Uw probleem is het onze Geef naast geld vooral liefde woord voor vandaag GUNSTIGE ONTWIKKELING REVALIDATIECENTRA «iVst*®- Telefonische zielszorg Ds. L. W. Muns steeds meer noodzakelijk overleden Hoofdofficieren willen meer dan herplaatsing N.O.Vj lessen in omgangsvormen? Vrijgeiiiaakten houden drie ijzers in 't vuur VOOR WARM WONEN 2 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1961 Prof. dr. I. A. Diepenhorst aan vooravond reclasseringsdafi: 7ATERDAG 3 oktober is bet natio- *~l nale reclasseringsdag. Traditie getrouw worden er in de weken die daaraan voorafgaan forum-bijeen komsten gehouden in enkele provin cies. Dit jaar in Overijssel (Zwolle), Zeeland (Middelburg) en in Zuid-Hol land (Rotterdam). Evenmin als verleden week in Zwol le. kwam het onderwerp en het thema ..Reclassering steen des aanstoots" of ..Wat is de fundamentele oorzaak van i de weerstand van de doorsnee-burger tegenover de misdadigers en tegen-j over hen (de reclassering), die hen roberen te helpen" er niet uit tijdens j e bijeenkomst donderdagavond in' Rotterdam. De forumleden, dr. E. Brongersma. wetenschappelijk hoofdambtenaar bij het Criminologisch Instituut van de Rijks universiteit te Utrecht, dr. J. van der Grient, algemeen inspecteur van het ge- Conferentie gereformeerde diakenen Geestelijke nood vangeniswezen bij het ministerie justitie, dr. C. J. B. J. Trimbos, zenuw arts te Utrecht, en mevrouw dr. W. J. Zijlstra-Bouvé, afdelingsarts te Avereest (in de plaats van mevrouw G. V. van Someren Downer, lid van de Tweede Ka mer voor de WD die het REM-debat moest bijwonen i discussieerden onder de humoristische leiding van prof. mr. I. A. Diepenhorst, voorzitter van de Vereni ging van Reclasseringsinstellingen meer over de pers en de schade die de krant de reclassering kan berokkenen, dan over die reclassering zelf. Duidelijk Duidelijk waren in ieder geval wel de woorden die de heer Diepenhorst aan het eind van deze ongetwijfeld geanimeerde en zeer druk bezochte bijeenkomst sprak: ,,IIet gaat niet alleen om geld, geef ook liefde. Laat ons geestelijk ge-1 deelde volk één zijn om de medemens die hulp nodig heeft, die hulp te geven. De samenleving moet de reclassenten opvangen met veel liefde. De heer v. d. Grient is van mening dat Nederland ten opzichte van bui tenland zeer ..reclasseringsminri is en dat dus in zijn algemeenheid ...et mag worden gesproken over een aversie te-1 gen de reclassering hoewel er nog veel ten goede kan worden verbeterd. De heer Diepenhorst stelde aan het forum de vraag of de publiciteit over criminele zaken niet te veel sensatie be vat. Men was het er over eens dat de Nederlandse kranten tam zijn ten opzich te van de buitenlandse bladen. De heer Trimbos maakte echter de opmerking dat er vanuit de reclassering te weinig aan voorlichting wordt gedaan. De heer Brongersma waarschuwde te gen die publicaties die de intimiteit prijs geven. Hij noemde die een gevaar voor de democratie. De forumleden waren het er over eens dat initialen bij rechtbank verslagen niet zouden moeten worden ge bruikt. De heer Diepenhorst stelde echter dat van de openheid van de rechtspraak en do aanwezigheid van de pers een zekere preventieve werking-uitgaat. Een van de aanwezige journalisten weerlegde enkele opmerkingen en wees op de taak van de pers, waarna de heer Brongersma op merkte dat er bij enkele journalisten In ons land meer besef zou moeten komen voor wat rechtbankverslagen kunnen aanrichten, en hoe enkele minuten sen satie voor de lezers voor anderen jaren Nederland bezit op het ogen blik een aantal goed ontwikkelde revalidatiecentra, waar vinding rijk, geduldig en bovenal des kundig gepoogd wordt de inva lide mens lichamelijk en geeste lijk in de best mogelijke conditie dacht besteden te brengen. Dit waren de woor den van dokter A. Verkuyl, directeur-geneesheer van het revalidatiecentrum in Leersum, gisteren in de Rivièrahal te Rotterdam, waar de 73e Centrale diaconale conferentie van de Gereformeerde Kerken in Ne derland gehouden werd. Het thema van deze jaarvergadering, met ruim vijfhonderd aanwezi gen, was: „De gehandicapte mens en zijn toekomst". Spre kers over dit onderwerp waren: prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst en de heer A. Verkuyl. Deze laatste legde vooral het accent op de revalidatie. Revalidatie is het weer in zi digheid herstellen van de invalii Dit door middel van die samenhangen de groep van methoden, die nodig kun nen zijn om een invalide mens in J meest optimale conditie te brengen lichamelijk, geestelijk en sociaal op zicht, aldus de heer Verkuyl. De invali de mens wordt geschoold, herschoold of krijgt een vorm van onderwijs, die aan gepast is aan het lichaamsgebrek. De grote ontwikkeling van de revalidatie centra, waar vooral de laatste jaren dui zenden invaliden komen, maken dat de ze weer een plaats in de samenleving kunnen eist meer (Van onze kerkredactie) tijd de geestelijke nood van deze mensen, waar deze vaak zo n behoefte aan hebben, ook al zijn ze me disch en sociaal goed verzorgd. Dokter Verkuyl noemde een aantal concrete mogelijkheden op voor prakti sche diaconale hulp. Men kan thuis de helpende hand bieden, wanneer een va der, een moeder of een kind in het reva- lidatic-centrum ligt. In de hoge kosten van bezoeken, verandering van de wo ning voor invaliden in overleg met de be handelende arts, hi de zorgen voor op pas en weekendhulp, kan men veel ver lichting brengen. De aanschaffing van rolstoelen en andere grote hulpmiddelen ii zeer belangrijk punt, waarover inmiddels nooit op eigen houtje met een handelaar, maar steeds met ;n deskundige moet overleggen. Maar bovenal is geestelijke hulp no dig. Daarvoor zijn nauwelijks regels te geven. Geloof en liefde en de bereidheid tot het geven van steun en vindingrijk heid zijn nodig. Vooral geen neerbui gendheid en medelijden, waartoe men uit een gevoel van kracht en grootheid zo vaak geneigd is. Juist dit wordt door de invalide mens zo vaak als bijzonder pijnlijk en beledigend ervaren. De dia conie, het gevoelige hart van de kerk. zal moeten spreken en dat niet alleen, maar dat spreken ook in daden moeten omzetten, aldus dokter Verkuyl. BUITENSTAANDERS Ondanks dat blijven velen deze m. sen als maatschappelijke buitenstaander zien. De mensen in hun omgeving bepa len zich tot medelijdend toekijken. Tijd en aandacht voor hun diepste en geeste- lijke nood gunt men zich nauwelijks in deze jachtige tijd. Hier ligt voor de kerk, speciaal voor de diaconie een gro te taak. De diaconie moet ervoor zor gen, dat deze mensen geen vergeten mensen worden. Ze moet speciale Internationaal congres te Oxford n ellende kunnen betekenen. (Van onze kerkredactie) Na een langdurig en ernstig lyden is te Utrecht overleden ds. L. W. Muns. predikant bij de gereformeerde kerk van Utrecht-Zuid. Hij bereikte de leeftijd van 44 jaar. Ds. Muns werd 5 juni 1920 te 's-Gravenhage geboren. Hij aanvaard de 22 oktober 1944 het predikambt te Rotterdam-Heyplaat (voorheen De Hey- Tuindorp). In 1947 vertrok hij naar Ber-, likum (Fr.) om in 1951 opnieuw in Rot-1 terdam terug te komen als predikant nummer draaien en krygen dan advies en ook daadwerkelijke hulp. Want er is niet alleen een staf vrijwilligers, die de telefoonpost steeds bezet houden, maar achter elke post staat een wijdvertakte organisatie van mensen, die kunnen helpen: dokters, psychiaters, predikanten, juristen, i Rotterdam-Zuid. Op 1 bond hij zich aan de kerk Ds. Muns heeft naam gemaakt, door-1 dat hij de psalmen en lofzangen uit het Hebreeuws heeft vertaald, alsook drie lofzangen uit het Grieks. Naast de bun del van ds. Hasper en van Luijkenaar Francken is ook de bundel van ds. Muns bij herhaling op de generale synode van de Gereformeerde Kerken onderwerp van bespreking geweest. De begrafenis zal a.s. dinsdag plaats vinden op de Eerste algemene begraaf plaats te Utrecht, na een rouwdienst in de Zuiderkerk. De telefonische zielszorg breidt zich over steeds meer landen uit. Overal merkt men, dat er heden ten dage ondanks de algemene verhoging van de levensstandaard en de voortgaande ontwikkeling Ber- in de richting van de welvaarts- staat een groot aantal men-sche £ielI£or! ls mcesUl interkerkelijk 1956 ver-| sen is, die het leven niet aan opgezet. Niet alleen in West-Europa, waar de telefonische zielszorg ontstaan is, maar in alle werelddelen heeft dit ..pasto raat" zijn vertakkingen. In Bombay. Hongkong. Johannesburg, Mexico-City bestaan dergelijke instellingen, ja zelfs achter het ijzeren gordijn bestaan pli nen om tot een soortgelijke vorm hulpbetoon aan vertwijfelden te komen, In 22 landen Drie hoofdofficieren van het Nederlandse leger hebben gisteren voor het ambtenarengerecht in Den Haag hun wensen ge adstrueerd om volledig te worden gerehabiliteerd na ontslagen te zijn geweest. Zij vorderen, dat de mi nister van defensie zorgt voor een eerherstel, dat naar buiten blijkt. Utrecht-1 kunnen en daardoor in een toe stand van vertwijfeling geraken. Zelfmoord is vaak het eindstation van deze ontwikkeling. Men is er dan ook in steeds meer grote steden ook in Ne derland toe overgegaan, telefonische hulpdiensten te or ganiseren. Mensen in nood kun nen dag en nacht een bepaald! Voor de derde maal sinds I960 zijn telefonische zielszorgers internationaal I bijeengekomen om gedachten ei ringen uit te wisselen. In Oxford 180 deelnemers uit 22 landen bijeen. Onder hen waren ook vertegenwoordi gers van de dertien Nederlandse hulp diensten. De lezingen en de discussies tijdens het congres waren vanzelfsprekend op de analyse en de therapie afgestemd. De Engelse psychiater dr. Flood uit Bristol toonde het beeld van de vertwijfelde, zoals hij ons tegemoet treedt a lefoon. De volgende referaten Tonge (Sheffield) en dr. Rose (Londen) trachtten het antwoord te beschrijven, dat op de verschillende problemen te ge ven is. zoals eenzaamheid, liefdes- en huwelijksmoeilijkheden. schuldbesef, neurose, depressie of neiging tot zelf- Een andere Engelsman, dr. Fox uit Colchester, sprak over de grondslag van de telefonische zielszorg. Hij maakte duidelijk, dat de telefonische zielszorg haar begrensdheid moet mag ze geen surrogaat ter zijn, anderzijds mag manier van evangelisatie zijn. De tele fonische zielszorg heeft haar mogelijk heden. waarin verkondiging, diakonie en herstel van de gemeenschap met de lij dende mens een eenheid vormen. Het uit eindelijke doel is echter de overwinning van de vervreemding van God. Hoewel men het over de wezenlijke dingen eens was. bleken er toch ook be- I langrijke verschillen tussen de congres- Eerherstel vroegen de klagers, om dat in legerkringen de opvatting zou be staan, dat zij weliswaar waren her- Elaatst, maar eigenlijk ongeschikt voor un functus zouden zijn. De oorzaak hiervan lag volgens mr. Schuurmans in de beoordelingsrapporten van de com missie voor deze zaak. De rapporten moesten de basis voor het ontslag vor- SENIEL kwi VAKANTIEWEKEN De voorzitter van de Centrale diaco nale conferentie, de heer J. de Vries noemde in zijn openingswoord de vakan tieweken voor invaliden. De samenwer king van het Algemeen diaconaal bu reau van de Gereformeerde Kerken en de Generale diaconale raad vai Hervormde Kerk hebben het mogelijk gemaakt, dat deze zomer ongeveer hon derd invaliden van een week vakantie konden genieten. Ook 175 vermoeide huisvrouwen en 425 bejaarden gingen een week met vakantie. In Friesland zal een onderzoek worden ingesteld naar va kantiemogelijkheden voor hen. die om bepaalde redenen niet met vakantie zou den kunnen gaan. Kort memoreerde de heer De Vries de Algemene bijstandswet. Een punt. dat reeds op verschillende vergaderin gen naar voren gekomen is.' Wat zijn de gevolgen van deze wet voor de dia'co- nale praktijk en waarop moeten thans de diaconale activiteiten: -Tzich-richten, :ijn de twee urgente vragen. De voorzitter kondigde een speciaal rapport aan, waarin getracht wordt een we gte wijzen voor de uitvoering van de diaconie taken in deze tijd. Het apport zal in oktober in de kerkeraden orden besproken. tei hij: bekend moeten zijn met de leden der gemeente; zonder inzicht in de moei lijkheden en behoeften van de gemeen- an de mens in nood, is een vertol- van de liefde van Christus onmoge lijk. hebben samen te werken met ouder lingen en predikanten: alle ambtsdra gers staan in dienst van dezelfde Heer der Kerk. Samenwerking komt het werk ten goede. hebben te zoeken naar wegen om gemeenteleden, vooral vrouwen, bij hel werk in te schakelen. ORIËNTATIEREIS Dr. J. van Klinken, directeur van hei Algemeen diaconaal bureau vertelde ir het kort over zijn reis die hij gaat ma> ken naar Hong Kong, Indonesië, India, West Pakistan en Perzië. Deze oriënta^ tiereis, waarvoor hij vandaag vanuit Rotterdam vertrekt, brengt hem eerst in Hong Kong. In Hong Kong zorgden de gereformeerden sinds 1961 voor een dagelijkse warme maaltijd voor 14.000 kinderen. Binnenkort zal deze hulpver lening echter door een Hong Kongs comi té worden overgenomen. Wel wordt in deze stad de hulp voortgezet aan Ren- nies Mill, het internaat voor de vluch- telingenjeugd. Dr. Van Klinken zal on der andere een bezoek brengen aan doK- ter Van Weelden, die onder de blinden in Iran werkt. Indrukken van zijn reis, die bedoeld is om plannen voor de toe komst te kunnen opstellen, zullen waar schijnlijk uitgezonden worden door de N.C.R.V. op 2 oktober 's avonds. De Amsterdamse hoogleraar prof. mr, dr. I. A. Diepenhorst gaf in de morgen uren een beschouwing over de gehan dicapte. Hoewel ,,niet-vakman", zoals hij herhaalde malen zei, wist hij toch een dermate uitgebreide kennis naar voren te brengen, dat het de luisteraar soms duizelde, vooral ook door de vaart, waarin de voordracht gehouden werd. Ds. J. C. A. Nijenhuis- Ockhuijsen overleden In de ouderdom van 81 jaar is ten gevolge van een hem overkomen ver keersongeval overleden ds. J. C. A. Nijenhuis Ockhuijsen, emeritus-predi kant van de Nederlandse Hervormde kerk. De overledene werd 30 maart 1883 te Ouderkerk a. d. Amstel, waar zijn vader notaris was, geboren. Hij be zocht het gymnasium te Winschoten, studeerde aan de rijksuniversiteit te Groningen en werd in 1911 kandidaat Noord-Holland. Op 10 september v dat jaar aanvaardde hij zijn ambt Jisp. Ds.' Nijenhuis diende de geemeen- ten van Hoorn op Terschelling, Gasselte, Winkel (N.H.), Oterleek, Tilburg en Sappemeer om op 1 juli 1939 eervol ontslag te ontvangen. In 1940 trad hij weer op in actieve dienst en werd pre dikant te Idaard. Hij diende daarna nog de gemeenten van Wedde, Oldeberkoop en Haarlo, waar hij 1 juni 1952 met emeritaat ging. De overledene was o.m. praeses van de ring Hoogeveen en se cundus-lid van het classicaal bestuur van Groningen. Na zijn emeritaatvestig- de hij zich metterwoon te Aalten (Gld.). Op de algemene vergadering van de Ni^rVandse Onderwijzers Vereniging, die op 28, 29 en 30 december in Sche- veningen zal worden gehouden, komt een Vöbrstel aan dé ordevan de af deling Rotterdam om een onderzoek in te stellen naar de vraag, of er voor de NOV een taak ligt in het leveren van een bijdrage tot het planmatig be vorderen van een meer bewuste en po sitieve inhoud van de begrippen Uit het preadvies van het hoofdbe stuur blijkt, dat het wel wil nagaan of er op het gebied van deze algemene gedragsvormen een taak voor de NOV ligt. Als het antwoord bevestigend is, wil de NOV onderzoeken hoe de taak kan worden uitgevoerd. Patriarch Alexei van Moskou naar Groot-Brit.annië Alexei. de eerste patriarch van Mos kou die een bezoek aan- Groot-Britannië brengt, zal vijf dagen in het land door brengen. De 86 jaar oude patriarch komt op 25 september per vliegtuig uit Athene te Londen aan. In de Griekse hoofdstad zal hij eerst het koninklijk huwelijk bijwonen. „En toen Hij zag, dal zij zich aftobden om vooruit te komen, bij het varen want zij hadden de wind tegen kwam Hifi. omstreeks de vierde nachtwake tot hen, gaande over de en Hij wilde hen voorbijgaan" (Marcus 6:48). De discipelen zijn scheep gegaan, Jezus voor uitvarende de overkant, naar Bethsaida. En het valt hun niet mee. Héti gaat niet zo vlot. Marcus schrijft: Zij tobden zich af onv) vooruit te komen. Alle krachten moeten zij inspannen. De wind belet hun een snel vooruitgaan. De zeeman zou zeggen Het was windje tegen. Als Jezus dat ziet, gaat Hij over de zee. Hij komt aan boord en de wind gaat liggen de moeilijkheden verdwijnen als sneeuw voor de zon. Zo is het nu in de praktijk van het leven. Hoevele mensen gaan er met hun levensschip niel over de levenszee, zonderl Jezus aan boord, zich aftobbende om vooruit te komen? Men I hoeft slechts om zich heen te kijken. Het zijn de mensen van: Ik zal het zelf wel even doen. En zij lopen vajt, hoe zij zich ook inspannen. De tegenwind kan hard zijn in het leven, laten we daar maar over zwijgen. En we zullen er last van onder vinden tot we Jezus aan boord van ons schip nemen. Tot we Hem doodmoe zeggen: Here, neemt Gij alstublieft het roer in handen, wij kunnen het niet meer. Wij lezen vanavond: Handelingen 26 vers 19 tot 32. Synode besprak Psalmberijming (Van een medewerker) De synode van de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) heeft inzake de psalmberijming in principe besloten de desbe treffende deputaten op te dragen: a. de toetsing van de berijming van ds. Hasper af te ronden; b. contact op te nemen met de „Interkerkelijke Stichting voor de Psalmberijming" en zo mogelijk deel te nemen aan de arbeid tot verbetering van de door deze Stichting aangeboden Proeve (het zg. Dichterspsalter); c. de andere bestaande berij mingen te toetsen. De synode is het cr nog niet over of deze omvangrijke taak verricht moet worden door één deputaatscbap, verdeeld In drie werkgroepen, die dan op de vol gende synode met één rapport moet komen, of door drie verschillende depu- taatschappen. Het laatste voorstel maakt de meeste kansen, omdat het praktisch onmogelijk is binnen twee en een jaar met één beslissend rapport komen. De houding van de synode doet den ken aan die van de befaamde ezel tussen de balen hooi, met dien verstande, dat het feit, dat de synode niet kiezen kan, niet voortkomt uit de smakelijkheid van de balen. Duidelijk bleek uit dé diseüs- sies, dat de synodeleden zoeken naar de minst slechte oplossing. Deputaten niet gevolgd De koers, zoals die nu voor de eerst volgende jaren is uitgezet, betekent een grote teleurstelling voor de deputaten. Zü hadden in hun rapport juist met klem aangedrongen op een keuze. Dit rapport kwam neer op het volgende: 1. We moeten voortmaken. De zaak van de Psalmberijming staat al sinds 1920 steeds op de synode-agenda. Gezien de ontwikkeling in de andere kerken en de aandrang der scholen en der jeugd moet er nu een beslissing vallen. 2. Momenteel zijn naast de oude be rijming voorhanden de berijmingen var ds. Hasper, ds. Muns, drs. Luykenaar Francken, de Proeve van de Interkerke lijke Stichting voor de Psalmberijming (het zg. Dichterspsalter) en het werk van een groep vrijgemaakt-gereformeerde dichters (o.a. Adriaan van Boven en Joh. de Weve). Van deze berijmingen zijn die van Luykenaar Francken en de vrijge maakte dichters nog niet gereed. 3. A3n een goede berijming moeten tenminste de volgende vier eisen gesteld worden: Schriftgetrouw (dat wil zef dat het verbondskarakter van de Psai in de berijming -moet uitkomen), tekst getrouw, goed modern Nederlands vlot zingbaar. 4. Gemeten aan deze eisen blijven alle nieuwe berijmingen beneden de maat. Relatief is die van Hasper nog het beste. 5. Selectie is dus het beste. Ds. Has- ;r weigert zijn bundel echter voor een dergelijke selectie af te staan. Er zijn dus twee mogelijkheden: öf een selectie (maar dan zonder Hasper), öf toch Has per kiezen. 6. Selectie zal het werk zijn. Ds Hasper is echter bereid rijming aan onze verlangens i reid zijn bel aan te pas- ming-Hasner, weinig in door), hel' Hasper onaanvaardbaar De synode heeft deze weg dus n in willen slaan. Prof. H. J. Schilder vo dat de berijming-Hasper zoveel gebrekf heeft, dat het niet mogelijk is die aa: vaardbaar te maken. Ook prof. J. Kamp-, huis was van oordeel, dat het gehele klimaat van de berijming-Hasper niel! voldeed. Dr. R. H. Bremmer van Enj schede vond hem ergens in de buurt van de oude ethischen liggen, terwijl ds. D.l Berghuis meende, dat de bundel-Haspetj geen dam opwerpt tegen valse gods-', dienstigheid, oecumenisme en syncre tisme. Daarentegen stelde ds. J. J. Ver leur uit Lisse, dat het grote voordeel, van de berijming van ds. Hasper is. da!' ze nauw wil aansluiten bij de Bijbel-N tekst, in tegenstelling tot de Proeve, dir meer een vrije weergave heeft. ij berijming tot dusver afzijdig hebben ge- houden. Als het niet beslist moet, oor deelde hy een Isolement verkeerd. H(| verwees naar de nieuwe vertaling. Van een „vernietigende kritiek" op c Proeve sprak ds. A. I. Krijtenburg Zaamslag. Prof. Kamphuis was pe mistisch gestemd over de mogelijkheid invloed uit te oefenen op de Proeve| Ouderling D. Roorda was er bij vooi' van overtuigd, dat het moeilijk is de hervormden in zee te gaan en het onmogelijk is tot een Schriftgetrouwi, berijming te komen, die voor alle kerken; aanvaardbaar is. Merkwaardig was het, dat de suggests van ds. J. ten Hove van Mussel, om ifl deze zaak vooortdurend contact te on*, derhouden met de christelijke gerefor meerden in verband met de pogingen tot hereniging, zo goed als geen weer klank vond. We gaan niet op één spoor verder) concludeerde synode-praeses, drs. DJ Deddens van Leeuwarden. De beslissing zal de eerste jaren nog niet vallen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Ouderkerk a. d. IJssel (toez.) P. de Jong te Veenendaal. Bedankt voor Ternaard: P. L. Wapenaar te Grijpskerke (Zld.). CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Maassluis: (bij accl.): de Jong te Katwijk a. Zee. Als deze vordering niet zou worden t®e«ew«™. -O» 'U "rs°fd'"* 5a ®"e hSKfflciero. le& van in eer en goede naam geleden i senjeie aftakeling. ongeschikt waren schade en vergoeding van gederfde i voor hun functies en geen goede invloed levensvreugde. De president van het hadden op hun omgeving. De raadsman ambtenarengerecht, mr. A. G. van meende dat de minister door het oor- Galen, wenste dat hiervoor een bedrag deel van de werd genoemd. De drie militairen I stelden, dat hoofdofficieren feeh feld- „ltM> bedrag vorderen. Zij lieten daarop de door onwaarachtig. T. subsidiaire vordering vallen. Namens de minister van defensie sisten uit de verschillende landen. In bracht mr. B. Coops bij het ambtena-; Engeland en Frankrijk stelt men de ge- rengerecht in het midden, dat het oor-jdachte aan vriendschap met de mens-in- 1 deel van de commissie niet alleen be- nood op de voorgrond en heeft IVraag: Kunt u me enige wenken aan beurt, dan neemt Enerzijds I de hand doen omtrent de naam Otto. In del de psychia-| Welke roepnaam ....'de gevolgen. Het bovendien niet gebaseerd omstandigheden en daar* De drie militairen, majoor E. A. Til- leman uit Meerssen, luitenant-kolonel W. H. de Bruyn uit Den Haag en lui tenant-kolonel H. de Groot uit Steen- wijk. werden wegens ongeschiktheid uit de legerdienst ontslagen op voordracht van de toenmalige staatssecretaris mr. H. Calmeijer. Begin vorig jaar werd het ontslag op de formele gronden gegrond verklaard. Daarop volgde her plaatsing, De raadsman ,*1- gers, palend was voor het ontslag. Bovendien was de kwestie van de schadevergoe ding volgens hem bij de ontslagzaak al te berde gebracht. Het ambtenarenge recht heeft hierover toen geen beslis sing genomen of uitspraak gedaan, De vordering van eerherstel noemde hij ook nu niet toewijsbaar. De herplaatsing ls rehabilitatie en biet-christenen in het werk opgenomen. Anderen (waaronder de Nederlanden) legden echter de nadruk op de beteke nis van het Evangelie voor de zielszorg. Daarbij heerste een opmerkelijke over eenstemming tussen protestanten en rooms-katholicken, die in Nederland en Zwitserland zelfs al tot organisatorische samenwerking geleld heeft. releveerde, dat een van zijn cliënten j daarnaast bestaat geen mimte nog steeds boven de sterkte een functie eerherstel of schadevergoeding, aldus vervult, terwijl intussen de naaste mr. Coops. Hij vond, dat het anders er functionaris werd vervangen. op leek. dat dc drie hoofdofficieren van De hofpredikant* ds. J. De minister van defensie reageerde op twee walletjes wilden eten. De minister Apeldoorn houdt maandag de uitspraak van het ambtenarenge-j heeft ongeveer dezelfde betekenis kan ik gebruiken? Antwoord: Allereerst iets over dc heid tam zelf. Deze stamt uit de zesde zoekt ,_>uw na Christus. De betekenis is ,,de wijdert zich. Het gegoede, rijkbedeelde, gelukkige". Met laas niet altijd de roepnaam is het een moeilijke ge schiedenis. Deze korte naam geeft op 't eerste gezicht weinig mogelijkheden. U kunt Ot zggen. wat niet erg fra,a; gesprek. Bemerkt HHPHL aangelegenheden bespro ken moeten worden, waarbij aanwezig anderen niet wenselijk n een taktvol excuus en ver tegenwoordig he- mogelijk zich tij- i het voorstel- bevestigd dat geen stereofoto's lig ongemerkt )e begeven, m de huisvrouw klint. zeker minder fraai dan de hele naam. De Franse afleiding Othon klinkt wel aardig, evenals het Italiaan se Ottone. Ook de niet onaarcf' se afleiding Udo komt veel Engelse Odo zal uw zoon hinderen wan neer hij de kinderjaren ontgroeid is. Vraag: Onlangs was ik op bezoek bij mijn zoon. Er werd gebeld en een col lega met vrouw en kind kwam op be- het maanoppervlak kan maken omdat dit met een normaal stereosco pisch apparaat slechts mogelijk is voor dan objecten, die zich niet verder dan en- ver- kcle tientallen meters van de waarne er bevinden. Vraag: Mijn buurman, van wie IX vertrek dacht dat hij een schappelijk en wei kan bijvoorbeeld denkend man was, die zijn buren geen de keuken helpen, enz. overlast wil aandoen, heeft binnen twee meter van de grens schietwllgen staan, -- dichtbij^ fo- die de middagzon aan nijn tuin ontne men. Dat neem ik nog wel op de koop roe. Maar nu maken iot overmaat van meente hem dwingen. Los daarvan han ramp die bomen een massa dood hout, dat bij een storm grotendeels i tuin terecht komt. Het gevolg is mijn gras niet meer gemaaid kan krij- Vraag: Nu 's van het maanoppervlak heeft kun- maken, heeft het mij Brieven, die oiet zijn van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhoudig Is verzekerd. Vra^ gen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo* voorbeeld de afstand van een stereocamera 65 neemt, wordt de afstand, waarbij het stereo-effect nog delt de buurman onrechtmatig door i mijn tuin te bederven met dood hout. Kal dat ik de gemeente niet optreden dan kun! i (tenzij de plaatselijke gewoonten ei .-erordeningen dit toelaten) vorderei de lenzen vertikken hun materiaal op dat dode dat de bomen, die binnen twee metei bot te maken. Nu heb ik de be- heeft genomen. Voor de menselijke ogen .s als ik mij niet vergis het stereo-effect merk- o tot 200 meter, maar als men bij- gen daar de werklui het doodgewoon i de grens staan, verwijderd worden wuste persoon vriendelijk en beleefd Bovendien kunt u procederen Ie verwijderen. Hij heeft beloofd dit te 'Uilen doen, maar er i weken verlopen zoek. Toen zij de trap opliepen, heb merkbaar is, 10 maal groter, dus twee verzocht dat dode hout uit die bomen gens onrechtmatige daad. ft beloofd dit te Vraag: Wij hebben wel eens horen ;ljn sindsdien al fluisteren van krotwoningenvergoeding) nog niets Kunt u ons hieromtrent inlichten9 Antwoord: Men ontvangt geen krotop ruimingssubsidie, wanneer een onbe woonbaar verklaard huis moet wordei afgebroken. Wel ontvangt de gemeente een zeker Coops ceptie ter gelegenheid recht In d« ocrtslagkwestiëdoor ook "de niet onrechtmatig gehandeld. Hij con- jarig ambtsjubileum op dezelfde gronden gegeven ontslagen cludeerde. dat het gerecht de vorde- van de_hervormde gemeente van Apel- en de bezoekers kunnen, als u achter weekblad genomen omdat ik het kilometer. niet overeenkomstig de etikette vond me met de bezoekers van mijn zoon te bemoeien. Mijn zoon was het hier mede niet eens. Wie had gelijk7 Antwoord: Inderdaad neeft uw zoon gelijk. Uw bedoeling was goed. want F. Berkel te u wilde het gesprek tussen gast en a.s. een re- gastheer niet storen, maar het gaat niet zijn veertig-1 alleen om de innerlijke bedoelingen, zijn afscheid alleen om de uiterlijke dia's maak ink leuren en dat geeft beel- 'oelaten. mag de buurman op die plaats bedrag i den. die dichter bij de werkelijkheid ko- geen schietwilgen hebben. Dit kunt u den wordt «verlge zestien" hoofdofficieren! ring van 'klagers of niet ontvankelijk ofjdoorn. Deze zal worden gehouden in dejeen krant zit. ongedaan te maken. I ongegrond dient te verklaren. skm- lEuropabeurs in de Molenstraat. dan projectie ooit gev< Antwoord: Wij hebben voor u bij een van de universitaire sterrewachten ge ïnformeerd en men heeft ons nog eens vragen op het gemeentehuis en u kunt de gemeente wanneer zij dit tevens informeren of er verordeningen dig acht een vergoeding aan zijn. die door de buurman worden ,.krot"-eigenaar kan géven. Dit ter overtreden. In dit geval kan de ge- oordeling van het gemeentebestuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2