Nieuwe Lekke Courant Ontvoerde kinderen levend gevonden Luns: steun van Belg Lefèvre Melk nu verpakt naar Frankrijk Grieken arresteren 5 man van Zweedse VN-troepen azmaasmm Langs de weg in Zuid-Frankrijk En in goede gezondheid Passenakkoord is getekend Daggeld hoger Jubileumactie voor Blijclorp Commentaar Grivas: „Ik liacl al Ian» het vermoeden... IEIICO NV. R.A.F. haalt Katwijkse schipper van boord Vrijdag 25 .september 1964, 45ste jaargang r- Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD rastigh i* ghobleven Enkele wolkenvelden De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Opklaringen maar ook enkele wolken velden en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid west en zuidoost. Weinig verandering in temperatuur (Opgemaakt te 11-15 n.). (Zlc i pagina 7) Telefoon 31441 y „Gat in de muur" passenregeling, jost-Duitsland en West-Berlij: lemming hadden bereikt bndsregering haar goedkeuring heeft egeven. is gistermiddag in Oost-Berlijn etekend. Voor Oost-Duitsland tekende patssecretaris Erich Wendt en voor Test-Berlijn senaatsraad Hort Korber. Volgende week donderdag zullen in [et-Berlijn zeventien passenbureaus >rden geopend, waar gegadigden voor ïegnde bezoeken" aan familie in ■Berlijn een aanvrage kunnen over- ïdlgen aan Oostduitse PTT-ambtena- die geflankeerd zullen worden door festberlijnse PTT-ers. Veertien dagen moet dan de toestemming kunnen irden afgehaald. De beslissing over het al dan niet toe tten van een gegadigde breust bij de lostduitst minister van Binnenlandse jken. Na de ondertekening verklaarde de (otduitse vice-premier Abusch tijdens jn persconferentie„Of het bepaalde éren in Bonn aanstaat of niet, de van- getekende overeenkomst is een of- :ieel akkoord tussen de Duitse Demo- itische Republiek en de senaatregering West-Beriyn". 9 De 60-jarige mevrouw. J. de Groot It IJsselmuiden is igsteravond bij het imen zemen op de slaapkamer op de jvenverdieping van haar huis achter- DE DRIE Franse schoolkinderen, die maandag bij Marnay op weg i huis werden ontvoerd, zyn vanochtend om tien over half zeven ir omgeving van Bordeaux langs de weg aangetroffen. Zij verkeren in goede gezondheid, en zyn vrolyk en spraakzaam. Uit mededelingen van dek inderen kon worden opgemaakt, dat zij uit een auto waren gelaten, waarin een man en een vrouw reden. De kinde ren Patrick Guillon (5), Christine Guillon (6) en Joel Biet (5) wer den aan gendarmes overgedragen, die hen naar hun huis nabij Marnay zouden overbrengen. De politie zei, dat de kinderen aa kant van een weg stonden bij het stadje Carbon-Blanc op ongeveer 24 km ten noordoosten van Bordeaux. Zij werden eerst naar deze stad gebracht, terwijl plannen gemaakt werden om hen naar Marnay terug te brengen, waar hun ouders op hen wachtten. Geen spoor De kinderen werden ontdekt door een jonge vrouw, die hen herkende van de beschrijvingen door de politie, die in de dagbladen en via radio en t.v. waren verspreid. Zij stelde onmiddellijk de plaatselijke gendarmes op de hoogte van haar ontdekking. Die ontfermde zich zo spoedig mogelijk over de kinderen, maar gaf tevens opdracht, de omgeving uit te kammen om zo mogelijk nog een spoor van de ontvoerders of hun helpers te vinden. Tot dusver is dat niet gelukt. Ook werden geen bijzonderheden over de laatste ontwikkelingen medegedeeld. Het is niet bekend, of er losgeld betaald werd. Gisteren hadaen de ontvoerders ongeveer 700.000 gulden aan losgeld ge- eist. verklarend dat de kinderen ver moord zouden worden, als dit geld niet zou worden betaald. In de brief waarin het losgeld werd geëist, werd medege deeld, dat welgestelde zakenlieden in de omgeving van Marnay maar moesten DE BELGISCHE minister-president Th. Lefèvre heeft zich gisteren, zonder zijn minister van buitenlandse zaken Spaak af te vallen, toch nin of meer gesteld achter minister Luns in zijn visie op het Europa van aorgen. Hij bestreed de mening dat het plan van minister Spaak een capitulatie" voor de opvattingen van president De Gaulle inhoudt, maar Ij stelde wel duidelijk, en daarmee gaf hij een bevestiging van het com- luniqué na afloop van het gesprek Luns-Spaak, dat België nog evenzeer toetreding van Engeland tot de EEG wenst al voor het Franse veto in 1)63. Reële pogingen om te komen tot enige vorm van politieke samen werking in Europa zullen daarom uitgesteld moeten worden tot na de jritse verkiezing. „Het verzet tegen de toetreding van hgeland is en blijft een gebaar, dat I geïnspireerd door nationalisme, niet (zeer economisch dan wel politiek en lltureel. Deelneming van Engeland fu aan de Europese gemeenschap het hvenste evenwicht geven en deze be- tiligen tegen een eventueel Frans of fans-Duits overwicht", aldus premier efèvre die hieraan toevoegde dat En- Mand er stellig toe zou bijdragen om |n een verenigd Europa een waar- Bitig democratische gemeenschap te fiken. parlementair regime is in Enge- langer en steviger gevestigd dan in krijk of Duitsland Het is dus waar- lijnlijk dat Engeland zou streven naar eer zeggenschap van het Europese par- toent en naar beperking van de macht Europese technocratische executie- Verkiezingen Belgische minister-president be- )gde voorts dat om te komen tot een arachtig Europese gemeenschap het :t voldoende zal zijn de bestaande in- illingen te overkoepelen me^ een po- iek gezagsorgaan, maar dat ook aan |t Europese parlement de parlementaire In één oogopslag Zon en Schild pag. 2 100.000ste DAF pag. 7 Veel paratyfus in Neder land pag. 9 Gevaarlijk: duiken in on diep water pag. 9 Bedevaart van de Mei- huizens pag. 9 VPRO-plannen Saturne toch spel? Reclassering Sport pag. 13 hazard- pag. 13 pag. 13 pag. 15 volwaardigheid moet worden verleend door het rechtstreeks te laten verkiezen: „Wanneer er een Europees politiek uit voerend orgaan tot stand zou komen, dan zou de parlementaire controle daarop vol waardig en ernstig moeten zijn. Anders zal het gevaar ontstaan, dat de „tech nocratie" zich op het hoogste niveau, dat van de Europese bewindvoering, zou gaan nestelen. En dat dienj tot elke prijs te worden voorkomen, willen wij geen ver enigd Europa tot stand brengen dat geen democratie zou zijn",'aldus premier Le- Dc premier bleek overigens wel te voelen voor het door Spaak gelanceer de idee van een „politiek drieman schap" voor de politieke samenwer king in Europa. De regering die na de verkiezingen in Engeland aan het be wind komt, moet hier echter ook wat in te zeggen hebben, aldus de premier. Man door eigen auto doodgereden De 49-jarige beer H. Mensinga uit Stadskanaal is gisteren in Groningen door zijn eigen vrachtauto overreden en gedood. De man kreeg pech met zijn auto. Toen hij onder de wagen een on derzoek instelde, ging deze plotseling Meisje (17) reeds maand zoek Sedert 18 augustus wordt het 17-jarige Hilversumse meisje Francina Johanna de Vink uit Hilversum vermist. Het meisje was ondergebracht in een tehuis van het Leger des Heils te Amsterdam op last van de kinderrechter. Zij was op de dag van haar verdwijning gekleed in een grijs geruit mantelpakje en een blauw truitje Het meisje heeft blond krullend haar en lichtbruine ogen. Zij is 1.58 me ter lang. Het tarief va ndaggeld is 25 september met een half procent verhoogd tot 2.5 pet, vooruitlopend op een ve.-krapping van de geldmarkt. Op 6 augustus was het met een kwart pet verlaagd tot 2.5 ,pct» zorgen, dat het geld bij elkaar werd ge bracht. Voor vanavond zeven uur moest het bij de familie Guillon zijn bezorgd. Via de radio zou dan gemeld moeten worden, of het geld inderdaad was over gedragen. Er werd niet vermeld, hoe het zou worden „afgehaald". Staatssecretaris in Oost-Duitsland mag niet naar Nederland Het geallieerde reisburéau in West- Berlijn heeft de Oostduitse staatssecre taris van verkeer Helmut Scholz geen toestemming verleend naar Nederland te reizen, hoewel hij een Nederlands visum had. Scholz is door de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, voor het 125-jarig jubileum uitgenodigd. Krag niet geslaagd in kabinetsformatie De demissionaire eerste minister Krag heeft vandaag de opdracht een nieuwe regering te vormen aan koning Frederik van Denemarken teruggegeven. Hij zag geen mogelijkheden voor een kabinet dat alleen uit sociaal-democratische m-i- isters zou bestaan en ook de vorming in een coalitiekabinet was hem niet gelukt. De formatie-opdracht was Krag gisteren verstrekt. Als men liet eens kan worden: Vandaag zou wellicht de export van de Nederlandse melk naar Frankrijk op gang komen. Het pro- duktschap voor zuivel begon met het verstrekken van uitvoervergunnin gen. Verwacht werd, dat voorname lijk gebruik zal worden gemaakt van de mogelijkheid, de melk in pieren kleinverpakking uit te voeren. Voor moeilijkheden met chauffeurs behoeft niet te worden gevreesd. Men wil gebruik maken van de diensten van zelfstandige expediteurs, chauffeurs niet zijn aangesloten bij de ANAB. Voorts meent men van de kant de Franse regering voldoende ga ranties te hebben voor de veiligheid Gisteren ontving H.M. de Ko ningin een zangkoor van Rot terdamse bejaarden op paleis Soestdijk. Op hartelijke en charmante wijze begroette de Vorstin haar gasten. Castor zinkend na aanvaring Het Nederlandse schip de Moerdijk heeft gisteren in een radio-boodschap medegedeeld, dat het de bemanning van de Nederlandse kustvaarder Castor, aan boord zal nemen, di evoor IJmuiden een aanvaring heeft gehad met een Israëlisch vaartuig. De Castor begon gisteren snel te zinken. Er zijn bij de aanvaring geen slachtoffers gevallen. De Britse Mermaid is gaan pompen, waarna de Castor naar Yarmouth kon opstomen, geescorteerd door de Mermaid (Van een onzer redacteuren) In december 1965 zal het 25 jaar ge leden zijn dat de Rotterdamse diergaar de uit de oude binnenstad werd over gebracht naar Blijdorp en naar aanlei ding hiervan heeft de vereniging „Vrien den van Blijdorp" besloten een landelij ke actie te gaan voeren voor de bouw "an een verblijf voor niet-mensapen met daaraan verbonden een verbliji •u. iidcmaieren, dat de directie bij het jubileum zal worden aangeboden. De architect de heer D. H. Bakker heeft voor dit nieuv-e dierenverblijf reeds een ontwerp gemaakt. De kosten orden geraamd op f 250-000. Op een kruising in Bergum (Fr) is gisteren de 16-jarige Rietje Wedzinga uit Eestrum met haar bromfiets tegen een zandauto gereden en om het leven geko- In Blijham. gemeente Wedde, is de 76-jarige landarbeider J. Engberts, omge komen toen hij door een hem achterop komend op hol geslagen paard en wagen werd gegrepen. In het ziekenhuis te Tilburg is de 86-jarige heer A. van den Broek over leden. die maandag in de Piusstraat in zijn woonplaats onverhoeds vlak voor een vrachtauto en een scooter van de ge- ïtcpolitie de straat overstak. De man werd daarbij gegrepen. De 43-jarige heer L. de Keizer uit Dordrecht, die woensdag van het dak van zijn huis is gevallen, is gisteren aan zijn verwondingen overleden. van deze chauffeurs. Ook is vei per trein mogelijk. Er zijn echter ook bedrijven, die niet erg enthousiast zijn. De incidentele ex port van verpakte melk is een enorme ingreep in het produktieproces. Leve ring per tankauto zou minder moeilijk heden veroorzaken, wat de produktie be treft. Daarover was vanochtend nog geen definitief besluit gevallen. Wat de beslissing van minister Bies heuvel betreft, dagelijks de export var 75.000 kg melk toe te staan, wordt nog gemeld, da^ voor ten hoogste 50.000 kg losse melk per dag uitvoervergunningen mogen worden gegeven. Dit betekent dus dat, als de mogelijkheid, 75.000 kg per dag uit te voeren volledig wordt ge bruikt, daar tenminste 25 000 kg melk ir kleinverpakking bij moet zijn. Deze re geling is getroffen omdat voor het Ne derlandse bedrijfsleven uitvoer van ver pakte melk interessanter is dan de uit voer van losse melk, zo vernemen wij van het ministerie. Om het hoofd te kunnen bieden de staking van de melkleveranciers heeft de Franse regering besloten, 15.000 ton -boter uit voorraad vrij te geven: 5.000 ton door invoer verkregen melkpoeder op de markt te brengen, de uitvoer melkprodukten af te remmen en het leggen van voorraden boter te verbie den. Op deze manier wil zij het kopen van melk, normaal bestemd voor de con sumptie, door melkinrichtingen en fa brieken. die melkprodukten maken, moeilijk maken. Nederlandse Beneluxzegel Ter herdenking van het feit, dat de douane-overeenkomst, gesloten door de regeringen van België, Luxemburg en Nederland 20 jaar bestaat, zullen de pos terijen der Beneluxlanden elk een zegel zonder bijslag naar een door Luxemburg ingediend ontwerp uitgeven. De zegels tonen de drie staatshoofden an de Beneluxlanden: koning Boude- wijn, koningin Juliana en groothertogin Charlotte. Het kader werd vervaardigd door de drukkerij Helio Courvoisier in La Chaux-de-Fonds (Zwitserland). Voor de Nederlandse zegel, die wordt uitgege ven, in de waarde van 15 cent, werden de montage van de portretten, de waarde- aanduiding en de belettering verzorgd door S. L, Hartz te Haarlem. De kleur van deze zegel is violet De zegel zal voor het publiek verkrijgbaar zijn van 12 oktober tot en met 7 no ber 1964 of zoveel langer als de i raad strekt en zal voor frankering geldig blijven tot en met 31 december 1965. TYE financieel-economische politiek van een land is in onze tijd in toenemende mate een internationale aangelegenheid. Dat geldt zeker die landen die in economisch opzicht aaneensluiting hebben gezocht. Van de zijde van de heer Marjolin, leidende fiffuur en toezichthouder binnen de EEG, heeft onze regering deze week een vermaning moeten incasseren. Onze regeringspolitiek zou minder door matiging zijn ge kenmerkt dan de omstandigheden noodzakelijk maken. Niemand heeft het recht zich af te vragen: waar bemoeit de man zich mee? Ontwikkelingen binnen een land moeten doorwerken op landen in de omgeving. Iets anders is, of de heer Marjolin gelijk had. Maar ook indien niet, mag men veronderstel len dat hij ziin vermaning op voor hem deugdelijke gronden heeft ge- De vermaning vanuit de EEG zal straks, bij de behandeling van onze begroting, nader aan de orde komen. Zij is, naar de aard van de tegen woordige tijd, publiekelijk uitge bracht: een even publieke reactie ligt voor de hand. In elk geval zal voor onze regering de vermaning ook de waarde hebben van een steun in de rug in haar stre ven, de plicht tot matiging te be klemtonen. ten einde de verwanten onder gelde lijke druk te plaatsen. Zoiets heeft zich thans opnieuw in Frankrijk voorgedaan, en ditmaal gold het zelfs drie kinderen tegelijk. Een verachtelijk misdrijf, omdat men de edelste gevoelens in de mens, zijn liefde en genegenheid voor het kind, misbruikt voor eigen winzucht. De ervaring leert niet zelden dat de daders daarbij tot het uiterste gaan. Zij weten enorme risico's te iopen. Eenmaal gegrepen. z*»I hun straf niet gering zijn. Zo zijn de gevaren die de geroofde kinderen lopen uiterma te groot. Niet zelden vindt kinder roof een verlengde in kindermoord. Gelukkig is het dit keer zo ver niet gekomen. Men kan zich, zij het steeds ten dele, de bange smart indenken waarin de ouders worden gebracht. Te denken geeft ook, dat in onze tijd een mis drijf als dit zich in toenemende mate schijnt voor te doen. Wij aarzelen niet dit te beschouwen als een be denkelijk symptoom. Wapens gevonden in pantserwagens TWEE officieren en drie n schappen van het Zweedse V.N.- contingent op Cyprus zijn gisteren in arrest gesteld nadat Griekse Cy prioten op bevel van generaal Gri- ves hun twee pantserwagens hadden aangehouden en onderzocht. In de wagens werd een grote hoeveelheid wapens en munitie aangetroffen die door de Zweden van Kokkina naar de Turkse nederzetting Lefka wer den vervoerd. De Zweedse regering heeft zich ern stig ongerust betoond over het gebeur de en de Zweedse vertegenwoordiger bij de V.N. heeft onmiddellijk de ver ontschuldigingen van zijn regering overgebracht aan secrètaris-generaal Oe Thant en de Cyprische minister van buitenlandse zaken Kyprianou. Generaal Grivas die thans het bevel voert over de Grieks-Cyprische garde, vertelde op een persconferentie dat hij al lang het vermoeden had dat de Zwe den iets in hun schild voerden. Daarom gaf hij opdracht bij Xeros wegversperringen op te richten en de Zweedse pantserwagens te doorzoeken. Hij deed dit zonder iemand er in te ken- Een pantserwagen van de volkerenor ganisatie, bemand met Zweden, werd ondanks bezwaren van een Zweedse lui tenant doorzocht, waar bij men wapens, munitie en ander materiaal vond. De be manning van een tweede V.N.-voertuig weigerde aanvankelijk een onderzoek toe te staan, maar nadat de soldaten duide lijk was gemaakt, dat als zij gebruik zou den maken van hun wapens, de Grieks- Cyprische garde onmiddellijk met een bazooka zou vuren, haalden de Zweden bakzeil. Ook daar werd een grote voor raad wapentuig aangetroffen. Bij het in cident werden in totaal tien mitrailleurs, 75 automatische geweren, 73 bajonetten, twee mortieren van 60 mm, vijf appara ten voor het afschieten van vuurpijlen, 39 kisten en acht zakken munitie voor mortieren gevonden. Het is de eerste maal dat Zweden zich o schuldig hebben gemaakt aan wapen smokkel. De militairen bevinden zich ir arrest bij het V.N -opperbevel. De Zweed se regering heeft bevel gegeven dat middellijk na afloop van het onderzoek op Cyprus de soldaten naar Zweden moeten worden gebracht voor een ver dere behandeling van de zaak. Een bijeenkomst van de Veiligheids raad over een verlenging van het man daat van de V.N.-vredesmacht op Cyprus werd door het incident vertraagd. Enkele uren later dan aanvankelijk was vastge steld kwain de raad bijeen. Na 5 minuten gingen de afgevaardigden weer uiteen De bevelhebber van het Zweedse tingent op Cyprus deelde mee da» de eerste en tweede compagnie van gebiec zullen verwisselen. Een van de compag nieën beheerste het gebied van Kokkina waar de Turkse Cyprioten een redelijk sterke positie hebben. Vanuit deze plaats werden de wapens over het eiland ver spreid. Er werden gisteren nog enige arrestaties op het eiland verricht: vier buitenlandse correspondenten werden aangehouden maar na een paar uur weer op vrije voeten gesteld. In Ankara werd bekendgemaakt dat de verloven van de Turkse strijdkrach ten zijn ingetrokken en dat het zen den met groot verlof van afzwaaiende militairen is opgeschort, met het oog op de situatie. Zoals bekend wil Tur kije een dezer dagen beginnen met de aflossing van haar troepen op Cyprus. Mahalia Jackson met hartkwaal in ziekenhuis De beroemde gospel-zangeres Mahalia Jackson lijdt aar een ernstige hartziekte. Zij werd 15 september opgenomen in het Little Company of Mary ziekenhuis. Volgens de doktoren was zij overwerkt. Ass. Press vernam, dat zij voorlopig nog vier tot zes weken in het bed zal moeten blijven. Zij zeiden dat r terugkeerde van een zeer geslaagde Ov^- zeese tournee, lijdt aan een hartziekte. Een woordvoerder heeft meegedeeld „Op dit ogenblik zou ik zeggen dat haar car rière gevaar loopt. Zij heeft een goede rüst nodig." Ernstig ziek in volle zee Idem van Karei Doorman (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Terwijl de thuisreis al was begonnen, zag de bemanning van de Katwijkse kotter Dine Marie (KW 57) van rederij N. Haasnoot N.V. zich gisteren onder de Engelse kust voor onverwachte moeilijkhe den geplaatst doordat schipper Pieter Haasnoot (27) (geen familie van de reder) plotseling ernstig ziek werd. Hij bleek een maagbloeding te heb ben. Via de scheepsradio werd om hulp gevraagd. Korte tijd iater steeg een helikopter van de R.A.F. op, maar deze kon de kotier niet zonder meer vinden omdat het vliegtuig van een golflengte gebruik maakte, die op de kotter niet kon worden ontvangen. Een in de nabijheid varend Duits on derzoekingsvaartuig. dat de weder waardigheden van de Katwijkse kotter via de eigen radio had ge volgd, heeft hierna contact opgeno men met de piloot van de helikopter Deze wist hierdoor ten slotte dé Dine Marie te vinden. Schipper Haasnoot werd van boord gehaald en naar het hospitaal in Scarborough gebracht. Zijn schip voer door naar IJmuiden. Gisteravond werd zijn toestand in het ziekenhuis bevredigend genoemd. Etn. maohinist van het Nederlandse vliegdekschip Karei Doorman is gisteren per hefschroefvliegtuig van boord ge haald om een bezoek aan zijn ernstig zieke vader in Amsterdam te kunnen brengen Machinist P. Bijl stapte in het Engelse Kanaal, waar de Karei Door man deelneemt aan de NAVO-oefening „Teamwork", aan boord van een Britse marine-helikopter, en werd in zuid-En- geland door een andere helikopter over genomen en naar Exeter vervoerd. Van *Taar^b,cgaf h'j zich pcr vliegtuig'naar Nortbolt, aan de rand van Londen, waar leden van de Nederlandse ambassade zijn verdere reis naar Amsterdam voor hem in orde maakten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1