Ombudsman ook in ons land op zijn plaats Vleeswarenindustrie in de knel door E.E.G. Drie ongelukken voor luchtvaartraad Berisping en Nieuwe tienkamptelling gunstig voor Kamerbeek Europese selectie won van Zuid-Sla vie: 7-2 intrekking van brevet Papieren vuilnisbak biedt vele voordelen Draadomroep: f 14 miljoen verlies FARVERFEST 1] DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1964 Goed rapport Morgen houdt de Vereniging voor administratief recht te Utrecht een vergadering, die voor een goed deel gewijd zal zijn aan de vraag in hoeverre de instel ling van een ombudsman naar Scandinavisch voorbeeld in Ne derland wenselijk is. Dit onder werp is diepgaand bestudeerd door een commissie uit de ver eniging onder voorzitterschap van prof. mr. A. D. Belinfante. De meerderheid van de commis sie is vóór invoering van het in stituut. Zij ziet daarin de moge lijkheid: a) dat het instituut voor de burger van betekenis zal zijn doordat het hem een duidelijk adres verschaft waar hij zich met klachten over het bestuur door de overheid zal kun nen vervoegen; b) dat het in stituut tevens zal bijdragen tot verbetering van het peil van het overheidsbestuur; c) dat het in stituut mede een steun zal kun nen zijn voor het overheidsbe stuur, wanneer dat ten onrechte van onjuist optreden wordt be ticht. De meerderheid van de commissie verwacht verder dat het instituut niet in de laatste plaats een positieve factor van belangrijke sociaal-psychologi sche betekenis in het verkeer tussen burger en overheid zal kunnen worden. De Deense om budsman, prof. Stephan Hur- witz* heeft zich bereid verklaard om de vergadering van de Ver eniging voor administratief recht bij te wonen en op eventuele vragen te antwoorden. In ne venstaand artikel gaan we wat dieper op de problematiek in. Studiecommissie is van oordeel: Inter Milaan dwingt beslissingsstrijd af I Europa's bekerhouder Inter Milaan leeft gisteren in Milaan de returnwed- Irijd van de intercontinentale finale om iet officieuze wereldkampioenschap voor lubs met 20 gewonnen van het Argen- (jnse Independiente. De eerste wedstrijd was door Indepen dente, houder van de Zuidamerikaanse |eker, met 10 gewonnen. Er zal nu en derde wedstrijd worden gespeeld, die pterdag in Madrid zal plaatsvinden. (Van onze parlementsredactie) ÏN paar jaar geleden hield de politie tussen Nyborg en Odense in De nemarken een fietser aan, van wie zy vermoedde dat hy de man was, die voor een bepaald misdryf werd gezocht. De argwaan werd nog groter toen de aangehoudene zich niet behoorlyk kon legitimeren. De man werd gesommeerd om in de politie-auto plaats te nemen; z'n fiets werd in een greppel achtergelaten. De wielrijder bleek niet schuldig te zijn en kon dus weer zijns weegs gaan. Maar toen hy z'n fiets ging ophalen, voelde hij zich pas goed gedupeerd. Het rywiel was namelijk flink beschadigd. Wie zich in Denemarken wil bekla gen over overheidsoptreden, kan te recht bij de ombudsman prof. S. Hur- witz. Deze onderzocht het geval en kwam tot de slotsom, dat de politie mannen de fiets niet zo maar in da greppel hadden moeten laten liggen. Verder kon de ombudsman niet gaan sancties kan hij neit toepassen. Toch kreeg de benadeelde f 25 schadever goeding. Het is een van de vele ge vallen, die de Deense ombudsman in de acht jaar. dat hij nu in functie is, heeft behandeldEen klein alledaags geval, maar zeker niet onbelangrijk. In de Scandinavische landen is de ombudsman al een vertrouwe ver schijning, maar in ons land kijken we er nog een beetje vreemd tegen aan. Bestaat er behoefte aan? Men behoeft nog geen zwartgallige gedachten over de werking van ons overheidsappa raat te hebben om toch van mening te zijn. dat hij ook in ons land nuttig werk zou kunnen doen. Voor ons de mocratisch stelsel, dat vooral bedacht is op de rechten van de enkeling, zou hij wellicht een aanwinst betekenen. Niet dat de Nederlandse burger zo machteloos is of zo gemakkelijk het slachtoffer wordt van een onpersoon lijke of zelfs onmenselijke bureau cratie. We prijzen ons gelukkig met een integer „ambtenarendom" en zou den staaltjes kunnen vertellen van een plezierig en correct optreden. Maar mensen blijven mensen, voor wie machtsuitoefening (al is dit maar ach ter een loket) steeds een gevaar in houdt. Schreef Montesquieu niet: .Het is een eeuVige ervaring, dat ieder die macht heeft, geneigd is er misbruik van te maken"? V olksvertegenwoordiging Macht moet volgens Montesquieu macht stuiten. Daarom staat er tegen over de macht van de regering de macht van de volksvertegenwoordi ging. Elke burger kan daarbij ook recht zoeken. De beide Kamers der Staten-Generaal kennen commissies voor de verzoekschriften. De vraag kan worden opgeworpen of deze col leges eigenlyk niet de functie van ombudsman bekleden of bekleden moeten. Het Nederlandse volk ver wacht er kennelijk niet veel van. Per jaar komen bij de commissie uit de Tweede Kamer slechts een tweehon derd verzoekschriften binnen en by de Eerste Kamer slechts enkele tien tallen. Veel kunnen de commissies ook niet doen: daarvoor ontbreekt tijd en gelegenheid. Als commissie een on derzoek instellen betekent nogal wat. Bovendien ondervragen de commis sies in den regel geen ambtenaren; tegenover hen is de minister verant woordelijk. In het verleden heeft prof. mr. A. N. Nota produktschap naar minister (Van onze soc.-econ. redactie) [N de agrarische wereld worden de stemmen die zich verheffen te len de EEG-maatregelen steeds tal- fijker. Na de pluimveehouderij heeft ju ook de vee- en vleessector, (alle [eledingen in deze bedrijfskolom Imvattend), ernstige kritiek geuit op let EEG-belejd. Regelmatig duikt veer de mening op, dat Nederland jich beter by de EVA, het econo- hisch samenwerkingsverband waar- ian ook Engeland en Denemarken leelnemen, had aan kunnen sluiten li plaats van bij de EEG. [Het bestuur van het produktschap voor fee en vlees heeft gisteren als zijn kening uitgesproken, dat de invoer uit [ederland in de andere EEG-landen van [leeswaren en vleesconserven door het feffing stelsel zo zwaar is belast, dat de ptvoer uit Nederland stagneert. De uitvoer van vleeswaren is zwaarder Mast dan onze export van geslachte var- tens. Deze slag is voor de Nederlandse tleeswarenindustrie zwaar aangekomen, Bndat Nederland zich door de jaren heen leeft gespecialiseerd op de uitvoer van erwerkte produktcn. De vleeswarenin- Instric ziet de ontwikkeling met lede I Bovendien bepaalt de vleeswarenexport p belangrijke mate de varkensprijs in pis land, zodat de producenten deze stag- latie ook met vrees gade slaan. De geringere vraag naar vleeswaren [wingt tot een grotere export van hele lachtvarkens, welke voor betrekkelijk pge prijzen door België en Frankrijk porden opgekocht In de periode van september 1962 juni 1963 ging er 1 kg vleeswaren grens over tegen 4,8 kg varkens vlees. Van september 1963 tot juni 1964 iren deze cijfers 1 kg vleeswaren niet minder dan 14.4 kg varkens vlees. Het produktschap stelt voor in de toe- omst de vleeswaren binnen de EEG bij xport niet zwaarder te belasten dan het rkensvlees. Voor Nederland wordt het ïogelijk geacht in een zich integrerend iropa uitsluitend op te treden als t ier van de grondstof vlees het eindprodukt vleeswaren. Bij een voortduren van de bestaande toestand zou de Nederlandse vleeswaren, industrie pas in de laatste fase van dt overgang naar een gemeenschappelijke markt gelijke kansen krijgen. Naar de mening van het produktschap zou deze industrie dan geen schijn van kans meer hebben. Een nota, waarin dit is vastgesteld, werd aan de minister van landbouw ge zonden met het verzoek deze kwestie in Brussel aan de orde te stellen. Molenaar, toen lid van de Eerste Ka mer, het idee geopperd om een kamer van bezwaren in het leven te roepen. De gedachte heeft geen weerklank gevonden, omdat men vreesde dat daardoor de taak van de volksverte genwoordiging als hoedster van de belangen der burgerij zou worden uit gehold. De studiecommissie van de Vereni ging voor administratief recht denkt er net zo over, maar deelt intussen het uitgangspunt van prof. Molenaar. Dat uitgangspunt luidt: het is de Sta ten-Generaal niet mogelijk het ver gaand toezicht op de administratie uit te oefenen, dat in veler ogen noodza kelijk is. Daarom bestaat er behoefte aan een persoon, die een zelfstandig onderzoek kan instellen, liefst in een vroeg stadium en ïd een snel tempo. Rechtspleging De burger, die zich door de over heid benadeeld acht, kan zich ook tot de gewone rechter wenden. Men kan, zoals bekend, een proces wegens on rechtmatige overheidsdaad aanspan nen. Voorts is vooral ma de tiweede wereldoorlog de administratieve recht spraak uitgebouwd. Öit neemt niet weg, dat er lacunes blijven bestaan, die volgens de studiecommissie door een ombudsman kunnen worden op gevuld. Hij mag daarbij niet op het terrein van de rechter komen. Staat er voor een klager een normale rechts gang open. dan moet hy die weg wij zen. In de naam, die de ombudsman in de Nederlandse verhoudingen is toe gedachtligt al opgesloten, dat hij al gemeen het vertrouwen moet genieten. Zijn oordeel moet zonder meer als juist worden aanvaard. Een figuur van een zo hoog niveau kan men niet voor een koopje aantrekken. Hem wordt het zelfde salaris toegedacht als de presi dent van de Hoge Raad ontvangt en een pensioenregeling als voor gewezen ministers geldt. De benoeming zou (telkens) moe ten geschieden voor een tijdvak van zes jaar. De aanbeveling zou kunnen worden opgesteld door de vice-presi dent van de Raad van State, de presi dent van de Hoge Raad en de voorzit ter van de Algemene Rekenkamer. De studiecommissie wil geen spreekuur inigesteld zien. maar in de wet vastleggen, dat een klacht schriftelijk moet worden inge diend. Ook op eigen initiatief moet hij evenwel een onderzoek kunnen instellen. Z'n onderzoekingen mo gen zich echter niet uitstrekken tot de taakvervulling van de Staten- GeneraaL de Raad van State, de Algemene Rekenkamer en de le den van de rechterlijke macht. Maar verder zijn zijn bevoegdhe den bijna onbegrensd. Overal moet hij kuinnen komen en ieder moet verplicht zijn om inlichtingen te verschaffen. Maar hij kan geen inzage verlangen, zo staat in het bijgevoegde wetsontwerp, in de notulen van de vergaderingen van de ministerraad. Nee. stel je voor Van een ombudsman wordt grote invloed verwacht, maar eigenlijke macht wordt hem niet toegekend. Wanneer hij tot de conclusie is geko men. dat er iets niet klopt, kan hij de betrokken autoriteiten of colleges van zijn bevindingen alleen maar in kennis stellen. Dat hy een apparaat tot z'n beschikking moet hebben ligt voor de hand. En hoe staat het met het onderzoek naar de handelingen van de lagere or ganen? Het is geen gemakkelijke vraag. De algemeen vertrouwensman is immers nauw veerbonden met de Staten-Generaal d.w.z. met het beleid op landelijk niveau. De studiecommis sie heeft daarom het standpunt inge nomen. dat de zogenaamde autonome taakvervulling van de lagere organen bezwaarlijk kan worden gebracht on der de competentie van een ..natio nale" vertrouwensman. De competen tie zal niet verder mogen reiken dan wat tot de zg. zelfbestuurstaak be hoort. Op dit punt heeft prof. mr. P. J. Oud, minister van staat, nu al kritiek geleverd. Moet een boer, die meent Bij deze kritiek zal Ivt de komende tijd wel niet blijven. Maar dat het owtwerp een diepgaande beschouwing waard is, lijdt geen twyfeQ. \oetbal De voetbalinterland tussen Nederland en West-Duitsland, die op 18 november in Amsterdam of Rotterdam zou worden gespeeld, is uitgesteld tot 23 maart 1966. De plaats waar in Nederland zal worden gespeeld is nog niet bekend. wie jam koopt wil fruitlproeven NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER huishoudjam 85 ct. tot 1.10; extra jam 1.40 De nieuwe tienkamptelling, die tijdens de Olympische Spelen van Tokio de eerste maal zal worden gebruikt, is gunstiger voor Eef Kamerbeek, de Duit sers en de Russen. De enige, die met ge mengde gevoelens de nieuwe tabellen zal doorbladeren is de Chinees Yang Chuan Kwang, want zijn trotse wereldrecord van 9121 punten werd teruggebracht tot 8088 punten en kwam daarmee wei reikwijdte van de Duitsers en Russen. Nog erger, zijn beste prestatie in 1964 van 8326 punten werd nu 7854 en c" mee zakte hij van de eerste naar gedeelde derde plaats achter Manfred Bock (Did.) en Willi Holdorf. Vooral het polsstokhoogspringen, dat voor Yang tegenover Duitsers en Russen een verschil uitmaakte van ongeveer 700 punten is teruggebracht tot nog geen 200 punten. De wereldranglijst 1964 ziet er nt volgt uit: 7950 punten Manfred Bock Een Europees voetbal-selectie-elftal heeft gisteren in Belgrado met 72 ge wonnen van Zuid-SIavië. Bij rust ston den de geselecteerden reeds me^ 31 voor. Het had in Belgrado uren achter el kaar geregend en het zag er aanvanke lijk zelfs naar uit dat de ontmoeting zou worden uitgesteld. De wedstrijd werd gespeeld in het kader van de hulpactie aan de slachtoffers van de aardbeving in Skoplje vorig jaar. D', raad voor de luchtvaart, onder presidium van mr. R. P. Cleve- ringa, heeft zich gistermiddag in het gebouw van de Hoge raad der Ne derlanden langdurig bezig gehouden met drie ongevallen, nl. een met een helikopter by Ameland, met een zweefvliegtuig op Teriet bij nationale wedstryden en een met een zweef vliegtuig in Argentinië tijdens de in ternationale zweefvliegkampioen- schappen in februari 1063. De directeur-generaal van de rijkstucht, vaartdienst. de heer W. J. Kruys, vorder de tegen de hellkopterbestuurder het uit. spreken van een berisping cn tegen de zweefvliegtuigbestuurders elk een Intrek, king van het brevet voor de tijd twee weken. Dc helikopter was met de 43-jarige oud-KLM-vlieger en thans manager de helikopterafdeling van een Neder landse luchtvaartmaatschappij als stuurder en een Amerikaan als passagier. van een drooggevallen wad bij Ameland opgestegen. Nog in de start hoorde de bestuurder een geluid achter zich. Hij probeerde te ontdekken waar het vandaan kwam en bemerkte dat een der deuren openstond. Hij nam de besturing, die met de rechterhand pleegt te ge schieden. met de linkerhand over en ging, naar hij verklaarde, met de rech terarm achteruit om de deur te sluiten Te ver De directeur-generaal was.van oordcel dat de bestuurder daarbij te ver naar achteren was gebogen. In elk geval ver anderde de vliegstand en het gevolg was dat de helikopter afdraaide. De bestuur der was van mening, dat de disoriëntatie die z.i. het gevolg was van de ingezette draai en een snelle beweging met het hoofd, de hoofdoorzaak was geweest van het feit dat de helikopter met een smak op de grond kwam. De passagier, die zich niet in de riemen had vastgegespt en voor welke nalatigheid de bestuurder de verantwoordelijkheid had, werd naar buiten geslingerd. Hij kreeg een gebroken arm en een gekneusde knie. De bestuurder ontkende ten stelligste dat hij te ver naar achteren zou hebben gereikt. De directeur-generaal van de rijks luchtvaartdienst uitte zUn misnoegen over hetgeen gebeurd was bij de voor bereiding van een zweefvlucht door een Instructeur, woonachtig te Ulvenhout, op 21 mei jl. op het zweefvllegcentrum Ter- let van de Koninklijke Nederlandse Ver. cniglng voor Luchtvaart. Tijdens de behandeling van deze «air Geslaagde proef in Puttershoek IVE proef, die de gemeente Puttershoek sinds enkele weken met papieren vuilnisbakken neemt, verloopt goed. Van de uitslag valt in dit stadium nog niets te zeggen, daar het eindresultaat nauwkeurig zal worden afgewogen aan de ervaringen, die men tot dusver met het traditionele systeem heeft opgedaan. Een feit is, dat de papieren zak ken veel voordelen hebben, vooral voor de mannen, die belast zijn met het ophalen van het vuil. De technische perfectie van het papie- ren-zakkensysteem is thans nog onvoldoende. Het idee om voor het ophalen van het huisvuil papieren zakken te gaan gebruiken is geboren In de (fraaie) kamer van de burgemeester van Put tershoek, de heer A. Schreuder. Tij dens overleg met enkele technische ambtenaren over de gemeentelijke huisvuilophaaldienst, waarvoor hoog nodig een nieuwe auto moest komen, wist men plotseling te vertellen dat op sommige buitenlandse campings papieren zakken worden gebruikt voor de vuilnis. Contacten „Zoiets zouden we hier eigenlijk ook moeten hebben", zei de een tegen de ander en vanaf dit moment zetten men zich aan het nadenken over de realisering van het idee. Er werd contact gezoeht met een fabrikant van papieren zakken, die ook voor het plan bleek te zijn ge pointeerd en zelfs aanbood de helft van de kosten van de proef voor zijn rekening te nemen. Uit de post ge meentereiniging stelde de gemeente de rest van het geld beschikbaar Uit Duitsland, waar men ook reeds met papieren zakken werkt, werden zestig houten houders gekocht en ge monteerd achter de woningen van een tweetal straten in Puttershoek. Intussen bekeken de raadsleden een (Engelse) film over de voordelen van de papieren zakken en hoorden voorts nog van gelijksoortige proe-- ven in de Scandinavische landen, waar men inmiddels op grote schaal met het nieuwe systeem is gaan werken. De voordelen van de papieren zak ken zijn; gemakkelijker hanteerbaar, schoner en hygiënischer voor de be volking. Vooral voor kleinere gemeenten is het bovendien aantrekkelijk, dat de wagens, waarmee de papieren zakken worden opgehaald, ook voor andere doeleinden kunnen worden gebruikt. Met inhoud en al worden de zakken de deur uit gedaan om plaats te maken voor een nieuwe zak. De zakken worden op eenvou dige wijze in een vaste houder ge plaatst. Over de kosten van methode kan nog weinig met zekerheid worden geschreven, daar van een technische perfectie nog geen sprake is. Het gemeentebestuur van Puttershoek is evenwel reeds in onderhandeling met enkele fabrieken teneinde het onder zoek nader uit te werken. Enkele nog niet beantwoorde vra gen zijn bijvoorbeeld, wat te doen met gloeiende as uit de kachel en of de houders eenvoudig kunnen wor den geplaatst in bovenhuizen, waar veelal weinig ruimte is. Enthousiast Een enquête onder de deelne mers aan de proefneming in Put tershoek heeft uitgewezendat men over het algemeen enthou siast is over de papieren zakken, die niet onderhevig zijn aan weers invloeden. Wel blijkt het nu ge bruikte soort houders van onvol doende kwaliteit te zijn, maar ook daar valt wel een mouw aan te passen. Puttershoek wacht met belang stelling af of haar landelijke pri meur levensvatbaarheid zal heb ben. bleek dat de instructeur verzuimd hsd na te gaan of alle delen van het juist in elkaar gezette zweefvliegtuig wel goed functioneerden. Zo kwam deze in structeur er in de start achter, dat het toestel telkens naar rechts wilde weg zakken. Hij ontkoppelde de sleepkabel kreeg het toestel nog even nagenoeg recht, maar kon niet voorkomen dat het vliegtuig een rechterbocht Inzette en tegen de grond vloog. Bij onderzoek kwam vast te staan dat de rolroeren niet aangesloten waren op het besturings mechanisme Tc snel Het laatste geval dat de raèd behan delde was het ongeval aan de 39-jarige Nederlandse deelnemer uit Brammen aan dc wereldkampioenschappen in Ar gentinië in februari 1963 overkomen. De Skylark waarmede deze Nederlan der vloog, verloor vlak voor de start, op ongeveer duizend meter hoogte, een vleugel. De bestuurder had zich met de oarachute gered, zoals ook destijds al was gemeld. De vraag was nu: heeft het toestel «neller gevlogen dan de 220 km per uur die als maximumsnelheid voor dit type gold. Het bleek dat de bestuurder, nadat hij was gestart, te hoog en te dicht op de startlijn zat om die op circa duizend meter te kunnen passeren zoals voorge schreven. Hij zette derhalve een glij vlucht in en juist toen hij het vliegtuig alweer iets in horizontale stand had ge bracht, brak de vleugel. Vastgesteld Is dat zich een snelheids meter aan boord bevond, waarvan de wjizer weliswaar maar tot 200 km per uur aanwees, doch als de snelheid hoger werd, wel doorliep zelfs „tot over de 0 heen". Uit berekeningen Is gebleken dat het toestel tenminste 250 km per uur moet hebben gevlogen, maar zulk een hoge snelheid alleen kon niet tot breuk aan leiding geven. In combinatie met b.v. een negatieve remous zou breuk moge lijk zyn. De grote ster van deze uitstekende strijd was de Portugees van Mozambique Eusebio, die viermaal scoorde. Hij werd overigens op kundige wijze bijgestaan door de Duitse midvoor Uwe Seeler, die tweemaal het net vond en voorts door rechtsbinnen Josef Masopust (Tsjecbo- slowakije) en linkshalf Woronin (Rus land). De Zuidslaviërs, die vooral voor doel minder slagvaardig waren dan hun te genstanders speelden bepaald niet slecht. In keeper Soskic, stopper Cop, rechts buiten Samardic en vooral midvoor Ga- lic hadden zij gelijkwaardige spelers. Maar het ontbrak hun aan schutters van het formaat Eusebio of Seeler, waardoor het grote verschil in treffers voor een belangrijk deel moet worden verklaard. Het veld was door de abominabele weers omstandigheden bijzonder slecht. Betere eenheid Aanvankelijk gaven de Zuidslaviërs de loon aan. Z(j vormden een betere een heid, „gooiden" de aanvallen over de vleugels en vooral de handige en snelle Samardic was voor de Duitse back Schnellinger ongrijpbaar. Ook doelman Jaschin, die zich later zou herstellen, maakte in de eerste 20 minuten een on zekere indruk. Uwe Seeler zorgde echter voor de om mekeer. Hij nam een voorzet van de te leurstellende Portugese linksbuiten Si- moes ineens op de schoen en dat was het, sein voor de „Europeanen" het tempo wat op te voeren. Eusebio scoorde enke le minuten later zijn eerste treffer uit een strafschop en toen leek het er even op of de Zuidslaviërs zouden worden overspeeld. Dat bleek geenszins het geval. Integen deel. Zij gingen nog feller in het offen sief en na een half uur maakte Kostic het verdiende tegenpunt. Nog voor rust herstelde Eusebio met een kopbal de marge van twee treffers: 3—1. Ingespeeld In de tweede helft bleek de selectie, die onder leiding stond van de Duitser Helmuth Schoen, eerst goed te zijn inge speeld. Bovendien ging de betere condi tie op het zware veld een woordje mee spreken. Het wekte dan ook geen ver wondering dat Eusebio (51 en 55 strafschop). Uwe Seeler (68) en de Por tugese rechtsbuiten Augusto (86) het verschil ln klasse uitdrukten. Galic had in de 62e min. Zuidslavië's tweede doelpunt laten aantekenen. Jaschin demonstreerde in de tweede helft zijn nog steeds snel reactievermogen, door op onnavolgbare wijze een straf schop van Kostic te stoppen. In de rust werd Simoes vervangeD door de Hongaar Sandor. Het is niet alleen verantwoord, doch zelfs geboden in principe te besluiten het landelyk draadomroepnel niet meer te vernieuwen. Minister mr. J. van Aartsen merkt dit op in de toelichting op de begro ting 1965 van de PTT. Op grond dit besluit, dat een geleidelijk liquida tie beoogt, wórdt thans nagegaan welke netten afstoting plaats moet den en voor welke netten voorhands de exploitatie kan worden voortgezet. Zo lang dit redelijk mogelijk is, aldus de bewindsman, zal getracht worden de be staande uitrusting te doen blijven func tioneren. In de toelichting op de begroting 1955 van het Staatsbedrijf wordt ondermeer gewezen op het feit, dat het sociale karakter van het draadomroepbedrijf, de draadomroepdienst, geleidelijk is minderd. Met de belangen van het pu bliek zal zoveel mogelijk rekening wor den gehouden en met name zal ernaar worden gestreefd bij opheffing als re gel een opzegtermijn van een jaar in acht te nemen. Voorlopig, zo blijkt uit de toelichting, zal de gecombineerde aanleg van de zogenoemde standaard- aansluitpunten worden voorgezet, omdat daarvan bij een eventuele invoering van een landelijk centraal antennesysteem (c.a.s.) gebruik zal kunnen worden ge maakt. Voor 1964 wordt voor deze dienst een verlies geraamd van f 13.908.000. Als gevolg van de geleidelijke liquidatie zal het verlies in 1965 tot f8.227.000, worden teruggebracht en in de toe komst, naar mag worden verwacht, verder afnemen. (Did.); 7869 punten Willi Holdorf (Did.* 7854 punten Yang Chuan Kwang (For» mosa) en Horst Beyer (Did.); 7852 pun* ten Hans Joachim Walde (Did.); 7818 punten Rein Aun (Rusl.); 7772 punten Mikhail Storoshenko (Rusl.); 7728 punten Dick Emberger (VS) en Russ Hodge (VS); 7701 punten Paul Herman (VS). Het wereldrecord van Yang Chuan Kwang staat nu op 8088 punten, het Europese record van Yuri Kutenko op 7978 punten en het Nederlandse record van Eef Kamerbeek, dat volgens de oude telling op 7724 punten stond is nu 7632 punten en dat verschil is in verhouding tot dat van Yang (9121 naar 8088) en van Bock (8326 naar 7950) veel gunstiger. Wanneer deze telling in Belgrado zon zijn gebruikt dan zou niet Kusnetsof maar de Duitser Werner von Moltke Europees kampioen zijn geweest. In de volgorde van Rome zou geen verschil hebben bestaan, maar typerend is dat Kamerbeek dan niet 7236 punten, waar mee hij vijfde werd, doch 7361 punten zou hebben behaald. Het verschil met het oude wereldrecord van Rafer John son, dat Yang met liefst 438 punten ver beterde is nu 8088 tegen 8071 punten. Eef Kamerbeek behaalde in Enschede, tijdens de Nederlandse kampioenschap pen niet 7410 punten, maar 7434 punten. Overigens zal de nieuwe richtlijn voor Eef Kamerbeek niet meer de oude 8000- punten-grens, maar de nieuwe van 7800 punten moeten zijn. Om tot dit streefge tal te komen zal hij de volgende presta ties dienen te verwezenlijken: 100 meter: 11,. 804; ver: 6.90 800; kogel! 14.50 759; hoog: 1,83 707; 400 meter: 49,6 824: 110 horden: 14,5 903; discus: 47,03 819: polshoog 4.- 807; speen 61,84 784; 1500 meter: 4.28,4 600. Totaal 7817 pnl Eur. beker bekericinnaars Torino had erg veel moeite met Fortuna De Nederlandse bakerhouder, Fortuna '54 uit Geleen, heeft gisteren in Turijn met 31 verloren van de Italiaanse bekerhouder, A. C. Torino. Het was de eerste wedstrijd tn het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De return wedstrijd is op 7 oktober in Geleen. Hoewel de uitslag mischien anders doet vermoeden, heeft A C. Torino hard moe ten vechten om de eerste wedstrijd tegen de Nederlandse bekerhouder te winnen. Vooral de defensie van de Limburger# stelde de Italianen nogal eens voor pro blemen en het duurde dan ook tot de laatste minuut van de eerste helft, voor dat middenvoor Gerry Hitchens de 10 achterstand, die Torino na een kwartier door een doelpunt van Kohn had opge lopen, kon wegwerken. Fortuna speelde de wedstrijd volkomen op het behalen gelijk spel De Limburgse de fensie" was zwaar versterkt en de wed strijd heeft zich dan ook grotendeels op de Nederlandse helft afgespeeld. Kort na de hervatting had Fortuna pech toen Moschino na een onduidelijke situatie een penalty mocht nemen. De Italiaanse linksbuiten deed dat onberispe lijk: 21. Acht minuten later was het raak toen linksbinnen Meroni, doei- Vogels (met Beenen, Kohn en Peta. de beste mensen )>'i de Limburgers) opnieuw versloeg: 31. Eurbekerkampioenen Keulen versloeg Tirana: 0-2 De Duitse kampioen F. C. Köln heeft zich gisteren geplaatst voor de tweede ronde van het Europese bekertoernooi. De Duitsers behaalden op eigen veld een 20 zege op Partisan uit Tirana, waarin een groot aantal spelers uitkwam, die deel uitmaken van het nationale elftal van Albanië. Hoewel F. C. Köln gedurende de ge hele wedstrijd sterker was, lukte het de Albanezen, die de eerste wedstrijd in Tirana met een doelpuntloos gelijk spel konden afsluiten, tot een kwartier voor tijd de stand dubbelblank te houden. Toen scoorde de Duitse linkshalf Sturm de openingstreffer. Eerst in de allerlaatste minuut vergrootte international Werner Overath de score: 2—0. Partisan speelde in de slotfase zeer hard en de Albanezen zochten toen hun heil in onsportieve af- weermethoden. Eerst toen F. C. Köln een doelpunt maakte lieten de 45.000 toe schouwers, die tot op dat moment door de zwakke prestaties van hun landgenoten, waren teleurgesteld, hun „pro-Tirana"- houding varen. Na Inter Milaan, Vasas Gyöer, F. C. Liverpool, La Ohaux de Fonds, Dynamo Boekarest en F. C. Köln, zal ook Real Madrid geen moeite hebbe zich voor de tweede ronde van het Europees beker toernooi te kwalificeren. De Spanjaarden wonnen gisteren in Odense hun eerste wedstrijd tegen B. K. Odense '09 met 5—2 (31). Op 14 oktober speelt Madrid, Gento (3), Puskas en Grosso scoorde, de thuiswedstrijd. Militairen wonnen met 2-1 van P.S.V. Het Nederlands militair voetbalelftal beert gisteren in het Eindhovense Philips- sportpark een verdiende 2—1 overwin ning op PSV behaald. Hoenen opende de score voor PSV ln de 10e min., maar nog voor rust maakte de ADO-er Piet de Zoete gelijk. Zeven in. na de hervatting bezorgde de Haag- Go Ahead-speler Pleun Strik de mili tairen de zege: 2—1. Er waren 7000 toe schouwers. Bij de militairen blonken Klaas Nuninga (Ajax) en Ries van der Bogert (DOS) uit; by SV kwamen Miel icques van Stippent tot opval- VLOERKLEED FARVERFEST: chique vloer kleed met zéér hoge pool, vachtzacht. grote scala van tinten, gemêleerd, gedessineerd of effen. Vraag folder F2 aan Veneta N.V., Hilversum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11