Sunkist Gereformeerden kijken 't meest Kuipstoel van Volvo is revolutionair Pocketboek: draagt bij tot volksontwikkeling Karl Richter speelde in St. Laurenskerk de NCR V tevreden over kijk en luisterondersoek DE FYSICI", satire van de eigen tijd FEEST DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1964 Meer bewolking LIET krachtige hogedrukgebied boven Centraal Europa verwijdert zich langzaam in oostelijke richting. Tus sen Spanje en de Azoren ontwikkelde zich woensdag een depressie die in diepte toenemend naar het zeegebied ten zuidwesten van Ierland koerste. Deze storing verplaatst zich het ko mende etmaal waarschijnlijk voor de Ierse kust langs naar het noorden Het front van de storing bereikte don derdagochtend de Spaanse kust en zal morgen Frankrijk binnendringen. Het laat zich aanzien dat het front in de loop van de dag Nederland pas seert. Daarbij zal de droge continen tale lucht plaats maken voor vochtiger maritieme lucht. Het front is weinig fictief. Er kunnen bij de frontpassage enkele verspreide buien voorkomen. De matige tot vrij krachtige wind ruimt van zuidoost naar zuidwest. ZON EN MAAN Vrijdag 25 september: zon op 632. on der 18.29: maan op 20.59. onder 12.19. Maandag 28 sept.: laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 25 september: 5.10 v.m.; 17.30 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur 'is 4i H U Zó -Limb. Helsinki I Stookh. gh bew gh bew. gh bew Innsbrud Belgrado Straaljager kan uur langs de boekenplank vliegen DE Groninger cultuur-historicus prof. dr. P. J. Bouman vindt het pocketboek een bijdrage tot de Ne derlandse volksontwikkeling als de uitgever bij de selectie niet belust is op sensatie en hoge verkoopcijfers. Wat Nederland betreft heeft het pocketboek volgens prof. Bouman de stabiele toestand van beperkte pro- dnktie en beperkte afzet van boeken doorbroken, waardoor nieuwe pu- bliekgroepen konden worden bereikt Hij maakte deze opmerkingen tij dens een in Utrecht gehouden bijeen komst, waar het 1000ste deeltje in de Prisma-serie werd gelanceerd. Deze uitgeverij heeft sinds 1951 ongeveer 1700 titels op de markt gebracht waarvan er tientallen miljoenen exemplaren werden verkocht. Een straalvliegtuig zou er een uur over vliegen als het langs een boekenplank met de door deze uitgeverij verkochte pocketboeken zou gaan Aan de typografie en de nieuwe pu- bliekgroepen (de middengroepen) heeft het pocketboek zijn succes te danken, welke ontsloten publiekgroe- pen het daarbij gaat, is volgens prof. Bouman sociologisch nog steeds niet be- Duitse Week te Rotterdam IjTARL RICHTER heeft in ons land een grote naam als organist i vooral als Bach-dirigent. Nu studeerde pÜ kerkmuziek in Leipzig, waar hij leer ling was van Karl Straube en Günter Ramin. Bovendien heeft hij de functie organist aan de Thomaskerk in Leipzig vervuld, totdat hij benoemd werd tot professor aan de Staatshoge- school voor muziek in München Sinds is hij organist aan de Marcuskerk te München en dirigent van het Bacfa- prkest aldaar, terwijl hij bovendien de Bach-weken in Ansbach leidt Ja pis één midden in het Bach-werk zit, pan zeker wel Karl Richter, de domi neeszoon uit Plauen. Daarom verwachtte men natuurlijk ken Bach-programma, toen Karl Rich ter uitgenodigd werd om in de Duitse Week te Rotterdam te komen spelen. En het werd dan ook gisteravond in E Laurenskerk een Bach-programma isschien had men nog meer verwacht, nl. een uitzonderlijk orgelspel en een Uitzonderlijke Bach-interprétatie Maar dat werd het helaas niet. Waar- »an het lag? Waarschijnlijk aan een Combinatie van factoren een hem on bekend orgel, met een dispositie, aie hem waarschijnlijk slecnts beperkte jnogelijkheden bood, een akoestiek, die llthans in het gedeelte der kerk waar taten de klank als loszand uit el- liet vallen, een telkens langs den- jerende trein, die hem wel in de con- :entratie gestoord zal hebben. Hoe het tij dit Bach orgelrecital viel ons Men hoorde heus wel, dat er een ïitnemend organist, een waar orgelvir- luoos speelde. De wijze waarop hij In hoog tempo moeilijke passages vlek keloos uitvoerde, bewees zijn meester- ichap. En dat gebeurde vooral in de t-molL Prelude en Fuga. Maar waren lijn tempi eigenlijk niet tè snel? Zowel Se f-dur Toccata en Fuga als de dori- |che Toccata en Fuga nam hij wat de toccata betreft heel snel, waardoor de nuziek buiten adem raakte. Snel hoeft joch niet synoniem te zijn met haastig! Aan de andere kant zitte hu de fuga's l en duidelijk op, maar het merk waardige was. dat steeds vlagen van on lust, van niet geconcentreerd zijn. in fle weergave voorkwamen. De registra tie hield Karl Richter over het geheel licht en helder van kleur, maar o.i. pasten de kleuren niet erg bij elkaar, joals in het koraal „Schmücke dich, o liebe Seele" en in het tussendeel van (Ie Zesde Triosonate. Mooi gevonden Na tv.-uitzending: Lid Irene-comité uitgetreden De Amsterdamse arts J. E. van Re- pesse is uit het comité Geschenk Prin- Irene uitgetreden. Zoals w(j melrt- heeft de VARA-tv in de actualitei tenrubriek ..Achter het Nieuws" gepu bliceerd, dat de heer Van Renesse voor de oorlog tot de NSB toetrad en in de oorlog als SS-er aan het oostfront vocht. I De heer Van Renesse heeft, zich nu Jteruggetrokkcin „opdat de bedoelingen van de actie voor het geschenk zonder bindernissen kunnen worden gereali seerd', zo werd in een communiqué van net comité verklaard De overige leden van het comité wa pen niet op de hoogte met het verleden van de heer Van Renesse. daarentegen waren de hoekdelen in tintelende registratie en met hun rassend pittige inzet. Wij zouden Karl Richter graag nog eens willen belui steren op een ander orgel en in ee akoestisch betere en rustiger omgeving, bijv. in de Haarlemse St. Bavo. Dra. H. E. Kokee-Van den Berge. Velen hebben door de komst pocketboek de ..drempelvrees" overwon nen, want de omzetcijfers van het echte boek zijn beslist niet gedaald. Integen deel zelfs, want. door het lezen van pocketboeken komt men er toe zich ook het traditionele boek aan te schaffen, zo meent prof. Bouman. De bioscoop heeft schade ondervonden van de komst van de televisie, maar de kijkkast heeft het lezen niet doen ver minderen. Er is zelfs sprake van een nuttig samenspel. Concurrentie is er niet. Een knelpunt in deze snelle ontwik keling blijft volgens prof. Bouman het distributieapparaat, de boekhandel in het bijzonder, die nog steeds in hoofdzaak is ingesteld op het vertrouwde „echte boek". Voor het in omloop brengen van pocketboeken zijn nieuwe vormen nodig ten behoeve van de door prcrf. Bouman „een der sympathiekste figuren in de hedendaagse consumptieve cultuur" ge noemde boekenverkoper nieuwe stijl. Kruideniers hebben nog krediet nodig van f3 miljoen (Van onze sooiaal-economieohe redactie) Het bestuur van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel heeft gisteren besloten een aanvullende garantie van f 100.000 te verstrekken aan de Stichting „Waarborg fonds voor bet Knndeniersbednrf'. waar aan ook reeds eerder een garantiekapi- taal van f 100.000 beschikbaar werd ge steld Van de zijde van het waarborg fonds werd meegedeeld, dat nog dit jaar rekening moet. worden gehouden met een kredietfbéhoefte van rond f 3 miljoen, als gevolg waarvan vergroting van de toredietcapaciteit zeer urgent i6. Een kre- dietgarantie van f 100.000 komt in ver band met aflossingen e.d. overeen met een kredietcapaciteit van ongeveer f 1.500 000. Uit algehele aflossingen komt dit jaar ook nog een kredietcapaciteit van f 1 miljoen beschikbaar, PERSONALIA Benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: J. A. Stols. te Sint Phi- lipsland. voorzitter van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsohe Trek paard". Geen populaire kleine wagen (Van onze verkeersredacteur) Een revolutionaire kuipstoel be hoort. tot het voornaamste nieuws dat Volvo voor 1965 heeft bekendgemaakt. De Zweedse automobielfabriek, die thans 125.000 eenheden per jaar pro duceert en binnen niet al te lange tijd maken, is niet van plan met een mo del in de populaire prijsklasse uit te komen. De 544 zal ook het volgend jaar worden gehandhaafd, waarna over z*n toekomst zal worden beslist. monteerd. kan als een wereldprimeur worden betiteld, en biedt de chauffeur zowel als de bijrijder een maximum aan comfort Door de inbouw van een ver stelbaar frame in de rugleuning is een lenden steun verkregen, die aan elke smaak kan worden aangepast. Men heeft slechts een schroevendraaier nodig om. dit frame, dat overigens onzichtbaar is, te spannenof te laten verslappen. De 120-, of 1200-serie zal van nu af aan eveneens met schijfremmen op de voorwielen zijn uitgerust. De 221 sta tioncar hsleft bovendien een rembe- krachtiger gekregen. Nieuw zijn verder de interieurbekle ding. de rubber vloermatten, de ver warming van het achtercompartiment, de grille, de wielen, de wieldoppen en emblemen, de claxons en het gebruik van gegalvaniseerd plaatwerk on kwets bare delen van de carosserie. Het dash board werd met een handgreep uitge rust. terwijl de achterbank voorzien werd van een inklapbare armsteun. In Gent komt over niet al te lange tijd een personen wagenfabriek, die. binnen het kader van de E.E.G., voorlopig 16.000 eenheden per jaar zal gaan leveren. In Brussel wordt een vrachtwagenfabriek gebouwd. De N V. Niham in Den Haag. die voor Volvo als importrice voor Nederland optreedt, hoopt dit jaar een omzet van omstreeks 1500 voertuigen te halen. In 1953 werd met de verkoop van 28 een heden begonnen. In hef gemoderniseerde en uitgebreide pand aan de Koninginne gracht werken thans 80 mensen, terwijl er in Nederland ruim zestig dealers zijn. •Gisteren is in het water van de Cool- haven in Rotterdam de 5-jarige J. H. van der Laar verdronken. Het kind speelde langs de kant en is ongemerkt te water geraakt. sinaasappelen grapefruit wettig gedeponeerd frudt tex wereld uit (fali^vutiè' Ook SUNKIST citroenen boordevol vitaminen - zijn thans volop verkrijgbaar. Leo Pagano zegt KRO vaarwel Het zal er, na vele ja's en nee's dan toch van komen: Leo Pagano gaat op 31 december a s. de KRO verlaten. Er de den zich reeds lang verschillen van me ning voor tussen de v»rslaggever en de programmaleiding, en nu is de kogel opeens door de kerk hoewel de pro grammaleiding maandag ter persconfe rentie nog beweerde „van niets te we ten" Sinds 1948 heeft Leo Pagano Mirani bij de KRO gewerkt, voornamelijk als sportverslaggever; verder maakte hij vele algemene reportages Het ontslag is hem op zijn eigen ver zoek verleend. Gereformeerden kijken het meest dering (84) gold „De jeugd op eigen naar televisie. Dit werd opnieuw wieken", de laagste zendtijd politieke duidelyk uit een reeent onderzoek verschillen in waar- j dermg tussen de leden van de diverse naar luister- en kijkdichtheid, dat omroepen liepen daarbij nauwelijks de NCRV tezamen met de KRO uiteen Andere laag-genoteerde pro- heeft laten instellen. De NCRV is gramma's waren ..Eurojazz" en „Onbe- van mening, dat de gereformeerde kende muziek uit oude handschriften", kijkers een achterstand inhalen. Zij Natuurlijk verliest de radio des ETHERCOLVEN Mies leidt „Anders dan anderen" In januari zal Mies Bouwman voor de VARA-televisie het programma „An ders dan anderen" gaan leiden. Zij zal eerst de geboorte van haar vierde kind afwachten. Ook bij de VARA-radio zal Mies weer programma-presentatie gaan doen. Mies begon haar omroepwerk bij de KRO als televisie-omroepster, werkte daarna voor de AVRO en is nu thuis bij de VARA Grand Gala op twee netten Zowel het klassieke als het populaire deel van het door grammofoonplaten- firma's opgezette jaarlijkse festijn voor de uitreiking van Edlsons zal door de televisie worden uitgezonden. Het klassieke concert wordt op vrijdag 25 september a.s. opgenomen in het KRO-programma en wel van 820 tot 9 10 en van 9.40 tot plm. 10 35 uur. Het blijft echter een NTS-uitzending zijn minder selectief in hun pro- grammakeuze dan degenen die reeds langere tijd een toestel in huis hebben een conclusie waartoe reeds eerder opinie-onderzoeken leidden. De NCRV. de enige omroeporganisatie in Hilversum, die niet in ledental is achteruitgegaan, hoewel ook zij uit haar gelederen abonnees heeft verloren aan het familieblad Televizier (maar er meer voor in de plaats kreeg), is te vreden over de uitslag van deze jongste peiling, welke betrekking heeft op het seizoen 1963 '64. Intomart deed voor dit onderzoek onder 2500 personen van 15 jaar avonds zeer veel luisteraars aan de televisie, slechts 4 programma's (nog alRjd alleen van de NCRV) hebben een luisterdichtheid van meer dan 10 pet. Opvallend daarbij is de be langstelling voor het donderdagse Steravondprogramma: 26 pet. van alle luisteraars. 39 pet. van de NCRV- leden zet dit aan (waardering: 7275). De hoogste waardering (8390), maar slechts door 8 pet15 pet. beluisterd, kreeg het oratorium „Die Jahreszeiten", hetgeen bewijst, dat hiernaar voorna melijk muziekliefhebbers en -kenners luisterden. Maar zelfs de r s avonds ge- ouder, een voor het Nederlandse volk Platste uitzending Buitenmensen van representatieve groepering, steekproe- maatschappij bereikte nog 400.000 ven via een schriftelijke enquête. Bij luisteraars en kreeg een waarderings- de cijfers van de programmawaardering c'jfër van 84. is gebruik gemaakt van de formule. Voorts blijkt uit het. onderzoek, dat welke toegepast wordt bij de BBC. h<?t actualiteitenprogramma buiten de De KRO is nog niet gereed met het randstad Holland veel sterker wordt verwerken van de cijfers, maar de beluisterd dan in het westen. NCRV heeft ze ons reeds medegedeeld televisiebezitters niet dikwijls af- Wat de NCRV-radioprogramma's be- 1°°P can het programma de radio nog treft, wordt uit dit onderzoek duide lijk, dat deze meer belangstelling trek ken bij de eigen leden dan bij andere bevolkingsgroepen. Uitzondering vor men de sportuitslagen op zaterdag, daarnaar luistert 7 pot, van de NCRV- leden bij een totaal gemiddelde van 8 pet, verder Matinee van de lichte muze: 5 pet NCRV-leden en 8 pet. van de luisteraars in totaal, en Eurojazz met resp. 5 en 6 pet De waardering voor de radioprogram ma's (het gaat steeds uitsluitend over NCRV-uitzendingen) was vrijwel over al goed tot zeer goed, de hoogste waar- TV-spel vanavond: Dat er vanavond om 9.10 uur, wanneer de NTS het van de VARA overgenomen en door de Neder landse Comedie opgevoerde toneel spel „De Fysici" van Friedrich Dürrenmatt gaat uitzenden, geen kinderen voor de bèeldbuVs 'Moeten zitten, behoeven wij nauwelijks te zeggen. Bovendien zouden zij, voor al in de beginscène, waarschijnlijk niets van de teksten begrijpen. Deze opmerking moge meteen wor den beschouwd als een waarschuwing voor volwassen kijkers: „De Fysici" is niet een stuk. dat men en passant en al babbelend kan volgen. Men moet ervoor gaan zitten en scherp toeluis teren om de nogal moeilijke dialogen te kunnen volgen en begrijpen. Een toneelproduktie als „De Fysici" kan men verschillende namen geven. Men kan het beschouwen als een dik- opgelegde thriller, als een navrante klucht, als een verwrongen griezel verhaal uit een krankzinnigengesticht. Het heeft van al deze factoren wel iets in zich. maar de bedoeling van de Zwitserse auteur Friedrich Dürren matt gaan toch veel verder: hij heeft in deze tragi-komedie een sa tyre wil len geven op het eigen tijdsbeeld, half symbolisch, half werkelijkheid. Zijn stelling is. dat de wereld zich heeft overgrepen aan de electroni- sche techniek en daardoor machten heeft ontketend, die lichaam en ziel de baas kunnen worden. Het han- tpren van de atoomenergie voor ver- nletigingsdoeleinden gaat in wezen de geest van de mens te boven en daarmee gepaard gaat het listig griipen naar de macht, waarbij mis daad en bedrog zich opdringen aanzetten. Bijzonder veel luisteren NCRV- leden naar de godsdienstige uitren dingen, dat aantal is over het geheel twee a driemaal zo groot als dat van andere omroepverenigingen; de waar deringscijfers bedragen bij het totaal aantal luisteraars 69—83. bjj NCRV- leden van 7984. Opvallend is ook. dat een morgenwijding van de VPRO op vrijdag een algemene luisterdicht heid heeft van 9 pet., maar van 15 pet. NCRV-luisteraars. Ook bij de televisie blijkt een sterke binding te bestaan tussen de NCRV en haar leden, die voor deze programma's ook hogere waarderingscijfers geven. Vó<Sr 8 uur heeft Lassie de grootste kijkdichtheid (73); na 10 uur 's avonds blijken nog van 2,6 miljoen tot 900 000 kijkers de programma's te volgen. Het meest succesvolle NCRV-pro- gramma was Stiefbeen en Zoon: onge veer 85 pet van alle kijkers zet het aan. de waardering loopt tot 87. Maar op 31 januari keken nog geen 3 pet van de NCRV-leden ernaar. Niet verrassend is. dat een amuse mentsprogramma meer kijkers trekt dan een informatief programma, en dat op zaterdag- en zondagavond de meeste kijkers aan bet toestel zitten. „Als u het mij vraagt" had een kijk dichtheid van 60. maar de opera „De Om deze overweging aan te tonen, koning en de wijze vrouw" heeft het breng: de schrijver zijn toeschouwer niet best gedaan, ook niet in de waar- ergens in een luxe-sanatorium voor dering S°52Sfïï!l-bUltenv™,n k'fï". eted In totaal "«O «n onderzoek tage- en rustig gelegen, ook al gaat het mo- la derne leven rondom onvermoeibaar tv-programma s en 38 voort radio-uitzendmgen. Bu de berekening De gehele situatie speelt zich af in van de Percentages moet men uitgaan de salon van hef sanatorium, die nog- va" becijfering dat 1 pet. van de al verlaten is nu er voor de patiënten radioluisteraars op 80.000 personen met het meeste geld een nieuwe vleu- moet worden gesteld en 1 pet. van de gel van het gebouw in gebruik is ge- tv-kijkers op 50.000. De drie Echte conclusies voor luister- en kijkgewoonten kan men uit dit vrjj summiere onderzoek niet trekken, maar de NCRV hoopt er haar voordeel mee te doen bij het programmabeleid. 24 „Is-ie toen niet hals-over-kop getrouwd, Cor?" polst Marie voorzichtig. „Dat is-ie. Een bruidegom van even twintig en een bruid, die nog twintig moest worden. An na Licht, heette ze. Ze diende op 't Huis. Ze was een knappe meid, zo iets fijns, weet je, an ders dan je verwachten zou." „Dan hoef je 't verband niet ver meer te zoeken." meen Coba monter. „Nee. Dat ligt voor de hand. Alleen, er was iets vreemds in. iets, dat ons verontrustte. We hadden 't in die tijd allemaal een beetje te pak ken van die Anna Licht. Niemand bebreep hoe 't mogelijk was. dat ze uitgerekend aan die kerel bleef hangen. Maar ja, 't was klaarblijke lijk gebeurd en de gevolgen bleven niet uit". „Zonde toch, hè?" „Ze hebben hen toen op 't Lynneveldt ook niet meer willen houden, 't Waren daar mensen van de oude stempel. En streng kerks. Ik zie ze nog zitten 'zondagsmorgens, in de hoge he- renbank. Ze deden veel goed in 't dorp. in 't verborgen, zonder trompet, 't Personeel had 't er ook best, maar de oude mevrouw hield ze eronder. Ongeregeldheden moest ze alvast niet hebben, meneer heeft toen gezorgd dat Appe laar een betrekking op de gasfabriek kreeg. Dat was toen een nieuwigheid, een heel klein ding. Meneer zat zelf in de directie. Daar is-ie nou nog." „Dus een vaste baan." „Zeker. En een behoorlijk weekgeld. Maar een huis vol kinderen. Dat ging daar aan de lopen de band". „Ken je hem nog, Cor?" „Nee. ik zou hem niet kennen al viel ik over hem. Hu zal nog wel 'tzelfde schoffie zijn van vroeger. Zo iets verandert gewoonlijk niet. Voor al niet. als je hardnekkig de Here God en de kerk buiten je leven laat." „En z'n vrouw?" „Weet ik evenmin. Zal wel een vroegoud sloofje geworden zijn. Stakker, hè?" „Ja, er gebeurt wat in de wereld. Je kunt je leven verknoeid hebben, eer je 't weet". „Is 't Huis nu eigenlijk bewoond?" 't Is er ltijd zo stil." je zou vergeten, dat 't er nog staat." ,,'t Is bewoond. Jonker Joachim zit erop. Die nu ook al een goeie zestig. Hii is onge trouwd gebleven. Hij moest maar reizen en trek ken. Hij moet de hele wereld wel zowat beke ken hebben. Hij is een fijne vent, ik praat graag met hem .Jij, Cor?!" roept Marie met aanzienlijk ver grote hoogachting. „Ik werk voor 't Huis. Laatst heb ik nog een nieuwe livrei voor de huisknecht gemaakt, ene in de Mussenstraat door M. A. M. Renes-Boldingh Johan Broos. Ook al een man op leeftijd. Ze zijn met elkaar oud geworden, de jonker en hij". „En wat zou er nou achter dit alles zitten, hè?" peinst Coba hardop. Haar geest speurt naar romantische mogelijkheden. In ieder geval liggen de gegevens voor een roman hier maar zo voor 't grijpen. Een klok slaat twaalf Alsof 't evenzoveel wes- pensteken zijn. zo plotseling springt Marie op. „Allemensen! 'k Moet al miin eten nog koken! Wanneer zei je, dat Kees kan komen passen, Cor?" „Deze week niet. meer. Maandag, zullen we zeggen. Kom maandagavond, dan kunnen we nog eens verder praten." „Met Kees er ook bij." „Ja, met Kees erbij." Sneller dan wenselijk is voor haar corpulentie en de middaghitte, fietst Marie Middelkoop naar huis. Behalve met het sneeuwitte lam is ze nu ook nog beladen met een flinke dosis Appelaar Daardoor voelt ze 't onverantwoordelijke van haar vaart niet eerder, dan wanneeT haar bij 't afstappen 't zweet aan alle kanten uitslaat. In ieder geval heeft ze haar eigen record ge slagen. Ze treedt een nog rustig huis binnen, dat bewaakt wordt door de kat-op-de-vensterbank. Geruisloos verdwijnt, ze in haar fleurige keu kentje. doet een schort voor en begint het mid dagmaal te bereiden. Tussen de aardappelen en de sperzieboontjes aanschouwt, ze het beeld van Appelaar en Anna Lioht, zoals zich die tijdens Cors vertellen heeft gevormd. Ver buiten het dorp ligt de bloemkwekeru Lynnehoek. Vreemdelingen, die het wonderlijk abacadabra der gemeentelijke grenzen niet ken nen, denken meestal, dat de Lynnehoek reeds on der het volgende dorp ressorteert, dat zijn vang armen listig naar Tervoorde uitstrekt. Tervoor de zelf kan hier geen vangarmen uitsteken, want 't wordt aan deze zijde volkomen afgesloten door de feodale bezitting 't Lynneveldt, waarin de Lynnehoek een enclave vormt. Reeds een kleine drie eeuwen staat 't Lynneveldt hier. oor spronkelijk een buitenplaats, lusthof en geldbe legging van een Amsterdams koopman, die de bijna vergane heerlijkheid Geeresteyn kocht, het oude. verzakte gebouw met de grond gelijk liet maken, een nieuw huis van deftige, zeven tiende eeuwse allures liet neerzetten en zelf de naam Ten Bosch Geeresteyn aannam Het dorp Tervoorde, waarin nu zelfs inboorlingen af en toe de weg moeten vragen, was toen niet meer dan een handjevol arbeidershuisjes plus pastorie en een kerkje, dat op zijn vluchtheuvel de stor men der reformatie en verscheidene stromingen had meegemaakt. De eerste heren Ten Bosch Geeresteyn hadden over dit dorpje alle heer lijke rechten, evenals verschillende ridderhof steden in de omgeving die aan hen schatplich tig waren. De veranderde structuur van de sa men'>?vmg heeft hieraan wel een en ander losge tornd. maar in morels zin zijn de heren van het Huis nog in menig opzicht de heren van het dorp gebleven, ze genieten de algemene achting, ze betrachten de liefdadigheid op een heel bijzonder beschaafde manier en naarmate de beginselen der democratie veld (zonnen, zijn zij daarin meegegaan. Niet uit de show. maar als werkelijke groei naar betere tijden. Zo is de laatste, eenzame heer van 't. Lynneveldt al voor de grote wereldstorm begonnen de brede, bui tenste strook van zijn bezittingen af te staan voor moderne woningbouw. Die strook, nvaar bezet met dennen, sparren en allerlei loofhout, was enkele eeuwen lang de schutswal om het Huis. de onbestreden grens tussen de familie en de gewone man. Nu deze wal gevallen is, kan men op vele plaatsen het Huis zien liggen in zijn werkelijk vriendelijke statigheid en me nigeen die in nood zit. vindt sedertdien gemak kelijker de weg naar het helpende hart. Hoewel de grond goedkoop weg moest gaan. ging de verkoop lang niet zo vlot. als jonker Ten Bosch Geeresteyn had gedacht. Misschien was het ge brek aan een complex goed verharde wegen daaraan schuld, misschien ook de ingeroeste traditie om niet zo ver buiten de dorpsgemeen schap te willen wonen. Slechts een enkele deed zun voordeel en onder die enkelen was Frans Appelaar, de bloemist. Hij zag hier zijn grote kans om van meesterknecht zelfstandig kweker teworden en dat is hem ook gelukt. Met behulp van vragen en raadgevingen in zijn vakbladen heeft hu de oude bosgrond bruikbaar gemaakt en omdat hij iets wilde doen. dat de heer van 't Lynneveldt aangenaam moest zijn, heeft hü zijn kwekerij de Lynnehoek gedoopt. (wordt vervolgd) De oude salon wordt lijk bevolkt door drie mannehjke tiënten. die toevallig allen natuurkun digen zijn en zich verbeelden, grote mannen uit de historie te wezen. Het sanatorium wordt gedreven door de uit de streek voortgekomen vrou welijke psychiater dr. Mathilde von Zahnd. een wat mysterieuze figuur, die door alles heen staat voor de naam en de eer van haar Inrichting Dat komt goed van pas, want er ge beuren plotseling heel nare en vt de dingen. Er wordt een moord pleegd en het spoor leidt wel duide lijk naar de patiënten. Ook de vreem de reactie van de directrice maakt icia» deel uit van de sa tyre en de symbo- Bnbetqulz *33 55—24 00 Niew liek, welke de schrijver in zijn spel Hilversum II, 298 m. AVRO: 19 00 Ge- heeft willen verwerken. sproken brief 19 05 Sportparade 19 30 Voor Evenzo het bijna klucht-achtige op- dc ieu*f) 20 °0 Nieuw» 20è05 Bay reu tb er de hoofdvenster Mar- otities 2120 Bayrouther Festapiele auser (2e acte) 22 30 Nieuw» 22 SS licht vanavofié ogramma 21 10 Radiokamerorkest stë: moderne muziek 22 00 Kerk- ocert 22 30 Nieuwe 32 40 Avend- iking 22 55 Boekbespreking 23 00 jMt 23 30 Tot j' stukken. treden van de hoofdverpleegster Mar- ooem tha Boll, in wie de kijkers Peronne kuneti Hosang zullen herkennen. Maar hoe Tannh zij zich ook gedragen, aan het. einde van het stuk is alles duidelijk. Conclusie „De Fysica" is een van d waarbij men niet weet of l lachen of om huilen moet. De goede sa tyre bevat nu eenmaal humor en smartelijke ervaring Het blijkt al gauw. dat er zeer on gewone dingen gebeuren m het luxe gesticht en naarmate het spel zich ontwikkelt, wordt de ene verrassing na de andere voor de toeschouwer op gestapeld. Totdat, aan het einde, toch de wending komt. waartegen in feite gedurende al de gebeurtenissen is ge vochten. Geen echte „ontknoping", meer een dramatische conclusie, die op bet hele verhaal weer een nieuw, mysterieus licht werpt. Op zichzelf Ie hel stuk. dal de Ne derlandse Comedie verleden jaar op repertoire nam. zeer moeilijk speel baar en bijzonder knap van con structie. Dat neemt echter niet weg, dat er bezwaren tegen kunnen wor den aangevoerd. Wie er niet door wordt geboeid, zal er zich zeker bij vervelen en er een nachtmerrie achtige chaos In zien. Daarom: hecht u er niet op vast, er zijn ook nog radioprogramma's en het is de laatste spel-avond, waarop u niet tweede 1964: Tannhöueer vanavond 1 De Phvsici. TV-spol Programma voor morgen 402 m KR O 7.(Kt Nieuws ed 7 IS Licht» gram 7.55 Nieuws 8 15 Lichte gram lisvrouw 9 35 Waterstanden 19 05 Klas* pianomuziek oekprogramma 1100 Voor Tenor en piarto: klasa Ho- Lichte gram van land- en n 12.50 Platen- tïeded «en behoeve uw 12.33 Lichte grJ 12.55 Kathchekn i Voc JMWHP ilradio 15.30 Voor de zte- 1. bariton en piano: klase icderne liederen 17 00 Voor de Jeugd 5 30 Sopi cdeme 1. 7 30 Klnderkoi lied kunt overschakelen net. Nog even iets over de bijzonder sterke rolbezetting. Hans Bentz van den Berg. die de regie voert, neemt tevens een van de moeilijkste rollen voor zijn rekening, nl. die van Möbius, een van patiënten. In de andere pa- tiëntenrollen ziet u Johan Remmelts (Newion) en Henk Rigters 1 Einstein-. Elly van Stekelenburg treedt op als kw de directrice-psychiater en Kitty Cour- J~'| bois speelt de rol van de jonge on verschrokken verpleegster Monika- Onder de vele andere- meespelenden heeft Dick Swidde de pijnlijke re»! van de zendeling Pose en Mimi Boesnach 1 zangaolieten versum II. 298 m. VARA: 7 00 Nieuw» Ochtendgym 7 20 Socialistisch strtjd- 7 23 Lichte gram (7.30 Van de voor- ia. praatje) 8 00 Nieuw» en soclalie- 8 18 Lichte gram 8.50 Gym tisch rtTiJdti voor de vrouw 9 00 Tl land Informatief programma voor terweggebruiker* VPRO: 9 40 Morgt wijding VARA: 10 00 Schoolradio IC Steeofonlsche uitzending Pianoduo: n uziek 1 r de klei Nieuw» 1102 Voor de vrouw 1! 40 Lidite gram 12 00 Meiodieen-Expres» 12 20 Rege ringsuitzending: Voor de landbouw 12 30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 33 Stereo fonische uitzending: Orgel- AVRO: 13 00 Nieuw» 13.15 Mede- rair klankbeeld 15 30 Melange: actuele VPRO16 00 Nie Of het spel. dat met wlaaelend auc- re» op de planken is gebracht, het ook de televisie zal doen. moeten wjj ichten: hulskamerpubliek dan schouwburgpubliek nteml Een Ideaal "1 17 00 Solisten van weleer: rt ing 17 30 Ronduit muzikaal: J -1® -9 Nieuw* 18.15 Amu»

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7