Fel verzet tegen invloed kerk VLIEGERS MISHANDELD: KLACHT EN RAPPORT Jjfi een. &an£e Kij wat is wijsheid? UILTJE 1 ROL EXTRA VOOR EEN DUBBELTJE Wenst primaat schedel niet te ontvangen? R.k. kerk Malta zwicht voor de socialisten 1 ROL EXTRA VOOR EEN DUBBELTJE Protest aan president Vliegen vorig jaar veiliger dan ooit De Gaulle nu naar Ecuador Tubman Nieuwe vorm van verzet tegen Saigon Laos nog ver van een oplossing Mierentaal DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1964 Nu Malta onafhankelijk is Felle strijd op til (Van een onzer redacteuren) V/TALTA heeft een heel oude geschiedenis. Bijna twin tig eeuwen geleden is Paulus er gestrand, toen het schip, waarop hg naar Rome werd vervoerd, op een zandbank aan de grond was gelopen en uit elkaar was geslagen. Paulus vermeldt, dat het eiland een inham met een strand had. „Pas toen we in veiligheid wa ren vernamen wjj dat het ei land Malta heette. De inlan ders bewezen ons buitengewo ne menslievendheid, want zjj staken een groot vuur aan en haalden er ons allen bij om de dreigende regen en om de koude." In de omgeving van de plaats, waar de 276 schip breukelingen aan land waren gegaan, bevond zich een land goed van de bestuurder van het eiland. Publius genaamd. Drie maanden bleef Paulus op Malta en in die tyd genas hy de vader van deze heerser en vele andere „inlanders". Ditzelfde Malta staat dezer dagen (weer in het nieuws, zij het op geheel andere wijze. Het eiland telt nu on- Jgever 350.000 inwoners, die vrijwel lallen roomskatholiek zijn. De positie Ivan de kerk is er zo sterk, dat de Socialisten (die in de oppositie zijn) het verwijt hebben laten horen, dat de grondwet van de zondag onafhan kelijk geworden staat haar te veel gelegenheid geeft, macht uit te oefe nen. Oppositieleider Mintoff heeft de huidige regering ,,een verzameling door de geestelijken bestuurde mario netten genoemd, die naar het pijpen van de 80-jarige aartsbisschop Mi chael Gonzi dansen". Wellicht valt ce houding van Dominic Mintoff te lerklaren uit het feit, dat de onaf hankelijkheid van Malta niet meer Bevochten behoefde te worden. De grote veranderingen, die zich in ons atoomtijdperk op strategisch gebied hebben voltrokken, brachten een totale ommekeer teweeg positie van Malta. Voor de Britten heeft het geen enkele praktische be tekenis meer en dus had het voor Mintoff en de zijnen geen zin, zich tegen de Britten te keren om daar mee hun aanhang op het eiland te vergroten. Voorbode De socialistisoh leider heeft zich pm die reden tegen de macht van de kerk gekeerd, omdat haar leiders hem hebben weten te beletten, bij be verkiezingen een meerderheid in het parlement te behalen. Niettemin Zijn de socialisten van Mintoff er in geslaagd, ongeveer een derde van het fantal parlementszetels te behalen, n 1955 had zijn Arbeiderspartij de —herkiezingen gewonnen en was hij premier geworden van het zelfbestu- tende Malta. In 1962 bleken de rol len echter te zijn omgedraaid. Een krachtige actie van de geestelijkheid leidde er toe, dat velen zioh van de Socialistische partij afkeerden en de Nationalistische partij van dr. Geor ge Borg Olivier steunden. De relletjes, die met het uitroepen vanran de onafhankelijkheid van Malta inen gepaard gingen dienen we dan ook Ie zien als een' trap na naar Enge land. dat volgens Mintoff de kerk de handen boven het hoofd heeft gehou- LK" len en als de aankondiging van een periode, waarin de politieke strijd tus- len de verschillende partijen met frote felheid zal worden gevoerd. Nu de Britten hun handen van M#l- la afgetrokken hebben, heeft Min- IG De synode van de Grieks-orthodoxe Kerk heeft gisteren een delegatie van teven bisschoppen aangewezen om de ichedel van Andreas in ontvangst te ne- tnen. als deze zaterdag uit Rome in Pa lras aankomt. Zoals men weet zal deze •elikwie als een vriendschapsgebaar door Ie paus worden teruggegeven aan de Griekse kerk. Kroonprinses Irene, de zuster van ko- bing Konstantijn, zal zich officieel met lie Griekse premier Papandreou voegen bij de commissie van ontvangst Ver- Wacht wordt, dat verder nog minstens 25 andere bisschoppen onofficieel de Evangstplechtigheid zullen bijwonen, primaat van Griekenland, aartsbis- op Ohrystostomos zal echter niet aan- tig zijn. Een woordvoerder weigerde de reden hiervan mee te delen. Gisteren werden de versteende sche- Belf ragmen ten. die gevat zijn in eengou- pen masker, dat de gelaatstrekken van Andreas zou weergeven, door de paus >en altaar in de Sint Pieter geplaatst een plechtige processie. Hij knielde jad: „Heilige Andreas, bid voor ons." plechtigheid werd bijgewoond door de 2.500 bisschoppen, die daar bijeen paren voor de conciliezitting. De schedel, die in 1462 uit Grieken land per schip naar Rome reisde, zal za terdag per vliegtuig terugkeren. toff alleen nog maar met zijn poli tieke tegenstanders te maken. Hij is van mening, dat de tijd in zijn voor deel werkt. Zijn actie tegen de gees telijkheid zal naar zijn oordeel er toe leiden, dat steeds meer Malte- sers zich niet langer laten beïnvloe den door de aansporingen van de kerkelijke leiders, hun stem niet te geven aan de Labourpartij. Hij be weert, dat de nieuwe generatie, die op het eiland de plaats van de oude ren gaat innemen, minder gebon den zal zijn aan tradities. Ook zou de opheffing van het analfabetisme op Malta, dat nog erg groot is, er toe bijdragen, dat de macht van de kerk wordt doorbroken. Of dat het geval zal zijn, dient te worden afgewacht. Want ook van de zijde van de kerkelijk leiders wor den stappen ondernomen om wijzigin gen aan te brengen in de samenle ving op Malta en de andere eilan den, die bij de nieuwe staat behoren. Men beseft, dat het koren op de mo len van de socialisten zou zijn, als alles bij het oude zou blijven, en men denkt een toenemende mate van „po litieke afvalligheid" te kunnen voor komen door de houding van de kerk ten opzichte van maatschappelijke problemen aan een grondige herzie ning te onderwerpen. Geschiedenis Voordat de Britten op Malta de la kens gingen uitdelen, lieten de Phoe- niciërs, de Karthagers, de Romeinen, de Arabische zeerovers, de Johanni- ters en de Fransen er hun sporen achter. In 1814 werd het bij verdrag van Parijs een Britse kolonie. Het duurde nog.tot 1887, voordat het eiland een grondwet kreeg, die echter enke le jaren later weer werd ingetrokken In 1921, enkele jaren na de eerste wereldoorlog, kreeg het opnieuw een grondwet met een beperkte mate van zelfbestuur. Negen jaar later werd ook deze grondwet ingetrokken naar aanleiding van nationalistische onlus ten. Bij het uitbreken van cle tweede wereldoorlog kreeg Malta zelfbestuur in binnenlandse aangelegenheden. Tij dens deze oorlog weerstond het op heldhaftige wijze zware Italiaanse en Duitse luchtaanvallen. En het misluk ken van de verovering van Noord- Afrika door de Duitsers moet dan ook in belangrijke mate worden toe geschreven aan het feit, dat Malta stand wist te houden, mede dank zij de hulp van de geallieerde koopvaar dijvloot, die bij de bevoorrading van het eiland zware verliezen leed. Toen de tweede wereldoorlog voorbij was heeft het nog lang geduurd, voordat met Engeland overeenstemming kon worden bereikt over de toekomst het eiland. Felle strijd In 1955 slaagde Mintoff er in, de verkiezingen te winnen op een ver kiezingsprogramma, dat volledige on afhankelijkheid voor het eiland eiste. Hij bleef tot 1958 aan de macht, in welk jaar de moeilijkheden tussen zijn regering en het Britse „moeder land" een hoogtepunt bereikten. De onderhandelingen over de grondwet voor Malta liepen vast op de eisen van Mintoff en nadat deze was treden als premier, trok Engeland weer alle macht aan zich en werd Malta opnieuw een Britse kolonie. De ze toestand duurde voort tot Toen was de Nationalistische partij van dr. Borg Olivier aan de macht gekomen, nadat ook zij de eis volledige onafhankelijkheid voor Mal ta in haar vaandel had geschreven Er kwam in dat jaar een nieuwe grondwet tot stand, waarmede de so cialisten zioh onder Mintoff niet kon den verenigen. Voorts kreeg Malta nu volledig binnenlands zelfbestuur. Dr. Borg Olivier werd premier en is dat nu nog. Zondag jl. was de dag aangebro ken, dat de volledige onafhankelijk heid van Malta een feit werd. De Maltesers staat nu een felle politie ke strijd te wachten. Deze zal niet alleen worden beheerst door de ver houding tussen kerk en staat, maar ook door de economische toestand op het eiland, die niet rooskleurig is. De toeristen-industrie is een belangrijke bron van inkomsten. Wil die bron niet opdrogen, dan zullen orde rust op het eiland van Dom Mintoff moeten voortduren.... De rooms-katholieke aartsbis schop van Malta, Gonzi, heeft woensdag de opheffing bekend gemaakt van een verbod om aan kerkelijke activiteiten deel te nemen, dat in 1961 werd ingesteld voor de bestuursleden van de Socialistische partij op het eiland. Het verbod was in het leven geroepen toen het bestuur een politieke verklaring goedkeurde, waarin de aartsbisschop en de geestelijkheid er van werden beschul digd met de koloniale regering samen te wecken „tegen de belangen van de x - - onaf_ Vliegers vereniging protesteert bij Liberiaanse ambassadeur twee buitenlandse piloten, die i t jaar in Liberia werden gearres- OVei'WDl'tlCllt rd, heeft het bestuur van de O Voor gezonde wille landen.... Het vliegen was in 1963 veiliger dan ooit met een dodencijfer van 0,76 per honderd miljoen passa giermijlen, zo heeft de internatio nale organisatie voor de burger luchtvaart (ICAO) in een rapport meegedeeld. ongelukken per maand voor, waarbij totaal bijna 700 passagiers het leven ver loren en een nog groter aantal gewond werd, aldus deze VN-organisatie. Exacte statistieken zijn niet voorhan den, maar het schijnt wel duidelijk te zijn, dat de geleidelijke inschakeling van de grote vliegtuigen met turbine straalmotoren een belangrijke factor vormt in de vermindering van het aan tal ongelukken, zo zegt het rapport De twee-motorige DC-8, het meest al gemeen gebruikte toestel ter wereld (er n er verleden jaar 1.200 in dienst), betrokken bij negen van de 26 on gelukken op lijndiensten. Er zijn echter geen aanwijzingen, dat hun ouderdom of de staat waarm ze verkeerden iets te maken hadden met dit betrekkelijk ho ge ongelukkencijfer. In meer gevallen dan gebruikelijk was slecht weer de oor zaak van de ongelukken met deze toe stellen. Een groot deel van de vliegrampen ge beurde bij slecht zicht, als gevolg waar van vliegtuigen tegen de grond of een berg sloegen. „Misschien hadden wel elf de 26 ongelukken voorkomen kun- worden als de piloot over nauwkeu riger gegevens had beschikt betreffende zijn positie en hoogte", zo staat in het rapport Bij het vervoer van passagiers buiten de lijndiensten kwamen in '63 veel min der ongelukken voor dan het jaar daar voor. Het aantal ongelukken daalde van 18 tot zeven. Het blijft echter nog steeds een feit, dat op chartervluchten naar verhouding veel meer passagiers veron gelukken dan op lijndiensten, zo zegt de ICAO. Het aantal doden (168 in '63, on geveer 1/3 van het aantal doden in *62) bedraagt ongeveer 1/4 van dat op de V4.--J4 j;- waarschijnlijk over lijndiensten, meer dan tienmaal zoveel len worden uitgevoerd. Ecuador er door Zuid-Amerika. Hij zal daar tot morgenmiddag blijven en zich vervolgens naar Peru begeven. Overal werkt hij eenzelfde programma af. Overal worden ook honderden men sen gearresteerd om zoveel mogelijk de veiligheid van de Franse president te kunnen verzekeren. In ziekenhuizen wordt alles in gereedheid gehouden om zonodig een spoedoperatie te kunnen verrichten. In Ecuador zullen langs de route van het vliegveld naar de hoofd stad Quito vijf ziekenwagens met dok toren en bloed van de bloedgroep van De Gaulle geparkeerd staan. Niettemin begaf de generaal zich ook gisteren in Colombia onder het publiek, tot grote consternatie van degenen, die voor zijn veiligheid verantwoordelijk zijn. Ongerust over de behandeling van twee buitenlandse piloten, die dit teerd, International Federation of Air line Pilot Associations (Ifalpa) een eerste stap ondernomen om aan deze verregaande willekeur" een einde te maken. Daartoe hebben zich deze week twee vice-voorzitters van de Ifal pa, waarbij 48 vliegersverenigin gen uit de gehele wereld met in totaal 23.500 piloten zijn aangeslo ten, naar de Liberiaanse ambassa deur in Den Haag begeven. Deze beide bestuursleden, de Brit J. M. Bartelski en de Fin O. Forsberg, dienden bij hem een officieel pro test in en verzochten hem bij zijn regering op maatregelen aan te dringen, die soortgelijke inciden ten in de toekomst zullen uitslui ten. De ambassadeur zegde toe het protest te zullen doorzenden aan president Tubman. Nadat eerst eind februari de Nederlandse gezagvoerder P. G. Tideman in de Liberiaanse hoofd stad Monrovia was gearresteerd en vrij ernstig mishandeld, volgde in juli jl. een tweede vrijwel iden tiek geval, waarvan de Britse captain B. A. Loveridge (op dat moment in dienst bij de nationale luchtvaartmaatschappij van Libe ria) het slachtoffer was. Beide pi loten brachten over hun bevindin gen rapport uit. Arrestatie De 42-jarige Brian A. Loveridge vertelt daarin hoe hij op 18 juli jl. op het Libe riaanse vliegveld van Robertsfield met zijn passagiersvliegtuig landde en op dracht kreeg met het taxiën naar het platform even te wachten totdat een Coronado-straalvliegtuig van de Swissair met de Liberiaanse president Tubman aan boord zou zijn vertrokken. Nadat dit was geschied kreeg hij" opdracht snel naar het platform te taxiën in verband met ander landend verkeer. Bij het stationsgebouw zag hij allerlei gasten vertrekken, die de president had den uitgewuifd, en voorts de leden van een erewacht, die intussen was afgemar cheerd. „Ik nam aan. dat de plechtigheid voorbij was en parkeerde mijn toestel i de normale positie op het platform' verklaart Loveridge. Eenmaal in het gebouw werd hy bij de vice-president van Liberia geroepen. Deze bleek er verontwaardigd zjjn. dat Loverage het toestel gereden, terwijl hij er nog stond. Hij merkte voorts op, dat Loveridge hem het zicht op het vertrekkende Swissair-toe- stel had ontnomen en stof over de ge nodigden had geblazen met de z\jn toestel. Diezelfde avond werd Loveridge hij vertelde door de Liberiaanse politie van huis gehaald en zonder antwoord te krijgen op zijn vraag waarvoor hij werd gearresteerd, ontdaan van sokken er schoenen opgesloten in een kleine, stin- kende, pikdonkere cel van een legerkamp in Monrovia, waarin zich geen ander meubilair bevond dan een oliekan als latrine. Na een paar uur werd de Britse vlieger uit deze cel gehaald en gebracht naar een andere, waarin temidden van een onbeschrijfelijke bende op de grond in een laagje vuil water zeven gevangenen bevonden. De meesten. aldus nog steeds het verhaal van Loveridge. waren geboeid on polsen en enkels. en weigerde hem mede te delen hoe de beschuldiging feitelijk luidde. Tegen het einde van de middag wist de directie van zijn luchtvaartmaatschap pij zijn invrijheidstelling te bewerkstel ligen voor een losprijs van 1500 dollar. Loveridge heeft inmiddels deze maat schappij en Liberia verlaten. Een niets vermoedende gezagvoerder Tideman werd op 25 februari tegen mid dernacht by het binnentreden van zijn hotel in Monrovia gearresteerd, omdat zich zoals hij althans later moest aan nemen, maar toen niet wist in de hal op dat zelfde moment president Tubman bevond. Wel had hy voor het hotel op straat een aantal grote Amerikaanse auto's zien staan. Blijkbaar had hem dit zoveel respect moeten inboezemen, dat hy buiten had moeten wachten. Nauwelijks binnen werd hij door iemand weer naar buiten geduwd mpt vraag of hij niet wist wie dat was. zei niet te weten op wie gedoeld d en graag naar zijn kamer te willen, een oogwenk stonden er toen drie tot stevige kerels om me heen, tegen wie ik kansloos was", aldus de Nederlandse gezagvoerder in zijn rapport. Nog voor hij zich kwaad kon maken had hij de handboeien aan en werd tegen de grond geslagen. Per politieauto werd hij naar een ge vangenis gebracht cn onderweg door agenten bont en blauw geslagen. Hij poogde zich ondanks zijn boeien te ver- "eren, doch kreeg een voltreffer op zijn 2us en rechteroog.- Hysterisch Aangekomen bij de citadel, zoals de militaire gevangenis daar heet, kregen de drie agenten hulp van enkele soldaten. „Hysterisch sprongen ze op me af", aldus Losprijs De gehele nacht en een groot deel de volgende dag hield men hem in deze neens pikdonkere cel vast. Tweemaal d hij bij een officier geroepen, die verzoek om contact óp te mogen ten met de Britse ambassade negeerde Jordanië heeft een se rie van vijf postzegels uitgegeven die bedoeld zijn als herdenking van de ontmoeting die paus Paulus en patriarch Athenagoras in januari in Jeruzalem hadden. I De vereniging tot be vordering van de land bouw! uigpaardenfokkerij V.L.N. zal prinses Bea trix een paard aanbieden als zij morgen in gezel schap van haar vader een onderdeel komt bij wonen van de Utrechtse paardendagen, die dit maal in het teken staan van het zilveren jubi leum van de V.L.N. Koningin-moeder Fre- derika van Griekenland komt na het huwelijk van haar zoon met de Deense prinses Anne-Ma- rie niet helemaal zonder inkomsten te zitten. Haar weduwenpensioen be draagt 100.000 dollar per jaar, als men het rege ringsgezinde blad Vim a uit Athene mag geloven. I Britse chirurgen zijn erin geslaagd een jonge dame haar arm weer te rug te geven die in de fabriek in een machine was blijven zitten. De ar beidster was na het on geluk onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht. Per ambulance werd de arm uit de fabriek ge haald en deze werd in het ziekenhuis weer aan gezet. I Twee leden van de po pulaire Britse zanggroep The Takers dachten dat het een grap was toen Oostduitse grenswach ten hen aanhielden bij Checkpoint Charlie. Maar het was wel dege lijk ernst: zij werden be dreigd met 12 jaar ge vangenisstraf. Zij had den in een Westberlijnse bar Oostduitse marken gekocht en die mee naar Oost-Berlijn genomen. Dat is verboden en daar staat een xwv.e straf op. het rapport, „mijn bovenkleren sneuvel den en alles wat ik bij me had werd me afgenomen" Daarna werd hij op zijn buik gerold en kreeg hij een 20-tal zweep slagen met een leren karwats. Vervolgens werd hij halfnaakt in een naar urine stinkend, donker hok geduwd en nog steeds geboeid opgesloten. Na circa 2 uren ging de deur open. „Een commanderende sergeant-majoor gaf een potige neger-soldaat opdracht me nog eens een stuk of tien slagen met de karwats uit te delen", aldus Tideman, die zich begon af te vragen of de mense lijke huid zo'n afstraffing wel kon door- Gedurende de 38 uren van gevangen schap kreeg hij niets te eten of te drin ken. Ook Tideman poogde tevergeefs de hulp te laten inroepen van de Neder landse ambassade, de K.L.M., een advo caat of dokter. Beledigd De volgende middag kreeg hü zyn broek, sokken en schoenen terug en werd hij per auto naar een ander gebouw ge bracht. Daar werd hij voor iemand ge leld, die naar hem later bleek een offi cier van justitie was. Deze verweet hem: „U hebt een van de gasten van onze president beledigd". Tideman verweerde zich met te zeggen dat hij helemaal niets van de aanwezigheid van de president had afgeweten. Daarop werd hy terug gebracht naar de citadel en weer op gesloten. Op de tweede dag knipte men hem een gemillimeterd kruis met banen van 4 cm breedte in het haar op zijn hoofd. Later op die dag ging een luitenant met hem mee in een auto, De Zuidvietnamese regering van generaal Ngoejen Khan krijgt, na al le moeilijkheden met de stakers, weer met nieuwe problemen te kampen: bergstammen die door de Amerika nen zijn opgeleid en moderne wapens hebben gekregen, beginnen zich steeds meer te keren tegen het wet tige gezag in Saigon. Amerikaanse militairen pogen beide partijen wel Zes dorpen reeds hebben zich bij het verzet tegen de regering in Saigon aan gesloten. Bij verschillende gelegenheden hebben de bergbewoners ook hulp ver leend aan de Vietcongrebellen hoewel ze officieel deel uitmaakten van het Vietnamese leger. In Zuidvietnamese regeringskringen is herhaaldelijk kritiek geoefend op het feit dat de Amerikanen de bergbewoners hebben opgeleid. Men was bevreesd voor te grote afhandelijkheid nadat de dorpe lingen zouden zijn bewapend. Het ant woord van de rebellen heeft niet lang op zich laten wachten. De kwestie Laos was een slepende kwestie en blijft een slepende kwestie. Ondanks schijnbare punten van over eenstemming zijn waarnemers van me ning. dat het akkoord over de agenda voor besprekingen in Parijs een oplos sing in „Laotiaanse stijl" is om de ge zichten te redden. Vooral prins Soepha- noevong, de leider van de Pathet Lao, zou onomwonden zijn mening gezegd hebben en verschillende straffe eisen ter tafel hebben gelegd, eisen die voor Soe- vanna Phoema onaanvaardbaar zijn, zo als het herstellen van de toestand in Laos van voor de samensmelting tussen rechtsen en neutralisten. Soevanna Phoe ma verklaarde in Bangkok hü is op terugreis naar Laos om de koning ver slag uit te brengen dat de drie Lao tiaanse groeperingen nog zeer uiteenlo pende meningen hebben over een oplos sing van de Laotiaanse crisis. Indien men niet slaagt in het beleggen van een nieuwe Geneefse conferentie dan zal de kwestie aan de V.N. worden voorgelegd. waarin een soldaat een stengun op Tideman gericht hield. Aangekomen by een kazerne gaf een kolonel aldaar opdracht Tideman te ontdoen van zyn schoenen en sokken, waarop een af mattende mars door de stad begon. Gevolgd door de luitenant en de sol daat met de stengun in de aanslag moest de Nederlandse gezagvoerder lopend op zijn steeds rauwer wordende blote voet zolen, met de geboeide armen op de rug en met het potsierlyke kruis in zyn haar geknipt een afstand van 4 km over heet asfalt of ongeplaveid grint afleggen. Daarby dirigeerde men hem tot vermaak van de inheemse bevolking dwars door een kampong en joeg men hem op de punt van de stengun zoveel mogelijk op. Tenslotte kwam hy uitgeput en niet tot lopen meer in staat aan by het gebouw van de officier van justitie, met wie hij daags tevoren ook al had gesproken. Deze legde hem ditmaal een verklaring >or, die de K.L.M.-vertegenwoordiger Franssen, bijgestaan door een Britse advocaat, voor hem had opgesteld. Daar- stonden zwart op wit excuses, die de .ren voor zyn geld kiezende Tideman ondertekende. De officier stelde hem vervolgens in vryheid. nUilfjêopMm... senoritas van 14 t/m 18 ct sigaren van 20 t/m 33 ct 1626) Een taalboek dat op enige bevinden tussen achterlijf en borst- voUedigheld aanspraak wil maken stuk. Het abdomen Is bij mieren niet zal, behalve allerlei wijsheden onmiddellijk met het borststuk ver over grammatica, zinsconstructies, bonden, zoals dat bij bladwespen te woordschikking e.d., ook de klanken zien is, ook niet door middel van een van de taal bevatten en trachten de- wespentaille, zoals bij wespen en bij- ze zo goed en zo kwaad als dat en maar door een beweeglijk tussen- gaat weer te geven in speciaal daar- stuk, of steel. Deze steel kan bestaan, voor ontworpen schrifttekens. Is ons hetzij uit één stuk, hetzij uit twee taalboekje zo volledig mogelijk, dan knobbelvormig afgeronde ringen, zo- zullen zelfs de organen, waarmee als het geval is bij knoopmieren deze klanken te voorschijn worden die daaraan dan ook hun naam ont- gebracht aan een gedetailleerde be- lenen. Op de plaats waar het achter- spreking worden onderworpen, opdat lijf In de tweede steelknop gescho- de lezer en leerling beseffen hoe de ven ls ligt het eigenlijke geluidsor- taal alt de keelhol te vloeit, of bij krachtiger mani festatie wordt uitgestoten. Nu hebben we al le aanspraken op de volledigheid wel iswaar altijd verrre van ons gehouden, maar vandaag kun- best eens „doen alsof' TOCH IS «IET ZO! gaan, bestaande uit een zeer fyn geribd gedeelte van het chltinepantser. Door gaande beweging van het achteriyf, kan deze geribde plaat tegen de kraagvormige over hellende zoom van steelknoop gewreven 'aardoor een typisch geluld op onvrien- het „Handboek tot de taal der mie- worden, ren" laten aanvangen met een korte ontstaat, dat door de inleiding over de spraakorganen die deiyke wyze raspen wordt genoemd, deze dieren in sommige gevallen ter maar door een welwillender toehoor beschikking hebben. Want laten we der als stryken wordt aangeduid, op de voorgrond stellen, dat de mo- Precies dezelfde termen kunnen ook gelijkheid om geluiden voort te bren- op de violist In de menselyke omge- gen die als „mierentaai" kunnen ving worden toegepast, worden uitgelegd slechts aan een Hoe het ook zij, het vlugge heen beperkt aantal soorten is toebedeeld, cn weer schuiven van de kam over Dit voorbehoud bleek vooral nood- de ribbetjes, veroorzaakt tussen elk zakelijk na de uitspraak van Lub- ribje kleine stootjes, die elkaar bock, die beweerde dat mieren, geen met grote snelheid opvolgend een geluiden kunnen voortbrengen die trilling geven die op het menselijk voor bet menselijk oor waarneembaar oor de indruk van zwak getjirp zijn. Het is begrijpelijk dat hij tot maakt. Aangezien zowel het aantal, een dergelijke konklusie kwam, want als do onderlinge afstand van de hij had mieren in handen gekregen chitine-rlbjes van soort tot soort va- die de geschikte organen daarvoor riëren en er bovendien binnen de- isten en dus niet konden dienen als zelfde soort nog verschillen bestaan proefdieren voor een uitspraak van tussen de wijfjes en de mannetjes, algemene strekking. zijn de mogelijkheden voor verschil- Gebogen over een groot nest met lende talen binnen de mierenmaat- bosmieren. kunnen we een geruis schappij reeds in voldoende mate waarnemen, veroorzaakt door tien- voorhanden. Er zijn soorten, waar de duizenden trippelende mierenpootjes ribjes slechts een halve micron van dorre bladeren of ander droog elkaar liggen, zodat er 2000 op een materiaal. Naar alle waarschijnlijk- mlllmeter liggen, bij andere soorten heid is dit geluid echter van geen liggen ze op grotere afstanden, tot enkele biologische betekenis, al werd 2 micron toe. het wel eens voor de microfoon ge- Is de korte inleiding van ons hand- bracht om de radioluisteraars de in- boek thans voldoende recht gedaan, druk te geven dat zij daardoor de we zullen nu overgaan tot een even intieme gesprekken in de mieren- korte fonetiek, staat zouden kunnen afluisteren. Desondanks produceren sommige Daarover een volgende keerl soorten echte geluiden met speciaal daarvoor ingerichte organen die zich (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13