mm Grand Gala in Amsterdam met 1000 plaatsen meer Willem Duys reikt prijzen uit Merel Laseur kondigt aan en Josephine Baker zingt Zuiderlingen en meisjes vaak in conflictsituatie Drie Nederlanders in de eindstrijd Veel besproken woord in gevarieerde rubrieken Jacht op smokkelaar in drukke binnenstad ,MUg ,7(> 7 ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1964 Zonnig en droog graden, is het vandaag belangrijk koe ler. In de afgelopen naclit is een kou front gepasseerd, waarna de wind noordwest is gedraaid en tijdelijk krachtig waait. Een hogedr uk gebied dat nog in betekenis toeneemt, lag van- u7 morgen bij Engeland en zal zondag de Prir[| Noordzee bereiken. De wind neemt af en ruimt wat meer naar noord tot j noordoost. Het weer krijgt een zonnig karakter en ook zal het enkele dagen en droog blijven. De temperatuur die veel lager blijft dan vrijdag komt tot 17 a 1 18 graden, hetgeen voor midden sep tember nog vrij normaal genoemd kan ;r jaiji worden. ZON EN MAAN Zondag 13 september: zon op: 6.11 uur, onder 19.00 uur. Maan op: 14.19 uur, on der. 22 21 uur. Maandag 14 september zon op: 6.12 uur, onder 18.57. Maan op: 15.20, onder 23.00. Zondag 13 september eerste kwartier. Maandag 21 september: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 13 september: 7.18 v.m.; 19.41 n.m. 14 september: 8.09 v.m.; 20.37 n.m. HET WEER IN EUROPA 14 uu 19 Suikerraffinaderij voor Philippijnen Stork-Werkspoor heeft te Manilla een contract getekend voor de levering van een raffinaderij aan de suikerfabriek Central Azucarera de Tarlac op het eiland Luzon, die dagelijks 250 ton sui ker zal kunnen verwerken, later uit te breiden tot 500 ton. Een plaatselijke li- Sfc Pa Manilla Inc. zal i De organisator van de klassieke en populaire Grand Gala du Disque, Willem O. Duys. heeft gistermiddag tijdens een persconferentie in Den Haag onder voorbehoud de programma's van beide Gala's medegedeeld. De Edison-winnaars van de klassieke Grand Gala, op vrijdag 25 september in het Concertgebouw in Amsterdam, zullen hun prijzen in ontvangst ne men uit handen van drs. L. J. M. van de Laar, staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen. Voor de pauze staat het Concert gebouworkest o.l.v. Bernard Haitink op het programma, dat het derde planoconcert van Beethhoven ten ge- hore zal brengen. Als solist zal de 1000 (goede) plaatsen meer heeft dan Chileense pianist Claudio Arrau op- bet Kurhaus. treden. Voor het programma na deDe goede akoestiek in het concert- pauze hebben de sopraan Reginegebouw en het feit dat Amsterdam - traier ligt dan Scheveningen, spelen eveneens een rol. De organisatoren de Commissie Collectieve Grammofoon platen Campagne zullen alles doen om binnen het tijdschema te blijven Ondanks ongeveer eenzelfde aantal programmapunten als vorig jaa; men toch door een strikter tijdschema voorkomen dat het geheel haast uur langer duurt dan geplanned zoals vorig jaar Is gebeurd. De avond zal duren van tien half negen tot kwart over elf. NCRV-televisie zal het eerste deel de avond rechtstreeks uitzenden op het tweede net Het deel na de pauze zal door de VARA op het eerste televisie net worden uitgezonden. Het program ma voor de pauze zal maandag 5 okto ber door de NTS weer op het eerste net gebracht worden. De Belgische televisie zal bovendien het hele gramma op zaterdag 10 oktober uitzen den. Een life-uitzending zal door de VARA-radio en de Wereldomroep dien verzorgd. tiesten begeleiden. Met 35 man sterk komt Werner Müller met het vliegtuig uit Berlijn om vrijdagochtend al te beginnen met de repetities. Edison- winnaar Quincy Jones komt een paar minuten de plaats van Werner Müller bezetten om zijn compositie op de noten C.C.G.C. door het orkest te laten brengen. Voorts komt Rita Strech, de bekende Mozart-sopraan. een paar ope retteliedjes zingen, omdat ze het zo leuk vindt weer eens in het Concert gebouw op te treden. Verder nog: Liana Dorana. Adamo, Peter Nero, Los Indios Tabajares. de Swingle Singers. Milly met haar „My boy lollypop'. Rob de Nijs, Nina er. Frederik en The New Beats, die steeds sneller stijgen op de hitparade Als sluitstuk zal Josephine Baker enkele liedjes brengen uit een voorbij Kurhaus wordt gehouden is voorname- tijdvak, maar in Knokke heeft zij be- lijk te wijten aan het feit, dat de be- wezen nog helemaal „in" te zijn. langstelling voor dit evenement over- Merel Laseur zal voor de presentatie stelpend is en dat het Concertgebouw zorgen. Het premieplaatje, dat in de maand oktober verkrijgbaar zal zijn is dit jaar •an Wim Sonneveld (Frater Venan- Crispin en de bas Boris Christoff zich bereid verklaard op te treden, Crispin zal aria's zingen uit de opera Aida van Verdi en Tannhau- Wagner. Boris Christoff. die ee: Edison zal krijgen, onder meer voo zijn grandioze vertolking van de titel Moussorgsky's opera Boris Go- dounov. zal de sterfscène uit deze opera zingen en tevens een a Verdi's opera Don Carlos. Na de uitreiking van de prij; tot slot de fanfare uit het ballet La Peri van Paul Ducas worden gespeeld. Het hele programma zal duren van tien r half negen tot tien over half elf zal rechtstreeks door de KRO-tele- visie worden uitgezonden. VARA-radio zal het programma zaterdag 26 septem ber uitzenden om vijf minuten over acht 's avonds. Het is nog niet zeker welke Ed •innaars precies aanwezig zullen zijn op de Grand Gala. Het is bijvoorbeeld onwaarschijnlijk dat Dietrich Fischer- Dieskau- zelf zal komen, Vermoedelijk zal zijn zoon in zijn plaats de Edison ontvangst nemen Benjamin Britten zal vervangen worden door de dirigent Usill Vijf prijswinnaars hebben toege zegd aanwezig te zijn. Uiteraard Boris Ohristoff. vervolgens Daniel Wayen- berg. Roland Douatte. Noah Greenberg. Marijke Smit Sibinga. Misschien zullen Carlo Maria Giulani en Kurt Redel Amsterdam komen, maar zeker heid daaromtrent bestaat nog niet. Enorme belangstelling Willem O. Duys zelf zal ditmaal de Edisons in het populaire genre uitrei ken op de Grand Gala du Disque popu.- laire Op 3 oktober eveneens in het Con certgebouw in Amsterdam. Dat de po pulaire Gala niet, ln het §cheveningse Bi ochure buitenlandse arbeiders ON Op het ministerie van maatschap- istaa^ pelijk werk wordt op het ogenblik gewerkt aan een bijlage van een brochure van het ministerie van bui tenlandse zaken die onder de in ons land verblijvende buitenlandse ar beiders zal worden verspreid. In deze bijlage wordt aandacht besteed aan I de moeilijkheden die tal van manne- elijke buitenlandse werknemers in Nederland ondervinden bij de om gang met het andere geslacht. Het beeld dat vooral de zuiderling van de vrouw heeft, is vaak niet in overeen stemming met het Nederlandse cultuur patroon. Het gedrag van de zuiderling is vanzelfsprekend afgestemd op in zijn eigen land als normaal geldende situaties. Omgekeerd is het Nederlandse meisje of de Nederlandse vrouw bij de ontmoe ting met de buitenlander zich niet of niet Iphé voldoende betvust, dat het gedrag van de ji vreemdeling geheel anders zal zijn dan zij onder landgenoten gewend is. Het spreekt vanzelf dat uit deze situatie conflicten kunnen voortvloeien zonder dat men daar nu hetzij de buitenlandse arbeider dan I wel het Nederlandse meisje de schuld van Bjp kan geven. ■acid Flirt nde I oort Het is wel voorgekomen dat buiten- In 'antlsc «""bciders voor de strafrechter VOlg moesten verschijnen omdat een onschul- Rijj dige flirt op eeu aanranding uitliep, door- dat men elkaar niet begreep. De buiten- T<- lander verwijt het Nederlandse meisje dan vaak een uitdagend gedrag, dat hy de po in zyn eigen land niet in die vorm ge- wend Is. terwijl het Nederlandse meisje *ich op haar beurt beklaagt over een onverwacht bruut optreden van de zijde van de buitenlander. MM ^0,i 'S het Z°' rïat ve*e Nederlandse Bil meisjes zich de consequenties, die verbon- den kunnen zijn aan een huwelijk met een le kl 5 volg!) buitenlander onvoldoende realiseren. Dan is er nog het probleem van minderjarige meisjes, die zich belust op avontuur en onbewust van mogelijke gevolgen aan de buitenlander opdringen. Ten slotte ont staan in enkele gevallen verhoudingen tussen de kostjufïrquw en de inwonende ouitenlandse arbeider. De hospita, ook al is zij gehuwd, blijkt dan niet opgewassen tegen de romantische allure en-wervings kracht, die de zuiderling aan de dag legt. W aarschuwen Het heeft natuurlijk geen zin de buiten landse gastarbeiders er zijn er op het, ogenblik naar schatting 30.000 a 35.000. de grensarbeiders en langdurig in ons land verblijvenden niet meegerekend in een geïsoleerde positie te brengen, aldus het hoofd van de onder-afdeling coördinatie en migratie van het ministerie van maat schappelijk. werk, drs. N. F. A. de Graan. Wel kan men beide partijen waarschuwen voor de mogelijke gevolgen van omgang tussen Nederlandse meisjes en mannen, die als buitenlandse arbeidskrachten tijdelijk in ons land verblijven. Al 22 artiesten Momenteel staat vast dat 22 arti< op de Grand Gala zullen optreden, is niet onmogelijk dat er nog enkelen bij komen. Om een greep uit het programma doen: Het complete strijkorkest Werner Müller zal optreden en de Eis van half jaar voor bedreiging van vrouw per brief De 41-jargie Amsterdamse koopman J. K. stond gisteren voor de rechtbank in Utrecht, omdat hij aan de vrouw met wie hij enige tijd had samengeleefd, een se rie brieven had geschreven, die louter bedreigingen bevatten. vrouw had hem verlaten en was bij haar ouders ingetrokken. Hierover was K. nogal verbolgen. In niet mi? te ver stane bewoordingen maak*'- hij haar schriftelijk duidelijk, wat er allemaal zou gebeuren wanneer zij niet naar Am sterdam terugkeerde. In een van de brie had hij een krantenknipsel ingeslo ten, dat met vette koppen melding maak- in een man die een gewezen minna res met een mes had doorstoken. Gisteren herhaalde zijn ex-vrindin nog ;ns dat 7.ij flink bang was geweest. De an had in het verleden al vaker van »n ongezonde agressiviteit blijk gege- De officier van justitie, constateerde it er gelukkig niets van de uitvoering in 's mans snode plannen was gekomen Een gevangenistraf van een half jaar met aftrek van voorarrest en daarnaast een waardeli.lke ter beschikkingstelling de regering, met een proeftijd van drie jaar. achtte hij op zijn plaats. India heeft alle tarwe gekocht die het september en oktober nodig heel't na melijk GOO-OOO en 550.000 ton. en het be schikt over alle schepen, die voor het Der nodig zijn. De hoeveelheden zijn Ti door de overstromingen. Het hoopt, dart liet in november weer met de normale hoeveelheid van 350.000 ton kan volstaan. tius). Het is nog niet bekend of leden van het Koninklijk Huis aan de gebruike lijke uitnodiging gehoor zullen geven, Kaartverkoop voor de klassieke Gala (f 10 en f 15) begin maandag aanstaan de en voor de populaire Gala volgende week maandag (f 25). Jaar geëist tegen bromfietsdief Een gevangenisstraf van twaalf maan den met aftrek van voorarrest eiste de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank gisteren tegen de 27-jarige L. V. uit Utrecht wegens het stelen van een aantal bromfietsen. V- was nauwelijks drie weken op vrije voeten (hij had een straf wegens diefstal uitgezeten) toen hij begin juli voor de eerste keer een bromfiets ontvreemdde. Binnen twee weken had hij zich er vijf stuks toegeëigend. Hij volgde een specia le methode: hij vatte post op een bankje voor het bijkantoor van de ANWB in Utrecht en wachtte daar tot iemand zo vriendelijk was een brommer neer te zetten zonder hem op slot te doen. Voor enige sensatie in de rechtzaal zorgde de raadsvrouwe, mej. mr. M. Sterk. Nadat de president haar gelegen heid had gegeven om met haar pleidooi te beginnen, antwoordde zij „zich geheel te refereren aan het oordeel van de rechtbank" zonder er maar ook een en kel woord ter verdediging van haar cliënt aan toe te voegen. Voor de presi dent was dit aanleiding om nadat hij de zitting had geschorst zich hierover met de raadsvrouwe te onderhouden. B.B. niet aantrekkelijk Tegen twee jongemannen uit Dordrecht en Zwijndrecht die geen gehoor hadden gegeven aan de oproep om als nood- wachter bij de B.B. te worden ingedeeld en ook niet verschenen waren op cur sussen en oefenavonden heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Dor drecht een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist, Zowel hij als de president van de rechtbank verweten de verdachten zich bijzonder onmaatschappelijk te hebben gedragen. In ternationaal vocalistenconcours NOG nooit in de tienjarige geschie- voldoende of ronduit slecht geschoold denis van het Internationale bleek. En ook nu werd door de kan- denis van het Internationale Vocalistenconcours in Den Bosch hebben er negen tenoren in de halve finale gezongen. Maar gisteren ge beurde dit en vier van hen zullen vandaag om de Jacques Urlus-prijs strijden: n.l. Frans van Daalen (Ne derland), Jan Jacques Schreurs (België), Geoffrey Shovelton en Patrick Cisteloe (beiden Engeland). Tegenover deze ongewone groei van het aantal tenoren staat het opvallend geringe aantal der alten en mezzo-so pranen. die zich gemeld hebben. n.L zes, onder wie geen enkele Nederlandse. Vier van hen zongen in de halve finale en slechts twee komen in de eindstrijd, n.l. de Franse Nicole Oxombre en de Poolse Anne Malewicz-Madey. Ook twee bassen zijn maar toegelaten tot de finale, de Zwitser Etienne Bettens en de Neder lander Anton Thlssen. In totaal zijn er dus veertien finalisten onder wie drie Nederlanders. Mogelijkheden Wij zouden over dit tweede deel van de halve finale dezelfde opmerkingen kunnen maken als over het eerste deel. Een uitzonderlijke m-ooie stem 1iel er niet te ontdekken, maar wel jerd men vaak getroffen door de mo gelijkheden van het stem materiaal, dat op zichzelf uitstekend, nog niet Vragen aan minister Snellere aanbrenging middenbermbeveiliging is noodzakelijk Het Tweede-Kamerlid Blaisse (KVP) heeft de minister van verkeer en water staat schriftelijk gevraagd of het onaea-- ioek naar de beste wijze van midden bermbeveiliging op autosnelwegen nu eens kan worden afgesloten en of de minister n-u bereid is op korte termijn op alle grote verkeerswegen een derge lijke beveiliging te doen aanbrengen De heer Blaisse wijst in zijn vragen op de ongerustheid en ontstemming die er be staat wegens het in belangrijke mate ontbreken van een middenbermbeveili ging. bleek. En ook nu werd dooi- de kan didaten zo dikwijls te moeilijke stof gekozen. Men gaat zich dan wel af vragen. hoe dit allemaal komt. Dra gen ook de zangpedagogen hieraan schuld? Maatstaf Ook nu zullen wij niet ingaan op de vocale kwaliteiten van de veertien fina listen. Wij zullen dit bewaren voor onze bespreking van de eindronde. Dan zullen wij tevens weten, welke maatstaf de jury toegepast heeft. n.l. een reeds aan wezige podiumrijpheid, een volwassen heid in expressie en techniek, of de aanzet tot een verzekerd goede carrière. Men stelt zich immers in elk der beide gevallen andere normen. Verbolgen Libanees Zo was het eerlijk gezegd een wei nig opwindende gebeurtenis, het voor bijtrekken van deze vocalisten. Maar toch kwam er leven in de brouwerij. Dat veroorzaakte een Libanese bari ton. die zo verbolgen raakte over het negatieve resultaat van zijn zingen, dat hij dreigde de jury aan zijn mes te rijgen. En daarna kwant hij bij de perstafel met een gestencild briefje, waarop hij een drietal vragen stelde aam „Z.E. Mamus WiUemsen" (de voorzitter van de jury) vragen, waarop hij een antwoord binnen 24 uur eiste. Anders zou hij ..verschil lende ophelderingen" over de jury in het openbaar ten beste geven. En nu is het dus maar afwachten tot de 24 uur om zijn. Wat zal de Libanees doe-n? Zijn stiletto trekken of een scène in de zaal maken? Dra. H. E. Kokee-van den Berge. Vara-tv in komende winter De VARA heeft bij het plannen Schroot. Ria Valk en Marijke Merckens. m.ke„ voor liaar to.evi.lepr„e,.m- ma's er rekening mee gehouden dat Ook de quiz ..Tel uit je winst" zal op nog slechts een beperkt deel van het eerste net te zien zijn evenals het Nederland het tweede net kon programma ..Zo is het". Het cabaret ,.K-wartaal" gaat naar Nederland 2 omvangen, maar toch dat tweede („,erd,„v0„J, behalve de „Ending net niet minder bedeeld dan het op 30 december, die is voor het eerste eerste. net. Incidenteel (net en tijd nog niet vaat- Alleen zullen uitzendingen welke f(,!te]d) slmon c,rml„eit un d, de VARA beslist het gehele kij- VARA-programma's meewerken en na kerspubliek wil voorzetten en januari komt ook Mies Bouwman weer dat betreft voornamelijk gesproken °P »cherm. wanneer haar vierde voord bij voorkeur over Neder- 8 5 ge oren ls" «•fiavand I, 402 19.00 Nw ,d: Conciliejourn. klassieken 20.00 Nordring: 1 muzikaal paspoort voor Noord Europa land 1 de huiskamers binnenkomen. Trouwens, er is een overvloed van gesproken woord te verwachten in de VARA-uitzendingen. Ten eerste in reeksen documentaire programma's, waaronder ook de literaire ontmoetingen van H. A. Gomperts (van de AVRO naar de VARA verhuisd) worden ge- rekend. Dit programma komt eenmaal nundkaa in de twee maanden op het scherm. Dan kan men op woensdagavonden 22.15 Wereldoorlog I, (eeneens Nederland 1) een nieuwe ...g reeks politieke programma's onder de nfs'che 'üitzemfing"'"Moderne "orkestwerker titel „Contrast" verwachten. Daarna 23.55—24.00 Nws. worden documentaires over onderwer- Hilversum 11, 298 m 19.00 Tijd voor pen als jeugdcriminaliteit, de rol van *®e"a£.ers 20-00 de angst in het leven, concentratie in miKiek^oT'uchte gram. muziek 22.15 het dagbladbedrijf, speculatie in grond stereofonische uitzending: en huizen, de prijs van liefdadigheid, taal kwar' standsvooroordelen, het volkslied Nederland en het internationale weg- 2355—24.ó< vervoer uitgezonden. De rubriek Signalement blijft op vrijdagavond, en stelt onderwerpen als het schoolconcert, het „plan Gans" en de Mattheus Passion in het vooruitzicht. I Dr. L. de Jong geeft zyn buitenlands P VSnavOfl^ commentaar op zondagavond en een nieuwe serie over Nederlandse faun. is Nlauwuarin. - Ml- te verwachten op zaterdagmiddag. chael o'Toole. in goede daden. TV-film Nederland 2 wordt door de Vara ook 19 55 Reacties op reacties NTS: 20.00 Jour rijk voorzien van gesproken woord pro- 20*45 Van sla'vernij naar vrijheid: Negeï- gramma's. Op dinsdagavond is een serie zangers: m. foto's, filmfragmenten wetenschappelijke programma's gezet, prenten 1 welke gericht zijn op een klein publiek. icht lnstrumer t 22.30 Nws 22.40 Balans: actuf tronlek 22.55 Stereofonische uitzending: iziek 23.30 Lichte :ntijd VARA: 21.25 7o r het Ook de filmrubriek verhuist tweede net en op woensdagavond komt er een reeks binnen- en buitenlandse documentaires. Een cultureel forum is een nieuwtje voor de donderdagavond en op vrijdag wordt een BBC-reeks, gewijd aan ope raties, toegelicht door Nederlandse medici, vertoond. De BBC heeft voor deze documentaires camera's in ope ratiekamers van divers* ziekenhuizen mogen plaatsen. gast. TV-f •ld - I want to getl oir. impressie» v« musical NTS: 22 55—23.00 Journaal. Programma voor morgen iding Hoogmis 3.30 Hoogmis 9.30 Kitaes Hervormde kerkdienst 110 IKOR: 1000 dio-kamerorli inisch nieuws 11,15 Ra- PIP... -koor: moderne mu ziek 11.30 Moderne grnro 12.00 In het land rflfiiter. literaire lezing 12 20 Week rzangDelfis Madrigaalkoor: Meer tv-spel blijft de spelavond op donderdag ge- dhaafd en daarvoor heeft de VARA afwisselend programma opgesteld. Volksliederen 12 50 Buitenlands 1 tnar 13 00 Nieuws 13.10 Lichte gram 13 30 Week van de Koorzang: Koren en instrumentaal ensemble 14.00 Instrumentaal ziek 15 00 De vliegende Hollander, lezing 15 10 Lichte gram. sport reportages en sportuitslagen 16.30 Geestelijke muziek (gr) CONVENT VAN KERKEN: li.OO Christelijk Gereformeerde kerkdienst IKOR- 18 15 Het Credo ln verschillend muzikaal gewaad, lezing 18.30 Mensen gesprek 18 45 Gram 18.50 De Kerk aan het Werk: actualiteiten van het kerkelijk erf 19 00 Dc Open Deur NCRV? 19.30 - Vocaal ensejnblr Week t oorzang: 1 ie liedcre 20.00 Nieuws (en dooi gedroomde en werkelijke werel- Op zondagavond zal de VARA een den 21.00 Die Fledermaus. operette (2e en groot deel van haar zendtijd wijden aan 3e acte - opn) 22 25 Boekbespreking 2230 de Maigret-serie met Kees Brusse in de hoofdrol als de grote speurder van 33 30 Barokmuziek igrj 23.55—24.00 Nieuws auteur Sfmenon en op het tweede net miveraum 11. 298 m. VARA- 8.00 Nws wordt de maandagavond gebruikt voor sportmededclingen. poe tduivenbe rich ten social isthisch strijdlied 8.18 Voor het Maastrichtse agent had succes het uitzenden van eenakters. Grote speelfilms heeft de VARA op dinsdagavond op het tweede nel ge plaatst. De Lucille Ball-show (waarvan de VARA de afleveringen heeft gedeeld met de NCRV) vormt op donderdag- |J| avonden de tegenhanger voor het tele- toestand ln de wereld. lezing 13.17 Me- visiespel op het eerste net. dedohngen of gram 13.20 En Passant, ca- Od Nederland 1 kan men dinsdags wiener^wtwochen^964: Ba- tot besluit van de avond een cabaret- ri'ton en piano: k!a#s liederen 15 00 St«- programma zien. op donderdag vóór het reofonleche uitzending: Claveeimbelreci- yt! d<Lr!?riCk,,S' OP "f"1»» mL.lï'VrilS Tour half acht Top of Flop en later op dc tlsch programma 16 00 Dansorkest en avond een nieuw amusementsprogram- zangsollstcn 16.30 Sportrovue VARA: 17.00 ma met o.a. Rob de Nijs. Trea van der Dansmuziek voor tieners (gr) 17.30 Voor de Jeugd 17.50 Nieuws, sportuitslagen en sportjournaal. VPRO: 18.30 De kerkdienst lezing over de eredienst 18.45 Zomaar- tijd. licht programma 19.30 Korte Protes tantse kerkdienst AVRO: 20 00 Nieuws 20 05 E tabarro. opera (gr) 21 00 Portre: van een oude man. hoorspel (herhaling van li maart 1962 21.35 Metropole orkee: 22 00 Sport in de literatuur, voordracht 22 10 Lichte Italiaanse muziek (gr) 22.30 inet solisten: 1 een wilde achtervolging door de Maastrichtse binnenstad, waar bij het soms tegen het eenrichtings- Onderzoek Britse politie dood Ned. zeeman is 30 Matrozen van de Nederlandse kust- vaarder „Marjan" (298 brt) die gisteren in de monding van de Thames voor Banker lag. hebben toen z(J in de afge lopen nacht na 'n bezoek aan ..e wal aan boord terug keerden het lijk van een jf bemanningslid gevonden. De Engelse politie die hiervan op de hoogte werd 1 gesteld, gelastte de kapitein verder de T. - Thames ,e slome,, "„aar Gravesend. 1^':. waar vanmorgen met een onderzoek begonnen. De „Marjan" is eigendom 14 „En ik Gerdien. Mijn dochtertje heet Ireentje. Ik zou nooit, nooit, nooit van haar gescheiden willen worden. Ik heb haar nooit willen ver stoppen en zal dat ook nooit doen." „Natuurlijk niet." zegt Theo de Wil. verbaasd over de hartstochtelijke dreiging in haar stem. „Woon je hier in de stad?" „Nee. in Tervoorde. Maar ik werk hier op een atelier. Bij goed weer fietsen we. Ik heb T in hoofdzaak gedaan om Ireentje veilig te stellen. Mijn ouders wonen in een volksbuurt. Daar horen de kinderen veel te veel, ik weet dat uit ervaring." Na een korte groet gaan ze uiteen. De tijd dringt. Zonder verdere plichtplegingen hebben ze elkaar bij de naam genoemd en „tot morgen" gezegd. Tot morgen! De hele dag zing het als een vo geltje in Gerdiens hart. Een lenteliedje in sep tember. vol van onuitsprekelijk schone verwach ting. Alleen komt deze schaduw dan haar lenlevo- geltje verschrikken: hoè zal ze straks het feest in de Mussenstraat verwerken! Zal het haar vo geltje niet spoorloos op de vlucht jagen? Zij zijn zo schuw, deze voorjaarsboden. Zo schuw en teer als Rozemarie, het elfenkindje. Maar Ger dien slaat in gedachten haar sterke armen om Rozemarietje heen. En dan komt het vogeltje toch weer terug en zingt, zingt, dat het een lieve lust is. Tegen kwart voor tien is Anna Appelaar zo ver, dal ze er eens even bij kan gaan zitten, 't Voorkamertje ziet er keurig uit. dat consta teert ze zelf met grote voldoening. Gerda heeft aardigheidje voor haar meege- 't vertrekje een zekere zwier verleent. „Maar geen enkele bloem", constateert ze teleurgesteld. Zou ze nu zelf ook waarlijk in feeststemming komen, dat ze naar een bloeme- ■erlangt? De bruidegom had ervoor moeten in de Mussenstraat door M. A. M. Renes-Boldingh Solleveld en Van der Meer te Rotter- [zorgen. En wat is verder van de bruidegom af, óam. De reder wilde geen nadere mede- jdan een bloem op 't pad van zijn vrouw! j' n zijn klaar, de bedden Katrien. Een beesten stal geajK was t Kamertje, n.et veei anaers aan een afgeschoten hoekje van de hokkerige zol der. Geen bed afgehaald, de waskom niet ge leegd. Vegen lippenstift en ogenzwart kleefden op de rand. Op de grond afgetrapte pumps, ny lons vol ladders, uitgegooid nachtgoed. Neen, dit móest de moeder niet opruimen, dit moest ze laten liggen voor 't bedorven kind. En toch heeft ze haar rug gekromd, toch heeft ze de boel schoongemaakt en rechtgezet. Voor afgewezen moederliefde blijven altijd de handreikingen nog over. Niets doen zou gelijk staan met prijsge ven, met afschrijven. Iets doen kan de kleine beweging zyn, die de band voor doorsnijden be hoedt. Ook heeft Anna gezocht in 't hokje, naar iets, dat haar zekerheid of geruststelling zou be zorgen. Ze heeft gezocht, tot ze zich zelf ervoor begon te schamen. Toen is ze ermee opgehouden en is naar beneden gegaan, nog evenzeer in twij fel, als toen ze de trap opliep. De koffiegeur uit de keuken doorwasemt het kamertje. Straks kan ze de buurvrouwen ver wachten. Met ons vieren werd gezegd. Ja, maar wat moet ze die mensen erbij presenteren! 't kan wezen, dat Anneke eraan gedacht heeft. Anneke heeft een beste man, die bovendien nog banketbakker is. Joost denkt wel aan zijn schoon moeder. Joost weet voldoende, dat opoe nooit buitensporigheden kan uithalen. Mei ieder* feestdag heeft hy iets laten bezorgen. Ze moet nu maar even rustig afwachten; de buurvrou wen zijn er ten slotte nog niet. En wat 't bloe metje betreft, daar zal Frans wel aan denken 't Is toch mooi, als je kinderen zo allerlei kan ten zijn uitgegaan. Een bakker, een bloemist. En wat voor een bloemist! Ze veert op. Er komen mannenstappen achter om. Frans? Nee, er wordt op de keukendeur geklopt, zo iets zal haar oudste niet in zyn hoofd halen. De post! Nee maar, de post! „Mevrouw A. Appelaar, geboren Licht," klinkt een dienststem. „Kan dat hier terecht wezen? Is u 't zelf? Dan heb ik een aangetekende voor u. Wilt 11 hier maar even tekenen? Ja, bij 't kruisje. Haast u maar niet, hoor.' Eerst de bril halen? Goed, ik wacht wel even." Leunend tegen de deurpost zoekt hij de ande re brieven uit. „Appelaar, nog eres Appelaar, nog een brief kaart, een ansicht. Die is zeker van de klein kinderen." „Is dat effe wat, opoe? Een handvol. Feest vandaag, hè? Tjongejonge, wat hebben ze de boel fijn versierd. Veertig jaar, 't is anders een hele tijd, hoor. Mijn eigen ouwers hebben 't. niet mogen beleven. Wil je geloven, dat 't me nou nog voor ze spijten kan? Ze konden zo reuze- goed samen opschieten. Eerst ging de een, en kort daarop de ander. Ja, dat heb je dan zo. Ze roepen mekaar, wordt er dan gezegd. Maar ik weet niet, of we dat wel geloven mogen. Nou. u kan ik tenminste feliciteren. Van harte, hoor." „Dank je. bode 't spijt me. dat ik geen si gaar in huis heb." „Een andere keer dan maar. hè? Ik kom nog wel eens langs in deze veertien dagen." Neergezonken in haar zeildoeken crapaüdje be kijkt Anna Appelaar met verwarde ogen haar poststukken. Die aangetekende legt ze zorgvul dig op 't ronde tafeltje. Honderd gulden zit erin; ze weet 't. zonder de brief te openen. Negenen dertig keer _is er zo'n brief gekomen op hun de huishoud- Wordt vervolgd), verkeer inging, heeft een hoofd agent van de Maastrichtse motor politie gisteren de chauffeur van een Nederlandse smokkelauto gearres teerd. Deze chauffeur, de 22-jarige A. C. uit de Belgische plaats Lom mei, passeerde 's middags omstreeks half een met 2.550 kilogram boter in zijn bestelwagen bij Vorenhoven de Belgische grens. Toen hy op Belgisch gebied kwam. zag hij dat de voorrijder met zijn per sonenauto door de Belgische douane werd aangehouden. A. C. maakte rechts omkeert en vluchtte, achtervolgd door de patrouille van de Belgische douane, in dc richting van Maastricht. Daar werd de jacht overgenomen door een patrouillerende hoofdagent van de motorpolitie, die zag dat A. C. zigzag gend de douane-auto belette te passeren. Even raakte de hoofdagent de vluchten de smokkelauto kwijt, maar hy kwam de bestelwagen even later tegen, toen deze met hoge snelheid door een straat druk eenrichtingsverkeer reed. Op nieuw raasde dc smokkelauto en motor door de binnenstad. Toen dc smokkel auto weer een verboden richting inging slaagde de agent erin de bestelwagen klem te rijden. A. C. sprong uk de cabine van de nog rijdende auto en het onbestuurde vehikel reed over de motorfiets van de hoofd agent. die van zijn machine was ge sprongen om de achtervolging te voet voort te zetten. Na een ren door enkele straten raakte de politieagent het spoor bijster. Op een aanwijzing uit het publick de agent A, C- te arresteren op de derde verdieping van een kantoorge bouw. waar hij zich onder een bureau had verborgen. C.. die van Nederlandse nationali- j s. werd evenals de boter, overge- geven aan de douane-recherche. Volgen- j de week zal hij worden voorgeleid voor j rfo «fficier van justitie te Maastricht. Princes te Parijn 19 30 U'cckjou maai 19 55 Journaal 28.20 Sport ln beeld. VPRO 20.30 Antwoord '64: Kerkelijke actie. NTS 20.33 Hildcgnrd Kncf Show VPRO: 21 05 Programma voor maandag krant 8.00 Nieuw# en NCRV-Ued 8.15 Ge wijde muziek (gr cn opn) 8.30 Lichte c 11.05 Lichte gram 11.55 Licht instrumen- :na! trio '.2 25 Voor boer en tuinder 12 3-> Meded ton behoeve van land- en tuinbouw 12 33 Orgelspel: populaire muziek 12.53 Motctgezelschap: oude en moder- eren 16 00 Bijbeloverdenking 16.30 oor de Koorzang: geestelijke lie- izlek (gr) 17.00 'eugdkoor m'" mÊ^Ê_ 7 50 Regering iltzending Surname en de EEG. door A Ferrier 18.00 Militair orkest (gr) 18 20 Uitzending van de Part(j van de Arbeid 18 30 Week voor do Koorzang: Oude tied 7.23 Lichte gra voorpagina8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied 8.18 Lichte gram 8.50 Ochtend- gym voor de vrouw 9 00 Stereofonische uitzending: klass gram 1100 Nieuws 1103 Voordracht 11.20 Nederlandse orkestwer ken (opn) 12 00 Stereofonische uitzending: Licht orkest 12 30 Meded ten behoeve van Voor het platte- 13 45 Wikken t mei 108415 30 Lichte orkest 16 00 Nieuw# 16 02 Sociëtci 18 50 Openbaai

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7