Pamirs';, u s p H Elfhonderd miljoen voor de fiscus E E LT ET KLAAR MET Verboden gaskachel op Katwijks schip oorzaak van hevige explosie Irene-comité uitgedund Duitse Ford komt met nieuwe Taunus 2 OM Geen revolutie, maar evolutie HOI WONINGSTOFFEERDER le KAPSTER VAN GEND LOOS LEIDEN expeditie-personeel LEID5CHE WOLSPINNERIJ N.Vi KANTOOREMPLOYE I NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 13 SEPTEMBER ft AMSTERDAM „Ik hoop dat het voornaamste gevolg van dere gas- explosie aan boord van de „Vrouwe Alida", KW 160 ral zyn, dat de schip pers er lering uit zullen trekken en meer aandacht zullen gaan geven aan de bepalingen van de scheepvaartinspectie. Het is een verkeerd gerichte eigenwijsheid de bepalingen te negeren, want ze hebben allemaal een ach tergrond van noodzaak, ze dienen voor de eigen veiligheid aan boord". Dit zei de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, gisteren bij de behandeling voor de Raad voor de Scheepvaart van de gasexplosie op 16 april van dit jaar aan boord van een Katwijkse motorlogger in de haven van IJmuiden, waarbij vier mensen ernstig werden gewond. Omdat volgens de bepalingen het al jaren verboden is gaskachels aan boord te gebruiken en omdat zonder toestem ming geen veranderingen aan boord mogen worden aangebracht, stelde de hoofdinspecteur de raad voor. de schip per van de KW 160. A. J. van der Plas uit Katwijk, voor twee maanden de be voegdheid te ontzeggen. Gaslucht De schipper rook op de bewuste dag een gaslucht in het logies van zijn schip. Hij waarschuwde zijn bemanning geen vuur te gebruiken. Met dekens trachtte men het gas door de geopende patrijs poorten te verdrijven. Inmiddels was ge constateerd. dat de gasfles die dé gas kachel in het logies voedde, was leegge lopen. Toen de eigenaar van het schip. N. van der Plas aan boord kwam. wilde deze een lucifer aansteken om te zien of zijn schipper gelijk had. „Wacht dan even tot ik boven ben", riep de schip per. maar het was al te laat. Het op de grond van het schip hangende gas ver oorzaakte een hevige explosie. „Van achteren bekeken was het een stomme streek, maar ja, ik had geen gas geroken", vertelde de eigenaar als getuige- Zowel de eigenaar als zijn schoonzoonwalschlpper zei niets t« weten van bepalingen die het ge bruik van gaskachels verbieden. De schipper zelf had wel eens lets van Weinig Nederlanders willen emigreren naar Zuid-Afrika Hoewel elke maand 3.500 immigranten Zuid-Afrika binnenkomen, zijn daarbij slecht* weinigen uit Nederland. Volgens de jongste officiële cijfera is Groot-Brittannië nog steeds de grootste bron van nieuwe kolonisten. In de eerste vijf maanden van dit jaar is het ongekend grote aantal van 17.965 immigranten Zuid-Afrika binnengeko men. Daarbij waren slechts 364 Neder landers, hoewel het Zuidafrikaanse de partement van immigratie zich in Ne derland evenveel moeite getroost om immigranten te werven als in andere landen. In Den Haag zijn 3 Zuidafri kaanse immigranten-attaahé's. Bij de 8.630 immigranten, die in de eerste vijf maanden uit Europa naar Zuid-Afrika stroomden, waren 5.332 Engelsen. De immigratie-autoriteiten begrijpen niet waarom in Nederland geen enthou siasme bestaat voor een vestiging in Zuid-Afrika. Ook andere landen blijken echter weinig aantrekkingskracht op Nederlandse emigranten uit te oefenen. In 1960 kwamen 8.000 Nederlanders naar Australië, maar in 1963 was dit aantal geslonken tot 2.000. Na Groot-Brittannië levert Duitsland het grootste aantal Europese immigran ten in Zuid-Afrika: 1.140. Griekenland is derde met 659, Portugal 'ijfde met 315 en Italië zesde met 201. het verbod gehoord, maar het fijne wist hU niet. „Vaal loggers hebben gaskachels. Bovendien als het om naleving van de voorschriften gaat, gaat niemand In IJmuiden vrijuit". De hoofdinspecteur bleef van mening, dat de schipper verantwoordelijk is voor de zeewaardigheid van zyn schip. Voor het ontstaan van de explosie achtte hij de schipper niet direct verantwoordelijk. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Nadat de secretaresse-penningmeeste- resse van het comité „Huwelijksge schenk prinses Irene", mevrouw B. Bahlman-Verhoeven te Nijmegen haar functie neerlegde en ook mevrouw W. Albers Pistorius.Fokkelman zich uit het comité terugtrok, zijn than naar zij ons bevestigden ook drs. V'. J. M. Mulders uit Roosendaal en de heer B. H. Kuijten. voorzitter van de Raad van Arbeid te Maastricht uit het comité getreden. Mej. M. van Looij te St. Jans9teen en prof. dr. P. J. A. Caloi. te Nijmegen zouden ook tot de uitgetredenen behoren. De heer A. Schouten leraar te Hee renveen, die zich initiatiefnemer noemt van de „Landelijke kring van vrienden van prinses Irene", heeft zich van het comité gedistancieerd. „Het uittreden van een paar ontevre den leden wordt door het bestuur van ..Huwelijksgeschenk prinses Irene" ge zien als een door de uitgetredenen zelf toegepaste zuivering van het comité, al dus de plaatsvervangend secretaris, te vens penningmeester van het bestuur, de heer Ph. van 't Hof te Rotterdam. De ze daad wordt door de n het comité zitting hebbende leden z-er toegejuicht, aangezien ons doel en streven gericht is op een waardige huwelijksgeschenkactie voor H.K.H. prinses Irene. Er is in ons comité slechts plaats voor diegenen, die dit doel met zuivere bedoelingen na streven", verklaarde hij. (Van verkeersredacteur) JPORD DUITSLAND heeft vandaag een nieuwe Taunus aan zijn per sonenwagenserie toegevoegd. Het is de Taunus 20 M met een 95 pk V' 6- motor en schijfremmen op de voorwie len. Een automatische versnellingsbak, de zogenaamde Taunomatic, is als extra verkrijgbaar. De prijzen voor Nederland zijn op dit moment nog niet bekend. Ze zullen ongetwijfeld in ei „hogere" klasse vallen. Een vernieuwde Taunus 17 M met V motor en dezelfde afmetingen en aer dynamische lijnen als de Taunus 20 M werd tegelijkertijd geïntroduceerd. De wagen is langer (13,5 centimeter) en bre der (4.5 centimeter) dan de 17 M 1964, terwijl hij meer schouder-, hoofd-, been- en heupruimte biedt. Met de introduktie van de Taunus 1965 modellen zijn thans alle Duitse Ford personenwagens van V-motoren voorzien. Twee jaar geleden was de 12 M het eerste model, dat met een 1,2 liter V 4-mo werd uitgerust. De 17 M is nu verkrijgbaar met i 1.5, of een 1,7 liter 4-motor (resp. 67 78 pk). De 2 liter V 6-motor van nieuwe 20 M kan met 95, of 100 pk w den geleverd. De twee Taunus-series 1965 zijn de cc pleetste produktielijnen, die ooit door Ford Duitsland aangeboden werden. Twaalf verschillende carrosserieën 2ijn verkrijgbaar: sedans, hardtop coupé's en stationwagens. De top wordt gevormd door de luxe 20 M TS, die goed is 160 kilometer per uur. De gestroomlijnde, licht gebogen men van de nieuwe Taunus modellen zijn afgeleid van de bekende 17 M, die in op de markt werd gebracht. Ontwerpers De rijksmiddelen hebben over juli f 1140,6 miljoen opgebracht (tegen vorig jaar f 920,9 min.). Over de eerste 7 maanden was de opbrengst f 6975,6 (v. j. 5757) min, tegen een oorspronkelijke ra ming van f 6978.4 min. en een herziene raming van f 7695,3 min. Meestal worden de ramingen pas tegen het einde van het jaar gehaald of overtroffen- Aan kohierbelastingen werd in juli f 414 min. opgelegd en f 349 min. terug betaald. zodat het nog te betalen bedrag steeg tot f 2376 min. De voorlopige aanslagregeling voor de inkomstenbelasting 1964 begint ten einde te lopey. In juli werd f 51 min. opge legd, waardoor het totaal op f 1695 min. kwam. Aan definitieve aanslagen IB 1962 en nadere voorlopige aanslagen 1963 werd nog f 59 min. opgelegd. Bij de vennoot schapsbelasting steeg het kohierbedrag 1964 65 met f 269 min. tot f 525 min. De opbrengst van loonbelasting nam toe door het hogere loonpeil en de omzetbe lasting door stijging van bestedingen. De accijnsverhoging voor sigaretten vormde niet voldoende tegenwicht tegen de da ling van het verbruik, zodat de tabaks accijns in juli met f 2,7 min daalde. De opbrengst der afzonderlijke midde len was in de eerste 7 maanden in mil joenen guldens: Inkomsten 1430.2 (1256.5 vermogen 91.5 (85,8). vennootsch. 197,8 (187,4), grond 34.6 (49,6), personeel 62,1 (57,9), loon 1596 (1170.8), loterij 2 (1,6). dividend 124,6 (119), commissarissen 17,7 (16,8), motorrijtuigen 152,8 (128,8), in voer 881,5 (649,4), wijn 11,6 (9,8), gedis tilleerd 114,2 (108,8), bier 35.9 (32,8). suiker 57,3 (54.3), tabak 317,3 (319,5), omzet 1522,6 (1231,1). zegel 53.5 (41.5), registratie 141.8 (128), (107,3). van Ford spreken over een evolutie, die gepaard is gegaan met belangrijke ont wikkelingen op het gebied van prestatie, comfort, ruimte en veiligheid. Ford Duitsland biedt thans voor de ste keer een volautomatische versnel lingsbak, de Taunomatic, aan. Deze is ontwikkeld uit de volautomatische trans missie, die al jarenlang in Amerikaanse Ford-produkten als Mustang, Falcon, Galaxie en Mercury Comet wordt ge bruikt. Hü is verkrijgbaar voor de 1,7 liter 17 M en alle typen 20 M. Een volledig gesynchroniseerde drie versnellingsbak met stuurschakeling standaard op de nieuwe modellen. Naar keuze kan een volledig gesynchroniseerde vierbak in stuur-, of vloerschakeling den geleverd. Aan de veiligheid en de bestuurbaar heid is speciale aandacht besteed. Op de voorwielen zijn schijfremmen gemom teerd, op de achterwielen trommelrem- men (met vacuümbekrachtiging voc 20 M TS). Een soepele besturing werd verkregen door een kogelkringloop stuur, overbrenging met een uit drie delen be staande ■spoorstang. De voorwielen bezitten 'n onafhankelijke telescopische vering. De achteras is zien van half elliptische bladveren. Zowel voor als achter zijn dubbel werkende schokbrekers ingebouwd. Nieuw is ook het verwarmings- en tilatiesysteem. Om frisse lucht in de auto te krijgen, behoeven geen ramen te worden geopend. Windgeruis en tocht zijn daardoor tot een minimum terugge bracht, terwijl beslagen achterruiten niet meer kunnen voorkomen. De nieuwe eenheden van de Taunus- lijn ten slotte hebben geen doorsmeer- punten meer. Olieverversing in het dif- ferentieelhuis is alleen noodzakelijk n de inrijpëriode. Bij foto De 20 M TS, qua afmetingen gelijk aan de nieuwe 17 M, maar met een 100 pk krachtbron. Vrachtauto tegen bus LEIDEN. Vanmorgen om vijf over half aaht ^ijn.op het kruispunt Prinsesse- kadeBoommarkt een, vrachtauto eq een autobus ,-v.an dp NZH. met elkaar in bot sing gekomen, volgens de politie doordat de vrachtautobestuurder verzuimde voor rang te verlenen. De 27-jarige mej. A. van der Star uit Valkenburg viel van haar zitplaats in de as en liep een hersenschudding op. De bus en de vrachtauto werden be schadigd en een verke ?rspaal werd ge heel vernield. Wessanen Producten N.V- te Wormer eer is opgericht met een kapitaal van 500 aandelen van f 1000, waarvan ge plaatst en contant volgestort 99 door Wessanens Koninklijke Fabrieken N.V. 1 door drs. Oh. R. van der Ploeg te Zaandam. Doel is in het bijzonder han- in produkten in kleine verpakking, vervaardigd door Wessanens Koninklijke Fabrieken. Directeuren zijn de heren G. P. M. van Weel te Heemstede en drs. Van der Ploeg. NIEUWS "tdeSLEUTELSTAD Zaalbergdirectie toont begrip bij ontslaggesprek (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Het ziet ernaar uit, dat Zaalberg N.V. minder personeel dan verwacht zal moeten ontslaan. In gesprek met vakbondsvertegen woordigers heeft de directie begrip getoond voor het personeel en wan de bessprekingen over de ont- slagregelingcn zullen beginnen, ver wacht men daarbij geen moeilijkhe den. De afvloeiing van ongeveer 50 man produktiepersoneel zal geleide lijk aan worden gerealiseerd. Ongeveer 70 personeelsleden kunnen worden ondergebracht op de fabriek Cronesteyn aan de Kanaalweg. Deze heeft echter tijd nodig om op gang te komen. Aan de Vestestraat blijft alle waarschijnlijkheid nog een kleine afdeling van Zaalberg gevestigd. Gisteren is de directie begonnen het personeel te polsen wie er voor gaan naar Cronesteyn in aanmerking willen komen. Hierna wordt precies uit gezocht wie en hoeveel man er zullen moeten worden ontslagen. Pas daarna gaat men beginnen met het treffen regelingen. Over de toekomst van administratieve en leidinggevende perso neel is nog niets bekend. Nog geen akkoord bij Van Wijk over 7 stafleden (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Nog steeds is geen ak koord bereikt tussen de directie van Van Wijk Heringa en vertegen woordigers van de vakorganisaties. Gisteren had in Den Haag een nieuw gesprek plaats tussen beide partijen in bijzijn van de grootste aandeel houder, de E.M.S. De vakbonden vinden de ontslagrege ling voor ongeveer zeven stafleden, die vrijdag ontslag kregen aangezegd met ongeveer veertien anderen, onbevredi gend. De directie heetf gisteren meege deeld, dat zij over deze zaak, waari haar standpunt heeft bepaald, geen dere besprekingen wil voeren. De vak bondsvertegenwoordigers hebben nu aangekondigd een gesprek te zullen aan. vragen met de directie van de E.M.S. alleen. Heeft dit geen resultaat, dan zul len de genoemde stafleden waarschijn lijk in beroep gaan bij het Arbeidsbu reau, dat in deze zaak zal moeten be middelen. Botsing drie auto's-: LEIDEN. Gisteravo d tegen half twaalf is in de Van 't Hoffstraat een per sonenauto in botsing gekomen met stilstaande personenauto, ./elke auto op zijn beurt tegen een deru- auto botste, Alle drie auto's werden beschadigd. De bestuurder van de aanrijdende auto, 34-jarige Leidse onderhoudsmonteur liep hersenschudding op en snijwonden ir het gezicht. Leidse arbitrage in Liverpool LEIDEN De op 14 oktober in Liver pool te spelen voetbalwedstrijd tussen Everton en de Noorse club Valerengens zal door scheidsrechter Schalks uit Lei den worden gearbitreerd. Ontgroening begon in Leiden LEIDEN In Leiden is gisteren de ontgroening begonnen: Het Leidsch Stu denten Corps heeft een teruggang mc constateren. Er hebben zich namelijk slechts 250 kandidaatsleden aangemeld te gen 287 vorig jaar. Hierbij moet in merking worden genomen, dat dc gevol- /an de na-oorlogse „geboortegolf' dit jaar sterker merkbaar zijn dan vorig De 11 jjar oude vereniging Catena, die geen ontgroening maar een „kennisma king" kent, schreef 160 nieuwe kandi- daatsleden in tegen 120 vorig jaar. Catena gaat dit jaar de eerste stappen doen om „gemengde" vereniging te worden, die ook open staat voor vrouwelijke stu denten. Bij de V.V.S.L. (Vereniging van vrou welijke studenten te Leiden) steeg het aantal novieten van 298 vorig jaar tot Twee Ned. studente als schoenpoetsen in New York Twee Nederlandse studenten op kla pen, de 22-jarige Joseph Johannes K sens en zijn 24-jarige broer HerJ Bernard, zijn gisteren begonnen Times Square, een der drukste piw in het hartje van New York, het bare beroep van schoenpoetser uit] oefenen, in de hoop daardoor de te:/ reis naar Nederland te kunnen bekq gen. De twee jongens kwamen in juli uit Hamburg per boot in de Verem Staten aan en reisden gedurende zomermaanden het gehele land Zy beschikten tezamen over 100 do; plus 250 dollar in reischeques t „noodgevallen". Tijdens hun reis, die hen heleel naar de oostkust der Verenigde SU voerde, verrichtten zij allerlei kar^ tjes om de reiskas te spekken. In li York brachten zy de nacht door ini tent bij de wereldtentoonstelling. Op het ogenblik hebben zy voor 1 luchtpassages reeds 184 dollar opzjj) legd. De resterende 154 dollar, die) nodig zijn, hopen zjj in de kome twee weken te verdienen met het p sen van schoenen. Eerste lijst ApARA U OM Gren«<J* Necera-aal ^14 ^3hiro?r>:e \'3€5S CommLider 12 O Ceytoo Kaess Uon 12 SXW Maalll* POOLSTAR 12v,^®p Du*hir Te buur aangeboden: BEDRIJFS- of OPSLAGRUIMTE groot plm. 100 m2. van licht- en wateraanslui- ting, aan weg en vaarwater, omgeving Leiden. Brieven onder no. 7568 bu reau van dit blad. Nu meisje- straks vrouw V f3.90 HUISHOUDELIJKE APPARATEN zoals de kleintjes spelen De snelle, betrouwbare Ruton wasautomaat, die zelfstandig uw was doet en die zo weinig ruimte inneemt (40 x 60 cm), Jwpadttil kg f995. De prachtige, en veilige Ruton centrifuge, die uw wasgoed(3kgdroog)hé- lemaal strijkdroog maakt. Nü tijdelijk met een gratis vangbak f 198.- Het degelijke, ultramo derne Ruton gasfornuis. Geschikt voor alle gas soorten, dus óók voor aardgas! In diverse uit voeringen, vanaf f 359.- Trouwe vrienden: de oersterke Ruton stofzuiger (sledemodel) en de handige Ruton hand/steelsfof- zuiger. Compleet met vele hulp stukken voor vlug en praktisch stofzuigen I Feestelijk strijken met het wonderbaarlijk lich te Ruton strijkijzer. Prak tisch: groot strijkop- pervlak en betrouwba re thermostaat I 34.50 Comfortabele air-eondi- tioning Cs zomers koud, 's winters warm!) met de gezellige Ruton duo ventilator kachel. Vlug even kopen! f 74.- Boenen en wrijven hoeft niet meer.... De stoere Ruton elektrische vloer- wrijver doet 't voor ul Met twee sterk rote rende borstels, f 179.- NU! Keusmaken uit de nieuwe collectie KLEUTER JASJES NIEUWE RIJN 35 HAARLEMMERSTRAAT 148 GEVRAAGD Zo spoedig mogelijke indiensttreding Zelfstandig kunnende werken. Hoog loon. Aanmelden: WONINGINR. W. J. ZIRKZEE V. 'i HOFSTRAAT 5—7 - TELEFOON 24610 Van goede getuigen MAISON KREEFT Wilhelminapark L Oegstgeest. Telefoon 50670. Wegens uitbreiding van de werkzaamheden kan momenteel weer geplaatst worden Geboden wordt zelfstandig en afwisselend werk. Laat U zonder verdere verplichting nader Inlichten. U kunt hiervoor op alle werkdagen (behalve 's zater dags) terecht van 8.30 tot 17.30 uur op ons kantoor Stukgoederenkantoor HA AG WEG - LEIDEN trttstekend toon O waarderingspremie vrije dienstkleding 5-daagse werkweek toeslagen voor overwerk LEIDEN vraagtj (vrouwelij'k) c°j voor administratie en typewerk op haar verkoop-?® afdeling. ko; Hiervoor wordt gezocht een flinke, accurate jonge-pel dame in de leeftijd van ca. 17-22 jaar, in het bezit??' van diploma MULO. Vaardigheid in machincschrij-L} ven is noodzakelijk, kennis van stenografie wordt op gewenst, doch niet vereist. de Het salaris zal in overeenstemming met opleiding enlfjj ervaring worden vastgesteld, benevens winstuitke- ga ring en vakantietoeslag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 10