I Alles goed en u/el Vermogensaanwas op tafel bij loonberaad Geen nieuwe Farao-droom Chr. hist, vrouwen toonden hun dankbaarheid Moeilijkheden bij jeugdwerk in Zaandam Geef concilie de tijd Twintig landen sturen deelnemers naar Israël Vara gaf rel staart] e AS VA begint Zuidrhodesisch predikant half jaar celstraf met grote kameractie Een woord voor vandaag Prof. Oosterhoff droeg rectoraat over „Wandel maar 200 km" 2 WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1964 Christelijk Nationaal Vakverbond: IVhi onze sociaal-economische redactie) Het Christelijk Nationaal Vak verbond acht het nauwelijks voor tegenspraak vatbaar, dat het vraagstuk der verdeling van de vermogensaanwas in de onder neming bij de contractsonder handelingen voor 1965 de aan dacht van werkgevers en werk nemers moet hebben. Blijkens een publikatie in het C.N.V.-orgaan „De Gids" van deze| week ziet deze vakcentrale echter nog( geen mogelijkheden om reeds in 19651 overal regelingen voor deling van de vermogensaanwas te creëren. Deze methode voor een betere spreiding! van de welvaart verdient bij de ko mende contractonderhandelingen, ze ker bij de nauwe grenzen voor loon stijging, echter wel de aandacht, aldus het C.N.V. Ten aanzien van de mening der rege ring, dat een loonstijging het volgend jaar zeer beperkt moet blijven, meent het C.N.V., dat er geen enkel belang, ook geen arbeidersbelang mee gediend is loonsverhogingen tot stand te brengen, die volledig of meer dan volledig door prijsstijgingen worden opgeslokt, „zoals de vette koeien uit Farao's droom door hun magere opvolgers werden version- Afscheid jkvr. Wttetvaall van Stoetwegen De jaarvergadering van de Cen trale van Christelijk-Historische Vrouwen, welke gisteren in het Zendingscentrum te Baarn werd gehouden, stond in het teken van het afscheid van de presidente, jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen. Aan de andere kant echter voelt het C.N.V. evenmin voor een systeem dat men alleen met oogkleppen voor verde digen kan. een systeem namelijk, waarbij op het papier van loonregelingen en col lectieve contracten de looncijfers keurig in de pas lopen met de gang der econo mische ontwikkeling, maar waarbij zi in werkelijkheid ver en ongecontroleeri uitgaan boven wat zo netjes op papier was geregeld. „Alstublieft geen loon politiek meer als een soort schimmen spel, dat de band met de realiteit ver loren heeft", aldus het C.N.V. (Van onze kerkredactie) Engels episkopaat Het Engelse rooms-katholieke epis kopaat heeft zich uitgesproken voor een vierde zitting van het concile. Men haast zich nu zoveel mogelijk in Rome, om nog in de huidige zitting, die eind november afloopt, klaar te komen, omdat de bisschoppen er naar verlan gen, dat er aan het reizen een eind komt en zij naar hun kudden kunnen terugkeren. De Engelsen zeggen echter, dat de kerk belangrijker is, dan welk bisdom ook. Zij vinden het zeer onbevredigend, als het concilie niet verder zou komen dan tot de vaststelling van algemene beginselen, het aan deskundigen over-! Een verzoek om een hoofdleidster te latend hoe de wensen der bisschoppen ontslaan, heeft tot een ernstig conflict verder geïnterpreteerd zouden moeten geleld tussen het bestuur en de directeur worden van de Gereformeerde Stichting Jeugd- haven Zaandam. Het bestuur heeft de directeur geschorst met behoud van salaris, in afwachting van het ontslag, dat hem per 1 januari zal worden ver- Enige tijd geleden ontstond er diep gaand verschil van mening tussen de directeur, de heer H. C. Bedet, en een van de hoofdleidsters, ,mej. H. van de Meeberg, over de methodiek van de jeugdzorg. Toen laatstgenoemde met ziekteverlof was wegens overspannen heid, heeft de heer Bedet verzocht om haar te ontslaan. Het stichtingsbestuur weigerde dit, waarop mej. Van de Mee berg na haar ziekte door de heer Bedet eigenmachtig de toegang tot de club huizen werd ontzegd. Het bestuur heeft de directeur toen ontslagen, van oordeel dat er geen basis meer was voor verdere samenwerking. Hoewel het ontslag is goedgekeurd door het gewestelijke arbeidsbureau J episkopaat. dat het laatste woord gespro ken zal worden op een vierde zitting over twee jaar. De deelnemers aan het Vatikaans con cilie hebben zich gisteren in hoofdzaak bezig gehouden met verdere stemmingen over het derde hoofdstuk van het kerk- schema, het hoofdstuk, waarin vooral de conceptie van de bisschoppelijke collegia liteit naar voren komt. Gelijk bekend moeten de bisschoppen het hoofdstuk eerst in gedeelten goedkeuren, waarna dan nog eens beslist wordt over het hoofdstuk in zijn geheel. De eerste twaalf delen stuk zijn nu stuk i het hoofd- olu„ r stuk met een over weldigende meerderheid goedgekeurd. De bisschoppen kunnen alleen antwoor den met „placet" (ja) of „non placet (neen). De meeste tegenstemmen kreeg de stelling: „Zoals bij beschikking des Heren Petrus en de overige apostelen het ene apostelcollege vormen, zo zijn ook de paus als opvolger van Petrus en de bis schoppen als opvolgers van de apostelen onderling verenigd" De bisschoppen keurden dit met 1918 tegen 322 stemmen net niet opvreeu» m p.u, Het fc dnldeltik. d»t de paus itl" hoogste bestuursmacht steeds vrij over de kerk kan blijven uitoefenen. Ds. P. J- Mietes jubileert Op 1 oktober zal ds. P. J. Mietes, pre dikant van de Vrije Evangelische Ge- meente te Zeist het feit herdenken, dat hij veertig jaar geleden in het predik ambt werd bevestigd. De kerkelijke herdenking van dit jubileum zal zondag 27 september tijdens de dienst in de Ma- ranathakerk te Zeist plaatsvinden. Or woensdag 30 september wordt een ont moetingsavond voor belangstellenden ge- honden. De aanstaande jubilaris werd op 2 fe bruari 1902 in een predikantengezin ge boren. Ook zijn grootvader was predi kant. Ds. Mietes leerde aanvankelijk voor onderwijzer, maar later ging hij theologie studeren. Na volbrachte studie diende ds. Mietes de Methodistenkerken te Brugge en Gent als huiprediker en werd in 1928 tot predikant in Gent be vestigd. Verder diende hij de kerken van Vilvoorde-Brussel. Mechelen en *-1 werpen In 1934 verbond hij zich aan de Vrije Evangelische Gemeente van Nieuwvliet en in 1937 aan die van Apeldoorn. In 1949 werd hij in Amsterdam bevestigd in 1962 kwam hij naar Zeist. Ds Mietes heeft veel gedaan voor het jeugdwerk en voor de jeugdkampen. In de Bond van Vrije Evangelische Ge meenten neemt hij een grote plaats Zowel met de binnenlandse zending, met de zending onder Israël heeft de bilaris zich vele jaren beziggehouden. Hij schreef vele publikatiesi Binnenkort zal een pocketuitgave van zijn hand verschij nen over de zending in België. door de kerkeraad, heeft de heer Bedet toch advokaat in de arm genomen. huldiging, welke de scheidende presi dente ten deel viel. Eerst echter moest het zakelijke gedeelte afgehandeld worden. Dit ging echter vrij vlot. In drie bestuursfuncties moest worden voorzien en alle drie de benoemingen gingen bij acclamatie. Als presidente werd gekozen mevrouw mr. M. Groo- ten-van Boven te Amsterdam, als be stuursleden mevrouw D. Y. W. de Graaf-Nauta te Sneek en mevrouw van de Mei te Rijswijk. Als afgevaardigde in de Unieraad werd herbenoemd mejuffrouw mr. E. A. Haars. De eerste daad van de nieuwe presidente mevrouw Grooten was voor te stellen de zo juist afgetreden presidente te benoe men tot erelid Het hoofdbestuurslid van de C.H.U., de heer E. Kamphuis, als gast tegenwoordig, kreeg vervolgens het woord om de dank van de C H.U. uit te spreken voor het vele, dat jkvr. Wtte waall van Stoetwegen mede door haar werk in de Centrale voor de Unie ver richt heeft. Onder haar leiding zijn de C.H. vrouwengroepen na de bevrijding weer tot echt leven gekomen. Als tast baar bewijs van deze dank overhandigde hij een Oudhollandse zilveren lepel ..op dat de freule nog menig schepje in de politieke maaltijd zou mogen doen". Dit echter was maar een klein voor proefje van wat de middag brengen zou Alle politieke zorgen waren opzij gezet en een stroom CORSAGE De secretaresse Centrale, mej. mr. de vele jaren van samenwerking, waar in zeker ook ogenblikken zijn geweest waarop men verschillend dacht, maar waarin men toch steeds weer een ge meenschappelijke weg kon vinden. Als bewijs van dank van alle bestuursleden bood zij een fraaie corsage van een orchidee aan. Lens merkte op, dat Neder land precies weet over wie men het heeft -*-*,,de freule". Internationale bijbelwedstrijd (Van een onzer medewerkers) Donderdag zal in Jeruzalem de derde internationale bijbel- wedstrijd gehouden worden. Voor dit grote evenement zijn de deel nemers uit verschillende landen in Israël aangekomen. De wed strijd vindt om de drie jaar plaats en de belangstelling is zo groot, dat men tot diep in de nacht aan de radio gekluisterd zit. Zalman Sjazar. de president van Is raël heeft evenals zijn voorganger Ben Zwi vroeger placht te doen, een vraag samengesteld, die te zamen met de dere aan de deelnemers zal worden v gelegd. President Sjazar zal gouden medaille aan de w handigen. De tweede en derde krijgen respectievelijk een zilveren en een bronzen medaille. Aan alle deelne mers wordt een certificaat uitgereikt Twintig deelnemers, allen afkomstig uit verschillende landen, beginnen de strijd. Zij spreken elf verschillende ta len. namelijk: Engels. Frans, Spaans. Duits Portugees. Nederlands, Italiaans. Fins, Zweeds, Iwriet en Amharic, de taal van Ethiopië. In die eerste ronden zul len vijf deelnemers moeten afvallen. De semi-finale en de finale zullen worden gestreden in aanwezigheid van het pu bliek in het Convention Center in Jeru zalem. Uiteraard komen er deelnemers van diverse pluimage naar Jeruzalem toe Het Irene-comité (Van speciale verslaggever) In het televisieprogramma van de VARA is gisteravond een staartje ge breid aan de onverkwikkelijke rel In het Irene-comlté. Van een der nog zittende bestuursleden werd gezegd dat hy vóór de oorlor tot de NSB toegetreden was en in de oorlog als SS'er aan het Oost front had gevochten. Het ging om de Amsterdamse arts Van Renesse. die en kele weken geleden prinses Irene ver gezelde, toen ze In de hoofdstad naar meubilair zocht voor de inrichting van een Hollandse kamer in haar Madrileense Hat Zoals bekend, overweegt dr. Gribling. voorzitter van het Irene-comité, actie tegen de vroegere secretaresse-penning- meesteresse. mevrouw Bahlman-Ver- hoeven. Deze trok zich terug na verschil lende zakelijk meningsverschillen met het bestuur, waarbij zij het onderspit dolf. Sindsdien zijn er verschillende brieven naar persorganen en ook naar prinses Irene verzonden, waarin in t bij zonder op dr. Gribbling werd afgegeven Het bestuur van het Irene-comité was gisteravond in Utrecht bijeen ten huize van mevrouw Swane-De Vlam, die de prinses eveneens heeft rondgeleid. Com mentaar werd niet gegeven. Wel werd medegedeeld dat de lastercampagne en de beschuldigingen onderwerpen van de bespreking uitmaakten. Voor hulp binnen het koninkrijk: 66 miljoen In het komende Jaar zal voor de hulp binnen het Koninkrijk ongeveer 66 mil- foen gulden worden uitgegeven, ongeveer een kwart van het totaal van de gelden uit de schatkist voor hulpverlening. Dit laatste bedrag (ƒ251 miljoen) Is weer dertig miljoen gulden meer dan dit jaar voor hulpverleningsdoeleinden wordt uit gegeven, of wel een toeneming van vijf tien procent. Deze cijfers noemde staatssecretaris voor de Tropen, waarmee hij nog duidelijk wilde onderstrepen, dat Ne derland bij de hulpverlening ook de overzeese gebiedsdelen niet vergeet. In de sector van de multilaterale bij dragen valt bijzonder duidelijk het pijp lijnverschijnsel" op, zo zei dr. Diepen horst. Van de oorspronkelijk begrote bijdrage van Nederland aan het VN-fonds voor hét vroegere Nieuw-Guinea zal in dit jaar meer dan 25 miljoen gulden on- besteed blijven als gevolg van gebrek aan projecten. Voor het volgend jaar is opnieuw 36 miljoen gulden uitgetrok ken maar het is nog zeer de vraag of er voldoende bestedingsbestemmingen voor handen zUn In het ontwikkelingsfonds van de EEG behoeft Nederland niets te storten. den Tot dusver bedroeg de bijdrag ƒ47,5 miljoen gulden per jaar, aldus d staatssecretaris. om zich met elkaar te meten op het ge bied van de bijbelkennis. De nationale bijbelwinnaar van België Is een majoor van het leger. Nieuw-Zeeland stuurt een kippenkweker. Canada een schrijver en Nederland met de 69-jarige P. ten Have uit Scheemda een landbouwer in ruste. Zowel in 1958 als in 1961 won de Is raëlische deelnemer de eerste prijs. In 1958 was dat de blinde telefoonbediende Amos Hacham en in 1961 rabbijn Yihye Alsheich. Ook dit jaar maakt Israël een goede kans met de 26-jarige Yom Tov Krasniasky. een student van een tal- moedhogeschool. Daartegenover staat dat ook priesters door verscheidene lan den zijn afgevaardigd als de nationale bijbelwinnaars. De vragen die aan de twintig deelnemers zullen worden ge steld in hun landstaal hebben alle be trekking op de profeten. Zij zullen nauw keurig en zonder interpretatie moeten worden beantwoord. De antwoorden zullen worden beoor deeld door een uit vijf koppen bestaande jury waarvan Mosje Silberg, rechter van het hoge gerechtshof in Jeruzalem voor zitter is. In de jury zitten voorts de Is raëlische professoren Elitzer en Meltzer en %'oorts ds. Robert Lindsay hoofd vi de Baptisten in Israël en de directe1 A an het Bijbel Instituut der Jcsuiten Israël, vader Louis Simkofsky. in de Centrale echter is men verder en spreekt men van „onze freule". Haar grote verdienste in de Centrale is ge weest, dat zij de christelijk historische vrouw een plaats In de Unie heeft gege ven om er met de mannen samen te wer ken. Bij een afscheid is altijd weemoed, maar bij dit afscheid blijft de band be staan, omdat jkvr. van Stoetwegen als Tweede-Kamerlid de band met de Cen trale zal onderhouden. In een fraai uitgevoerd album terug- faande tot 1669 en beginnende met het amiliewapen en het devies Moed is Kracht, was door mevrouw Van den Berg uit Utrecht de geschiedenis van de freule en de Centrale in beeld en woord opge tekend. Een geschenk, dat de scheidende presidente met verrassing aanvaardde. De buitenleden kwamen aandragen met een enorm bloemstuk, en vervolgens kwamen vele afgevaardigden een reeks van geschenken aandragen. WEEMOED Allereerst een vervulde hartewens: een zilveren koffiekan. Doch de stroom van bijdragen was niet opgehouden en zo verschenen telkens nieuwe pakketten voor de steeds meer verbaasde en onthut ste gevierde. In haar dankwoord herin nerde zij aan de moeilijke taak de op volgster te zijn van een Kamerlid en voorzitster als mevrouw Fridia Katz was. En met de haar eigen humor haalde jkvr. Wttewaal van Stoetwegen herinneringen op aan de eerste moeizame tijd na de bevrijding, toen zovelen nauwelijks meer aan het bestaan van de Unie geloofden en aan de stembusuitslag van 1947 toen de C.H.U. acht zetels veroverde. Zeven tien jaar lang is zij presidente van de Unie geweest en vol vertrouwen gaf zij nu de leiding over aan mevrouw Groo ten. De lof en het idee van haar onmis baarheid wimpelde zij af met de nuchtere gen" Vandaag werd de conferentie voortge zet en besprak jkvr. Wttewaal van Stoet wegen de Troonrede. (Vai kerkredactie) De Zuidrhodesische predikant, ds. N. Sithole, een van de negerleiders in dat land is veroordeeld tot twaalf maanden dwangarbeid, waarvan de helft voor-, waardelijk. wegens het „organiseren van een particulier leger". Drie maanden geleden had ds. Sithole een vlugschrift uitgegeven, waarin hij de negers aanspoorde tot gewapend verzet, wanneer de (blanke) regering van Zuid- Rhodesia de onafhankelijkheid zou uit roepen. Ds. Sithole, die in de Verenigde Staten heeft gestudeerd, is predikant van de Ver enigde Kerk van Centraal Afrika. In 1959 werd van zijn hand een boek gepubli ceerd, getiteld „Afrikaans nationalisme". Dr. S. J. Ridderbos volgt ds. Popma in V.K. op Dr S. J. Ridderbos, gereformeerd predikant te Amsterdam heeft de be noeming aanvaard tot geestelijk verzor ger van de Valeriuskliniek te Amster- dam-Z. Dr. Ridderbos zal ds. S. J. Pop- ma opvolgen, die binnenkort met emeri taat hoopt te gaan. De Algemene Studenten Amsterdam is onder het i woorden maar kamers" een se kameraetle in de hoofdstad en gemeenten begonnen. Huls aan wordt een folder verspreid met e tale oplaag van 335.000. De folder inspireerd op de geboortegolf vai en op het veranderende beeld van de studenten ln de maatschappij. Aan de folder is een antwoordkaart gehecht, waarop kan worden ingevuld dat men zich als kamerverhuurder wenst op te geven. Voorts zullen 950 eerstejaars tot 29 september een huis-aan-huis-belactie voeren in die wijken waar de bevol kingsdichtheid het geringst is en de aanwezigheid van beschikbare kamers kan worden verwacht. Deze actie zal worden ondersteund door geluidswagens, die in genoemde wijken zullen rondrij den. Voorts zullen overal in de stad af-1 Het hart des mensen overdenkt zijn weg, maar de Here be stiert zijn gang" (Spreuken 16:9). Een woord, waarvan we allen de waarheid wel eens hebben ondervonden. Het eerste gedeelte is door en door menselijk We stippelen onze weg uit voor een langere of kortere perio de, we maken enthousiast plannen en we zeggen: Zo en zo J zal en moet het gaan, we leven heen naar een doel, we jagen onze idealen na en we doen alles wat mogelijk is om ze ook te bereiken. Het hart des mensen overdenkt zijn weg wie, die dit leest, zal het durven ontkennen? En dan komt het tweede gedeelte\ van de tekst: Maar de Here bestiert zijn gang, en we kunnen er aan toevoegen: En Zijn weg is niet altijd de onze. Hoevelen onder ons hebben niet moeten uitroepen: Gij hebt mijn leven j anders geweven, dan ik had gedacht? Gods weg is niet onze weg en onze weg is niet Gods weg. Altijdl is er in ons leven een: Maar de HereEn deze ontdekking kan leiden tot opstandigheid, tot een de vuist ballen tot de hemel en tot een gevecht met God. Vraagt het mensen, die plotseling op een ziekbed werden neergeworpen, vraagt hetj.e' mensen, die plotseling een groot verlies moesten lijden ,e het: Godwaarom? is meermalen als verwijt over hun Zip-r<! pen gekomen. Maar de HereIn de volksmond heet het: De mens tmJet.Fj God beschikt. God weeft ons leven naar Zijn inzicht, naar bet^ plan, dat Hij met ons heeft. Zalig zij, die bij het overdenken Ler van hun wegen, in vol vertrouwen op Zijn wijsheid durven zeggen: Maar Gij, Here, Gij moet het ons vertellen als hei Lon niet juist is. Lr, Wij lezen vanavond Psalm 136 vers 1 tot 26. (Van medewerker) 't helpt en 't is lekker Antwoord '64 heeft eerste ton binnen De eerste opbrengsten van de kerk- bouwactie Antwoord '64 hebben de ton overschreden. Op het centraal bureau in Den Haag werd eind vorige week fiches worden opgehangen. een bedrag genoteerd van 101.456,18. „De ASVA heeft geen belangstelling i Deze toezeggingen en stortingen kwa- meer voor kamerverhuurders die niet men binnen als reacties op de publi- bereid zijn huisvesting te verlenen aan,.1(ejl die df actie tot (op kreeg. Ein<l "lat""! zullen de 4.3 miljoen ASVA-bestuur tijdens een gijteren ge- !*'<len, ale_ negen samenwerkende de kamer- Beroepineswerk NED. HERVORMDE KERK Aangenomen naar Kralingen (wijkgem. Kralmgseveer, vac. W. Radstakei, P. Moerenhout te Katwijk aan Zee; naar Vreeswijk. C. van Schoonhoven te Gies- sen-Nieuwkerk Bedankt voor Haamstede (Zld.) (toez.), K. A. Abelsma te Ingen. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Wilsum (Ov.), G. van 't Riet te Lioessens. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJG.) Bedankt voor Ermelo, R. Houwen te Hattem. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Rijnsburg, J. C. van Ra- venswaaij te 's-GravenhageSchevenin- gen en G. de Vries te 's-Gravendeel. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Capelle aan de IJssel A. Kok te Leerdam. kerken hebben, een brief krijgen half oktober zullen ze persoonlijk be naderd worden door veertigduizend vrijwilligers. Velen hebben niet willen wachten e' direct één procent van hun jaarsalari naar Den Haag gestuurd. Inderdaad heeft men op het centraal bureau de indruk, dat men zich tamelijk nauwkeurig houdt aan dit gevraagde percentage. Overigens komen de medewerkers soms voor krasse tegenstellingen te staan. Zoals degene, die na elkaar twee loppen open maakte. De eerste bevatte dividendbewijzen Koninklijke Olie tot een bedrag van duizend gulden. In de tweede envelop zat een rijksdaalder met bijschrift „van mijn AOW". Zoals bekend kan men zijn bijdragen waaruit de kerken plaatselijke ge meenten willen helpen bij de bouw van in totaal 396 nieuwe kerkgebouwen, jeugd- en wijkcentra bestemmen voor een of meer van de deelnemende kerken, dan wel voor de negen kerken gezamen lijk Tot nu toe is ruim twintig procent van het binnengekomen geld bestemd voor de gezamenlijke kerken. Vanmorgen heeft prof dr. B. J- Oosterhoff het rectoraat van de Theologische Hogeschool der Christe lijke Gereformeerde Kerken overge dragen aan zijn opvolger r~of. dr. J. van Genderen. Hij hield tevoren een rede over de woorden van Agur en Lemuel in Spreuken 30 en 31. De opvatting, dat de personen, aan wie deze spreuken toebehoorden, heide nen zijn geweest, inwoners van een koninkrijk Massa, waarover Lemuel koning zou zijn geweest, werd door prof. Oosterhoff afgewezen. Hij pleitte voor de lezing der Masoreten De overeenkomst tussen de spreuken van Agur en de Oegarietische litteratuur laat zich niet ontkennen, maar is slechts formeel. Deze overeenkomst hangt sa- Reorganisatie rij kso verleg bijna voltooid Het ziet er naar uit, dat de reorganisa tie van het rjjksoverleg binnen afzien bare tUd haar beslag zal kragenDit heeft de heer A. van Rossen, voorzitter van de by het N.V.V. aangesloten Alge mene bond van ambtenaren, vanochtend aangekondigd op het buitengewoon con gres van zfjn bond in Utrecht. Dc heer Van Rossen gelooft, dat de minister op enkele belangrüke punten aan de wen sen van de ambtenarenorganisatles tege moet zal komen. Over de wens van de regering, loons verhogingen binnen nauwe grenzen te houden, zei de heer Van Rossen, dat de vakbeweging er niet aan denkt zich aan te sluiten bij de opvatting, dat er plotse ling niets meer mogelijk is De ABVA- voorzitter meent dat het N.V.V. terecht bezwaar heeft gemaakt tegen de gedach te om de looninkomens van de werkne mers tot een sluitpost te maken van het nationale huishoudboekje. Zodra het beeld van de loonontwikkeling in het bedrijfsleven zich wat duidelijker afte kent, breekt volgens de ABVA het mo ment aan om in de centrale commissie voor georganiseerd overleg te gaan pra ten over de grootte van de salarisverho ging per 1 januari. Daarvoor zullen an dere belangrijke punten van het verlang lijstje van de ambtenaren opnieuw aan de orde worden gesteld. Het betreft on der meer het tot stand brengen van een uitkeringsregeling (wegens het gemis van gratificaties, winstdelingen en der gelijke), afschaffing van de gemeente classificatie en verwerking huurcompen- satie in de salarissen. men met het algemeen-oosters karak ter van de wijsheidlitteratuur, aldus prof. Ooslerhoff. Er hebben ongetwijfeld contacten bestaan tussen de verschil lende wijsheidsscholen van het oude Oosten. Prof. Oosterhoff meent, dat Agur een Israëliet is geweest en dat zijn spreuken dan ook van Israëlietische afkomst zijn. Na het uitspreken van zijn rector a rede gaf de aftredende rector een ove zicht van de gebeurtenissen aan c Hogeschool in het afgelopen jaar. Ontgroenen in Nijmegen: (Van speciale verslaggever) Op de NUmeegse universiteit heeft n een nieuwe vorm van ontgroening ont"S dekt. Twee pas-aangekomenen kregen! opdracht van de Keizer Karelstad Den Helder te lopen en daar om handtekening van de vuurtorenwachteij te vragen. Afstand: tweehonderd kilo meter, of zo'n dag of vijf doorstappen! a la de onvolprezen Vierdaagse. De ontmaskering van een en ander? volgde gisternacht in de Velsertunnel.H De dienstdoende politie-agent hield beide 1 eerstejaars aan, toen ze onder het Noord- L zeekanaal doorliepen op een autoweg, dier voor wandelaars verboden is. Omdat het koud was en nat, hadden de jongeliedenjb> besloten de pont te vergeten en hunpini tocht wat af te snijden.. niel Geroerd door hun verhaal liet de func-yan tionaris de beide groenen gaan. Ookler werd geen proces-verbaal opgemaakt. omj daar het om een „uitzonderlijk geval"zeif ging en de agent gevoel had voor „het^an de situatie". In november REM-debat in Senaat Ueri vol! Het wetsontwerp installaties Noordzee] zal waarschijnlijk begin november in delfftj Eerste Kamer behandeld worden. Het isl gisteren door de betreffende commissie ini ontvangst genomen, nadat het week met grote meerderheid van stem-l men door de Tweede Kamer is aanvaard.P Op 17 oktober zal in Amsterdam hetl veertigjarig bestaan van de verenigingf Kerk en Vrede herdacht worden. Na eenl herdeninksbijeenkomst, die alleen toe-fl gankelijk is voor leden van de veren ging en abonnees van het verenigingso gaan Militia Christi volgt een openbai vergadering, waarop hopen te sprekenl dr. J. J. Buskes en prof. dr J. de Graaf.l respektievelijk erelid en voorzitter het hoofdbestuur. KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN Bydruen voor deze tagezonden-stukkcnrubrlek kunnen door alle lezers (en lezeressen!) worden geleverd en worden geplaatst buiten verantwoordc- lijkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weigeren en in te korten schrUft u dus zéér kort! Er kan alleen worden gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woonplaats. Anonieme brieven krijgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan in een bij schrift van redactiewege een korte toelichting worden gegeven. Deense prinses In de krant van 15 september las ik jver het „Sprookjeshuwelijk in Athene". Men schreef onder meer dat nieuws gierige lieden in de geschiedenisboeken gedoken zijn om uit te vissen wie de laatste Deense prinses was, die met een regerend monarch is gehuwd. Zij vonden als antwoord op die vraag: „Prinses Ulrikk» Leonore, dochter van Frederik III, die in 1686 trouwde met ie Zweedse koning Karei IX". Dit komt mij wat vreemd voor. Oi ie geschiedenisboeken van bovenge- -loemde nieuwsgierige lieden moeten in ie kachel worden geworpen, óf de wet telijke bepalingen waren toen ter tijd in Scandinavië anders. Bedoelde prin ses zou volgens deze lieden namelijk getrouwd zijn met een koning die reeds (5 jaar tevoren, in 1611 is overleden. Koning Karei IX van Zweden leefde namelijk van 1550 tot 1611. Koning Fre- ierik III van Denemarken werd gebo- •en in 1609 en overleed in 1670. Met wie Karei IX gehuwd is geweest weet ik niet, maar wel weet ik dat deze prinses niet een dochter van Fre derik III is geweest. Ik vermoed dat de betreffende ^rinses is gehuwd ge- met koning Karei XI. Deze leef de namelijk van 1655 tot 1697, en hij viel dus meer in de termen om in 1686 te trouwen. Met wie hij echter «etrouwd was 'urf ik u niet te zeg- C. Bot .verken harder". Het is betrekkelijk eenvoudig vast te stellen of er meer ot minder ambtenaren werken en hoe veel aanslagen er verwerkt worden Wanneer men echter de arbeidsproduk- tiviteit wil meten, zal men meer ge gevens moeten verzamelen dan de bo vengenoemde. Elke aanslag is nog niet netzelfde als de te controleren gege- Voor een beambte taaiindustrie met een inkomen voorbeeld 11.000 en verder geen bij gen. Vlaard ingen. Ambtenaren op het aanslagbiljet te worden vergeleken. Een kleine middenstander met een landige boekhouder daarentegen zal voor de belastingcontroledienst veel meer werk met zich meebrengen, hoe wel hij mogelijk hetzelfde verdient. Een groot gedeelte van het Neder- andse volk heeft nu de laatste jaren de twijfelachtige eer genoten bij de progressief belaste middengroepen te gaan behoren. Dat waren werknemers met een eenvoudige inkomens-opbouw éen gegeven, namelijk dat van de-ene verkgever. Ik geloof, dat. wanneer men deze <roep als hoeveelheid werk voor de imbtenaren eens op z'n werkelijke ■vaarde in de betrokken cijfers zou ver- iisconteren er van de 2.5 pet. (zeggen twee en een half procent) van de ar- beidsproduktiviteit maar weinig zou tverblijven. Wanneer er dan ten slotte )Ok nog rekening wordt gehouden met ie aankoop van tijdsbesparende machi nes (denk aan de P.T.T.) dan is mo gelijk van „harder" werken nog geen jprake geweest. Vlaard ingen. Blank en bruin VI Volgens mevrouw Eiselin-Hoop is het mijn theorie, dat God de mensenrassen schiep (liet ontstaan). Ik dacht, dat dit altijd en overal door de Christelijke Kerk was geleerd. Zo God het niet deed, wie dan? Niet wij behoeven de rassen te scheiden. Dat heeft God voor pns gedaan. Dat rassenscheiding in strijd zou zijn met het gebod der naas tenliefde lijkt mij vreemd. Een ontwik teling. waarbij ieder ras zich kan ont wikkelen naar eigen aard en ras is heel overeenstemming met dit met de Here Jezus te brengen. Niet alleen bij typen en schaduwen, maar ook vinden we Hem in de historie, voor bereidende het kruis en de kroon. Rotterdam. A. Boer. Genesis VII Volgens de klassiek-Bijbelse opvat ting zou de ouderdom der aarde b.v. 6000 jaar zijn. Maar: waar plaatsen we dan de verschillende ijstijden, die toch zo duidelijk hun sporen achter lie ten? Ook legt een ijsveld de 1500 km. H. Broere. die zwarte mensen ook een hart lichaam hebben"' Het is oneerlijk onze Zuidafrikaanse en Calvinistische broe ders daarvan te beschuldigen. Als apartheidspolitiek zo duidelijk ongods dienstig was, waarom hebben dan man nen als Gravemeyer, Zuidema en Wate rink (om maar enkelen te noemen) zich er dan beslist voor uitgesproken? Alphen aan den Rijn. W. Geldof. Genesis VI In de hedendaagse dolle rage naar wetenschap en gespecialiseerde be kwaamheid ls het noodzakelijk, dat de mensen de aandacht richten op de al les belovende bestudering van de Bij bel, het Woord van God. Voor de we dergeboren christen is de Bijbel het meest betoverende boek. Het is het enige boek, dat een juiste informatie geeft over God en het universum, dat Hij schiep en nog steeds onderhoudt. Als we de Bijbel lezen en bestuderen moeten we ons oefenen alles in relatie Skandinavië tot ons land (zwerf keien!) niet in één jaar af!.... Dit weegt zich onmerkbaar langza be- Steenkool lag reeds 1 km diep 2 a 3000 jaar geleden. Door (snellere) daling der bodem werd de plantengroei herhaal delijk onderbroken (leisteenlagen met zeefossielen), zodat dit proces heus niet in een paar duizend jaar bekeken was. Toch is de gezamenlijke dikte der la gen 100 m., waarvoor een plantaar dige massa van minstens 1000 m over het gehele gebied nodig was! Met de olie (Op 3000 m diepte!) is het eenzelfde geval. Ook deze lagen werden eens door de zon beschenen, de bodem daalde, door de druk ont stonden uit klei en zand (beide verwe- ringsprodukten van nóg vroegere ge bergten!) lei- en zandsteen. Ook een gebergte verweert niet in 1000 jaar! En zo zou men door kunnen gaan. De zoutlagen in Ned. en Duitsland: de binnenzeeën (getuige de fossielen), moesten eerst deze gehele „hoogvlak te" veroveren, en lieten na een perio de van uitdroging zout en slib (kalk steen) achter. Nanoevele aeonen....? Ook op directe wijze kan met grote nauwkeurigheid de ouderdom van fos- vo siele resten bepaald worden door de scl cvntledingstijd van radio-actieve kool-I off stof C 14. Deze methode werd o.a. ge-j toetst aan de (bekende) leeftijd van een Sequoiaboom (3000 jaar). Waarom zou,. nu deze methode plotseling onjuist zijn als ze voor een stuk oud veen bijl Amersfoort een ouderdom aanwijst vanPd. 50.000 jaar? Op dezelfde wijze kanfens* men met behulp van het radio-actieveI dc Kalium. Rubidium en Uranium (half-fen waardetijd 4 4 .nilj. j.) de ouderdommest van verschillende aardlagen meten, éski Wat men als „evolutie" aanduidt:(dek Wat kunnen de geleerden eraan doenjten als in de oudste (diepste) aardlagen, en slechts eencellige- of schelpdieren voo komen, verschillend in ontwikkeling, i andere lagen vissen of reptielen, i nog jongere fossielen van zoogdieren e vogels? Die scheiding is toch niet kunst matig aangebracht? Laten we niet te spoedig met ons oordeel gereed staan, tenzij we een betere verklaring kun nen geven! De laatste eeuw was men door de overtuigende hoeveelheid be- l wijzen genoodzaakt de ouderdom der aarde steeds hoger te stellen, tot waa den die door verschillende wijzen va benadering met de meeste gegevens i harmonie bleken te zijn. Laten we a Christenen onze ogen toch niet sluiten voor de werkelijkheid, alsof alleen opM deze wijze onze opvattingen houdbaar*"!*.1 zouden zijn. Dit maakt het Christendom m alleen maar belachelijk en: het Bijbel-" verhaal tot een sprookje, dat geen con frontatie met de werkelijkheid kan ver dragen! Maar: laten we zoeken naar de waarheid: ook: de ware betekenis van het Bijbelverhaal! Den Haag. P. Duijst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2