Nieuwe Leidse Courant REGERINGSBELEID IN 1965: EVENWICHT HERSTELLEN Werkloosheidcijfer zal met 15.000 stijgen Miljardennota Troonrede Slechts beperkte stijging van lonen mogelijk r~ 1965 wordt jaar van beperkingen MILJOENENNOTA 1965" 0E) Commentaar Dinsdag 15 september 1964, 45ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzi „Stantvaatigh t* ghebleven mijn hert in teghenapoet" Zuidwestelijke wind Veranderlijke bewolking: met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets la gere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 unr>. (Zie ook pag. 7) (Van onze parlementeredactie) /JJET beleid van de regering is erop gericht de ernstige evenwichtsstoring in onze eco nomie, die zich na de jongste loonexplosie heeft ontwikkeld, te boven te komen. De rijksbegroting de Miljardennota die de minister van financiën, prof. dr. H. J. Witteveen, hedenmiddag heeft ingediend, is op dit doel afgestemd. De regering wil de corrigerende krachten, die (met goede resultaten) aan het werk zijn, nog laten doorwerken zonder het ongetwijfeld pijnlijke effect daarvan te verzachten door het toestaan van inflatoire speelruimte, welke de .vraagstukken ernstiger zou maken. De Miljardennota vertoont een tekort van 916 miljoen gulden, waarbij onder meer bekening is gehouden met een uitgavenpost van 161 miljoen als gevolg van de voor genomen verhoging der AO W-A W W -u itkeringen tot een sociaal minimum per januari 1965. Het derde industriegebied in ons land kreeg een derde Technische Hogeschool. Gisteren heeft de Koningin officieel dq nieuwe school in Drienerlo geopend. „Het moet inspirerend zijn aan dit be ginnend Drienerlo te werken en nieuwe wegen in te slaan. Hier worden nieuwe kansen geboden voor een ontwikkeling in de breed te en in de diepte, aldxis begon de vorstin haar openingsrede. De stu dent kan hier verantwoordelijk heid leren dragenaldus de Konin gin. Na de plechtigheden werd de lunch gebruikt in de tot mensa verbouwde Twentse boerderij waar prins Bernhard onder de goedkeurende blikken van alle aanwezigen een enorme krenten- egge aansneed. ge I Het is de regering gelukt de toeneming van de rijksuitgaven voor vol lend jaar te houden beneden de z.g. structurele stijgingsnorm van 470 mil joen gulden. Minister Witteveen meent echter, dat het toch noodzakelijk zijn teneinde nog enige ruimte voor uitgavenverhoging te scheppen een aantal retributies en tarieven te verhogen. De 34 miljoen gulden, lie blijft onder de 470 miljoen, die méér zou mogen worden uitgegeven, id feal worden gebruikt om de overschrijding van de norm voor 1964 (die 134 liljoen bedroeg) in te halen. De belangrijke salarisverhoging van het over- ieidspersor»el behoeft niet uit het toelaatbare accres van rijksuitgaven te fer- worden gel. ïancierd. •ele Hl Voorwaarden es- Over de ontwikkeling van onze eco- ten Bomie in 1965 is minister Witteveen en Biet pessimistisch, mits aan enkele 'oorwaarden wordt voldaan. Onder ieer zal slechts een beperkte loon- "iging (de bewindsman houdt reke- tg met tenminste vier procent) mo- lijk zijn. Daarnaast zullen de door Nederlandsche Bank getroffen itregelen tot beperking van kre- ietverlening gehandhaafd dienen te ilijven. Ook de temporisering van de jverheidsinvesteringen zal nog niet Jcunnen ontbreken, evenmin als de schorsing van fiscale investeringsfaci- Jileiten en de verhoogde omzetbelas- ting op sigaretten alsmede het bijzon- 'L dere invoerrecht op benzine. Tegenkrachten Daarbij zullen ongetwijfeld ook de z.g. lurlijke tegenkrachten een invloed goede uitoefenen. Zij betreffen de ïvloed van de hogere prijzen op de lag, de toenemende verkrapping van liquiditeit en de vermindering van winstmarges (omdat de loonstijgingen lechts ten dele in de prijzen worden loorberekend). Al deze tegenkrachten 'eroorzaken spanningen tussen de ge wenste bestedingen en de daarvoor be- u «chikbare koopkracht. Voor het herstel het evenwicht zullen deze spannin- zich moeten oplossen in een vermin- i de bestedingen, waardoor ad :?eze weer met groeiende produktie y in overeenstemming worden gebracht V-n ziel lering Belastingen In de begroting voor 1965 is niet ge tekend met het inwerkingtreden van de langekondigde verlaging der loon- en Inkomstenbelasting van ruim een mil- |ard. De regering meent, dat zij, zolang Ie spanning blijft voortduren, hiertoe kan overgaan, hoezeer zij dit ook een oogpunt van sociale rechtvaar digheid van belang acht. Met andere poorden: het z.g. progressie-effect in i belastingen dient in 1965 nog vol- tdi)» door te werken, ook al wijst mi- ster Witteveen erop, dat verschuiving i de tijd van deze belastingverlaging echts binnen zekere grenzen aanvaard- ER Onderwijzer na draai om oren schij m arrest De politie van Krommenie heeft gister- Ivond de 61-jarige onderwijzer J. B. uit éze plaats in arrest gesteld op verden- .Ing van mishandeling van de dertien- llnge scholier Rien Kraak. De onder- ■razer die waarnemend schoolhoofd is, gaf jongen gistermorgen een paar tikken lp zijn hoofd omdat hij ondeugend zou ■jjn geweest IjThuisgekomen werd de jongen onwel, •e huisarts werd erbij geroepen. Deze Ijjderzocht de jongen en liet hem daarna par het ziekenhuis overbrengen. Daar terd de jongen aan een oor geopereerd. I [Gisteravond is de zevenjarige Tinus au Boven uit Stadskanaal by een ver- I aerrjngeluk om het leven gekomen. I «t kind stond naast de brugwachter- 'oning op de Soheepjesweg te Stads- I anaal, waaromheen een schutting is, kn een truck met oplegger de inrit ^ee4. Het kind werd doodgedrukt tus- I in de schutting en de auto. baar ls. Het gaat immers om een struc turele maatregel en een voortdurend uitstellen daarvan zou in strijd zijn met de door de regering nagestreefde ver lichting van veel te zware druk van deze belastingen. „Wanneer bij het bereiken van de tijdslimiet nog een conjunctureel remmende werking nodig zou zijn, zou den daartoe derhalve andere maatregelen moeten worden getroffen", aldus de mededeling van de bewindsman. Sparen In zijn slotbeschouwing gaat minister Witteveen nog nader in op de noodzaak van een hoog besparingspeil. Er heeft zich de laatste jaren op dit punt een op vallende daling voorgedaan. Het sterk gestegen werknemersaandeel (van 67,7 procent in 1960 tot 75 procent dit jaar) kan op zichzelf tot grote voldoening aanleiding geven, dat daardoor thans een daling van de particuliere besparingen is opgetreden, is verontrustend, omdat op deze wijze de grondslag voor de ver dere groei van onze welvaart in gevaar kan worden gebracht Hoofdlijnen Wat de hoofdlijnen van het regerings beleid in 1965 betreft, wordt ook nu weer gezegd, dat de oplossing van de woning nood de hoogste prioriteit heeft. Het bouwprogramma voorziet in de bouw van tenminste 95000 woningen. Er is een aanzienlijke kans, dat dit aantal tot boven de 100.000 zal stijgen. De verdeling is als volgt: 45.000 woningwetwoningen, 25.000 premie- en 25.000 vrije-sector- woningen. Het nadelig saldo van de begroting van het Landbouw-Egalisatiefonds is voor volgend jaar f 150 miljoen lager ge raamd dan voor 1964, voornamelijk als gevolg van de invloed, die het ge meenschappelijke Europese landbouwbe leid uitoefent op de nationale kosten van het markt- en prijsbeleid in de landbouw sector. Voor cultuurtechnische werken wordt in 1965 f 58 miljoen meer uitge trokken. In de onderwijssector is gerekend met belangrijk hogere uitgaven. Voor in vesteringen ten behoeve van het weten schappelijk onderwijs is f 200 miljoen uitgetrokken. Nieuw is de aankondiging van de instelling van een wegenfonds (die overigens in de begroting 1965 nog niet tot uitdrukking komt). De regering acht het gerechtvaardigd, dat voor de verdere financiering van de wegen aanleg een vergoeding van de weg gebruikers wordt gevraagd (weggeld). (Zie voor verdere bijzonderheden uit de Miljardennota de pagina's 11 en 13). (Van onze soc.-econ. redactie) VOOR 1965 wordt een stijging ver wacht van het werkloosheids- cüfer met 15.000. Deze toeneming van het aantal werklozen tot circa 45.000 zal de prijs zijn, die ons nomisch leven moet betalen om tekort van 1% miljard op onze Belastinggroepen in procenten verdeeld NADELIG SALDO 719 <™D MIDDÉLEN 14026 UITGAVEN 14745 INCLUSIEF ADDITIONELE POSTEN 916 cijfers in miljoen gulden In de Miljardennota 1965 wordt een aantal ver hogingen van tarieven en retributies aangekondigd. De voornaamste daarvan volgen hieronder: de maandelijkse bijdrage voor het volgen van kleuteronderwijs zal worden verhoogd van f. 1 tot f 2.50, waarbij de vrijstelling aan de voet zal worden opgetrokken; tot verhoging van de collegegelden van f 200 tot f 400 per collegejaar zal een wetsontwerp worden ingediend; de vergoeding voor het afleggen van een rijexamen in beroep gaat omhoog van f 15 tot f 20 per afgelegd examen, terwijl later nog een verhoging tot f 25 zal worden door gevoerd; 'een verhoging van de loodsgelden zal in twee termijnen geschieden en de retributies inzake het schepelingenbesluit zullen worden ver dubbeld; binnen afzienbare tijd worden de tarieven voor het kadastrale recht verhoogd; de bedragen, die de particulier betaalt voor b.v. de met overheidssteun werkende particu liere verenigingen voor kraamzorg en gezins zorg, zullen automatisch toenemen naar ge lang de stijging van het inkomen; in de culturele sfeer worden de vergoedingen verhoogd in geval van kostenstijgingen der door de overheid gesubsidieerde activiteiten b.v. concerten); in het voornemen liggen verhogingen van in- voerkeurlonen, tarieven van rykspsyohiatri- sche inrichtingen en heffingen krachtens de warenwet; ten aanzien van de tarieven van de P.T.T. zullen in 1965, teneinde een rendabele ex ploitatie mogelijk te maken, verhogingen wor den doorgevoerd tot een totaal bedrag van 40 a 45 miljoen; het in te stellen rijkswegenfonds zal mede worden gevoed door een voor het gebruik van snelwegen te heffen weggeld; rekening moet worden gehouden met verho ging van de tarieven (eventueel in fasen) van overheidsbedrij ven. Regering niet bang voor uit de hand lopen talingsbalans per eind december vai dit jaar weg te werken. Deze prijs zal gepaard gaan met geen of slechts twee percent verhoging van de contractuele lonen, wil de regering er in slagen volgend jaar het economisch evenwicht te herstellen. Zouden de lonen aanzienlijk verder uitlopen en daardoor het tekort op de betalingsbalans (hogere prijzen, geringere uitvoer) aanzienlijk blijven, dan zal 1966 nog grotere e< mische beperkingen vragen. Worden volgend jaar echter voldoende beperkingen aangehouden bü het loonbe- leid dan valt een duidelijk gunstige ont wikkeling te verwachten* De bestedingen zullen dan achterblijven by de produktie en een geringe loonstyglng zal de pryzen stabiel houden Stuivmeer Het gevaar dat de economie zal door slaan naar de verkeerde kant wordt door de regering niet aanwezig geacht, omdat de regering altijd nog genoeg mogelijk heden heeft het bedrijfsleven zo nodig de gewenste stimulansen te geven. Zo is er nog een stuwmeer van aange houden plannen voor woningbouw en meer bilaterale hulp aan ontwikkelingslanden; meer culturele, economische en technische sa menwerking met Indonesië; volksverzekering zware geneeskundige risico's; nota inzake volksgezondheid; S.E.R.-advies over vermogensaanwasverdeling; nader S.E.R.-advies over p.b.o. en onderne mingsraden; versterking concurrentiekracht visserij; in 1965 95.000 tot 100.000 woningen; insteUing rijkswegenfonds; spoedige publikatie rapport-commissie-Ver- dam; afschaffing preventief overheidstoezicht op verenigingen; publikatie proeve nieuwe grondwet; instelling Raad voor Wetenschapsbeleid; ontwerp-nieuwe omroepwet; landelijk centraal antennesysteem. andere bouwwerken. Behalve nog andere instrumenten om aan tegenwicht te vor men, valt met name te denken aan een eventuele vervroeging van de ingangs datum voor de belastingverlaging, indien de bestedingen te sterk mochten terug lopen en de activiteit van het bedrijfs leven zou stagneren. Twee berekeningen Van deze gedachten gaat zowel de minister van economische zaken uit by zMn beschryving van de economische situatie, waarin ons land verkeert, als de directeur van het Centraal Planbureau, die ditmaal geen prognose, maar een zoge naamde Macro-Economische Verkenning voor 1964-1965 heeft opgesteld. Het Plan bureau heeft twee berekeningen opge- steld, zonder de wenselykheid van een van beide te beoordelen. Het gaat hierbij om de economische ge volgen van een loonkostenstijging procent en de gevolgen van een stijging met 6 procent De keuze van deze cijfers impliceren echter wel, dat voor 1965 gro tere loonsverhogingen niet wenselijk zijn. Een stijging van de loonsom per werk nemer van 4 procent betekent, dat het reële loon, dat de werknemer in handen krijgt in het geheel niet stygt. Deze 4 pro cent is namelijk reeds nodig voor loop van loonstijgingen uit 1964 (2 pet), voor de compensatie van de hogere AOW- premie (1 h iy> pet) en zogenaamde in cidentele loonsverhogingen (1 pet), waar- op dan een half procent daling van an dere sociale lasten in mindering kan wor den gebracht. Een verhoging van de loonsom per werknemer van 6 procent komt n een stijging van de contractlonen procent GEVOLGEN Bij een verhoging van de loonsom per werknemer van 4 pet dus geen verhoging de contractuele lonen, wat de grootst denkbare terughoudendheid op loonge- bied betekent, zullen de particuliere i sumpties 4,5 pet stijgen. Dit betekent stijging van het volume met een half procent. Bij een stijging van de loonsom per lan van 6 pet (2 pet contractloon) valt een toeneming van het consumptievolume te verwachten van circa V/i procent. Prijsstijgingen zullen namelijk het reële karakter van deze beperkte consumptie vergroting nog aantasten. Bij de prijsstijgingen moet gedacht wor- ;n aan de huren, indirecte belastingen, PTT-tarieven, agrarische produkten (tengevolge van EEG-maatregelen) Met de daling van de investeringen zal het wel meevallen. Er zal weliswaar terugval te constateren zyn, maar hier- zullen compensaties gevonden wor den In de stygende woningproduktie en de nog uit het verleden stammende grote vraag naar bedryfsgebouwen. Het totale investeringsvolume zou dan vrtywel geen wyziging ondergaan. (Voor vervolg zie pag. 7) rpELKENJARE weer rijst de vraag naar een ideale Troonrede. Het is een onbillijke vraag. Het verlan gen kan alleen uitgaan naar een Troonrede die redelijk voldoet aan de eisen van het ogenblik. En de Troonrede van vandaag kan worden geacht aan die voorwaarden te vol doen. Een Troonrede ls en blijft een merk waardig staatsstuk. Men kan erin zoeken naar een algemene belichting van de situatie en dat is een bil lijk verlangen. Men kan ook een meer concrete aankondiging van het regeringsbeleid verwachten en dat verlangen is even billijk. Van betekenis is ook, in welk Jaar van een bepaalde kabinetsperiode een Troonrede wordt uitgesproken. Vorig jaar was het de eerste Troon rede onder het huidige kabinet, dit maal is het de tweede. Verondersteld mag worden, dat een kabinet bij zijn optreden een meer algemene gedach ten gang volgt, dat in de beide vol gende staatsstukken het beleid meer in concreto wordt aangegeven, waar na dan de laatste Troonrede een kabinet wordt immers beschouwd vier jaar te „zitten" iets mag heb ben van het binnenhalen van de oogst. Maar wellicht is dit te schematisch gedacht en te weinig met inachtne ming van de feitelijke omstandighe den, die immers ook voor het rege ringsbeleid niet zelden dwingend zijn. Waarbij komt, dat tengevolge van dezelfde omstandigheden veel van het regeringsbeleid juist in deze we ken buiten de Troonrede om bekend is geworden we denken aan de voorstellen met betrekking tot be lastingherziening en sociale voorzie ningen. En een aangelegenheid als de REM. hoezeer zij thans de gemoe deren bezighoudt, komt als zodanig in de Troonrede niet voor; dat zou bovendien te veel eer zijn. Wel mag voor wie in de Troonrede naar feite lijke zaken zoekt ook ditmaal de Miljardennota als een geduchte con current van de Troonrede gelden. Welnu, leggen wij niettemin bij en kele passages de vinger, dan blijkt ook ditmaal het vinden van een be gin moeilijk te zijn geweest. De ver melding immers van de situatie van twintig jaar geleden lijkt willekeu rig. Een zilveren jubileum is het niet een aanhef als deze komt ons voor, meer iets te zijn voor de vijfde Troonrede na deze. Overigens erken nen wij dat een herinnering aan de dagen van weleer ons allen tot dank baarheid mag stemmen. Zeker is intussen, dat Nederland een andere plaats in de wereld is gaan innemen. Terecht vestigt het staats stuk hierop de aandacht. Onbeant woord moest blijven, in hoeverre de rede van de Belgische minister Spaak van de vorige week stagnerend op de eenwording van Europa heeft in gewerkt. Wij kunnen ons indenken, dat de regering zelf ook belangstel lend is naar hetgeen de heer Spaak met zijn weinig gelukkig betoog heeft voorgehad. Daar zal de heer Luns wel naar informeren. De meest naar voren springende moeilijkheden in het vlak van de Euronese samenwerking worden door de Troonrede openlijk vermeld: het vervoerbeleid en de noodzakelijke verdere vrijmaking van de handel. De plaats van Nederland komt ook uit in de aandacht voor de ontwikke lingslanden. Terecht wordt de be trekking beaamd tussen ontwikkeling en handel. Van belang lijkt ons de aankondiging van meer bilaterale dus tweezijdige hulpverlening. Wanneer de Troonrede gewaagt van te stimuleren activiteiten van het be drijfsleven, gaat, zo nemen wij aan, het voornemen nog niet uit naar sub sidiëring van zending en missie. Wat het sociaal-economische beleid betreft, dit zal van de regering zoals trouwens van heel ons volk de nodige omzichtigheid vereisen. Er moet nu eerst wat ontspanning ko men, wil er niet veel bederven van hetgeen kon worden bereikt. Het aan bod blijft achter bij de vraag. Geluk kig zijn de inzichten in deze allengs verhelderd in deze zin, dat men in staat is langs de weg van zekere eonjunctuurbeheersing hierin corri gerend op te treden. Maar van ons allen moet dan een zekere ingetogen heid worden verwacht. Intussen blijft naar vermogen een nastreven van sociale voorzieningen. In dit verband blijkt wel, dat onze Sociaal-Econo mische Raad nog geen vrees behoeft te koesteren voor eigen werkloos heid: hij wordt weer geducht aan het werk gezet. Onder de individuele voorlichting van de mensen in het midden- en kleinbedrijf, waarvan de subsidiëring in het uitzicht wordt gesteld, menen wij te mogen verstaan een voorlich ting die de hetrokkenen ook indivi dueel bereikt. Dat de regering de concurrentiekracht van de visserij gaat steunen, wijst al evenzeer op het achterwege blijven van wense lijke internationale regelingen. Zo bevat de Troonrede nog meer punten die de belangstelling verdie nen de woningbouw, waarvoor wij voor de komende jaren toch nor ho gere cijfers verwachten: de aankon diging van het door ons onlangs reeds voorspelde wegenfonds; de verschij ning nu toch spoedig van het „rap port-Verdam" over het onderne mingsrecht: een proeve van een nieu we grondwet, en zo al meer. Als steeds bevelen we de lezing van het staatsstuk zelf gaarne aan. - De vierjarige R. Beuving uit Hpen- dam is gisteravond om het leven gekomen door een vrachtwagen toen hy plotseling een karretje de straat overstak. Het ongeluk gebeurde vlak voor de ouderlijke woning.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1