Nieuwe Leidse Courant Aanvaarding anti-R.E.M.-wet dubbeltje op zijn kant? Vijftig gulden per jaar weggeld voor auto's r HOUDING VAN DE P.v.d.A. ONZEKER Ook optreden tegen Veronica gevraagd Controle kan moeilijk worden )Ei CALEX Hongerend Kokkina wil wel eten van Turken Commentaar Verwoerd waarschuwt Nederland en Japan ER) Donderdag 17 septemljer 1964, 45ste jaargang Westelijke wind Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige, nu en dan krachtige westelijke wind. Ongeveer dezelfde mlddagtempe- CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .SUntvasfigh a ghablevea mijn her» in teghenspoet" Zie verder pagina 9 V.. 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05, - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 (Van onze parlementsredactie) Het was vannacht, aan het einde van de eerste ronde van het Tweede- Kamerdebat over het ontwerp Wet Installaties Noordzee (populair gezegd: de anti-REM-wet), nog niet geheel duidelijk of een grote Kamermeerder heid haar stem aan dit wetsvoorstel zal geven, dan wel of de aanvaarding ervan een dubbeltje op z'n kant zal worden. Zeker is, dat de V.V.D. en de Boerenpartij tegen zijn en dat de overgrote meerderheid van de K.V.P. en verder de A.R., C.H., P.S.P., C.P.N., S.G.P. en de G.P.V.-er Jongeling vóór zullen stemmen. Een onzekere factor is echter nog de houding van de P.v.d.A. Zij is (met uitzondering van de socialistische „einzelganger" Goed hart, die de REM wil laten „voortmodderen") in feite wel vóór optreden tegen TV-Noordzee, maar ze is nu eenmaal ook oppositie. Als blijkt dat slechts met haar steun het wetsontwerp de eindstreep kan halen, zou de P.v.d.A. weieens tegen kunnen stemmen, louter en alleen om de regering moeilijkheden te brengen. In ieder geval hielden de P.v.d.A.-woord voerders gisteren een grote slag om de arm. Eén. ding is tijdens het debat wel ,heel duidelijk geworden: ook de voor standers van het ontwerp menen, dat met een verbod van de REM-activi- teiten niet kan worden volstaan zon- Gisteravond zijn de Koningin, prins Bernhard en prinses Beatrix in 1 Athene aangekomen om morgen de huwelijksplechtigheid hij te wonen. I Kort da hun aankomst in de Griekse hoofdstad woonden zij een I gala-bal bij. 3 Centraal overleg Het weggeld, dat door de regering l de Rijksbegroting is voorgesteld, j OVefWeeSt Ol OteSt il, na goedkeuring door het parle- O 1 rEEUn,. met ingang van 1 januari 1965 (Van onze verkeersredacteur) 11.50 toden geheven. In Haagse politieke, zoaig reeds gepubliceerd voorziet het ringen wordt verwacht dat het letsontwerp inzake het in te stellen fegenfonds thans nog berustend Ij de Raad van State* de motor- m^ertuigen naar categorie zal inde- -V Voor tweewielers (motoren en looters) zou een ander tarief gel- ,1 J^n dan voor vierwielers (personen - fto's) en vrachtwagens, of vracht- pgencombinaties en autobussen, len zou kunnen spreken van een ^ort indeling naar gewicht en wiel- fruk. Waarnemers nemen aan dat de re- motoren en scooters, flker berijders van autosnelwegen bruik maken, ongeveer 25 gulden r jaar zal bedragen. Voor personen- jestelid- Voor vrachtwagens, vrachtwagencombinaties en auto- zou ten minste 100 gulden iten worden betaald, idelijk is dat de heffing voor het n alle autosnelwegen geldt >r dit begrip geen wettelijke 'initie is te geven, is het gemakkelijk :één te maken. Men kan aannemen dat rijkswegen met gescheiden rijba- tenminste twee rijstroken gaat geen gelijkvloerse kruisingen hebben met vluchtstroken, of parkeerhavens 1 uitgerust. lederland telt thans bijna 500 kilome- autosnelweg. Vóór 1955 kwam er 238 ometer gereed, van 1955 tot 1958 17 ometer. van 1958 tot 1962 (complete itand in 1958 en 19591 126 kilometer, 1962 60 kilometer en in 1963 32 kilo- feter. -Gt_RS- n n fa 41'lüG O lil O II Ha Official dealer Leiden e.o. voorgestelde Wegenfonds in de aanleg van 800 kilometer autosnelweg, met in begrip van noodzakelijke verbeteringen (uitbouw en ombouw). Hiervoor is een bedrag van 2 miljard gulden nodig. 600 miljoen hiervan moet.uit het voorgestel de weggeld komen. In het eerste jaar, 1965 dus, zullen de gezamenlijke auto snelweggebruikers een bedrag van 72 miljoen gulden moeten opbrengen plus 3 miljoen gulden „administratiekosten", ander betekent niet dat het weg- IXa DWS-Fenerbahce Boze Turken vielen scheidsrechter aan Een gescheurde meniscus was de tol, die de Deense scheidsrechter Soerensen moest betalen voor zijn zwakke leiding in de onsportief verlopen eerste wed strijd tussen DWS en het Turkse Fenerbahce voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De Amsterdammers wonnen met 3-1, maar na twee maal drie kwartier voetbal met talrijke overtredingen werd de wedstrijd voortgezet met de vuist en zelfs met messen. De politie moest er aan te pas komen met gum miknuppels. Turken drongen de kleedkamer van de scheidsrechter binnen, die daarna in het Wilhelminagasthuis in de hoofd stad moest worden behandeld. Daar werd óok een DWS-supporter met messteken opgenomen, terwijl een ander er eveneens moest worden behandeld. Drie politiemannen werden voorts ge wond terwijl in de vechtpartij scheidene bezoekers lichtere ven dingen opliepen- Naar verluidt zullen zowel DWS als Fenerbahce een protest bij de UEFA indienen. Voor verslag zie sportpagina. Sluitstuk kanon geëxplodeerd: een dode Op het marineschietterein Vlieland is gisteren omstreeks half vier door een defect aan een twaalf centimeter proef- kanon een deel van het sluitstuk ge ëxplodeerd. Door de rondvliegende stukken werd de artilleriebeambte, de heer W. Zuuring uit Den Helder dode lijk getroffen. Het stoffelijk hulsel var de heer Zuuring is inmiddels per heli kopter naar Den Helder overgebracht. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. geld in de komende jaren zal worden verhoogd. Naar schatting komen er per jaar zo'n 150.000 motorvoertuigen bij, wat een sterk stijgend bedrag aan retri buties betekent. Weggeldkaart Het weggeld, zo meent men in Den Haag, zal door de dienst accijnzen var het ministerie van financiën worden ge ïnd op dezelfde wijze dus als de mo torrijtuigenbelasting. Bij het kenteken bewijs en belastingkaart komt dus eer derde, bij het betreffende voertuig be horend document: de zogenaamde weg geldkaart. (Voor vervolg zie pag. 11) Aardgas gaat bij blokverwarming 8 cent kosten Bij verwarming met aardgas van eer blok van zestig woningen met vier i vijf kamers, gerekend met een jaarver bruik van 2400 m3 per woning, zal de M3-prijs, inclusief vastrecht, rond acht cent komen te liggen. Dit heeft de Ne derlandse Gasunie bekend doen maken ;en persbezoek aan de expositie „Idee 64" in het RAl-gebouw te Am sterdam. der dat er een alternatief wordt ge boden. Van vrijwel alle kanten iis gis teren dan ook gepleit voor een herzie ning van onze radio- en t.v.-wetgevkvg de kortst mogelijke termijn. De Kamer wenst, dat grote spoed wordt betracht met het legaal reclame in de t.v. en het meer open omroepbestel. Voor de regering is dat bepaald geen onver teerbare wens. want zij neemt blijkens het slot van de Troonrede hetzelfde standpunt in. Een ander punt, dat het debat sterk heeft beheerst, was het vrijwel algemene bezwaar van de Kamer tegen de ongelijke rechtsbehandeling van TV-Noordzee en radio-Veronica. De regering wil met maatregelen tegen Veronica wachten op Europees verdrag, maar de Kamer vond dat het niet aangaat om wèl tegen de REM op te treden en tegelijkertijd het piratensohip voorlopig ongemoeid te laten. Vooral de KVP-woordvoerder, oud-minister Cals, keerde zich fel tegen dit meten met twee maten. Zijn stelling was: als blijkt, dat Veronica geen vlag voert, dan is dit een zodanig rechts vacuüm. dat de regering daartegen zon der meer kan optreden. Het klonk als een aansporing. Mocht de regering daaraan gevolg geven, dan komt de VVD wel in een bijzonder r lijke positie. Zij mag het verbod TV-Noordzee dan als een „vrije kwestie" beschouwen, die geen consequenties hoeft te hebben voor het voortbestaan van 1 kabinet en de regeringscoalitie, het zeer de vraag of de liberalen deze op vatting ook huldigen met betrekking tot een eventueel opruimen van Veronica. Zwaar geschut De WD.er mr. Bertohouwer bracht gisteren zwaar juridisch geschut tegen het wetsontwerp in stelling. Naar zijn mening ridht de regering een blinde muur op, waarachter zij onbeperkt kan ope reren. Sprekers fractiegenote mevr. Van Someren-Downer die wat genuanceer. der over de materie sprak dan bij vorige gelegenheden gaf de Kamer de schuld van de nu ontstane situatie, omdat de Kamermeerderheid vorig jaar het plan- Scholten voor reclame in de t.v. heeft afgewezen. (Voor vervolg zie pag. 13) Gespannen uitdrukkingen op de gezichten van de Kamerleden tij dens de behandeling van de anti- R.E.M.-wet: mr. Vondeling in ge sprek met mr. Berkhouwer, mevr. Van Someren-Downer en mr. Geertsema. Een momentopname van de behandeling van de anti-R.E.M.-wet i Tweede Kamer: achter de regeringstafel de ministers Luns, Scholten Bot, met daarachter de t.v.-camera van Lopik I. Makarios' zending staat te bederven Secretaris-generaal Oe Thant heeft de Veiligheidsraad een rapport aan geboden waarin hij de jongste stap pen van president Makarios eer „stap in de goede richting" noemt. Zoals bekend heeft Makarios de eco nomische blokkade tegen de Turkse gemeenschappen opgeheven. Het hongerende dorp Kokkina heeft in middels zes ton levensmiddelen aan vaard die gezonden waren door het Turkse Rode Kruis en door soldaten van de V.N. werden afgeleverd. De levensmiddelen die door Makarios waren gestuurd, staan even buiten het Turks-Cyprische dorp te beder ven. President Makarios zelf Is naar Griekenland vertrokken om het hu welijk van koning Konstantijn bij te wonen en besprekingen te voeren met 'Griekse leiders. Volgens Turkse bla den heeft de aartsbisschop zijui jongste beslissing genomen om zich niet te blameren in de Veiligheidsraad. Vol gens deze zelfde Turkse bladen blijft er nog altijd de kwestie van de af lossing van de Turkse troepen, een probleem waarover de Veiligheids raad ook een besluit dient te nemen. Secretaris-generaal Oe Thant heeft met instemming van alle partijen Galo Plaza van Ecuador benoemd tot V.N.- bemiddelaar van Cyprus als opvolger van de overleden Tuomioja. In de vergadering van de Veiligheids raad heeft de Cyprische minister var buitenlandse zaken. Kyprianou, ver klaard dat zUn regering welwillend staat tegenover een verlenging van het man daat van de VN-troepen op het eiland, mits er rekening wordt gehouden met de soevereine rechten van de regering. Over en weer beschuldigden de Turk se en Cyprische afgevaardigden elkaar in de vergadering, vooral omtrent de blokkade. De Cyprioot wilde suggereren dat de Turken Kokkina hadden willen gebruiken voor de vorming van bruggenhoofd bij een eventuele invasie. Hij zei dat zRn regering vastbesloten is de kwestie voor de Algemene Vergade ring te brengen, indien de bemiddeling geen succes wordt. De Turk vond dat de Cyprische re gering eerst blijk zou geven de kwes tie uit de wereld te willen hebben als deze regering overleg zou plegen met de leiders van de Turkse gemeen schappen. ongewisse gelaten over haar uitein delijk standpunt ten aanzien van het anti-R.E.M.-wetsontwerp. Daarvoor is zij oppositie. Het antwoord op de vraag wat in een gegeven situatie politiek opportuun geacht moet wor den, is bij elke stemming van grote betekenis. Wetsontwerpen worden nu eenmaal niet alleen op hun eigen merites be keken. We zouden ons zeer vergissen wanneer de P.v.d.A. tegen zou stem men om redenen, die niet aan haar positie als oppositiepartij zijn ont leend. Als werkelijke oppositie vindt het kabinet in het onderhavige geval de V.V.D.-fractie tegenover zich. Zij heeft vrijheid van handelen omdat er in Wassenaar met betrekking tot televisievraagstukken niets anders is besloten dan dat er een pacificatie commissie moest worden ingesteld. Zoals was te verwachten hebben de liberalen geen enkel argument tegen het wetsontwerp onaangeroerd ge laten. Maar van de kracht van hun (juridische) argumenten zullen niet velen onder de indruk zijn gekomen. Hoewel de voorgestelde wetgeving niet fraai is de heer Meulink noemde het geesteskind een stum pertje bleken de andere grote frac ties van haar noodzakelijkheid over tuigd. Het is gewoon onduldbaar dat even buiten de territoriale wateren alles kan worden gedaan wat bij de Ne derlandse wet verboden is. Wanneer er geen wet is, op grond waarvan doorkruising van onze wetgeving met betrekking tot radio en televisie kan worden verhinderd, dan dient deze wet er te komen. De meerderheid van ons volk zou dit blijkens een opinie-onderzoek niet inzien. Wanneer dit juist is, laat deze meerderheid haar standpunt kenne lijk bepalen door de omstandigheid, dat de R.E.M. tot nu toe niets heeft uitgezonden dat op zichzelf onoirbaar De volksvertegenwoordiging is er zich echter van bewust, dat zij meer is dan vertolkster van de publieke opinie; zij heeft haar eigen verant woordelijkheid en moet zo nodig aan impopulaire maatregelen meewer- ook op deze plaats is dit betoogd dat de regering ten aanzien van de R.E.M. een tekort aan voortva rendheid heeft getoond. Vermoede lijk zou heel wat narigheid voor komen zijn geworden wanneer zij In actie was gekomen zodra T.V. Noordzee aan de horizon verscheen. Van de minister van justitie is be kend, dat hij dit verwijt afwijst met het argument, dat de affaire een novum was van zo ingewikkelde aard dat snellere afwikkeling ondoenlijk was. Men kan daarvoor begrip heb ben zonder er echter door overtuigd te zijn. Vooralsnog menen we dat het verwijt niet ten onrechte is uitge sproken. Vrij algemeen was de Kamer ook van oordeel, dat er ernstige rechtsonge lijkheid dreigt wanneer tegen de R.E.M. wel en tegen Radio-Veronica niet wordt opgetreden. Deze eensge zindheid was opmerkelijk, maar niet verwonderlijk; gelijke monniken, ge lijke kappen, zegt de volksmond in zo'n geval. In het parlement weet men zeer wel, dat een schip per definitie geen rechtsvacuüm kan vormen omdat het een vlag voert en dus onder de juris dictie van een staat valt. Optreden tegen een piratenzender op een schip stuit dan ook op nog groter moeilijk heden dan het treffen van maatrege len tegen een in de zeebodem ver ankerde installatie. Om die reden wil de regering Radio-Veronica onge moeid laten in afwachting van een Europese conventie. Ook ons rechtsgevoel wordt daardoor niet bevredigd. We kunnen ons wel vinden in de stelling van de liberaal Berkhouwer: of beiden aanpakken of geen van beiden. Alleen kiest de heer Berkhouwer voor het laatste, terwijl wij geneigd zijn om met de heer Meuling (A.R.) voor het eerste te kiezen. Aanvaardt de regering dit alternatief en besluit zij alsnog tot optreden tegen Veronica, dan blijft haar ver» moedelijk niets anders over dan de z.g. Scandinavische oplossing het verbieden van het verlenen van medewerking. Het is geen fraaie op lossing, maar zij is beter dan niets. Het argument, dat men Radio-Vero- nica niet zo ernstig behoeft te nemen als de R.E.M. omdat televisie een veel ingrijpender medium is, zegt ons weinig. Want hoe dan ook, Radio- Veronica doorkruist onze rechtsorde evenzeer als T.V.-Noordzee. J^R. HENDRIK VERWOERD, de premier van Zuid-Afrika, heeft gisteravond Japan en Nederland erop gewezen, dat de economische en cultu rele betrekkingen, die Zuid-Afrika met deze landen onderhoudt, hun onder geen omstandigheden het recht geven zich te bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Afrika. De premier, die sprak voor een congres van de Nationale partij van Oranje- Vrijstaat, maakte daarbij melding van een kortgeleden door hem ontvangen rapport, waarin werd gezegd dat Nederland en Japan besloten hadden al het mogelijke te doen om het hunne bij te dragen tot verandering in het „apartheidspatroon in Zuid-Afrika". „Ik wil Nederland zeggen", aldus dr. Verwoerd, „dat culturele banden het met het recht geven ans te vertellen hoe wij onze eigen problemen moeten oplossen en aan Japan wil ik zeggen, dat economische voordelen uit onze wederzijdse handel onder geen omstandigheden als verontschuldiging voor in menging m de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Afrika kunnen worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1