Middenbermbeveiliging op de lange baan Het weten waard f Polen te sterk voor Ned. volleybalploeg: 0-3 i Welk systeem is liet beste Geen verdere successen voor de Nederlanders Prettige rijproef met Volkswagen 1500 S Goede klassering voor de Nederlanders ,64 tflEUWE LEIDSE COURANT 9 ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1964 en (Van onze verkeersredacteur) DEGENE, die dagelijks op de weg zit, heeft het zeker al gemerkt. De middenbermbeveiliging, waar aan Rijkswaterstaat het vorig jaar in EN NK Honderdzestig miljoen auto's telde de wereld op 1 januari van dit jaar. Dit is twaalf miljoen meer dan een jaar tevoren en bijna honderd miljoen meer dan in 1950. General Motors in de Verenigde Staten behoort met Ford Detroit tot de grootste autoproducenten. In de eerste helft van 1964 werden alleen aan Chevrolets meer dan twee- eneenhalf miljoen exemplaren gemaakt en verkocht. Bewegende richtingaanwijzers zijn in Duitsland verboden. Alle, in de Bondsrepubliek geregis treerde wagens moeten van clig- noteurs zijn voorzien. In de af gelopen maanden hebben ver schillende Nederlandse vakantie gangers, wier auto's nog met „pij len" zijn uitgerust, last met de Duitse politie gehad. In enkele gevallen viel zelfs een proces-verbaal. Bij de be treffende autoriteiten bleek niet algemeen bekend te zijn dat, volgens internationale overeen komsten. in het buitenland ge registreerde auto's met bewe gende richtingaanwijzers van het verbod zijn vrijgesteld. Op ver zoek van de ADAC, de Duitse zusterorganisatie van de ANWB (die in feite de kat de bel aan bond), heeft de Westduitse mi nister van verkeer thans een oekaze doen uitgaan, waarin op deze prevalerende, internationa le afspraken wordt gewezen. Parkeerschijven. Hoe komt men er aan Nu in dertien Ne derlandse gemeenten kosteloze parkeerzones zijn ingesteld, is het wel gewenst zo'n „kartonnen klok" in de wagen te hebben. De ANWB, die er eerst honderd duizend gratis heeft verstrekt, verkoopt deze thans raison van vijftig cent. De parkeerschijf, die men ove rigens zelf halen moet, bevindt zich in een plastic foudraal, ter wijl er een zuigertje aan zit ter bevestiging op de autoruit. De gemeenten waar thans parkeer zones zijn sommige hebben ook parkeermeters zijn En schede, Amersfoort, Utrecht, Heerlen, Leiden, Dordt, Delft, Arnhem, Amsterdam, Noordwijk, Ootmarsum, Middelburg en Lis- se. Binnenkort komen Groningen en Eindhoven er nog bij. Van de brochure „Voor het eerst naar school" (een hand leiding om jonge kinderen de weg in het verkeer te leren) heeft het Verbond voor Veilig Verkeer een geheel herziene, tweede druk laten verschijnen. Aan de hand van een serie dui delijke foto's wordt achtereen volgens getoond wat wel en wat niet op straat moet worden ge daan. De oplage van ongeveer 150.000 exemplaren vond inmid dels zijn weg naar de ouders van het schoolkind van het eerste jaar, via gemeente- en school besturen, politie-instanties en af delingen van het Verbond. Volkswagen, in 1960 nog de grootste Europese automobiel producent, was dit in 1963 niet meer. VW werd geslagen door IFI-Fiat, zij 't slechts met 9.000 exemplaren. De dertien Euro pese personenautofabrieken, die meer dan 50.000 eenheden per jaar maken, zijn in volgorde van belangrijkheid: IFI-Fiat 1.052.200; 15,4 Volkswagen 1.043.000; 15,3 Ford 843.300; 12,4 720.400; 10,6 639.300; 9.4 620.900; 9,1 393.000; 5.8 265.300; 3,9 247.400; 3,6 172.400; 2,5 170.000; 2,5 105.300; 1,5 76.000; 1.1 De overige automobielprodu centen namen 473.700 exempla ren, of wel 6,9 procent van de markt voor hun rekening. Het totale aantal Europese wagens, dat in 1963 op de markt werd gebracht, bedroeg 6.822.000. Gen. Motors B.M.C. Renault Michelin- Citroën Peugeot Daimler-Benz •Chrysler Rootes NSU zo'n hoog tempo begonnen is, bevindt zich in een stadium van op z'n minst een impasse. Is Den Haag dan hele maal vergeten dat de minister van verkeer en waterstaat onder zware druk van de publieke opinie stond, toen hij het vorig jaar besloot een (bescheiden) begin te maken? Ziet men er het belang niet meer van Op dit alles wacht Rijkswaterstaat Den Haag wil straks niet het verwijt horen een kat in de zak te hebben gekocht Uit psychologische overwegingen gaat men weliswaar nog met de aanleg van vang rails verder, maar zó langzaam, zo ter gend langzaam, moeten we bijna zeggen, dat men ten aanzien van het schatkistgeld niet al te veel risico loopt. Het risico van door de middenberm schietende auto's, die de ervaring be- in, terwijl overal ter wereld het tegen-1 wijst dit nog dagelijks - verwoestende overgestelde wordt bewezen? Of zijn er projectielen kunnen zijn, blijft ondertus- zaken aan de orde, die de middenberm- sen de weggebruiker lopen. Hoe lang beveiliging even op de lange baan heb-,nog? is eerder een verzuchting dan een ben geschoven? j Vraag. Nederlandse onderzoekers zijn nu Laten we 't maar op het laatste hou- eenmaal niet gewend over één nacht ijs den. En ook op het feit, dat er in dit te gaan. met andere woorden: de midden- begrotingsjaar niet al te veel pegulanten bermbeveiliging van de lange baan if voor vangrails e.d. beschikbaar kwamen.voorlopig op de lange baan geschoven. Eerst even wat er tot nu toe in landelijk1 Men kan zich met het oog op de ver verband aan middenbermbeveiliging is keersveiligheid en vooral op de slacht- gedaan. Tussen Gonda en Utrecht waar offers, die als gevolg van het uitblijven Prins stuurt Groen gelukstelegram De kersverse wereldkampioen op de individuele achtervolging bij de ama teurs, de Fries Tiemen Groen, heeft vrijdag in Parijs een telegram van prins Bemhard ontvangen met de volgende inhoud: „Van harte gelukgewenst met be halen van het wereldkampioenschap individuele achtervolging. Hoop in Tokio op voortzetting van uw succes". War. getekend: Bernhardt prins der Nederland. Spelers voor voorl. Nederlands elftal De KNVB heeft 16 spelers voor het voorlopig Nederlands elftal dat dinsdag 15 september op het ADO-terreln tegen Holland Sport In het veld komt aange- De opstelling van het elftal zal maan dag worden bekend gemaakt. De zestien spelers zijn: Pieters Graafland, Veldhoen Bergholtz, Kruiver en Bouwmeester (allen van FeijenoordO Quadaókers (Fortuna '54), Van Leeuwen (GVAV). Van Wissen, Kemper en Theunissen (allen van PSV), Muller (Ajax), De Kort (Telstar), Verhoeven (Sparta), Geutjes (Spel Enschede) Heijnen (AiDO) en Coenen (MW), begonnen is zyn de „stootbanden" tussen de twee rijbanen klaar. Het zelfde kan van het traject AmsterdamUtrecht worden gezegd, terwijl dat tussen Utrecht en Den Bosch z'n voltooiing nadert. Tussen Utrecht en zeg maar Ede ziet men hier en daar ook grote stukken vangrails. De trajecten Rotterdam Dordrecht en RidderkerkGorkum ten slotte zijn zo goed als gereed, zij 't voor een deel met de aarden wal. Waarom thans die langzame aanpak? Omdat men er niet „uit" is; omdat de j Duitsland problematiek van de middenbermbevei- liging voor Nederland blijkbaar nogal in gewikkeld is. Niet alleen het TNO, maai ook de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid is zich met deze, voor elke automobilist van belang zijnde zaak gaan bemoeien. Uitgedokterd wordt thans welk van d« twaalf systemen van middenbermbevei liging, die in Nederland aan de markt zijn, het beste is. Valt de keuze straks op vangrails, op olifantsdraad, op staalkabel, op gaas, of op nóg weer iets anders? Of zal men, afhankelijk van het gebruik, voor verschillende systemen kiezen? middenbermbeveiliging nog zul len vallen, afvragen, of dit eigen onder zoek strikt noodzakelijk is. Nederland is niet het enige land, dat met de verkeersmoloch te kampen heeft, ook niet het enige land, waar autosnel wegen te vinden zijn en zeker niet het land. waar de verkeersintensiteit 't grootst is. Buitenland Tests Het militaire terrein „Vlasakkers' Amersfoort een deel ervan uiteraard is proefbaan geworden. Niet minder dan drie categorieën beveiligingstypen wor den daar getest. Men wil wetenschappe lijk zien aangetoond welke.,stootbanden" in de buurt van o.m. viaducten en tunnel; moeten worden geplaatst, welke op wegen met een smalle en welke op wegen met een brede middenberm. De Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid is nog met een eigen inbreng gekomen. Het zou om een verbeterd type vangrails gaan, dat uit het bekende en populaire type vangrails ontwikkeld werd. De proeven worden „naar de werkelijk heid" genomen. Bestaande wegsituaties worden nagebootst, (oude) auto's worden met alle mogelijke snelheden tegen alle mogelijke materialen aangereden, film camera's snorren en talloze meetappara ten zorgen voor een macht van registra ties. uitgebreide onderzoekingen op het gebied van de middenbermbeveiliging verricht, waarbij nog komt dat vangrails e.d. daar reeds lang bestaan (in Duitsland experi menteerde men reeds voor de oorlog met betonnen „stootbanden"!). Is het verkeersbeeld en ook het weg- type dan zo verschillend in Nederland dat men niet van de bevindingen in het buitenland zou kunnen profiteren? Een eigen onderzoek vergt aanzienlijk meer tijd en geld en met het eerste ook mensenlevens dan het verwerken van conclusies van anderen, die op het gebied van vakkennis beslist niet voor Neder landse verkeersdeskundigen en -technici onderdoen. li ereldka m pi oenschap wielren nen Nederland heeft zich vrijdag niet kun nen plaatsen bü de acht ploegen, die zich kwalificeerden voor de kwartfinale? het wereldkampioenschap op de baan ploeg achtervolging amateurs. De uitslag luidt: 1 Duitsland 4.41.78: 2 Italië 4.44.62: 3 Denemarken 4.45.72; 4 Groot Britttannië 4.4589: 5 Frankrijk 4.46 12; 6 Rusland 4.46.21; 7 Polen 4A6.95; 8 Tsjecho-Slowakije 4.47.45: 9 Zuid-Afrika 447„60: 10 Nederland 4.47.61; 11 Honga rije 4.50.99: 12 Zwitserland 4.51.23; België 4.51.63: 14 Roemenië 453.54; Turkije. 5.1.7.37. Prof-stayers Nederland zal evenmin vertegenwoor digd zijn in de finale van het prof stayersnummer. In de herkansing o een uur eindigden Henny Marlnus Jan Legrand als zesde en zevende. De race werd gewonnen door de Duitser Redulp. De uitslag van de herkansing luidt: 1 Ehrenfried Rudolph (Did) 77912 km in een uur: 2 Robert Varnajo (Fr) op 30 m; 3 Robert Giscos (Fr) op 150 4 Jean Raynal (Fr) op 180 m; 5 Jose Espalas (Sp) op 250 m: 6 Henny Marinus DE Volkswagen 1500 S, die we paar dagen reden, is wel heel andere auto dan het Duitse sumentenblad DM het grote publiek heeft willen doen geloven. Niet dat we hem niet kapot konden krijgen we hebben het alleen niet gepro beerd. Elke niet serieus rijdende automobilist kan zonder veel moeite de motor van z'n voertuig Het enige dat hij dan moet doen, is als een „moordenaar" de transmissie mishandelen. Laat hij in deze of gene versnellingsstand maar een groot aan tal toeren meer maken dan officieel is toegestaan en laat hij dit maar eens een paar honderd kilometer volhou denEen klein kunstje dus, dat men ten gerieve van zijn portemonnee beter na kan laten. Tegenover de. aanklacht (met een staar tje) van DM kunnen we stellen dat we met de 1500 S bijzonder plezierige erva ringen hebben gehad. Dit betrof niet al leen de wegllgging en bet zitcomfort, maar ook de snelheid, het motorgeruis, de accelleratie en het benzineverbruik. Wat dit laatste aangaat (1 op 10,5/11): het is niets meer dan dat van de 1500 N(ormal), ondanks het feit dat de „S" met twee carburateurs is uitgerust. Heeft de „N" 45 pk onder de motor kap, de „S" heeft er 54. Een en ander is bereikt door een „tune up" van de box er-motor, die bijzonder compact onder het kofferdeksel opgeborgen ligt Nog nooit in ons leven hebben we een plat ter luchtfilter gezien. Zonder verlies van ook maar een kubieke centimeter baga geruimte bij elke VW-personenwagen helaas niet groot *e noemen konden alle „extra's" worden verwerkt. De hogere compressieverhouding van de „S", die in 9 pk meer motorvermo gen resulteerde, maakt het gebruik vac superbenzine noodzakelijk. Giet men nor. male benzine in de tank, dan is bet zo genaamde pingelen niet van de lucht evenmin trouwens als nadieselen na een lange rit. Wie mocht denken dat de tweede car burateur werd aangebracht om wat „sport" te kunnen bedrijven, is er naast. Het rendabele gebruik van een hoger vermogen vraagt er om .Ook is het vol gens technici niet zo dat de opgevoerde motor in feite een inbreuk op een aloud Volkswagen-principe qua duur zaamheid zou moeten inboeten. De „ruim. te", welke men er heeft uitgehaald, zat er in. De wcrkelykc topsnelheid van de VW 1500 S bedraagt zo'n 140 kilometer per uur. Dit is een vervaarlijke snelheid, die ongeveer 10 kilometer boven die van de „N" ligt. Hoewel de remmen ons geen ogenblik in de steek hebben gelaten ook van „fading" hebben we niets ge merkt vra-gcn w« ons toch af, of voor dit type niet van de trommel moet wor den afgestapt. Schijfremmen lijken ons in ieder geval beter. De accelleratie is enorm. Al naar ge lang de belasting trokken we tussen de 4 en 5 seconden van stilstand naa kilometer per uur op. De 100 kilometer bereikten we tussen de 20 en 24 secon den. De vier versnellingen hebben elk voor zich een wijd bereik. In de vierde ver snelling kan men gemakkelijk op stads- snelheid rijden: 50 kilometer per uur dus. Van de trekkracht van de vierde moet men overigens geen wonderen ver wachten. Goed schakelen is niet alleen nodig bü hellingwerk, maar ook bij te genwind en bü enige belasting. De wegligging van de .5" is uitne mend te noemen. De besturing is licht en precies ideaal by stadswerk en vereist wat correcties bij hoge snelhe den. Ook bij zijwind moet enig tegen stuur worden gegeven. De VW 1500 S, die. evenals de wat tammer gehouden „N". met een vier- cilinder. luchtgekoelde kopklep-boxer- motor is uitgerust, kost f 7.270. en kan ook als Variant worden geleverd (f7.760). Dit >s bijna 500 gulden meer dan de „N", maar daarvoor heeft men dan ook meer motorisch plezier en wat meer luxe. De afwei-king is wat men van een VW-produkt verwachten mag: degelijk en goed, zowel van binnen als van buiten. (Ned) op 4 ronden; 7 Jan Legrand (Ned) op 10 ronden: 8 Heinz Lappi (Zwi) op 12 ronden. De eerste drie gaan naar de finale. Achtervolging De uitslagen van de eerste twee kwart finales van de achtervolging voor profs luiden: Ferdinand Bracke (Belg) haalt Henk Nijdam (Ned) na acht ronden De tijd van Bracke over acht ronden was 446.20. De tweede uitslag: Leandro Faggin (It) 6.09 80; Dieter Kemper (Did) 6.24.45. De resterende uitslagen van de kwart finales achtervolging profs luiden: Er- cole Baldini (It) 6.22.29; Hugo Sdhrayen (Belg) 6-25.4*1; Freddy Eugen (Den) 6.23.07; Roland Zoeffel (Zwi) 6.27.40. Sprint dames De Russin Irina Kirichenko werd wereldkampioene sprint. Zij versloeg de finale haar landgenote Iermolaeva twee maal. De uitslagen luiden: finale: Irini Kiri chenko (Rusland) 13.4; Galina Ermo- laeva Rusland Irina Kiriöhenfko 13.6; Galina Errno- laeva Om de derde en vierde plaats: Gisele Caille (Frankrijk) 14.3; Barbar Mapple- beck (GB) Gisele Caille 14.7; Barbara Mapplebeck. Engelse atleten voor op Fransen Na de eerste dag van de atletickwed- strüd Engeland-Frankrijk, die vrüdag in het Londense White City stadion is be gonnen, hebben de Engelsen met 57-49 punten de leiding. Er werden in de Engelse hoofdstad twee goede prestaties geleverd. Marcel Duriez (Fr) won de 110 m horden in 141 sec. terwijl Fred Alsop (GB) met 16.13 m het Engelse record hinkstap- springen scherper stelde. Naast de herenwedstrijd werden ook enkele damesnummers verwerkt, beste prestatie kwam hier op naam het 18-jarige Engelse schoolmeisje Mary Hodson, dat een race over 800 meter won in 2 min en 5.3 seconden. Discuswerpen Ludvik Danek, de Tsjechische wereld recordhouder discus werpen. die in mei en augustus de .droomgrens" van 60 meter met 245 en 4.55 m overschreed, heeft tijd< atletiekwedstrijden in Ostrava de discus 61.62 m ver geworpen. Vjjfkamp Dc Amerikaanse Pat Winslof heeft in Redding in Californië het Amerikaanse vijfkamprecord gebro en gebracht op 4780 punten. Pat Winslof zal op dit nummer op de Olym pische Spelen in Tokio starten. Eis van zes weken voor ongeluk niet twee doden De 0-3 nederlaag, die de Nederlandse volleybalploeg gisteravond in de prachtige sporthal te Tilburg Poolse nationale formatie kreeg te slikken, kan doen vermoeden, dat de Nederlanders, die over een maand in Tokio zitten, niet veel hadden in te brengen. Een dergelijk vermoeden is echter onjuist, want al was het spel van onze landgenoten niet bepaald subliem, zij hebben toch behoorlijke tegenstand geboden en verloren de eerste en de laatste set beide met 13-15, terwijl de tweede set met 9-15 naar de Polen ging. De Poolse ploeg toonde een veel beter ploegverband J- aanval als in de verdediging bleek zij iete sterker te zijn. wel in de - was soms veel spanning, doordat liversc perioden voorkwamen. de teams om beurten een punt scoorden. Alleen in de tweede helft de tweede set, hadden onze land genoten met een grote inzinking t< kampen, waarvan de Polen gretig ge bruik maakten. Overigens waren d« Polen er steeds op uit elke fout, elke onoplettendheid uit te buiten, waaruit niet alleen htm betere conditie bleek, ook hun grotere routine, die zij, vooral door veelvuldige contacten in het buitenland, hebben opgedaan. Dit praat de Nederlanders echter niet schoon van het nonchalance, dat zij dikwijls demonstreerden. Zo bip beeld in de eerste set, toen de stand 5—5 was bereikt Drie keer achtereen serveerden de Nederlanders in het net toen de vierde serve wel lukte, hadden de Polen inmiddels een 5—9 voorsprong genomen. Dit bleek door slaggevend te zijn, want al liepen de Nederlanders wel iets in, zij konden niet verder dan een 1315 nederlaag komen. In deze periode onderscheidde al Piet Swieter van het Groningse Oranje Nassau zich. II y speelde de gehele avond een constante sterke par- in tegenstelling tot De Vink, Tink- lof en Groenhuysen. die vaak oortrcffelyke dingen deden, doch het algemeen tegenvielen, doordat zy te veel fouten maakten. Wegens schuld aan ec it aan twee mensen h kost, heeft de officier Dordtse rechtbank n bedrijfsongeval, ft iev'i heeft ge- an justitie bij de weken gevagne nisstraf geëist tegen dc 50-jarige A. W. J. der K. uit Dubbeldam. Verdachte moest op het terrein van een kalk- en zandsteenfabriek een betonnen plaat van 1300 kilo vervoeren. De lepels van de heftruck waren veel te sma! voor de plaat en dus lag het - vaarte nogal la biel Om het gewicht te houden gaf Van der K. twee werklieden order op de plaat aan staan om zodoende als levend contragewicht te fungeren. De plaat kan telde toch van de truck af en kwam te- reoht op de twee mannen die op slag dood waren. Venlose machinist voor rechtbank wegens ongeluk (Van onze correspondent) De 47-jarige Venlose machinist Mat- bheus Johannes R. zal op 6 oktober te. recht moeten staan wegens het veroor. zaken van een ongeluk met een elektri sche lokomobief. Hem wordt ten laste ge legd „dat hij op 18 augustus 1963 te Venlo als machinist in dienst van de Nederland- Spoorwegen hoogst roekeloos, ondoor dacht. onvoorzichtig en onoordeelkundig elektrische lokomotief onbemand en anderen, met name voor ter plaatse en in de omgeving werkzaam spoorweg personeel niet te voorzien, met aanzien lijke snelheid heeft doen voortgaan over het westelijk gedeelte van et stations emplacement en de voortzetting daarvan, tengevolge waarvan deze lokomotief over het nieuw gebouwde land reed van de toekomstige spoorbrug over de Maas en ter plaatse op de aanzienlijk lager ge legen weg is terecht geki men. waardoor deze lokomotief zwaar beschadigd werd en in ieder geval gevaar voor mechani sche kracht over een spcorweg is ont- De machinist werd indertijd kort na het ongeval door de directie der N.S. te ruggezet in rang. Honderd van zijn colle ga's ondertekenden toen een brief naar de N.S.-directie, waarin zy verzochten de straf van hun collega te verminderen. De zaak diende voor het scheidsgerecht te Amsterdam en inderdaao werd de op gelegde straf aanzienlij* verminderd. Later werd de gestrafte machinist weer in functie hersteld zodat er. behoudens het feit dat hij in 'n lagere bezoldigings- schaal terecht kwam. achteraf eigenlijk voor betrokxene niet zoveel gebeurc was. De N.S. had een st.op van ongeveer hon derdduizend gulden. Het duurde vele maanden -oordat de ca. 80 ton zware elektrische lokomotief weer gerepareerd Tito en Ulbricht op reis De Joegoslavische president Tito is gisteren in Hongarije aangekomen voor een officieel bezoek van vyf dagen On geveer terzelfdertijd arriveerde in Bul garije de Oostduitse partijchef Ulbricht. Volgens een bericht uit Belgrado zal Ulbricht voor zijn terugkeer naar Oost- Duitsland nog een bezoek aan Tito bren gen. Een datum voor dit bezoek is niet bekendgemaakt. Na die 59 achterstand liepen de Nederlanders wel tot 1010 in, vooral dank zij Swieter en De Vink, maar de krachtsinspanning was blijkbaar te groot geweest De Polen namen weel een voorsprong, waarvan Tinkhof nog een puntje afknabbelde, doch via 1213 en 1314 wonnen zij toch: 1315 (01). Verdediging faalde De gelijkopgaande strijd, die in de eerste set tot 55 en na 59 was gedemonstreerd, zette zich in de twee de set aanvankelijk voort Dinco v. d Stoep liet zyn befaamde molenwiek enkele malen zien, mede waardoor onze landgenoten een 23 voorsprong konden nemen. Doch even later was het weer 44, een punt waarvoor de beste speler van het veld, de Poolse aanvoerder Rutkowski had gezorgd. Maar de Polen werden een halt toege roepen en onder luide aanmoedigingen van het talrijke publiek nam ons land zelfs een 64 voorsprong. Een onge kende weelde. De reactie kwam dan ook prompt- Onze verdediging liet bet afweten cn stapelde fout op fout, waarvan de Po len dankbaar gebruik maakten. Zy kwa men gelük en liepen uit tot liefst 612, zonder dat onze jongens er aan tc pas kwamen. Tweemaal vroeg coach Blok een time-out en zelfs verving hy aanvoerder Groenhuüsen voor Jan Oosterbaan. Het bielp maar weinig, al luidde Piet Swieter dan het herstel in. Het leverde drie punten op. doch ook de Polen scoorden drie maal, zodat de tweede set met 915 verloren ging. Niet sterk Vooral in de derde set hebben de Polen, die zeker niet hun sterkste wed strijd speelden, hun handen aan onze landgenoten vol gehad. Doch bij de Ne derlanders liep het wat stroef, terwijl ook de scheidsrechter, de Rotterdam mer Moerman in de malaise deelde, waarover de Polen soms wat al te duidelijk misbaar maakten. Een 23 achterstand werd in een 43 voor sprong omgezet, waaraan Rob Groen- huijsen, weer in het veld gekomen, een groot aandeel nam met een korte smash. Even lieten de Polen het daar na afweten. Enkele malen werden zy zelfs volkomen uit positie gespeeld en de Poolse coach zag zich genoodzaakt aanvoerder Rutkowski te vervangen door Gediga. Maar aangevuurd door Sierszulki en Tomaszewski kwamen de Polen even later terug, zonder overi gens het initiatief te kunnen nemen, hetgeen leidde tot een Poolse time-out bij 106. Dat hielp. Langzaam, maar niettemin uiterst zeker werd punt na punt van de Nederlandse voorsprong afgeknabbeld. Fouten in de Nederlandse ploeg werden deskundig uitgebuit: harde van De Vink werden doel treffend opgevangen; taktische balle- Tinkhof hadden geen sucees. Het werd 1010. Coach Blok ging spe lers wisselen. Setwinst zat er immers -oor onze landgenoten in. Het kwam r echter niet uit. Oosterbaan viel in oor Tinkhof, Korsloot voor De Vink- De spanning keerde terug in een ge- lykopgaand duel. waarin Jan van de Hoek enkele voortreffelijke dingen deed. Om beurten werd gescoord, tot dat het 13—13 stond. Toen drukten de Polen door en sloegen de set uit: 1315. Zij hadden verdiend met 03 gewonnen. Volleyballesje een drie-sets-voorwedstrijd van da- heeft de landskampioen, het Haag- Celebes een smadelijke nederlaag tegen Rapid uit Eindhoven geleden. Ware het niet, dat het spel van de dames uit Eindhoven alleen maar van veel enthousiasme getuigde zonder dat zij blijk gaven over een behoorlijke techniek te beschikken, dan zou zelfs gesproken kunnen worden van Eindhovens volleyballesje aan Den Hasg. Nu doen de dames van Celebes goed aan veel lering uit deze neder laag te trekken zonder de technische ^volkomenheden van de Eindhovense dames over te nemen. De eerste set gemakkelijke 15—6 zege voor Ct.ebes. doch in de tweede en derde moest Celebes de zege aan Rapid laten In de tweede set werd het nog 1315, doch in de derde set zelfs 5—16. Alleen Anneke van Beclen behoeft zich niets te verwyten; zü deed alles deze blamage af te wenden, doch kreeg van haar teamgenoten zo weinig bes langzaam, maar onafwendbaar tot stand kwam. MOTORZESDAAGSE IN ERFURT In tegenstelling tot de voorgaande dagen toen de regen het de rijders in de motorzesdaagse nogal eens moeilük maakte, hebben de 173 rijders vrijdag als het ware een toeristische tocht in de omgeving van Erfurt gemaakt. Door het fraaie weer alleen op de hogere ge deelten bracht de wind enige verkoe ling waren dc moeilijkheden tot eer minimum teruggebracht. Door het ont breken van problemen zat er ook geen kans op verbetering van de posities in. Het was vrüdag dus zaak dc verworven plaats zo goed mogelUk te behouden. De proeven, die op deze vijfde dag in het programma waren opgenomen, be stonden uit een rem-acceleratieproef en bergklim. De Nederlanders kwamen prooven allemaal goed door, maar veel winstpunten leverde het niet op. De enige Nederlander, die vrijdag in moeilijkheden kwam, was Willy van Ommeren van het clubteam Holland- West. Halverwege de 332 km, die moes ten worden afgelegd, begon zijn 50 cc Hercules slecht te lopen. De motor wilde sledht of helemaal niet meer trekken. Om zyn in de klim verloren tijd in te halen, ging de man uit Amby zo snel mogelijk naar beneden Eenmaal nam hij te veel risico's en toen eindigde zijn afdaling in een greppel langs de weg. Met behulp van een vriendelijke toe schouwer kreeg hij de machine weer op de weg en toen hij daarna de uitlaat had ontkoold, waren de moeilijkheden van de baan. Jan Schenk, die donderdag al moeilijk, heden met zijn koppeling had, moest vrijdag kort na de start aan het repa- i gaan. Het tijdrovende karwei kostte hem zeven strafpunten, zijn totaal 'kwam daarmee op tien. Zijn kansen op de zilveren medaille zijn dus nog ruim aanwezig. Geen wijzigingen Door het ontbreken van moeilijkheden kwamen er vrüdag ook weinig of geen wüzigingen In de klassementen. Het zilveren Vaasteam A met Van Dobben, Wendelgelst, Frits Selling en Van Olst bezette bij de aanvang van de vijfde dag de vijfde plaats in het klas sement. Onze landgenoten boekten daar mee in vergelüking tot de voorgaande dag een winst van twee plaatsen. De eerste vier plaatsen worden ingenomen door Oost-Duitsland B Oost-Duitsland A, Tsjechoslowakije A en Tsjechoslowakije B De Nederlandse ploeg verzamelde 1760.662 winstpunten De leiders 1885.360. In de stryd om de Internationale Trophy heeft Oost-Duitsland met 0 straf, punten en 3553.840 winstpunten nog steeds dc eerste plaats in handen. Enge land volgt met 3439.904 punten De individuele rijders Van de Sluys en Rudi Boom doen het eveneens voor treffelijk. Stef van der Sluys is achter de Oostduitser Rauhut tweede en Boom bezet de derde plaats. Rauhut heeft 479,620 winstpunten. De totalen van de Nederlanders zijn resp. 465.515 en 457,904 punten Het clubteam van Holland-West blUft zich uitstekend weren. Het trio Van Ommeren. Slkkema en De Jong bezet nu achter Dukla Praag de tweede plaats. De Tsjechen verzamelden 1327,163 winst, punten. Het Nederlandse team blüft daar met 1282,498 punten slechts kort achter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9