Interim-advies pas 16 oktober Gashouders ontploft: vier personen gedood Honderd gewonden Ned. Kamerkoor bij zilveren Sehola te Oegstgeest Driemaal per dag directe reportages uit Tokio FUST I 19| NIEUWE LEIDSE COURANT '.7 MAANDAG 28 SEPTEMBER 1964 Tegen radioactieve neerslag Waarschuwingssysteem Maastricht deugt niet Tegelijk met de oefening FaII-ex, die momenteel in Limburg wordt gehouden door de provinciaal BB-oommando in samenwerking met de militaire en de gemeentelijke autoriteiten, werd zater dagmiddag om half drie in Maastricht proefwaarschuwing tegen radioac tieve neerslag gegeven door middel van het luiden van de kerkklokken en de gehele stad. Na verzameling van alle gegevens van de vele luisterposten, die de gehele stad waren opgesteld, bleek dat een dergelijk waarschuwings systeem niet voldoet. Het luiden van de klokken werd op vele plaatsen niet gehoord en bleek niet indringend ge- om boven het stadsgeruis uit te komen. De 23-jarige arbeider G. C. Dekker uit Heerhugowaard is, toen hij in een loods van de centrale coöperatie van de LTB. aan de Kanaaldijk te Akersloot een transformatorband wilde verplaat sen. getroffen door elektrische stroom en om het leven gekomen. Doordat de aardleiding van een stekker met rand- aarding was losgeraakt, kwam de gehele metaalconstructie van de transportband onder stroom te staan. Duizend daklozen in Kopenhagen BIJ de gashouderontploffing in de voorstad Valby by Kopenhagen zyn vier mensen om het leven ge komen en naar men vermoedt nog een vyfde. Zoals wy zaterdag reeds in een deel van onze editie hebben gemeld werd een honderdtal ge wond, van wie twee zwaar. Meer dan duizend mensen zyn dakloos. De omgeving van de fabriek is tot ramp gebied verklaard. De drie slachtoffers waren naar wordt aangenomen employés van de gasfabriek. Het vierde slachtoffer is een bejaarde man die juist uit een nabijgelegen bakkerij was gekomen. Hij werd tegen de grond geslagen. Een groot aantal gewonden kon na be handeling in een ziekenhuis naar huis terugkeren. Doffe knul De ramp deed zich voor rond half tien in de ochtend. De mensen in Ko penhagen hoorden een doffe knal waar van men eerst dacht dat het een saluut schot was in verband met de Britse week die vrydag is geopend- Kort na elkaar waren twee gashouders, elk met een inhoud van 127 000 m3, door nog onbekende oorzaak ontploft. Van een woonblok van vier verdie pingen aan de overkant van de straat scheurden de muren Het moest veilig- Fraai herfstweer J?EN VAN de oceaan afkomstig hoge- drukgebied verplaatst zich in be tekenis toenemend over onze omgeving, België en noord-Frankrijk naar Duits land. Komende nacht zal er opnieuw weinig wind zijn, waarbij zich weer op uitgebreide schaal mist zal vormen bij tamelijk lage temperaturen. Morgen overdag komt er dan bij overwegend zonnig weer wat meer wind uit zuid tot zuidoost, mede omdat een vlak lage drukgebied voor de kust van Spanje en Portugal zich naar het noordoosten gaat uitbreiden. Op het noordelijk deel van de oceaan is de depressie-activiteit toegenomen, maar deze reikt niet ver der dan het noordelijk deel van d Noordzee. ZON EN MAAN Dinsdag 29 september: zon op 6.37. on der 18.22; maan op 23.37. onder 15.50. Maandag 5 oktober: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 29 september: 8.15 v.m.; 20.51 n.m Deze tekening van ds. mr. W S. de Vries op de kansel is van de hand van zijn collega ds. I. M de Graaf, die zoals bekend niet onver dienstelijk de tekensHft hanteert. HET WEER IN El Ti OP A Rapporten hedenmorgen zeven uur I u :.i« sa i Eindhove Zd -Limb Helsinki Stockh Amsterdam Luxemburg Parijs Frankfoi MUncher Zürich vindstil 27 15 0 2 brand. Vele bewoners kwamen met bebloed gezicht naar buiten. Een voor bijganger zei dat hij op het moment van de ontploffing door een hete lucht stroom bijna omver werd geblazen. Een vrouw werd uit het raam van haar benedenwoning vijftien meter ver weg geslingerd. Atoombom De ziekenauto's werden bij het ver voer van gewonden door taxi's gehol pen. De meeste verwondingen zijn ver oorzaakt door rondvliegend glas. Tol enkele meters in de omtrek sprongen de ruiten. Twee uur na de ontploffing woedde er nog brand op het terrein van de gasfabriek. Volgens ooggetuigen Redders dragen een gewonde weg bij de puinhopen, die door de hevige ontploffing van twee gashouders in Kopenhagen wa ren ontstaan. ging de explosie gepaard met een steek vlam van honderden meters hoog Een de buurt wonende winkelier vertelde dat hij dacht dat er een atoombom was gevallen. Er verspreidde zich dichte rook over de omgeving. Tot op vijftig meter van de plaats van de ont ploffing lagen verbogen stalen delen van de gashouders. Er is ook ernstige schade toegebracht aan de Lutherse Vi- geslevkerk, die op slechts honderd ter afstand van de gasfabriek staat u van o.a. de glas-in-loodramen werden vernield. Het stadsbestuur heeft beloofd nieu we huizen aan de daklozen te verschaf fen. Officieel werd later meegedeeld dat 630 woningen, villa's en winkels schade hebben opgelopen De daklozen zullen voorlopig in scholen worden onderge bracht. De gas- en elektriciteitsmaat schappij van Kopenhagen deelde oei dat zü alle schade zal vergoeden. Ook zal er een onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak van de ontploffing. üommeniaar Praten met Castro T/AN een schijnbaar vertrouwelijk maar in werkelijkheid tot in de details beheerst gesprek dat Fidel Castro wel wilde voeren met de naar hem toegereisde Nico uan Vliet, is een keurig televisie-portret gemaaktdat de NCRV als hoofdschotel voor de zon dagavond had bewaard. Een boeiende en interessante uitzen ding, waarin de objectiviteit geen ge weld is aangedaan en de samensteller de huidige Cubaanse dictator alle eer liet voor hetgeen hij in elf jaren aan verbeteringen in zijn land bewerkstel ligde. maar evenmin verhulde hoe hard de Cubanen het land uitvluchtenhoe zeer betrekkelijk de daar gepropageer de vrijheid is en welke merkwaardige opvattingen over democratie Fidel Castro huldigt. De kijkers kregen alles voorgezet en konden zelf oordelen, zij het dan met een waarschuwing aan het slot van de uitzending en een ver wijzing naar de volgende, op 29 okto ber a.s. waarin enkele van Castro's stellige beweringen zullen worden weerlegd. Reclame in de televisie (Van onzee parlementsredactie) DE paciticatiecommissie is zater dag uiteen gegaan zonder klaar gekomen te zyn met haar advies inzake reclame in de televisie. In een communiqué is meegedeeld dat zy op 16 oktober opnieuw bijeen komt en dan de eindredactie zal vaststellen. Verleden week verklaar de minister Bot in de Tweede Ka mer dat hy goede gronden had om te veronderstellen dat hy het ad vies voor het einde van de maand „Schone avond in Endegeest OEGSTGEEST - De jubilerende Schola Cantorum, de in lange zwart witte gewaden gehulde r.k. kerkgangers, heeft ter gelegenheid van dat feit, zijn vele vrienden een schone avond bezorgd in de grote zaal van Ende geest. Vooraf hield hun woordvoerder een opmerkelijk goed gebouwde toespraak, waarin hij, na de goede wijn, de beste voor het andere deel van de avond beloofde. Nu vonden we, eerlijk gezegd, die Schola, in z'n soort en naar verhouding, óók wel best. Ad Hoogenboom (mede in Leiderdorp wél bekend) leidde zijn zilveren zangers in de „gregoriaanse) Introitus- Graduale - Tractus - Offertorium - Communio van zondag - „laetare" (de vierde van de vasten). De blijdschap van deze eeuwen-trotserende vocale schoonheid hoorden we treffend vertolkt, dank zij de veerkrachtige, gave, licht geaccentueerde uitvoering vol gezond-devote expressie. De Schola had de „Willibrordzanger- tjes" die onafscheidc lijk aan het koor zijn verbonden, natuurlijk niet thuis wil len laten. Deze sympathieke, verheugend toegewijde knapen zpngen iets van Palestrina en een Salvam fac van Sac- chini, nog wat zoekend naar de toon (al vonden ze hem ook steeds) en niet zo sterk gebonden. Maar Mozarts „Das klinget so herrlich" klonk vrijwel punt gaaf; ook Albert ae Klerk* „fk hoor het gefluit van de vogels" verwierf terecht succes. Alleen hadden tempo en uitbeel ding nog iets pittiger moeten zijn. Met de „beste wijn" had de Sehola- sjreker het wijd-en-zijd-vermaarde Ne derlands Kamerkoor bedoeld Dit en semble wordt algemeen eó erkend en geëerd, de kwaliteiten ervan zijn zó vaak besohreven. dat wij nu wel geen nieuwe lauweren behoeven aan te voeren. Het is met dit achttien vocalisten sterke koor ondanks alles een beetje moeilijk ge steld, omdat het geluidsvolume, dat het voortbrengt, door zelfs de grootste kamer niet kan worden verdragen. Dat kon ook de Endegeester zaal niet. een ruimte, die bovendien de klank in zijn gunstigste ont plooiing duidelijk belemmert. Maar in een grote concertzaal behoort het koor vanwege de (zij het historisch belaste) nnam ook weer niet thuis. Laat men dat echter, waar mogelijk, tóch maar zó organiseren Waarom moet dit sublieme msemble bijna altijd de akoestiek tegen hebben? Onze tweede opmerking geldt de sa. menzang. waarin men vaak de compo nerende elementen als solisten herkent.. Geen wonder, zou men zeggen, het zijn toch beroepszangers die ieder voor zich tot alles in staat zijn. Juist daarom lijkt het ons toe. dat zelfs de eminentste leider niet in staat in elk geval hun samen klank tot een homogeen geheel te kunnen smeden. Dit laatste wordt, naar we menen, ech ter het meest bereikt in de volksliederen waarin wel plotseling de drift tot samen doen de minste zweem tot zelfstandig opereren schijnt weg te vagen Booreiland voor Amerikanen bij Ned. werven Kerr-McGee Oli Industries Inc. te Oklahoma City heeft volgens Comtel een contract getekend met drie Neder landse scheepswerven voor de bouw van een booreiland, dat f 21 miljoen zal kosten. De opdracht is gegund aan de Nederlandsche Dok- en Scheeps- bouwmy. Van der Giessen-De Noord en P. Smit jr. Niettemin kon men bewondering hebben voor een tweekorig Pater Nos- ter van Hassler, méér nog voor een prachtig Cantate Domino van Monte verdi. Maar geef ons van het Kamer koor toch liever juwelen als ,.Laet ons nu al verblijden" van de onbekende 16e eeuwer Jan Belle en een Stornello van Hendrik Andriessen. Wat betreft ..Daar was e wuf". een nieuw klinkende compositie van Sem Dresden op een eigen melodie, we gelo ven niet, dat het gros van de amateurs dit pittige geval zelfs maar zou aan kunnen. Hier overrómpelde werkelijk de behendige voordracht. Liederen van Kodély. negro-spirituals en door de diri gent bewerkte volksliederen werden niet minder op prijs gesteld. Felix de Nobel wisselde zijn (vanwege een juist ondergane operatie) nog één- handige directie met instructieve, vaak heel amusante, toelichtingen af. Joh, van Wolfswinkel. Wedstrijden van Rode Kruis In de buitensociëteit te Zwolle zijn zaterdag de nationale wedstrijden van het Rode-kruiskorps gehouden. Twaalf ploegen helpers en helpsters uit alle delen van het land bekampten elkaar op het gebied van EHIO (eerste hulp in De eerste prijs, een wisselbeker be schikbaar gesteld door het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis werd gewonnen door de groep helpsters van de colonne e Bilthoven met 161 puntDen en door de helpers van de colonne uit Sneek met 432 punten. De zilveren medailles voor de beste commandanten. beschikbaar gesteld door de Koningin, beschermvrouwe van het Nederlandsche Roode Kruis, gingen naar de commandanten van de Bilt- Bilthoven en Sneek. De 50-jaar bestaan de afdeling Zwolle van het Nederland sche Roode Kruis was gastvrouwe van deze 17e nationale wedstrijddag. Exploratiebedrijf van Petrofina in Nederland Het Belgische petroleumconcern Pe trofina en zijn Nederlandse dochter Fi- na Nederland N V. hebben de Fino Ex ploratiemaatschappij N.V. in Den Haag opgericht met f50.00 kapitaal, waar van geplaatst en contant volgestort door de eerste f 9000, door de tweede f 1000. Hierdoor heeft Petrofina de op sporing administratief gescheiden van de verkoop. Petrofina heeft in verschil lende vormen belang bij seismische on derzoekingen naar olie en aardgas in de kop van Noordholland, in Noordbra bant en Limburg. De directie kon niet zeggen, wanneer het onderzoek wordt afgesloten. Nieuw bodemonderzoek ligt niet in da bedoeling. In de aan dc Koninklijke Plateelbak kerij Zuid-Holland N.V.. Verloren Kost 7, verleende voorlopige surséance van betaling is volgens opgave van Van der Graaf Co. het verhoor op 14 oktober uitgesteld tot 10 maart 14 uur. zou ontvangen. Zyn veronderstelling is dus onjuist gebleken. Zoals bekend is de pacificatdecom- missie in gevolge het akkoord van Wassenaar in het leven geroepen om een wettelijke regeling inzake het be zetten van het tweede tel®v:sienet voor te bereiden. ZU heeft de t(jd tot 30 juni 1965, maar kortgeleden heeft de min U van o. k. en w. er bij de commissie setrk op aan gedrongen het advies reeds uiterlijk aan het einde van dit jaar aan de regering voor te leggen. Het valt niet aan te nemen dat dit in derdaad zal gebeuren. Me haar eigen lijke taak is de commissie nog niet eens begonnen. In de afgelopen maanden heeft de commissie zich uitsluitend bezig ge houden met het vraagstuk van de re clame in de televisie, waarover de mi nister een interim-advies heeft gevraagd. Mr. Bot had het advies al graag om streeks 1 april ontvangen, omdat op 1 oktober het exj Timent met het tweede net eindigd. Voorlopig wordt de bezetting van het tweedt net daarna toevertrouwd aan de huidige concessionarissen. Ook dat is in Wassenaar overeengekomen. De pacificatiecommissie is zo hetero geen samengesteld, dat een unaniem in terim-advies over reclame in de televisie utgesloten moet woraen geacht. In de af gelopen maanden is uitgelekt dat de meerderheid er voorstandster van is om de exploitatie van "'e televisiereclame over te laten aan de pers en de technische uitvoering te doen verzorgen door de NTS. Mr. Beernink, die tolgens een be richt van het ANP de bijeenkomst vau zaterdag niet bijwoonde, heeft op de zo- merconferentie van de CHU gezegd de mogelijkheid „zeer iroot" te achten dat in deze zin zal woiden geadviseerd. Hij voegde eraan toe zelf niet voor televisie, reclame via de dagbladpers geporteerd te zijn, omdat dan niet te verwachten zou zijn dat de programma's erop vooruit gaan. Ook mr. Geertsema, dc fractievoor. zitter van de WD en enkele anderen denken in een andere richting, zodat stel lig ook een minderheidsnota aan de re gering zal worden toegezonden Austria-Express hail vertraging De Austria-express, die gistermorgen m half tien bij Venlo ons land had moeten binnenkomen en die gewoonlijk aansluiting geeft op de dagboot uit Hoek van Holland had een vertraging vier tot vijf uur. De trein werd gevormd door wagons afkomstig uit Athene, Villach en Innsbruck. De ver traging was veroorzaakt doordat enke le ontspoorde goederenwagons de door gang over dc Brennerpas hadden ver sperd. Een extra-trein uit Keulen heeft de reizigers uit het Rijnland op tijd naar "c van Holland gebracht. Nederlands-Belgisch radioteam Dank zij het voordelige tijdsver schil tussen onze landstreken en Japan zal het Nederlands-Belgische radioteam dat tijdens de Olympi sche Spelen in Tokio aan het werk is, gedurende de Spelen driemaal per dag rechtstreekse reportages kunnen verzorgen. In totaal kan men zo ongeveer 60 Tokiose verslagen via de luidspreker verwachten. Dagelijks komt de eer ste uitzending tussen 6.30 en 7 uur over Hilversum II in de lucht: voor dit buiten de vastgestelde radio-uren uitzenden wordt binnenkort bij de NRU goedkeuring van de regerings commissaris voor het radiowezen verwacht. In deze reportage zal alles worden samengevat wat er in de ochtend uren in Tokio is gebeurd. De tweede uitzending valt tussen 12.30 en 13 uur: dat wordt dan het nieuws van de middag- en avondwed strijden tot plm. 21 uur Tokio-tijd. Tussen 15.30 en 16 uur wordt het laatste nieuws van de dag gespuid, want is het vier uur in de middag oij ons, dan slaat in Tokio de klok middernacht. Er zijn op deze vaste tijden enke le uitzonderingen: op zondag is de eerste uitzending tussen half acht en acht uur, en op de dagen van de be langrijke zwemfinales wordt in het middaguur al om 12 uur (of enkele minuten later) begonnen, zodat er di recte verslagen kunnen worden gege ven van de wedstrijden die dan juist Cs avonds tussen 8 en 9 uur) aan de gang zijn. De derde vaste uitzending geldt al leen voor de eerste week van de Spelen, daarna is hieraan geen be hoefte meer. Extra uitzendingen Op verscheidene dagen zullen er bovendien nog extra uitzendingen zijn. Zo bij voorbeeld als de Nederlandse hockeyers in het veld komen en als Anton Geesink de judostryd gaat aan binden. In totaal zijn er zo 17 extra uitzendingen te verwachten op nader aan te kondigen tijdstippen. Op elke dag van de Spelen kan men voorts 's morgens tussen 9 en 11 uur (behalve op zondag) een samenvat ting van de vroege reportage beluis teren en komt er 's avonds nog een samenvatting van de drie of twee da gelijkse reportages. Het verslag van de openingsplech tigheid kan men horen op zaterdag 10 oktober tnvsen 9.30 en tien uur, dat van de sluiting op zaterdag 24 oktober tussen 8.15 en 9.30 nur. Van woensdag 7 oktober af is er elke mid dag tussen 12.33 en 1 nur een Olym pisch voorprogramma te beluisteren. Al deze programma's worden gelijk of vrijwel gelijk uitgezonden over de zenders Hilversum I of Hilversum 11 en de BRT. Radio Nederland We reldomroep bekort de uitzendingen wegens beperkte zendtijd. Voor Nederland werken bij deze verslaggeving uit Tokio AVRO, KRO. VARA-en (voor de techniek) NRU samen, een novum is de samenwer king met de BRT. welke tijdens de voorbereiding al bijzonder goed is verlopen. Zoals bekend gaat een 9 man ster ke radioploeg van Nederlanders en Belgen naar Tokio, maar één van de ..negen man" is een vrouw, namelijk mevrouw Shizuko Ouwehand-Kusuno- ki, Japanse van geboorte, die als tolk zal fungeren. Chef d'equipe is Peter van Brakel van de Wereldom roep. Hij en de technicus van de NRU vertrekken reeds op 23 septem ber naar Tokio, de rest van de ploeg op 1 oktober. De NRU heeft volledige reportage- sn opname-apparatuur naar Tokio ver scheept om daar te dienen als aan vulling op de technische faciliteiten welke de Japanse omroep verstrekt. In totaal zullen 14 Europese radio- ploegen uit West-Europa in Tokio aanwezig zijn. Een uitzending uit Tokio heeft een lange weg af te leggen, eer de stu dio's in Hilversum en Brussel zijn bereikt. De lynen lopen van Tokio via Honolulu, Vancouver, Montreal en Londen naar Hilversum, met een ver lenging naar Brussel. Dit zijn alle kabelverbindingen. De verstaanbaar heid van het gesprokene zal heel goed zijn. al komen misschien de stemmen wat vervormd over. Nederland cn België «Un wat de Hjnen betreft door de Europese Ra dio Unie in één groep ingedeeld met de Scandinavische landen. Hil versum is het continentale eindpunt van de lijnen en daardoor krijgt het audio-schakelcentrum van de PTT in Hilversum een belangrijke interna tionale taak te vervullen. Het „thuisfront" bij de omroepen heeft ten slotte tot taak. te zorgen voor de plaatsing van de directe ver slagen in de radioprogramma's van de dag en montage van de samenvat tingen Hiervoor heeft elk der deel nemende omroepverenigingen een spe ciale man aangewezen. Wim Kan babbelt met jeugd voor tv. In het komende seizoen zal da VARA een aantal programma's uit zenden, waarin de jeugd in gesprek treedt met bekende Nederlanders. De cabaretier Wim Kan. die zelden of nooit op het scherm verschijnt, zal de eerste zijn die aan het babbelen Hy hield een gesprek met een aan tal jongeren op het jeugdfestival in Velp en de VARA maakte daarvan een telerecording, welke U kunt zien op woensdag 30 september a.s. (Ned- 1), tussen 9.45 en 10.15 uur. Nieuw gezicht bij VARA-tv. De Amsterdamse verslaggever Hans Jacobs zal toetreden tot het team dat de VARA-rubriek „Achter het nieuws" voor de televisie ver zorgt. Van 1 januari af kunt U zijn gezicht op het scherm verwachten. Lonneke en Wilco weg uit Rooster Op vrijdag 2 oktober a.s. rullen Lonneke Hoogland en Wilco Meijer afscheid nemen van het AVRO-televi- sieprogramma Rooster voor de rijpe re jeugd, en meteen hun opvolgers- presentators aan de kijkers voorstel- Lonneke omdat zij nu als mevrouw De Soet omroepster is geworden, en Wilco omdat het laatste deel van zijn accountantsstudie hem geen tijd voor televisie meer overlaat Zij heb ben beiden sinds 13 september 1960 aan Rooster meegewerkt. De „wisseling van presentators'*1 is te zien tussen 7.30 en 8 uur. Ned I. >0adcet «anavontf Hilversum I. 402 m. 19 00 Nieuws en weerpraatje 19 10 Vocaal en instrumentaal ensemble. Zwiteese volksliedjes 1930 Ra diokrant 19.50 Lichte gram 20 05 Exodus, hoorspel (2) 21.30 Radio Kamerorkest; klein omroepkoor en solisten: klaas mu ziek 22 05 Wcreldpanorama 22 15 Lichte gram 22 30 Nieuws 22 40 Avondoverdenking 22 55 Boekbespreking 23 05 Lichte orkest muziek (opn23 5524 00 Nieuws Hilversum II. 29* m. 19 00 Stereofonische uitzending: Ritmisch strijkorkest 19 30 Parlementair overzicht 19 45 Regerings uitzending: Samenwerking met ontwikke lingslanden Ter inleiding van deze ru briek heeft Paul dc Waart een gesprek met dr I N Th Diepenhorst, Staatssecre taris van buitenlandse zaken en prof dr J Tinbergen 20 00 Nieuws 20 05 Radio Filharmonisch orkest en orgel: klaas mu ziek (opn) 20 45 28 september 1864: pro gramma t gv dc oprichting van dc le Socialistsche Internationale, 100 Jaar ge leden 21 45 Lichte muziek 22 10 Licht In strumentaal trio 22 30 Nieuws 22 40 Balans: iziek- 00 Nwn vanavond levlcle: CVK/IKOR/RKK: 19 30 Ken- t. veertiendaagse kroniek van de ker NTS: 20 00 Joun Ken «is: aim Journaal en weeroverzich 20 20 Politieke uitzending: Boerenpa 20 30 Slapstick -*J- ring twenties. „Zult u op u zelf passen, meneer?" vraagt ze hartelijk. „We zouden u niet graag missen, hé Frans?" „Nee", zegt Frans, met een plotseling zich baanbrekende genegenheid. „U heeft ons zo met uw vriendschap verwend, nu gunnen we u niet eens meer een mooie reis." „Nu we zo openhartig worden, heb ik ook nog een vraag. Als 't eens nodig mocht zijn, nu of in de toekomst, komt u me dan verplegen, zuster Appelaar?" „O, meneer, niets liever dan dat!" Meteen krijgt ze een. kleur over de onhandig heid van haar gezegde. „Hoor je dat, Anneke Johanna? Je moeder wil me ziek hebben, alleen maar om me te kunnen verplegen." „O, moeder!!" roept Anjo ondeugend, terwijl Joke verward van de een op de ander ziet. In deze verwarring staat de heer van 't Huis op. Hij tikt Anjo tegen de wang. „Ik wilde, dat ik zo'n kleindochtertje had. En dan met net zulke mooie namen. Anneke Johan na. als ik in Afrika ben, stuur ik je 't mooiste boek over vetplanten, weet je dat wel? Kom je later ook eens met je vader mijn tuin bekijken? Als je strenge moeder 't goedvindt, tenminste". „O, meneer, dolgraag!" „Als u 't goedvindt, loop ik even mee tot aan 't Huis", zegt Frans. „Broos wilde nog een paar potplantjes bestellen voor zijn vrouw." „Goed, goed, Appelaar. Je ziet zeker aan me, dat ik nog moe ben. Als de levensreis zo'n tweeënzestig jaar geduurd heeft, kan dat wel eens voorkomen hè?" „Zo is 't, meneer." Zwijgend gaan ze naast elkaar tussen laat- bloeiende heesters door, de laatste uitlopers van de kweek, eer het bos van 't Lynneveldt be gint. Zonder een schijn van opzettelijkheid weet Frans het zo in te richten, dat ze de kortste weg over de plaats nemen. Daar ligt het huis al voor hen, zonovergoten oude baksteen, op de in de Mussenstraot door M. A. M. Renes-Boldingh achtergruJ van een fantastisch groen gazon. Zware groepen donkerrode beuken flankeren het ter rechter- en linkerzij. In de smalle vijver er voor zwemmen statig de zwanen. „Zóó mooi heb ik 't nog nooit gezien", denkt Frans met een ontroering, die hij anders niet kent. Komt dat doordat deze tóch een herfstzon is, ondanks de zomerse gloed? Komt 't door de herfst, die hier naast hem wandelt? De herfst, die snel doods wintertij tegemoet reist? Hij heeft Jokes bezorgde blikken wel gezien en ont cijferd, en Joke vergist zich maar zelden. ,,'t Is ook, alsof ik de plaats beter ken, dan ik hem kan kennen", denkt Frans verder. „Maar natuurlijk, vader en moeder hebben hier alle twee gewerkt; ze zeggen, dat zulke dingen dan in je geboren worden. En ik was hun eerstgeborene: zelfs had ik er eigenlijk nog niet mogen zyn, toen ik er al was." De glazen entreedeuren boven aan de hoge stoep staan open. En daar wacht Broos al, Jo- han Broos, de in deze dienst vergrijsde huis knecht, die alle ups en downs van zyn mees ters leven heeft meegemaakt. Nee, Broos komt zijn heer niet tegemoet, hij wacht alleen maar, onopvallend, doch waakzaam. Morgen maar eens met hem praten, denkt Frans, nu krijg ik de kans niet. Enfin, iets van acute aard zal 't wel niet direct zijn, dan had Joke wel anders gereageerd. Hij heeft nog reis plannen, Afrika Mooi land moet dat zijn. En hij loopt nog kaarsrecht. En ten slotte: Broos heeft zyn ogen ook niet in zijn zak. „Heb ik dat goed begrepen. Appelaar, is uw naam Frans?" „Jawel, meneer, mijn naam is Frans. Kort maar krachtig." „Heb je er iets op tegen, als ik je voortaan Frans noem? Broos is ook voor mij: Johan. Ik zou 't een voorrecht vinden". Even schiet Frans terug. Maar eh hoe zit dat eigenlijk. beschouwt hij me dan ook als ondergeschikte? Vlak daarop treft hem ech ter weer de diepe verlatenheid van de heer van 't prachtige Lynneveldt. „O, meneer, natuurlijk! 't Voorrecht is geloof ik helemaal aan myn kant!" - „Nee, nee. integendeel. Nu Frans, je ziet. dat. myn Cerberus gereed staat om me op te vangen. Ik moet hem te vrind houden. Jy zorgt dus voor mijn border. En-ne, over de orchi deeën en eventuele orchideeënkas praten we nog wel eens. Ik zou er veel voor voelen." „En ik niet minder, meneer!" Daarna haast hy zich naar huis. 't Is me een oponthoud geweest en dat op de dag, die zo overvol is als vandaag. Misschien zijn Joke en Anjo al aan de mand begonnen, hij geniet wel eens vaker zulke verrassingen. Dan naar 't bruidspaar voor een vluchtig bezoekje. Later op de dag kan hy 't altijd nog eens rustiger herha len. Toch wint het beeld van de gentleman net telkens weer van de gewone beelden. Wat was 't ontroerende van dit bezoek? A perfect gentleman. Of een kind, dat eenzaam cn ver vaard tast naar een hand voor zyn eerste zijn laatste schreden? Toch nieuwsgierig wat Jokes indrukken zyn Maar dat hij zo weinig denkt aan het feest van zijn ouders! 't Is an ders wel de moeite waard. Veertig jaar wat een tijd! Hij en Joke zullen 't misschien niet eens beleven. Ze zijn zoveel later begonnen. (wordt vervolg) muzikale show 21 00 De laatste uren van Mary Hilton (Yield to the night), film (beide kueringen 18 Jr.) 22.35—22.40 Journaal. Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. KRO: 7 00 Nieuws 7 10 Morgengebed 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen 7.55 Overweging 8.00 Nieuws 8 15 Lichte gram 8 50 Voor de huisvrouw 9 35 Waterstanden 9 40 Schoolradio 10.00 Voor de kleuters 10 15 Lichtbaken, lezing 10 25 KJass gram 11.00 Voor de vrouw 1130 Lichte gram 1150 Volaan \-ooruit. praatje 12 00 Angelus 12 CM Lichte gram 12.30 Meded ten behoeve gisteren, klankbeeld 16.00 'voor de zieken 16.30 Avondmis 17 00 Voor de Jeugd 17 50 Rcge r in pu I tzendi ngTockomstplamici de Nederlandse aauzier 18 00 Li ,8.20 Uitzending van Gereformeerd Politiek Verbond Bo- arming door vermogensaanwasdellng? J spreekt: de heeT P Groen, voorzlt- an het Gereformerd Soeiaal- cn Èco- fh y^rband JS30 Licht I nst rumen - rnijn geval, vragen- beantwoording Hilversum II. 298 7 10 Ochtendgvr AVRO: 7 00 Nieuw - :X ^"«:""k.viii i 20 Lichte gram VPRO 50 Dagopening AVRO: 8 00 Nieuws 8 w Ochtendgym 9 10 De groenteman 9 15 Gewijde muziek (*ri Morgenwijding 9 56 Boekbespreking 10 00 Arbeidsvitaminen (gr) 10 50 Voor SlirüeUit?13l i:,°? N)cuws Voor de WMV»rinH?y. instrumentaal kwintet 12 20 Rege rmgsui tzendi ng: Voor de land bouw 1230 Meded ten behoeve van land en tuinbouw 12 33 Licht pdanoepej 12 45 Dansmuziek 13 00 Nieuws 13 15 Mededelin gen. eventueel actueel of gram 13.25 Beursberichten 13 30 Stereofonische ult- vwh ?n mv 3 7?*!? e" zangsolisten 14 00 Berramg ah en piano- Liederen van En gelse componisten 15 20 Trouw met Te- £1? >OOP,I£ 'ü,00 Nieuws 16 02 Stereo- Ul!fcndln« Kerk orgelconcert Idase en moderne muziek 16 30 Voor de Jeugd 17 30 New York calling 17 3sTfehtê

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7