Tiemen wil je een stuk Veiligheidsraad „zit" met klacht Maleisië Amerika achter generaal Khan We vertillen ons aan de EEG Jjfi eeft \ij Frankrijk boven alles in E.E.G. Stuur personeel naar Rivièra Kanaaltunnel komt er Nederlandse liulp aan Latijns-Amerika Turkije eist dat V.N. toezicht houden CKefarint1„4 Gerstenmaier bij De Gaulle? Waterstofbom nu helemaal schoon Duitse verticaal opstijgende „jet" verongelukt Klimaat en politiek „Proces dr. Verwoerd tegen Dinsdag 15 september 1964 Debat wetcl opnieuw uitgesteld De Veiligheidsraad heeft gis teravond nog geen uitspraak ge daan over de tegen de Indone sische agressie gerichte klacht van Maleisië. Vanavond worden de debatten voortgezet. Maleisië heeft er bij de raad op aange- Engeland stelt voorwaarden geland. de raad wel eens eerder gehoord dat een VN-lid openlijk zegt dat het militai ren in het land van een ander VN-lid heeft en dat het die daar wil laten?" aldus minister Rahman. De Maleisische woordvoerder wees de beschuldigingen van Indonesië en de Sowjetunie, dat Engeland een overheer- j sende positie in Maleisië inneemt, „Maleisië heeft zich van Britse militai- jonge, heiegen, oude Edammer of Goudse dat het zich moet houden derheden o neaenover. f.Het zal deze hulp niet meer nodig heb- ann Upf VN-Handvest en niet Indonesische afgevaardigde heeft bpn zocjra het ervan verzekerd is dat ui r ptegd dat zijn land troepen m Maleisië e^e mQjtaire bedreiging van zijn vei- aan de barbaarse en bloedige heeft en dat het die ^"jvl houden ligheid volledig en voorgoed teniet is wet van het oerwoud. totdat Z1>n e,sen Zljn ingeWllilgd- Heeft, gedaan. Engeland T\EZE foto is het afgelopen weekeinde door de Rnssische autoriteiten vrijgegeven: een groepje Russische wetenschaps mensen tijdens hun verblijf in een verzegelde cabine, waar de omstandigheden tijdens een ruimtervlucht. werden nagebootst. De vrijwilligers moesten 120 dagen in de cabine verblijven. Gedurende deze periode zijn hun lichamelijke reacties op de min der gunstige omstandigheden nauwkeurig bestudeerd. net De EEG-commissie heeft van Neder landse zijde een parlementaire vraag ge kregen over de geassocieerde. Frans spi ekende landen in Afrika, waar de Franse regering een politiek schijnt te voeren die in flagrante strijd is met de EEG-bepalingen. De Franse minister voor samenwer king, Triboulet. zou onlangs hebben ge zegd. dat het „vanzelf spreekt, dat in de Afrikaanse landen die deel hebben uitge maakt van onze gemeenschap, de tech nische adviseurs steeds Fransen moeten zijn en vooral Franse belangen op het spel staan". De minister zou hebben geklaagd, dat „Italianen of andere „vreemdelingen", die zich buiten ons weten in Afrika ves tigen. ons op weinig loyale wijze zowel op commercieel als op industrieel gebied trachten te verdringen. Uiteraard geeft zulks aanleiding tot incidenten en doen wij het nodige om deze vreemdelingen te verhinderen hun doel te bereiken". Hij zou hebben verklaard, dat even tuele gegadigden die handelsbetrekkin gen willen aanknopen of zich in Afrika vestigen, zich met de Franse ambassade in hun land dienden te verstaan. Het Nederlandse Eerste-Kamerlid P. .T. Kapteyn, die lid is van het Europese parlement, heeft naar aanleiding hier van de EEG-commissié gevraagd welke stappen zij denkt te ondernemen om aan belemmering van een gelijke toegang tot, 'de geassocieerde landen door ae Franse overheid een einde te maken. De kolenmijnen op Spitsbergen zijn tot de conclusie gekomen dat het de kos ten waard is om arbeiders met bepaald verlof naar de Rivièra te sturen. De „Store Norske Spitsbergen Kull- kompam" zei dat de maatschappij zal voortgaan arbeiders die "s winters va- cantie willen nemen naar de Rivièra te sturen. Hiermee is de mijn het vorig jaar begonnen. „Wij begroten dat een Italiaanse va- cantie ons 2.000 kronen (1000 gulden) per hoofd kost. Maar de vacantieregeling heeft reeds de produktie met 20.000 ton omhoog gebracht. De betaalde winter- vacanties hebben tot gevolg dat de mijn werkers 's zomers, hetgeen voor ons de beste periode voor de koolwinning is, blijven", zo voegde hij hieraan toe. Jl. zaterdag zijn weer 12 mijnwerkers van Oslo per vliegtuig naar het zuiden vertrokken voor een verblijf van twee weken Zowel de reis als het verblijf wordt doof de maatschappij betaald. President Johnson heeft ver klaard, dat de Ver. Staten hun huidige koers ten aanzien van Zuid-Vietnam blijven volgen, ondanks de politieke onstabili teit in het land. Hy zou van oor deel zyn, dat generaal Khan's be wind het beste is, dat Zuid-Viet nam onder de gegeven omstan digheden kan krygen. Overleg Premier Khan keerde gisteren gon terug na het mislukken van de te gen h°m gerichte staatsgreep op dag. Hij begon onmiddellijk besprekin gen met een groep generaals die zijn bewind voor een val heeft behoed. Zij zouden hem hebben gezegd, dat hij zijn gezag moet vergroten en met aan poli tieke en godsdienstige druk moet toege ven. Intussen betoogden ongeveer 1000 studenten in de straten van Saigon met spandoeken en leuzen waarin contra-re volutionaire staatsgrepen en neutralisme werden veroordeeld. Generaal Khan had ook een onderhoud van ruim een uur met de Amerikaanse ambassadeur, generaal Maxwell Taylor, die kort te voren uit Amerika was teruggekeerd. Daarbij was ook aanwezig het waarne mende staatshoofd van Zuid-Vietnam, zeneraal-majoor Doeong Van Minh. Belofte De Zuidvietnamese premier beloofde op een persconferentie op het militaire vliegveld van Saigon plechtig, de macht t.z.tiri haildëh te 'ztillett geten van een regering die het vertrouwen geniet van net gehele volk. Waarnemers merkten op, dat hij niet sprak van een „burger regering" zoals hij voorheen deed. Een van de leiders van de staatsgreep, generaal-majoor Doeong Van Doec, ver scheen in gezelschap van luchtcommo- dore Ky (de bevelhebber van de lucht macht, die het verzet tegen de staats greep organiseerde) en andere generaal» Feest vieren op Malta Ongeveer 300 geallieerde zee-officierer en -manschappen komen deze weel op Malta aan voor dg viering van d« onafhankelijkheid van het eiland. Zij zullen aan wal gaan van 16 Navo- oorlogsschepen die naar het eiland ko men om aan de viering deel te nemen. De schepen, variërend van duikboten tot kruisers zullen komen uit Neder land, Griekenland, Italië, Frankrijk. West-Duitsland. Amerika en Engeland. Het hoogtepunt van het bezoek is een gecoördineerd Navo-saluut van 21 scho ten op 21 september. op een persconferentie. Generaal Doec, die zeer bewogen was e~ u:i" od de persconferentie, zal ting als bevelhebber bijna snikte lar verwach- het belangrijke Vierde legerkorps mogen aanblijven. Hij deelde mee. dat hij zich bezorgd had gemaakt over een aantal punten van het regeringsbeleid, waaronder de aan wezigheid van pro-communistische ele menten in de regering. Eisen Generaal Doec en de premier Khan trouw gebleven generaals hebben een lijst met eisen opgesteld, waarin het dreigement is vervat, dat als generaal Khan daaraan niet voldoet de strijd-' krachten genoodzaakt zullen zijn, eer tweede revolutie te ontketenen. Aange drongen wordt op ontslag en bestraffing "an corrupte leden van de strijdkrach ten en de overheidsdiensten en de be straffing van profiteurs. Op de regering wordt ccn beroep gedaan haar gezag te vergroten, communisten en hun agen ten uit overheidsdienst te verwijderen, voor nationale eenheid te zorgen en zich ver te houden van politieke en godsdi stige agitatie. Maleisië De Maleisische woordvoerder, minis ter van binnenlandse zaken en justitie Dato Abdoel Rahman, beschuldigde In donesië van het begaan van „aanmati gende, onverantwoordelijke en neo-kolo- nialistische daden" jegens Maleisië. Hij De Engelse minister van transport, Ernest Marples, heeft de geprojecteer de kanaaltunnel tussen Frankrijk en Engeland „een zekerheid" genoemd. „De tunnel zal worden gebouwd", verklaarde hij tegenover journalisten. Eerder hadden Marples en de Franse minister van transport. Mare Jacquet, per boot een tocht gemaakt naar de plaats waar ingenieurs zijn begonnen met de eerste proefnemingen van een geologisch onderzoek dat 1,2 miljoen pond sterling zal kosten. Als dit onder zoek is voltooid zullen de Franse Britse regeringen hun definitieve geven aan het begin van het werk de eigenlijke tunnel. „De Franse minister van transport heeft overleg gepleegd met president de Gaulle en diens kabinet en die zijn enthousiast", zo zei Marples. „Er is geen twijfel meer aan. Als ik zou g°k- ken. zou ik met 100 'egen 1 gokken op het doorgaan van de tunnelbouw Marples zei dat het tien jaar zou kunr.en vergen om de tunnel te voltooien maar hij weigerde zich op vast te leggen. datum Diner-besluit? DROSTE pastilles altijd welkom!^ De Nederlandse regering voert besprekingen met de Interameri- kaanse ontwikkelingsbank te Washington over een programma van hulpverlening in de vorm van leningen voor ontwikkelings doeleinden in Latijnsamerikaan- se landen. Nederland zal hier- Antillen en Suriname en aan Columbia (in samenwerking met de Wereldbank) een belangrijke uitbreiding ondergaan. Op deze wijze wordt een meer evenre dige spreiding van de Nederlandse hulp verlening aan Afrika, Azië en Latijns- Amerika bereikt. De Nederlandse regering tiecht er veel waarde aan. dat de Interamenkaanse ontwikkelingsbank, die een belangrijke plaats inneemt in het streven naar eco nomische en sociale ontwikkeling hierin :est t urseM ei\ Makarios: Turks schip kan komen PRESIDENT Makarios van Cyprus heeft er in toegestemd aan een Turks schip toe te staan in Famagoesta voedsel en kleding voor de Turkse Cyprioten in Kokkina te lossen. De V.N.-vertegen woordiger Galo Plaza heeft over deze kwestie tweemaal een onderhoud met Makarios gehad. De Turken willen gaarne een schip naar Famagoesta sturen mits de V.N. toezicht houden opj het lossen en voor het vervoer naar Kokkina zorgdragen. De Tur-1 ken willen ook een schip naar Xeros sturen, dat niet ver van Kokkina ligt. Dc Turken wachten nu op een bericht van VN-gene- raal Thimayya. dat de V.N. de goederenzending zal behandelen.' voor in 1964 een bedrag van 18 Latijns-Amerika. in principe bereid iden haar de"'*- >>uui de uitvoering - len. terwyl een bydrage tot een- beschikbaar te stellen, aldus de woord zelfde bedrag voor 1965 in over-, voerder, weging is. De gedachten gaan uit van samenwerking met genoemde bank, waarbij de bank op zich neemt projek- ten te selecteren, die passen in de ont wikkelingsprogramma's der betrokken landen en die voorts van zodanige aard zijn, dat waar mogelijk Nederlandse deskundigheid en Nederlandse onderne mingszin kunnen worden ingeschakeld. Door deze bijdrage zal de Nederlandse hulpverleningsactiviteit in Latijns-Ameri ka, die zich voordien concentreerde op technische hulpverlening aan alle daar voor in aanmerking komende landen en op financiële hulp aan de Nederlandse Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Krachtige bestrijding van pijn en griep zonder de meeg van streek te maken I De vier geneesmiddelen van Che- farine „4" hebben hun betrouw baarheid duidelijk bewezen, en millioenen mensen in de gehele wereld baat gebracht, vaak ook wanneer andere middelen faalden. Bovendien zorgt één der bestand delen dat een gevoelige maag niet van streek raakt. De Britse vertegenwoordiger. Patrick Dean. meende dat de Veilig heidsraad er in de eerste plaats voor moet zorgen dat er een einde komt aan de „onverklaarde oorlog in Maleisië". Hij noemde, zonder een scherp omlijnd voorstel in te dienen, enkele beginselen, „waaraan de Britse regering waarde hecht" en die volgens hem aan een re geling van het Maleisisch-Indonesische geschillen grondslag zouden moeten lig- 1. De raad zou in onmiskenbaar dui delijke bewoordingen zijn afkeuring moeten uitspreken over de „daden, die de Indonesische regering, naar zij zelf heeft verklaard, tegenover regering volk van Maleisië heeft begaan". 2. De Veiligheidsraad moet duidelijk maken dat hij verwacht dat Indonesië in de toekomst de soevereiniteit ei territoriale onschendbaarheid van leisië volledig zal eerbiedigen. „Maleisië kan met recht verwachten dat de raad het tegen nieuwe Indonesische aar len zal beschermen", aldus Dean. 3. Bij verzoeningspogingen moet de raad er voor waken dat niet de indruk wordt gevestigd dat hij het gebruik van feweld aanvaardt als een „wettig mid- el om tot onderhandelingen te komen". Indonesië De Indonesische onderminister van buitenlandse zaken. dr. Soedjarwo Tjon- dronegoro, die na de Britse afgevaar digde sir Patrick Dean sprak, verklaar de dat Indonesië onmiddellijk zou reage- TT ren op een „openlijke Britse aanval" Het door de voorzitter van de West- op enjg deel van zijn gebied. Hij zei ook: duitse Bondsdag. Eugen Gerstenmaier. Dc Britse poiitiek is gericht tegen de geopperde denkbeeld inzake de vorming vrijheidsbeweging in Zuidoost-Azië". Zij heeft voorts ten doel het gezag der De H-bom is nu zo schoon dat een man na de ontploffing ervan in de kra ter kan lopen die de bom veroorzaakt De Turkse vicc-premier Kemal Sa- tir, heeft na een kabinetsbijeen- komst verklaard dat Turkije koste v-at kost voedsel naar de bedreigde Turks-Cyprische dorpen zal sturen. Gaat het niet goedschiks, dan kwaad schiks. I De Cyprische regering heeft gisten in Ankara geprotesteerd tegen de „r cente schending van de territoriale w teren en het luchtruim door Turkse I schepen en vliegtuigen". Deze schen- I ding betreft een melding van Grieks-Cy- I prische politie, die door de V.N. is ge- controleerd V.N -soldaten beweerden I naderhand dat er geen sprake was ge- I weest van enige schending. Het bericht rblijfsvergunning Binnen afzienbare, tijd zullen dus alle Grieken uit Turkije; zijn verdwenen. Teller, die soms de vader van de H- bom genoemd wordt, verklaarde voor de afdeling Michigan van het Amerikaanse nucleaire genootschap dat de bom nu j geen radioactieve uitzaai meer heeft. j Hij zei. dat een toekomstig gebruik van de bom kan zijn, waterdamp uit de j atmosfeer te halen en water te brengen op de droge oppervlakte van de maan. India maakt machtscentra binnen NAVO een Amerikaans en een Europees heeft dermate de belang stelling van president De Gaulle gewekt, dat deze Gerstenmaier heeft uitgeno digd voor een onderhoud tijdens Jiens officiële bezoek aan Parijs op 21 okto- er. zo schreef maandag het Westduitse •eekblad „Der Spiegel". Gerstenmaier had deze nieuwe organisatievorm, die volgens hem de crisis binnen de NAVO zou kunnen opheffen, in een toespraak in^ mei te Tokio vergeleken met een De Westduitse eerste verticaal opstij gende straaljager is gisteren kort na het opstijgen neergestort. Het kwam normaal van het militaire vliegveld in Ingolstadt los voor een proefvlucht, steeg ongeveer 9 meter en stortte toen neer. Het ging geheel verloren. De Amerikaanse testpiloot. George ght. gebruikte zijn schietstoel. •wond. De Luftwaffe had het toestel., de VJ-101. gewerkt. Het hoofd van het Internationale bu reau voor Atoomenergie (IAEA) heeft in Wenen voorspeld dat de produktie aan kernenergie in 1970 tot 25 miljoen kilowatt uur gestegen zal zijn. Dit be tekent dat tegen de eeuwwisseling bijna de helft van de elektriciteit in de wereld zal worden opgewekt door middel van kernreaktoren. Indonesische regering te ondergraven ïl Indonesië beteugelen". Tjon- dronegoro besloot met de Veiligheids raad voor te stellen zijn zegen te geven een door een PhUippijnse commis- opgesteld plan. „dat de enige mo gelijkheid biedt voor het bereiken van reedzame oplossing". De Nederlandse welvaart Beschouwing prof. Hartog „Wij Nederlanders zijn wel varend onder twee voorwaarden, nl. wanneer er welvaart is in het achterland en wanneer er naar buiten economische vrijheid heerst. Dat was in de Gouden Eeuw ook al zo. Engeland maakte toen een eind Avondje uit? DROSTE pastilles altijd welkom! «een atoombom India kan binn-n een jaar een atoom bom vervaardigen. Er wordt plutonium geproduceerd. Dit zal echter niet worden gebruikt voor de vervaardiging van een kernwapen Dit heeft premier Sjastri op vragen in het Indische oarlement mede gedeeld Ontkend werd. dat India ge tracht heeft. Russische steun te verkrij gen bij de vervaardiging van lichte tanks, die per vliegtuig naar de e met China vervoerd kunnen wordi Na 16 september, de dag waarop dc Turks-Griekse vestigingsovereenkomst afloopt, zullen 1810 Grieken, wier vcr- blijfsvergunning is afgelopen Turkije moeten verlaten. Zij krijgen tien da gen om zich reisvaardig te maken. De dan nog in Turkije aanwezige 3.000 Grie-1 ken krijgen geen verlenging van hunl I De parachute gaat een nieuw element bedwin gen: het water- In Enge land gaat men valscher men gebruiken om de zwaarste delen van on derzeese kabels niet te snel naar de bodem van de zee te laten zakken. De telefoonkabel van het Gemenebest die momen teel wordt aangelegd zal op sommige plaatsen op een diepte van 6400 me ter komen te rusten. Wanneer men de kabel zonder meer zou laten zakken zou het materiaal ernstig beschadigd kun nen worden. I 83 j?.ar lang reed de beer Steel uit Engeland Noorse taaldeskundi- raet de trein naar Lon den om daar zijn dage lijks werk te verrichten. N'u hij 90 geworden is hebben de Britse spoor wegen hem in staat ge steld de droom van een schooljongen te verwe zenlijken hij mocht gisteren met dc machi nist meerijden. Verder kreeg hij voor de rest van zijn leven gratis ver voer eerste klas tussen zijn woonplaats Hay ward Heath en het finan ciële centrum van Lon den, waar Steel direc teur van een maatschap pij is. gen, die in Kopenhagen vergaderen, kunnen niet tot een besluit komen over een uniforme schrijfwijze voor de naam van de Russische premier waarvoor In Denemarken alleen al een tiental verschillende schrijfwijzen bestaan. I Een houtvester uit Lod? in Polen had al jaren last van een slecht trek kende schoorsteen. Hoe hard hij ook stookte de kachel wilde maar niet goed trekken. Een in de arm genomen deskundi ge kreeg de schrik van zijn leven toen hij in het rookkanaal een bom van klein kaliber ontdekte. Militairen hebben de bom gedemonteerd. Lynda Bird Johnson, de twintigjarige dochter van de Amerikaanse presi dent, is gisteren in Athe ne aangekomen om haar vader te vertegenwoor digen op het huwelijk, van koning Konstantijn. Zij heeft bij zich het hu welijksgeschenk van de president en haar moe der: een grote zilveren schaal met het presiden tiële zegel en een onder tekende foto van de pre sident en zijn gezin, in een zilveren lijst gevat. Evenals de Nederlanders hebben leren, die nooit een koloniaal rgk ook de Engelsen de kwalijke ge- hebben gehad, maar integendeel woonte hun stemmingen af te leiden lange tyd een Engelse kolonie zijn van de weersomstandigheden. Uit geweest, terwijl de regenval in Ier- heeft Oscar Wilde destijds aanleiding land toch zeer plotseling en aanzien- gegeven tot de vraag: „Hebben w«, Ijjk kan zijn? En de Vuurlanders? Als Engelsen, nu jicht omdat het weer er ooit van een bar klimaat kan wor- vaak mistig is, of mist liet by ons zo den gesproken, dan is de zuideiyke vaak omdat we jicht hebben?" punt van het Amerikaanse kontinent Wc weten natuuriyk wel. dat het het eerst aan de beurt om daarover te het klimaat invloed kunnen klagen. Toch hebben de Vuurlanders - gemakkelijk als po- nooit een politieke rol gespeeld, noch volkskarakter hebben zij ooit een imperium in el- hebben, pulaire schrijve) (en daardoor de ge schiedenis van dat volk) uit de weers omstandigheden we ten af te leiden, ligt de zaak natuurlijk De bekende Ame- ikaam r John Gunther. die talrijke als ..Inside* f.SA. e.d. - op zün naam heeft staan, ver klaart in zijn werk ..Inside Europe" dat het Engelse klimaat altyd een politieke factor is geweest (wellicht had schr. hier het oog op de paraplu land Chamberlain in 1938!). We laten macht kaar gezet. We ken ons sterk dat zo iemand ooit graag de zon zou hebben ODgezocht. het een Vuurlander zou zijn En. zo gaan we door, de koloniale rijken van Spanje en Portugal zyn tóch ontstaan, on danks het feit, dat in die landen een betrouwbaar en zonnig klimaat heerst. Bovendien, sedert Gunther :ijn uitspraken deed, heeft Enge- TOCH IS HET ZO! deed, het imperium moe- Gunther hier verder vervolgen: „De ten prijsgeven, waaruit we de kon- Engelsman heeft van zijn geboorte af klusie moeten trekken, dat sedert 1945 zyn paraplu binnen zün bereik; op- liet weer in dat land stabieler eti groeiende wordt hij getraind om op minder regenachtig is geworden? Ne llie onverwachte gebeurtenissen voor. derland bevindt zich wat dit betreft bereid te zijn. niet alleen wat betreft wel In een uiterst droog en zonnig het klimaat. Het Britse imperium tiidnerk. want ons land is alles kwjjt- heeft zijn ontstsan te danken aan geo- geraakt. En uit bet feit, dat Indonesië grafische en klimatologische faktoren: nooit meer tot ons gebied zal behoren ieder die een paar Londi ters heeft overleefd, beseft waarom de bouwers var bet Empire de zon hebben opgezocht" Deze woorden, hoe stellig en over tuigend zij mogen klinken, behoren tot de tvpisehe prietpraat van iemand die te lui is om na te denken en van de geschiedkundige ontwikkeling nii kunnen we in leder geval de gevolg trekking maken, dat ons huidige sta blele. zonnige klimaat tot In lengte van dagen zal aanhouden! Laten we nu eens spreken over verschillende luchtverplaatsingen, die karakteristiek zlin voor bepaalde n streken en waarvan enkele zeer zeker het flauwste benul heeft. Hij doet hel invloed hebben op de menselijke en voorkomen, of de wisselvalligheid va dierlijke gedragingen (al geven zg het klimaat een training betekent, die dan geen aanleiding tot het stichten van invloed kan zijn op de bouw van van wereldrijken), een koloniaal rijk. maar. zo vragen H. Pétillon wij ons af, hoe staat het dan met de Nadruk verboden. aan die welvaart met name met de Acte van navigatie." I Dit zei gisteren prof dr. F. Hartog. hoogleraar economie aan de Rijksuni versiteit te Groningen, tijdens een lunch- j bijeenkomst van het departement Gro- 1 ningen van de Nederland;-? maatschap pij voor nijverheid en handel. Zijn beschouwing over de EEG mond de uit in de conclusie dat veel er op wijst, dat wij bezig zijn ons aan de EEG te vertillen. Voor ons land zou beter zijn dat er een minder zware construc tie was en dat er een groter aantal landen bij betrokken zou ziin. Het vervoer maakt nog object van on derhandeling uit, maar het zal moei lijk zijn om ons grensoverschrijdend vervoer te handhaven en dat betekent, dat we ernstig gedwarsboomd worden in onze economische ontwikkeling. Prof. Hartog meende, dat het Westen van het land hij een erdergaande ont wikkeling van het vervoer nog heel wat capaciteit heeft en dat ook de Rijn als voornaamste vaarweg nog mogelijk heden biedt, temeer daar de Maas kan worden ingeschakeld ioor een verbin ding tussen Maas en Rijn Mocht de grens van de capaciteit bereikt worden, dan zou de industrie ich naar de kust verplaatsen en dan zijn er twee alter natieven: Zeeland e de Eemshaven be noorden Uithuizen. Volgens prof. Hartog heeft Zeeland be paalde voordelen, want Zeeland is gele gen aan diep vaarwater, dicht bij het centrum en er moeten toch al water staatkundige voorzieningen getroffen worden (Deltaproject). Het Eemshaven- project moet wel in gedachten worden gehouden maar niet als een eerste alter natief op korte termijn, aldus prof. Har- log, die is toegevoegd aan de vaste com missie van de Provinciale planologische dienst Groningen, welke moenteel het Eemshaven project in studie heeft. O Het permanente secretariaa' van de internationale commissie van voorberei ding van het Wereld-jongerenforum dat morgen in Moskou bijeenkomt heeft be sloten premier Hendrik Verwoerd van Zuid-Afrika te laten „berechten" door „een hof van wereldopinie". Het proces" zal beginnen tijdens de bijeenkomst van het forum en eindigen m de zomer van het volgend jaar. Het voorstel tot een dergelijk proces is uit gegaan van een Russische afgevaardig de en werd unaniem gesteund door de afgevaardigden van Algerije. Oost-Duits- nd, Kenia. Portugal en andere landen, dus Tass. Een internationale commissie van on derzoek zal bewijzen verzamelen voor Verwoerds schuld" en dc aanklacht opstel'en. Als getuigen a charge zullen optreden prominente juris- Zuid-Af ika. ten en bekende perse., Aperij e. India, de Sowjet-unie zegt het persbureau Tass. Brittannië Een speciaal voor het „proces" ge vormd internationaal hof van publieke oP'b'e, bestaat uit drie rechters tafge- Zuid-Afrika. Tsjccho- •ntoi -ierentwintig vaardigden Slowakije bijzitters. Egypte)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5