Susetya Reksasiswaja Grondige omvorming „„„8 kwam van Bali om van zijn geloof te getuigen LM™ ZO BEGON HET... I i VAN HET KERKELIJK LEVEN i paradijselijke toestanden in de onderneming Puriteins verleden in Sydney Schuld en schuldgevoelens DEZE WEEK IN EEN W0E1IGE WERE1D ZONDAGSBLAD ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1964 „Het was maar een klein stukje papier" Gesprek op het (Hervormde) Zendingscenirum te Oegstgeest. Van links naar rechts: ds. P. Mackaay en de heer en mevrouu Susetya Reksaiswaja. Het t Van een onzer redacteuren) gels van zondagsschool had geleerd... Susetya Reksasiswaja vertelde: „De oorlog met Japan was voorbij. Een paar maanden daarna, op 19 november 1915, ging ik als soldaat met de Indonesische troepen van Oost-Java naar Bali. Op een gevangene had ik een papier tje gevonden waarop stond geschreven: Ga niet alleen door t leven, die last is u te zwaar, en die twee regels zetten T?eua?nu het,de?ken- Ik nam het Papiertje mee naar Bali en ik neb net altijd bij mij gehouden. Ik was Islamiet. Van het christendom wist ik nog niet erg veel, ik kende alleen maar het Onze Vader, maar het trok me aan. Het christendom was voor mij iets concreets. Het leerde, dat je je tot God mocht wenden, dat je recht streeks met Hem in kontakt kon treden. Later, toen ik op Bali krijgsgevangene was gemaakt, kwam ik in aanraking met Hollandse soldaten. Onder hen was er een, die veel brieven van thuis kreeg. Op een keer liet hij mij een brief lezen. Er werd een tekst in genoemd. Marcus 10:45: Want ook de Zoon des mensen is niet geko men om zich te laten dienen, maar om te dienen en Zijn le- bipgtbleverL 0l* losprii' VOOT velenDie tekst mii altiid RUST Weer later ben ik, op Bali, de kerk gaan bezoeken zonder dat ik feitelijk wist waarom ik dat deed. Ik probeerde in de eerste plaats daar rust te vinden, maar ik moet zeggen, dat het me dikwijls is tegengevallen. En toen kwam ik door dominee Made Aiub in kontakt met de Balische kerk. Ik heb in die tijd vele christe nen mogen ontmoeten: Masmihar- so, een verpleger-evangelist van de kerk van Oost-Java. die naar Bali was uitgezonden, Massastro, een warong (koffiehuis) houder, eveneens een evangelist, wiens zaak een centrum was van evan gelisatie. en dr. H. J. Franken, die ik al eerder had ontmoet KRACHT Susetya Reksasiswaja is een rustig, vriendelijk mens. Hij Is niet groot van stuk, en hij is wat S^MOOL de zwijgzame kant. Het is ne en daarop twee ogenschijn lijk simpele regels! Hij trok met de troepen naar Bali en op Ball werd hij onder- Wijzer op een particuliere school. INSPECTIE Men moet veel in hem hebben gezien, hij moet zijn vak goed hebben verstaan. Hij werd ge vraagd voor leraar aan de nor maalschool op Bali, en later werd hij aangezocht om op de Kleine Soenda-eilanden een inspectie voor de lichamelijke opvoeding op poten te zetten, een goed-betaal- de gouvernementsbetrekking. En toen gebeurde het. In 1955. Ds. H. J. Visch wilde een chris telijke muloschool bouwen, waar voor geld was bijeengebracht. Maar ds. Made Ajub, voorzitter van de Synode van de Balische kerk. durfde het niet aan. Suse tya Reksasiswaja wel. Hij stapte naar ds. Made Ajub en zei: Als de Balische kerk die school durft bouwen, durf ik directeur te wor den. En toen is die school er ge komen, omdat Susetya Reksasis waja bereid was zijn baan-met- vooruitzichten er aan te geven. bouwd, stond zij op een stuk land buiten Denpassar, nu staat zij in het centrum, zo is de stad uitgebreid. Op het ogenblik telt zij 220 leerlingen, zeven leer krachten en een schoolpredi- kant. Bij het jongste examen bedroeg het percentage geslaag den 82Vs. Van het aantal leer lingen is 25 pet. christen". De school staat op heel Bali goed bekend. Van heel het eiland laten ouders hun kinderen als leerling inschrijven. Uit een dorp in noord-Bali zijn acht kin deren naar de school gekomen. Susetya Reksasiswaja zei: „In het begin hadden we het heel moeilijk, maar we hebben dur ven doorzetten in het geloof aan de kracht van het gebed. We hebben veel gebeden en God heeft het gebed verhoord." ZAAD seerd op de liefde tot de Heer". We stampen onze leerlingen niet alleen vol met kennis, we bren gen hun mede het evangelie en wel zo, dat ze er door veranderd worden. En die veranderingen worden door de ouders ontdekt, en dat heeft wonderlijke gevolgen. Over al op Bali verrijzen gemeenten. Je ziet het zaad, dat in de grond is gestopt, overal opkomen, ineens. In Oost-Bali was een kleermaker tot geloof gekomen. Hij werd ge doopt en de dag daarna vervoeg de hij zich bij zUn dominee met dertig mensen, die eveneens de Zo is het dan begonnen. Ze ven jaar geleden maakte ds. P. J. Mackaay, secretaris van do Raad voor Uitwendige Zending van de Nederlandse Hervorm de Kerk een reis door Indone sië bij welke gelegenheid hij ook een bezoek bracht aan Ba- li. Daar kwam hij in kontakt met het echtpaar Susetya Rek sasiswaja en na een gesprek met hen groeide bij ds. Mac kaay het verlangen het echt paar naar Nederland te laten overkomen om het hier te laten vertellen over zijn werk en over de Balische kerk. Door allerlei omstandigheden kon aan het plan niet direkt uitvoering worden gegeven. Maar nu is het dan gebeurd. De heer en mevrouw Luh Km- dran-Reksasiswaja bevinden zich sinds enkele weken op het Hervormd Zendingscentrum to Oegstgeest. Dat dit mogelijk is geworden is voor een groot deel te dan ken aan de Jeugdzendingscom- missies van de classes Rotter dam en Den Haag. De Jeugd- zendingscommissie van de clas sis Rotterdam heeft reeds eer der van zich doen spreken. En kele jaren geleden bracht zij in een paar maanden een bedrag van 23.000 bijeen ten behoeve van een huls voor prof. dr. E. Jansen Schoonhoven in Kame roen, die daar aan de theologi sche school zou gaan doceren. En nu liep zij weer met de ge dachte rond een aktie te begin nen, maar zij wist niet precies in welke richting zij had te zoeken. Toen de synode van de Ba- lische Kerk er in toe stemde, dat het echtpaar Susetya Reksasiswaja door haar afge vaardigd naar Nederland ging, stond ineens duidelijk voor ogen wat er viel te doen. Er zou een aktle worden opge zet voor de bouw van een mu lo-school voor de Balische kerk en in dit kader zouden de jeugdzendingscommissies gel den bijeen brengen om het echtpaar nit Bali te laten over- Deze aktie is intussen van start gegaan en draait nu vol op. Nederlandse Hervormde Jeugd gaat de Balische kerk helpen. Wat men wenst Is ze ker een bedrag van 10.000 bijeen te brengen. Een van onze redacteuren heeft met het echtpaar Susetya Reksasiswaja gesproken en het laten vertellen over zijn leven, hoe het tot God is gekomen en hoe het onder vele zegeningen zijn werk mag verrichten. Het verhaal is hiernaast gepubli- 1 CLASSIS ZEIST GEREF. KERKEN: elkaar. Het is heerlijk in Gods Wijngaard te mogen arbeiden. Hij maakt het wel met ons". VAKANTIE ten tc komen. Maar hij lcomt „los" als hij kan vertellen hoe God zijn leven heeft geweveh, als hij kan vertellen hoe hij in zijn werk God mag dienen. Dan ge tuigt hij met een kracht die hem tot een ander mens maakt. Hij vertelt boeiend, omdat hij spreekt uit overtuiging, omdat hij tot spreken wordt gedreven. Gedre ven uK liefde tot zijn Heer. En zo is het ook met zijn vrouw. Ze vertelde: „Ik was Hindoese. In mijn Jeugd, en ook daarna, ver keerde ik veel in de kring van christenen, Ik deed In alles met hen mee, maar het zei me niets. Toen ben Ik tot de ontdekking ge komen, dat je als mens niet de Here zoekt, maar dat Hij jou zoekt en dat Hij Je dan nooit meer loslaat. Je kunt zo maar niet van Hem weglopen. Ik heb mogen er varen, dat het leven In de Here heel anders is dan zonder Hem". ONDERWIJZER Susetya Reksasiswaja werd ge boren op Oost-Java, op 23 juni 1924, als zoon van een onderwij zer. Het heeft wellicht van ston de af aan vastgestaan, dat hij school bezocht hij de kweek school te Bandoeng, maar hij was met zijn studie nog niet ge reed, toen de oorlog met Japan uitbrak. Later wist hij toch het onderwijzersdiploma te behalen. Wie zal zeggen, welk een in vloed de oorlogsjaren op zijn le ven hebben gekregen! Een stukje papier, gevonden op een gevange- Su'Hei^a ReJisa&swaja vertel de: „Toert de School werd ge- De heer Reksasiswaja. of, officieel te geven: Luh Kendran- Reksasiswaja. zijn voor een half jaar naar Nederland gekomen om te vertellen over hun werk, over de weg van het evangelie op Bali. Wonderlijke ervaringen hebben zij opgedaan. Mevrouw Reksasis waja vertelde: Zeventien jaar geleden kwam mijn moeder bij ons in huis. Zij bleef Hindoese. Tot voor drie jaar. Toen op Pinkster dag, terwijl we naar de kerk gin gen. zei onze dochter: Oma, zou je je niet laten dopen? En het antwoord was: Ja, kind, want de man tegen wie ik al vele jaren een wrok koesterde heb ik verge- Susetya ven. Mijn moeder heeft niet eer der zich aan God willen geven, voordat ze vrij tegenover Hem kon staan." Twee mensen zijn uit Bali overgekomen, twee nog jon ge mensen, die niet kunnen zwijgen over hun rijkdom in God. Twee mensen, die op vele terreinen op Bali werkzaam zijn en niet an ders kunnen doen, dan van de vreugde, die door Jezus Christus in hun hart is ge komen, anderen deelachtig te maken. En het was maar een ge woon stukje papier met twee regels van een vers, dat Susetya Reksasiswaja eens op een krijgsgevangene vond (Van onze kerkredactie) Alleen een grondige omvor ming van het patroon van het gereformeerde kerkelijk leven kan de plaatselijke kerken in staat stellen om het evangelie door geheel de gemeente te doen verkondigen. Dit is een vergaande overtuiging die werd uitgesproken door de „deputaten voor evangelisa tie" van de classis Zeist van de Gereformeerde Kerken. De uitspraak komt voor in de pro loog van een nota die in ge reformeerde kring sterk de aandacht getrokken heeft, zo sterk dat de nota over ge meente en evangelisatie op nieuw gedrukt moest worden voor landelijke verspreiding. De nota komt tot de volgende conclusies, die door de clas sis Zeist werden aanvaard: Er moet toenemende godsvrucht komen, opdat de ge meenteleden zich weer persoon lijk verantwoordelijk weten voor de ongelovige naaste. Het huisbezoek moet meer bestaan uit ..toerusting dienstbetoon. Als oorzaak wordt allereerst genoemd het feit dat de huidige I organisatievorm behalve positie- f ve waarde toch ook een rem- I mende invloed heeft. De ge meente wordt het recht gegeven I weinig of niets te doen, omdat de evangelisatie-opdracht gede- legeerd is naar ke leiding pas veel te laat ge- wezen op de evangelisatorische taak van de gemeenteleden. I Toch hangt het ontbreken van 1 .persoonlijke verantwoordelijk- O Het verdient aanbeveling de oudste catechisanten, die open bare belijdenis van hun geloof willen afleggen, niet alleen de kennis der belijdenis bij te bren gen, maar ook de oefening in de godsvrucht en de praktische met het persoonlijk geestelijk le- toerusting tot dienstbetoon, om ven _Van de leden der gemeen- zo (1) de eenheid van woord en daad te laten uitkomen en (2) de persoonlijke verantwoordelijk heid voor de naaste te accentue- Het werk van de bestaande buurt-, bijbel-, en gesprekskrin- breken gen moet mede in dienst staan van de apostolaire opdracht. gemeen- te. Waar dit leven niet meer I gezond functioneert, is van een 1 drang om het evangelie door te geven aan de naaste al weinig j meer sprake. De nota spreekt „vaak oppervlakkige verhouding tot God" en „het ont- I breken van het regelmatig per- soonlijk verkeer met de bijbel." Evangelisatiewerk Ambtelijk Zo lang er ondernemingen zijn. waarin een aantal werknemer» arbeidt, zo lang be staan er ongeschreven en geschreven regels voor hun gedrag in die ondernemingen. Tegenwoordig wordt daarover, als liet gord is, in de ondernemingsraad overleg ge pleegd. Voorheen geschiedde dc vaststel ling eenzijdig door de ondernemer, de pa troon. Hoe ze er dan uit kwamen te zien, bewijzen de volgende „regels ten burele", in 1852 uitgevaardigd door een vennoot- •chap van „Kooplieden en Handelaren in Scheepsbenodigdheden" in de Australische stad Sydney: De dagelijkse gebeden zullen iedere morgen gezegd worden in het Grote Kantoor. Dc klerken dienen aanwezig 1 Godsvrucht, Properheid en Stiptheid zijn karaktertrekken, dewelke onont beerlijk zijn voor een goede handel. Overschoenen en Kleding dient sober te zijn De kler ken zullen zich hoeden voor het dragen van kleding in opvallende kleuren en van kousen, die niet gestopt zijn. 2 °P van de Gouverneur van deze Kolonie heeft onze firma de werk uren verminderd en het personeel dient van nu af slechts op weekdagen ten hurele aanwezig te zijn tussen 7 ure des voormiddags en 6 ure des nanpd- dags. De Sabbath dient voor de kerk gang: maar mocht een oorlogsschip of enig ander vaartuig victualiën van node den. en mogen mei den aangehouden, maar hoofdbedekking kunnen iur weer gedragen wor- Er is voor een kachel gezorgd ten ge rieve van de klerken. Steenkool en hout moeten in een kast geborgen wor den. Aanbevolen wordt, dat iedere kan toorklerk gedurende de tijd van het 7 De klerken mogen het vertrek niet ver laten zonder toestemming van de chef. Het is toegestaan, de natuurlijke drang te volgen, waarvoor dc klerken de tuin achter de tweede poort kunnen ge bruiken. Q Het hunkeren naar tabak, wijn of ster ke drank is een menselijke zwakheid en derhalve verboden voor alle kantoor klerken. 1 A Nu de kantooruren drastisch zijn ver minderd, is het tot zich nemen van voedsel toegestaan tussen half tsvaalf en twaalf uur, maar het werk mag onder geen enkele voorwaarden worden on derbroken. J J De klerken moeten zelf hun schri pennen meebrengen. Een slijper is aanvraag bij de chef beschikbaar. ÏO De chef zal een oudste klerk bene men, die verantwoordelijk is voor properheid van liet kantoor en al jongste cn aankomende klerken zuil» zich 40 minuten voor liet gcnieenscliai prlijk gebed bij hem melden voor li schoonmaken der vertrekken en zij ze len na kantoortijd blijven voor derg lijke werkzaamheden. Borstels, bezem zeep en water worden door de firn beschikbaar gesteld. 13 De i ire, verhoogde ■eklont Jongens tot 14 jaar ƒ0.52 Jongste be diende 2,40 Aankomende klerken 4,50 Klerken 5,50. Oudste klerken na 15 dienstjaren bij de firma 10,25. De directie erkent het humane van de nieuwe arbeidswetten, maar verwacht, dat ieder een verhoogde hoeveelheid werk zal afleveren ten einde deze bijna paradijselijke arbeidsvoorwaarden te compenseren. 'fe goed en grondig Is georganl- seerd, maar dat er toch tege lijkertijd ln brede kring een ze- Iker onbehagen Is door hot lage percentage mensen dat vla dit evangelisatiewerk tot de kerken I toetreedt. De nota zegt: „Wij zijn sterk introvert en niet „mis- I sion-mlnded". Het evangelisatie- patroon, waarbij het accent valt I op het georganiseerde werk, waarin slechts een heel gering I deel van dc gemeente actief meedoet, heeft zich vastgezet... I De ongeorganiseerde spontane evangelisatie ontbreekt." I AlsNndirecte oorzaak van dit I falen wordt dan nog gezegd dat 1 reeds in het begin van de refor- matie het accent te yeel viel, pp I de ambtelijke organisatie en d£ inrichting van de eredienst. Hdt, ambt kreeg een te eenzijdig ae- I 1 cent. Daar kwam bij dat het ont staan van de Gereformeerde ker- I ken sterk bepaald is door de I strijd om de waarheid en daar- tuut. Na een overzicht van de „bij- belse gegevens betreffende het I gemeentezijn" komt deze nota dan tot de viervoudige uitspraak I die wij boven weergaven. I idgev door dr. Paul Tournier, Uitga ve W. ten Have n.v., Amster dam. „Schuld en schuldgevoelens" is het boek vsn een arts voor dokto ren, maar iedere ouderling zal er goed aan doen dit boek aan te schaffen en te lezen. Tournier, be kend door zijn boek „Radicale the rapie" (Behandel de zieke en niet de ziekte) sprak op een conferen tie op het vormingscentrum van de Wereldraad van Kerken. Bos- sey, tot artsen over de problema tiek van schuldgevoelens. Hij heeft zijn lezingen op schrift ge steld. Op eenvoudige wijze, met talloze verhelderende citaten uit de bijbel en aanhalingen uit zijn dokterspraktijk, laat hij zien dat er vermeende schuldgevoelens zijn, maar vaak om de echte schuld tegenover God te bedekken. Hij toont de diepte van de echte schuld, dan het gevaar van oorde len over de ander als een vlucht voor eigen schuldbesef, vervolgens de vrijspraak van Christus en uit eindelijk de volledige oplossing, daar God betaald heeft en wij onze schuld mogen belijden Tour nier heeft de gave om bijbelge deelten ineens in een nieuw licht te stellen, ook al zullen sommige lezers een heel enkele keer eens een vraagteken in de kant- lin plaatsen. Dit boek kan ieder helpen die pastoraal werk doet, maar het is tegelijkertijd een pas toraal gesprek met ieder die het met aandacht wil lezen dreigde gebieden te kunnen 1 Tsjombe liep in de Afrikaanse eenheids-val - Les uit incident in Golf van Tonkin Huurlingen TIET ZIT premier Tsjombe van Kongo niet mee. Hij wordt thans door de Afrikaanse leiders op eenzelfde wijze be handeld als de centrale regering deed, toen hij nog premier van Katanga was. En dat valt te be treuren. Destijds bad Tsjombe zich laten uitroepen tot presi dent van de afgescheiden staat Katanga, die niets te maken zou hebben met de republiek Kongo. Deze afscheidingsbeweging moest tot staan worden ge bracht omdat zij volkomen in strijd was met de Kongolese grondwet. Deze wet was in on derling overleg vastgesteld op dc ln Brussel gehouden rondetafel conferentie, welke vooraf was gegaan aan de onafhankelijk heidsverklaring op 1 juli 1960. Wilde men een uiteenvallen van de Kongolese staat in een groot aantal kleine staten voorkomen, dan moest in de eerste plaats een eind worden gemaakt aan de afscheidingsbeweging van Tsjombe. Helaas liet Tsjombe het zover komen, dat geweld moest worden gebruikt om te voorkomen, dat in geheel Kongo de chaos compleet zou worden. Hieruit mag worden afgeleid, dat Tsjombe thans moet probe ren de moeilijkheden te overwin- nei, die bil «elf voor een be langrijk deel heeft veroorzaakt. Legaal Dit neemt niet weg. dat hij op volkomen legale wijze premier van Kongo is geworden. Er is geen staatsgreep aan te pas gekomen. Na moe'zame politie ke besprekingen hebben alle Kongolese politieke leiders, die zich niet buiten de wet hadden geplaatst door aan opstandige activiteiten deel te nemen, hem als regeringsleider aanvaard. Tevoren had men hem verzocht, zijn vrijwillige ballingschap te beëindigen en hem gegaran deerd. dat hij in vrijheid naar Leopoldstad zou kunnen reizen. Zijn eerste optreden als premier van Kongo viel merkwaardiger wijs samen met het vertrek van de troepen van de Verenigde Na ties. die in Kongo een grote chaos achterlieten. Tsjombe be sloot toen, de Afrikaanse landen te vragen, hem te helpen bij het bestrijden van de opstandelin- Toen deze nul op het request gaven, probeerde Tsjombe het bij landen als België en de Ver enigde Staten. Maar ook die vonden het beter, er niet op in te gaan. Wel wilden de Ameri kanen vliegtuigen leveren om de Kongolese troepen snel naar be Tsjombe ging vervolgens een zelfde taktiek toepassen, als hij in Katanga met succes had ge daan: hij ging met „blanke huurlingen" werken, die leiding zouden moeten geven aan de Kongolese troepen in hun strijd tegen de opstandelingen. Al spoedig bleek echter, dat dit middel erger zou zijn dan de kwaal, die men ermee wilde be strijden. Bovendien was geble ken. dat de grootste moeilijkhe den niet door de opstandelingen zelf werden veroorzaakt, maar door de regeringen van Kongo- Brazzaville (vroeger Frans-Kon- go> en Boeroendi (een vroeger Belgisch mandaatgebied). Het was deze buitenlandse inmen ging in de zaken van Kongo, die Tsjombe deed besluiten, een be roep te doen op de nog jonge en onervaren Organisatie van Afrikaanse staten, die haar hoofdkwartier in Addis Abeba heeft. Om het deze organisatie wat gemakkelijker te maken, hem te hulp te komen, besloot hij een eind te maken aan de werving van „blanke vrijwilligers". Een „verzoening" was op die manier mogelijk gemaakt. Doorkruist De plannen van Tsjombe wer den echter doorkruist door de opstandelingen, die in Stanley- stad, de hoofdstad van Oostpro vincie, de Volksrepubliek Kongo proclameerden. De conferentie in Addis Abeba nam een besluit, dat noch vlees noch vis was. Er werd een commissie in het leven geroepen, die een op lossing voor de kwestie-Kongo zou zoeken. De samenstelling van deze commissie was echter van dien aard, dat de grootste tegenstanders van Tsjombe het voor het zeggen kregen. In Nai robi. de hoofdstad van Kenia, kwamen de leden van de com missie bijeen om besluiten te nemen. Spoedig bleek, dat zij niets wensten te ondernemen om een eind te maken aan de bui tenlandse inmenging en de re bellie in Kongo. Alle stappen, die zij totdusver hebben genomen lijken erop gericht te zijn, de val van Tsjombe te bewerken. To hebben zij zich niet tot de regeringen van Kongo-Brazzavil le cn Boeroendi gewend, maar tot die van... de Verenigde Sta ten. Met het verzoek, de mili taire hulp aan Kongo stop te zetten. Alsof daarmede de moei lijkheden in Kongo opgelost kun- ln de val Men heeft Tsjombe in een val laten lopen. Het heeft er thans veel van weg, dat bepaal de elementen in genoemde Or ganisatie van Afrikaanse staten erop uit zijn, in Leopoldstad een regering aan de macht te hel pen, die bereid is. zich te scha ren in de rijen van de neutra- listische. tegen Moskou en Pe king aanleunende Afrikaanse landen. Wanneer de militaire steun van de Ver. Staten zou wegvallen, zou de positie van Tsjombe belangrijk worden ver zwakt. De Amerikaanse rege ring heeft al laten weten, dat zij wel met de vertegenwoordigers van de Organisatie van Afri kaanse staten wil praten, maar dat zulks in aanwezigheid van Kongolese vertegenwoordigers dient te geschieden. Bovendien mag worden verwacht, dat de Ver. Staten ook nog wel enkele vragen willen stellen aan de commissieleden vragen, waarop het antwoord voor dc Amerikanen beslissend zal zijn ten aanzien van de houding, die Te verwachten valt, dat de Amerikaanse hulp zal worden voortgezet. Dit neemt echter niet weg, dat de positie van Tsjombe door het optreden van de commissie bijzonder moeilijk is geworden. Incident terieuze incident in de Golf Tonkin. Een commissie van on derzoek. ingesteld door presi dent Johnson, moet uitmaken, wat er nu wel en wat er niet gebeurd is. Zolang het resultaat van dit onderzoek niet bekend is,, valt er uiteraard weinig over het incident te zeggen. Mocht blijken, dat het incident zich in derdaad heeft toegedragen, als op het ogenblik moet worden aangenomen, dan heeft de bevel voerende officier in het gebied van de Golf van Tonkin geen beste beurt gemaakt. In dat geval krijgen bepaalde uitlatin gen van senator Goldwater, die als kandidaat van de Republi keinse partij bij de komende presidentsverkiezingen optreedt, toch wel een onheilspellend ka rakter. Zoals men zich zal her inneren. pleit de senator voor het machtigen van plaatselijke bevelhebbers, van kernwapens gebruik te laten maken, als zij dat in een bepaalde situatie noodzakelijk achten. torpedobootjagers „op spoken geschoten" hebben, zal die „be kentenis" haar niet deren. Een dergelijke publikatie zou slechts een onderstreping vormen van de roekeloosheid, die senator Goldwater ook in dit opzicht ten toon spreidt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 14