Nieuwe Leidlse Ccraraiit ERHARD achter SPAAK Dit gaat over uw krant Vanavond eerste melk grens over I5C NEDERLAND I5C N.S. ontvingen Koningin „in eigen huis" „Na verkiezingen toenadering Amerika-Frankrijk Moeilijkheden binnen NAVO bespreken BB Commentaren weigeraars veroordeeld Soekarno onderging nierbehandeling Zaterdag 26 september 1964, 45ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Sttntvajtigh rt ghebUven mijn hert in teghentpoef Weinig wind ook wolkenvelden hogere temperaturen. (Opgemaakt te (Zie voorts pagina 7) irijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05, POEDE waar WIJN behoeft geen krans. Het is een er vlak bij u gebeurt. Uw krant is toch wel erg zo van tijd tot tijd op die waarheid de aan dacht te vestigen. Het gaat in dit verhaal over de krant, die u leest, over uw krant dus. Die krant is het produkt van een dag, vandaag ge lezen, morgen naar de vis- of groentehande laarToch wilt u deze krant (en u probeert stroom het andere abonnee te maken), omdat ja waar om eigenlijk? Laten we zeggen: u vindt het toch wel een goede krant, al hebt u wensen. Mogen wij u vandaag, zo aan het begin van de herfst, die ook „het leesseizoen" inluidt, een en ander vertellen van wat wij in de komende weken en maanden van plan zijn? Wat hier volgt is niet allemaal gloednieuw, maar wel van voldoende belang om er kennis van te nemen. Het is ten slotte uw huisvriend, die uw aandacht vraagt! Voor al het nieuws uit het buitenland kunt u in niet mindere mate bij deze krant terecht. Telex- en telefoonverbindingen uit alle hoeken van de wereld brengen in een onafgebroken onze redactie. Achter grondartikelen maken u wegwijs in de doolhof, waarop het nieuws vaak lijkt. Speciale verslag gevers en eigen medewerkers zijn vaak op de plaatsen waar de beslissingen vallen. In dit paalde actuele onderwerpen worden verwerkt, •erband kunnen wij u tot onze voldoening artikelen die allerwegen de aandacht trekken. nog dit: het wordt ee prijsvraag, waarbij i dienen. Sommige lezers hebben gevraagd, of wij niet weer eens een verslag van een forumge sprek kunnen geven. Wij kunnen mededelen, dat het in de bedoeling ligt aan dit verzoek te voldoen. U weet overigens, dat wij enkele malen per week artikelen brengen, waarin commentaren vaak pro en contra op be- mededelen, dat een bijzondere medewerker half oktober naar de Verenigde Staten zal vertrek ken om u gedurende drie weken nauwkeurig op de hoogte te houden van de ontwikkelingen en gebeurtenissen vlak voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Wij proberen en dit is niet bedoeld als een stichtelijke inleiding een christelijke krant te maken, waarin het nieuws nieuws blijft, maar waarin het vanuit het Evangelie wordt belicht, in commentaren en soms ook wat meer verscholen in de wijze, waarop het nieuws wordt gebracht. Openheid naar alle kanten, maar steeds wijzend op het werkelijk belangrijke in het mensenleven. Onze pagina twee heeft wij weten het de voortdurende belangstelling van onze lezers. Als protestants-christelijk dagblad stellen wij er een eer in, u zo breed en zo volledig mogelijk te oriënteren op het terrein van kerk en christe lijke organisatie, binnen en buiten onze gren zen. Onze kerkredactie heeft een uitbreiding ondergaan om in staat te zijn de kerkelijke be richtgeving nog beter te verzorgen. Geen krant in ons goede vaderland biedt u in deze zo be- Dat deze krant verschijnt in de meest dyna- langrijke sector van het leven zo veel als de mische provincie van ons land drukt stempel op. Dat is goed. vinden wij. Als het niet zo was, zoudt u ons kunnen verwijten, dat uw krant achter blijft bij de aan de gang zijnde en zeer ingrijpende veranderingen ook in het gebied waar u woont. Wij leggen er een eer in deze veranderingen en de gevolgen daarvan op de voet te volgen, ze toe te lichten en te begeleiden. Bepalen zij niet mede onze toekomst en die van onze kinderen? Nog meer aandacht en zorg zullen wij. ge zien al dat dynamische, gaan besteden aan het plaatselijke en regionale nieuws. Eigen ver-_ slaggevers en een legertje van correspondenten" zijn dagelijks in de weer om u te berichten wat er in uw woonplaats of in uw streek omgaat. Dat is zeer belangrijk ding: televisie noch radio zijn in staat u op de hoogte te houden van wat Vele bijzonder prettige reacties mochten wij ontvangien na de publikatie van het eerste artikel in de serie „Het beeld der vad'ren". Hier wordt, zo lieten lezers ons weten, een eerlijk, een waarheidsgetrouw, een niet ver tekend tijdbeeld getekend, zonder sensatie of pikanterie, kritisch weliswaar, maar niet als een brok voorbijgegane christelijke folklore. Vandaag vindt u in uw krant het tweede artikel. „Wat doen deze mensen?" Deze vraag gaan wij u binnenkort stellen als inleiding op een serie reportages, die onze verslaggevers zullen schrijven over wat zij beleefden op hun toch ten, welke zij maakten ipet „die mensen". Meer vertellen wij er op het ogenblik niet van. Alleen Is het nodig nog iets speciaals te zeggen over ons Zondagsblad? Het mag zich in een uitstekende belangstelling verheugen en dat kan ook nauwelijks anders, omdat het „elk wat wils" biedt. De stroom van brieven aan het adres van de verzorgsters der rubrieken op Blad Zij bijv. is soms bijna niet in te dam men. Maar dat is heus niet erg: liever een stortvloed dan een zacht kabbelend stroompje! Wanneer komt Mink van Rijsdijk terug in haar „eigen hoek" op zaterdag? Deze vraag heeft ons de laatste maanden dikwijls bereikt. Wij behoeven uw geduld niet lang meer op de proef te stellen: Mink van Rijsdijk heeft ons laten weten, dat zij volgende week zaterdag weer present hoopt te zijn en wij vinden dit bericht even prettig als u. Het behoeft volgens ons geen uitvoerig be toog, dat de service vuor onze lezers, zoals die naar voren komt in de rubriek „Uw probleem is het onze", volledig gehandhaafd blijft. Aan uw vragen komt geen eind en dat geeft ook niet: wij vinden het alleen maar plezierig, dat wij u op deze wijze vaak de helpende hand kunnen bieden. Deze krant behoort tot HET KWARTET, dat gevormd wordt door de volgende bladen: NIEUWE LEIDSE COURANT NIEUWE HAAGSE COURANT DE ROTTERDAMMER DORDTS DAGBLAD ooo BB 1944 NB 1964 LUX <voo imm Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Benelux, zullen de P.T.T.'s van de drie landen een speciale postzegel uitgeven. De zegel toont de drie staatshoofden van de Beneluxlanden, t.iv. koningin Julia na, koning Boudewijn en groothertogin Charlotte. De Nederlandse zegel is violet van kleur en heeft een frankeerwaarde van 15 ct. In zeven uur 160 handen.... yOOR het eerst sinds het 25-jarige huwelijksfeest van het Kon ink- lijk paar heeft gisteren de Koningin een treinritje gemaakt. Het was be- silst niet als gehaaste reizigster dat Hare Majesteit de trein in stapte, maar als gast van de 125-jarige Ne derlandse Spoorwegen, die voor het eerst in de historie een vorst of vor stin in eigen huis ,.de commissarissen- zaal" mocht begroeten. Bovendien was het voor het eerst sinds haar troon bestijging, dat de Koningin een oriën- tatiebezoek bracht aan enkele bedrijfs onderdelen van de Spoorwegen. Opvallend was ook het tijdstip vat koninklijk bezoek: namelijk tussen kwart voor vier 's middags en half elf 's avonds midden in de piektijd dus van de Spoor- Tv.-zendtijd voor Socutera De minister van O. K. en W. heeft met ngang van 1 oktober tv-zendtijd toege- aan de stichting Socutera in Den ïaag en wel per week vijf minuten jlke vierde week vijftien minuten. In de tichting Socutera (voor sociale en cultu- tie televisie- en radiozaken) zijn verte- Bnwoordigd: de stichting centraal over- ;g fondsenwervingsacties, de stichting jollecteplan en de stichting centraal ar- aief en inlichtingenbureau inzake het tzamelingswezen. De dagen en uren, aarop de bovengenoemde stichting zal itzenden, worden na overleg met deze jchting vastgesteld door het bestuur ran de Nederlandse Televisie Stichting. 5p de beslissingen van het bestuur van Ie NTS staat de stichting Socutera be- oep open bij de minister van O. K. en W. OBOLEUM [et meest toegepaste middel om hout egen weersomstandigheden te bescher- nen. Het aangewezen middel yoor hout- |jke bouw, o.a. Bungalows, woonsche- en, directieketen, zomerhuisjes, barak- :en. broeikassen, woonwagens, schuren vochtregulerend (voorkomt blaarvorming) I waterafstotend houtconserverend I brandvertragend „DE SCHILDER" I. van Groeningen Morsstraat 31 ..over Europa De 17-jarige Francina C. de Vink, die sinds 18 augustus wordt vermist uit het tehuis van het Leger des Heils in Am sterdam, waar zij woonde, is terecht. Zij bleek in Abcoude bij een vriend te wo- Een kleine 130 ton Nederlandse ïelk in kleinverpakking gaat van- vond als eerste lading de grens over In één oogopslag Kardinaal AnrinK. de ge reformeerden en de oecu mene pag. 2 Kleuterleidsters: gering schatting? pag. 2 Weinig enthousiasme voor ombudsman pag. 5 Het beeld der vad'ren (ontspanning pag. 7 Jubilerende radiopro gramma's pag. 7 Edisons uitgereikt pag. 9 Penry Mason en de TV- rechtbank pag. 9 A. M. Bergers en zijn acties pag. 11 En in het ZONDAGSBLAD (zes pagina's) o.m.: Het nieuwe Schiphol. Dominee op Bali. De eerste vier jaar van het kind. Waaiers en poppekasten. Zo was de zomer. Toneelbezoek door jonge ren. naar Frankrijk. Het transport ge schiedt per trein: min of meer uit angst voor de Franse boeren, die de vrachtwagenchauffeurs zouden kun nen molesteren, maar ook om econo mische redenen. De melk wordt verzonden door de Coöperatieve Tilburgse Melkinrichting (167.5 ton) en door de firma C. A. en P. de Zeeuw te Rotterdam en de firma Heuveling te Amersfoort, die samen 25 ton over de grens sturen. De Tilburgse coöperatie verstuurt de contingenten voor drie dagen (vrijdag, zaterdag en zondag) tegelijk. De eerste Nederlandse melk wordt in de nacht van zondag op maandag in Parijs verwacht. Voor zover bekend hebben tot nu toe zeven fabrieken belangstelling getoond export van melk naar Frankrijk. :n circulaire van de Algemene Ne derlandse Agrarische Bedrijfsbond, die gisteren aan haar vertrouwensmannen zuivelindustrie heeft verzonden, x gisteren bij het produktschap aanvragen voor een uitvoerver gunning ingediend dan er beschikbaar zijnhet melkuitvoerkwantum werd ver overtekend (zoals bekend geeft minister Biesheuvel maar toestemming voor 75000 kg uitvoer per dag). Voor giste- werden aan twee, voor vandaag aan vijf bedrijven vergunningen uitgereikt. Het is echter nog niet bekend of zij alle de vergunning gebruik zullen ma- T30NDSKANSELIER Erhard heeft gisteren op een persconferentie ge- -U pleit voor een bijeenkomst van westelijke leiders die na de presidents verkiezingen in Amerika plaats zou kunnen vind jn. Het Amerikaanse staatshoofd zou dan eerst een reis langs de Europese hoofdsteden moeten maken om de verstandhouding met bijvoorbeeld Frankrijk beter te doen worden. Uit een dergelijke goodwill-reis zou een top kunnen resulteren. Daarmee zou vooral de NAVO gediend zijn, want volgens Erhard is hier sprake van een volslagen gebrek aan eensgezindheid. Ook het vriend schapsverdrag tussen Frankrijk en West-Duitsland zou gemakkelijker tot uitvoering gebracht kunnen worden, daar de controverse Frankrijk-Ver. Staten een zekere verkoeling teweeg gebracht heeft tussen Parijs en Bonn. Erhard was bereid alle diensten zal tot de laatste letter vasthouden het bekende standpunt met betrekking tot Berlijn en de Duitsland-politiek. it er iets veranderd is in de verhou ding tussen Moskou en Bonn blijkt wel uit het feit dat Chroesjtsjefs schoonzoon Adzjoebei, zijn verklaring dat er in West-Duitsland redelijke mensen wonen met wie best kan worden onderhandeld, in het Russische parlement heeft her haald. „Te hopen is," aldus de Rus. „dat het deze mensen zullen zijn die in de Westduitse politieke arena naar voren zullen komen." te verlenen om dek loof tussen Amerika en Parijs te versmallen. Hij liet doorschemeren dat president Johnson na een eventuele herverkie zing waarschijnlijk naar Bonn komt en dan ook andere Europese hoofd steden zou bezoeken. Zekerheid hierover is er echter nog niet, maar de kanselier zou een dergelijke reis wel toejuichen. De neiging om de huidige stand de betrekkingen tussen Frankrijk West-Duitsland te dramatiseren stemt niet ten volle overeen met de politieke realiteit. Bij vele kwesties was verschil van mening geweest, maar harde tegen stellingen waren er nooit opgetreden. Volgens Erhard moet de Europese wording met de zes EEG-landen begin nen, doch op langere termijn moet geheel het vrije Europa daarbü worden be trokken. SPAAK In aansluiting op de ideeën van de Belgische minister Spaak achtte Erhard een overgangstijd als inleiding tot een Europese politieke unie noadzakelijk ten einde een vertrouwensbasis te scheppen, een ..positieve regeling" kan dan ratificatie van het verdrag worden gestreefd. Op dat moment moet volgens Erhard dan ook gesproken worden over de volmachten van de Europese uitvoe rende organen en het parlement. Hij pleitte voor een regeringscommissie van de Zes en voor geregelde conferenties de regeringsleiders en de ministers buitenlandse zaken. hoe snel de atmosfeer bedorven kan worden door een gebeurtenis als in Mos- is voorgevallen. Erhard maakt zich geen illusies over concrete resultaten de ontmoeting met Chroesjtsjef. Bonn wegen. De Koningin kreeg heel wat te zien. Het begon allemaal in Baarn, waai de vorstin in de „rezigerstrein toekomst' stapte. Hier steld te president-directeur van de N.S. ira Lohmann, zjjn mede directeuren ir. J Koster en mr. M. G. de Bruin voor e. de negen-jarige Eleo- nora de Bruin (dochter van de NS.- directeur bood bloemen aan. Met eer zekere trots kon ir. Lohmann de geres- mer laten zien. Vol bewondering keek de taureerde koninklijke stationswachtka- Koningin naa het resultaat van de her- stelarbeid: nieuwe verf. vernieuwd meu bilair en nieuwe plafondbeschilderingen. Alvorens de trein koers zette naar treaht, werden op het perron nog negen van de elf onlangs door de Koningin onderscheiden N-S.-ers voorgesteld en werd onder meer nog een kijkje geno men in het stationskantoor met beveili gingsapparatuur. Onderweg naar Utrecht zorgden de N.S.-directieleden voor toe lichting en antwoord op veel vragen. Utrechts burgemeester jhr. mr. C. J, A. de Ranitz en stafleden van de N.S. verwelkomden in Utrecht de vorstin, die even later ook kennis maakte met de eerste „Familie Doorsnee" van het spoor, wegbedrijf. een districtsvertegenwoordi ging van de hoofdadministratie en een deputatie van „hoge en lage" spoorweg mannen en -vrouwen. Vervolgens wan delde het gezelschap naar het derde hoofdadministratiegebouw van de Spoor, wegen, waar koningin Juliana eerst een krans van witte chrysanten cn takken Amerikaanse eikebladeren legde aan de voet van het door haar gemaal onthulde monument ter herdenking van de in de tweede wereldoorlog gevallen N.S.-ers Rondom het hoofdgebouw en ook langs de route had zich het voltallige 2800 man tellende Utrechtse spoorwegpersoneel op. gesteld. Kranslegging Vorstelijk gezeten in een speciaal rijtuig van de jubilerende Neder landse Spoorwegenheeft de Ko ningin vrijdag vlug, veilig en voordelig een rijtour door ons land gemaakt. De tocht, die van Baarn. via Utrecht, Rotterdam en Schiedam naar Amsterdam voer de, werd enkele malen onderbro ken, om de Koningin in de gele genheid te stellen nader kennis te maken met de vele facetten van de spoorwegen. Door de weer spiegeling van de ruit, maakte de fotograaf een foto van niet een, maar wel drie Koninginnen. CHROESJTSJEF Erhard kreeg het naar aanleiding van de aanslag op de Westduitse diplomaat Moskou ook over het aanstaande be zoek van Chroesjtsjef aan Bonn, dat dit jaar zeker niet meer zal plaatshebben Erhard zei overigens dat het antwoord Moskou op het Westduitse protest het geval Schwirkmann absoluut on bevredigend was. Hij kondigde nieuwe stappen aan. Het bezoek van Chroesjtsjef moet echte;- niet in verband gebracht worden met de aanslag, maar de Rus sische premier weet zelf maar al te goed Na de kranslegging speelde het NS- muziekkorps Valiant Years, waarna de vorstin even later in de commissa- rissenzaal begroet werd door de groot- officier in den Orde va Oranje Nassau geworden president-commissaris prof. dr. ir. H C. J. N. Gelissen en zijn der tien conviissarissen. Twaalf chefs van dienst en de voltallige personeelraad werden hier ook voorgesteld. In korte toespraken vertelden hierna prof. Gelissen, ir. Lohmann en de voor zitter van de personeelraad, G, J. H. Alink, het een en ander over groei en bloei van het spoorwegbedrijf en het wel en wee van de 29.000 pensoneelsleden. Aan de hand van een aantal als wandversieringen opgestelde kaarten en grafieken maakte ir. Lohmann ver volgens duidelijk wat de 29.000 NS- ers (zes procent vrouwen) dagelijks presteren. Met 2000 personenrijtuigen en 21.000 goederenwagons worden da- ee" ha,f m,,'ard reizigers en 100.000 ton goederen vervoerd. Per jaar komt een bedrag van fiOO mHingn gulden binnen waarvan 150 miljoen wordt gemvesteerd. (Voor vervolg zie pag. 11) dernemen verre tochten. Maar het doel is niet altijd hetzelfde. Van Chroesjtsjef mag zeker worden ge zegd. dat hij een bepaalde aangebo ren nieuwsgierigheid heeft. Hij wil zelf zien en zich zelfstandig een oor deel kunnen vormen. De opinie van anderen is hem niet voldoende. Wanneer De Gaulle op reis gaat, is het om de Franse grootheid, de Fran se grandeur uit te dragen. Het is niet uit zelfverheffing, wanneer hij zich met Frankrijk vereenzelvigt. Hij be lichaamt Frankrijk. Hij gaat minder om te zien dan om gezien te worden. Zijn lengte komt hem daarbij van pas. Nu reist hij door Zuid-Amerika, een continent van de toekomst. Hij is er bezig Frankrijk te introduceren. Zuid-Amerika is een omstreden ge bied. De Verenigde Staten hebben er hun invloeden, maar ook Castro van Cuba. Frankrijk voegt zich daar nu als een derde macht tussen. Dat De Gaulle er kansen heeft, lijkt reeds daarom waarschijnlijk. De Ver enigde Staten genieten er een be trekkelijke waardering en zo ook Castro. Dat is de situatie voor een derde man, vooral wanneer deze, zo als De Gaulle pleegt te doen, er kan wijzen op de waarden van de La tijnse cultuur. De Gaulle zoekt zijn mogelijkheden wel, ook wanneer zij op een afstand liggen. Zuid-Oost-Azië, waar de te genstrijdige invloeden al evenzeer tegen elkaar botsen, is hem niet te ver; en Zuid-Amerika al evenmin. Zijn kijk is er een over heel de we reld. Merkwaardie blijft, dat hij En geland, hoe nabij ook, uit Europa weert. Blijft ook de vraag naar de inner lijke waarde van dit alles. De Gaulle is een groot man. aan wie zijn va derland zich reeds zeer heeft ver plicht. Maar wat hij te bieden heeft is toch minder ziin land dan zichzelf. Wat kan Frankrijk zelf voor Zuid- Amerika gaan betekenen? En Zuid- Amerika heeft nog zo bijster veel nodig. Zal De Gaulle het meer kun nen bieden dan briefjes met een be scheiden inhoud? J^E waarnemend voorzitter van het Centraal sociaal werkgeversver bond heeft gisteren gepleit voor het instellen van een speciaal staatsse cretariaat voor de ruimtelijke orde ning on het departement van volks huisvesting en bouwnijverheid. Hij deed dit aan het slot van een parle mentair indnstriebezoek. dat Kamer leden o.a. de gelegenheid bood ken nis te nemen van klachten over ge brek aan coördinatie met betrekking tot de planologische ontwikkeling. Die klachten lijken gegrond. Inder daad krijgt men veelal het gevoel dat er aan het samenspel tussen rijk, provincies, gemeenten, industrie e.d. op het gebied van de ruimteliike or dening nog van alles ontbreekt. De nieuwe wet op de ruimtelijke orde ning, die o.a. voorziet in de aanstel ling van rijksinspecteurs, betekent ongetwijfeld een stap vooruit, maar is on zichzelf niet voldoende. Met een wet alleen maakt men nog geen doelbewust en gecoördineerd ruim telijk beleid. En aan zo'n beleid be staat in ons land met de dag meer behoefte. Helaas is dat beleid er nog niet. Over de ruimteliike ordening gaf de troon rede slechts vaee algemeenheden. De memorie van toelichting op de be- erotine van volkshuisvesting en bouwnijverheid was weliswaar iets concreter, maar bevatte de teleur stellende mededeling, dat tegen het eind van de huidige parlementaire neriode een nadere samenvattende beschouwing over de doelstellineen van de nationale ruimtelijke politiek zou kunnen worden uitgebracht Dat betekent dus: op z'n vroegst in de tweede helft van 1966... Men vraagt zich na deze lectuur af- concentreert minister Boeaers zich alleen ou de woningbouw? Heeft hij geen t.,d voor de -uimtelijke orde- S'n^?,ree' ,aat dan d* «ad van de CSWV-voo*-7itter onvolgen en zo gauw mo»e?iik een staatssecretaris aantrekken Het raat niet aan een zo belan^M'r beleidsonderdeel te la ten versloffen. De rechtbank in Dordrecht heeft gis teren de 22-jarige isolee-der J T "uit Dordrecht veroordeeld tot een maand omdat hij negen maal niet is versoe nen op de oefenavonden van de B B De 32-jarige hovenier P. K uit Z-vijn- drecht die geweigerd h^eft diens' te verrichten bij de B.B. werd veroordeeld tot 14 dagen. LEVENSVERZEKERING) SCHADEVERZEKERING President Soekarno heeft gisteren in Wenen een behandeling ondergaan oor de verwijdering van een niersteeni. De behandeling is verricht door de rrHaa'i'd ,p™>,essoren Karl Fellinger en Richard Ubelhoer. Zi, hebben ï!.err,geen °Pfra<1f nod'e B geweest en dat de behandeling succes- rijk is geweest. De president kan dinsdag weer naar huis. o^r'gTng SOek"n° m We"en- l" °k,0ber 1991 die>\'e^^t«id^a^^yereldlelidt^Vbehan^elt.eo.ar'ook,'konkn)g'Saoed'vtm^nib^ë' ll?3£ FC"ingW OP Uit"°di8i"g -

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1