Te kust en te keur Afdeling Leiden K.N.M.B. staat halve eeuw op bres voor Leidse middenstand Charmante mode op show van modehuis De Groot Ontslagen bij Van Wijk: mensen zijn verlaagd tot instrumentarium Jeugd van „Den Burcht'5 viert tweede lustrum SCHUdU's CITROEN EEG-bijdrage veemarkt is voor de Leidse aangevraagd NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 Vrydag Aula school Asserstraat 1, 8 uur: eenkomst Christenvrouwenbond centrum en noord. Spreker ds. J. Spoelstra uit Boskoop over: Rome en de Reformatie. Antoniusclubhuis, 7.45 uur: jubileum- ïvond Grofsmederij Huldiging van acht tien jubilarissen. LEIDERDORP Raadhuis, van 5 uur tot half 7: receptie voor de burgerij t.g.v. I opening nieuwe brug DEN HAAG Koninklijke Schouw burg, 8.15 uur: Haagsche Comedie mét I „Célestina" (besloten voorstelling). Zaterdag I Antoniusclubshuis 3.30 tot 5 uur: recep. tie jeugdorkest en drumband De Burcht Has- to gelegenheid van het tienjarig bestaan. eeni Stadsgehoorzaal, 8 uur: jazzconcert ^{Wjazzsociëteit The Beat. Has- Stationsplein, 1.40 uur: vertrek excur sie afdeling Leiden Natuurhistorische jaren vereniging naar Voorlinden te Wasse- 1 be" naar. Om 1.31 uur vertrekt de bus pas"; (nummer 43) van de Lange Mare. sper DEN HAAG Koninklijke Schouw- veNburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met he' Clérambard". SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 juur: Nederlandse Opera onder leiding ir ivan Arrigo Gurarnieri met medewer- niet)king van Els Bolkestein, Wilma Dries- sen, Ettore Babini, Bert Bijnen en an dere (La Bohème). Zondag nletl Rijksmuseum voor Volkenkunde. 3 uur: En/vertoning film „Indianen van de prairie", t van ingeleid door dr. A. J. Jawad. Is. D.CMFWYavor oHergat u-RRR gods/WELKE APOTHEEK 'ncre' Geopend voor spoedeisende gevallen: XerJ«potheek Reijst, Steenstraat 35, telef. 5 J$»136. Apotheek R. van Breest Smal- ijbel-lmburg te Leiderdorp en Apotheek e, diéVoorschoten zijn geopend. De Oegst- geestse Apotheek is op zondag 13 sep tember gesloten van 8 uur tot 24 uur. b Ne- Films vrij* Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): A cause femme (18 jaar). oor Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De verlei- I. H(| dens van de Rivièra (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Geef er de brui(d) aan (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur) Zo'n soort |neisje (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Freud (18 jaar) Trianon (2 en 8 uur): Irma la Douce 'ouweli331"). erket Tentoonstellingen gestie Boerhaavezalen Expositie tekenin- jm iflfen en gouaches van J. Turk (werkdagen e 011(7 tot 21 uur en op zaterdag en zondag refowyan 13 tot 17 en 19 tot 21 uur), van 19 piepte mber tot 26 september. ue Rijksmuseum voor Volkenkunde Steen- erderiitiaat 1: IndianeDtentoonstelling ..Bizon 5. Óllager en Bleekgezicht" (toi 10 oktober, issingop werkdagen van 10 tot 17 aur op zon- igen van 13 tot 17 De Ruif. Janvossensteeg 59: Tekenin- kgen en aquarellen van Rie van Goor (van 5 tot 26 september) DESSO moquette tapijt effen en ingeweven dessins in 5 kleuren 100 breed 37,50 pm 380 breed 145.p.m verzet bouclé (zeer sterk) 125 breed 28.90 p.m 380 breed 96.50 p.m traplopers sterke kwaliteit 57 breed 26,50 pjn. 70 breed 32.50 p.m. Textielhandel en Woninginrichting W. J. ZIRKZEE Van 't Hofstraat 7-7A Leiden Telefoon 24610 MIDZA Geen uitbundig feestprogramma LEIDEN De afdeling Leiden van de Kon. Ned. Middenstandsbond gaat op 22 september het 50-jnrig bestaan herdenken. Het feit zal niet uitbundig worden gevierd. Het be&uur zal op die dag met tal van autoriteiten aan zitten aan een lunch, waarna om half vier in de gerestaureerde bovenzaal van restaurant Van der Heijden een bijeenkomst wordt gehouden voor de leden met hun dames en tal van genodigden. Op deze bijeenkomst het woord receptie werd angstvallig vermeden zal de bondsvoorzitter, de heer P. G. van der Weele een rede uitspreken. In feite werd de afdeling Leiden de K.N.M.B. op 17 augustus 1914 opge richt Op de 31ste augustus van dat jaar werd de vereniging opgericht door 47 winkeliers na overleg met burgemees ter De Gijselaar, de wethouders Van der n Hamel, vertegenwoordigers gemeenteraad. Kamer van Koophandel Maatschappij van Nijverheid, inge schreven onder de naam: Vereeniging de Handeldrijvenden en Industriëe- len Middenstand voor Leiden streken. Het eerste bestuur zag er als volgt uit: W. van Rossum du Chattel (voor zitter). W. J. Martinot (2e voorzitter), M. H. van Hooff (secretaris), H. E. v d. Heide (penningmeester), C. Rooden- burg (2e secretaris), J. Dekker (2e penningmeester), en de heren E. Levie, A. J. den Hollander en A. J. Binnendijk (commissaris). Als rechtskundig ad- viseur trad op mr. A. J. Fokker. In 1916 trad de Leidse vereniging toe tot de Nederlandse Middenstandsbond. In datzelfde jaar trad ze reeds op als gast- ve van het nationaal middenstands, congres in de Stadsgehoorzaal. Het tien jarig en twintigjarig bestaan werden feestelijk gevierd. Eigen lokaal Toen Nederland in de meidagen 1940 in de oorlog wera betrokken, werd /oor de afdeling Leiden uitermate moeilijk. Teneinde aan inbeslagneming te ontkomen werden de verenigingsgelden aangewend voor de inrichting van eigen lokaal in een der bovenzalen ,De Harmonie1', w Haagse politierechter Dronken op bromfiets DEN HAAG De twaalf pullen bier die een 35-jarige inwoner van-Alphen den Rijn had verzwolgen, deden hem niets, zo wilde hij de Haagse poli tierechter doen geloven. Bij de politie had verdachte eerst verklaard, dat hy 15 pullen bier had gedronken. De politie vond, dat verdachte beslist niet in staat was zijn bromfiets behoor lijk te besturen, voor welk feit hij nu terecht stond. Bovendien had hij toen g een man achterop zijn brommer. „Die man was dronken en omdat hy slingerde, slingerde ik ook", betoogde verdachte. „Het lijkt me dat wanneer je een dronken man achterop een bromfiets neemt, je zelf ook niet al te nuchter meer moet zijn", sprak de rechter. In de P. Doelmanstraat te Alphen was verdachte door de politie aangehouden. Hy had een bloedproef geweigerd. De officier van justitie herinnerde er in, dat verdachte reeds eerder voor •n dergelijk feit is veroordeeld. „Maar ik mag nu geen spetter meer drinken van de dokter', zei hy. Daarmee rekening houdend wilde de officier volstaan met een geldboete van f 50 of 10 dagen hechtenis. .U moogt biy zijn, dat u er zo af komt", vond de rechter, die het von- 's bepaalde conform de eis. Vang „Vang", zo werd in de nacht van 12—13 oktober in een cafetaria in Haar lemmermeer geroepen en de onge- braden kippen vlogen door de zaak heen. Dat gebeurde tijdens de afwezig heid van de eigenaar. Het was nacht en de zaak was gesloten. Doch drie jonge lieden waren de zaak binnengeklommen 1 vermaakten zich met de kippen. Een verdachte uit RUnsaterwoude, één uit Leimuiden en één derde uit Langeraar, stonden in verband met het gebeurde voor de Haagse politierechter wegens diefstal-subsidiair heling van de kippen en een pak ys. Nu viel het moeiiyk uit te maken voor de rechter wie het „vang" had uitge roepen. In elk geval waren vier gretige handen uitgestrekt om te vangen. Vijf kippen verlieten het diepvriesvak plus pa'k ys. Overigens werd het geval het pak ys voor de rechter ont- De kippen werden over een schutting :gooid en later opgehaald. Thuis was •n kip gebraden en opgegeten. De officier eiste een geldboete van f 50 of 10 dagen hechtenis en f 30 boete of 6 dagen hechtenis. De rechter veroordeelde overeenkom- LEIDEN Een charmante collectie najaars- en winterkleding toonde modehuis De Groot gisteren in restaurant Van der Heyden. De modellen lilaren merendeels afkomstig van bekende buitenlandse modehuizen, die ten gevestigde naam op het gebied van jerseykleding hebben. De coupe van de modellen was perfect en de stoffen zijn aangepast aan de laatste Parijse mode. Zo zag men veel jerseypakjes met dubbele knopenrijen, was er een doorgeregen ceintuur of een smal leren knoopceintuurtje. Bont- iv kraagjes zijn ook favoriet. De gepresenteerde kleuren waren voor. amélijk canard, turquoise en aubergine, aast het altijd moderne zwart. Een loopiplooi in de rok ziet men lagenoeg niet meer, sommige rokken In gerend. Nieuw is het suède voorpand, it men zowel bU de japonnen als bij deux-pièces aantreft. De suède was öuwkeurig in dezelfde tint als de jer- *y geverfd. Heel apart was de combi- inbeaatie van auberginge met rose: in dit feval een aubergine deux-pièces met Bodern losvallend jasje, waaronder een «se jumper werd gedragen. Kaast jersey deux-pièces waren er ook zeker e gel; aarun it no japonnen in deze stof, sportief zowel als gekleed. Leuk, gezellig en warm waren de lange voetvrije rokken in mooie des sins. Volgens de laatste mode was de zwarte overgooier-achtige japon, waarin rose fladderende mouwen en col. Na de pauze was het eerste gedeelte bestemd voor de sportieve vrouw: pan talons met blouses of jumpers. De show werd besloten met een col lectie cocktail, en avondjaponnen, waar onder enkele mooie zwarte. De pittige hoedjes, die merendeels achter op het hoofd werden gedragen, waren afkomstig Toon Smit. ciëteitsavonden wedren gehouden, totdat de bezetters ook aan deze bijeenkomsten in 1941 een einde maaxten. Na de oorlog kwam ook het leven van de afdeling Leiden van de K.N.M.B. moeizaam tot stand. Een bijkomstigheid was, dat men minder te maken had met plaatselijke problemen. De problemen van de middenstand waren uitgegroeid tot landelijke problemen waar in de eer. ste plaats het hoofdbestuur mee te ma ken had. Overkoepeld Toch zijn er wel enkele zaken ge weest waar de afdeling Leiden zich in tensief mee bezig heeft gehouden. Ech ter konden deze altijd worden aange pakt in het verband van de Leidse Middenstands Centrale, het overkoepe lend orgaan van de drie Leidse mid denstandsverenigingen. Zo heeft men in Leiden in L.M. C. band bijvoorbeeld kunnen bewerkstelli gen, dat by de toewyzing van winkel ruimten in de nieuwe woonwyken het advies van de L. M. C. wordt ingewon nen. Secretaris J. H. van der Kloot telde dat dit een unicum in Nederland was, gezien reacties van diverse groot winkelbedrijven, die door het Leidse ge meentebestuur waren verwezen naar d< L. M. C. Expositie Lohmann in De Lakenhal LEIDEN Vrydag 25 september wordt om acht uur in het stedelijk seum De Lakenhal een tentoonstelling van schilderyen en tekeningen Theo Lohmann geopend. De Larense beeldhouwer Joh. G. Wertheim zal de tentoonstelling inleiden. De expositie geopend tot 26 oktober. LEIDEN Ds. H. Bouter meent vandaag in Hervormd Leiden, het week blad van de Leidse Herv. Gemeente, dat by de ontslagen bij Van Wijk en Heringa en het gesol met het personeel van Ruteck's de grens is overschre den. Hier is gezondigd tegen de medemenselijkheid. Mensen zyn tot in strumentarium verlaagd. En geld dat stom is maakt recht wat krom is. Ds. Bouter schrijft: Er is al zo vaak geklaagd over een tijdloos spreken de kerk, dat voorbij gaat aan de zorgen problemen van alle dag. Als ik hier x deze zaak iets zeg, dan niet omdat ik het zo gemakkelijk vind hier een standig woord ov.-r te spreken. Maar alles lijkt me beter dan er helelmaal te zwygen. Het staat in de kranten zo zakelijk 1 doodnuchter: „Exploitatie Maat schappij Scheveningen stoot bedrijf Wijk en Heringa af. 180 werkne mers worden ontslagen." Maar wat een schok heeft dit voor velen betekend! Achter dit bericht gaan slapeloze nach ten gehuil. Wilt u deze woorden in de eerste plaats lezen als een teken van belangstelling medeleven van de kerk met een aantal en die door de gang van zaken zijn getroffen? Zeker, de meesten zullen wel zerk vinden, hoewel dit niet iedereen eenvcüdig zal zijn. Niet iedereen keihard. Ik heb er geen behoefte de gebeurtenissen van de afgelopen te gaan dramatiseren. De financiële regelingen zijn behoorlijk. Maar een drijf is meer dan een stuk onroerend goed. Een mens is geen handelswaar. Heiligt het doel deze methode? Is a zegging van ontslag op zo korte termyn noodzakelijk? Economisch noodzakeiyk' Denk ook eens aan het gesol met het personeel by Ruteck's. Waar de grens ook precies mag liggen, voor my is het bui ten twUfel. dat bier de grens is schreden. Hier is gezondigd tegen de medemenselykheid. Mensen zyn instru mentarium verlaagd. En geld dat stom is maakt recht wat krom is. Als buitenstaander kan ik niet beoor delen of het bedrijf al of niet rendabel Mogelijk heeft de leiding van bdryf niet steeds juist geuandeld mede hierdoor de kracht van het bedrijf uitgehold en is het zo rijp geworden de grote koper (koper of kaper?) op de Nederlandse kust. Dit is moeiiyk te Puzzelpro uiinenten 1. Mevrouw B. Lambrechts, Schelpenkade 26. Leiden; 2 A J. Heemskerk. Hazeveld 7, Alphen aan den Rijn; 3. J. Kuipers, Irene- straat 12B. Lisse Min-clervaliden en de 3-oktoberoptoclit LEIDEN. De Algemen Nederlandse Invalidenbond, afdeling Leiden en streken, de organisatie die de belangen behartigt van de mind° validen van alk gezindten, schrijft ons: Ook dit jaar zui den de rieken en mindervaliden in de ge legenheid worden gesteld, rustig zittend én van de mooiste punten aan de Breestraat, in de omegving van dt Stads, gehoorzaal en postk-ntoor, de 3-October- optocht gade te slaan, zonder in het ge drang te komen of het uitzicht te be- lemmeren. Het publiek wordt verzocht zich in verband hiermede niet op te stellen aan de noordzyde van de Breestraat. van d« school Breestraat 80 af tot het belasting kantoor Breestraat 40. Degenen die niet o\ moeilijk kunnen lo pen, kunnen worden afgehaald en weei thuisgebracht, indien zij dit bij het af halen der plaatsbewijzen schriftelijk aan- De piaatsbewyzen kunnen worden afge haald op vertoon van een bewys van validiteitsrente of ongevallenrente of lidmaatschapskaart van de A.N.I.B. zusterorganisatie. De prijs van de plaatsbewijzen bedraagt 25 ct. Het afhalen der piaatsbewyzen kan ge schieden op dinsdag 29 september des avonds van 8 tot 9 uur in het gebouw „Ons Centrum" Hooigracht 84. Leiden. Hier zij nog eens uitdrukkelijk mede gedeeld dat op 3 oktober geen plaatsbe wijzen kunnen worden verstrekt en dat deze uitsluitend dienen voor zieken en invaliden, jus niet voor ouden van dagen. Inrichtingei en ziekennuizen dienen zich te wenden tot het secretariaat van de Alg. Ned. Invaldenbond, Verlengde Nassaustraat 5, Leiden, tel. 2x855. gen. De klacht van de vakbeweging dat ook zij niet beoordelen kan of een drijf al of niet rendabel is. Niet r< derende bedrijven kunnen op de duur niet blijven bestaan. Maar, zo merken de vakbonden terecht op, in het geldende ondernemingsrecht zijn de werknemers en hun vakbweging de middelen onthou den om na te gaan in hoeverre een der gelijke situatie in een onderneming aan wezig is. Met det vakbonden ben ik van mening dat herziening van het onder nemingsrecht dringende eis is. Er is meer verkeerd dan de Neder landse wetgeving strafbaar stelt Gelukkig maar dat God altyd party kiest voor hen die aan het kortste eind trekken. „Want de echte God is uit dui zend goden te herkennen aan één ding: Hy is vóór de mensen, pro. Waar we iets van anti tegenkomen, daar zyn zeker de goden in de buurt, ook vandaag". (Kuitert.) De goden gaan altyd over lijken. Ook de geldgod Mammon. Maar ieder die een afgod aanbidt, zal hem onherroepeiyk sjouwen. Zwembad De Vliet wordt gesloten LEIDEN Het ligt in de bedoeling het zwembad De Vliet na beëindiging van dt zwemtyd op zondag 20 september te slui ten voor het publiek. Afscheid en intrede ds. Kievit LEIDEN Het ligt in dat ds. L. Kievit, Herv. predikant te Put ten, op zondag 1 november zyn intrede zal doen in de Herv. Gemeente van Lei- Ds. Kievit zal in de morgendienst in de Pieterskerk worden bevestigd door ds. J. van der Krift van Ermelo. Op de zondag daarvóór hoopt de predi kant om 7 uur 's avonds in de Oude Kerk afscheid van Putten te n Boerhaavepenmng voor prof. King, Chicago LEIDEN Gisteravond is in hel Groot-Auditorium van de Leidse universiteit de Boerhaavepenning uitgereikt aan prof. dr. Lester S. King uit Chicago. De plechtigheid had plaats in het kader van de in ternationale conferentie over de op leiding tot arts, die onder auspiciën van de medische faculteit va Leidse universiteit is georganiseerd door de faculteitscommissie Boer- haavecursussen voor voortgezet me disch onderivijs. Prof. dr. L. S. King is patholoog anatoom en lid van de redactieraad van The Journal of the American Medical Association, Hij is een voor aanstaand medisch historicus en heeft studies geschreven over dt ontwikkeling van het medische den ken gedurende de eeuwen. Ook schreef hij een zeer belangrijk werk over de geneeskunde in de achttien de eeuw, waaruit blijkt dat hij een groot Boerhaave-kenner is. Zijn benadering van de genees kunde is een philosophische-histo- rische. Prof. dr. J. Mulder (links) over handigt dr. Lester S. King uit Chicago de Boerhaave-her- inneringspenning. LEIDEN Zaterdag 26 september zal het precies tien jaar geleden zijn, dat Leiden werd verrijkt met een nieuwe drumband, die de naam „De Burcht" kreeg. Onder leiding van instructeur K. de Jeu lieten de jeugdige tamboers en blazers van „De Burcht" reeds spoedig van zich horen. Zij gaven op 20 april 1955 in de grote zaal van „Den Burchteen goede eerste uitvoering. Nadien volgden successen op concoursen: eerste en tweede prij zen werden behaald, grotendeels nog met geleend materiaal, omdat de kas het niet toeliet voor de toen 21 leden tellende drumband eigen instrumenten aan te schaffen. Inmiddels had het toenmalige bestuur op initiatief van de heer J. Scheffers reeds besloten ook een jeugdorkest op te richten met „een Engelse bezetting", dus alleen met koperblazers. De heer Scheffers kon weldra met de theoretische opleiding van een dertigtal jongens van 10 tot 18 jaar beginnen, terwijl een werkcommissie en een damescomité trachtten door middel van enige acties de nodige gelden voor de aankoop van een eigen instrumentarium bijeen te krijgen In oktober 1055 kon reeds een 25-tal instrumenten worden aangeschaft. Op 23 april 1956 presenteerde ..De Burcht" zich in de nieuwe samenstelling tijdens een propaganda-uibvoering in de grote zaal van „Den Burcht". Nadien ging het steeds beter. Een re glementswijziging maakte ook toetreding van meisjes mogelijk, zodat de toenmalige instructrice Willy de Jeu 12 meisjes tot majorettes kon opleiden. De heer Scheffers moest in 1956 om gezondheidsredenen zijn functie neer leggen en de heer W. Mark volgde hem op. Assistentie kreeg hy van zyn zoon Koos Mark, toen 15 jaar oud en reeds beroepsmuzikant. Toen de jeugdige mu zikanten in april 1959 hun theoretische opleiding van de heer A. Bijlsma van de My. van Toonkunst gingen ontvan gen, betekende dat niet alleen een derlands unicum dooh tevens een bewys, dat het opvoeren van de muzikale pres taties ernstig werd aangepakt. Bekendheid Dank zy de vakkundige leiding de directeur-dirigent Wim Mark, thans 20-jarige kapelmeester Koos Mark en de 19-jarige tamboermaitre Wil Mid delkoop hebben jeugdorkest en drum band inmiddels nationale en internatio nale bekendheid gekregen. Het jeugd- orkest en de drumband tellen thans 96 N V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN muzikantjes en 30 leerlingen, alsmede een dertigtal op de wachtiyst. Het huidige bestuur wordt gevormd door de heren G. Sierat (voorzitter), H. van Hoven (secretaris), N. van Hooven (penningmeester), L. Stakenburg, H. Groeneweg, P. Reyke en J. Petiet (alg. adijunct). Van de oprichting af geniet „De Burcht" ook de steun van een damescomité, dat thans gevormd wordt door de dames M. Sierat-du Prie, Th. van Hooven-Hanno en B. C. van Hooven. Verhoog. Daar mevrouw Sierat reeds van de oprichting af presidente is van de opeenvolgende damescomité's, krijgt de tweede lustrumviering voor haar een extra feestelyk tintje. Daar men van mening was. dat het 10-jarige bestaan niet ongemerkt voorby mocht gaan, stelde het bestuur dank zy het saldo van het jubileumfonds een feestprogramma samen. Een receptie, zaterdagmiddag van vier tot vyf uur in het St. Antoniusclubhuis, vormt de in leiding. Vervolgens geeft het orkest o.l.v. dirigent W. Mark donderdagavond om 8 uur In de Stadsgehoorzaal een Ju bileumconcert, waaraan een bydrage van drumband en majorettes o.l.v. Wil Mid delkoop voorafgaat. Op zaterdag 26 sep tember is er dan een grote feestavond in het St. Antoniusclubhuis, waaraan enkele radio- en t.v.-artiesten medewer king zullen verlenen Actie Rivierenwijk tegen Leidse vuilnisbelt LEIDEN In de Rlvierenwyk te Leiden wordt momenteel een actie ge voerd tegen de in aanleg zynde vuil nisbelt in de Meerburgerpolder onder Zoeterwoude. Alle bewoners hebben een schryven ontvangen, waarin het actie comité ten eerste opmerkt, dat by westelyke wind (de meest voorkomen de) binnen- en buitenshuis een ondra* geiyke stank moet worden verwacht, ten tweede, dat de belt ratten en an der ongedierte zal aantrekken en ten derde, dat de wind by ontbranding stof en vuiligheid naar de Rivieren- wyk zal brengen. De bewoners wordt verzocht een bij gevoegde strook te ondertekenen en in te leveren. Zoals gemeld, is de vergunning Inge volge de hinderwet nog niet verleend. Aanstaande dinsdag wordt in het raad huis te Zoeterwoude hierover weer een openbare vergadering gehouden, ty- dens welke bezwaren mondeling kun nen worden toegelicht. De eerder be gonnen hinderniswetprocedure moest worden gestaakt wegens bezwaren van de inspectie der volksgezondheid. Leidenaar bestudeerde oud-Indisch toneel LEIDEN De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-wetcnschappeiyk Onderzoek heeft enige tyd geleden drs. G. H. Schokker (assistent van prof. dr. F. P. J. Kuiper, die aan de ryksuniversiteit in Leiden Sanskrit doceert) een subsidie erleend voor een studiereis door India. Tydens deze reis, die vier maanden heeft geduurd, heeft de heer Schokker een aan tal bibliotheken bezocht ln verband met de voorbereiding van een proefschrift oud-Indisch toneelstuk, dat de titel „Padataditakam" draagt. Voorts heeft hy in India met hooglera- ;n in het Sanskrit van gedachten gewis- steld over verscheidene aspecten van dit toneelstuk. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden hoopt de onderzoeker zyn dissertatie in de loop van het aangevan gen academisch jaar te verdedigen. Over het toneelstuk, waarvan de titel „Trap met de voet" beduidt, zei de heer Schokker dat het ongeveer uit de zesde Christus dateert, een periode van culturele bloei in India. Het stuk is een éénakter en geschreven in de vorm van monoloog. ït is in de mond gelegd van een bon- vivant, die op kritische wyze zyn ont moetingen beschrijft met allerlei perso- •n oud-Indische stad. LEIDEN De minister van landbouw en vlssery, mr. Biesheuvel, heeft besloten ten behoeve van de nieuwe Leidse veemarkt een bydrage aan te vragen uit bet Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw. Indien de bydrage wordt toegekend, betekent dit dat Leiden voor het veemarktproject, dat volgens de huidige raming 9 miljoen gulden zou kosten, een subsidie kan ontvangen tot ten hoogste 25 pet van de totale kosten, ofwel ongeveer 2Yt miljoen gulden. Zoals bekend heeft de gemeenteraad ui Leiden op 7 november 1960 het plan jor de bouw van een veemarkthal bijkomende werken vastgesteld. De eiste rijksgoedkeuring voor de bouw is nog niet verleend. Het Oriëntatie- en Garantiefonds van E.E.G. heeft o.m. ten doel de struc turele verbetering van de landbouw en van de landbouwmarkt in de landen van de E E G. Volgens art 15 van de betreffende E.E.G.-verordening komen voor bijstand by voorrang in aanmerking die projecten, die deel uitmaken van een complex van maatregelen ter bevordering van de har monische ontwikkeling van de algehele economie in het gebied, waar die pro jecten tot uitvoering worden gebracht Omdat B. en W. van Leiden van mening zijn dat het project voor een nieuwe Leidse veemarkt aan deze omschrijving voldoet hebben zij in juni de minister van landbouw verzocht een bydrage uit het Oriëntatie- en Garantiefonds aan te vragen, welk verzoek thans door de mi nister is ingewilligd. Een eventuele bydrage zou, mede door dat hierdoor de tarieven op een redelyk peil kunnen worden gehouden, ten goede kunnen komen aan de verbetering van het handelsverkeer tussen de producen ten van vee en de handelaren in ?ee, waarmee de economie van het hele ge bied. waarover de Invloed van de Leidse veemarkt zich uitstrekt, zou zyn gebaat LEIDEN. Verschenen »s het bijzonder g >ed verzorgd en in kleurendrug Uitge voerde jaarverslag over 1963 van het Ne derlands leger- en wapenmuseum „Gene mal Hoefer" te Leiden. Het bevat oider meer enige artikelen over uiteenlopende onderwerpen. Het totale aantal bezoe kers bedroeg in Leiden 12T39 en in Delft 2310 wat een stijging betekent ten op :lchte van 1962. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie Opening bruggen op 3 oktober LEIDEiN Burgemeester en wethou- houder van Leiden brengen ter open bare kennis, dat de van gemeentewege bediende bruggen op zaterdag 3 oktober uitsluitend tussen 6 en 10 uur en tussen 17 en 22 uur voor het scheepvaartver keer zullen worden geopend. Voorts moet op vrydag 2 oktober avonds na 16 uur met enige stagnatie inzake het openen van de bruggen reke ning worden gehouden. VERKEER Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zy hebben besloten een wachtverbod vast te stellen de Zuidsingel, noordzijde, voor zo gelegen tussen de Kalvermarkt en de Kyfgracht, aan beide zijden van de weg. de Rijnsburgerweg aan te wyzen als voorrangsweg, zulks met ingang van 1 oktober a s.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3