Situatie Vietnam explosief Laos - conferentie is mislukt alles kan met CBtabEi/Br Negers winnen in Alabama Macht van burgerlijke partijen versplintert Athene voorbereid op feest van morgen Tuomioja werd begraven Autobus met 32 Berlijnertjes verongelukt Johnson leidt met 65-29 Duitsers met vakantie naar het Oosten Voorrang voor strijd tegen onderzeeboten Geestelijken in Kongo gijzelaar Britse politici door kerken ondervraagd DIADEEM VS zullen meewerken aan onderzoek Senator naar Goldwater overgelopen Als de Bora losbreekt De zomerwind is jaloers fanstruifa DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1961 De toestand in de dichtbevolk-> helikopter terug te Mekongdelta van Vietnam is f waarschijnlijlc ook explosief na de onverwachte arrestatie van de drie voor naamste (militaire) leiders van de jongste staatsgreep in Saigon. Gearresteerd werden de gene raals Doeong Due en Phat en kolonel Joeynh Van Ton. Zij zul len worden gestraft. De jonge generaals, die generaal khan (de Zuidvietnamese premier) hebben gered, hadden deze zuive ring geëist. Generaal Due heeft officieel huisarrest •n ral worden berecht. Hij had het bevel over het Vierde Legercorps, dat belast is met de verdediging van de gehele Mekongdelta, waar ongeveer de helft van de bevolking van Zuid-Vietnam woont. Een tweede leider van de staatsgreep, kolonel Van Ton. commandant van de Zevende divisie, kon ten slotte worden overgehaald tot het verlaten van zijn versterkte positie in My Tho, 70 km ten zuiden van Saigon. Hij is maandagochtend r Saigon teruggekeerd nadat zijn chef, generaal Due, had gecapituleerd r de loyale troepen. Ton keerde per Saigon en zal een of andere staat van beschuldiging worden gesteld. Er broeien echter nog moeilijk heden in zijn commandogebied. Brigade-generaal Lam Van Phat, de op standelingenleider. die het initiatief nam, is eveneens uit My Tho in Saigon terug gekeerd. Hij heeft zich overgegeven aan de regeringstroepen. Tijdens de opstand noemde Phat Khan een verrader, nadat ziin troepen Saigon, hadden bezet. Hij loont de kans. stren-j ger te worden gestraft dan de anderen. Phat en Ton waren van plan. de noorde-, lijke Mekongdelta tot autonoom gebied te verklaren. Zij zouden dan de ver bindingen en de wegen naar Sa>»on heb ben willen afsnijden. Tegen de avond waren echter alle bruggen op de wegen nog intact. Een groot" gedeelte van het gebied an de Zevende divisie is ln han den van de communistische rebellen, het geen de toestand nog ingewikkelder Prinsen weer naar huis In Parijs beschouwt men de conferentie over Laos, die for meel eigenlijk niet eens is ge opend, is mislukt. Ook gisteren hebben de drie prinsen geen overeenstemming met elkaar kunnen bereiken. Er werd geen datum vastgesteld voor een vol gende bijeenkomst. inferentie van de drie een officiële Soevannah Phoema heeft generaal Kong Lc, de neutralistische chef-staf, opdracht gegeven contact op te nemen met kolonel Deuane. een voormalige commandant van de neutralistische troepen die vorig jaar naar de Pathet Lao is overgelopen en op die manier de communisten het grootste deel van de vlakte in handen gaf. Het voorstel dat de linkse prins dins dag heeft gedaan luidde dat de troepen van Deuane terug zouden keren tot het neutralistische kamp en zodoende de communistische positie in het gebied zouden verzwakken. Het ging er gisteren om of Soevanna Phoema en de rechtse groepering hier mee tevreden zouden zijn. Zowel de tralisten als de rechtse groepering ben er ook gisteren op gestaan, ds De drie delegaties hebben een plan v!?kte d« Kruiken op doeltretfende bestudeerd van prins Socvannoevong. i5iJ.ze oetJvor®e:geneutraliseerd voor de leider van de pro-communistische Pa- daj0Ver de toekomst van Laos kan thet Lao. voor een staakt-het-vuren in «"orden gepraat Voor de eerste maal sinds de Ameri kaanse burgeroorlog hebben in de Ame rikaanse staat Alabama negerkandi daten een verkiezingsstrijd tegen blan ke tegenstanders gewonnen. Dit gebeur de in de stad Tuskegee. waar maandag gemeenteraadsverkiezingen zijn gehou den. Daarin versloegen twee neger kandidaten hun blanke tegenkandidaten, met het resultaat dat de raad thans uit drie blanken en twee negerleden be- Zondag Zweedse verkiezingen Wat de verkiezingen op aan-1 met zich mee zal brengen, die staande zondag voor de Tweede j nu al tweeëndertig jaar, alleen Kamer van de Zweedse Rijksdag j of in een coalitie aan de regering betreft, maken de niet-socialis- j zijn tische partijen zich zorgen van- i de istische troepen Prins Soevanna Phoema en prins Boen Oem (de leider van de pro-Wes- sterse rechtsen) staan erop dat de vlakte eerst door de Pathet Lao moet worden ontruimd voordat er sprake kan zijn van zozeer de aard van de ver- - kiezingspi ogrammapunten als wel de wege de verschijning van twee komst'v;„ nieuwe partijen, die de uit- nieuwe partijen, die de macht komst onzeker maakt. In lö van de 28 van de burgerlijke partijen nog meer versplinteren. De mogelijk heid bestaat dat dit een zetel winst voor de sociaal-democraten Geschenken stromen binnen Koning leidde de generale repetitie kiesdistricten zullen de oude partijen moeten wedijveren met de nieuwe partij van het christen-democratisch-verbond (KDS), die. naar men aanneemt, minstens een zetel kan krygen in de provincie Up- sala, waar haar leider een geestelke van de Zweedse kerk en voormalig func tionaris van de conservatieve partij woont. De KDS poogt in alle politieke kampen medestanders te winnen. Een aantal leden van het vakverbond en voormalige sociaal-democraten waren aanwezig bij hun nationale conferentie enige tijd geleden. Maar de meerderheid van KDS-kiezers verwacht men van de kant der burgelijke partijen. De tweede nieuvye partij dingt alleen mee in de vier Skaene-steden Malmoe. Lund. Haelsingborg en Landskrona, die Samen met haar twee kinderen Caroline en John maakte me vrouw Jacqueline Kennedy gis teren een tochtje met een roei boot in een van de vijvers van het Newyorkse Central Park. Zij maakten dit uitstapje vrijwel onopgemerkt totdat een amateur fotograaf. die ook een roeiboot had gehuurd, hen zag en plaatje maakte. De Finse diplomaat-staatsman. Saka- Tuomioja. die verleden week gestor- Niet minder dan 32 kinderen uit West- »n is op zijn po*t van V.N.-bcmidde- Berlijn hebben min of ar voor Cyprus is gisteren in zijn ge- itad begraven. Het was mistig vond verklaard dat hij maandag uit Parijs vertrekt als zich geen werke lijk gunstige ontwikkeling voordoet in zijn besprekingen met de rechtse en linkse Laotiaanse leiders over oplossing van de crisis in zijn land. Ik dacht dat wij enige vooruitgang hadden geboekt maar gisteren zijn wij opnieuw in een impasse geraakt, al dus de premier. Volgens een opiniepeiling van het In- stituut-Gallup zijn de Amerikaanse kie zers op het ogenblik in meerderheid voor president Johnson: 63 procent tegen 29 procent voor Goldwater. Zes procent heeft geen mening. Deze resultaten worden bevestigd door gedeeltelijke peilingen in verschillende staten die voor de uitslag der presidents verkiezingen van strategisch belang zijn, aldus het instituut. In de staat Califor- nië zou 25 procent der Republikeinen voor Johnson stemmen. Van de vrouwen zouden twee van de drie voor Johnson zijn. Zeker in elk ge val is dat steeds meer Republikeinse bladen hun steun aan de huidige presi dent geven. Op grond van een overeenkomst tussen het Russische reisbureau Intoerist en een Westduits reisbureau zullen in het volgende vakantieseizoen naar schatting tweeduizend Duitsers de Russische Zwarte Zeekust bezoeken. Zij zullen met Bulgaarse vliegtuigen van Frankfort naar Varna in Bulgarije reizen en van daar met Russische toestellen. Intoerist is van mening, dat de stroom Westduit sers later sterk zal toenemen. Nog een dag en het is zo ver: dan zal het huwelijk worden voltrok ken tussen koning Konstantijn van Griekenland, en prinses Anne Marie van Denemarken. In de afgelopen dagen heerste er in Athene een koortsachtige activiteit. Ontvang sten en diners volgden elkaar op. En men was nog druk bezig met het aanbrengen van de versie ringen in de stad. De koning heeft zelf in de nacht dinsdag op woensdag de generale petitie geleid van de tocht, die de ko ninklijke stoet op de huwelijksdag moet maken. Met zijn horloge in de hand omgeven door hoffunctionarissen volgde hij het rijtuig, waarin het bruidspar- zal zitten. Gisteravond werd een oC ciële receptie gehouden voor rond ï.ruu mensen, onder wie koninginnen er ingen, vertegenwoordigers hoofden, prinsen en prinsessen, van de Griekse regering buitenlandse diplomaten. Griekse eD Versiering Communistisch jeugdcongres is begonnen Gisteren is in het Moskouse Kremlin een door de Sowjetunie georganiseerd internationaal communistisch jeugdcon gres begonnen, dat door ruim zesdui zend afgevaardigden uit een honderdtal landen wordt bijgewoond. Bij de opening, die o.m. door premier Chroesjtsjef. president Mikojan en de vooraanstaande partijtheoreticus Soeslof werd bijgewoond, is een boodschap van de Russische eerste minister voorgele zen. Chroesjtsjef wenst de afgevaardig den hierin ,,veel succes" toe bij hun po gingen om de jeugd in hun landen te betrekken in een ..beslissende worste ling tegen het imperialisme, die moet leiden tot de uiteindelijke ma tiging van het kolonialisme". ..Het internationale imperialisme ls onze gemeenschappelijke vijand. En wat het kolonialisme betreft, dit staat op instorten, want het heeft zichzelf overleefd. Doch wij moeten niet ver wachten dat deze instorting zonder strijd tot stand zal komen", aldus Chroesjtsjef. Hij voegde hieraan toe: „Wij blijven krachtige steun geven aan de volken, die een heilige oorlog tegen de impe rialisten en de kolonialisten voeren". Herdenkingstocht West-Berlijners naar Sowjetunie Een groep van 35 jonge Westberlijners is voor een herdenkingstocht naar de Sowjetunie vertrokken. De groep zal on der andere een krans neerleggen op de erebegraafplaats van Leningrad, waar 600.000 burgers van de stad begraven zijn, die het leven lieten tijdens de belegering van Leningrad door de Duitse troepen, die negen maanden dUDedrèïs is mogelijk gemaakt door fi nanciële steun van het Westberlijnse •tadsbestuur. De grote kerk van Athene werd ver sierd met 10.000 rode gladiolen. Men heeft de kleur rood gekozen, omdat de- het best past bij de byzantijnse stijl de kerk. Links en rechts van het koor zullen twee, met roze tapijten be klede podiums worden geplaatst voor de staatshoofden en hun vertegenwoordi gers. Op verschillende plaatsen van de stad zullen televisieschermen worden ;eplaatst. Het zal de eerste keer zijn lat men in Athene waar men nog geen televisieketen heeft, een gebeurtenis op het scherm zal kunnen volgen. Koning Olav van Noorwegen is woens dagochtend na afloop van zijn officië le bezoek aan Luxemburg via Brussel naar Athene gereisd waar hij het hu-, welijk zal bijwonen. In het vliegtuig naar Griekenland zaten ook grootherto gin en prins Felix van Luxemburg, alsmede koning Boudewijn en koningin Fabiola van België, wier gaat koning Olav volgende week zal zijn. Geschenken In het koninklijk paleis in Athene stro men honderden geschenken van de hele wereld binnen. Premier, rege ring en volk van Canada hebben prin ses Anne-Marie een minkstola gezonden. De president van Zuid-Afrika schonk koning Konstantijn ene gouden renkistje. Generaal Franco, het Spaan se staatshoofd, zond een fluwelen wand kleed met daarin het wapen van de Griekse koninklijke familie geborduurd, president Ajoeb Khan van Pakistan een zilveren theeservies en president Ce- mal Gursel van Turkije een kostbaar zijden kleed. De orthodoxe patriarch van Antiochië, die bij het huwelijk tegen woordig zal zijn, heeft het paar een oude Russische ikoon aangeboden Patriarch Alexis van Moskou en ge heel Rusland kwam woensdag in gezel schap van zes prelaten met een spe ciaal vliegtuig van het type Iljoesjin-18 in Athene aan. Hij wera verwelkomd door aartsbisschop Chryssostomos. de primaat van Griekenland, onderminis ter van buitenlandse zaken Pappas andere autoriteiten. Andere orthodoxe leiders die het huwelijk zulle.» bijwonen zijn de patriarchen van Jeruzalem en Alexandrië en vertegenwoordigers van de oecumenische patriarch van Istanbul. I tezamen een kiesdistrict groep, die onder de naam Burger-v< bond aan de verkiezingen deelneemt, gevormd door voormalige leden van de <e conservatieve, de liberale en de cen- I trumpartij. I In Denemarken zijn de politieke cam pagnes gaande voor de algemene ver kiezingen op 22 september. Door een i bekendmaking van het ministerie van I buitenlandse zaken werden op 11 sep- I tember acht nieuwgevormde partijen ult- geschakeld. Zodende blijven er voor de 4.6 miljoen zielen tellende Deense be volking elf politieke partijen over. De enige nieuw in het krijt getredene ïs de volkspartij voor vredespolitiek, die wist te profiteren van een omstreden bepaling in de Deense wetgeving, waarbij deelneming van een partij aan de ver kiezingsstrijd wordt toegestaan wanneer dit door een lid van de volksvertegen woordiging is aangekondigd. De uitvaartdienst vond plaats in de kathedraal van Helsinki en werd ge leid door de nieuwe aartsbisschop van de Kerk van Finland. Ilmari Saomies. De kist en het altaar waren bedekt met witte en gele lelies en anjelieren. Er werden kransen gelegd namens de Cy prische-, Griekse- en Turkse regeringen. Secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant werd vertegenwoordigd door zijn persoonlijke afgevaardigde Pierre Spi- nelli, directeur voor Europa. Verder was er een persoonlijke afgevaardigde van de koning van Zweden, waar Tuo mioja zijn laatste ambassadeurspost be kleedde. Er waren ook kransen van Amerika. Engeland, Frankrijk en Italië. Vrijdagavond zal burgemeester Wit- •oor de twintigste maal de vlam ont steken bfj het bevrijdingsmonument aan de Wal in Eindhoven en daarmee het :ven voor de bevrijdingsfeesten, de Brabantse lichtstad traditie getrouw zeer intensief gevierd worden. De burgemeester zal dat doen met een fakkel, die gisteravond in Bayeux in het Franse Normandië werd ontstoken. -katholieke bisschop en twintig Italiaanse missionarissen, 17 mannen en drie vrouwen, als gijzelaars door de re bellen in Kongo worden gevangen gehou den. De bisschop is de Italiaan mgr. Danilo Catarzi, bisschop van Oevira in Belgisch Kongo, aldus het missie-insti tuut in Parma. Twee anderen worden in het gebied van Nakiliza, drie in Baraka en Fizi, eveneens in het diocees Oevira, en drie Oevira vastgehouden. De kerken van de Engelse havenstad Portsmouth hebben een poging gedaan om bij de aanstaande verkiezingen de beslissing van hun gemeenteleden te verlichten. De zeven reeds bekende kan didaten in de drie kiesdistrikten va stad hebben een aantal vragen i ten beantwoorden en hun antwoorden zijn gepubliceerd in een speciale uit gave van een plaatselijke krant, die een grote oplaag is verspreid. De vragen hadden onder meer betrek king op de hulp aan de ontwikkelings landen. het verkeerswezen, de atoom bewapening, de doodsstraf, slechte films, en de grondspeculatie. Bovendien werd dc candidaten gevraagd, wat voor hen de doorslag zou geven, wanneer zij lid van het Lagerhuis zouden ziin: de wens van de partij, de interesse van de kiezers in hun distrikt of hun per soonlijk geweten. ondingen opgelopen, doordat de auto bus waarmee zij op vakantie in de Bondsrepubliek waren, op de autoweg Frankfort-Mannheim op een vrachtauto Het ongeluk ontstond doordat een per sonenauto waarvan de bestuurder de macht over het stuur had verloren, via de wegrand in de middenberm in om gekeerde richting op de rijbaan kwam te staan. Drie vrachtauto's wisten bij tijds te stoppen, maar de daarachter rijdende autobus met de kinderen reed door onbekende oorzaak met onvermin derde snelheid op de laatste vrachtauto. Ook de bestuurders van de autobus en de vrachtwagen liepen ernstige ver wondingen op. In Brussel is woensdagmiddag een overeenkomst getekend tussen België en Nederland voor een gemeenschappelijke semafoondienst. Het doel is dit reeds Nederland bestaande oproepsysteem v de PTT tot het gehele grondgebied v beide landen uil te breiden. Medio 1965 hoopt men dc definitieve flenst in wer king te kunnen stellen, waarmede via vier zenders elke abonnee op iedere wil lekeurige plaats in België in Nederland zal kunnen worden opgeroepen. W JP VLOERKLEED (moderne DIADEEM-, vloerkleed voor st.jl sfeer. Hoge gesloten pool. Diadeem Uni (effen): Diadeem Haroen (perzlsche dessins): Diadeem Orléans (moderne dessin»). Vraag folder Veneta N.V., Hilversum. De beschieting hij Cuba Sedert de Russische omme zwaai naar een offensieve onder- zcebootstrategie heeft de bestrij ding van onderzeeboten de hoog ste voorrang gekregen in het programma voor de zeestrijd- krachten van het Westelijk bond genootschap, zo schrjjft de mili taire medewerker van de „New York Times" Hanson W. Bald win in een artikel in „The Re porter". Baldwin schrijft dat de Amerikaanse minister van marine, Paul Nitze. de nieuwe Russische vloot onderzeeboten die is uitgerust met geleide projectielen en een gebied bestrijkt van de zuidpunt van Afrika tot de Golf van Alaska als de grootste bedreiging ter zee be schouwt Hoewel de vrije wereld vooraan ligt, zowel wat betreft offensieve als defen sieve techniek, ziet het er naar uit dat de dreiging de komende tientallen jaren sneller zal toenemen dan de verdediging ertegen, aldus Baldwin. Volgens het artikel schijnen de Rus-1 sen hun strategie te wijzigen van supe rioriteit dicht bij de Russische kusten naar een offensieve-defensieve strategie die beter afgestemd is op nieuwe vor men van agressie als nationale bevrij dingsoorlogen, infiltratie en onder mijning. Baldwin voorziet voor de jaren rond 1980 een geallieerde strijdmacht van „over de bodem voortkruipende plat formen voor de lancering van geleide projectielen met kernkoppen". Deze in stallaties zouden wellicht een diepte van ruim 3500 meter bereiken, terwijl onder zeeboten dan tot een diepte van ruim 3000 m moeten kunnen duiken, in plaats van tot 350 meter zoals het geval is. Amerika heeft zijn volledige medewerking toegezegd bij het onderzoek naar de aanval op een Spaans schip in de buurt van Cuba. Elke suggestie, dat de Ver. Staten op enige wijze antwoordelijkheid zouden dragen voor dit incident wordt met kracht van de hand gewezen. Amerika kan dan ook niet ga randeren, dat soortgelijke inci denten niet meer zullen voorko- Een Amerikaanse woordvoerder klaarde in Washington, niet te weten, wie verantwoordelijk is voor de aanval. Volgens de Cubaanse regering hebben door Amerika gesteunde anti-Castro ban nelingen de beschieting op hun geweten. Deze bannelingen hebben echter laten weten, dat de overval gepleegd werd door de strijdkrachten van Castro. In Havanna werd de Amerikaanse ver klaring cynisch genoemd ,.De Ameri kaanse regering weet heel goed, wie d< aanvallers waren, omdat de bedrijvers huurlingen zijn die door de CIA (Cen trale inlichtingendienst) betaald en op geleid worden". De Spaanse boot, dt Sierra Aranzazu is intussen naar een Cu baanse haven gesleept, bi. naar de Ni] baai op Nipe- e km. ten westen van Ha- Het schip staat nog steeds ir hi &OJnte hij I Het Russische blad Izwestia heeft de cam pagne tegen het gebruik van V.N.-troepen bij ver schillende acties nu op een andere manier aan gepakt. Gisteren publi ceerde het blad een naaktfoto van een buik danseres die optrad voor de VN-troepen. Het onderschrift van de foto luidde: ,.En daarvoor willen zij ons laten beta len?" I De Spanjaard Carlos Etayo is van plan het komende voorjaar een wereldreis te maken in een galjoen, zoals Ma- gelhacn gebruikte. Al eerder stak hij in een nagebouwd karveel de Atlantische oceaan over. I In de Westduitse deel staat Noordrijn-Westfa- len zullen de steden Es sen, Keulen en Bochum voor het onderlinge ver keer mono-railverbindin gen krijgen die men in 1969 gereed hoopt te hebben. I De zesjarige Caroline Kennedy, de dochter van wijlen de president, is gisteren voor het eerst naar school gegaan. Zij was gekleed in een school-uniform en scheen zich goed op haar gemak te voelen tussen de kin deren van vele nationa liteiten, waaronder ook kinderen van Afrikaanse V.N.-functionarissen. I De nieuwe 31 kilome ter lange monorail, waar over men in vijftien mi nuten van Tokio naar het vliegveld kan rijden, is gisteren officieel in ge bruik genomen. Het pro ject heeft 16 maanden geduurd en kostte 54 miljoen dollar. Het be ginpunt ligt op de vijf de verdieping van een nieuw monorailstation en het eindpunt op een on dergronds station onder het stationsgebouw het vliegveld. Per dag kunnen 30.000 personen gebruik maken van deze monorail. I Het zware noodweer dat dinsdag in vele ge bieden van West-Duits- land heeft gewoed, heeft de Bundeswehr een scha- depostje van ruim 3 miljoen gulden opgele verd. Negenentwintig he likopters en vliegtuigen van verschillende types werden, hoewel stevig aan de grond verankerd, door de zware windsto ten voortgesleept. brand. Er worden pogingen gedaan de brand te blussen. Een woordvoerder van de Cubaanse hoofdstad zei dat het in de bedoeling ligt, buitenlandse correspon denten uit te nodigen om het schip te be- Het Spaanse schip was met stukgoede ren op weg van Cadiz in Spanje naar Cuba. Van de 20 opvarenden kwamen er drie om het leven. De Amerikaanse senator Strom Thurmond is gisteren van de Demo cratische naar de Republikeinse par tij overgegaan omdat hij graag zou zien dat senator Barry Goldwater gekozen wordt als president. In een rede voor dc t.v. zei hij dat de Democratische partij ..het volk in steek gelaten had, de grondwet verv pen heeft, en ons land naar een ao listische dictatuur leidt". De laatste keer dat een senator partij veranderd is was in 1934 toen nator Wayne Morse tot de Democrati sche partij toetrad. Thurmond heeft zich vrijwel steeds verzet tegen de program ma's van de regeringen Kennedy Johnson. Hij stemde o.a. tegen de op de burgerrechten en die op de belas tingverlagingen en in 1963, tegen het kernstopverdrag. Door zijn beslissing telt de Senaat nu 66 Democraten Republikeinen. Thurmond, die South Carolina verte genwoordigt. prees Goldwater als 1620) Wanneer zich aan de rand bemanning in staat was een hand van het hoogland een „richel", d.w.z. tot eigen redding uit te steken, een iets hoger randgebergte bevindt, In Noord-Amerika kan wel eens kan in het koude seizoen daarach- een twistgesprek oplaaien over de ter soms door langdurige afkoeling, vraag, of de ..blizzard" erger is dan tengevolge van uitstraling, zich zeer de „northern", of omgekeerd, maar koude lucht opzamelen. Gaat na ver- we kunnen ons moeilijk in deze dis loop van tijd, hetzij door drukver- cussie mengen cn nemen ongezien hoging boven of achter het hoogland, aan. dat beiden hoogst onaangenaam hetzij door drukverlaging aan de zUn. Dc rest van de plaatsruimte zijde van het laagland of de zee, kunnen we beter besteden door als deze lucht tenslotte over de rand van toeschouwer te fungeren bij de kon- de richel i is de Bora losgebroken. De naam Bora werd oorspronkelijk gegeven aan koude valwinden, die voor namelijk gedurende de winter aan de oostkust van de Adriatische Zee op treden en (wellicht eerder) aan die bij de noordoostkust kunnen toeschouwe r beneden stromen, dan kurrentiestrijd tussen Californië Florida, zoals TOCH IS HJET ZO! weet, twee oorden waar rUke Ameri kanen ln de winter heen trekken om de geneugten te smaken i hel maat. dat hun in noordelijker streken onthouden wordt. Ook In Californië komen soms koude valwinden voor, die i Florida, royaal op- vermeld, zo nodig van de Zwarte Zee. Langzamerhand j„ de bladen is de naam algemener toegepast op Kemaakt, worden „VV11« koude valwinden van analoog karak- met de mededeling dat het ln Cmllfor- ter. Desondanks kennen we ook an- nlë „weer eens" erg koud Is geweest, ere namen, zoals Mistral, die uit zodat de v&kantiebezoekers zich ge- een U*1*® kou naar dc noopt zagen te vertrekken, of althans Middellandse zee-kust van Frankrijk ernstige plannen ln die richting had- voert cn uit dien hoofde een slechte deM. Gp hun beurt laten de Califor- reputatie geniet, vooral bij toeristen nische bladen natuurlijk geen gelegen- die de Rivièra hebben uitgezocht heid voorbij S"n om Florida deze in- wiit»cn behaaglijk wintereer- tipropaganda met gelijke munt te be- h"j'- talen. Wanneer het in Florida dan Als de Bora waait, komen langs ook eens erg koud is geweest door de noordkust van de Adriatische zee valwinden uit het AUeghanie geberg- windstoten voor van 50 tot 60 meter te. kan dit verschijnsel rekenen op per seconde. In Triest moeten bij ruime en gratis publikatie In de dergelijke krachtige luchtverpiaat- kranten die tussen San Francisco singen soms touwen over de pleinen en San Diego aan de Stille Oceaan worden gespannen om het verkeer verschijnen! gaande te houden. En in het gebied van de Koeban is het voorgekomen, Van Amerikaanse publicaties kun- dat de met Ijs overdekte schepen in nen we nog wel een paar uitzon- do haven van derlljbe staaltje, vermelden! Nadruk verboden. H. PétiUon. Ars uw wasgoed uit da Con structs 100 aan de lijn komt, is de zomerwind jaloers. Zo droog, zo blinkend wit. Zelfs de vuilst® en moeilijkste was. De Con structs 100 kan kookwas koken en heeft voor elke was een eigen programma (ook voor wolVerdere sterke punten (naast het extra droogeffect en het kookprincipe)gemakkelijk aan te sluiten en een sterk hart voor een lang leven. Vraag de monstratie bij uw Constructa handelaar of bij Constructa Ne derland Voorlichtingscentrum, Middenweg 233, Amsterdam, tel. 020-947484.' KAN KOOKWAS KOKEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7