DE TROONREDE 4s supra koffie Max Heymans alles draait1 om J V. moeder VAN NELIE'S KRO wil per 1 januari reclame-tv. IF IE 1ST Oudste deelnemer won wedstrijd bijbelkennis Jubileum 1961 9 DINSDAG 15 SEPTEMBER 1964 "B l< li: D l( H.M. de Koningin heeft hedenmiddag in de Ridderzaal de zitting 19641965 der Staten-Generaal met de volgende Troonrede geopend: LEDEN DER STATEN-GENERAAL, TN MEI 1965 zal het twintig jaar geleden zijn, dat Neder- land werd bevrijd. Veel van hetgeen gedurende vijf zware oorlogsjaren was vernield of beschadigd, is in deze periode hersteld. Dank zij gezamenlijke inspanning en groeiende welvaart werden belangrijke vernieuwingen tot stand gebracht. Het geestelijke en culturele leven kregen weer ruime kansen tot ontplooiing. Zij die de jaren voor de tweede wereldoorlog hebben gekend, zullen soms terugdenken aan die moeilijke tijd, toen maar weinrig mogelijk was van wat nu werkelijkheid Is geworden. Grootse plannen zijn in alle sectoren van het maatschappelijk leven verwezenlijkt of nog in uit voering. De plaats van ons Rijk temidden van de volkeren en de verhoudingen binnen het Koninkrijk verschillen in belangrijke mate van die van voor de oorlog. Bijna tien jaar geleden werd in het Koninkrijk een nieuwe rechts orde gevestigd. De beginselen die daaraan ten grondslag liggen', hebben hun waarde bewezen. Met België en Luxemburg kwam een nauwe samen werking tot stand. Opgenomen in het Atlantisch bondge nootschap zien wij uit naar de niet slechts economische eenwording van Europa; een eenwording volgens demo cratische beginselen, van een Europa dat meer omvat dan de zes landen die thans reeds verenigd zijn in de Europese Gemeenschappen. TJET Atlantisch' verdedigingsstelsel blijft voor het behoud van onze vrijheid en de wereldvrede onmisbaar. Het is noodzakelijk, dat tussen de Atlantische samenwerking en de Europese integratie een nauw verband wordt bewaard. De Regering zal zich ook in het komende jaar inspan nen voor de voltooiing en de uitbreiding van de Gemeen schappelijke Markt en voor de versterking van de struc tuur van die Europese Gemeenschappen. Vergroting der bevoegdheden van het Europees Parlement acht zij nood zakelijk. Op verscheidene terreinen wordt in de Europese Eco nomische Gemeenschap voortgang gemaakt met de ont wikkeling van een gecoördineerd of gemeenschappelijk beleid, ondanks tegenstellingen tussen de deelnemende landen. De voorbereiding van het gemeenschappelijke vervoer beleid stuit op moeilijkheden. Tot dusver heeft het Ne derlandse standpunt nog onvoldoende instemming ge vonden. De Regering zal waken voor de belangen die hier niet slechts voor Nederland maar ook voor de Gemeen schap als geheel op het spel staan. Bij de voorbereiding van de gemeenschappelijke han delspolitiek zal de Regering vooral pleiten voor verdere vrijmaking van de internationale handel. Grote waarde hecht zij aan het welslagen van de onderhandelingen over een algemene vermindering van invoerrechten en andere handelsbelemmeringen. In deze zogenaamde ,;Kennedy> ronde" zal zij ijveren voor een positief optreden van de Europese Gemeenschap. Het is verheugend, dat in het internationale overleg de problemen van de ontwikkelingslanden steeds meer aan dacht krijgen. De wereldhandelsconferentie heeft uit drukking gegeven aan het groeiende inzicht, dat er een directe relatie bestaat tussen ontwikkeling en handel; een inzicht dat ook aan het Nederlandse ontwikkelingsbeleid goede zal komen. Aan het bilaterale element in de -jlpverlening zal eiuige uitbreiding worden gegeven; ictiviteiten van het bedrijfsleven in bepaalde ontwikke lingslanden kunnen daardoor worden gestimuleerd. Dnverminderd blijft het beleid gericht op vergroting van le ontwikkelingshulp en een meer doelmatige aanwen ing van de hiervoor beschikbare middelen. Het verheugt de Regering, dat een betere verstand- loudiinig met Indonesië tot stand. kwam. Een geleidelijke itbreiding der culturele en economische samenwerking ran ede van de technische hulpverlening ligt in het erschiet. niet leidend tot bestedingsverruiming doch gericht op bezitsvorming de welvaart der werknemers bevorderd kan worden. In deze opzet past de voorwaarde die gesteld is ten aanzien van het tijdstip van de invoering van de voorge nomen belastingverlaging. Ln deze opzet past eveneens de wijze van financiering van de optrekking tot een so ciaal minimum van de uitkeringen krachtens de Alge mene Ouderdomswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet. AAN de voorbereiding van verdere wettelijke maat regelen die samenhangen met de invoering van de arbeidsongeschiktheidsverzekering wordt met kracht ge arbeid. De Regering blijft streven naar de totstandkoming van een volksverzekering voor zware geneeskundige risico's, die vooral door haar bredere financiële grond slag aan de gezondheidszorg een nieuw perspecief zal kunnen geven. Een nota over het beleid inzake die volksgezondheid is in voorbereiding. De Regering zal aan de Sociaal-Economische Raad advies vragen omtrent het vraagstuk der verdeling van de vermogensaanwas in de onderneming. Eveneens zal zij aan de Raad nader advies vragen omtrent een aantal beleidsvragen.' op het terrein van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en ondernemingsraden. Ter versterking van de positie van het midden- en kleinbedrijf zal het beleid mede gaan omvatten de sub sidiëring der individuele voorlichting. In de landbouw voltrekken zich ingrijpende structurele wijzigingen, die een grote inspanning van het agrarisch bedrijfsleven vergen. De Regering zal deze ontwikkeling met een veelomvattend structuurbeleid blijven onder steunen. De Regering heeft maatregelen in overweging ter ver sterking van de concurrentiekracht van de visserij. De bouwnijverheid vertoont een verheugende expan sie. De Regering blijft binnen de eisen door de sociaal- economische omstandigheden gesteld, streven naar een verdere opvoering van de produktie, in het bijzonder die van woningen. Bij het thans bereikte produktiepeil moet het mogelijk worden geacht, dat in 1964 meer dan 95.000 woningen gereed komen. Voor 1965 zal het beleid gerich' zijn op het in uitvoering nemen van 95.000 tot 100.000 woningen, afgezien van de zogenaamde vrijetijdsbouw Rationalisatie en industrialisatie van de woningbouw alsmede continuïteit in de produktie, zullen worden be vorderd. Zowel om economische redenen als uit een oogpunt van verkeersveiligheid is het nodig de vernieuwing en uitbreiding van hÜfejjkswegemnet te versnellen. Voor de periode van 1965 Col én met 1970 heeft de Regering hier voor een programrrta opgesteld. Financiering zal voor het grootste gedeelte plaats vinden uit de algemene mid delen. Om het gewenste tempo in de uitvoering te berei ken.. zullen door de weggebruikers extra gelden moeten worden opgebracht. Ter verzekering van de continuïteit zal voor de financiering een rijkswegenfonds worden' ingesteld. Een daartoe strekkend wetsontwerp zal U eerdaags worden aangeboden. Voor het ruimtelijke ordeningsbeleid is de steeds ver dergaande verstedelijking van ons land een centraal vraagstuk geworden. De Regering ziet het als haar taak tot nieuwe activiteiten te inspireren en medewerking te verlenen aan het zoeken van de op toekomst berekende oplossingen. geniet dubbel met braniuers gemalen vacuum verpakt ITET sociaal-economische beleid der Regering is thans bovenal gericht op het bereiken van ontspanning op le arbeidsmarkt, het herstel van het evenwicht op de «talingsbalans en het voorkomen van nieuwe kosten- tijgingen. De vraag naar arbeidskrachten overtreft reeds ■edurende enige jaren in belangrijke mate het aanbod; en verschijnsel dat zich in de Europese Economische ïemeenschap vrij algemeen voordoet. Mede als gevolg an de omvangrijke loonsverhogingen aan het begin van it jaar namen de bestedingen krachtig toe. Dit heeft jeleid tot een groot tekort op de betalingsbalans en tot en opwaartse druk op de prijzen. Indien deze inflatoire ntwikkelingen voortduren, gaan zij ernstig gevaar op- voor het groeitempo van onze economie op lan gere termijn. Om de genoemde doelstellingen te verwezenlijken zal let naar het oordeel van de Regering noodzakelijk zijn, lat de stijging van de nationale bestedingen in belang- "jke mate achterblijft bij die van de produktie. Naast de dere doorwerking van de beperkende maatregelen die Regering reeds heeft genomen, draagt ook de toe- ïende schaarste aan middelen op de geld- en kapitaal- riet tot deze aanpassing bij. De invloed hiervan op de 'esteringen wordt thans merkbaar. De Regering acht het echter ongewenst, dat het even- icht te eenzijdig langs monetaire weg wordt afgedwon- i. Om deze reden is de rijksbegroting voor 1965 zodanig ;esteld, dat van de rijksfinanciën een remmende _rking op de conjunctuur uitgaat. De uitgaven van de igere overheid mogen eveneens maar in beperkte mate ©nemen. Ook voor bet particulier verbruik is matiging ïboden. Met het oog hierop en om nieuwe kostenverho- igen zoveel mogelijk te voorkomen, zal een loonstijging het komende jaar binnen nauwe grenzen moeten blij- Voortzetting van het prijsbeleid is mede daarom zakelijk. De Regering zal het toejuichen, wanneer toepassing van bestaande vormen van winstdeling "DIJ de vernieuwing van het privaatrecht neemt het ondernemingsrecht een belangrijke plaats in. Na kennisneming van het in het najaar te verwachten rap port van de commissie, voor dit onderwerp ingesteld, zal de Regering haar standpunt bepalen. Wettelijke maat regelen worden voorbereid tot afschaffing van het pre ventieve overheidstoezicht op verenigingen. De Regering acht een gedachtenwisseling in brede kring over een herziening van de Grondwet van belanig. Zij zal daarom de publikatie van een proeve van een nieuwe Grondwet bevorderen. De beilangrijke plaats van de wetenschap in de maat schappij van heden en haar betekenis voor het toekomstig welzijn van ons volk maken het gewenst het gebruik van de beperkte mogelijkheden beter te coördineren. De Regering wil daarom overgaan tot instelling van een Raad voor het Wetenschapsbeleid. Een wetsontwerp ter zake zal U binnenkort bereiken. De eerste fase van de werkzaamheden voor de in voering van de wet op het voortgezet onderwijs kon binnen het gestelde schema ten uitvoer worden gebracht. De Regering vertrouwt, dat in het komende jaar het over leg over de uitvoeringsmaatregelen tot een voorlopige afronding kan komen. Na de verschijning van het rapport der Pacificatiecom missie over de bezetting van het tweede televisienet zal op korte termijn een ontwerp van een nieuwe omroep wet aan U worden voorgelegd. De Regering staat op het standpunt, dat voor de toelating tot het omroepbestel en ten behoeve van de verscheidenheid der programma's de nieuwe technische mogelijkheden zoveel mogelijk dienen te worden benut. Zij streeft ernaar spoedig een oplossing te vinden voor het vraagstuk van de reclame in radio en televisie. Indien de gunstige proefresultaten worden be vestigd zal een aanvang worden gemaakt met de invoering van een landelijk centraal antennesysteem. Moge God U, leden van de Staten-Generaal, in het ko mende parlementaire jaar de wijsheid en de kracht schenken om in vruchtbare samenwerking met de Regering die beslissingen te nemen, die ons Koninkrijk tot zegen strekken. Ik verklaar thans de gewone zitting der Staten-Gene raal voor geopend. 15 september 1964. In de radio- en tv-gids van de KRO die deze week verschijnt wordt gepleit voor invoering van reclame in de te levisie per 1 januari. In het artikel open bestel en re clame" wordt opgemerkt,,De kijkers willen graag twee of nog liever drie televisieprogramma's. Als deze keuze mogelijkheid er alleen maar zou ko men met reclame, dan zegt welhaast iedereenik neem die reclame op de koop toe, als ze de programma's maar niet hinderlijk gaan onderbreken, en ik heb die reclame zelfs graag, als er daardoor veel meer aan de program ma's kan worden ten koste gelegd, want dat betekent (nog) betere pro gramma's, zonder verhoging van mijn kijkgeld". Een redelijke redenering, zouden wij zo zeggen. 1 herhalen niet voor de eerste maal ons zou niets liever zijn ge weest dan dat reeds jaren geleden het eerlijke open systeem van het ontwerp- Cals-Höppener tot wet zou zijn ver heven. Ons zou thans niets liever zijn dan dat zo gauw mogelijk een eerlijk open systeem-Bot wet zal worden. De televisietijd is nu nog verdeeld over vijf omroeporganisaties en hun geza menlijke Nederlandse televisiestichting. De omroepen hebben in november 1963 nog weer eens opnieuw constructieve voorstellen gedaan om een ander sy steem in te voeren, waardoor nieuwe gegadigden aan bod zouden kunnen komen. Wie beweert, dat de omroepen geen concurrentie naast zich dulden, spreekt dus heel eenvoudig onwaarheid. En voor wat de reclame betreft: minister Bot weet, hoe de reclame volgens de pacificatie-commissie georganiseerd zou kunnen worden. Excellentie, wat let u, om nu ook omgaand een plan tot invoering daarvan op tafel te leg gen. Kan het nog niet zo perfect, als wij Nederlanders dat graag willen, dan voorlopig maar experimenteren. Voorstel van de KRO: invoeringsda tum 1 januari aanstaande, dat is dan nog de nodige jaren, nadat wij reeds op de invoering aandrongen. tabaksblondgrijs en zwart favoriet (Van onze moderedactrice) DE ergste dag van het modeseizoen is weer achter de rug. Max Heymans heeft zijn collectie laten zien. In de Amsterdamse Nicolaas Witsenstraat heeft hij nu sinds enige jaren zijn witgeschilderde salon. Twee smalle steile trappen op en men komt op de gouden stoeltjes. Eerste rij de roem van het Neder landse toneel: Charlotte Kohier, Mary Dresselhuys met dochter Me rel Laseur, Conny Stuart. En de aan biddende klanten van stad en dorp. De modepers al naar de persoonlijke relaties goed of slecht geplaatst en dan nog vele plaatslozen, die gewoon de kaartjes van de besproken plaat sen wegmoffelen en er gaan zitten. Opmerkelijk veel mannen op deze sho-y, vele zonder begeleiding van dame. De echte slag wordt echter geleverd na de show, wanneer meester Max de felicita ties en omhelzingen in ontvangst neemt, de dure klanten haastig naar de wachtende wagens wensen te snellen en de modejournalistes van hot naar her gedreven worden over de smalle trap pen om foto's te bemachtigen, daarbij misprijzend bekeken en weggeduwd door de klanten. Een naar toneel elke keer weer, onwaardig voor de mode ontwerper, die dan wat exentriek mag zijn, maar toch een kunstenaar van for maat is. Een vraag die voor ons moeilijk te be antwoorden is, blijft het of het voor modeminnend Nederland de moeite is om Heymans mode-ideeën te vernemen of dat we de ellende ieder maal eigen lijk voor niets meemaken. Enfin, we Heymans maakt altijd een kleine, zeer verfijnde colleotie. Hij houdt zich aai enkele kleuren ditmaal waren dat tabaksblond, dofgrijs en zwart. In zijn lijn waren verschillende tendenzen te bespeuren. Ten eerste de tailleur van japon met jasje, waarbij de japon een aangesloten taillesbuk had, dé rok even gerend was en de corsage hoog. De manteltjes hierbij waren vrij kort met kleine opgezette zakjes of klepjes. Wat druk en bepaald voor de slanke vrouw. Talloze verfijnde details zijn te ver melden, zoals de combinatie van voe ring en hoedje, met franje afgewerkte handgeweven tweeds c.d. Dan was er de japon met hooggeknipte rok, bijzonder slankkledend. Een met een bovenstuk met col van breit- schwanz. Verder nog de tailleurs met verlaagde taille, waarbij de rok aan de aohterzijde glad was, maar voor een zeer diepe, zelfs dubbele plooi had. Er waren zo enige pakken van heel fijn ribfluweel, die prachtig waren. Voor de avond een ensemble van kanten japon plus mantel in de stijl 1920. Een meesterstukje, want japon noch man tel hadden zijnaden en toch was de coupe voortreffelijk. Tot slot een écru- kleurig bruidstoilet met aangeknipte ovale sleep. Het materiaal was kant bewerkt mt. heel fijne soutache. De 40-jarige metselaar C. Cornelisse uit Rotterdam is overleden aan de ern stige verwondingen die hij gistermorgen opliep na een val van zes meter van een bouwwerk aan de Kouwennoord in de Maasstad, waar hij aan het werk l: Veranderlijk weer JET weer in West-Europa is gelei delijk onder invloed gekomen van en lagedrukgebied, waarvan het oofdcentrum vanochtend op enkele onderden kilometers ten westen van chotland lag. Daardoor werd de zeer arme lucht waarin het maandag in et zuiden van ons plaatselijk 31 gra- en werd, verdreven. Verder ontstond in Frankrijk een uiengebied, dat plaatselijk onweer racht, terwijl boven Engeland een imelijk omvangrijk regengébied aan- Het lagedrukgebied verplaatst zich og langzaam naar het oosten. In ver- and hiermee zal het weer in Neder- nd het komende etmaal een veran- erlijk karakter hebben met kans op egen. De wind blijft zuidwestelijk. Zon en maan Woensdag 16 september: zon on 6.16, nd^r 18.53 maan op 16.59, onder Maandag 13 september: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 16 september: 10.48 v.m.; 23.34 run Bij een verkeersongeluk in Borne lOv.) is het driejarige zoontje van het lezin Pous zo ernstig gewond, dat het <ind in een ziekenhuis in Hengelo is over men. De heer en mevrouw Pous werden terwijl ze fietsten van achteren aange reden door een auto, bestuurd door de 19-jarige B. J. B„ die in een flauwe bocht le macht over het stuur verloor. De auto Joeg enkele malen over de kop. De heer liep een hersenschudding op. 16 De volgende morgen, toen hij naar school zou gaan, lag alles uitgerukt en op de vaalt. Zijn vader wilde daar een kippenhok neerzetten, 't Kippenhok is nooit gekomen. En Frans heeft een kneusplek gekregen, die nooit weer is weg gegaan. Gelukkig is hij toch bloemist gewor den, dank zij de hulp van 't Huis. En hóe! Een eigen kwekerij heeft hij sinds de oorlog! 't Is zwaar werk voor Anna Appelaar, om al haar kinderen met moederliefde te omvangen. Ze ontmoet zoveel wonden en wondeplekken. Oud zeer. dat haar nu nog een weeë pijn ver oorzaakt. Altijd heeft ze voor haar kinderen moeten opkomen, altijd heeft ze moeten verbin den. Meestal in 't geheim, omdat wonden ver binden voor haar man gelijk stond met verwen nen. En hard moeiten ze worden. Hard, nuch ter, praktisch. Anders werden ze later onder de voet gelopen. Net zoals 't hem zelf ook was gegaan. En dan denkt ze aan Roel en Maartje met hun drie kinderen. Ze waren onder de eersten, die emigreren gingen naar Canada. Er zijn toen veel redenen aangevoerd voor die emigratie. Alleen moeder weet onomstotelijk ze ker, dat 't een vlucht is geweest, om ver van de oude verhoudingen een nieuw en vrij leven te beginnen, 't Is hun gelukt, dikke brieven vertellen, dat 't hun goed gaat. Een dezer da gen komt er zeker weer zo'n brief. Misohien wel een pakje met allerlei gezellige dingen er in. Nee, nee, ze vergeten moeder niet. Maar de moeder mist haar kinderen en kleinkinderen. Dat is een wonde te meer in haar leven. Frans, Gerrit, Roel. Drie flinke zoons. Wat een rijkdom! Drie zoons. Nee, vijf toch! Néé. zeven! Verbaasd ziet Anna Appelaar rond in haar le ven. Zéven zoons had ze kunnen hebben! Als niet Hoe bestaat 't eigenlijk, dat ze gewoon ver der leeft, werkt, slaapt, kookt, wast, terwijl er van de zeven zoons slechts drie zijn overgeble ven! Een droef, onzeker zoeken overwaast haar verwondering. Wéér moet ze hen zoeken, die een deel van haar lichaam, van haar leven zijn geweest? Die ze gedragen heeft in verzwe- in de Mussenstraat door M. A. M. Renes-Boldingh gen nood en gebaard in krampachtige stilte, omdat 't zo gehorig was in 't kleine huisje! Aan de andere kant van 't schot sliepen de andere kinderen. „Schreeuw maar", ried de verzorgster, „dat helpt". Ze schreeuwde niet, ze vocht en leed met saamgeknepen lippen. Wat wist zo'n ongetrouwde helpster van 'tgeen een moeder bezielen kan. Later ging 't sprookje dat 't haar zo gemakkkelijk afging, ze draaide haar hand er niet voor om en gaf geen kik! Ze moesten eens weten! Maar waar moet ze nu haar verdwenen kinderen zoeken? Delen van haar leven zijn weggerukt. Waar zijn ze? Aart, de stoere, de opstandige, die van zich aftrapte met zijn klompen; de driftkop, die als heel klein kind in zijn buien bijna stikte! In de oorlogsjaren heeft de illegaliteit hem gegrepen, 't was een kolfje naar zijn hand. Nu had hij een gerechtvaardigd iets, om zijn op standige haat tegen bruut gezag bot te vieren. Hij is opgepakt, gefusilleerd, begraven. Ergens in Duitsland. Een naamloos graf. Toon, de slappeling; 't kind, dat 't aller meest murw en laf geslagen werd; dat een we tenschap maakt van liegen en ontduiken van gappen later ook. Toon heeft zijn moeder op 't hart getrapt, niet eens, maar honderdmaal. Hoe sterk moet God het moederhart geschapen heb ben, dat 't niet sterft aan zoveel wonden. In de oorlog Toon, geheime handlanger van de bezetters. Gevreesd, verafschuwd, triom fantelijk. Toon en Aart, onder één dak soms. En de moeder tussen beiden in. Ze bleven toch haar kinderen! Na de oorlogToon verdwenen. Uit vrees voor wraak. Veel later in Amsterdam gesigna leerd, waar hij met een vrouwspersoon samen leeft. 't Allerlaatste bericht, Frans heeft dit ge hoord, is, dat hij met een lompenkar zou lopen. Zijn grootvader deed 't ook. Z'n vader is op de lompenkar grootgebracht. Nu heeft die vader hem afgeschreven, zijn naam mag niet meer genoemd worden. En de moeder? Hoe dwaas is een moederhart in zijn niet-kunnen-loslaten! 't Heeft zich ontfermd, en zal zich weer ontfer men, zodra de zoon naar huis komt. Anna Appelaar zoekt in 't grote, vreemde en beanstigende Amsterdam, dat ze nooit heeft be treden. Ze zendt haar hartstem uit, dwars door alle nevelen en stadsrumoer heen. „Toon, mijn jongen! Toon, mijn jongen!" Eenmaal zal hij stilstaan en luisteren. En daarna zal hij komen. Tot zolang zal de moeder wachten en roepen. Ook in stilte, met gesloten mond, zonder klacht of traan. En de mensen zullen zeggen, dat 't haar nogal makkelijk afgaat, om twee van haar kinderen te verliezen. Er is compleet mets aan haar te merken. Nu moeten de tweelingen nog het moederhart passeren: Jacob en Tinus. Drie dagen zijn ze geworden toen gaven ze de zware strijd om het bestaan op. Maat zij heeft ze aan haar borst mo gen koesteren, ze kende hen uit elkaar, ze zijn van héér. 't Verwonderde Anna niet, dat de kleintjes weer heengingen, want nooit was een dracht zo zwaar geweest, en zo doorkruist van fel begeren. De drank speelde toen al een grote rol. Een stille drinker was haar man. een avond drinker. Zelfs de herinnering aan die tijd doet Anna nu nog gruwen. ,,'t Moest nou maar eens uit wezen, zei de dokter kwaad, toen hij de kleine doden schouwen kwam. Bij de bevalling had hy dat ook al ge zegd en nog veel meer. Dingen, die Anna zelfs in haar gedachten niet herhalen wil. „Je ziet immers, dat 't niet meer gaat, wat wil je toch met al die kinderen!" (wordt vervolgd) Na een zeer zware finale met voor elke deelnemer veertig moeilijke vragen, heeft de heer J. P. van den Engel, assistent-rij kstuinbouwcon- sulent uit Geldermalsen, het toch moeten afleggen tegen de nog grotere bijbelkennis van de heer P. ten Have, landbouwer uit Scheemda, die daarmee de derde wedstrijd „Tot ziens in Jeruzalem" won. Men kon dat gisteravond allemaal horen in een uitzending van de NCRV-radio. Het is wel opmerkelijk dat de heer Ten Have de oudste deelnemer aan de wedstrijd is geweest: hij hoopt in ok tober 70 jaar te worden. Alle drie de keren in 1958, in 1961 en nu (de wed strijd door de Israëlische omroep uit houden) heeft de heer Ten Have mee geschreven wordt om de drie jaar ge- gedaan. In 1961 bracht hij het zelfs tot de finale. Ditmaal, nu het vooral ging om kennis van de boeken van de profeten, kon niemand boven hem uit. „Ik ben heel blij, dat ik heb ge wonnen", zei de heer Ten Have, toen Mr. Roosjen kreeg radiomeubel Voor dat hij gisterochtend naar een omroepvergadering ging, werd mr. A. B. Roosjen. die zondag zijn 70ste ver jaardag vierde, gehuldigd door de be sturen van NRU en NTS. Mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de KRO en vice-voorzitter van de NRU, bood de heer Roosjen namens beide instellin gen een reusachtig radiomeubel aan. In een korte toespraak noemde hij mr. Roosjen niet alleen een goed spreker die het juiste woord op het juiste moment weet te zeggen maar tevens een goed luisteraar. Mr. Roosjen aanvaardde het geschenk gaarne en zeide dat hij op zijn ver jaardag door een vloedgolf van goede wensen als het ware was overspoeld. Het merkwaardigste telegram dat hij ontving had tot inhoud de volgende versregels. „Mijn geesteskind vrekreeg zijn faam, dank zij de door u gegeven naam; nu gij de leeftijd der zeer sterken, bereikt nog midden in uw werken, wens ik u: leef zo lang nog als eenmammoet. Met mijn hulde, Cals." TfOOR de eerste maal hebben tele- visiecameras gestaan en gedraaid in de Dr. Willem van den Berghstichting in Noordwijk, toen de kerkelijke zend- organisaties C.V.K. en Ikor er opna men maakten voor het welverzorgd programma, dat gisteravond in Ken merk uitging. Zulks ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de stich ting. Men kon veel zien van de mooie in richting, die haast een dorp is gewor den in veertig jaren tijde, maar ook van de wijze waarop kinderen en ou ders worden verzorgd. Men kreeg een uitstekende indruk van de manier waarop allerlei moderne therapieën worden toegepast en van de prettige sfeer die het werk begeleidt. De geneesheer-directeur Dr. Steke- tee herinnerde aan de persoonlijkheid van de oprichter en gaf duidelijk toe lichting op het werk. Hiervan vertel den, bij bescheiden en toch eerlijke op- namennamen ook een der artsen en een klein aantal verpleegsters. Een uit stekend en sympathiek stukje werk van IKOR en C.V.K.. FM-zencler twee weken zwak Tot eind september zal de FM-zen- der Lopik met verminderd vermogen moeten werken vanwege uitbreidings werkzaamheden. De zender straalt nor maal het programma van Hilversum I uit op een frequentie van 92,6 MHz, met een effectief uitgestraald vermogen van 50kXV, dat nu echter teruggebracht is tot 10 kW. In het algemeen zullen de luisteraars deze teruggang niet bemerken, maar de kans bestaat dat lokale storingen (bijv. van voorbijkomende bromfietsen) hoorbaar kunnen worden. Ook wanneer men stereofonische pro gramma's van de KRO of de NCRV be luistert, kunnen dergelijke storingen in vloed op de zuiverheid van het geluid hebben. Vara breidt staf tv.-actualiteiten voor 2e net uit In verband met het feit dat de VARA- actualiteitenrubriek ook op elke uit- zendavond van deze omroepvereniging op het tweede net actief gaat worden, wordt de staf van „Achter het nieuws" uitgebreid. Met ingang van 1 oktober zal de VARA op elke uitzendavond op het eerste net (behalve 's zondags) van 8.20 tot 8.45 de actualiteitenrubriek op het scherm brengen en op het tweede net ook een rubriek van 25 minuten, t.w. tussen 9.45 en 10.10 uur, zulks in coördinatie met de NCRV. De actualiteitenrubrieken van beide omroepverenigingen zullen niet gelijk- De Achter het nieuws-staf wordt op het ogenblik gevormd door de leider Herman Wigbold, de regisseurs Wim Bosboom en Huib de Ru, cataeraman Frans Verhey en de redacteuren Koos Postema, Leo Kool, Hans de Graaf Bier- brauwer en de pas-benoemde Bas Roodnat Dit team zal dus nog vóór oktober worden aaangevuld met nieuwe krachten. Voorts zal Bob Spaak samen met de regisseur Jan Leyendekker op elke VARA-vrijdagavond (eerste net) tussen 7.30 en 8 uur een sportprogramma met een commentariërend karakter presen teren. na lang juryberaad tijdens de opname van het programma verleden week de uitslag bekendgemaakt. Hij is een man van heel weinig woorden. Hy toonde zich niet uitbundig verheugd noch ont roerd" hij zei alleen maar dat hy nu nog net in staat is, zo'n grote reis te gaan maken. „Volgende keer ben ik 72. ik denk niet dat ik over nog eens drie jaar weer had meegedaan". Maar nu gaat hy naar Israël, over morgen al. Hij wordt weer begeleid door Herman Felderhof, die zich er enorm op verheugt de reis weer te maken. „Deze keer bezoeken wy op de rondreis van een week door het land enkele plaatsen waar ik nog niet eerder ben geweest, en dat vind ik heeriyk". Op de 24ste september zal in Jeru zalem de internationale finale worden gehouden met de winnende deelne mers uit alle landen die hebben mee gedaan. Hoe de kansen van de heer Ten Have dan zullen staan? Daar peinst hij niet zo erg over. Hy is al tevreden met zyn prachtige reis in het vooruit zicht. De heer Ten Have heeft een werk zaam leven achter de rug. Al heeft zijn jongste zoon hem nu opgevolgd op de boerderij, toch biyft het land- bouwwerk zijn interesse behouden. Hij is het type van de stoere calvinist. Vele jaren was hy lid van de provin ciale staten voor de A.R.P., en nog meer jaren ouderling in de Gerefor meerde kerk van Scheemda. Zyn by- belkennis heeft hy opgedaan door graag en veel zelfstandig studeren. Niet alleen kent de heer Ten Have de bijbel door en door hy heeft ook een hele bibliotheek van boeken die over de bybel handelen en die hij al lemaal heeft bestudeerd. De heer Van den Engel die voor zyn kennis moest wijken gunt zijn be jaarde tegenstander diens overwinning van harte. Hy zelf was een nieuweling in de gelederen en hy probeert het, als de kans zich over drie jaar op nieuw mocht voordoen, zeker nog een De NCRV zal op de avond van 24 september tussen 11.30 en 11.55 uur een directe reportage van de finale in Jeruzalem, uiteraard verzorgd door Heman Felderhof, uitzenden. vanavoné spreking 22.30 Nieuw 22.40 Liedjes 23.10 Lichte orkestmuziek en zangsolisten 23.55 —24 00 Nieuw. Hilversum II. 298 m. 19.00 Stereofonische uitzending: Alt en pianoklass. moderrte muziek en negro spirituals 19.35 Orgel spel: lichte muziek 19.55 Nieuws 20.00 Nord-Ring. een muzikaal paspoort voor Noord-Europa 21.00 Instrumentaal ensem ble: Nederlandse muziek 21.30 Herhaling van de Troonrede 22.10 Festival van Straatsburg i9©4: Gitaarrecital: klase mu ziek 22 30 Nieuws 22 40 Actualiteiten 23.00 Internationale muzièkweek Gaudeamus: Radio kamerorkest en solisten: moderne muziek 23.55—24.00 Nieuws. vanavond Jarend de Beer. film voor kinderen 19.35 Alles draait om moeder. TV-feuilH. NTS: 20 00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo 20.35 Cinematomobile. avonturen van en rond de auto 21.15 Kom er maar eens voor, amateursprogramma 21.45 Forum 22.20 Zangrecilal van geestelijke liederen NTS: 22.25—22.30 Journaal. Experimentele uitzendingen op het twee de net (kanaal 27). NTS 20 35 Te voet door Vlaanderen (3) 21.00—22 25 Antoine et Antoinette, speelfilm (beide keuringiH 18 jaar). Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. NCRV: 7 00 Nieuws en S OS-berichten 7.10 Dagopening 7.20 Lichte gram 7.45 Radiokrant 8.00 Nieuws 8.15 Gewijde muziek (gr) 8 30 Fanfareora kest (gr) 8.45 Week van de Koorzang: Vo caal ensemble (gr) 9.00 Voor de zieken 9.35 Waterstanden 9 40 Voor dc huisvrouw 10.10 Fluit en klavecimbel: klass muziek (gr) 10.30 Morgendier mermuziek (gr) 1.15 Bijbelse quiz 12.00 Lichte gram 12.30 i instrumentaal sextet 12.53 Gram, cl actualiteiten I3è00 Nieuws 13.15 >r: licht programma 14.15 Als ik Hindelopen 16 00 Voor de jeugd 17.15 Orgelspel ritmische begeleiding en zangsoliste 17.45 Lichte gram 17.55 Het Spekt-rum, berichten en lezing 18.10 Week voor de Koorzang: Mannenkoor: Klassieke en moderne liede ren 18 30 Radio-Volks-Univereiteit: Muzi kaal spectrum, door Klaas A Posthuma. lied 7 23 Lichte ochtendklanken (gr) (Om 7.30 Van de voorpagina) 9.00 Nieuws en socialistisch strijdlied 8.18 LIchto gram 8.50 Ochtendigym voor dc vrouw 9.00 Kook- praatje 9.05 Klass gram. VPROr 9 40 Boek bespreking. VARA: 10.00 Lichte gram 11 00 Nieuws 11.02 Voor de vrouw 11.40 RVU: Roofvogels, een symbool van internatio nale natuurbescherming, door dra J Wattel 12.10 Licht instrumentaal trio 12 30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 1233 Voor het platteland 12.38 Orgelspel: lichte muzlefc 13 00 Nieuws 13.15 Licht ensemble (stereofonische uitzending) 13.45 Peking benaderd door zijn buren, lezing 14 00 Rot terdams filharmonisch orkest, koor" en so- 50 Kamerpraat 15.00 gebruikers 18 00 Ni 18 20 Uitzending - 18 15 Lichte gram Pacifistisch So-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9