Weer een molen gered Te kust en te keur Gewicht van 80 ton vernielde hef brug van Waddinxveen PIERROT J Stadstarieven N.Z.H. worden verhoogd Enkeltje nu 30 cent Geld voor Unicef dit jaar naar Columbia A EEN LEIDSTER Ds Bregman deed intrede, te Rijs sen Ii:i E LEIDSE COl'R \.NT 4 WOENSDAG 23 SEPTEMBER I f KIJK UW KAMER EENS ROND... Woenidi( Gebouw Steenschuur 6, 8 uur: Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging Door Eendraoht Verbonden, dahlia-avond. DEN HAAG: Kon Schouwburg. 8.15 uur: Nieuwe Komedie met ..De dans van Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: concert door het Eerste Leidse Jeugdorkest De Burcht t.g.v het 10-jarig bestaan. Afd. Leiden Ned Ver. van Huisvrou wen: middagexcursie naar kasteel Dui venvoorde te Voorschoten. Brandweerkazerne, Langebrug 56, 3.30 tot 6 uur: receptie t.g.v. zilveren jubi leum (25 jaar in overheidsdienst) van commandant S W Hagedoorn. DEN HAAG: Kon Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Cléram- bard". SCHEVENINGENKurhaus-paviljoen, 8 uur: Flamenco-ensemble met sologita rist. Vijf-Meiplein. 8 uur: gemeenteconcert Leidsch Politie-Muziekgezelschap. Vrijdag Gymnasium Fruinlaan, 7 uur: volley baltoernooi t.g-v. lustrum Leidsche Vol leybalvereniging. Aula Louise de Coligny-H.B.S.. 7.30 Interscholair Cultureel Contact en Leidse Jazz-Sociëteit. jazz-avond met lezing door de jazz-criticus Michiel de Ruyter. gevolgd door het optreden van twee com bo's) Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie orkest o.l v. Willem van Otterloo. piana- solist Daniël Wayenberg. Onderofficiersmess Doelenkazerne, 8 uur: district Leiden Expagé, de heer J, Cohen uit Haifa met lezing over en dia's van Israël. Antonius-clubhuis. 8 uur: toneelavond ontspanningsvereniging van Smit Rönt gen. Zaal bij Koningskerk (hoek Willem de ZwijgerlaanKoningstraat). 7.30 ruilbeurs voor verzamelaars. De Lakenhal. 8 uur: opening door de heer Joh. G. Wertheim, beeldhouwer te Laren, van tenstelling van schilderijen en tekeningen van Theo Lohman. DEN HAAG. Kon. Schouwburg. 815 uur: Haagsche Comedie met: „Céles- tina" (besl. voorstelling). SCHEVENINGEN; Kurhaus-paviljoen, 8 uur: Flamenco-ensemble, m.m.v. solo- gitarist Zaterdag Stadsgehoorzaal. 2 uur: Ned. Genoot schap tot Reclasering. algemene vergade ring. openingsrede door mr. W H. Over- beek te Utrecht, de heer Mispelblom Beyer, pysch. drs. aan de Dr H. van der Hoeven-kliniek te Utrecht, over psycho logische aspecten van het reclasserings- werk. Den Burcht. 8 uur: Joop Lancel pre senteert Accordiana's, Vivace en Con Brio, populaire en klassieke werken. Jan van Houtkade. 8 uur voorm.: Ver eniging Oud-Leiden, vertrek voor excur sie naar de Zaanstreek. Station. 9.42 uur trein naar Heemstede: afd Leiden Kon Ned. Natuurhist. Ver., vertrek voor excursie naar Leiduin Oranjekom bij Vogelenzang. Clubgebouw volkstuinpark Ons Buiten (einde Marnixstraat), 3 uur: Leidse dahliavereniging Johan Mater en fruit teeltclub Prof ,ir. Sprenger. opening bloe men- en fruittentoonstelling, door heer P. Visser, voorzitter van het Algemeen Ver bond van Volkstuindersverenigingen. WASSENAAR: kunstzaal Heuff, Hof- laan 7. 4 uur: opening door Pieter Brat- tinga van tentoonstelling van aquarellen en tekenningen van Rudi Bierman plastieken van Wioher Meursing. HAARLEM: Het Baken, Bakenesser- gracht 10. 14 tot 16 uur: ruilbeurs verzamelaars. DEN HAAG: Kon, Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Cleram- bard". DEN HAAG: Mauritshuis, 8.15 uur: cel. lorectical Henri Honegger (Bachcyclus) SCHEVENINGEN: Kurhaus-paviljoen, 8 uur: Flamènco-ensemble. m m.v. solo- Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza-apoth., Doezastr. 31, tel. 21313; De Haven-apoth.. Haven 18. tel- 20085. De dienst van de apotheek v. Breest Smallen- burg te Leiderdorp wordt waargenomen door de Haven-apotheek. De dienst var de apotheek Voorschoten word^ op zon dag 20 sept, van 8 uur 's morgens tot 22 uur 's avonds waargenomen door de Doeza-apotheek De Oegstgeester apo theek is geopend. Films Camera <2.30. 7 en 915 uur): A cause une femme (18 jaar». Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): De verlei ders van de Rivièra «18 jaari Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur>: Geef er de brui(d) aan (alle leeftijden) Rex (2.30, 7 15 en 9.15 uur) Zo'n soort meisje (18 jaar). Studio (2.30, 7 oh 9.15 uur): Freud (18 jaar) Trianon (2 en 8 uur): Irma la Douce (18 jaar) Tentoonstellingen WASSENAAR: kunstzaal Heuff, Hof laan 7: tentoonstelling van aquarellen er tekeningen van Rudi Bierman en plas tieken van Wicher Meursing, van 26 sept tot en met 15 okt.. dagelijks van 10 tot 17 uur, bovendien op vrijdagavond 8 tot 10 uur. Op zondag uitsluitend vol gens afspraak. De Lakenhal. Oude Singel: tentoon stellingen van schilderijen en tekenin gen van Theo Lohmann Vjvan 25 sept tot 26 oktober). Boerhaavezalen Expositie tekenin gen en gouaches van J. Turk (werkdagen Die open plek daar is die niet bij uitstek geschikt voor een passende KLOK JUWELIER - HORLOGER adviseert U goed. MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN TEL. 20778 VJ Ongelukken in Leiden O LEIDEN Een 6-jarige scholier, wo nend in de Hartmanstraat, werd gister middag om 4 uur bij het uitgaan der Kernstraatschool met zijn fiets gegrepen door een auto. Hij liep een zware her senschudding op alsmede een diepe hoofd wond en schaafwonden aan hoofd en knieën. Het ongeluk gebeurde in de Verdamstraat. Om kwart voor zes gaf een in Wasse naar wonende bestuurder van een auto op de Vijf-Meilaan geen voorrang aan een door een Leidenaar bestuurde auto, ko mend uit de Gerrit Kasteinstraat. Laatst genoemde auto vloog over de kop en kwam in de middenberm terecht. Per soonlijke ongelukken deden zich niet Molenstichting O restaureerde en der rouwev wertdig is opgeknapt zullen a.s. zater-. dagmiddag enkele instanties, o.a. ge- meentebestuur en polderbestuur, bij de molen samenkomen om de thans volledig gerestaureerde molen in ogenschouw te nemen. Zoekt U een Gouden armband of Collier voor 70.- en 100,- of 300,- en 800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. LEIDEN Dit najaar is het tien jaar geleden dat hij de Vrouwe-Ven- nemolen een hulpgemaal werd ge plaatst. omdat de windmolen niet r maalvaardig xoas tengevolge de gebroken koningsspil. Hoewel het polderbestuur wel voelde voor herstel van de molen, is het bestuur verschillende redenen daartoe niet ergegaan. De toen in voorbereiding zijnde ruilverkaveling speelde daar bij een rol. Intussen ging de toestand van de molen hard achteruit. Ten einde de molen voor ondergang te be hoeden nam de Rijnlandse Mo lenstichting de molen voor f 1 van de polder over, onder voorwaarde dat de molen in maalvaardige toe stand werd gebracht en in tijden van nood aan de polder voor bemaling beschikbaar werd gesteld. Een ingrijpende restauratie door mo lenmaker H S. P. Vrijburg van Oud-Ade volgde en daarmede was ruim f 32.000 gemoeid. Dit bedrag kwam bijeen door het verlenen van rijks-, provinciale en gemeentelijke subsidies, alsmede door belangrijke bijdrage van het Pro vinciaal Anjerfonds en vele particuliere giften. In actie Juist toen de molen maalvaardig was begaf het noodgcmaal het en vroeg het polderbestuur toestemming tot het ma len met de windmolen, wat maar al te graag door de Rijnlandse Molenstich ting werd verleend. Hoewel intussen een nieuw elektrisch gemaal aanwe zig is, maalt de enthousiaste molenaar A. van Seggelen bij voorkeur met windkracht, waardoor de fraaie wip molen een levendig element in het polderlandschap is. De Vrouwe-Vennepolder werd in 1570 gesticht en de naam van de polder is ontleend aan de weilanden, die de vrou wenabdij van Rijnsburg daar bezat. Nog heel lang tot in het begin van de vorige eeuw. maakte de schout van Rijnsburg deel uit van het polderbestuur. Van 1632 Vermoedelijk werd reeds in 1632 ter plaatse een wipmolen gebouwd en in 1835 vond een zodanige vernieuwing van de molen plaats, dat van het oude niet heei veel zal zijn ei gebleven Van de negen molens die de Rijn landse Molenstichting thans bezit onderhandelingen omtrent over dracht van twee molens zijn gaande is de „Vrouwevender" wellicht het allermooiste in het polderland schap gelegen. Nu de molen ook in- Elektriciteitsstoring nabij Leiden LEIDEN Van gisteravond omstreeks half 10 tot circa 12 uur viel de elektrische stroom uit in een deel van Oegstgeest er Rijnsburg. Bij onderzoek bleek dat heel toevallig zich eerst een kabelsto ring voordeed in de Haarlemmerweg er later één in Katwijk. Verscheidene be drijven en uiteraard ook particulieren ondervonden last van deze storingen. Zo vielen de koelcellen in Flora uit. (Advertentie) uitgezochte films 7 lid worden van k e. plantsoen 25. 7 tot 21 uur en op zaterdag en zondag van 13 tot 17 en 19 tot 21 uur), van 19 september tot 26 september De Ruif. Janvossensteeg 59: Tekenin gen en aquarellen van Rie van Goor .van 5 tot 26 september) Rijksmuseum voor Volkenkunoe Steen itiaat 1: Indianententoonstellinj; Bizon jager en Bleekgezicht" itoi 10 oktober, op werkdagen vao 10 tot 17 uur op zon dagen van 13 tot 17 uur) Taveerne Tastevin, Beestenmarkt 14: tekeningen van Frans Pieck (van 26 sept. tot 26 oktdagelijks van 16.30—24 uur. bovendien vrijdags tot 1 u nacht») HAARLEM Met ingang van 1 oktober worden een deel van de tarie- op de interlokale lijnen van 3e N.Z.H. en de stadstarieven te Haar- en Leiden verhoogd. De directie de vervoermaatschappij betreurt het dat zij door de zeer onbevredigen de bedrijfsresultaten der laatste maan den tot deze maatregel moet over gaan. De basiskilometerprijs op de interlo kale Hjnen wordt verhoogd van 3 tot 3.2 cent per kilometer In de praktijk komt dit hierop neer dat de korte tra jecten in het algemeen niet duurder worden, zoalsHaarlem-De Zilk. Haar- lem-Hillegom, Leiden-Katwijk aan Zee. Leiden-Voorhout, Leiden-Wassenaar. Leiden-Leidschendam. Leiden-Sassen- Wassenaar-Den Haag. Leidschen- dam-Den Haag. Al deze tarieven en die voor de over eenkomstige afstanden blijven dus on veranderd. Dit geldt ook voor de afge leide tarieven, zoals zes-retourkaarten, maandabonnementen en dergelijke. Wel wordt het minimumtarief op de interlokale lijnen, dat sinds 1946 op twintig cent werd gehandhaafd, op 25 cent gebracht. Het „enkeltje" (tevens overstapje of retourtje met beperkte tijdsduur) op de stadsnetten van Haarlem en Leiden wordt met drie cent verhoogd tot dertig cent. Het kinderkaartje gaat nu vijftien (was twaalf) cent kosten. De zes-rittenkaart van f 1.40 wordt vervangen door een vijf-rittenkaart van f 1.25, De nog in omloop zijnde zes- rittenkaarten kunnen tot en met 30 no vember a.s. worden gebruikt. Restitutie wordt niet verleend. De zes-retourkaart gaat van f 1.95 naar f 2.10. de jeugd- weekkaart van f 1.30 naar f 1,40, de vijftig-rittenkaart voor scholieren f 3.50 naar f 4.het maandabonnement én Hjn van negen naar tien en het gehele stadsnet van elf twaalf gulden. Nieuwe studierichtingen in Leidse juridisehe faculteit LEIDEN In het laatste nummer van het Leids Universiteitsblad wordt mel ding gemaakt van twee nieuwe interna tionale studierichtingen in de juridische faculteit. Bij de vorming van de juristen bestaat er behoefte aan om meer syste matisch aandacht te schenken a?n inter nationale vraagstukken. Om in deze be hoefte te voorzien en ertoe bij te dragen, dat voor de plaatsen in internationale organisaties waar Nederlanders werken, goed opgeleide krachten beschikbaar zijn. heeft de Faculteit der Rechtsgeleerdheid twee nieuwe studierichtingen aange' zen. Het programma is er vooral op gericht de bestudering van de samenhang de internationale rechtsverschijnselen met internationaal-politieke en econo mische vraagstukken mogelijk te maken GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaiie OPENSTELLING GEMEENTELIJKE DIENSTEN OP 3 OKTOBER 1964 Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat op zaterdag 3 oktober a.s. het bureau van dc burgerlijke stand, voor het doen van aan» gifte van geboorten en overlijden, ge opend zal zijn van 9 tot 10 v.m. Het Stedelijk museum „De Lakenhal" zal die dag geopend zijn van 10 ti WADDINXVEEN Met een enorme klap, die vele nog slapende mensen wakker deed schrikken, is vanmorgen om 10 over 7 een 80 ton (80.000 kg.) wegend contragewicht van de provinciale hefbrug over de Gouwe te Wad dinxveen van bijna 40 meter hoogte naar beneden gestort. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor en zelfs dc brugwachter C. van Eyk, die de brug stond te bedienen, kon weliswaar hevig geschrokken maar onge deerd zijn brugwachtershuisje verlaten. gebrachte machinekamer volkomen De brug zelf werd echter zwaar ge havend en zal zeker een maand en waar schijnlijk nog langer niet kunnen worden gebruikt. Onder meer heeft het door nog onbekende oorzaak van de kabels los geraakte gewichj de in de kelder onder- Inzamelingsactie rond 24 oktober Ai//- zet. Het ongeluk gebeurde vlak nadat de 'Vlaardingse kotter Zeearend was gepas seerd. Brugwachter Van Eyk zou juist beginnen het wegdek van de kort voor de oorlog daterende hefbrug te laten zak ken. Deskundigen stellen thans een on derzoek in naar de oorzaak van het los raken van het gewicht. De brug vormde een belangrijke ver binding voor het de laatste jaren bijzon der druk geworden verkeer in en rond- het sterk industrialiserende Wad dinxveen zodat velen in de komende tijd ernstige hinder zullen ondervinden van de zo onverwachts buiten werking ge stelde brug. Het verkeer wordt omge- via de hefbrug in Boskoop en via Moordrecht, •t een zucht van verlichting heeft de Nederlandse afdeling van de Unicef, 'iet kinderfonds van de Verenigde Na- ies. gisteren zijn brochures de deur uit gedaan, waarin dit fonds een beroep doet op elke Nederlander om een bijdrage te leveren voor het werk onder de kin deren in de ontwikkelingsgebieden. Nu 'acht men met spanning af. wat er uit de bus zal komen, want er is veel, veeli geld nodig. Dit jaar heeft de Unicef zich ver plicht tot 140 miljoen- De inkomsten bedragen 115 miljoen. Er bestaat dus een tekort van 25 miljoen, dat nodig moet worden aangevuld. Zoals bekend verricht de Unicef geen zelfstandig werk. Het fonds stelt zich ten doel de regering van ontwikkelingslanden hulp te bicden in de strijd tegen ziekte, on dervoeding. maatschappelijke wantoe standen enzovoorts. Voorts biedt het fonds hulp in de uitvoering van onder wijsprogramma's en de opleiding van onderwijzend personeel. Het voert een felle strijd tegen de onwetendheid, „want", zegt men. „hoe kan een land vooruitkomen, wanneer het grootste deel van de bevolking nog niet eens lezen en schrijven kan Men helpt bij de verbetering van het onderwijs onder technische leiding van de Unesco, die aan de onderwijsprogramma's voorlich ting omtrent gezondheid, voeding hygiëne koppelt. Het vorig jaar is naast bijdragen de regering van de aangesloten landen. 27 miljoen van particulieren binnenge komen. De bijdrage van Nederland blijft in verhouding met de andere lan den tamelijk karig. Zweden gaf 3 mil jocn, Denemarken een miljoen, terwijl Nederland f 500.000 bijdroeg. Noorwe gen heeft dit jaar beloofd het gewetens- geld van de belasting, dat daar een hall miljoen bedraagt, aan de Unicef te schenken. Het gewetensgcld in Neder land komt op bijna twee miljoen. KAARTEN De Unicef vraagt dus hulp. maarniei jor niets Ook dit jaar hebben weei vele kunstenaars uit allerlei landen schitterende kaarten ontworpen. De ten worden verkocht voor f 4 per doosje van tien stuks onder het motto „Groet een vrind en help een kind". In 1962 verkocht men 850000 kaarten, rig jaar 875.000. Men heeft dus goede hoop ook dit jaar weer meer te verko pen. Hoewel redelijk, is de prijs van de kaarten niet verhoogd. vens is een schitterend uitgevoerde agenda, geïllustreerd met kinderteke ningen, ontworpen door kunstenaars uit allerlei landen, waarvan men er 4000 heeft laten drukken. De prijs van d» agenda is f 7.50. wat ook al weer nie teveel is. De kaarten zyn verkrijgbaai met en zonder nieuwjaarswensen in d< vijf officiële talen van de Verenigde Naties. Het geld van de inzamelingsactie, die elk jaar in de week rond 24 oktober wordt georganiseerd door de Unicef, di Noveb en de Unesco gaat dit jaar naai Columbia in Zuid-Amerika, waar he besteed wordt aan de uitvoering van lie onderwijsprogramma. Belangstellenden kunnen een geklem de folder van alle kaarten en een zwart- witfolder van kaarten uit voorgaande jaren gratis verkrijgen bij het Neder lands Comité UNICEF. Bankastraat 128, Postbus 1857, Den Haag. tel. 070-545809 Bijgaande illustratie is een der kaarten, die dit jaar worden verkocht. Het ont werp is van een Japanse schilder, die zijn dochtertje heeft afgebeeld Een ge lukkig kind. verdiept in het spel v< wind en een papieren molentje. Een kind. dat het zusje is van vele honge rende kinderen in de onderontwikkelde gebieden. L J G van Schie P D J van Iterson (RijswijkJ taal- cn leitcrkunOc Oegstgeest): doet. ex. D E Dip (Lelden), J G D H Eike- I (Den Haag). J H doet ex natuurkunde: E H Me« Amsterdam): doel ex. wiskunde: R R Ve letiaan (Leiden). E J Ditters (Nijmegen) ioct ex. biologie: J C M Beijersberge Lisse) cum lauae: kand L wis- en natuur eur.de: mej M Hekster (Leiden). F R F M Hamer (Leiden). K': J A Coster (Delft) Politie concerteert op Vijf-meiplein LEIDEN Het Leidsch Politie-Muzi gezelschap zal, onder leiding van dirigent de heer Dick Anderson, op d derdag 24 september een gemeei concert geven op 't 5-Meiplein, om 8 i De nummers zijn als volgt: Roll ai Bet, Black Diamond. Boadicea, Eni de Concours, In the Lime-tree Avei Castell Coch, Montreal, Mars der Me< Eendracht, Arnhem, The Fairest of Fair, San Remo, B.B. C.F., Our Di tor. The Standard of St George, Ns naai Emblem, Mont la Ville, Trafali Military Escort, Punjaub. Spreekbeurt in Valkenburg -r VALKENBURG Ds. Van den j V Braat uit Monster hoop^ donderd o avond om 8 uur in zaal De Vries spreekbeurt te vervullen voor de pil selijke afdeling van de Gereformee V Bond. 'n Chr. Geref. Kerk van v Rijnsburg stelt tweetal e RIJNSBURG De Chr. Geref. Kj te Rijnsburg heeft op tweetal gesteld 1 J. C. van Ravenswaaij te Sahevenirj z en ds. G. de Vries te 's-Gravendeel Spreekbeurt i*n Rijnsbui o RIJNSBURG Ds. W. Vroegindei te Katwijk aan Zee spreekt vrijdagav 0 om 8 uur in de zaal achter de Chr. I 3 ref. Kerk voor de Hervormde Evanj d ALPHEN AAN DEN RIJN Met spoed gevraagd aan de Gereformeerde Kleuterschool aan de Anna van Burenlaan. Moderne nieuwe school- ife da BENTHUIZEN Gisteren had onder •er grote belangstelling te Rijssen de itrede plaats van ds. A. Bregman C.zn. bij de Geref. Gemeente aldaar. Er wa ren wel drieduizend belangstellenden. Dc bevestiging van kand- Bregman, die landarbeider is geweest, geschiedde door ds. J van Haaren te Rijssen met een prediking over de tekst Colossenzen 1 vers 28. De intredeprediking van ds Bregman handelde over Jesaja 62 vers 6. Het thema van de preek was: Des Heren trouwe zorg over Jeruzalem. De punten waaraan ds. Bregman achter eenvolgens aandacht schonk: de lieflijke aanspraak, de Goddelijke zending en de verantwoordelijke opdracht. Dankwoorden richtte de nieuwe pre dikant van de Geref. Gemeenten tot zijn bevestiger, de docenten van de theolo gische school, van wie ds. Rijksen mede aanwezig was namens de synode en hel curatorium, ds De Gier en de heer Bo- chove van het curatorium, de afgevaar digden van de particuliere synode Oost en de classis Kampen, andere predikan ten. medestudenten, vertegenwoordigers van de burgerlijke overheid van Rijs sen. zijn vrienden uit Benthuizen, die in groten getale aanwezig waren zijn familieleden. Ook de 78-jarige der van ds. Bregman was aanwezig- Het is duidelijk, dat deze dag in het bij zonder voor hem een onvergetelijke moet zijn. Maar dat geldt de vrouw en kinderen van de predij Ds. Bregman herinnerde nog aanj moeilijkheden die moesten worden yr wonnen om tot dit predikambt tej en men. „Maar de Here heeft uitkomst ho geven", zei hij. Ook sprak hij de ke i;i] raad en de Gemeente van Rijssen tl Veel toespraken ge Verscheidene aanwezige spraken Bregman toe. Ds. Rijksen namens d« gr, node en het curatorium van de th( ne gische school der Geref. Gemeentel P. van der Bijl namens de classis ve pen, student Van der Noort aan de IJssel namens de studiegel van ds. Bregman, ouderling Voorwij yé als vriend en tevens namens de k« al; raad van de Geref. Gemeente te E Ei huizen, de Hervormde predikant tri Tuyl te Rijssen. mede uit naam i andere predikanten, en ouderling se namens de Geref. Gemeente ter se. Op verzoek van de laatste wt Bregman psalm 135 vers 1 toegezoi J De diensten hadden plaats In del j te Noorderkerk van de Geref. Genu st! te Rijssen, een van dc grootste ken de' bouwen van ons land. D Gemeente I Ar veel gedaan om ds Bregman en zijl bu zin een goede ontvangst te bero ye Daarvoor toonde de predikant zich ij )a aard zeer erkentelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 4