3-1 In rumoerig won DWS met stadion Amsterdamse doelpunten waren pareltjes Erhards eis afg ewezen WOESTE TONELEN NA DW S-FENERB AHCE Voetbalclubs in Leiden willen van protesten af Slippartij regenbui: in zware 3 doden PTT-personeel zou er slecht aan toe zijn Middenstand prepareert zich op t.v.-reclame Televisie aan boord KLM-vliegtuigen Soekarno naar de Paus Hillegom Weggeld voor auto s NIEUWE LEIDSE COURANT 11 DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1964 (Van een onzer sportredacteuren) EEN blamage voor de voetbalsport en een aanfluiting voor het Europese topvoetbal in het bijzonder die wedstrijd DWSFehnerbahce gis teravond in het Olympisch stadion in Amsterdam gespeeld voor de eerste ronde van de Europa-Cup. Was het binnen de lijnen tydens de wedstrjjd al bjjzonder rommelig en soms onsportief geweest, de ontluisterende tafere len na afloop, waarbü honderden Amsterdamse supporters slaags raakten met de Turkse spelers en vele van hun in Nederland verblijvende land genoten waren een schandaal op zich. Het waren overigens stellig niet de Turken die het potje op het vuur zetten. De manier namelijk waarop b.v. Josje Vonhof tot driemaal toe een van zijn Turkse tegenstanders tegen de grond werkte omdat deze hem te vlug was afgeweest, mag niet anders dan schan delijk worden genoemd en zeer terecht deelde arbiter Sörensen hem een officiële waarschuwing uit Niet alleen Vonhof, waren meer Amsterdammers die er raad mee wisten. Daarbij kwam. dat zoals te verwachten was dé Turken zich even- i onbetuigd lieten, waardoor het ge durende vrijwel de gehele wedstrijd, ïr speciaal voor rust en gedurende het laatste kwartier het vrije trappen regende en van normaal voetbal niet neer kon worden gesproken. Dit alles wierp wel een diepe scha duw over de glans die de uiteindelijk toch altijd nog knappe 31 overwin ning die DWS behaalde op het sterke Turkse team had kunnen opwekken. waren jammer genoeg alleen de Amsterdamse doelpunten die parelend flonkerden te midden van de grauwe wedstrijdwoestijn, want zowel het eer ste (net voor rust met een kopbal uit voorzet van Vonhof) als het laat ste (na een onnavolgbare solo) van Geurtsen als het tweede doelpunt van Hollander na een prachtige actie van Lenz mochten bijzonder knap heten. Deze treffers hadden stellig een vol doende hechte basis kunnen leveren voor de return over drie weken in Istanbul, ,r DWS onder heel wat minder gun stige omstandigheden en te midden van kokende mensenzee van 50.000 Tur- Europ ese beker voor bekerwinnaars De Roemeense bekerwinnaar Steanu heeft zich voor de tweede ronde van het Europees toernooi gekwalificeerd. Giste ren wonnen de Roemenen in Derry (Noord Ierland) met 2—0 van Derry City, de bekerhouder van Wales. De eerste wedstrijd was door Stenau reeds met 3—0 gewonnen. Het Tsjeahdsdhe Sokolovo uit Praag heeft gisteren op eigen terrein een 100 overwinning behaald op het Sypriotisch FS Anorthosis Famagusta. Bij rust van deze eerste wedstrijd in de eerste ronde het toernooi om de Europese bekér tr bekerwinnaars was de stand reeds 0 in het voordeel van Sokolovo. De Portugese bekerhouder Porto heeft gisteren op eigen veld een 30 overwin ning behaald op het Franse Olympique Lyon Bij rust van deze wedstrijd in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerhouders had den de Portugezen reeds een 10 voor sprong. Italiaanse voetballers mogen niet naar Tokio Het Italiaanse Olympische comité heeft gisteren besloten het Italiaanse elftal terug te trekken uit het Olympische voetbaltoernooi in Tokio. De reden hiervan is, dat de amateur- status van de spelers sterk in twijfel wordt getrokken. Volgens een zegsman 1 de Japanse voetbalbond zal het terug trekken van Italië geen invloed hebben poule-indeling. Italië was in een groep ondergebracht met Argentinië. Ghana en Japan. Passenkwestie De Oostduitse autoriteiten hebben gisteren nieuwe eisen jpn westelijke zijde in de kwestie van de bezoekers pasjes voor Westberlijners die een bezoek aan familieleden in het ooste lijke stadsdeel willen brengen, van de hand gewezen. Dit werd de Westberlijnse senaatsraad Horst Korber meegedeeld door de Oost duitse staatssecretaris Erich Wendt tij dens hun zesentwintigste ontmoeting in West-Berlijn. Korber had bij het vorige gesprek in «opdracht van de regering in Bonn en de Westberlynse Senaat (het stadsbestuur) nog enkele voorwaarden gesteld, die onder meer het weglaten de benaming „hoofdstad der DDR" voor Oost-Berlijn op de aanvraagformu lieren voor de pasjes betreffen. Boven dien wil het Westen de passenovereen- komst anderhalf jaar laten gelden, ter wijl Oost-Duitsland niet verder wil gaan dan tien maanden. Wendt bestempelde woensdag de wes telijke voorwaarden als een poging, een spoedige sluiting van een overeenkomst steeds weer op te schuiven. By de on dertekening van de overeenkomst, die al twaalf dagen geleden gezamenlijk was geformuleerd, hadden maandag al de passenbureaus in West-Berlijn geopend kunnen worden. Een nieuwe ontmoeting hebben Korber i Wendt nog niet vastgesteld. Ter gelegenheid van he. huwelijk van koning Konstantijn van Griekenland met prinses Anne-Marie van Denemarken zullen op de Griekse ambassade in Den Haag en op de consulaten in Amsterdam a Rotterdam op vrijdag van tien tot vijf uur felicitatieregisters ter tekening lig- ken de returnmatch moet afwerken. Een slordigheidje in de Amsterdamse achter hoede bracht in de 12de minuut de Tur ken evenwel een doelpunt door links binnen Ben Bed All en met slechts twee doelpunten voorsprong op Fener- bahce is het zeer de vraag of DWS de tweede ronde kan halen. Daarom is het des te meer jammer dat een kopbal van Geurtsen kort na het begin op een haar na doel miste, dezelfde DWS-er kort voor de rust een schot op de lijn zag gekeerd en direct na rust de bal met een kopstoot tegen de lat joeg. Naast dit alles hadden de Turkse vallen vrij weinig om het lijf, ook al bleek linksbuiten Azif bijzonder snel moest invaller rechtsback Flinkevleugel tot zijn beste vorm rijzen om de Turk herhaalde malen de pas af te snijden. Met Flinkevleugel waren de kalme Schrijvers en in de voorhoede linksbin nen Lenz de grote mannen in de DWS- ploeg die als geheel niet de indruk van een kampioenselftal kon maken. Daar voor ontbrak het raffinement: daarvoor werd er vooral in de eerste helft veel te slordig gespeeld. Na rust ging het wat beter en kwam er meer lijn in het spel. maar van goed voetbal viel over het ge heel genomen helaas maar bijzonder wei nig te genieten. En daarom is het uit eindelijk toch te doen. Als een wilde horde stormden de Turken de catacomben vi Olympisch stadion binnen. Spelers en supporters. Hun doelwit was scheidsrechter Tage Soerensen. Zij stortten zich op hem, sloegen trapten tot de Deen met hulp toegeschoten Nederlanders kon i den bevrijd. In zyn kleedkamer vond Soerensen eindelyk rust. Aan deze laffe aanval hield de Deense scheidsrechter een meniscus-bles sure over „No gentlemen., no gentlemen De eerste Turkse speler, die van veld kwam, stak zijn misnoegen het spel van de Nederlanders niet onder stoelen of banken. De DWS-ers en de spelers van Fenerbahce kw-r>- pelsgewijs van het strijdtoneel, dat in middels meer op een slagveld leek. De verwarde situatie was ontstaan, doordat Daan Schrijvers op de grond liggend werd geschopt. Spelers namen de bokshouding aan en het publiek begon zich in de strijd te mengen. Het zou slechts het voorspel zijn. In de catacomben van het Olympisch stadion speelden zich daarna tonelen af, die naar Nederlandse begrippen onvoor stelbaar waren. Langs de suppoosten Huilend, ondersteund door Turkse supporters hinkte een der spelers van Fenerbahce naar de kleedkamers. Hij had het allemaal niet kunnen verwer ken En toen gebeurde het. Turkse sup porters waren er in geslaagd langs de suppoosten, die de kleedkamers voor „on bevoegden" gesloten moesten houden, te komen. Zij molesteerden de scheidsrech ter. Er werd geslagen en geschopt en ineens kwamen uit de kleedkamers de Turks° sne ers in geslote- noUd ooruk ken. „Politie, politie klonk het De Engelse trainer van de Turkse ploeg. Oscar Hold, was er eerder en wist zijn spelers, tot orde te brengen. In de Neder landse kleedkamer keken de spelers strak voor zich uit. Op de massagetafel zat aanvoerder Daan Schrijvers, de hand op zijn pijnlijke heup Er kon moeilijk iets vriendelijks over zijn tegenstanders over zijn lippen'komen. „Ik wist het wel. Ik ben zelf ook niet zachtzinnig, maar dit Stil zochten de andere spelers de douche op. .terwijl het in de cata comben rumoerig bleef. Met een gapende hoofdwond werd er van buiten de kuip een toeschouwer binnen gebracht. Het gistte aan alle kan ten. De warmbloedige Turken, konden de nederlaag niet •erV—o"oen en wilden zich wreken, hoe dan ook. De kleedkamer van scheidsrechter en grensrechters bleef gesloten. Leo Horn kwam naar buiten met het „nieuws" Het gesprek kwam op de schuldvraag. „Natuurlijk, de Tur ken hebben dit op hun gesveten, maai de thuisclub is verantwoordelijk Wat de gevolgen zullen zijn? Stellig zal de heer Soerensen in zijn rapport melding van de zaak maken en dan is het laatste woord aan de UEFA. De clubs m< ons beschermen, doen, zij dit niet, moeten wy dat zelf doen. aldus Leo Horn, die zijn felle afkeuring ove handelwijze van de Turken niet onder stoelen of banken stak. Buiten wachtte nog steeds de zieken auto met Joop de Jorug. de DWS-baek, die de week tevoren in de oefenwed strijd van Nederlandse topspelers te Nijmegen een gecompliceerde beenbreuk opliep. Vanuit de ziekenwagen had hij de wedstrijd gevolgd. Blij zal hij met de overwinning zijn geweest, maar ook met het spel Mr. H F. Eschauzier (54), de Neder landse ambassadeur in Wenen, is ge kozen tot voorzitter van de achtste con ferentie van het internationale bureau voor atoomenergie. Engels voetbal De uitslagen van de woensdag voor Engelse league gespeelde voetbalwedstrij den luiden: Eerste divisie: Blackburn RoversArse nal 12, FulhamSheffield U. 12, Leeds UnitedBlackpool 30. Manchester Uni tedEverton 21. Sheffield Wednesday- Chelsea 23, Tottenham HotspurStoke City 21, West Bromwich AlbionT mingham City 02. Tweede divisie; Bolton Wanderers Middlesbrough 42, Cardiff CityHud- dersfield Town 11, Newcastle United- Plymouth Argyle 21, Southampton- Preston North End 31, Norwich City- Manchester City 41. Jos van der Vleuten leider in Ronde IJsselmeer De 21-jarige Brabander Jos van der Vleuten heeft woensdag de eerste etappe de driedaagse wielerwedstrijd de Rondp van het IJsselmeer gewonnen. Hij legde de 170 kilometer van Beverwijk iaar Arnhem af in 4 uur 3 min en 22 sec. De uitslag luidt: 1. Jos van der Vleuten Mierlo Hout) 4.03.22. met bonificatie 4.02.22; 2. Bart Zoet (Sassenheim) z.t met bon. 4.02.52; 3. Piet Braspenninckx (Rijs- bergen) z.t met bon. 4.03.07; 4. Henk Cornelisse (Amsterdam) z.t.; 5. Karei Leijten (Breda) z.t.: 6 Piette Pellenaers (Breda) z.t; 7. Piet Deenen (Vlijmen) z.t; 8. Gerben Karstens (Leiden) 4.07.26: 9. Henk Peters (Heemstede) z.t; 10 Jacques Schouten (Wognum) z.t.; 11. Harm Ottenbros (Alkmaar) 4.07.44; 12. Hesse (Arnhem) z.t.: 13. André van Middelkoop (Rotterdam) z.t.; 14. Harm Smit (Groningen) z.t.; 15. Henk Benja mins (Hollandscheveld) z.t. Tot de uitvallers op deze eerste dag behoorde ook de wereldkampioen bij de achtervolgers Tiemen Groen. Jaarvergadering KNVB Leiden (Van onze sportredactie) LEIDEN De jaarvergadering van de afdeling Lei den van de KNVB heeft gisteravond een opmerkelijk vlot verloop gehad. Slechts over de financiële hoofd stukken werd een en ander gezegd. Twee medewerkers van de afdeling werden gehuldigd. De heer H. Roo.vak- kers was veertig jaar lang consul geweest voor de ter reinen van Lugdunum aan de Haarlemmerweg en de heer A. J. van den Bom heeft jarenlang in Leiden de van de afkeuringsberichten verzorgd. Beide heren kregen het Verdienste van de afdeling Leiden. publikatie Insigne va De heer Roovakkers kreeg de onder scheiding uit handen van de afdelings voorzitter, mr. J. J. de Jongh. De heer J. F. Breedeveld bracht als voorzitter van Lugdunum de dank van zijn vereniging in de vorm van enkele geschenken. De heer Van den Born heeft zijn onder scheiding hedenmorgen thuis ontvangen. Mr. J. J. de Jongh maakte melding van een prima verstandhouding met de gemeentebesturen, alhoewel nog niet alle gemeenten gehoor hadden gegeven aan het klemmende beroep op uitbrei ding c.q. verbetering van de accommo daties. De heer De Jongh schetste de groei van het voetbal, waardoor er ver leden jaar alleen ai 800 wedstrijden meer moesten worden gespeeld. De toeloop 'i ongeveer vijf procent Iedere vereniging heeft thans een ge diplomeerd jeugdleider, doch dat is vol gens de voorzitter niet voldoende. Op 8 oktober begint de nieuwe cursus. De po gingen om met Den Haag. Gouda en Haarlem te komen tot een tweede inter regionale jeugdcompetitie zullen worden voortgezet. De aandacht werd ook ge- vestigd op de verplichte driejaarlijkse medische keuring voor senioren. Een enquête onder de verenigingen van de afdeling heef uhgewezen, men voor de afschaffing ls van de pro testen. Ook in het zaterdagvoetbal v Tydens zware regenval is gister- •ond kort na zes uur op de wef n Vianen naar Lexmond bij re gen als zeer gevaarlijk bekend staand en personenauto geslipt en fron taal in botsing gekomen met een Studie van telefoondienst: ,n de hand van de heer C. 5, die een administratieve functie bekleedt bij de telefoondienst te Den Haag. is een uitvoerige studie versche- waarin de resultaten zijn vervat een onderzoek naar de personeels- opbouw en de promotiemogelijkheden van het P.T.T.-personeel in vergelijking met een aantal andere overheidsdien sten. aarbij komt de heer e VDries tot de conclusie, dat de maatstaven, naar de salariëring van het over heidspersoneel geschiedt, zeer ver uit eenlopen en dat het P.T.T.-personeel ei In dit opzicht wel „allerberoerdst" aar De omvangrijke studie, die op zich zelf met recht een respectabel stuk werk genoemd mag worden, is gebaseerd op grote hoeveelheid door de heer De Vries zelf verzameld cijfermateriaal, dat onder meer verwerkt is in een twintigtal tabellen. Op grond hiervan doet de heer De Vries een poging te tonen, dat het met de perso- neelsopbouw en de promotiemogelijkhe den bij P.T.T. maar droevig gesteld Hoewel er bij de onderscheidene di Regionale programma's onmisbaar (Van inze soc.-econ. redactie) Nederland de mogelijkhe den zullen worden geschapen voor het brengen van reclame in uitzen dingen van televisie en radio, dan moet ook het midden- en kleinbe drijf klaar staan om daarby een rol te spelen. Tot deze conclusie is de Raad voor het Midden- en Klein bedrijf gisteren gekomen tijdens zyn discussie over het studierapport, dat een commissie uit de raad heeft sa mengesteld over de betekenis van te levisiereclame voor de middenstand. Zoals wij indertijd reeds hebben ge meld is deze commissie van mening, dat televisiereclame een belangrijke in vloed zal hebben op de economische eblangen van het midden- en kleinbe drijf en dat er daarom, indien er tele visiereclame komt, eigen methoden voor het gebruik daarvan door het midden- en kleinbedrijf noodzakelijk zijn. Volgens het oordeel van de com- zijn dan regionale program- in elk geval voor zover nodig het brengen van reclame, onmis baar. Programma's met een klein be reik dienen, indien zich daarvoor ge gadigden aanbieden, te worden gestimu leerd, evenals reclamezendtijd op voor delige uren. Voorts kan naar de me ning van de commissie ook collectieve reclame via de t.v. worden overwogen, bij voorbeeld door een groep winke liers in een bepaalde stadswijk. De voorzitter van de studiecommis sie, de heer F. J. Willems, zei in toe lichting op het rapport, dat ook in Nederland de technische mogelijkhe den aanwezig zijn om regionale televi sieprogramma's te brengen, evenals dat bij voorbeeld in Engeland het ge val is: mogelijkheden, die nog aan merkelijk zullen worden vergroot, in dien in ons land zogenaamde draadte levisie wordt ingevoerd. De heer Wil lems drong er op aan. dat de midden stand zich tijdig realiseert welk eer grote invloed eventuele televisiereclame op zijn economische belangen zal heb ben. en dat het midden- en kleinbedrijf zich tijdig gereed maakt om daarbij een rol te kunnen spelen. Gebeurt dit niet, dan loopt de middenstand kans „onder de voet gelopen" te worden. Een bureau Na een breedvoerige discussie, die werd voorafgegaan door de verotning van enkele Engelse en Duitse t.v.-recla- mefilmpjes, werd het rapport van de stuediecommissie door de raad in gro te lijnen aanvaard. Aan de hand van dit werkstuk zal het presidium van de raad, in nauw overleg met de com missie, zich nu op korte termijn bera den over verder te nemen stappen. Daarbij wordt onder meer gedacht aan de instelling van een bureau o.i.d., dat een bemiddelende en adviserende func tie op dit terrein voor het midden- en kleinbedrijf zou kunnen vervullen. sten van P.TT. stellig wel situaties voorkomen, die voor verbetering vat baar zijn, geeft de heer De Vries naar onze mening een, zo niet overtrokken, dan toch wel een eenzijdige voorstelling van zaken, een gevaar, dat bij het ..wer ken met cijfers" altijd aanwezig is, en waaraan ook de schrijver van deze stu die niet is ontkomen Aangenomen, dat alle door hem genoemde cijfers juist zijn, dan nog is het onmogelijk daar aan de verregaande conclusies te ver binden, die de heer De Vries meent te moeten formuleren. Hij heeft namelijk verzuimd om aan zijn cijfermateriaal een inventarisatie te verbinden van de niveaus der diverse functies en van de waarde, die aan deze functies moet worden toegekend, gezien in het raam van het totale werkpakket en de opde ling daarvan bij elk der verschillen de overheidsdiensten. Zou de heer De Vries dat wlè gedaan hebben, dan zou- aan het door hem aangedragen cij fermateriaal ongetwijfeld méér conclu- kunnen worden verbonden, t is volgens de schrijver van deze studie een voor de hand liggende ge dachte. dat „de salariëring van al het overheidspersoneel op eenzelfde leest wordt geschoeid", doch hieronder ver staat hij kennelijk, dat bijvoorbeeld het administratieve personeel van P.T.T. en Rijksbelastingdienst maar eenvoudig over één kam moet worden geschoren. Dit is naar onze mening niet alleen on mogelijk, maar ook ongewenst, omdat hiervoor een functiewaarderitigsbasis ontbreekt, zonder welk gegeven men niet tot een vergelijking tussen forma- es van diensten kan geraken. Beide diensten hebben een totaal ver schillend werkpakket, waarvan, om tot zo goed mogelijke uitvoering daar- te komen, de opdeling logischer wijze zal moeten uitmonden in verhou dingsgewijs meer of minder functies van hoger of lager piveau. Aan dit funda mentele aspect gaat de heer De Vries zijn studie helaas voorbij. vrachtwagen. De 39-jarige lieer C Monfrooi uit Lexmond die de a»-' bestuurde, overleed in het ziek huis. Ter plaatse overleden zijn zes jarige zoontje Gerrit en een tien jarig buurmeisje uit Lexmond, An neke Kortenhoeve. In de personenauto zaten buiten het echtpaar Monfrooi vijf kinderen, vier van de familie Monfrooi en het buur meisje. Drie kinderen werden gewond, van wie een ernstig. Mevrouw Monfrooi verkeert buiten levensge aar. De chauf feur van de vrachtwagen kreeg een shock. Zijn zoontje, dat naast hem in de cabine zat. werd licht gewond Vermoedelijk door het springen van een band is de 33-jarige gehuwde chauf feur A. S. Wijman uit Jutphaas giste- bij Schoorl om het leven gekomen. Een Schiedamse vrachtauto kwam on de linkerweghelft doorda* een voorband sprong en botste frontaal tegen de vrachtwagen uit Jutphaas. Twee toeval lig passerende militaire kraanwagens hebben er een half uur voor nodig ge had de twee wrakken uit elkaar te trek ken. De Schiedammer de 36-jarige ge huwde A. J. Toet. werd zwaar gewond. e bijrijders van de heer Toet werden licht gewond. Het tienjarige dochtertje van de fa milie Wunderink uit Empe. gemeente Brummen. is gisteravond in Zutphen bij aanrijding door een vrachtauto do delijk gewond. Op dezelfde plaats werd de negentienjarige mej. Groot Korme- link verleden week aangereden. Mej. Groot Kormelink overleed gisteren ook de opgelopen verwondingen. De 16-jarige bromfietser H. C. Bos uit Veenendaal. is gisteravond omgeko- toen hij in zijn woonplaats linksaf sloeg zonder voorrang te verlenen aan hem tegemoetkomende motorrijder, kreeg een schede'basisfractuur. iraan hij twee uur later bezweek. Het vierjarige dochtertje van de fa milie Loet uit Ermelo is gisteren om het leven gekomen toen haar moeder, die het kind op de fiets naar de kleuterschool wilde brengen, bij een kruising tegen een passerend" vrachtauto rr- d. Het kind viel van de fiets en kwam onder de vrachtauto terecht. >e 18-jarige Duitse matroos S. Dieter het Duitse sleepschip Krupp 20 is gisteravond op de Waal bij Tiel over boord geslagen en verdronken. De Syrische minister van nijverheid. Adel Sadi, deelt mede dat Telefunken een TV-assemblagebedrijf te Damascus zal bouwen en daarin 565.000 DM zal beleggen. Behalve Telefunken hadden ook R.C.A. (Verenigde Staten, PYe Engeland) en Philips aanbiedingen ge- Na bestudering van de verschil lende mogelijkheden heeft de KLM besloten haar vloot van DC-8 vlieg tuigen ten behoeve van de passagiers uit te rusten met televisie. Zodra de nodige voorbereidingen zijn getrof fen zal in de komende maanden bij wijze van proef een van de vier motorige straalvliegtuigen van deze apparatuur worden voorzien. Indien de proefneming slaagt en deze extra service tegemoet blijkt te komen de wensen van de luchtreizigers, zullen ook de overige DC-8 vliegtuigen v. aan boord krijgen. Het betreft hier een zgn. gesloten cir cuit systeem, dat evenals de program i's, die vertoond worden, door bepaal de op dit gebied gespecialiseerde fir ma's wordt verhuurd Het ligt in de bedoeling om in het eerste toestel 24 beeldschermen aan te brengen, een per negen passagiers in de economy klas se en een per twee passagiers in de eerste klasse. De zitplaatsen zullen met een individuele geluidsinstalatie worden uitgerust, zodat iedere passagier verkiezing het geluid zal kunnen inscha kelen. De televisie aan boord van het vlieg tuig biedt tevens de mogelijkheid om naast de gewone programma's interes sante beelden van het land waarheen reist te vertonen. Ook kunnen via dit medium mededelingen van algemc- aard aan de luchtreizigers weorden doorgegeven. De KLM volgt met deze nieuwe ser- ce Pan American Arways op de voet. tot afschaffing over te gaan Lelden maakt dus aangaande "«s afschaffing van de protesten geen uitzondering voor de komende bondsvergadering, waarin ver- ■oedeljjk het besluit tot afschaffing zal orden genomen. Na enig financieel geharrewar strand- e men op de abonnementsprijs voor de officiële mededelingen. Het voorstel van het afdelingsbestuur om de prijs van het verplichte abonnement op f7,50 te bren gen werd akkoord bevonden. De verho ging van de prijs van extra-abonnemen ten tot tien gulden stuitte echter op te veel weerstanden. Vooral de kleine ver enigingen voelden zich gedupeerd Uit eindelijk werd besloten ook deze prijs te brengen op f7,50. Op de begroting was ook al een bedrag uitgetrokken voor het in ere herstellen van het vierbonden-toernooi. Dc aftre dende bestuurs- en commissieleden wer den allen herkozen. Bij de prijsuitreiking kregen de verenigingen Katwijk en RCL met respectievelijk 6 en 5 kampioenself tallen een hartelijk applaus. Tijdens de rondvraag werd de aandacht gevraagd voor de invoering van een zogenaamde winterstop. De Indonesisohe minister van lichting heeft verklaard dat president Soekarno op uitnodiging van paus Paulus een officieel bezoek aan het Vaticaan zal brengen en daarna in oktober een ferentie van niet-verbonden landen zal bijwonen. Daarna staan bezoeken Pakistan, Zuid-Slavië en op uitnodiging van premier Kim II Soeng aan Noord- Kora op zijn programma. In Wenen zal hy zioh geneeskundig laten onderzoeken. Volgens betrouwbare kringen zal hij vellicht reeds volgende week vertrekken net het oog op het onderzoek in Wenen. Half oktober wordt hij terugverwacht. De minister van buitenlandse zaken. dr. Soebandrio. zal hem vergezellen. Werknemer steeds vaker ziek In 1963 is het aantal toegekende zie kengelduitkeringen met ruim 8 procent gestegen, namelijk van 912.179 in 1962 tot 987.442 in '63. Het aantal uitkeringsdagen am met ruim 13 procent toe (14.835.421 i 1962 en 16.778 946 in '63). Dit staat in het vandaag versohenen jaarverslag over 1963 van het gemeen schappelijk administratiekantoor (GAK). Volgens het verslag is de stijging van het aantal uitkeringsgevallen voor een deel het gevolg van de groei van de ver zekerde beroepsbevolking en wordt voor een ander deel veroorzaakt door de toe neming van het ziekterisico. Het aantal ziekmeldingen bij de 15 bedrijfsvereni gingen waarvan het GAK de administra tie voert, was in 1963 een procent hoger dan in 1962. Gemiddeld verzuimt de Ne derlandse werknemer 10 dagen per jaar wegens ziekte. Uitreiking diploma's EHBO Hillegom HILLEGOM Gisteravond hield de E.H.B.O. een bijeenkomst in de kantine van Van Herwaardens Kalkzandsteenfa brieken te Hillegom. De burgemeester had geen ogenblik geaarzeld aan het vrzoek van de voorzitter van de E.H.B.O. om de diploma's uit te reiken te voldoen. Deze vereniging verdient de speciale be langstelling van de overheid omdat haar leden zich in dienst stellen van het alge meen belang en een menslievend doel na- Degenen die deze avond hun diploma ontvangen, hebben daarvoor veel vrije tijd moeten opofferen, in de afgelopen namen van de geslaagden: A van Trigt-Lepage. H Spreeuw-Hoge rvorst (hoogste aantal punten) en Joke Naaijen, de heren: H Wildeschut. F H van Stein, an Leeuwen C Seijsener, C J van Stein. G Rozendaal en M de Jong. De volgende dames en heren zagen hun diploma verlengd: de dames: C Oos tendorp-van der Hulst, M A Warmer dam-de Groot en J Deen-Frijlink, ver der: J. G. Elseman. H van Aalst. A. G. A. Leijten. Fr van der Linden. G H van Dijk. G van der Meij, Th G van der Hoorn, J B Meskers en Oh Rikkers. De heer Out vertoonde daarna films van het Oranje Kruis en enige teken- De voorzitter dankte de burgemeester en de artsen die de cursus voor de E.HJ.O, hebben verzorgd. Hij overhan digde dokter J. J. van Andel een platen- bon en dokter A. van der Kaaden een boekenbom HILLEGOM Van een motorrijwiel is in de avond van 16 september de car burator gesloopt en meegenomen. Ver der in de nacht werd aan een drietal panden aan de Tweede Loosterweg een bezoek gebracht door ongenode gasten, die ln het kantoor van het gemeentelijk gas- en waterbedrijf enig geld ont vreemdden, nadat zij een grondig onder zoek naar andere zaken haden Ingesteld. Bij een bezoek bij de familie T. naast genoemd kantoor werd niets ontvreemd. Meer succes hadden zij bij het bezoek aan het kantoor van de firma Brasch en Rothenstein Transportbedrijf N.V. Daar werd een grote ravage aangericht, kas ten en laden overhoop gehaald en onge veer f 400 buitgemaakt. Ook de kas van de verenigde exporteurs werd geleegd, maar dit betrof het geringe bedrag van f 10. De politie stelde met gebruikma king van een politiehond een onderzoek in. Over de resultaten werden geen in lichtingen verschaft. Christenvrouwen van Sassenheim hoorden over Ameriha SASSENHEIM De Christenvrou wenbond had in het jeugdhuis zijn ope ningsavond. Er was een grote opkomst met vijf nieuwe leden. De presidente Mevr. Brandenburg hield na dc opening een meditatie, waarna zy de overleden Mej Rhijnsburger herdacht, die jaren lang trouw met de afdeling heeft mee geleefd. Mevr. Saaltink, die een jaar te Beth any in Amerika woonde, vertoonde een aantal van haar 700 dia's en speciaal die waaruit het verschil tussen Amerika en ons land tot uitdrukking kwam. De dia's werden voorzien van een uitvoerige toe lichting. Zowel aan het stadsleven in New- York. als aan het leven op het platte land werd aandacht besteed. Verder ver telde zij van en toonde zij de grote auto wegen. waarvoor tolgeld moet worden betaald. Interessant was ook te zien en te horen over het onderwijs, dat geheel anders is dan wij gewoon zyn. Ook be steedde Mevr Saaltink veel aandacht aan het typische winkelen waaraan de hele familie van groot tot klein per auto deelneemt, tot diep in de avond soms. Na de pauze had de gebruikelijke verloting plaats. Op 1 oktober gaat een aantal leden naar de Bondsdag te Utrecht het 65-jarig jubileum meevieren. (Vervolg I) paan De controle op het al of niet In het be zit hebben van een weggeldkaart zal zonder twijfel moeilijk zijn. Misschien komen er raamvignetjes, misschien ook niet. Vast staat ln leder geval dat de snelheid, welke op autosnelw aangehouden, toezicht ter plaatse vrijwel uitsluit De gedachten gaan dan ook uit naar eventuele douane-, of politie-,,val len". die aan het einde van afritten wor den opgesteld. Volgens het ministerie van verkeer en waterstaat is niet bij benadering te /eg gen hoeveel voertuigen van het tonale Nederlandse wagenpark (ongeveer derhalfmiljoen eenheden met inbegrip van scooters en motoren) nooit op auto snelwegen rijden. Enquêtes in dezen zijn nimmer gehouden, terwijl tellingen verkeerstromen in of buiten de bebouw de kom weinig of niets zeggen Aange nomen moet dan ook worden dat er eer schatting is gemaakt. Zonder deze is het namelijk niet mogelijk de inkomsten uit het weggeld en de onderscheidene tarie ven vast te stellen. Als een bom In kringen van de verkeers- voersbonden is het voorstel om weggeld te gaan heffen als een bom Ingeslagen. Centraal Overleg, waarin de onderschei dene organisaties samenwerken, heeft nog geen maand geleden een ambltieu' •oorstel by de minister van verkeer ei vaterstaat ingediend om tot de instel ing van een Wegenfonds te komen. Het »lan overkoepelde de periode 196!»—1980 n gaf ramingen voor de toekomst zowel ils overwegingen. In een bijgevoegde proeve van voor ontwerp van wet min of meer op uit nodiging van de minister en in nauw overleg met het ministerie opgesteld werden de volgende bronnen van In komsten voor het Wegenfonds genoemd: 3e zuivere opbrengst van de motor- rij fcu igen bel asti n g. 2 Een bepaald percentage van de zui vere opbrengst van het bijzonder in voerrecht op benzine. 3 Een (jaarlijks) minimumbedrag, ten laste komend van de begroting van het ministerie van verkeer en water staat. Aan het fonds zouden verder rente dragende voorschotten uit 's Rijks kas moeten worden verleend. Een en ander hield een principiële wij ziging van de begrotingstechniek in, om dat het begrip bestemmingsheffing werd ingevoerd, dat in Nederland taboe was Die principiële wijziging is er thans ook weggeld is een bestemmingshef fing doch op een wel heel andere manier dan Centraal Overleg zich had voorgesteld. Fi naneien Aangenomen wordt dat alleen het mi nisterie van verkeer en waterstaat rijp was voor het betreffende plan. Hoewel in verkeerstechnisch opzicht de ramingen voor de toekomst en de te nemen maat regelen grotensdeels zijn overgenomen, schijnt de voorgestelde financiering van het Wegenfonds op een muur van onwil bij het ministerie van financiën te zijn gestuit De weggebruiker en niet het Rijk zal extra moeten bloeden. Een woordvoerder van Centraal Overleg sprak gisteren van „onnodig", „uit de tijd" en „ongemotiveerd". Na mens alle verkeers- en vervoersbon- den wordt een scherp protest overwo gen. Ook de ANWB beraadt zich op maatregelen tegen de voorgestelde heffing vain weggeld. Persant Snoevlaun L'dorp vanmorgen in gebruik gesteld LEIDERDORP Vanmorgen om half twaalf heeft mevrouw A J. E J Persant Snoep-Van Binnendijk uit de Linden- laan de officiële opening van de naar haar enige jaren geleden overleden echt genoot genoemde Persant Snoeplaan ver richt. zy deed dit door het naambord, dat by de afrit van de nieuwe Leider- dorpse brug tegenover het raadhuis staat, te onthullen. By deze plechtigheid was behalve burgemeester Gallas nog een aantal genodigden aanwezig. De heer Persant Snoep was jarenlang huisarts in het toen nog kleine Leider dorp. waar hij een grote populariteit ge noot door zijn persoonlijke belangstel ling voor zijn uitgebreide patiëntenkring. Vooral voor de minder draagkrachtigen deed hij veel. onder andere door be- longeloze medische behandeling te geven. .Ook op ander gebied heeft de dokter zich een goede naam verworven. Een en ander is voor het gemeentebestuur aan leiding geweest de belangrijke laan. die de nieuwe brug met de Hoogmadeseweg gaat verbinden, naar hem te noemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11