles Czarny. Maar. of beide werken blijvertjes zullen wor den dat weten wij nog niet recht. Daarna kwamen drie reprises: Van Manen's „Symphony in three move ments" op de gelijknamige muziek van Strawinsky, dat meer en meer gaat boeien vooral in het tweede en derde deel, „Kwartet" van Harkaroy op het „Trio per orchestra d'archi" van Lex van Delden, waarin wij de ontwerper dit keer niet zo duidelijk van danstaal vonden, en tot slot het kolderieke „Om nibus," dat Hans van Manen ontwor- heeft voor het Boekenbal 1964 en dat de zaal tot schateren bracht. Dra. H. E. KokeeVau den Berge.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 15