TIP JONGENS PANTALON Veldkamp streeft naar één sociaal wetboek Nieuw loonakkoord moet worden nagekomen KREYMBORG KREYMBORG A B A S I N KRO: vertrouwen in minister Bot NCRV en KRO samen in de bijbellezing Aanpassing organieke sterkte rijkspolitie FIEEST 9*4^ NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 22 SEPTEMBER 196 Veldkamp: beroep op bedrijfsleven Naar de overtuiging van de rege- ring zullen in 1965 zeer hoge eisei worden gesteld aan het sociaal-cco- nomische beleid, opdat zowel intern als extern evenwichtsherstel binnen het bereik komt. Allereerst dienen niet-wenselyke gevolgen van de gro- 'te loonsverhogingen in 1964 op de economische ontwikkeling in bije toekomst te worden voorkomen, of geredresseerd. In ieder geval moet wprden voorkomen, dat de loonon derhandelingen een tweede maal in een zo gespannen sfeer moeten plaats vinden. Aldus de memorie van toelichting op de begroting van sociale zaken en volks gezondheid. waarin minister Veldkamp - *-vens op wijst, dat de aan het be- voor 1965 ten grondslag liggende beleid deels een internationaal karakter draagt. De spanning op de arbeidsmarkt een nagenoeg Europees verschijnsel de economische ontwikkeling van de lid-staten der E.E.G. vertoont een sterk inflatoir karakter. Waarom Overschrijding Voor het loonbeleid acht de minister het van belang een inzicht te krijgen in de oorzaken van een overschrijding van de overeengekomen loonkostenstijging. Hiertoe is het z.i. onvoldoende alleen te wijzen op de bijzondere spanning op de arbeidsmarkt en de sociale onrust. Ook bestaande achterstanden en de wijze van functionering van de interne coördina tie hebben tot deze overschrijding bij gedragen. De minister acht het van groot belang dat wordt bevorderd dat de bedrijfs- taksgewijze onderhandelingen ertoe lei den. dat de aanduiding voor de moge lijke loonkostenontwikkeling niet wordt loverschreden. Een zeer belangrijk ele ment acht hij gel gen in een goed ver- jloop van de interne coördinatie, die zo- jwel aan werknemers- als aan werkge verszijde dient plaats te vinden. Hierbij kan de Stichting van de Arbeid als top- lorgaan van overleg en samenwerking van het bedrijfsleven een belangrijke katalyserende of coördinerende en sti mulerende taak vervullen, Behalve op de stichting rust. naar de 'mening van de minister ook op de by de centrale organisaties aangesloten or ganisaties van werkgevers en werkne- jiners in de onderscheiden bedrijfstakken een duidelijke ve.antwoordelijkheid op Üiet terrein van de loonvorming. By de onderhandelingen is voorts de mogelijk- PERSONALIA Drs. H. Jonker, ambtenaar van de fuitenlandse dienst der derde klas, is be- Inoemd tot ambassadeur in Liberia en te- jvens tot ambassadeur in de republiek Guinea, met standplaats Monrovia. Benoemd: tot ridder in de Orde van jde Nederlandse Leeuw schoutbij-nacht- jarts T. A. de Haan. Warmer IJET CENTRUM van een hogedruk- gebied verplaatste zich in de nacht van maandag op dinsdag van Parijs naar de Vogezen. Hierdoor draaide de wind in ons land naar richtingen tussen zuidwest en zuid. Tegelijkertijd begon de luchtdruk in Engeland te dalen op de nadering van een warmtefront dat bij een zeer omvangrijke depressie hoort waarvan het centrum ten zuid westen van IJsland wordt aangetrof fen. De regenzone reikte niet zuide lijker dan tot Londen. Het laat zich aanzien dat deze ons land vrijwel on gemoeid laat. Als het hogedrukgebied morgen boven midden Duitsland is aangekomen wordt met aflandige wind warmere lucht uit Frankrijk aange voerd, waarin het over het algemeen vrij zonnig zal zijn en droog. De afge lopen nacht kwam in het binnenland Her en daar nachtvorst voor. Voor de komende nacht is de kans op nacht vorst te verwaarlozen. ZON EN MAAN Woensdag 23 september: zon op 6.27, lender 18.36; maan op 19.44, onder 8.12. Maandag 28 september: laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN j 23 september: 4.05 v.m.; 16.25 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Den Helder h bev Ypenburg zw be* Vllssingen 1 bev Kopenhagen onbew Luxemb. parjjs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Hünchen Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado L bew windstil 17 Gespannen sfeer vermijden (Van onze parlementsredactie) heid van een beperkte differentiatie per enderneming opengesteld. Daardoor is een deel van de verantwoordelijkheid komen te liggen bij de individuele on derneming. terwijl daarnaast ook in vele gevallen organen van bedrijfstakken, juist in verband met de ondernemings gewijze diffirentiatie. een taak te ver vullen hebben gekregen. Goed overleg De grondslag voor het welslagen van hét loonbeleid is gelegen, aldus minister Veldkamp, in het telkenmale voeren van goed overleg bij et vaststellen van de uitgangspunten voor de loonvorming voor de naaste toekomst, in het even eens voeren van reëel overleg op de onderscheidene niveaus bij de uitwer king van deze uitgangspunten in de c.a.o.'s en ten slotte in de juiste nale ving van deze c.a.o.'s. Indien, zoals bij de afgelopen loon- operaties is geschied. b;.' het verbete ren van lonen en andere arbeidsvoor waarden ook in een volgende periode al ti zeer zou worden afgeweken van dt in het centrale overleg overeenge komen uitgangspunten voor de loon vorming, dan zou de feitelijke ontwik keling tot norm worden verheven. Zulk zou er opnieuw toe leiden, dat het gezag van alle bij de loonvorming betrokken personen en instanties ern- 35 a 40 procent Verkoop auto's en motoren steeg De verkopen van persoiren-auto's in ns land gedurende de eerste helft van dit jaar bedroegen bijna 113.000 stuks. Dat is ruim 35 procent meer dan die over dezelfde periode van het vorige jaar. De verkopen van motorrijwielen stegen, na drie jaar stabilisatie, met ruim 40 procent- Bij deze verkopen kwamen de ge volgen van de loonexplosie aan het be gin van dit jaar duidelijk tot uiting, aldus RAI, het officieel orgaan van de Nederlandse vereniging de Rijwiel- en Automobiel-Industrie. Volgens dit or gaan mag gesteld worden dat de ver kopen circa 10 procent hoger liggen dan te verwachten was geweest zonder de loonexplosie. Prof. Van Einden verlaat Fokker Op grond van strikt persoonlijke c technisch directeur der NV Koninklijke wegingen heeft prof. ir. E. van Emden, Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker, de wens te kennen gegeven zijn taak binnen afzienbare tijd neer te leggen, zo deelt Fokkers persdienst mee. Com missarissen en mede-directeuren van Fokker, deze overwegingen kennend en respecterend, betreuren niettemin uiter aard dit bseluit ten zeerste. stig zou worden aangetast. Gelukkig kan de minister vaststellen, dat de laatste ontwikkelingen in een andere richting wijzen. De minister laat zich niet uit over de toelaatbare loonkostenontwikkeling, aan gezien de S.E.R. daarover nog geen rap port heeft uitgebracht. Wei wijst hij er op. dat bij een loonkostenstijging van vier procent geen sprake zal zijn van een enigszins beduidende verbetering in de reële welvaartspositie van grote groe- pén van het Nederlandse volk. De flinke overschrijding van het loon akkoord met circa 3.7 pet had in ieder geval een gunstige uitwerking op het verschijnsel van de zwarte lonen. In het eerste halfjaar van 1964 kon een duidelijke vermindering van de zwarte loonvorming worden geconstateerd, die zich in het volgende kwartaal voortzette- Roolvink: spoed „Belastingverlaging is best denkbare loonsverhoging" (Van onze soc.-econ. redactie) Belastingverlaging moet aangemerkt worden als de beste loonsverhoging, om dat deze niet gepaard gaat met prijsver hogingen, aldus de heer B. Roolvink, tweede voorzitter van de A.R.-Tweede Kamerfractie, gisteravond in een rede voor de centrale A.R.-kiesvereniging te Utrecht. De heer Roolvink bepleitte een snelle verlaging van de loon- en inkom stenbelasting. zoals door de regering voorgesteld, die van het hoogste belang is voor het midden- en kleinbedrijf. Gebeurt er in 1965 niets met de hoogte de contractuele lonen, dan zal aan het eind van het jaar het evenwicht op de betalingsbalans hersteld kunnen zijn. H(j betoogde dat de 10 procent van dit jaar eigenlijk gezien moet worden als een loonsverhoging voor twee jaar, al voegde de heer Roolvink hieraan onmicf- delijk toe dat het voor de maatschappe lijke organisaties een bijna onmogelijke taak zal zijn de loonsverhogingen volgend jaar binnen zeer nauwe grenzen te houden, zoals de regering heeft ge steld (BAVERr^ kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Sterke Terlenka 55/45 In moderne tinten 7 jaar nü 16?° Alleen geldig 23 september Kleine stijging per maat Man bekent moord op echtgenote met paratliion De politie in Roermond heeft gisteren de 39-jarige arbeider H. S. gearresteerd verdacht van moord op zijn 34-jarige echtgenote B. A. S.H. De man heeft tegenover de politie bekend in de nacht van 5 op 6 september zijn vrouw met parathion om het leven te hebben ge bracht Zondag 6 september is de vrouw in het ziekenhuis in Roermond overleden. Reeds enige tijd was de politie in Roer mond met een onderzoek bezig naar de omstandigheden, waaronder de 34-jarige vrouw was gestorven. Mede naar aan leiding van in Roermond circulerende ge ruchten had de justitie sectie op het lijk laten verrichten, waarbij in de maag van de vrouw een hoeveelheid parathion werd aangetroffen. Direct na de sectie werd haar echtge noot aan een verhoor onderworpen, doch zijn verklaringen waren van dien aard, dat de politie niet tot arrestatie is over gegaan. De man. die een blanco strafregister heeft, bekende gisteren echter zijn vrouw te hebben vergiftigd. Poolse schrijvers vragen meer vrijheid Stefan Kisielowski. r.k. auteur compo nist, ctiticus en parlementslid, heeft op het congres van Poolse schrijvers in Lu blin gevraagd de mogelijkheden te over wegen voor een open discussie van tegen strijdige politieke opvattingen. In hoever zullen niet-Marxistische op vattingen in Polen geuit mogen worden0 Waarom mogen boeken, dit niet Marxis tische opvattingen behelsen, niet in Po len worden gepubliceerd maar we' h Hongarije? Bestaat er een mogelijkheid dat een dergelijke vrije discussie hier in de toekomst wordt toegestaan? Deze vragen vuurde Kisielowski. die beschouwd wordt als de voornaamste woordvoerder van de katholieke leken in Polen af op zijn toehoorders, order wie ook Partijleider Gomulka. Kisielowski orthulde dat het r.k. weekblad Tygodnik Powazzechny waarin hij gepoogd had zo'r open gesprek te voeren .gestraft" was rret een oplagevermindering van 10.000 exemplaren, een vierde van de tv tale op Kge. Vele Poolse schrijvers waren zaterdag van mening dat de houding van de partij tegenover de schrijvers op het ogenblil verzoenend was, ondanks de kritiek,die Gomulka vrijdag op de huidige literatuu- het geleverd. In Soerendonk is de 49-jarige mevr. Van Ginnip om het leven gekomen toen haar auto in frontale botsing kwam met een personenwagen. Haar negentienja rige zoon werd zwaar gewond. (Van onze parlementsredactie) De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, is van oordeel zo blijkt uit de toelichting op zjjn begroting dat in de komende jaren bijzondere aandacht zal moeten worden geschonken aan de structuur van de sociale wetgeving, de volksgezondheidswetgeving daar onder begrepen. Door samenvoeging van thans nog verspreid voorkomende wettelijke bepalingen zal een meer systematische, overzichtelijke en be grijpelijke wetgeving kunnen worden verkregen. Een dergelijke codificatie, die wellicht in de verdere toekomst tot een sociaal wetboek zou kunnen uit groeien, brengt veel werk mee en zal dan ook niet op korte termijn kunnen worden gerealiseerd. De minister acht het evenwel wenselijk een beleids lijn op langere termijn te ontwikkelen. De minister onderzoekt op welke wijze het thans bestaande complex van wette lijke maatregelen op het gebied van de loonvorming kan worden samengevat in één Arbeidsvoorwaardenwet. Aan de S.E.R. zal binnenkort advies worden ge vraagd over een aantal vraagpunten, die met een nieuwe arbeidsvoorwaardenwet- geving samenhangen. Een belangrijk punt van het wetge vingsprogramma acht de minister ook het tot stand brengen van een Arbeidsom standighedenwet. waarbij zou kunnen worden uitgegaan van de inzichten, die liet begrip arbeidsbescherming in de laatste tijd hebben uitgebreid en uitge diept Voorts denkt dr. Veldkamp aan een Arbeidsvoorzieningswet Nagegaan wordt of het mogelijk is de wetgeving inzake de medische, parame dische en verplegende beroepen thans over een tiental wetten verspreid samen te brengen in één wet. Voorts zou gedacht kunnen worden aan samenvoe ging van de besmettelijke ziektenwet, de inentingswet en de quarantainewet als mede aan samenvoeging van de wet op de geneesmiddelenvoorziening met die op sera en vaccins, de wet op de Neder landse pharmacopee en wellicht de opiumwet Wat betreft de sector van de comple mentaire sociale voorzieningen, herinnert de minister aan de recente indiening van een wetsontwerp voor een wettelijke werkloosheidsvoorziening. Verder deelt hij mee, dat hij ernaar streeft ook aan de bestaande werkvoorzieningsregelingen voor hand- en hoofdarbeiders een wet telijke grondslag te geven. Een wetsont werp is in voorbereiding. Tevens zal de minister de wetgeving op het terrein van de emigratie aan een'nadere beschouwing onderwerpen. Tijdens de gisteren gehouden hij toch voorlopig toegestemd in de si. 7- i r)a tuatie dat deze wordt gecontinueerd zo- laarhjksc persconferentie pon de i(j oofc betreft kwJm KRO heeft de voorzitter, mr. H. W. tum zend'tijd voor de NTS op het twee- van Doorn enkele zaken van om- de net. „Wij leven toch in een zekere roeppolitiek aan de orde gesteld, overgaiigsüjd jiaar een nieuwe omroep- Op onze vraag naar zijn mening over de mededelingen i t verder op in te gaan." Overi- Bot (in de Tweede Kamer) naar gens heeft mr. Van Doorn niets dan aanleiding van de exploitatie van lof voor de goede gang van zaken in het derde radionet, was zijn ant- de" samenwerking. De KRO heeft voor het tweede net (Nederland 2) een volwaardig (vrijwel geheel nieuw) programma gepland en wil dat ook zo breed raogelyk doorvoe ren. Vooral niet sectarisch, maar alge meen-Informerend, opdat iedereen kan zien, hoe de r.k. opvattingen in toch niet-beperkte uitzendingen kunnen worden verweven. woord, dat „de KRO allé vertrou wen heeft in de minister, en vast houdt aan zijn toezegging, niets bui- ten parlementair overleg te zullen BlJCl VClgG 06CUTHG11C NCRV en KRO gaan samenwerken vaar het de Bijbellezing betreft, waar mede 's morgens na het radionieuws van 7 uur de dag wordt geopend. Wel zullen belde omroeporganisaties de i het korte programma de Schriftlezing zal doen". De KRO-voorzitter vreest geen mi- nisteriële besluiten inzake de omroep politiek. Wel waardeert hij de voort varendheid, waarmed° de minister „al vast vooruit denkt" r. verband met de komende omroepwet. In dit raam wenst hij de mededelingen van de minister, om te komen tot proeven met een „open bestel" op het derde radionet, te zien. „Maar ik é.cht het ondenkbaar", aldus mr. Van Doorn, „dat de minister voor nemens zou zijn, iets op zijn eigen houtje te gaan doen". Dit betekent dus, dat de KRO niet geloof* in de moge lijkheid van ministeriële besluiten ii zake de omroep. De KRO ontveinst zich niet dat over en rondom d2 omroeporganisaties eigen opzet i verhalen de wereld ingaan die de toets aanhouden, i der kritiek niet kunnen doorstaan en één vervolg worden WSSt A« V0Z ,ee7 dee#1 beWUSt€ ge* Voor Bijbellezing zal worden ge schrijf tegen de zuilen af. bruikt de nieuwe r.k. vertaling van St. Maar h(j verheugt zich er over. dat Willibrord zulks is overeengekomen in Nederland een andere omroep- door het Ned. Bijbelgenootschap en de structuur wordt gehuldigd dan in vele Kath. Bijbelstichting, bij wie de verzor- anderc landen. Niettemin zal de KRO gers van de geestelijke programma's gaarne andere groeperingen in de Van beide omroepverenigingen A van ether aan het woord zien, opdat men Duist NCRV. en drs M. van Buuren allen te ramen in gezonde competitie pr. KRO, raad hebben gevraagd de krachten met elkaar kan meten. Deze instanties hebben in gezamenlijk Een te grote verbrokkeling in het overleg een leesrooster opgesteld voor programmapatroon door al te veel de maana oktober. Hiervoor koos men zendgemachtigden zou echter te be- het Evangelie van Marcus, treuren zjjn: men dient potentieel Indien de proefneming slaagt en het toch ook efficiënt te blijven. - luisterend publiek er tevreden over is. T inlonvtorlios wordt de opzet permanent. Gezien het feit. dat vooral van protestantse zijde Al heeft de KRO in het laatste jaar te by de KRO zeer veel bewondering is kampen mol enig ledenverlies, met na- geuit voor stijl en taal van de nieuwste me van abonnees die zijn overgegaan r>k> Bijbelvertaling kwam men over- naar het blad Televizier, toch is men ecn ,deze ook te kiezen voor de uitzon- zeer tevreden over het ledenaantal, dat dingen nog altijd meer dan 600.000 bedraagt. De KRO heeft een kloek winterpro- gramma, met vooral wat de televisie be treft veel nieuwe onderdelen, geprojec teerd. Mr. Van Doorn noemde deze plannen ambitieus. Er zal ook wel geld bij moeten, merkte hij op. In het afgelopen Jaar heeft de KRO ,Wie haalt dat in zn hoofd...?" De voorzitter de KRO ant- uit eigen middelen ongeveer twee woordde gisteren in de jaarlijkse miljoen gulden moeten bijpassen en persconferentie van deze omroep op dat is mogelijk gemaaki. door de gids. een vraag of de KRO ook maatrege- cxploitetie. De televisieprogramma's len zal nemen tegen medewerkers slokten daar ruim een miljoen, de die aan REM-programma's willen radioprogramma's ruim 9 ton op. Mr. meewerken het volgende: Van Doorn legde er de nadruk op, dat -.De KRO treft alleen maatregelen, deze gelden voor betert programma's als die nodig zijn. In dit geval is er niet alleen KRO-leden maar het ge- Seen sprake van die noodzaak, ivant hele Nederlandse kijk- en luisterpu- haalt het nu in zijn hoofd om bij bliek ten goede zijn gekomen. de REM te gaan werken? Bij de KRO Over het streven naar snelle invoe- ze^er niemand." ring van reclame in de televisie, dat de KRO kenbaar heeft gemaakt, zeide de heer Van Doorn nor dat dè NTS de minister reeds geruime tijd geleden heeft voorgelicht, hoe dit het beste zou kunnen geschieden. Aan deze voorlich ting houdt de KRO zich. Voorlopig Hoewel de KRO zich afvraagt of het «Pfl. niet eens komen moest tot een ander 7aT beleid in de NTS-samenwerking, heeft Uitgaande van een organieke sterkte van 6700 man, had de Rijkspolitie 15 juni van dit jaar een tekort 762 man. De werkelijke sterkte be droeg op die datum namelijk man, tegen 5766 op 1 september van het vorig jaar. Dit deelt minister Scholten (justitie) mee in de toelich- 22 Deze uiting geeft de doorslag. Marie koopt en betaalt met een glimlach van geluk, maar wanneer ze buiten 't paradijs, op 't nuchtere te geltrottoir 't zorgvuldig verpakte lammetje in haar fietstas laat glijden, slaat haar hart een vervelend roffelt je. Wit, spierwit is 't! Kan je iets besmettelijkers denken? En duur! Negen gulden vijftig! Daar is ze weer eens stom ge weest, hoor. Onpraktischer ding had ze voor 't eenjarige kleinkind ook wel niet kunnen kopen. En dat, terwijl er zoveel andere nuttige dingen nodig zijn! Och. och, ochl Wat is ze er ingelo pen! Maar als 't moedertje nu meewerkt, omdat ze 't heel bijzondere van dit verjaarscadeautje in ziet? Marie heeft wat dit betreft wel enig ver trouwen in haar dochter. Tot aan de comestibleswinkel houdt ze zich zo intens bezig met het lamprobleem, dat ze een gevaar voor 't verkeer oplevert. Tweemaal ont wijkt ze zelfs een aanrijding en eenmaal had ze bijna een oude juffrouw op haar voorwiel zitten. Is dat nou iets voor de echtgenote van briga dier Middelkoop? Wel foei. Maar eer ze afstapt, is ze dan ook tot een vérstrekkend besluit gekomen. Oma zal zelf het lammetje bewaren. Ze zal 't in haar linnenkast op de stapels lakens neerzetten. Stofvrij. En ze kan 't op geregelde tijden zien, bewonderen en strelen. Gerust je zou kind opnieuw worden. Maar ze was toch immers van plan om wat aardig speelgoed in huis te halen, voor 't ge val, dat Rietepietje met haar ouders komt lo geren! Laat 't witte lammetje 't eerst stuk van de inventaris zijn. De enige en min of meer drukkende consequentie is natuurlijk, dat er nu tegen de verjaardag weer iets nieuws gekocht moet worden. Zou dat feitelijk niet meer op de weg van de grootvader liggen? Negen vijftig ten slotte een hap uit je huishoudportemon- .e. Met een beetje politiek zal 't best gaan. zo is 't weer een zeer welgemoede en para te mevrouw Middelkoop, die zaak nummer twee binnenstapt. Ze is de enige klant op dit ogen blik en dat leidt als gewoonlijk tot confiden ties. De eigenaar en zijn vrouw, beiden smet teloos wit gejast, staan met verborgen hevigheid te deliberen over een lijst bestellingen. in de Mussenstraat door M. A. M. Renes-Boldingh raagt wlai ennis-Kiani. „Wc kunnen 't mevrouw Middelkoop wel zeg gen, hè vrouw? Misschien kunt u ons nog raad geven, of meneer, als-ie bij de hand is. We werden een goed uur geleden opgebeld door ene Appelaar. Hier hebt u 't lijstje. Thuis be zorgen. Alsjeblieft. Een grote bot boerenjon gens, een dito abrikozen, vier flessen rode wijn, twee vermouth, twaalf flesjes bier en twaalf Co ca-Cola. Dan nog ham, rookvlees, tongeworst. Eti bruidsuikers. Twee pond nota bene." „Toe maar", zei Marie. „Nou mevrouw, dat zeien wij zo pas ook te gen elkaar, 't Lijkt wel of ze een eethuis of zo iets willen openen. En nou wonen die mensen in de Mussenstraat. Je hoeft van niemand kwaad te denken; er zullen daar ook best fatsoenlijke mensen wonen. Maar een feit is 't, dat we er gewoonlijk niet aan leveren." „Nee, natuurlijk niet", zegt Marie, om zich heen ziend in de zeer moderne eersteklaszaak, die als een van de duurste bekend staat „Och, u weet ook wel hoe dat gaat, hè? Een onsje van dit en een half onsje van dat. En als ze 't ergens twee centen goedkoper kunnen krij gen. dan gaan ze daar naar toe. Al moesten ze ei bij wijze van spreken een paar schoenzolen voor verslijten. En deze bestelling loopt in de (.entjes, mevrouw!" „O ja", zegt Marie met kennis van zaken. „En nu is 't zó, we willen graag verdienen. Maar een strop halen kan altijd nog wel. En nou u". „Ja", zegt Marie, de aldus toegeworpen hand schoen opvattend. „Er gebeuren rare dingen te genwoordig. Maar nou geloof ik, dat die Appe laars vandaag hun gouden bruiloft vieren. Mijn rr.an heeft zo iets verteld. De buurt heeft een erepoort gemaakt en 't Leger des Heils zou blazen. En er moeten een massa kinderen zijn in dat gezin. Als die aangetrouwden meebrengen, krijg je een kleine volksstam. Daarvandaan ze ker, dat er zoveel nodig is. Wanneer willen ze 't hebben?" „In de loop van de middag". Nu wordt de helpersgeest volkomen vaardig over Marie Middelkoop. „Ik zal mijn man straks wel eens vragen wat van die Appelaars weet. nu slaapt hij; hij had nachraienst. Maar tegen een uur of twee wordt hij altijd wakker. Zullen we afspreken, dat ik u om een uur of twee even opbel?" Ze oogst veel waardering met dit voorstel. „Als u dat doen wilt, dolgraag, mevrouw, 't Zijr. zulke rare tijden tegenwoordig. De mensen nemen 't niet zo nauw meer als vroeger, 't is maarRebben en grootdoen, maar betalen, ho Ni. deze uitgebreide conversatie komen Marie's ogen boodschappen aan de beurt. Aangezien er op at achtergrond van haar denken nog altijd een sneeuwwit lammetje staat (f9,59 en eigenlijk vo'«omen onnut gekocht, laten we eerlijk zijn; speelgoed voor oma-zelf) reduceert ze haar lijstje tot het hoogstnodige, zodat ze hier al thans met enkele luttele guldens klaarkomt. Knakworstjes, botersprits en doperwtjes vallen a.s offer aan het lammetje. Klaarblijkelijk neemt net deze offerande genadig aan, wat 't verdwijnt van de achtergrond. Als een bevrijd mens verlaat Marie de win kel. persoonlijk uitgelaten door de heer in 't wit. Wanneer ze weer op haar fiets zit, is 't de onbekende familie Appelaar, die haar bezig houdt. Haar man noemde die naam ook al, di- icct bij zijn koffie, 't Zat hem hoog. Of zij, als inboorling van Tervoorde, iets van die mensen afwist. Nee, dat wist ze niet. „Ze vieren veertigjarige bruiloft, vandaag. De hele Mussenstraat is in feeststemming". (wordt vervolgd) ting op de begroting-1965 van zyn de partement. Aanvulling van de tekorten bij de Rijkspolitie acht de bewindsman nood zakelijk. Ook zal tot verhoging van de organieke sterkte moeten worden over gegaan om het korps aan te passen aan de huidige bevolkingscijfers in de gemeenten. Zoals reeds in de Miljardennota meegedeeld, vertonen de resultaten van de werving een gestadig stijgende lijn. De op 1 november a.s. beginnen de cursus aan de opleidingsschool van het korps Rijkspolitie zal weer tot de maximumcapaciteit van 300 man bezet zijn. Begin volgend jaar zal aan de leerlingen van de hoogste klassen van de mulo-scholen een brochure worden toegezonden. De minister belooft by voortduring zUn aandacht te zullen schenken aan de bestrijding van de verkeersonveilig heid en aan een intensieve en een name op de autosnelwegen. De sectie voor bijzondere verkeerstaken, waar van de groep surveillance autosnelwe gen een onderdeel vormt, zal van Den Haag naar Driebergen worden overge bracht, waardoor een efficlnëter ge bruik van het beschikbare materiaal kan worden gemaakt. Het aantal klei ne snelle personenauto's van het korps zal worden uitgebreid. In het algemeen zal de motorisering worden opgevoerd ondergaat ook het mobilofoonnet uitbreiding. De vloot van de Rijks politie krygt er een groot en twee kleine vaartuigen bij. Marine-helikopters aan de grond na noodlanding De Agusta-Bell-helikopters vam de marineluchtvaardienst, worden op het ogenblik aan de grond gehouden, zo wordt van de marinevoorüchtingsdienst vernomen. Die maatregel is genomen in verband met het onderzoek dat wordt ingesteld naar de oorzaak van de nood landing die een van de Agusta-BeU- hehkopters van deze dienst gistermid dag bij Knollendam heeft moeten ma- Moderne kamermuziek (gr) 20.30 Witte -lachten- Uit de gedenkschriften van een 21.45 Moderne orkestmu- rtualitcieten of gram 22 25 I 22.30 Nieuws 22 40 Alle landen hebben allerhande liedjes 23.10 Lichte gram 23.56—24 00 Nieuws. II, 298 m. AVRO: 19 00 Frag- lenten uit de s (gr) 19.55 Nieuws 20 luzikaal paspoort Les pécheurs de per- Nordring, een Noord-Europa Engeland 21.00 Adelbrieven „K„.„ klankbeeld 21.10 Lichte gram 22 05 Viool- recltal- klass muziek 22.30 Nieuws 22 40 Actualiteiten 23.00 Nieuwe gram 23 55 vanavond 9.30 TV-portret Televisie. VARA-: 1.... Concerto gymnastico, filmimpressie, NTS: 20 00 Journaal. VARA? 20.20 Achter het nieuws 20.45 Marcello zoekt een meisje. ballet 21.15 Wel of geen Glynis, f2 20 Zangrecital met pianobege- TV-fUm®! leiding NTS: 22.40—22.46 Journaal. Experimentele uitzendingen op het twee de net (kanaal 27). NCRV: 20 20 Licht mu zikaal programma 20 45 Slag bij de Marco Polo bridge, film 21.45 Een schip en zijn ??zagvocrder, documentaire 22.10—22 20 ekenfilm. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nieuwe en herhaling SOS-berichten 7.10 Dagope ning 7.20 Lichte gram 7.45 Radiokrant 8.00 Nieuws 8.15 Gewijde muziek (gr) 8 30 Uchte gram 8.45 Vocaal ensemble: volks liederen 9.00 Voor de zieken 9.35 Water standen 9.40 Voor de vrouw 10.10 Klass gram 10.30 Morgendienst 11.00 Klass or kestmuziek (gr) 11.15 Lichte gram 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Licht instrumentaal kwintet 12.53 £r.aJn,J?ven^1.eel actualiteiten 13 00 Nieuws 13.15 Transistor: licht programma 14.10 Varen, vissen, veilen, klankbeeld (herha ling van 10 juli j.) 15 00 Klass pianomu ziek (gr) 15.10 Radio kamerorkest en so- ■lst: klass muziek 1550 Bijbelver-telling voor de jeugd 16.00 Voor de jeugd 17 15 Jazzmuziek 17 45 Lichte gram 17.55 Het Spekt rum? nieuws uit de prot christelijke organisaties 18.10 Koorzang 1850 RVU- prof JCK?uithof)OCtiCf: Idcologie UU. door Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nieuws Socialistisch strijd lied 7. pagina, praatje) 8.00 Nieuws 'ijdilied 8.18 Lichte gi Van c tlsch t fo 00 Lichte' gra de vrouw 11.40 Amsterdams Si.viuviiiwar- tet 12.00 Stereofonlsche uitzending: lichte nrliwflmiiTir.1, li» »«„.ii ,T_. 6 ul t- settc-orkert. 13 00 Nieuw. 13 li, o«=«co,oni- Krhe ultonding: Ritmisch strijkorkest 13 45 bc?aderd door zijn buren, lezing (9) 14.00 Grepen uit de muziekgeschiede- "'8' n?"ökal« '«lng l4 50 Werkende vrou wen in een veranderende wereld toe- 15-°2 V<?°,r tlc Jeu*d U6 00 Nieuws) 16 50 Voor de zieken 17.20 Tentoonstcllinirs- agenda 17 25 Stereofonlsche uitzending: Geven gebrulkei ziek (gr) 18 20 Uitzending va Partij Tot u spreekt: de heci sen, sekreataris van de Boerei uitzending: •nu" E J Harm- Party 18 30 Hitparade: dans orkest en rangsolisten. Televisie. NTS. 17.00 De VerrckHker ln- ternationnal jeugdjournaal. NCRV- 17*10— 17 45 Voor de kinder—

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11