Van nieuw was wapen geen sprake Strenge controle op vrachtauto's naar Berlijn Fouten hij het vertaalwerk Soekarno nu in Bangkok Chroesjtsjef: Dat heh ik niet gezegd" .Houdt Afrika kernwapenvrij' Eigen kernmacht als uiterste redmiddel Norstad: Laat drie „groten" beslissen ver Negen leden Chinees gezin 'giftigd Plaza: oplossing ligt op Cyprus Computer controleert vlucht van Concorde Oostduitser vluchtte in sportvliegtuig „Annuleer het bezoek van Chroesjtsjef' Chr. democraten in Italië voor opening-links Zuivering in Zuid-Afrika Sterke Duitse reactors voor ruimteschepen 7ü een. tij. Betaal uw abonnementsgeld VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1164 Voor de tweede maal binnen 24 uur itonden gisteren honderden vrachtauto's bij de Oostduitse grenspost Babelsberg te wachten op doorlating naar West-Ber- lijn. De Oostduitse grensbeambten on derzoeken grondig papieren en ladingen De meeste vrachtwagens moeten vier tot vijf uur wachten op toestemming door te rijden naar West-Berlijn. Het goederen' verkeer naar West-Du its-land en he verkeer in beide richtingen ver- lopen zonder oponthoud. President Soekarno is gister een niet-officieel bezoek van tw in Thailand aangekomen, de eerste stop- een Jai} Claats op zijn reis van een maand, die - em verder naar Pakistan. Joegoslavië. het Vaticaan. Oostenrijk. Egypte Noord-Korea zal voeren Het vertrek van het Indonesische staatshoofd uit Pen Djakarta was uit veiligheidsoogpunt i heid strikt geheim gehouden. De plaatsvervangend gouverneur van Djakarta. Ngantoeng deed een beroep op de inwoners van de stad. geen moei lijkheden te veroorzaken tijdens Soekar- no's afwezigheid, zo meldde het pers- bureau Antara. De Indonesische minis- ter van buitenlandse zaken. dr. Soeban- I drio. zal als waarnemend president op- Chroesjtsjef heeft gisteren op de receptie van de Indische am bassade in Moskou verklaard, dat zijn woorden verkeerd weer- dagen gegeven zijn, die hij tegenover delegatie had ge bruikt met betrekking tot een begrijpt de omstandig- zoiets voorkomen, aldus Chroesj tsjef. Hij beloofde een officiële tekst, maar dat zou enige tijd vergen. Vertaling De Russische premier verklaarde te hebben gezegd, dat de geleerden hem een verschrikkelijk wapen lieten zien, dat bewijst wat de mens kan doen. ..Ik zei niets over onbeperkte kracht. Een 33 afrikaanse landen hebben officieel kernbom kan het niet zijn. omdat ik het I voorgesteld, dat de Algemene Vergade- j in de nabijheid van Moskou zag en een ring van de Verenigde Naties, die op 10 j kernbom beproefd moet worden en wij november bijeenkomt een internationale I nu geen proeven nemen". Nadat hij conferentie bijeenroept voor het tot stand gezegd had. dat zijn woorden verkeerd brengen van een akkoord over het kern- waren geïnterpreteerd, merkte hij op: wapen vrij maken van Afrika. I ..Ik zeg niet dat iemand het bewust .nieuw verschrikkelijk kernwa- aarmede de hele mens- deed Maar •nieticrH 7ni, L-imnen wnr heden Ik kan begrijpen hoe het ge- nietigd zou kunnen nor- beurde met het vertalen, den. Zijn woorden waren eerst in het Japans vertaald en daaruit weer in andere talen. Dan kan daad niet over een nieuw wapen had gesproken. Wel zou hij woordelijk heb ben gezegd: ..Ik vind het vreselijk, dat ik gisteren de gehele dag heb moeten besteden aan het bezichtigen van mid delen om de mensheid te vernietigen. Geleerden, ingenieurs en militairen heb ben mij gezegd, dat zij wapens heb ben vervaardigd, waarmee de mensheid in een oogwenk kan worden vernietigd." De Japanse delegatieleider voegde hier aan toe. dat het Japans van de Russi sche tolk niet altijd even onberispelijk Niet best Het hoofd van de bewuste Japanse delegatie verklaarde gisteren bij terug keer in Tokio, dat Chroesjtsjef inder- Amerika Program van Conservatieven Engeland moet als uiterste red middel beschikken over een onaf hankelijke kernmacht, ten einde een eventuele aanvaller af te schrikken. Dit is de voornaamste inhoud van het verkiezingspro gram van de Britse conservatieve partij, dat gisteren is gepubliceerd. Wij beschikken daar thans over en slechts onder een Conservatieve tegering zal zulks ook in de toe komst het geval zijn, aldus het program. In een voorwoord zegt premier Dou- glas-Home dat de Britse Conservatieven de gedachten aan het opgeven van het Generaal Norstad. de voormalige be velhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, heeft in een toespraak voor een internationaal symposium in Ro chester (VS) voorgesteld, drie nucleaire Navo-landen (de Verenigde Staten, En geland en Frankrijk! bij meerderheid van stemmen te laten beslissen of de Navo bij een vijandelijke aanval gebruik zal maken van kernwapens. Het land. dat bij een dergelijke gele genheid afwijzend stemt is dan niet ge bonden mee te doen. Generaal Norstad, die fhans directeur van een glasfabriek is. vond het redelijk dat sommige Navo- landen de garantie willen dat een mi- nimumvoorraad kernwapens beschik baar is wanneer de Ver. Staten niet nucleaire wapen afwijzen omdat, in een gevaarlijke wereld waarin wij leven. Engeland niet eenzijdig zijn kracht kan verzwakken. Wij aanvaarden een even wichtige politiek vah kracht en verzoe ning. Kracht om oorlogen te stuiten voordat zij beginnen en verzoening om overeenstemming met de Sowjetunie en de commuistisehe wereld te bereiken, aldus Sir Alec. Het vorige week gepubliceerde verkie zingsprogram van Labour zei dat een socialistische Britse regering opnieuw wil praten over het Nassau-akkoord van 1962 waarbij de Ver. Staten toezegde Engeland te zullen voorzien van Pola- Rfifijf risraketten zonder kernlading. Zij zal maaltijd. Negen dan de nadruk leggen op versterking van de Britse conventionele strijdmacht, en constructieve voorstellen doen voor de integratie van alle Navo-kernwapens onder doeltreffende politieke leiding. Met betrekking tot het lidmaatschap van de Europese gemeenschappelijke markt zegt het program dat Engeland ..op het ogenblik geen nieuwe poging overweegt om dit te verwerven. En geland zal onder conservatieve leiding via de Europse Vrijhandelsassociatie, de Raad van Europa en de Westeuro- pese Unie nauwe betrekkingen met de zes E.E.G.-landen onderhouden, voorzo ver deze rijmen met de belangen van het Britse Gemenebest. Een conserva tieve regering zal streven naar een vre- desstrijdmacht van de Ver. Naties op permanente grondslag. De binnenlandse politiek betredend be looft het program herziening van de uit 1906 daterende wet op de vakbonden. Deze verzachting van het standpunt dat de huidige conservatieve regering op het ogenblik inneemt met betrekking tot een uitspraak van het Hogerhuis, die de vakbonden een aantasting van het stakingsrecht noemen, is een gevolg van de socialistische belofte dat de wet van 1906 zal worden herzien. begint aan de top: bij Uw haar. Voor correct zittend haar - de hele dag: ViCREM. Geen „haarvet" maar echte modern hairdressing. Dus haar blijft soepel, glimt niet maar glanst. Per pot 2.15. Pér tube 1.50. Bij Uw drogist of kapper: ViCREM. Elf leden van een Chinees gezin in Miaoli. ten zuiden van de Formosaanse hoofdstad Taipeh, werden uitgenodigd aan tafel te gaan voor het nuttiger uit deeg, kool knoflook bereide doch twéé hadden géén trek en besloten nog wat te wachten. De negen stierven. De politie onderzocht het overgescho ten eten en zij bevond dat sporen van een verdelgingsmiddel van insecten, die in de koolresten werden aangetroffen de dood der negen eters had veroorzaakt. Intussen heeft de Amerikaanse presi dent in een toespraak te Sacramento in Californiè gezegd, dat Amerika nieu we wapens bezit, waarmee bomdragen- de satellieten in de ruimte vernietigd kunnen tvorden. Ook is een radarstel sel ontwikkeld, waarmee men achter de horizon aankomende raketten kan waar nemen. ..Deze nieuwigheden zijn al operationeel", aldus de president, ..en doen al dienst bij de bescherming van I dit land en van de vrije wereld". Deze mededeling van Johnson wordt gezien 1 als het antwoord op de bewering van senator Goldwater. als zou de regering te weinig doen om een eventuele com munistische aanval af te weren. Zij zou niets te maken hebben met de tver- i keerd weergegeven) jongste ontboeze- mingen van Chroesjtsjef. De nieuw benoemde VN-bemiddelaar. Galo Plaza Lasso, oud-president van Ecuador en oud-VN-bemiddelaar in het Midden-Oosten, heeft gisteren in Nico sia gezegd dat een oplossing van de kwestie-Cyprus geen van de betrokken partijen mag teleurstellen. Hij wil zelf moet worden op het eiland zelf en niet in Genève waar zijn voorganger Tuo- mioja een hoofdkwartier had. Er heerst op het ogenblik, naar men aanneemt mede door het huwelijk van de Griekse koning, een sfeer van ont spanning. Turkije heeft een gebaar van erzoening gemaakt door de verblijf»- 'ergunning van de 1800 Grieken in Tur- :ije te verlengen, waarschijnlijk met ^en half jaar. Uitdrukkelijk werd in An kara gezegd dat de gelukkige stem ming van het huwelijk niet bedorven moest.-worden. Turkije zal aan de V.N. toepassing van de huidige Cyprische grondwet vragen zolang geen oplossing Fotografen door prins Philip gemolesteerd" Het Brits-Franse supersonische straalvliegtuig Concorde zal een! gageruimte zai gekoeld worden. Als de zo hoge snelheid ontwikkelen, j airconditioning faalt zal de piloot de no- j i j dige tijd hebben om zijn supersonische dat grote delen van de vlucht j vl'cht Jle onderbreken. In die tijd kan de gecontroleerd zullen worden buitenste huls van het toestel dan een door een computer, die recht- 120 *rade° Cel" streeks verbonden is aan het systeem van de automatische piloot. Dit werd gisteren mede (J\ei' lllCUWe eretitel gedeeld aan een vergadering van voor Maria nog geen Mevrouw Mnrijnen-Schreurs, de echtgenote van dminister-pre sident. opende gisteren in Am sterdam de tentoonstelling „Idee '64". Uit een plasticzwembad doken kikvorsmannen op om me vrouw Ma rijnen bloemen aan te bieden. eenstemmigheid Navo-technici in Lissabon. .,De berekeningen kunnen niet langer gemaakt worden in het rhythme van de mens", aldus dr. Blanchet, een inge nieur van Sud-Aviation, een van de bou wers. Hij voegde er aan toe dat een vluchtcalculator ..rechtstreeks aan de] ,ic(.„n automatische piloot gekoppeld kan wor- Hct Vaticaanse concilie heeft gisteren den en ook de automatische landingen i het debat over het hoofdstuk van het kan overnemen". schema over de kerk, dat handelt over De Concorde, die in 1967 zijn proef- Maria, afgesloten. Men wilde graag een kruissnelheid nleuwe ere-tftel voor Maria vaststellen, maar de bisschoppen konden het daar- 20.000 meter." Het toestel zal "in] over nog niet met elkaar eens worden, minder dan drie uur de Atlantische lucht zal maken zal hebben van meer dan tweemaal de snelheid van het geluid, op een hoogte vliegi het a gedaan daags nadat enkele bisschoppen gewaarschuwd hadden tegen een over- Mariaverering. De voorgestelde den. Makarios, aldus Turkse woordvoer- ders, moet nu maar eens tonen dat hij het meent met zijn ..vredesplan", dat werkelijk wel bruikbare elementen ver toont. indien de aartsbisschop zijn be loftes nakomt. Zo niet. dan is ook dat plan weer de Turken. tengevolge vliegoperaties overgenomen zullen den door machines ..zodat de beman ning vrij is van routinewerk en klaar om onmiddellijk en voortdurend beslis singen te nemen". De Concorde wordt gebouwd door Sud- gelovigen. Maria de Middelares en iviana Aviation en de British Aircraft Corpo-1 beschermster en hulp van alle christe- ration. nen. Blanchet zei. dat bij het ontwerpen van de cabine van het toestel zich nieu- Enkele bisschoppen verkondigden, dat raagstukken voordeden. Een ervan df. Mariaverering de eenheid der chris- juist zou bevorderen. Zestien spre- was het aanbrengen passagiers te beschermen tegen claus trophobic (vrees voor het opgesloten zijn in kleine ruimten). Een raamloos, ge heel metalen romp zou gemakkelijker te maken zijn. daar metaal de hoge tem- peraturen die ontstaan door de wrijving propagandastunt, aldus met de lucht beter doorstaat. 1 Om de cabine te koelen zal het toe- krachtig moge- Drie fotografen hebben gisteren gedeeld, dat zij door prins Philip, zijn zoon prins Charles en kroonprins Gustav van Zweden in zee geduwd werden. Zij zeiden, dat de prinsen waterfietsen duwden i ren naar Wcst-Dllitsland gevlo- een klein sportvliegtuig. die zij gebruikten om dichter bij hen op het strand van Astir te komen. Zij ver telden dat zij doornat werden, maar dat het incident vriendschappelijk verliep, waarbij allen t enslotte grapjes maakten. Een woordvoerder van de Britse ambas sade zei: ..Over een dergelijk incident hebben wij niets gehoord." gen Hij bracht het toestelletje in een vlucht van een uur over de grens. I; Hoofdredacteur Paul Wilhelm Wengcr j van .de ..Rheinischer Merkur" (de j I spreekbuis van do ..gaullistische" vleu- gel van de Westduitse regerende chris- ten-demoertaten) eiste gisteren annule- j i ring .van het bezoek van Chroestjef aan Bonn en het aftreden van de minister j van buitenlandse zaken. Gerhard Schroe- der. Een bezoek van Chroesjtsjef aan Bonn zal waarschijnlijk verdeling in het j Westen veroorzaken en tot een defini- tieve breuk in het Frans-Duitse bondge- I nootschap leiden, zo schreef hij in zijn blad. De Westduitse buitenlandse poli tiek is volgens hem in de elf maanden die verlopen zijn na het aftreden van Konrad Adenauer als bondskanselier op j de rand van de afgrond gekomen. Op het negende congres van de Ita liaanse Christen-democraten is gisteren de centrum-linkspolitiek van de partij goedgekeurd. Drie moties die aandron gen op voortzetting van deze politiek verwierven meer dan 88 procent van de uitgebrachte stemmen Wel hebben zich binnen de partij enkele stromingen ont wikkeld met verschillende meningen over de wegen en middelen voor de sa menwerking met de Nenni-socialisten De krachtigste is die van Marj— D" mor en prémier Aldo Moro, zetting 1 Het antwoord van Velasqucs op de vraag naar een betere kleine sigaar Samengesteld uit 27 geselecteer de overzeese tabakken. Heer lijk licht van trek. 10,3 cm, dus: nier te lang, niet te kort, nèt goed. De enige scnoritas die zo'n kwaliteit Russisch vliegtuig was dat werd gevlo gen door een Russische sergeant, zoals wij gisteren meldden. De vluchteling, de 23-jarige elektro technicus Manfred Lorenz. heeft de West duitse politie om asiel gevraagd. Hij vertelde de politie dat hij afkomstig is uit de stad Anklam in de Oostduitse provincie Mecklenburg. Hij zette zijn toestel op een stuk bouwland bij Lue- neburg. Het toestel waarmee Lorenz is ge vlucht. droeg Oostduitse kentekenen en werd gebruikt bij het verspreiden van insecticide. Lorenz maakte deel uit van een ploeg van drie man die bij Anklam zou opstijgen om landerijen met insec ticide te besproeien. Kort voor het op stijgen gingen zijn beide collega's even weg om gereedschap te halen. Tijden» hun afwezigheid startte hij het toestel en vloog weg. Lorenz heeft op zeer geringe hoogte gevlogen om de Oostduitse en Russische radar in het grensgebied te ontwijken. De Westduitse politie heeft het toestel in bewaring genomen. Het zal waar schijnlijk naar Oost-Duitsland worden teruggestuurd. De Zuidafrikaanse minister van justi tie. Balthazar Vorster, heeft meegedeeld dat ..geen procureur of advocaat die communist is langer dan volgend jaar 1 een praktijk zal mogen uitoefenen". Professoren en lector die officieel te boek staan als communist zullen per 1 januari 1965 al niet meer op de unlver- siteiten mogen verschijnen. Bisschop Arceo van Cuernavaca in Mexico had tegen de titel Moeder der kerk ernstige bezwaren. De kerk is onze moeder en op deze manier zou Maria onze grootmoeder worden, zo zei hy. Het secretariaat-generaal van het con cilie heeft de deelnemers een streng sche- ma opgelegd voor de aanmelding van hun spreekbeurten. Voor het schema I over de bisschoppen en voor dat over de I oecumene kan men zich al niet meer j opgeven. Wie zich nog wil opgeven voor de latere agendapunten moet een korte I samenvatting van zijn rede bij het se cretariaat inleveren. De termijn is voor het schema over de openbaring 25 sep- I tember. voor het schema over het le an defensie 1 kenapostolaat 28 september toestel een I schema over kerk wereld 1 okto ber. Daarna kan men zich niet meer op geven. Het is duidelijk, dat alles wordt gedaan, om het concilie nog in deze zitting te beëindigen. Het tempo ligt vele bisschoppen veel te hoog. Hoe kan men goed aan de dis- kussies deelnemen en tegelijk nog zUn toespraken inzake de volgende schema's voorbereiden?, zo klagen zij. Mevr. Marijnen opent „Idee 64" In het RAI-gebouw te Amsterdam heeft de echtgenote van de minister-pre sident. mevrouw W. G. M. Marijnen- Schreurs. gisterochtend de expositie ..Idee 64" geopend, een tentoonstelling van moderne apparatuur voor het huis. van strijkijzer tot privé zwembad, onder het motto: Comfortabeler leven. „Idee 64" is geen verkoopsexpositie. Zij wil slechts voorlichting geven over moge lijke verlichting van de taken van de huisvrouw. De tentoonstelling duurt tot en met zaterdag 26 september. Op de expositie tonen negentig expo santen ongeveer 180 verschillende mer ken. Het tentoongestelde omvat: elek trotechnische huishoudelijke artikelen; verlichtings- en verwarmingsapparatuur, keukeninrichtingen en sanitair. In een groot centraal informatiecentrum zijn verschillende voorlichtingsinstituten bij eengebracht. Een Franse jager is gisteren bij' Muensingen in Duitsland enige hon derden meters van de defileerstand. waarop de Westduitse president Hein- rich Lücke stond, neergestort. Verder bevonden zich op het podium de Franse minister van defensie. Pierre Messmer. zijn Westduitse collega Kai-Uwe von Hassel en hoge legerofficieren. liep slechts lichte verwondingen i het gezicht op. Het toestel stortte tijdenst een luchtmachtshow neer. West-Duitsland is van plan reactors voor ruimteschepen te bouwen, die zes keer zo krachtig zijn als het Amerikaan se type waaraan thans gewerkt wordt. Dit heeft dr. W. Oldekop van het Sie- mens-laboratorium in Erlangen meege deeld op een conferentie over ruimte onderzoek in Berlijn. Duitse natuur- Het project wz kundigen werken kernreactor met een vermogen van 3000 voort- 1 Watt. terwijl de Amerikaanse kernreac- d'eze samenwerking wenst op j tor, die in 1965 in ruimteraketten zal het door de coalitieregering worden beproefd, een vermogen beert opgestelde programma. 1 500 Watt. I Een Afrikaanse vrouw in Johannesburg stond gisteren bloed af om het leven te redden van een baby die over ongeveer een week in Amerika ter wereld zal komen. De vrouw, Josephine Shaba- lala, is een van de slechts twee mensen ter wereld die de in ver wachting zijnde moeder kunnen helpen. Alle drie de vrouwen missen een erfelijkheidsfactor in het bloed, die als de Shaba- lalafactor hekend staat. I De Belgische artiest De Kat is afgelopen zo mer in een oude Noorse kotter slechts in gezel schap van een papegaai de Atlantische Oceaan overgestoken. Hij vertel de dat hij een prachtige reis gehad heeft, die ruim twee maanden ge duurd heeft. Hij had zijn metgezel verloren toen de kooi tijdens een storm opensloeg en de papegaai de ruime lucht koos. Een honderdtal pluim veeselecteurs heeft gis teravond een reuzenbar- becue gehouden in het park Sonsbeek in Arn hem. Aanleiding tot deze feestelijke smulpartij, waarbij een paar hon derd slachtkuikens wer den gebraden, was de tiende L.O.S.-conferentie (Landelijke organisatie van selecteurs) in de Pietersberg in Ooster beek. Utrecht krijgt de bere den politie, die in 1946 uit het stadsbeeld ver dween, weer terug. Utrecht is daarmee de zevende Nederlandse ge meente met bereden po litie, Amsterdam, Rot terdam en Den Haag hebben al lang viervoe ters en ook in Haarlem, Groningen en Breda zijn Twee paarden van de in ons land optredende Don Djiguitenkozakken zijn gisteren plotseling gestorven. De politie van Driebergen waar de groep optrad, heeft een1 onderzoek ingesteld. De len van de gestorven paarden zijn voor een uitgebreid onderzoek op gestuurd naar het Cen traal diergeneeskundig instituut in Rotterdam. Gevreesd wordt dat de dieren verkeerd voedsel hebben gegeten. op de voorgrond verwensingen: „Moge hij, die het helft van de vorige eeuw en thans soms nóg vo Europese oren nogal zonderli klinkt. Maar wanne aangaande 's lands eer in het oog honden en bovendien in aanmerking nemen dat de di ties oerden terecht komen en een onweer met in zware bliksems zien naderen. Mo ge hij, bij het aantrekken van een de spreuk te nauwe laars, daarin een horzel lands vinden. Moge hij als buurman een pianospeler hebben die 's nachts stu deert en moge hij overdag achter die Amerikaanse streek- volgd worden door hongerige uitge blazen zich een dergelijke toon opzichte van hun abonné's blijkbaar kunnen veroorloven zonder daarvan commercieel nadeel te ondervinden, is er voor ons. Ne derlanders. geen enkele aanleiding aanstoot te nemen aan de manier waarop sommige kranten hun lezers destijds maanden do verschuldig de abonnements gelden te voldoen. „We hebben 1 krant omstreeks 1870 een kcni die zijn abonnementsgeld altijd vo< uit betaalt. HIJ is in zijn hele lev nog geen enkele dag ziek geweest, TOCH IS MFT ZO! We er een toe en een rokende wil rond het echte lijk bed van dit echtpaar de geest van een verhongerd uitgeverskind laten spoken. (In trouwe, waar vinden we dat kind?). Origineel Is zeker de volgende wens: „We hopen dat de wanbetaler zélf nog ordt van een krant e even gemeen zU» eens uitges met abonné' als hijzelf!" De filosofisch aangelegde direc teur merkte daarbij op: „Het is op- hij heeft zelfs geen eksterogen merkelijk, dat iemand die geregeld of kiespijn. Nooit werd zijn graan zijn abonnementsgeld betaalde, door roest aangetast te oogst heeft hij ni Zijn kleine kinderen schreeuwen na. is een lang leven steeds het loon s nachts nooit en zijn vrouw is al- geweest van allen die regelmatig hun tijd lief en hartelijk voor hem. Hebt schulden aap de krant voldeden. 15 o- gij. waarde lezer, ook mentsgeld al betaald?" In dezelfde krant schreef 1 vendien is geconstateerd, dat betaling van het abonnement vaak de eerste schrede was op een lang dere uitgever, die zich aldus uitte: pad vol misdaden. Laten deze 4 „We hebben er altijd naar gestreefd schuwende symptomen onze lezers *en goed leven te leiden en hopen in de Amerikaanse krant is nog de hemel te komen. Hoe plezierig steeds aan het woord van nut zullen we het vinden ook u daar te zijn? treffen, maar dat zal niet het geval Met de nagalm van deze vreero zijn, indien 1 digde abonnementsgeld voldoet!' i niet bet verschut- de methoden nog in de oren, kun- wel - opkomen tegen de Matigt deze directie zich de he- misvatting dat Amerika de grootste slissing stemming van re vervielen de toekomstige oms In rechtstreekse dagbladen heeft. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13