/lido wat is wijsheid? Rekenkamer constateert meer tekortkomingen Landbouwstructuur wordt verbeterd UILTJE ^•2 Te dure aankopen bij defensie Afvloeiing werkkrachten mg van Matig grondprijs Verliefd paartje (15 en 16) al 4 dagen spoorloos Enkele buien Mary Dresselhuys „Groen koren" in zijt gij-?" Bezige Bij contra Trouw kritiek was beledigend 18 IF IE 1ST doodt direct elk insekt! DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1964 UIT HET VERTROUWDE ERDAL HUIS Een onderzoek dat de Algemene Rekenkamer naar de zelfstandige aankopen van acht technische mili taire dienstonderdelen over de maanden juli en augustus 1962 heeft ingesteld, toont aan dat van de be trokken artikelen (meest auto-on derdelen) de prijzen voorzover kon worden nagegaan, gemiddeld 47.5 procent hoger waren dan bij de cen trale aankoop. De controleur van de militaire ad ministratie heeft in een rapport over een van deze acht ondardelen, een technisch dienstbataljon, melding ge maakt van zelfstandige aankopen tot zeer belangrijke bedrage.*. Van 72 door de Algemene Rekenkamer willekeurig gekozen in het eerste halfjaar van 1962 betaalde artikelen, lagen de prijzen ge middeld 85 procent hoger dan die wel ke betaald zouden zijn bij aankoop door de dienst van de kwartiermees ter-generaal. Dit bataljon had in 1961 voor ongeveer f 650.000 aangeschaft. De Algemene Rekenkamer maakt ook melding van tekortkomingen bü het fi nancieel beheer van scholer. voor het nij verheidsonderwijs die door het rijk wor den gesubsidieerd. Blijkens rapporten van Huishoudscholen aan het knoeien de accountantsdienst van het departemen van onderwijs, kunsten en wetenschappei gaat het onder meer om gevallen van het niet of niet volledig verantwoorden y ontvangsten en om gebruikmaking i fictieve fakturen. In tegenstelling tot vorig jaar bleek uit de rapporten slechts één geval en nog tot een overigens relatief gering be drag, waarbij aan de sohoo' goederen rekening waren gebracht, die waren at gewend voor privédoeleinden van 1 personeel. Een direotrice van een huishoudschool heeft door bepaalde ontvangsten niet betalingen tot een te hoog bedrag op te nemen een zwarte kas van f 10.100 ge vormd aie zij zelf beheerde. Bij het trek van de school zei zij dat ei geen geld meer in de kas was. Het bedrag werd gerestitueerd. Het departement heeft, daar er zich nog andere onregelma. tigheden hadden voorgedaan, de officier van justitie ervan in kennis gesteld. Deze heeft de betrokkene voorwaardelijk niet vervolgd met een proeftijd van drie jaar. Stichting (Van een onzer redacteuren) HET volgend jaar zal vooral het accent worden gelegd op verbetering van de structuur van de landbouw. Uit de begroting, die de minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Biesheuvel bij de Tweede Kamer heeft ingediend, blijkt, dat de plannen veelom vattend zijn. Zo wordt in de land bouwbegroting in het volgende voorzien Een belangrijke verhoging var voorschotten, waarmee de „Stichting Beheer Landbouwgronden" in ruilverka- velingsgebieden gronden en boerderijen kan kopen van hen, die hun bedrijf willen opheffen. Zoals bekend kunnen de aange kochte gronden worden gebruikt voor de vergroting van andere landbouwbedrij- 2 Voor de verdere uitvoering van ruil verkavelingen zal eveneens een be langrijk hoger bedrag worden uitgetrok- van de agrarische produkten. De agrarische export naar derde landen krijgt, in het bijzonder met het oog op de toenemende concurrentie, extra aandacht. Een verdere afvloeiing van werkkrach ten uit de landbouw beschouwt de minis ter ook als een wezenlijk onderdeel van de maatregelen ter verbetering van de landbouwstructuur. Uit maatschappelijk oogpunt behoeft tegen deze maatregelen geen bezwaar te bestaan, wanneer de vraagstukken, die in het menselijk vlak liggen een verantwoorde oplossing wordt gevonden, zo schrijft mr. Biesheu vel aan de Tweede Kamer. De bewindsman betreurt, dat na eerste oriëntati'e nog geen nieuw leg is gepleegd over een gemeenschappe lijk sierteeltbeleid. Wel werkt de Euro pese Commissi aan een regeling voor dt handel in tuinbouwzaden. Twijfel Bij de agrarische ondernemers is I twijfel gerezen aan de toekomstmogelijk- J heden. Het gevolg hiervan is, dat er span ningen zijn gerezen in het maatschappe lijk vlak. Minister Biesheuvel verzekert, dat hij voor deze spanningen een open oog heeft Achter de ondernemer staat de mens en het streven moet er op gericht zijn voor de problemen een menswaardige oplossing te vinden. Overigens Is de minister vol vertrou wen. De landbouw zal een integrerend deel van onze volkshouding blijven. HcJ streven van de minister is er op gericht, dat de inspanningen, die de agra rische ondernemers zich getroosten om hun bedrijven structureel aan te passen, worden ondersteund. Zo zullen vijf ruil verkavelingen in samenhang met streek- verbeteringsplannen maatschappelijk wor den begeleid. Ook buiten de ruilverkave- lingsgcbieden zal de verbetering van de interne produktie krachtig worden be vorderd. E.E.G. In zijn memorie van toelichting bij de landbouw-begroting laat de minister voldoening over blijken, dat de verdere uitbouw van het gemeenschappelijk land bouwbeleid in de Europese Economische Gemeenschap weer voortgang heeft ge maakt, hetgeen voor ons land van zeer grote betekenis is, vooral nu per 1 no vember ook het Europese zuivelbeleid in werking treedt Toch is minister Biesheuvel van oor deel, dat een snelle algehele ontplooiing van de onderlinge EEG-handel in op graan gebaseerde veredelingsprodukten eerst kan worden bereikt na de totstand koming van een voor de gehele gemeen schap geldend graanprijspeil op een ni veau, dat ruimte laat voor normale be trekkingen met derde landen. Pas dan zal de oorzaak van bestaande onevenwichtig heden in de handel worden weggenomen. Minister Biesheuvel verwacht dat het prijspeil van landbouwgronden matigende invloed zal ondergaan het toenemende grondaanbod door boeren, die met hulp van ontwikkelings- en saneringsfonds hun bedrijf willen beëindigen, en van de vermindering van de vraag als ge volg van de voortgaande uittocht uit de landbouw. Hij spreekt die wachting uit in de memorie van toe lichting bij de landbouwbegroting 1965. De minister maakt melding prijsstijgingen van circa 35 procent de procedure van goedkeuring door de bouw- en grasland, maar kent er direct bij aan dat deze cijfers geen betrouwbaar beeld geven van de werkelijke ontwikkeling. Dat komt doordat sinds de wet ver vreemding landbouwgronden en daar mee de procedure van goedkeuring voor de grondkamer is vervallen, het niet meer mogelijk is de statistiek de zuiver agrarische objecten volledig te onderscheiden van de gevallen, w< de verkoop van agrarische objecten ge paard gaat met een bestemmingsver andering. Van dergelijke gronden, die een niet- agrarische bestemming krijgen, zijn de prijzen steeds aanmerkelijk hoger ge weest dan van de zuivere landbouw gronden. Een betrouwbare basis voor vergelijking ontbreekt ook, doordat er onder de werking van de wet ver vreemding landbouwgronden sprake was van veelvuldige wetsovertreding, terwijl het centraal byreau van de sta tistiek, omdat het verschil tussen wer kelijk betaalde en goedgekeurde prijzen onbekend was, alleen rekening kon houden met de goedgekeurde. Het bestuur van een andere huishoud school had een stichting gevormd die moest voorzien in uitgaven die niet door rijk of gemeente konden worden gesubsi dieerd. Deze stichting inde onder meei cursusgelden waarvan aan de school slechts de door het departement vastge stelde oedragen werden overgemaakt. Bij controle bleek dat de achterstand in de afdracht aan de school een bedrag van ongeveer f21.000 beliep en dat als gevolg van late verrekening de sohool een rente verlies van f1800 had geleden. Het school bestuur heeft de stichting opgeheven en de aanwezige middelen ten bedrage van i 27.138 ten gunste van de school ge- Een nijverheidsschool heeft in de re kening on verantwoording de netto-kos ten, de basis van het subsidie, f 12.827 te hoog opgegeven. Dit was geschied door ontvangsten en uitgaven niet of niet vol ledig in de rekening en verantwoording op te nemen. De directrice van een landbouwhuis- houdschool had de opbrengst van ver koop van materiaal en bereide spijzen op haar privé-girorekening doen bijschrijven en daarvan levensmiddelen en materialen voor de school aangekocht. Een aantal scholen heeft leveranciers verzocht facturen in te zenden onder omschrijving die nagenoeg overeenstemt met die in de verkregen goedkeuring voor aankoop van het departemen* hoewel het bedrag en de aard van goederen in feite afweek. De staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen heeft deze gevallen aanleiding gezien aangifte te doen bij de officier justifie. Verder wordt dan nog melding ge maakt van tekortkomingen als het niet op de meest rendabele manier van be leggen van -tijdelijk overtollige gelden, het in rekening brengen van een heel jaar rente in een geval waarin de des betreffende bedragen pas in de loop van het jaar weiden ge avesteerd. en het verstrekken van voorschotten door een school aan stichtingen voor kosten van niet subsidiabele aard. Minister De Jong en chef-staf naar de West De minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong, is gistermiddag van Schiphol over New York naar de Ne derlandse Antillen vertrokken. Hij zal daar vijf dagen vertoeven en vervolgens vijf dagen in Suriname voor overleg met de regeringen. Hij wordt vergezeld van zijn adjudant, majoor J. M. Lammerée. In hetzelfde vliegtuig vertrok luitenant-generaal F. J. van der Veen, de chef van de gene rale staf naar Suriname, waar hij aan de besprekingen van de minister zal deelnemen en de troepenmacht zal in specteren. De minister wordt 28 septem ber terugverwacht. Mr. S. Baron vim Heemstra, Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur te Mexico is tevens benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in de Dominicaanse repu bliek, met standplaats Mexico. Een meisje uit Venray en een jongen uit Grubbenvorst worden sinds zondag avond vermist. De ouders van beiden hebben de politie om opsporing van hun kinderen verzocht. Het zijn de pas 16 jaar geworden Martina Schuurmans en de 15-jarige Jan Janssen. Deze twee kinderen waren sedert verleden maand verliefd op el kaar. Jan, die op een fabriek werkt, had vorige week zijn weekloon van f 38 thuis niet afgedragen. Zondagavond haalde hy zfjn vriendinnetje thuis op en samen reisden zij per autobus naar Deurne om aldaar te gaan dansen. Het paartje is daar zondagavond nog gesignaleerd. Nadien is er van hen to taal niets meer vernomen en ontbreekt verder elk spoor. Men neemt aan dat de jongelui onder tussen zonder geld zitten. De politie meent dat de jongen er uit een soort angst vandoor is gegaan. Hij moet na melijk morgen voor de politierechter verschijnen. JN de afgelopen nacht wakkerde de zuidwestelijke wind tijdelijk aan tot ongeveer windkracht 8. Dit ge beurde tijdens het voorbijtrekken van een depressie, die zich vandaag tame lijk snel naar Scandinavië verwijderde. Aan de achterzijde van de depressie stroomde polaire lucht naar Neder land, waarin buien voorkwamen. Bij Schotland bevond zich vanmorgen nog een randstoring van de depressie die via de Noordzee naar het oosten zal trekken. In verband hiermee zullen er het komende etmaal opnieuw en kele buien voorkomen. De tempera turen zullen morgen ongeveer het zelfde niveau bereiken als vandaag. Vrijdag 18 september: zon op 6.19, onder 18.48; maan op: 18.05, onder 1.53. Maandag 21 september: volle maan. HET WEER m EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur ■gJ SÏ c - (esteldh. S* g- g SE eï es zs Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd -Limb. Helsinki Stockholm Luxemb. Parjjs Madrid Mallorca Lissabon zw bew h. bew r1febew h. bew 14 16 13 w 8 17 13 10 18 13 windstil 30 17 'nUilfjêopdekm... senoritas van 14 t/m 18 ct sigaren van 20 t/m 33 ct DAF contract bijna 40 miljoen met Indonesië Te Djakarta is plechtig de overeen komst getekend tussen de Indonesische regering en DAF voor levering van 1140 trucks en 360 autobussen ter waar de van f38,5 miljoen, in aanwezigheid van de Nederlandse vertegenwoordi ging, Voor DAF tekende de heer W. Buma, exportmanager, die dezer dagen» naar Nederland zal terugkeren. Euromarkt staat open voor Ned. Antillen Op 14 dezer heeft Italië, als laatste land, te Rome de ratificatie-oorkonde neergelegd van het verdrag voor de associatie van de Nederlandse Antillen met de Euromarkt. De tatificatie was uitgesteld door de jongste Italiaanse regeringscrisis. Het verdrag zal nu op 1 oktober van kracht kunnen worden. Vanavond kijken naar: In een heerlijk-romantisch stuk bestaat de verdere rolbezetting aft V» Emlyn Wililams, „Groen ko- ren" getiteld, neemt de NCRV ons pe Morgan Evans Eddy Brugman. Het vanavond mee naar een klein dorp zal interessant zijn, deze combinatie in Wales, zo'n eeuw geleden. Er heersen daar, onder streng-feodale begrippen, nog allerlei mistoestan den. En het is niemand minder dan Mary Dresselhuys, die er „de nieuwe wereld" komt introduce ren NCRV ook boos op mevr. v. Someren Ditmaal eens niet Mary als het schattige naïeve mevrouwtje dat zij zo veelvuldig en graag speelt, maar als een 40-jarige ongehuwde onder wijzeres, die als weldoende engel rondgaat, of liever: i voor haar ideaal. In de nieuwe NCRV-Omroepgids (die wegens drukkerüproblemen altijd wat achteraan komt met de actualiteiten) schrüft mr. A. B. Roosjen nu ook in hoofdartikel over het „omstreden het rond vecht televisie-optreden van mevrouw H. van Someren-Downer". Aan de toon en de Zij erft in het haar onbekende dorp manier van optreden van dit Kamerlid een huis en besluit, er te gaan wonen B&*t de schrijver nu maar voorbij, daar- en er een hoognodige school te stich- °_ver is rceds veel gepubliceerd. Wel ten. Het dorp, dat krachtdadig wordt licht hij het (verontwaardigde) stand- overheerst door „de kasteelheer", die Pnnt van de NCRV toe. elk kind van 12 jaar de mijn of de fa- Het is in strijd met de werkelijke si- briek in stuurt, weet alleen dat zij tuatie, aldus de NCRV-voorzitter, dat „L. C. Moffat" heet en denkt dat zij de omroeporganisaties geen andere uit» vanwege die voorletters een of andere zendende lichamen naast zich zouden hoge militair is. dulden. „Wy zullen nu niet wijzen op Hoe kijkt men dus wel op, wanneer de zendtijd, toegekend aan kerken, po- daar een welopgevoede Engelse dame litieke partijen, RVU enz,, maar vesti» arriveert! Een dame, die op haar beurt gen er de aandacht op, hoe wij telkens tot haar ontzetting kennismaakt met al, en telkens weer ons hebben uitgespro- wat in dit dorp omgaat: analfabetisme ken vóór een meer open omroepbestel, onder volwassenen, gebrekkige school- waardoor naast de tegenwoordige zend» opleiding voor de kinderen, drank- gemachtigden ook andere organisaties zucht, kinderarbeid, hier en daar wat zendtijd zouden ontvangen. Daarom losse zeden. het is geen kleinigheid! hebben wij indertijd onze instemming Zij meent dat hier nodig een school betuigd met de regeling in het onlwerp- voor groot en klein moet komen, omroepwet, waardoor deze mogelijkheid maar „de jonker" is het daar helemaal zou worden geopend", niet mee eens en het duurt een hele Ook verwerpt de NCRV de uitspraak tijd, eer zij hem om haar overigens lieve vingertjes kan winden. Als het zover is, heeft juffrouw Mof fat vijf taf reien van het spel en twee jaren nodig om tot een opmerkelijk re sultaat te komen. Ach, wat een onbe grip, tegenwerking en brutaliteiten, ja zelfs aanslagen op haar eigen moraal en onkreukbaar fatsoen heeft zij te verdu- het Van Someren, als zouden „de omroepverenigingen het plan van de vorige regering, neergelegd in de no. ta reclame-televisie, hebben afgestemd'*, dit heeft de Tweede Kamer gedaan. Mr. Roosjen neemt het tenslotte op voor de televisie-medewerkers, die zich ernstig geketst voelen door het betoog van mevrouw Van Someren „Wanneer men ook maar iets weet van de moei lijke omstandigheden waaronder zU, met de inzet van hun beste krachten hun arbeid moeten verrichten kan i lflk gesproken) op een eigenzinnige. besHjpen hora,er llch sesrle(d jonge mijnwerker Morgan Evans, na,„ wie zij plotseling een letterkundig ge- nie ontdekt. Hij zegt een vers op, waar in de woorden „groen koren" voorko men en dat wordt de sleutel voor zijn toekomst. Inderdaad: ook in dit dorp, dat wel mogelijkheden heeft voor de toekomst, is het koren nog groen, nog onrijp. Maar miss Moffat zal het helpen rijpen, dat aanvaardt zij als haar opdracht. In twee jaren, over ontelbare strui- hun werk zo wordt afge- „Rijnsdorp, wie In het radioprogramma dat de NCRV morgen (vrijdag)avond uitzendt, kan men om 8.50 uur luisteren naar een pro. kelblokken heen. stoomt zij haar Mor- gramma, dat gewijd is aan de letter- gan, die helemaal alleen op de wereld kundige Rijnsdorp, ter gelegenheid staat, klaar voor Oxford hij moet van diens 70ste verjaardag, dan wél echt een genie zijn! Trouwens, Met een variant op zijn jongste voor de lerares zelf mag er dan óók wezen! de NCRV geschreven radioserie is dit De verhouding tussen deze twee spitst programma genoemd: „Rijnsdorp, wie zich ól meer toe tot die van moeder en zijt gij zoon, zij het alleen op hoog geestelijk 8.50 uu niveau. Totdat. er op een onver wachte wijze toch een merkwaardig soort familieband ontstaat, maar dat zult u allemaal wel zien. De NCRV heeft de produktie van dit spel ter hand genomen samen met de Vlaamse omroep BRT. Daarom treden er, onder regie van Gerard Rekers, slechts drie Nederland se actrices in op, t der Molen vanavofli ilversum I. 402 m. 19 00 Nieuws en ;rpraatje 19.10 Week voor de Koorzang: -.aal ensemble: geestelijke liederen 19 30 Mary Dresselhuys, Radiokrant 19.50 Operetemuziek )gr) 20 15 Riek Schagen, en instrumentaal trio: Vergoeding (im) materiële schade geëist „Ik Jan Cremer" van „stinkuitgeverij" De vraag of de kop woord in de recentie over het boek „Ik Jan Cremer" in het dagblad Trouw beledigend zijn voor de uit geverij van het boek kwam gisteren de orde bij de behandeling der civiele procedure van de Amsterdam se uitgeverij „De Bezige Bij" tegen het dagblad Trouw. Dan zijn we vast en zeker lang zo gek niet, Mie." „Goed, goed, ik zwyg wel. Maar-re 't eind je zal zijn lasten dragen en vogeltjes die vroeg zingen, zijn voor de poes." „Heb je van al je kinderen nou wel wat ge hoord, Anna? Hoeveel heb je eigenlijk nog in leven. Wil je geloven, dat ik van jou de tel ben kwijtgeraakt?" „Ik heb er elf gehad," zegt Anna, niet zon der voldoening. „Zeven zoons en vier dochters. Maar niet al lemaal meer in leven." Mietje de Man knikt hevig. Dood en ellende. Niemand blijft er vry van. „Ik heb er vijf," zegt de jongste van de vrou wen, „maar ik zou er niet een van kunnen mis sen. Wil je geloven, als er een wat mankeert dan wordt mijn hart zo klein, zo klein!" ,.'t Wordt je niet gevraagd, kind." Daarmee staat Anna op in verband met 't tweede kopje koffie. Ze zet er wat vaart achter. Joke en Frans zullen straks toch zeker wel komen? Dan moet dit gezelschap de deur uit zyn. ,,'t Is anders op 't Huis ook maar een stille bedoening. Eén zo'n jonker alleen, en als die dan getrouwd is hè? Je zou zeggen, zo'n jon ker kan er altijd wel eentje krijgen. „Misschien net niet degene, die hy zoekt. Als 't erop aan komt, zijn zulke mensen precies eender als ons soort, 't Hart wil ook zijn deel hebtim. En nou jij, Anna." „Ja," zegt Anna Appelaar werktuigelijk, want komt met een gloeiend hete steelpan met melk aandragen. „Ze zeggen, dat Johan Broos wel zowat de baas speelt op 't Lynneveldt. De jonker zou aardig naar zijn pijpenn dansen. Hoe oud zouden ze zijn, weet jij dat, Anna?" „De jonker, is tweeënzestig en Broos is vijfen zestig. Die was er in myn tijd ook al." „Kijk es aan, wat weet je dat precies! Had Gerritje Appelaar misschien een concurrent? Bloos maar niet, oudje, na veertig jaar is 't toch al vergaan." in de Mussenstraat door M. A. M. Renes-Boldingh ,,'t Was ook niet zo," zegt Anna rustig. „Jo han is kort na mij ook getrouwd, ^ijn vrouw is ook nog kokkin op 't Huis." „Laat dit voorby zijn", wenste ze van harte. De tijd op 't Huis heeft zoveel voor haar be tekend. In de pracht van de kamers cn zalen, in het zingen van 't fijne porselein, in de scha kering van zilver en kristal heeft ze een echo vernomen van de herinneringen, die in haar le vensbloed zachtjes meeruisten. Ze heeft staan dromen voor de gobelins, en het zuivere linnen en glanzend damast heeft ze met eerbiedige vin gers gestreeld. En weer kwam dan door een grote stilte heen de zachte echo galmen, 't on weerstaanbaar antwoord op de vraag die haar toen bijzonder bezig hield: wie waren mijn ouders? Waren ze allebei, of was een van hen uit de hoogste stand? Hebben ze daarom het kind, dat er niet mocht zijn, te vondeling ge legd? Ze heeft geweten, dat er nooit een ant woord op deze vraag zou komen. Maar in die jaren op 't Lynneveldt heeft ze zoetjes gespeeld, met vraag en antwoord beide. En ze heeft ge droomd van een moeder, die eindelijk zich openbaren zou aan de vermomde prinses. Daar na is het harde leven gekomen met Gerrit Ap pelaar, en dit harde leven mag niet kwetsend raken de droom, die altijd nog diep verborgen leeft Daarom moesten deze vrouwen nu zwijgen en heengaan. Ze zijn het echter niet van plan. 't Huis en zijn bewoners zijn altijd een voorwerp van nieuwsgierige belangstelling geweest, juist door hun hoge geslotenheid, waarin ook het per soneel deelgenoot was. „Is 't waar, Anna, dat ze vroeger zo streng waren op" 't Huis? Ik heb wel eens gehoord, dat de bojen geen gekleurd lintje om hun hoed mochten hebben en geen strikje aan hun cein- „En dat ze naar de catechisatie moesten en iedere zondag naar de kerk, of ze zin hadden of niet." „Ze moeten jonker Joachim ook zo gekoeje- neerd hebben, tenminste, dat vertelde Luriks, de ouwe koetsier, laatst nog. Daarom jonker zoveel gereisd hebben, hij was liever niet thuis dan wel." „D'r kan ook wel een liefje achter gezeten hebben. Er gebeurde zoveel op dïe buitenplaat sen". „Er gebeurt overal veel", zegt Anna Appelaai hard. „En hoe meer er gekletst wordt, hot meer ongelukken er gebeuren. Er waren ook eer hoop goeie dingen. Bijvoorbeeld dat niet éér. oudgediende vergeten werd. Tot hun dood toe krijgen ze ieder jaar ondersteuning. En denk dan ook eens aan al de Tervoorder jongens, die mochten leren van 't Huis." „Jou eigen jongens hebben er ook van gepro fiteerd,hè? Nou, ik ken er wel meer. En alles in stilte, zonder ophef. Je houdt ze de hand maar boven het hoofd, Anna. Er wordt zoveel gekankerd en afgebroken tegenwoordig. Daarom zeg ik altyd: alle verandering is geen verbete ring." „O nee! En als de communisten komen, zyn we ook nog zo lekker niet!" „M'n laatste happie roomhoren. Op je gezond heid bruid, en dat we 't Huis nog wat magge houden. Kom meissies, gaan jullie mee! Die kinderen motte nou ook altijd maar blijven han gen, hè? Vooral als ze snoep hebben gezien. Kom, meissies, we gane vort". (wordt vervolgd) 27 oktober. De literaire criticus van dit blad, J. van Doorne, had boven zijn kritiek als kop staan „De smerige Bij bezig" en in het stuk werd deze uitgeverij een „stink uitgeverij" genoemd. De Bezige Bij acht zich hierdoor beledigd en meent subsidiair dat er een on rechtmatige daad is gepleegd. Zy vraagt primair een door de recht bank te bepalen vergoeding van imma teriële en materiële geleden schade, alsmede publikatie van het vonnis in „Trouw". De advocaat van de uitgeverij, mr. J. M. Brölmanm sprak vanochtend' in zijn pleidooi van een zeer ernstige beledi ging. „Trouw" had het verzoek van de uitgeverij de belediging terug te nemen geweigerd. De opzet tot belediging was volgens pleiter aanwezig by de criticus. De eveneens gedagvaarde uitgeverij van het dagblad en de hoofdredacteur wa ren vóór plaatsing van het artikel ervan op de hoogte en zij zijn er voor ver antwoordelijk, aldus mr. Brölmann. Met erkenning van het recht op kritiek stel de hij dat deze in rechtmatige en aan de maatschappelijke zorgvuldigheid be antwoordende vormen moet worden ge goten. „Trouw" heeft z.i. die zorgvul digheid niet in aont genomen. De uitge verij zou in de toekomst als deze uit drukkingen niet worden gecorrigeerd, schadelijke invloed ondervinden. De schadevergoeding moet volgens de ad vocaat dan ook niet worden afgedaan met een gering symbolisch bedrag. De raadsman van „Trouw", mr D. Schut, stelde dat de kern van deze pro cedure is of de geïncrimineerde woorden onder de gegeven omstandigheden moch ten worden gebruikt. „Trouw" mocht z.i. het boek als een smerig, a-moreel bodk aan de kaak stellen. De schrijver heeft zelf gezegd dat hij een stuntman wilde zijn en een hoop geld wil ver dienen. Er wordt volgens advocaat ge lukkig maar zelden door het openbaar ingegrepen als een boek niet door de beugel kan. Spreker legde een aantal kritieken over waarin boek en uitgeverij niet zyn gespaard en die er volgens hem ook niet om liegen. „Trouw" staat niet alleen in zijn kritiek. Mr. Schut betoogde dat kritiek niet aan banden mag worden gelegd en niet gemuilkorfd worden. Kritiek in een dagblad moet volgens hem ondubbel zinnig kunnen zijn. „Trouw" heeft zich volgens hem niets te verwijten. Uitspraak kest, groot Omroepkoor en viool: klasa en moderne muziek 2200 Kerkorgelcon- cert- klasB cn moderne muziek 2230 Nw» 2.40 Avond overdenking 22.55 Boekbespre king 23 00 Week voor de Koorzang (vervj 23 35 Pianospel met orkest: lichte muziek 23 55—24 00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. 19 00 Gesproken brief 19 05 Sportparade 19 30 Zingen ge blazen 20 00 Nieuws 20.05 Omroeporkest en 6oli6te: moderne muziek 20 45 Een avond vol herinneringen, hoorspel 21.45 Fluitrecital 2156 Koorzang (opn): oude muziek 22 30 Nieuws 22 40 Actualiteiten 23 05 Pizzicato: nieuwsflitsen en actualitei ten uit de wereld van de lichte muziek 23.55—24.00 Nieuws. vantvond 19.30 Barend de Beer. film voor kinderen NTS: 19 35 Toonladder», muzikaal programma van jonge mensen 20 00 Journaal NCRV: 20 20 Memo NT3? 35 Terugblik Olympische Spelen, docu- Evpcrimcntcle uitzendingen op het twee- aal 27). AVRO: 20.20 Zang en -erdedlgcrs. Programma voor morgen Lichte gram 7 45 Radiokrant 8 00 Nieuws 3.15 Lichte gram 8 40 Licht Instrumentaal ensemble 9 00 Voor de zieken 9.35 Wa terstanden 9 40 Moderne gram 10.30 Mor gendienst 1100 Week voor de Koorzang! klass liederen (gr) 11.15 Voor oudere luic- teraars 12 00 Oud worden - Jong Wijven! muzikale herinneringen 1240 Meded ten behoeve van land- cn tuinbouw 12.33 Ak- lordeommuzoek me ritmische begeleiding Duizendschoon: Hoya en Stephanotis. le zing 16 30 Sopraan en piano: Moderne En gelse liederen 17 00 Voordracht 17 40 Weck van de Koorzang: Kinderkoor 17 40 Lichte orkestmuziek cn zangsolistc 18 00 Week voor de Koorzang: Moderne liederen 18 20 Voor de teenagers 18.50 Rcgeringsuitzen- ding: De Politie-Nu. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuw* 7.10 Och tend gym 7.20 Socialistisch strijd- strijdlled 8 18 Lichte gram 8.50 Ochtend- gym voor de vrouw 9 00 Te land ei water: een Informatief programma «gebruikers VPRO: l..„ Morgenwijding. VARA: 10 00 Arbei- -ngveremging 10 15 Kerkorgelconcert ■taM :iek 10.46 Voor 10 30 Kamerkt... SHR Voor de kleuters 1100 Nieuws 11 Je vrouw 11 40 Liehte gram 1~ -ingsuitzending: Uitzending vool w_j—b^oeve van land- ifonische uitzet*- 12 30 Meded t linbouw 12 33 Stere ding: Licht instrumentaal septet AVRO: 13 Nieuws 13 15 Mededelingen, eventueel actueel of gram 13 25 Beursberichten 13 30 Licht orkest 14 05 Koorzang: I kinderlied jes H klassieke muziek 14 40 Gastenmid- dag. gevar programa VPRO: 16 00 Nieuws. Daarna: Van gedwongen uitschakeling tot vrv willige omschakeling, lezing 16.15 Mo derne balletmuziek (gr) 16.40 Voor dr jeugd 17.00 Muziek kalender, lezing 17 31 Klass gram - ziek 18 30 Berttjn (III)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9