SCHIPHOL krijgt langste spoortunnel van Nederland ZONDAGSBLAD ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1961 Het Schiphol van straks met zijn modern silhouet. Torenhoog steekt het luchthaven- gebouw van negen verdiepingen uit boven de luchthaven, tiaar comfort voor de passagiers op de eerste plaats wordt ge steld. Geheel rechts ziet men nog juist een gedeelte van een van de drie pieren, via uelke de reiziger de vliegtuigen kan bereiken. Dank zij de „avio-bridges" tus sen pier en vliegtuig (die ook nu al wor den gebruikt) zal men geen stap op het platform hoeven te zetten. (Van een onzer verslaggevers) pR BEGINT AL TEKENING te komen in het nieuwe Schiphol. Vanaf de rijks- weg Den HaagAmsterdam is duidelijk het silhouet te zien van de grijze betonwerken, die straks - over enkele jaren - gekleed in een strak modern jasje, het nieuwe stationsgebouwencomplex zullen vormen. Al vele jaren is aan de voorbereiding en de uitvoering van het project gewerkt en thans is men dan zover dat duidelijk de grondlijnen zijn te zien van de nieuwe lucht haven. Een slordige 250 miljoen gulden is het bedrag, dat de N.V. Luchthaven Schiphol moet neertellen om Schiphol te maken tot een luchthaven, die ook internationaal gezien meekan en alle comfort kan bieden, die men bijvoor beeld op Amerikaanse luchthavens aantreft. Als alles volgens plan verloopt zal men in 1966 zover zijn, dat het vliegveld in nieuwe vorm in gebruik kan worden genomen. Dan is het stationsgebouwencomplex zo goed als gereed en liggen er eveneens de vier 3300 meter lange start- en landingsbanen. En - als de plannen doorgaan - óók de langste spoorwegtunnel van Nederland. SCHIPHOL AMSTFROAM ter onder de luchthaven door zal baarheid van dit plan hangt verkeer in de toekomst. Bij het lopen. Onder het platform voor uiteraard het al of niet door- op papier zetten van de plannen het stationsgebouw zou dan een gaan af van de bouw van de is men uitgegaan van vier mil- halte komen. Mocht de uitvoe- Schiphol-spoorwegtunneljoen passagiersbewegingen per ring van dit project doorgang jaar en van 80.000 bewegingen vinden, dan zal dit verreweg de GROOTS PLAN Van Passa6iersvliegtuigen. langste tunnel van Nederland worden. Het wor<it een gebouw in ver" Is dit deel van de onderne- diepingen: begane grond voor Of het plan wordt verwerke- ming nog een knelpunt, de rest de aankomende en de eerste lijkt, is echter nog niet geheel van het Schiphol-project gaat verdieping zeker. De kosten zijn enorm hoog. Grofweg worden ze geschat op 170 mil joen gulden. Over de verdeling hier van (en over de technisch^ proble matiek) wordt al geruime tijd onder handeld tussen de N.V. Luchthaven Schiphol en de Ne derlandse Spoor- Vijf kilometer onder de grond met halte bij verkeerstoren I let plan voor het nieuwe Schiphol is niet van vandaag of gisteren. De enkele jaren gele den overleden luchthaven-direc teur U. F. M. Dellaert zette het plan kort na de oorlog al in gro te lijnen op papier. Hoewel hij in 1960 overleed, heeft hij toch nog een gedeelte van de verwer kelijking van dit plan (dat door de huidige directie verder werd uitgewerkt) zelf kunnen aan schouwen: de aanleg van de eerste 3300 meter lange start baan. Die moest er snel komen omdat de eerste veel ruimte vragende DC-8 „in de lucht hing". De eerste baan vormde het begin van het nieuwe Schip hol, waarvan thans ook de tweede baan gereed is, terwijl aan de derde wordt gewerkt. TUNNELS Maar veel omvangrijker dan de aanleg van deze banen (er komen er vier in totaal) is het project in zijn geheel gezien. Want er komt heel wat meer kijken om Schiphol zijn nieuwe gedaante te geven. Om de luchthaven volgens plan uit te breiden is namelijk nodig dat een sprong wordt gemaakt over de Rijksweg Den Haag- Amsterdam. Het huidige Schiphol ligt als het ware ingeklemd tussen de Ringvaart aan de ene kant en de rijksweg aan de andere zij de. Een van die twee barrica- Zo ziet Schiphol er nü nog uit. Straks zal wat nu het centrum van de luchthaven is het sta tionsgebouw met de verkeersto- het vliegveld komen te liggen. De gebouwen zullen echtpr niet ver dwijnen. Zoals bekend wordt nog steeds overwogen hier straks het KLM-hoofdkantoor in te vesti- oor de vertrekken de passagiers. Door deze twee catego rieën te scheiden wordt een zo snel mogelijke afhan deling van alle for maliteiten verkre gen. Onder deze beide verdiepingen komt o.m. een enorme auto-stal ling met plaats voor een kleine 400 auto's. wegen. Die zullen uiteindelijk de steeds duidelijker vormen aan- Nieuw voor Schiphol wordt miljoenen op tafel moeten bren- nemen. Het tracé van de vier ook de bouw van brede en lan gen. Voor Schiphol betekent dat kilometer om te leggen rijks- ge pieren. Vele buitenlandse een zware last meer. want de weg is al te zien en in het een- vliegvelden hebben deze hoof- kosten voor de aanleg van de trale verkeersareaal staat in- den al geruim tijd, maar tunnel vallen buiten de 250 mil- middels een groot betoncom- Schiphol heeft het tot nu toe joen gulden, die voor vernieu- plex, waarboven de verkeersto- steeds zonder moeten doen. ren-in-wording hoog uittorent. Door deze pieren lange wan- Hypermodern wordt het com- delgangen kan de passagier plex, dat het oude aan de rand van de stationshal uit direct bij de luchthaven zal' gaan ver- het vliegtuig komen. Op de pie- vangen. Groots van opzet is het ren komen promenades, van project, dat geheel berekend is waar bezoekers een wijds uit- op de omvang van het lucht- zicht hebben op de luchthaven. m* s25.'A des moest wijken. En daarvoor koos men de weg. Rijksweg 4 zou moeten worden verlegd, en kele honderden meters verder in de richting Hoofddorp. Niet dat men daarmee het probleem uit de weg had geruimd, want zóver zouden de banen zich moeten uitstrekken, dat de meest westelijke baan niet bin nen deze weg zou kunnen wor den gehouden. En daarom gaat hij nu dwars over het vliegveld lopen. Dat wil zeggen, dat de automobilis ten straks links en rechts van de weg de vliegtuigen zullen kunnen zien starten en landen. Zelfs boven zich. Want een van de geprojecteerde banen ligt zodanig dat hij een van de startbanen snijdt. Op dat punt komt een viaduct, zo dat de auto's straks onder de baan door gaan rijden. SPOORLIJN Trouwens, er is méér onder gronds gepland. Al geruime tijd wordt overleg gepleegd over de aanleg van een spoorlijn, die over een traject van vijf kilome- Sehiphol heeft er echter graag geld voor over. Immers, als de tunnel er komt, zal dat beteke nen, dat Schiphol een treinhalte krijgt direct bij het stations gebouw, waardoor meer passa giers zullen kunnen worden aan getrokken. Dat is voor ons de enige reden, zegt Schiphol Wanneer we deze stop niet zouden hebben toegezegd ge kregen, zouden wij de spoorlijn nooit onder onze luchthaven wil len hebben. Aan de andere kant hebben ook de Nederlandse Spoorwe gen er belang bij dat de lijn onder de luchthaven komt te liggen en er niet omheen wordt geleid. Dit traject vormt name lijk een gedeelte van de nieuw aan te leggen spoorlijn van Amsterdam naar Den Haag. Een plan waarover allang wordt gesproken, maar dat nog steeds niet aan realisering toe is. Zoals bekend willen de spoorwegen door de aanleg van deze lijn de dienst Amsterdam Den Haag via Haarlem ontlas ten. Definitieve besluiten heeft men echter tot nu toe niet kun nen nemen. Alweer omdat de kosten zeer hoog zijn: rond 370 miljoen gulden. Van de uitvoer- GEBOUWEN Met dit enorme stationsge bouw is echter nog niet alles gezegd. Daarnaast komt een negen verdiepingen tellend ge bouw voor de directie van de luchthaven plus een gebouw van vier verdiepingen voor de Rijks Luchtvaart Dienst voor de op leiding van verkeersleiders, de administratie en de technische dienst. Zodra dit laatste gebouw gereed is zal de R.L.D. van de Scheveningse Kanaalweg ver huizen naar Schiphol. Ook is een bemanningscentrum ge pland. Alles bij elkaar een complex dat enorm van omvang zal wor den. Nu al is dat duidelijk te zien. Druk wordt er gewerkt in de bouwput, waaruit straks het stationsgebouw zal verrijzen en het beton skelet van de ver keerstoren is al een markante blikvanger op het veld. In 1966 hoopt men alles ge reed te hebben. Dat wil zeggen, dat men zover hoopt te zijn dat men operationeel kan gaan wer ken. Dan zullen namelijk ook de twee resterende hanen klaar zijn en kan Schiphol in nieuwe gedaante gaan draaien. Het zal dan zijn aangepast aan alle moderne eisen. De opzet ervan is geheel ver schillend van dat van het hui dige Schiphol. Heeft men thans het gebouwencomplex nog aan de rand van het veld staan, het nieuwe verkeersareaal ligt midden tussen de banen, die volgens het tangentiële systeem worden aangelegd. VERHUIZING Naar alle waarschijnlijkheid zullen de gebouwen, die thans in gebruik zijn, ook na de ver huizing blijven staan. Hoewel daarover nog lang geen zeker heid bestaat, gaan er al gerui me tijd geruchten, dat het K.L.M.-hoofdkantoor hier in de toekomst zijn intrek zal gaan nemen. Het Haagse kantoor zou dan een andere bestemming krijgen. Trouwens, de Sohiphol- directie verwacht dat er wel méér 'belangstelling voor de ge bouwencomplexen zal bestaan. Met name van de zijde van transportbedrijven, die hier aan de rand van de luchthaven de meest ideale vestigingsplaats zullen hebben. Ook industrieën, die nauw verwant zijn met de luchtvaart, zal deze gunstige ligging zeker niet ontgaan. BERG GELD Uiteraard komt de N.V. Lucht haven Schiphol door dit project voor zware lasten te staan. 250 miljoen gulden en daarnaast wellicht nog een bedrag van ve le miljoenen voor de spoorlijn is geen kleinigheid. Samen zul len het Rijk en de gemeenten Amsterdam en Rotterdam (die resp. 80, 15 en 5 procent van de aandelen bezitten) het geld op tafel moeten brengen. Een berg geld, maar Schip hol zal dan ook een luchthaven worden, die elke vergelijking met buitenlandse luchthavens met glans kan doorstaan. Het zal ideale verbindingen met het achterland krijgen (mede door de nog aan te leggen zuidelijke randweg langs Amsterdam), een aanzienlijk ruimere passa giersaccommodatie, terwijl de grootste en snelste vliegtuigen er ook in de toekomst een veilige haven zullen vinden. De banen zijn berekend zelfs op de ontvangst van supersonische verkeersvliegtuigen. Overigens kunnen deze toe stellen daar nu al landen. Ze komen namelijk met weinig méér snelheid binnen dein de huidige „jets". Schiphol zal weer voor tientallen jaren „meekunnen" en ook de vleu gels van de toekomst ruim schoots kunnen dragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13