Nieuwe Leidlse Courant Malta onafhankelijk: anti-Britse betoging Irene en Charles Soestdijk op Amerikaanse vloot zou op spoken hebben geschoten N Negentiende Staat van Gemenebest Moskou en Peking erg snel met erkenning Margarine een cent duurder De Gaulle „doet" in 26 dagen Zuid-Amerika Eerste maal sinds hun huwelijk Al te nerveus Noor ramt Italiaan voor Vlaardingen Weer drama na begrafenismaal met insecticide Indonesische diplomaten bespreken Maleisië Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvadigh is ghebleven mijn hert in teghenjpoet" Maandag 21 september 1964, 45ste jaargang Afnemend buiig Koude nacht met weinig wind en in het binnenland plaatselijk nachtvorst. Vanavond en vannacht nog hier en daar een bui. Morgen overdag op de meeste plaatsen droog 1 dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur.) Vj Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. j 0,78, p.m. 3,35,x p.kw. 10,05, Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 O De margarine is met ingang van van daag per pakje van 250 gram een cent duurder geworden. De bond van Neder landse margarinefabrikanten zegt, dat de prijzen van oliën en vetten zich op een te hoog niveau blijven bewegen om doorberekening van bepaalde kostenver hogingen zonder prijswijziging mogelijk te maken. Met het ministerie van econo mische zaken heeft het gebruikelijke overleg plaats gehad. Prins maakt eerste zweefvlucht Prins Bernhard, die ere-voorzitter is m de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart, heeft gister middag op het zweefvliegcentrum van de vereniging Teriet bij Arnhem voor het eerst een vlucht met een zweef vliegtuig gemaakt. /~\NDER het roepen van anti-Britse leuzen is de bevolking van Malta om middernacht onafhankelijk geworden. Woedende aanhangers van de Labourpartij van Dom Mintoff bekogelden Britse auto's met stenen en slaakten kreten als „Britten moordenaars" en „Weg met Engeland". De auto van prins Philip, die namens koningin Elisabeth aan Malta de onaf hankelijkheid kwam verlenen, werd tijdig via een andere route geleid. Bereden politie joeg de ongeveer 5000 demonstranten uiteen, waarbij een politieman door een messteek werd getroffen en verscheidene vrou wen en kinderen onder de voet we^<n gelopen. De politie hield een man aan, die een handgranaat tussen de menigte liet vallen. Gelukkig weigerde de ont steking. Dom Mintoff maakt bezwaar tegen voorrechten voor de r.k. kerk krachtens de onafhankeljjkheidsgrondwet en tegen een overeenkomst van Malta met Enge land tot het verlenen van defensiev financiële hulp. Tijdens een onafhankelijkheidsoptocht werd Dom Mintoff door aanhangers „Om relaties wat op te frissen..." Gisteren reeds in -1 Quadeloupe - nu in Venezuela Generaal De Gaulle is gisteren per vliegtuig naar Guadeloupe vertrok- Ijken, vanwaar hy maandag begint I aan zyn reis door Zuid-Amerika. Tydens deze reis, die 26 dagen duurt, L zal hij alle tien Zuidamerikaanse republieken bezoeken, en een afstand van 32.000 km afleggen. Zyn enige i^Haconcessie aan de dokter is dat hy Jniet naar het 3.650 meter hoog gele- Igen La Paz in Bolivia zal gaan. De 74-jarige Franse president zal 52 MÊitir in de lucht en vier dagen en achten op zee doorbrengen, op de tienduizend ton metende Franse krui er Colbert. Hij spreekt 40 parlementen en andere instellingen toe, zal aan 40 banketten aanzitten, universiteiten, tamers van koophandel en andere in stellingen bezoeken en de Fransen die m die landen werken ontvangen. Aan het eind van zyn reis, op 15 okto- >er, geeft president De Gaulle een gala- eceptie aan boord van de Colbert in de laven van Rio de Janeiro. Een functionaris die met het gezelschap zei dat de reis voornamelijk een lolitick doel heeft. „Onze relaties met de Juidamerikaanse landen zijn altijd goed eweest, maar zij moeten worden opge- rist". De Gaulle kan in Zuid-Amerika hartelijk welkom verwachten. Hij aat niet als bankier of handelsreiziger. >e samenwerking die hij zoekt bestaat neer uit deskundige hulp dan uit belang- ijke leningen. Met de president reizen zijn echtgenote, Ie minister van buitenlandse zaken, Mau- rice Couve de Murville en 31 anderen. De taulle gaat eerst naar Caracas, Vene- iuela, waar hij twee dagen blijft. De 'president zal tijdens zijn verblijf in Euid-Amerika onder meer de verhouding ier Latijns-Amerikaanse landen tot de {rote mogendheden ter sprake brengen tn zich uitspreken voor onafhankelijk heid ten opzichte van deze grote mach- In één oogopslag Rectoraatsoverdrachten pag. 2 Defensiezaken in CHU pag. 2 „Teamwork": NAVO-vloot oefent pag. 5 Chroesjtsjef: wapens voor strijd tegen kolonialisme pag. 5 Links komplot in Bolivia pag. 5 Bond van ontevredenen stookt onrust in metaal bedrijven pag. 7 Gaudeamus pag. 7 Galafeest N.S. pag. 7 Sport pag. 9, 11 en 13 ten. In de omgeving van het Franse staatshoofd legt men echter de nadruk jrsp dat De Gaulle er niet op uit is anti- ^Tierikaanse gevoelens te wekken of aan te moedigen. In Point-a-Pitre op Guadeloupe had den lichte vliegtuigen gisteren bij zware regenval insekten bestrijdende middelen boven de stad verspreid, om dat men had gehoord dat de president liever met open raam slaapt dan ge bruik te maken van airconditioning. De president en zijn echtgenote logeerden in de residentie van prefect Albert Bonhomme. hem op de schouders genomen. Dit werd aanleiding tot „tegenmaatregelen" van aanhangers van de nationalistische (rege ringspartij en noopte de politie tot in grijpen. Inmiddels heeft de regering-Peking Malta erkend. Premier Chroesjtsjef de Sowjetunie heeft premier dr. Borg Olivier getelegrafeerd, dat Rusland be reid is diplomatieke betrekkingen met Malta aan te knopen. Ook president Johnson heeft dr. Olivier in een brief gelukgewenst met de onaf hankelijkheid. Malta is de negentiende en kleinste staat van het Britse Gemenebest. Het eiland heeft een oppervlakte van 250 vier kante kilometer en een bevolking van 320.000 zielen. Engeland heeft er 164 jaar de scepter gezwaaid. De economische toekomst van het eiland is zeer onzeker. Het eiland zal voorlopig economisch van Engeland afhankelijk blijven. Een Britse financiële steun van 51 miljoen pond sterling (510 miljoen gul den) dient onder meer om de havenin stallaties van Valetta (in verband met de geleidelijke vermindering van de strate gische betekenis van het eiland) lang zamerhand hun militaire karakter te ont nemen en voor commerciële doeleinden bruikbaar te maken. Ook dient de Britse financiële steun om het economische leven geschakeerder te maken en het toerisme te bevorderen. In ruil voor deze steun blijft Engeland in het bezit van een be langrijke vlootbasis op het eiland en van allerlei militaire faciliteiten. Hoewel de socialistische oppositie de regering verwyt, de r.k. kerk boven de wet te stellen en van Malta een clericaal en reactionair land te maken, verwachten vele waarnemers, dat de grote slag tussen de twee belangrijkste politieke groeperin gen op het eiland: conservatieve nationa listen en socialisten, zich op het louter economische vlak zal afspelen. Prinses Irene en prins Charles hebben het weekeinde doorgebracht op paleis Soestdijk. Zaterdagavond arriveerden, zij op het paleis Soestdijk. Vandaag zouden ze weer vertrekken. "[JRINSES Irene en prins Charles hebben voor het eerst sinds hun huwelyk het afgelopen weekeinde samen een bezoek gebracht aan pa leis Soestdyk. Zaterdagmiddag ar riveerden zij per auto en vandaag zouden zij weer vertrekken. Een woordvoerder van prins Charles heeft inmiddels in Parijs tegenover jour nalisten ontkend dat het bezoek ten doel zou hebben gehad de Nederlandse Koninklijke familie op de hoogte te stel len van de mogelijkheid van een blijde gebeurtenis. Het was een heel gewoon be zoek na afloop van de zomervakantie, al dus de woordvoerder, die verder ver klaarde, dat het paar door de Nederlandse Koninklijke familie was uitgenodigd het weekeinde in paleis Soestdijk door te brengen. Het was louter de bedoeling van dit bezoek, zo dit nodig ware, de gehechtheid tot uitdrukking te brengen van de Prins en de Prinses met de Ne derlandse Koninklijke familie". De komst van het prinselijk paar heeft gisteren de hele dag honderden mensen op de been gebracht Naast de tientallen fotografen en tv. cameralieden, die al in de vroege ochtend hun reusachtige tele lenzen op het paleis richtten wierpen ook vele voorbijgangers nieuwsgierige blik ken door de hekken. De Baarnse politie hoefde echter niet, zoals bij het laatste bezoek, extra-maatregelen te Gezeten in een zilvergrijze Jaguar met Kritiek op nieuw incident in Golf van Tonkin De Amerikaanse pers heeft kritiek geleverd op de schaarse mededelin- gen van officiële zijde over het jong- Erger voorkomen dankzij slepers (Van onze Rotterdamse redactie) De haven van Rotterdam is zater dagavond opnieuw aan een groot ge vaar ontsnapt. Dank zij het inzicht van een aantal sleperskapiteins kon na een aanvaring tussen twee vracht schepen voor Vlaardingen worden voorkomen dat de vaart van en naar Rotterdam werd gestremd. Tien maanden geleden zonk de Eilbek, ternauwernood buiten de aargeul en slechts enkele maanden geleden dreigde het Belgische schip Schelde voor de werf van Wilton Fijenoord te zinken en te kapseizen, rbij de vrije vaart in gevaar kwam. Ook zaterdagavond moesten ten groot aantal riviersleepboten aan te pas komen om erger te" voor komen. Vlaardingen passeerde, liep het schip, dat vry hoog lag, plotseling naar bak boord uit het roer. Uit tegenovergestelde richting nader de op dat ogenblik de Noorse (onge laden) ertstanker Visund. Het was voor de gezagvoerder van de Visund onmo gelijk de Orfeo die hij plotseling dwars over de rivier voor zich zag, te ont wijken. Toch lukte dat bijna, hetgeen valt af te leiden uit het feit dat de Visund de Orfeo in het achterschip ramde. Talrijke Vlaardingers kon de klap horen. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Hoewel talrijke be manningsleden van de Orfeo tegen de grond werden gesmakt. Het ergst was de Orfeo er beneden de waterlijn aan toe. Er was een driehoekig gat ontstaan van drie meter by twee meter, waardoor het rivierwater naar binnen gulpte. De Visund bleek een zwaar gehaven- Een imposant gezicht, dat voor de. honderden toeschouwers op de kade verborgen bleef. Achttien slepers duwen het 12.983 brt. me tende Italiaanse schip Orfeo te gen de Noordwal bij Vlaardingen nadat het in aanvaring was geko men met de Noorse vrachtboot Visund die net bij een werf van daan kwam'. de voorsteven te hebben en een lekkende voorpiek. Dit leverde geen gevaar op. Het schip werd onmiddellijk teruggesleept naar de werf waar het nog geen tevoren helemaal opgeknapt vandaan gekomen. Terwijl slepers trachtten de Orfeo de kant te duwen, maakte het schip lang zaam slagzij en men wilde voorkomen dat het schip middenop de rivier zou ken. Op nauwelijks veertig meter afstand van het Vlaardingse hoofd werd de Orfeo aan de kant gedrukt Steeds i slepers snelden toe. tot op een gegeven ogenblik achttien slepers de Orfeo tegen de kant hielden. De werkzaamheden den gadegeslagen door honderden Vlaar dingers. Pas tegen twaalf uur 's avonds was men erin geslaagd het schip los krijgen. Hoewel er eerst nog wat moeilijk heden waren met de voorankers die niet los wilden uit de rivierbodem, kon het schip tegen één uur naar de Waalhaven worden gesleept waar het omstreeks half drie arriveerde. ste incident in de Golf van Tonkin. Zo vraagt de New York Times zich af, of de werkelijke reden voor het vuren door Amerikaanse torpedoja gers een al te grote nervositeit is ge weest als gevolg van het vorige inci dent. Ook de New York Herald Tri bune meent, dat op spoken is ge schoten. Het blad schrijft het ont staan van speculaties toe aan ge brekkige voorlichting. Tevoren had McNamara, de Ameri kaanse minister van defensie ver klaard dat twee Amerikaanse torpe- dobootjagers vrijdag in de Golf van Tonkin het vuur hadden geopend bij de nadering van vier schepen, waar van de identiteit niet kon worden vastgesteld. De vier schepen voeren weg, zonder dicht genoeg bij de tor- pedobootjagers te zijn geweest om te kunnen schieten. Naar richting en snelheid te oordelen koesterden de vier schepen vijandige bedoelingen. Zij trachtten de Amerikaanse oorlogs bodems in te sluiten. Toen het vuur werd geopend voeren de vier schepen weg. Het incident gebeurde 65 km uit de kust van Noord-Vietnam. Aange zien de nationaliteit van de schepen niet vaststaat, zullen geen vergeldings maatregelen worden genomèn. Het pa trouilleren wordt voortgezet. „VERZINSEL" Van Noordvietnamese zijde is ver klaard, dat twee Amerikaanse torpedo- bootjagers zeer dicht bij de kustwateren de provincie Nghe An kwamen, dat ■e ontploffingen werden gehoord en dat lichten en Amerikaanse vliegtuigen werden waargenomen. Noord-Vietnam heeft de internationale controlecommissie Indochina gevraagd, een spoed by* eenkomst te beleggen om het incident te bespreken. De Amerikaanse lezing van het gebeurde wordt van de hand gewezen en puur verzinsel. Daarbij wordt op- gemerkt, dat de Ver. Staten een herhaling het incident van 4 augustus hebben opgevoerd, teneinde een voorwendsel te krijgen voor nieuwe oorlogshandelingen tegen Noord-Vietnam. „PIRATEN" Het Russische persbureau Tass zegt, dat de Amerikaanse vloot de Golf van Tonkin moet verlaten. „Het is belachelijk, dat Amerikaanse oorlogsschepen maar schie ten op alles, wat op het radarscherm komt Voor ieder weldenkend mens is het duidelijk, waartoe zulke piraterij in open zee kan leiden". En senator Gold- water, de republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, bestem pelde gisteravond het buitenlandse beleid de regering Johnson als een „crisis- van-de-week-politiek". In een te Wash ington uitgegeven verklaring zegt hij voorts, te willen weten, waarom het Ame rikaanse volk bijna volle twee dagen kundig moest worden gelaten over de bijzonderheden van het jongste incident m de Golf van Tonkin. Intussen is in de Zuidvietnamese hoofd, stad Saigon vanochtend een algemene staking uitgebroken, waardoor met r de elektriciteit»- en watervoorziening, het busvervoer en de verbindingen worden getroffen. De staking is voor 48 uur af gekondigd door de vakbonden uit protest tegen het door de regering opgelegde stakingsverbod voor de duur van de nood toestand. Enkele duizenden stakers trok ken naar het bureau van premier Khan, maar die bleek niet aanwezig te zijn. Militairen hebben voor het gebouw de wacht betrokken. Zeven doden ongeluk hopperzuiger - één Nederlander Volgens de Deense eigenaars van de hopperzuiger Kaptjam Nielsen, die vrij dag bij Brisbane (Australië) omsloeg, zijn zeven bemanningsleden bij het onge luk om het leven gekomen. Onder hen bevindt zich ook de enige Nederlander aan boord, Cornelus Snijders uit Dor drecht. In totaal konden 14 opvarenden worden gered. Twee van hen waren door een negen meter lange buisleiding naar buiten gekropen nadat zij drie uren op gesloten hadden gezeten in de omgekeer de machinekamer, de 12 anderen zijn door duikers uit nog met lucht gevulde ruimten van het omgeslagen vaartuig Frans nummerbord ging het paar 's mor gens ter kerk in de St. Nicolaaskerk in Baarn, die prinses Irene in de maanden voor haar huwelijk dikwijls placht te bezoeken. Na de mis gebruikte het paar de thee in de pastorie. Bij het verlaten van de kerk juichten velen, vooral jon geren, het paar toe. 's Middag verliet ook prins Bernhard (per auto) het terrein van het paleis. Laat in de middag keerde hij per heli kopter terug. Kijkers waren er toen echter vrijwel niet meer, want het was inmiddels begonnen te stortregenen. Twee doden, 70 zieken Na het eten van de traditionele Griek se begrafenisschotel van gekookte tarwe zyn in Ayios Nicholas twee kinderen overleden en 70 personen ziek geworden. Van 30 der zieken is de toestand ernstig. Volgens autoriteiten heeft de 70-ja- rige Magdalene Karanicola per ongeluk insecticide in plaats van poedersuiker over de schotel gestrooid. De overleden kinderen waren vijf en 14 jaar oud. De toestand van de vrouw, die de begrafenisschotel „koLiva" ge naamd bereidde, is ernstig. De insecticile wordt gewoonlijk ge bruikt om vruchtbomen te besproeien. Een soortgelijk incident heeft zich in juli voorgedaan in het dorp Stylia in Midden-Griekenland. Daar overleden 19 personen en werden 150 personen ziek. Vrouw omgekomen bij brand in gasthuis De 90-jarige weduwe Grietje Pijbes- Le mm inga is zaterdag om het leven ge komen door een brand die zij zelf per on. geluk in haar kamer in het Ned. Herv. Gasthuis te Veendam veroorzaakte. De invalide vrouw deelde deze kamer met twee zusters, resp. 78 en 90 jaar oud. Vol gens deze zusters heeft zij geprobeerd iets onder haar bed te vinden met behulp van een brandende lucifer, waardoor het schuimrubbermatras vlam vatte. In korte tijd stond het bed in lichte laaie. De bejaarde zusters alarmeerden de directeur van het gasthuis. Hij en zijn echtgenote hebben zich nog in de toen reeds geheel in brand staande kamer ge waagd, maar zij konden de weduwe niet meer 'redden. Beiden liepen brandwon den op. Pantserwagen ramt auto: vier doden en zes gewonden Een zeven tons gevechtswagen van het Amerikaanse leger Ls gisteren op de grote weg by Koeditz (Beleren) in bot sing gekomen met een Duitse personen auto waardoor een vrouw en drie kin deren gedood werden. Zes anderen, on der wie de drie man uit de gevechtswa gen. werden ernstig gewond. De stuurinrichting van de pantser wagen was onklaar geraakt, waardoor het voertuig op de linkerkant van de weg kwam en een tegemoetrydende perso nenauto met zijn ketting greep. Het pant servoertuig sloeg zelf over de kop. De bestuurster van de personenauto en twee dochters van haar waren op slag dood. Een meerijdende jongen stierf in een ziekenhuis. Zijn vader en twee an dere inzittenden werden levensgevaar lijk gewond. Ook drie Amerikaanse mili tairen zijn ernstig gewond. Vijftig varkens zijn zaterdagavond i het leven gekomen bij een brand de landbouwschuur van W. Derks te Alverna (gem. Wijchen). Soedjarwo in Nederland T~le heer Soedjarwo Tjondronegoro, de Indonesische onderminister van buitenlandse zaken, is vandaag in Ne derland aangekomen voor het houden van besprekingen met in Westeuropa geaccrediteerde. Indonesische diplo maten. De laatsten zijn reeds sinds zaterdag in Den Haag als gast van de zaakgelastigde in Nederland, drs Mo hammed Sjarif. Aangenomen wordt dat de Maleisische politiek van Dja karta het voornaamste punt van be spreking zal zijn. Soedjarwo, die van New York is geko- en, waar hij in de Verenigde naties de Maleisische politiek van Indonesië ver dedigde wordt als toekomstig ambassa deur van zijn land in Nederland gezien. In Haagse politieke kringen wordt ver wacht dat hy nog dit jaar officieel be noemd zal worden. Volgende maand komt een Indonesische delegatie naar Nederland om over de besteding van het krediet van honderd miljoen gulden te spreken dat door Den Haag aan Djakarta verleend is tijdens het bezoek van minister mr. J. M. A. H. Luns aan Indonesië. Een van de leden hiervan zal de minister van luchtverbin- dingen vice-luchtmaarschalk R. Iskan- der zijn, die Nederland reeds eerder be zocht. Het 'heeft er de schijn van dat or reeds overleg gaande is over de priori teiten, welke moeten worden verleend. Zoals bekend, is de Garoeda o.m. van plan Schiphol twee keer per week in zijn vliegschema op te nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1